CRAVEN PI Al N Mii w De „Karimata" vordert goed Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 24 Juni 193S GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Hoe ver is men nog van het goud verwijderd FAILLISSEMENTEN Dienstplichtige door schot gedood. Ongeluk in kazerne te Breda. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is de dienstplichtige Van D. uit Tilburg in de Chassee-kazerne te Breda getroffen door een revolverschot, dat door den dienstplichtige Van H., even eens uit Tilburg, die in de meening verkeerde, dat het wapen niet geladen was, op Van D. werd afgevuurd. De kogel ging dwars door den schedel van laatstgenoemde, waardoor hij zwaar gewond werd en later is overleden. Beide dienstplichtigen behooren tot het eerste bataljon, zesde regiment infanterie. Onmiddellijk na het gebeurde werd ge neeskundige- en geestelijke hulp Ingeroe pen. Van H. dacht niet anders, dan dat de revolver ongeladen was. Hij richtte spe lenderwijs het wapen op zijn kameraad en trok den haan over met het bovenge melde noodlottige gevolg. Van H. was zoó geschrokken, dat hij be wusteloos op den grond viel. Verduistering te Zandvoort. Bedrag van f. 30.000 verdwenen. In den afgeloopen nacht heeft de po litie gearresteerd den heer K. v. d. M„ boekhouder-kassier der gemeentebedrij ven te Zandvoort. Deze aanhouding geschiedde op vermoe den van verduistering en fraude, ten na- deele van de gemeente. Het verduisterde bedrag zou omstreeks f30.000 beloopen. De aangehoudene had eenige dagen ge leden aan zijn directeur enkele dagen ver lof gevraagd, teneinde - naar hij zeide - een congres te bezoeken. Achteraf is gebleken, dat de man zich naar Antwerpen heeft begeven en daar veel ls uitgegaan. Bij de drlemaandelljksche controle van de kas door een gemeente-accountant, bleek gistermorgen, dat er een tekort was van 30 000 gulden. De verduisteringen zijn ln de laatste twee Jaren gepleegd V. d M. liet betaalde posten voor water en gas openstaan en stak het opgehaalde geld ln zijn eigen zak. Bij zijn arrestatie vond de politie op den man nog slechts 750 francs. Voor zijn ver trek heeft hij een pakje, inhoudende 10.000 gulden aan een adres te Zandvoort afge geven met het verzoek dit voor hem te bewaren. Het pakje bleek na de arrestatie nog in het bezit te zijn van den persoon, aan wlen het ter bewaring was gegeven. Deze wist niet wat het pakje bevatte. De boekhouder-kassier heeft een volledige be kentenis afgelegd. Aangezien de gemeente Zandvoort sedert Mei j.l. tegen fraude verzekerd is, zal zij van het gebeurde geen nadeel ondervinden. Fietsers door trein gegrepen. Waarschijnlijk roekeloos een onbe- waakten overweg overgestoken. Op den onbewaakten overweg van den Haarlemmermeerspoorweg aan de Nieuwe Meerlaan, bij den Amstelveenscheweg te Amsterdam, zijn gisteravond omstreeks kwart over zeven de 18-jarlge jongeman P. Terpstra en zijn 17-jarige verloofde, mej C Mulder, beiden wonende aan de De Wlttenkade te Amsterdam, door den lokaal trein, welke om 19.11 uur van Am sterdam naar Aalsmeer was vertrokken, aangereden en ernstig gewond. Het verloofde paar kwam uit de richting van de nieuwe roelbaan in het Bosohplan, van welke zijde men een volkomen vrij uitzicht op de spoorbaan heeft Waar schijnlijk heeft het tweetal op overmoedi ge wijze getracht nog juist voor den trein de rails over te steken. Zij werden door den linkerkant van de locomotief gegre pen en tegen den grond geslingerd. De jongen kreeg tal van ernstige wonden over het geheele lichaam, terwijl het meisje ernstig letsel aan het hoofd opliep. Per ambulanceauto van den geneeskundigen dienst zijn de slachtoffers naar het W1 - helmlnagasthuis vervoerd. De trein, die spoedig tot stilstand kon worden gebracht, had een half uur vertraging. brand in een drogisterij. Om kwart over twaalf is gisteren brand uitgebroken in de drogisterij van de firma Geba aan de Bergschelaan 378 te Rottei- dam, hoek van Manenstr. Even hebben de vlammen naar buiten geslagen. Binnen en kele oogenblikken had de brandweer met twee stralen od de waterleiding den brano echter onder de knie. De oorzaak van den brand ls onbekend. het luiksche gifproces. De zitting van het Lulksche gif-proces van gisteren was grootendeels gewijd aan iiet hooren van de deskundigen dit be last waren met het onderzoek naar de authenticiteit van het eerste testament van mevrouw Lambert, Zij hielden een lange uiteenzetting over den vorm der letters niet vergezeld gaande van een for- meele conclusie. Niettemin zou daaruit kunnen worden opgemaakt, dat het testa ment valsch was Men brengt dit echter niet op rekening van den beklaagde. Andere getuigen beschuldigden de we duwe er van zich te hebben meester ge maakt van het bontwerk van mevrcuw Lambert. Mevrouw Becker gaf toe dat de overledene bontwerk bezat, doch. zelrte zij dit verkeerde ln zóó slechten staat, dat zij hit moest weggooien. Ten ranzlen van de zaak-Daubresse wenschtc de verdediging, dat er acte van genomen werd, dat de argumenten tegen dc verklaringen van mevrouw Daubresse niet zijn geput uit de verklaringen van be klaagde, maar uit het onderzoek der po litie. Tenslotte werd de getuige Smets ge hoord, vriend van mevrouw Crulle, die als universeel erfgenaam de weduwe Becker ccn schuldbekentenis van 100.000 frank had verschaft. ONTPLOFFING VAN EEN PETROLEUM- BRON. Tijdens het boren van petroleumbronncn in den staat New-Mexico (V. St.) heeft zich een ontploffing voorgedaan, wajrdoor ze ven arbeiders werden gedood. De slacht offers zijn zoo verminkt, dat herkennen uitgesloten ls. EEN WATERHOOS. In de vallei van de Mllk-rlvier In Mon tana iV.St.) hebben waterhoozen ernstige schade aangericht. Negen personen zijn verdronken en verscheidene menschen worden vermist. Talrijke boeren hebben hun door het water ondermijnde hulzen verlaten en het spoorwegverkeer ls geheel in wanorde. Ook In Part)s. in de schaduw van de ..Notre Dame" kunt U die voortreffelijke Vlrglnla-slgaretten koopen, zóó zacht, en toch vol aroma I Met Franschen zwier zal de winkelier Uw aandacht vestigen op de belde verpakkingen: Craven A (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk). Zuivere Vlrginia-slgaretten, zóó zacht, dat ze de keel nooit prikkelen I „Vralment M'sleur. une excellente ciga rette I" KAASHANDELAAR EEN BEDRAG VAN 800 GULDEN AFHANDIG GEMAAKT. Vermoedelijk door insluiping heeft men gistermiddag kans gezien een kaashande laar te Amsterdam woonachtig, een be drag van 800 gulden afhandig te maken, r.é bestolene, wiens zaak is gevestigd aan dc Korte Prinsengracht, had zijn Jas eenl- g„n tijd laten liggen ln het kantoor. waar- Li niemand aanwezig was. Toen de man. nu even in het pakhuis te zijn geweest, korten tijd later zijn Jas weer aantrok, k.vam hij tot de minder prettige ontdek king. dat een portefeuille, inhoudende een b'drag van 800 gulden, en andere gelds waardige papieren daaruit waren verdwe nen Van den dader ontbreekt elk spoor. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE DORPSBRAND IN CANADA. Het dorp St. Luc. in de Canadcesche pro vincie Quebec, ls door een -geweldigen brand geteisterd en bijna geheel verwoest. Dertig woonhuizen brandden af. Slechts zes huizen en de kerk konden, doordat min de omliggende hofsteden met dyna miet in de lucht liet vliegen, gered worden Twee honderd vijftig bewoners zijn dak loos. haagsche rechtbank. Diefstal. In de schuur van den landbouwer Post te Nootdorp, werd eenlgen tijd geleden inge. broken en zes buitenbanden, zes binnen banden benevens nog zeven wielen van auto's gestolen. Verdacht dezen diefstal te hebben ge pleegd, stond terecht een expediteur uit Leldschendam. Blijkens het verhoor was hu met nog twee vrienden per vrachtauto naar Nootdorp gegaan, waar hij de gestolen voorwerpen, die een totale waarden van plm, f .500 hadden op de auto had geladen. Den volgenden dag was hij naar Friesland gereden en had daar de diverse zaken, benevens nog andere on derdeden van auto's, verkocht. De wielen waren in Schevenlngen aan dAi man ge bracht. Verdachte bekende het ten laate gelegde en de officier eischte tegen hem een jaar gevaneenl!st-af, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een Droef tijd van drie jaar. 10 stuks 17'A cent 3349 20 stuks 35 cent (Ingez. Me dj De helper. Een koopman F. F. v. d. B. uit Leidschen- dam was behulpzaam geweest bij den in braak met diefstal in den schuur van den handelaar Post te Nootdorp, zoodat hij zich ook had te verantwoorden. De verdachte ontkende pertinent zijn hulp te hebben gegeven: hli was in den bedoelden nacht zelfs heelemaal niet ln Nootdorp geweest, zoo betoogde hij Even wel werd door een ge'uige verzekerd, dat dit wel het geval was geweest. De officier van justitie Zei dat verdachte ongunstig bekend staat, het is hopeloos mis met hem. Verdachte heeft al diverse veroordeelingen achter den rug: kort geleden zelfs twee jaar voor een diefstal te Leeuwarden ge pleegd In verband hiermede vorderde de officier twee jaar gevangenisstraf. De spanning stijgt voortdurend. (Van onzen specialen verslaggever) De groote vraag bij het werk der Karimata is thans: Is men vlak bij de plaats van het goud? Ronde kanons kogels rollen in de zeeftrommels en stukken wrakhout van de Lutine wor den uit de schelpenmassa's geviseht. Nu begint men zich af te vragen: Na dert men het moment, waarop de mys terieuze goudschat wordt .bereikt? Het ls uit den aard der zaak ondoenlijk op deze vragen een bevredigend antwoord te geven en bovendien blijkt het, dat de meeningen der deskundigen uiteenloopen. In ieder geval staat vast. dat het wrak der Lutine zich bevindt binnen het afgebaken de gebied, waar de Karimata thans werkt. Maar het wrak der Lutine is uiteengesla gen en zoo kunnen zich dus op verschil lende plaatsen resten van het schip be vinden. Volgens de gemaakte berekeningen kan men nog niet bij de plek zijn, waar de kans op het vinden van het goud het grootst moet worden geacht. Op uiterst systematische wijze gaat men evenwel bij het zoeken te werk; langzaam maar zeker graaft de Karimata verder en het afgebakende stuk zal zóó grondig wor den doorzocht, dat men veilig kan aanne men, dat alles wat zich daar op den zee bodem bevindt, naar boven zal zijn ge bracht. wanneer het geheele gebied is af- gebaggerd. De mogelijkheid is evenwel bij na uitgesloten, dat nu reeds een beslis sende phase van het werk is aangebroken. Toen we ons gisteravond aan boord van de Karimata begaven troffen wij daar ir. van Capelle. die uiterst tevreden was over de tot nu toe bereikte resultaten. En met I recht. De molen brengt steeds meer din gen naar boven, die er op wijzen, dat men op den goeden weg is. Volgers de theoretische berekeningen van ir. Van Capelle, ls men nu de plek gena derd. waar zich vermoedelijk het goud be vindt, maar men kan toch nog niets posi tiefs zeggen. We zijn, aldus ir. van Cappelle bij dit werk "an het standpunt uitgegaan, dat een goed eind van de plek waar de wrakstukken liggen moest worden begon nen. Daarom nemen we geen enkel risico. We graven nu langzaam verder en wie zal zeggen of we reeds nu al niet bij de goede plek zijn? In elk geval wijst de vondst van ccn groot aantal kogels erop, dat wij op zijn minst vlak bij het wrak zijn. Ir. van Capelle toonde ons hierop liet resultaat van twee dagen werk: een vijf tigtal IJzeren kogels, ongeveer van dc grootte als die. welke gebruikt worden bij de athletiek-beoefening. Vandaag zijn vijf en twintig koperen voorwerpen opgebaggerd, die zonder eeni- gen twijfel tot de Inventaris van de Lutine hebben behoord. Bovendien zijn: onder de wrakstukken nog koperen spijkers aange troffen. en ook zijn gisteren gedeelten van de huidplaten der Lutine naar boven ge bracht, op twee waarvan zich inscripties bevonden Uit de beschikbare documenten is ge bleken, dat de Lutine oorspronkelijk een Fransch schip was. dat echter in 1798 op een Engelsche werf van een geheel nieuwe koperen huidplaats is voorzien, waarop ver schillende inscripties werden aangebracht. Dit opschrift 16 volkomen gelijk aan dat, hetwelk op twee der door de Karimata op, gebaggerde stukken voprkwam. Het gaat goed. het gaat uitstekend met de Karimata. Niemand twijfelt er meer aan, of de baggermolen ls ln staat om de verzonken schatten aan de oppervlakte te brengen. Er zijn slechts twee kansen op misluk king: het goud is er niet., of het is door de kleilaag gezakt, De laatste kans ls zeer gering, maar in theorie bestaat zij In elk geval. De spanning stijgt. Wanneer zware kogels worden opgebag gerd, is het ook mogelijk staven goud in de groote emmers naar boven te brenger- Hoe lang zal dit nog duren'1 Niemand kan het zeggen, maar de hoop op het vinden der schat wordt thans ongetwijfeld leven diger Vier slcepbooten houden de wacht bij den geweldigen baggermolen, welke emmer na emmer zand achter zich in zee stort. Bij laag water is zelfs nu al te zien, dat zich in zee een zandbank begint te vormen De kans schijnt groot, dat van de vier sieepbooten in het geheel geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Het weer is namelijk uitstekend en de zeewaardigheid van de Karimata buitengewoon groot. De bemanningen van de sleepbooten dooden zich den tijd met het visschen naar schar retjes Tot de vondsten van de Karimata be hoorde gisteren ook een zgn. „mastkram". ■.en stuk koper, ter lengte van ongeveer 30 c.M.. waarop het bekende „Lutine-merk" namelijk een hanepoot, voorkomt. Inkrimping van het overwerk Het is wenschelijk naar groote beperking te streven. De Regeeringspe*dlenst deelt mede: In verband mef het belang, dat in de huidige tijdsomstandigheden gele gen is in een verdeeling van de be schikbare hoeveelheid werk over een zoo groot mogelijk aantal arbeiders, treedt de wenschelijkheid naar voren, bij het verleenen van vergunningen tot afwijking van den wettelijk toegesta- nen arbeidsduur naar nog grootere be perking te streven dan tot dusverre reeds het geval is. Uit den aard der zaak zullen zich steeds gevallen voor blijven doen, waarbij over werk niet te vermijden is, doch het moet niet onmogelijk worden geacht, den om vang van het Jaarlijks verrichtte over werk tot kleiner proporties terug te bren gen, zulks niet alleen voor zooveel betreft vergunningen van individueelen aard, doch ook wat aangaat de collectieve en de sei zoenvergunningen (b.v. voor het kleeding- bedrljf). Ten einde het ontstaan van moeilijk heden zooveel mogelijk te voorkomen, moet het raadzaam worden geacht, dat al len. die van het instituut der overwerk- vergunningen gebruik maken, trachten door het toepassen van andere middelen, als het tijdig ter opleiding in dienst ne men van meer personeel, het bedingen van ruimer leveringstijden e.d, de noodzake lijkheid van werktijdverruiming te beper ken, GEMEENTEBESTUUR VAN 's-GRAVEN- IIAGE ONTVANGT DE INTERNATIONALE WEGENCONGRESSISTEN. Het Haagsche gemeentebestuur heeft de d'elnemers aan het 8ste internationale we- gencongres gisteravond in het gemeente museum ontvangen. Met den burgemees ter en mevrouw de Monchy waren cr de wethouders Feber. Buurman en Vrijenhoek en de gemeentesecretaris mr. Boasson. In verschillende zalen waren buffetten opgesteld en speelden strijkjes. Ook op de binnenplaats, waar stoelen en tafeltjes wa ren neergezet bevonden zich vele gasten. NEDERL. PERIODIEKE PERS. Te Utrecht vond de jaarvergadering plaats van de vereeniging van uitgevers vrn nieuwsbladen en tijdschriften de Ne- deilandsche Periodieke Pers. Voor de ver gadering in het jaarbeursgebouw werd het gezelschap in de Sint Michaels kapel door het gemeentebestuur een ontvangst bereid, waarbij burgemeester ter Pelkwijk een welkomstredc hield. De voorzitter der vereeniging. de heer A. J. G. Strengholt 's middags de jaarver gadering openende, kon een optimistisch geluid doen hooren. zoowel over het afge loopen vereenigings.iaar als voor de toe komst. Een belangrijke toeneming van het ledental vond plaats, aldus spreker. Met voldoening constateerde spreker, dat de Vereeniging ook het oor der overheid heeft. Na de vergadering, welke onder leiding van den heer Strengholt een vlot verloop had. werd het gezelschap door de V. V V te Utrecht tot een boottocht op de Vecht genoodigd, waarna een bezoek aan Loos- diccht. gevolgd door een diner te Hilver sum. dezen, mede dank zij het bij uitstek fraaie weer, geslaagden dag besloot. Een luchtbeschermingsfond* in oprichting. Van de noodzakelijkheid van luchtbe scherming is thans vrijwel iedere Nederlan der doordrongen: Luchtbescherming ls zelfbescherming. Is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbescherming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel ge daan. De eenige door de regeering op dit gebied erkende instantie, de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming f Nassau Ouwerkerlcstraat 3. Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.000ste lid inschrijven; ln September '36 waren het er nog maar drie honderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zij laat zien. dat ons volk het nut en de noodzakelijkheid begrüot. dat men op den goeden weg is, dat de Vereeni ging goede en ook gewenschte voorlichting peeft. Wil zij dit evenwel kunnen blijven doen, dan is de vorming van een Luchtbe schermingsfonds. waaruit de gelden voor de enorme propaganda, die op dit gebied noodip is, geput Ininnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking ondervonden, doch deze me dewerking is nog ontoereikend en moet al gemeen zijn. Eén van de middelen om dit Fonds te verstevigen, werd gevonden In twee groote loterijen ide gToctste, welke ln ons land ooit gehouden zijn d.w.z. wat de prijzen betreft). Het wi) ons niet noodig toesehilnen. deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzake- lilkheid van een Luchtbeschermingsfonds erkent en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de totstandkoming en het sla gen daarvan medewerken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kar betrekken; van Diepenburch- straat 154. den Haag. (Organisatie Lote- rtien van de Ned. Ver. voor luchtbescher ming). Ons volk kan thans toonen, dat het de luchtbescherming krachtdadig wenscht te steunen. Een oproeo, die niet onbeant woord blijvc. integendeel, welke verstaan moge worden! economische raad voor de handelsverdragen. Benoeming van de leden. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken zijn in de vaste com missie van den economischen raad voor de handelsverdragen benoemd: tot lid en voorzitter mr. L. J. A. Trip te den Haag; tot leden O. M. Belzer te 's-Gravenhage, prof mr. G. W. J. Bruins te Wassenaar, Goltfr. H. Crone te Amsterdam, mr. dr. W. F J Frowein te Heerlen, J. B. van der Houwen van Oordt te 's-Gravenhage, mr. W. G F. Jongeian te 's-Gravenhage. prof. H. A Kaag te Tilburg, mr, K. P. van der Mandele te Rotterdam, prof. dr. G. Min- derhoud te Wageningen, S. J. Schoorl te Haarlem, mr. B. J. M. van Spaendoncx te Tilburg. A. van Wijnen te Gouda en C. J. Ph. Zaalberg te den Haag. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN den spaan6chen burgeroorlog. Door het Tweede Kamerlid den heer Van der Goes van Naters zijn aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering van oordeel, dat art. 7 sub 4 van de wet op het Nederlander schap van toepassing kan zijn op de Ne derlandsche vrijwilligers in den Spaan- schen burgeroorlog, en zoo ja, welke is dan de opvatting der regeering omtrent die toepasselijkheid ten aanzien van: a vrijwilligers, geïncorporeerd in de Spaansche regeeringslegers; b. vrijwilligers der internationale brigade: c. vrijwilligers aan de zijde der opstandelingen. 2. Is de regeering niet van meening, dat ongeacht eventueele toepasselijkheid van bovengemeld wetsartikel op één of meer categorieën vrijwilligers, hun repatrieerlng op gelijken voet als door de andere bij de non-interventie overeenkomst betrokken staten behoort te worden bevorderd, zoo dia de thans in voorbereiding zijnde re geling omtrent de terugtrekking der vrij willigers van kracht zal zijn geworden? boteknoteerin G. De commissienoteering voor Nederland sche boter ls gisteren vastgesteld op 82 ct. per K.G. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tusschcn- ïjdsche wijziging, voor de week van 23 tot 30 Juni vastgesteld op 50 cent per K.G. EEN WAARSCHUWING. Namens de ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht, dat een ieder zij gewaarschuwd voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Gravenhage. Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderne ming. die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te stl- muleeren. op zeer lichtvaardige wijze pro paganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen ln onze overzeesche gewesten, terwijl de hier voor vereischte deskundigheid en finan- cicele middelen geheel ontbreken. Vooris zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld ln van de Sticn- ting uitgaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in re latie willen treden worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellep met het Departement van Sociale Zaken ifd. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, Bezuidenhout, 's-Gravenhage. Opgeheven wegens ge ore'?' aan actief A. J. Hoffman, Wassenaar. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11