Nieuws uit de Filmwereld (lA Schitterend uitzicht over den nieuwen Rijksweg 79 ste Jaargang Een werk van 124 millioen gulden. Van het Warmonder viaduct ölléén bij KREYMBORG ,Wegen- en vaartenplan van den Noordoostelijken IJssel- meerpolder is gereed. De weg Ram/spotLemmer zal de hoofdverbinding zijn. (Van onzen specialen verslaggeveri n. De polderwerkzaamheden in den Noord- oosthoek van het IJsselmeer zijn in uit voeringWaar nu nog gemiddeld 3 meter water staat zal over eenlge jaren, nieuw land, vruchtbare grond, ontstaan zijn. Toen de Afsluitdijk en de Wieringermeer- polder gereed waren, stond onze Regee ring voor de in verband met de crisis moei lijke beslissing of en op welke wijze de in poldering van het IJsselmeer voortgezet zou moeten worden, want de financieele toestand was moeilijk, terwijl de landbouw al krachtig gesteund werd. Daar stond echter tegenover dat de werkverruiming als gevolg van de uitvoering van verdere inpoidering zeer gewenscht was. Tenslotte werd besloten om door te gaan. Zij het dan ook niet tot eiken prijs: het werk zou economisch verantwoord moeten zijn. Daarom werd bepaald, dat de nieuwe grond niet meer dan ongeveer f. 2500 per H.A. zou mogen kosten. Knappe koppen zijn toen aan het reke nen geslagen en in 1936 legden zij een plan over voor de inpoldering van den Noordoosthoek der vroegere Zuiderzee. De kosten daarvan werden als volgt ge raamd: Waterbouwkundige werken f. 97.000.000 Ontginning en kolonisatie f. 67:000.000 Voorloopige opbrengst f. 37.900000 f. 20.100.000 f. 126.100.000 Af voor werk in vermand met afsluiting enz. f. 2.300.000 f. 123.800.000 Dit eindbedrag van f. 123.800.000. komt neer op rond f. 2600.per H.A., zoo dat de begrooting klopte. De rente van het bouwkapitaal tot de uitgifte der gronden werd. bij een rente voet van 3'/= "/o op f. 45.150.0000.bere kend, terwijl aangenomen werd dat ge- gemiddeld 5600 arbeiders gedurende 15 jaar direct en indirect te werk zouden worden gesteld. Dit gaf dan een dusdanige be zuiniging op de voorzieningen in de werk loosheid, dat het bouwkapitaal renteloos verstrekt kon worden. Nu wordt de uit voering versneld! Stijgen de kosten dan niet? De vraag is logisch, maar het ant woord is niet minder aanvaardbaar. Ja. de kosten zullen iets stijgen! De versnelling brengt echter mede. dat meer arbeiders tijdens de periode van uitvoering te werk worden gesteld en dat de rentelast vermin dert. Brug bij Rams pol. De 55 K M. lange dijk, waarvan tegen het einde van dit jaar ongeveer 25 a 30 K.M. gereed zal zijn, loopt vlak langs Ramspol, de Noordwestpunt van het Kampereiland, zoodat hier een overbrugging mogelijk is. Het Zuidelijk gedeelte van den polder zal een verbinding krijgen met het bestaande land Ook aan de scheepvaart en de afwatering is gedacht. In de eerste plaats zal een randkanaal van Blokzijl tot Kadoelen aan gelegd worden, dat in de Vlakte van het Zwolsche Diep uitmondt en dat door een keersluis afgesloten kan worden. De aanleg van het eerste deel van dit randkanaal is reeds gegund. Verder wordt er voor de Overijsselsche kust en buiten langs den dijk een scheepvaart- en afwateringsgeul gebaggerd van het Zwarte Water tot Ramspol, ,waar het water op het IJsselmeer geloosd zal worden. De schepen zullen dan verder kunnen varen langs een door een leidam beschermde geul aan de buitenzijde van den omringdijk. tot bewesten Schok land waar de diepte voldoende is. De polder zal door het bauwen van schutsluizen nabij de 3 gemalen, te Urk, Lemmer en Vollenhove (de Voorst) voor schepen van 200 tot 300 ton toegankelijk zijn. Een hoofdvaart van Lemmer naar Urk. met een zijtak naar Voorst, Is ge projecteerd. Van deze hoofdvaarten uit zullen verschillende zijvaarten loopen. zoo dat de boerderijen in den regel niet verder dan 4 K.M. van een losplaats komen te liggen. Het verkavelingsplan van den polder Is nog in wording, doch het staat wel vast, dat het landverkeer te Lemmer Kuinre, Blokzijl. Vollenhove. Kadoelen en over het Kampereilaijd (Ramspol) den polder zal kunnen binnen komen met als hoofdver binding de weg RamspolLemmer. Wat de 3 gemalen betreft, deze zullen dienen voor het leegmalen en drooghouden van den polder. De mechanische inrichting van het dieselgemaal te Urk, dat 3 pompen elk met een capaciteit van 520 kubieke meter heeft en die van het electrische ge maal te Lemmer, dat eveneens 3 pompen met dezelfde capaciteit heeft, zijn reeds Gelijk wij gisteren vermeldden heeft men van het nieuwp Warmonderviaduct aan den Warmonderweg, voerende van Sassenheim naar Warmond naar beide zijden een prachtig uitzicht over den nieuwen Rijksweg SassenheimAmsterdam, waaraan thans, met koortsachtigen ijver de laatste hand wordt gelegd, opdat de deelnemers aan het Wegencongres er morgen, wanneer de weg op on-officieele wijze wordt opengesteld den schoonsten indruk van zullen ontvangen. Men mag bewondering koesteren voor den geweldigen arbeid, die de laatste jaren aan de spoedige totstandkoming van dezen weg is voorafgegaan en die den Hol- landschen wegenbouwers tot eer .strekt. Deze weg met zijn talrijke viaduct-en, waarover of waaronder de tram zich in wijde bogen kronkelt, is stellig de bezichtiging waard, waartoe het bovengenoemde punt wel bij uitstek geschikt is. Van morgen af zullen de automobilisten in 40 minuten van Amsterdam naar den Haag kunnen rijde ntriomf der moderne techniek Zomerbroekjes voor jongens. In flanel, linnen. katoen enz. Vanaf 85 cent. Blouses en poloshirts vanaf 75 cent. 3360 ungez Med.) Het maken van kraag- of zinkstukken, welke verzwaard met blokken steen den in aanbouw zijinden dijk van den Noordoostelijken Llsselmeerpolder tegen den golfslag moeten beschermen. uitgegeven. Met den bouw van deze gema len, zal dan ook dit jaar nog worden be gonnen. Met den 'douw van het gemaal bij Voorst, dat waarschijnlijk ook electrisch wordt en dat 2 pompen krijgt, elk met een capaciteit van 570 kubieke meter per mi nuut, zal eveneens spoedig aangevangen worden. Dc Polderdijk. Het klinkt zoo eenvoudig: de 55 K.M. lange polderdijk, waaraan men thans op 5 plaatsen hard werkt, zal van Lemmer over Urk naar Ramspol op het Kamper eiland en Kadoelen aan de Overijsselsche kust loopen. Zóó wordt het gezegd en zóó wordt het trouw genoteerd. En pas heel iangzaam dringt het door wat deze sim pele woorden eigenlijk beteekenen: ver plaatsing van millioenen kubieke meters zand en keileem, het koopen en aanvoeren van tonnen en tonnen steen. Het IJsselmeer is een beste en goede- koope! zandleverancier. De noodige steen komt duurder. Want al heeft men. om den invoer daarvan te verminderen, de steenen glooiingen van Schokland, dat als eiland tot verdwijnen gedoemd is. wegge haald toch moet Duitschland basalt. België kalksteen en petitgraniet, Zweden en Spanje graniet leveren. Waar het keileem vandaan komt? Ook dat levert het IJsselmeer en wel bij Gaast, Vollenhove, Mirdummer Klif en Urk. De geheele bodem van de vroegere Zuiderzee is afgezocht naar deze onontbeerlijke grond soort. waaruit de dijk mede wordt opge bouwd. Thans weet men hoe ver de voor raad van deze grondsoort strekt en. mits eenige zuinigheid betracht wordt, dat er geen kans bestaat op een tekort aan keileem. De polderdijk verkrijgt een hoogte welke tusschen de 3.40 en 4.65 M. NAP. wis selt, terwijl de aanlegbreedte van het nor- I male profiel uiteenloopt van 4580 meter, afhankelijk van de diepte van den zee bodem. Ter vergelijking: de Afsluitdijk heeft een hoogte van ongeveer 7.50 M. N.A.P. en een gemiddelde aanlegbreedte van ongeveer 150 meter. In tegenstelling met den Afsluitdijk en den Wieringermeerdijk zal de dijk van den Noordoostelijken polder een buitenberm verkrijgen, welke op stormvloedshoogte komt te liggen. Hierdoor kan de kruins hoogte. tenminste in vergelijking met een dijk zonder buitenberm, beperkt worden. De Wieringermeer is Ingedijkt: 20.000 H.A. vruchtbare grond zijn gewonnen. De Noordoostelijke polder wordt ingedijkt: bijna 48000 HA. vruchtbaar land worden gewonnen. De twee Zuidelijke LJsselmeer- polders zullen ingedijkt worden: 150.000 H.A. grond zullen vrijkomen. Dit is „in a nutshell" de beteekenis van de Zuiderzee werken. welke in de toekomst aan drie maal honderdduizend menschen een be staan zullen garandeeren. In den Wieringermeerpolder hebben dui zenden een tehuis gevonden. Zij zouden niet meer weg willen. Zóó zal het ook in den tweeden polder gaan, als het land be reid is de zorgen van de boeren te beloo- nen met rijke oogsten. Zij zullen komen, aarzelend eerst, sneller dan, totdat de lei ders van cultuur en kolonisatie veel meer candid aten heeft dan plaatsen. De roepstem van nieuw, vruchtbaar land.Over enkele jaren klinkt zij over geheel Nederland. En velen zullen haar gehoorzamen, wegtrekken en een nieuw tehuis stichten daar waar thans nog de golven van een onafzienbaar watervlak zich machteloos te pletter loopen èn tegen de kust èn tegen den groeienden dijk, welke later het nieuwe land zal beschutten! (Nadruk verboden) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ROOKERS EN TOCHT. Mijnheer de Redacteur. Belefd verzoek ik U onderstaande in Uw Blad te willen opnemen, waarmee mJ. een goede zaak kan gediend worden. Het schijnt, dat hier in Holland nog altijd veie menschen zijn. die in de concertzaal moeite hebben met hun gedragingen en niet weten wat behoorlijk of onbehoorlijk is. Zooals U weet hebben „de Italianen'" hier gezongen in de Stadsgehoorzaal voor een goed bezette zaal; maar toen wy tegen 8!* uur kwamen, was die groote zaal niet minder ge vuld met rook. vele rookende heeren dampten er lustig op los. of het zoo behoorde. Ik wil dit kwalificeeren als een onbehoorlijke daad, en ieder mensch moet kunnen begrijpen zonder commentaar dat zoo'n handeling niet door den beugel kan. Ik werd door mijn familie aangespoord en ondersteund door het om ons heen zittend gezelschap, daarover te reclameeren. waartoe ik onmiddelijk besloot. Maar!bij wie en waarheen? Wij begonnen in de artistenkamer. waar onze klachten met verbazing ontvangen werden, daarna hebben we eenige suppoosten er op ge wezen de gewenschte maatregelen te treffen, waaraan spoedig werd voldaan, door het plaat sen van bordjes „Verboden te rooken". Inder daad. het rooken werd minder, maareen flinke tocht kwam er voor in de plaats; dat ook dit niet bizonder aangenaam was, zult U allicht kunnen verstaan en het zal wel Uw bizondere belangstelling hebben, wanneer ik U moet verklaren, dat ln de pauze wéér de zaal onder de rook werd gezet en wéér nadien moest worden gelucht, met het gevolg, dat ik mijn plaats moest verlaten. Frappant evenwel, dat „Verboden te rooken** niet voldoende heeft kunnen helpen. Ik geloof, M.h. de R.. dat. als de voorschrif ten goed waren nagekomen, deze klachten achterwege waren gebleven, waarom Ik mag hopen, dat U door het plaatsen van dit stuk, zult medewerken, dat voortaan voor beter toe zicht zal worden gezorgd. O. DE G. RICHARD TAUBER IN „PALJAS". Richard Tauber blijft voor velen een ge liefd zanger, die men gaarne op gramo- foonplaat of van het witte doek beluisterd. Ditmaal is hij te zien met Steffi Dura en zijn echtgenoote Diana Napier in de film bewerking van Leoncavallo's beroemde opera „Pagliacci", een film. die niet alleen om de muziek aantrekkelijk isl DE „TEST" TUD. De filmsterren denken met ergernis aan dezen tijd terug. Acteurs en actrices zijn het er over eens, dat de eerste film-test (proef) het onaangenaamste oogenblik van de film carrière is. Bette Davis kwam het eerst voor de camera te Brooklyn, waar de „test" plaats vond. Bette was opgewonden en buiten adem. toen zij voor de camera plaats nam. „De lichten gingen uit en aan de camera werd dicht op mij gericht," aldus Bette. „Verder wist ik mij niets meer te herin neren en weer tot mijzelf gekomen, ver telde men mij, dat ik flauw was gevallen. Ik kreeg de baan niet. Eenigen tijd later slaagde ik bij een volgende „test" voor Universal en verkreeg een contract voor drie maanden, dat na afloop in één jaar veranderd werd. Daarna ging ik een con tract voor zeven jaar met Warner aan. In het eerste jaar probeerde ik mij steeds wanneer ik maar even de kans kreeg mij met den rug naar de camera te draaien. Tenslotte kregen de regisseurs een hekel aan mij en werd menige scène opgenomen, waarin slechts mijn hals en ooren te zien zijn". Voordat Paul Muni gevraagd werd de rol van „Scarface" te vertolken, „testte" men hem eerst te New-York. Daarna werd hem gevraagd naar Hollywood te gaan om nog meer „proeven" te laten maken. Hij vond het niet prettig, maar deed het toch. Er was schijnbaar van al deze proeven niet veel terecht gekomen; Muni keerde naar New-York terug. Men vertelde hem, dat hij opnieuw naar Hollywood moest komen voor nieuwe „tests". Hij verloor natuurlijk zijn humeur en weigerde pertinent te gaan. Zijn vrouw vertrok daarop naar Hollywood en kwam met een contract terug (zonder test). Thans is Muni zélf een „tesf'-enthou- siast en spendeert dagen, soms weken, voor de camera's, eer hjj tevreden is over zijn make-up. James Cagney kwam vijf dagen te laat voor zijn eerste test. Warner Bros had den hem gecontracteerd en naar Holly wood gezonden. Hij meldde zich bij de stu dio. De man, die hem te woord stond, con stateerde. dat Cagney ruhn een uur te laat was enMr. James wilde niet wachten. Hij kwam gedurende vijf dagen niet meer boven waterdaarna was het te laat om getest te worden. Hij begon toen met zijn werkzaamheden zónder test. Dick Powell's eerste film-proef werd te New-York gemaakt, toen hij in aanmer king kwam voor de hoofdrol in „The Crooner", een rol, welke David Manners ten slotte speelde. Uit diezelfde tests bleek echter, dat hij geschikt was om een rol te vertolken in ..Blessed Event", met welke film dan ook zijn filmloopbaan een aan vang nam. Marie Wilson, die een hoofdrol vertolkt in „Boy Meets Girl", de nieuwste film van James Cagney en Pat O'Brien voor War ner Bross, liet zelf van haar „tests" ma ken, stuurde deze op naar de studio's en verkreeg een contract. Errol Flynn's eerste Amerikaansche „tests" vielen niet zoo goed uit. Hij werd in allerlei poses gefotografeerd en of schoon hij zijn figuur en uiterlijk mee had, waren er toch andere factoren, die En nu nadert zij al aardig de bovenste de studio-leiding weerhielden hem onder 1 sport van den ladder waarop zij begon, contract te plaatsen. Michael Curtiz hakte Pandro S. Berman, de groote RKO Radio tenslotte den knoop door en droeg hem voor om de hoofdrol in „Kapitein Blood" te vertolken. Triomf op triomf vierde Errol Flynn: „De avonturen van Robin Hood" is wel het meest overtuigende bewijs van Flynn's talenten. EEN NIEUWE STER: RAY SUTTON. Kay Sutton, die als filmactrioe meer en meer van zich doet spreken, werd deze maand 23 jaar. Zij werd te Irvington. New Jersey, ge boren en als kind verhuisde zij met haar ouders naar Californië, waar zij de Be verley Hills High School afliep. Aanvankelijk had zij in de journalistiek willen gaan, maar toen zij eenmaal haar eindexamen gehaald had volgde zij den raad van velen van haar vrienden op. die haar tot een poging-bij-de-film aanspoor den, omdat haar donkere schoonheid haar tot. een oorspronkelijk type stempelde. En zoo zette Kay Sutton haar voet op de eerste sport van de filmladder en werd, na als figurante gespeeld te hebben, voor een heel klein rolletje in „Kid Millions" uitgezocht. Een rol als mannequin in „Ro berta" volgde. Daarop trad zij ln het hu welijk, waardoor zij twee jaar lang niet meer voor de film speelde Haar terugkeer in de filmstudio's ech ter beteekende voor Kay Sutton een groote stap vooruit, want men gaf haar de rol van Bella in „This Marriage Busi ness" Deze rol strookte nu niet direct met haar wenschen. daar Kay Sutton in deze film de antipathieke figuur speelde. Maar zij deed dit met volle overgave en zóó goed. dat zij werd aangezooht voor de verfilming van Leslie Charteris' roman „The Saint, in New York". Kay Sutton kreeg de rol naast Louis Hayward. Kay Sutton. producer, zag in haar zelfs een concur rente voor Ginger Rogers, al heeft Kay donkerbruin haar in tegenstelling met het vlammend-roode van haar beroemde film rivale. Want dat zal Kay Sutton zijn in de nieuwe Astaire-Rogers film .Carefree", „Alweer een antipathieke rol", zegt Kay Sutton, Maar dat schijnt nu eenmaal haar noodlot te zijn om carrière te maken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13