4 PUNTEN LOEB BUITENLAND Solide Kwaliteiten Lage Prijzen Ruime Sorteering Gemakkelijke betaling# LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Juni 1938 U vindt deze bij Breestraat 161 moet U in het houden bij Uwe inkoopen van Meubelen Het moderne middel Instantine 4 R. I. te Weert. Het garnizoen betrekt het barakkenkamp. Het 3de bataljon van het 4de regiment infanterie, dat sedert 29 Maart bij de burgerij van Weert was ingekwartierd, heeft dezer dagen het pas gereed geko men barakkenkamp op Aitweert be trokken. Wij lezen daarover in „De Nieuwe Koe rier" o.m. het volgende: „Voor de burgerij alsook voor de soldaten beteekende dit een scheiden, want in de 12 weken dat de Hollandsche jongens hun in trek namen bij de burgers, is er een vriend- schapsband gesloten, die ten duidelijkste sprak uit de karakteristieke aanduiding van vrijwel de meeste gezinnen als men zeide: „onze jongens". De laatste loodjes van het scheiden wo gen dan ook voor de soldaten het zwaarst en haast noode werden de diverse boeltjes gepadct en versjouwd.ergens ln de stad hing een vlag halfstok Maar de soldaten, hoeveel prettiger dan ook inkwartiering bij burgers moge zijn bo ven het legeren in barakken, zullen deze verandering in een paar dagen wel te boven zijn een flink soldaat heeft geen behoefte aan weelde als de dienst hem roept. En met het frissche. gezonde humeur dat „de Jongens van het vierde" kenmerkt, zullen zij het zich zeer spoedig ook in de barakken gezellig maken. En dan. de burgerkwartieren staan na den dienst nog altijd voor de jongens open, daarvoor blijft de gastvrijheidszin van den Weertenaar heusch wel borg. Intusschen hebben wij een kijkje geno men in de barakken en we moeten zeggen dat het er prettig wonen moet zijn Alhoe wel de slaapgelegenheid nog niet heelemaal in orde is de kribben zijn nog niet ge arriveerd en de Jongens slapen met hun stroozak voorloopig op den houten vloer ziet het er overigens best uit. Ruime slaap zalen. voor tien personen onderverdeeld in afgeschoten ruimten. Ruime, frissche eet zalen, een prettige cantine, een handige, goed Ingerichte keuken, een heldere zieken zaal enz. enz. terwijl voor de onderofficle- len aparte lokaliteiten zijn ingericht, waar het eveneens zeer goed is. In de middaguren werd een défilé gehouden Op het bordes van het stadhuis namen de stedelijke en militaire autoritei ten het défilé van het bataljon in oogen- schouw. Het défilé werd opgeluisterd door de pittige marschmuziek van het 6e R. I uit Breda. Na het défilé door de stad vertrok het bataljon uit het stadscentrum, waar het bijna 3 maanden gastvrijheid genoot, om over de stoffige wegen van Aitweert op te trekken naar hun nieuwe verblijfplaats, het barakkenkamp. Hier hield de brigade-commandant uit Den Haag. kolonel v. d. Bent een toespraak, waarin hij o.m. hulde bracht aan de onder officieren van het vaste kader voor wat zij gedaan hebben en nog doen om den naam van het 4e regiment, dat in het leger een goeden klank heeft, hoog te houden. De garnizoenscommandant, Majoor Hen- drickx heeft hierna ztjn dank betuigd aan den kolonel voor diens hartelijke woorden. Om 8 uur 's avonds heeft de stafmuziek van het 6e R. I. op het Marktplein een con cert aangeboden, dat zich in drukke be langstelling mocht verheugen". O. L. SCHOOL ZUIDSINGEL. Schoolreisje. Begunstigd door uitstekend zomerweer maakten de beide vijfde klassen van de scholen aan den Zuidsingel hun jaarlijksch uitstapje. Dit jaar ging de reis met een specialen kindertrein naar 's Hertogen bosch en Oisterwijk. Het behoeft haast niet gezegd te worden, hoe er genoten is; wat een groote bewondering de kinderen hadden voor de groote bruggen over onze rivieren: Lek, Linge, Waal en Maas. die ze od de heenreis te bewonderen kregen. De St. Janskerk in Den Bosch, de ven nen van Oisterwijk. waarvan de waterlelies in vollen bloei de schoonheid zoo zeer ver hoogden. de Moerdijkbruggen noemen we nog. zonder te trachten volledig te zijn. Het geeft slechts een klein beeld van wat zoo'n schoolreis kan bieden. Stellen we bovendien naast de aller gezelligste stemming, waarin de kinderen verkeerden, nog de tallooze versnaperingen, die zij te genieten kregen, dan moeten we zeggen dat hier den Oudercommissies van beide scholen een woord van hulde en dank toekomt voor de wijze, waarop zij ook dit jaar weer het geheel hebben ver zorgd. Voor de ouders was de groote voldoening het zien van de meer dan stralende ge zichten. toen de kinderen des avonds half acht weer thuis waren. ZUID-HOLLANDSCHE VEREENIGING „HET GROENE KRUIS". ■fSU'-Zt. 3224 (Ingvz. Med.) aangevuld, terwijl vele artikelen, die niet meer voldeden, aan de circulatie werden onttrokken. Geconstateerd mag worden, dat de vereeniging over een zeer goed voorzien magazijn beschikt. Er werden in 1937 1219 artikelen aan 747 aanvragers uitge leend. De afgifte en terugontvangst werd door den concierge verzorgd, terwijl de wijkverpleegsters persoonlijk belast waren met de behandeling en reiniging der terug ontvangen artikelen De nieuwe maatregel, waarbij het mogelijk is voorwerpen zoonoo- dig te doen thuisbezorgen of terughalen, heeft wel ingang gevonden. De telefonische aansluiting van het magazijn bleek in vele gevallen voor de leden een groot gemak te zijn. De wijkverpleegsters. Zuster E. Evelein eh Zuster E Huy bleven ook in 1937 haar taak met opgewektheid vervullen. In het geheel werd door de zusters 5897 keer hulp ver leend aan 502 patiënten. Tijdens de vacan_ ties der verpleegsters werd het werk waar genomen door Zuster de Kier. De ver plegingsdiensten waren in 1937 omvang rijker dan in het voorafgaande jaar. De penningmeesteresse gaf aan de hand van de balans per 1 Januari 1938 en de verlies en winstrekening over 1937 een overzicht van de financiën der vereeniging. Het bedrag, dat aan contributies minder werd ontvangen, vond een tegenwicht in de grootere inkomsten wegens zusterhulp Er werd een bedrag van f. 612.46 besteed voor den aankoop en het onderhoud van verplegingsartikelen. De kascommissie gevormd door de heeren dr. J. E Kroon, J. C. Meijboom en Th. Hlem- stra zond een schriftelijk rapport in over hare bevinding, terwijl tevens medegedeeld werd. dat de aanwezigheid van de waar den gecontroleerd is. Een en ander' gaf de vergadering aanleiding om de penning meesteresse décharge te verleenen voor haar beheer. De voorzitter dankte de penningmeesteresse mej. Le Poole alsmede den secretaris den heer Filippo voor het werk. dat zij ln het verslagjaar voor het Groene Kruis hebben verricht. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan de wijkver pleegsters en den concierge voor hun toe- gewijden arbeid. Aangezien de vereeniging is aangegaan voor 29 Jaren en 11 maanden en deze termijn aan het eind van dit jaar ver streken is. dient de bewilliging op de ver lenging van de statuten te worden ge vraagd. Het bestuur zal de statuten nog nader onder het oog zien en ln een na jaarsvergadering enkele noodlg geworden wijzigingen aan de goedkeuring eener ledenvergadering onderwerpen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het resultaat der niet- inmengingscommissie. Omtrent het verloop van de gehouden besprekingen der ondercommissie voor de non-interventiecommissie wordt medege deeld, dat de voorzitter in herinnering heelt gebracht, dat de commissie in haar laatste bijeenkomst drie kwesties heeft behandeld de methode van telling en classificatie der buitenlandsche vrijwilli gers, de datum van wederinvoering van de internationale controle aan de Fransch Spaansche grens en versterking van het plan tot controle ter zee en dat om trent de eerste twee overeenstemming is j bereikt, onder voorbehoud, dat ten aan zien van de derde eenstemmigheid zou worden bereikt. In den tusschentijd heeft de voorzitter verdere besprekingen ge- voerd met de gedelegeerden over bepaalde voorstellen, die naar zijn meening de con- irole ter zee volkomen doeltreffend zouden „taken, namelijk het permanent statio neeren in de voornaamste Spaansche ha vens van waarnemers en voortdurende con trole in de Spaansche havens waar han- dei met het buitenland wordt gedreven, en welke de technische faciliteiten bezitten voor het losssen van oorlogsmateriaal. Alle gedelegeerden hebben daarop te kennen gegeven, dat zij bereid waren, de voorstel len tot versterking der controle ter zee :e aanvaarden, waardoor tevens volkomen overeenstemming was bereikt ten aanzien van de beide andere kwesties, die in de laatste bijeenkomst worden behandeld. De vertegenwoordiger der sovjet-unie verklaarde dat zijn regeering, hoewel niet geheel voldaan, over het laatste voorstel inzake de controle ter zee, het als een stap nader tot haar stajidpunt beschouw de, en derhalve bereid was. het als een compromis te aanvaarden De subcommissie regelde daarop alle overige kwesties in een ontwerpresolutie, waarin het plan der commissie inzake de terugtrekking der buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje is vervat Er werd even eens voorloopig van gedachten gewisseld over de financiering van het plan, en men hoopt, dat hieromtrent een beslissing zal kunnen worden genomen in de Vrijdag te houden bijeenkomst. Over deze versterking der zee-controle zeide Butler nog ln het Engelsche Lager huis: Deze vereischt een grooter aantal waarnemers en omvat een plan. waarbij de waarnemer, die aan boord van een schip komt, in de Spaansche haven moet blijven om toezicht uit te oefenen op an dere schepen, die geen waarnemers aan boord mochten hebben. Deze gang van zaken is zeer voorspoe dig voor Chamberlain, die feitelijk nog eens herhaalde men zie het 3e Blad dat Engeland behalve protggten niets zou on dernemen. Een door de labour-oppositie ingediend voorstel, de begrooting van het foreign office te verminderen, werd echter met 273 tegen 148 stemmen verworpen. De geheele Britsche pers heeft de over eenstemming, welke gisteren in de niet- lnmengings-subcommissie is bereikt, gun stig ontvangen. Men bespreekt thans dc mogelijke ontwikkeling van den toestand, in het bijzonder de houding van Italië ten aanzien van de bemiddeling in Spanje. Sommige bladen zijn van meening, dat Italië bereid zou zijn Burgos aan te spo ren een compromis-voorstel te aanvaar den. anderen daarentegen verklaren, dat Mussolini vasthoudt aan een absolute over winning van Franco. De „Times" noemt onder de redenen, waarom Italië een einde van de vijande lijkheden zou wenschen. geruchten over een slechten graanoogst, waardoor de eco nomische berekeningen van de regeering niet zouden zijn uitgekomen, geruchten over devaluatie van de lire en ontevreden heid van de bevolking. Door ratificatie van dc- overeenkomst zou Britsche flnancieele nulp mogelijk zijn, terwijl hierop niet ge- j rekend hoeft te worden zonder ratificatie. Daarom zou de Italiaansche regeering veel prijs stellen op de ratificatie van de over- eenkomst van 16 April. Ook de „News Chronicle" wijst op de economische noodzaak voor Italië om het verdrag te ratificeeren. Het blad acht Chamberlain in een goede positie om te onderhandelen en hoopt, dat de minister president zich hiervan bewust is. DUITSCHLAND. Rede van Goebbeis. Tegen de Joden. Minister Goebbeis heeft in het Olympisch Stadion een rede gehouden ter gelegenheid van het Zonnewendefeesl, waarin hij er o.a, op wees, dat het aantal Joden ln Ber lijn de laatste maanden gestadig is toege nomen. Drieduizend Joden, aldus Boebbels, zijn de laatste vier maanden Berlijn bin nengekomen. Spr. wees erop, dat het op treden tegen de Joden door de partij en door den staat en niet door de straat wordt geleid. Hij raadde den Joden aan, zich meer uit het openbare leven te houden. Goebbeis onderstreepte het verlangen van Duitschland naar den vrede, echter niet den „kerkhofvrede". die te Versailles is ge organiseerd. Duitschland, zeide hij, vormt geen oorlogsgevaar. Het wil slechts, dat de elmenten, die de oorzaken van komende oorlogen in zich sluiten, uit den weg ge ruimd worden. Voorts heeft hij nieuwe maatregelen aan gekondigd, teneinde de laatste Joodsche winkel te doen verdwijnen. Ook de Sude- tenduitsche kwestie heeft Goebbeis bespro ken. Hieromtrent zeide de minister: men meene niet, dat wij steeds zullen blijven toezien, hoe men de Sudetenduitschers mis handelt. Men had in het buitenland moeten leeren, dat het op den langen duur niet mogelijk is, twee dcelen van een zelfde volk gescheiden te houden in twee ver schillende staten. Dat dit niet gaat, daarvan heeft men zich in Oostenrijk reeds rekenschap kunnen geven, en men zal het ook nog elders zien. Wij hebben genoeg van woorden, thans zijn daden noodig. De rijksposterijen zullen voortaan geen postzendlngen, die van commercieelen aard zijn en van Joodsche handelszaken afkom stig zijn, meer bezorgen, behalve indien deze zendingen voor andere Joodsche han delszaken bestemd zijn. De post zal het Joodsche karakter van. den afzender" nagaan. Overigens zullen Joodsche ondernemin geen leerlingen meer in opleiding mogen nemen. FRANKRIJK. De Csar. De procureur der republiek heeft een nieuw requisitoir ge teekend. waarin den beschuldigden in de Csar-affaire aansla gen en samenzwering tegen de regeering ten laste wordt gelegd. Tegen pijnen Doosjes a 3234 is Instantine. In Instantine zijn InstfintinP voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. ?5\\ Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen 1 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (iDgez. Mcd.) Vergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond is in het gebouw Pieters kerkgracht 9 een ledenvergadering van het Groene Kruis gehouden. Wegens uitstedigheid van den voorzitter dr. Boonacker werd het presidium waarge nomen door den heer jhr. C. C. Röell. Na de gebruikelijke lezing van de notulen, bracht de heer Filippo verslag uit van het behandelde in de najaarsvergadering van de Provinciale Zuid-Hollandsche vereeni ging In die vergadering werd voorgesteld een bemiddelingscommissie aan te wijzen, die bij moeilijkheden, welke mochten rij zen tusschen afdeellngen onderling, in de afdeeling zelf, of tusschen afdeelingen en Drovinciale vereeniging in eerste in stantie zou optreden Het hoofdbestuur achtte het wenschelljk. dat s'atuten en reglementen van de aangesloten vereeni- gingen deze wijze van bemiddeling impe ratief zullen regelen. Aan de orde "kwam vervolgens het jaar verslag over 1937 van den secretaris WU ontleenen hieraan het navolgende: In de samenstelling: van het bestuur kwam geen verandering. Er werden 89 nieuwe leden ingeschreven terwijl er wegens bedanken, ver'rek of ove.lijden 105 leden werden afgevoerd, zoodat het leden tal met 16 verminderde. De magazijnvoorraad van de verplegings artikelen werd naar behoefte geregeld BEVESTIGING Ds. UBBINK UITGESTELD. De bevestiging en intrede van ds. J. G. Ubbink tot predikant in algemeenen dienst bij de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband, welke heden zou geschieden, is wegens ziekte van mevrouw Ubbink, tot nader te bepalen datum uitgesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Schildersbedrijf S. Singerling v/h. J. Engels, Evertsenstraat 36, Leiden. Eigenaar: S. Singerling, Leiden. Wijzigingen: Firma L van Dam, Lange Koppenhinksteeg 6, Leiden, handel ln kaas. Vestiging filiaal: Korenstraat 20, Apeldoorn, o/d. naam „Kaashal". Firma C. van Mastrigt, Haarlemmerstr. 238. Leiden, rund-, kalfs- en varkenssla gerij; fijne vleeschwaren, tevens grossier- derij. J. J. van Mastrigt (Huwelijks voor waarden i. „De Vergulde Wagen", Raadhuisstraat 244, Alphen a/d. Rijn, hotel, café, restau rant. Overleden eigenaar: W. C. van Gies sen. dd. 16 Jan. 1938; nieuwe eigenaresse: Wed. L. H. C. van GiessenVan Griethuy- zen, Alphen a/d. Rijn. Wed. W. N. VreeswijkVan Schip, Aar kade 1/2, Alphen a/d Rijn, rijwielen en onderdoelen; autoverhuur, stalling, enz. Uitir. eigenaresse: wed. G. Th. Vreeswijk- Van Schip, dd. 1 Mei 1938. De gevolmach tigde: G. H. W. Vreeswijk, is thans eige naar. Wijziging handelsnaam ln: Vrees- wijk's Rijwielhandel. CONCERT IN „RHIJNGEEST". De patiënten van het sanatorium „Rhijn- geest" genoten gisteravond onder begun stiging van mooi zomerweer van een zeer goed concert, dat werd aangeboden door het muziekgezelschap Orpheus", direc teur de heer W. Chr. de Vries. Een bij zonder hartelijk applaus viel het muziek gezelschap ten deel. Aan het einde van dezen avond heeft dr. H. Verbiest, plaats vervangend 1ste geneesheer, het gezel schap uit naam der patiënten hartelijk dank gezegd voor het gebodene. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS. Een plaatselijke afdeeling opgericht. Onder leiding van den heer J. Ploeg te Amsterdam, hoofdbestuurslid vgn den Bond van Chr. Bakkerspatroons, kwamen ver scheidene christelijke bakkerspatroons uit Leiden en omgeving bijeen, om te komen tot oprichting van een plaatselijke afdee ling. Nadat de bondssecretaris een lezing had gehouden over het onderwerp: „Christe lijke patroonsorganisatie eisch van begin sel", werd besloten tot oprichting van een afdeeling Leiden. In het voorloopig bestuur namen zitting de heeren D, G. de Rooy en J. Paats te dezer stede. A. Verhoog te Voorschoten en A. C. v. d. Sijs te Leiderdorp. Op een volgende vergadering zal het huishoudelijk regiement worden vastgesteld en een definitief bestuur worden gekozen. Men verzoekt ons met betrekking tot de vechtpartij in een logement aan den Oude-Singel nog te melden, dat de ruzie niet werd ontketend door den logement houder, doch door den kostganger v. d. W., die eerstgenoemde bedreigde. ROEMENIË. GODSDIENSTIGE SECTEN. Codreanu's plaatsvervanger gevlucht. Het ministerie van eeredienst heeft een decreet uitgevaardigd, tengevolge waarvan elf godsdienstige secten onwettig worden, onder meer de Pinkstergemeente en de secte der Chiliasten. De plaatsen van bijeenkomst van deze secten moeten worden gesloten en ln beslag genomen: propagan- damateraal wordt verbeurd verklaard. Daarentegen hebben de Baptisten, de zevende-dagsadventlsten en de Evange- lischen nieuwe concessies verworven In het bijzonder de Baptisten mogen hun arbeid, onder bepaalde voorschriften, in geheel Roemenië uitoefenen. Naar verluidt zijn drie dagen geleden uit het Roemeensche concentratiekamp Mercurea Clucului drie gedetineerden, onder wie de plaatsvervanger van Codreanu prins Alexander Cantacuzlno. ontsnapt. De wacht opende het vuur en verwondden een der vluchtelingen, die weer gegrepen werp. Cantacuzino en de derde man zijn ontkomen. BELGIË. Dc taalwetten. In den Senaat heeft de eerste minister ln antwoord op een interpellatie over de toepassing der taalwetten uiteengezet hoe zeer de toepassing der wet van 1932 hem ingewikkeld voorkomt, vooral in het palels van justitie te Gent, waar tweetalige op schriften ln het hof van appèl gerecht vaardigd zijn omdat dit ln zijn ressort ge meenten, waar Fransch gesproken wordt omvat. Spaak deed een beroep op den goeden wil van allen ten behoeve van een volledige kalmeering. Hij kondigde de in diening van een wetsontwerp op de uit voering aan. In afwachting daarvan zijn de ambtenaren verplicht de wet toe te pas sen, zooals zij thans is. Ook in de Kamer heeft Spaak een ver klaring afgelegd over de taalwetten. Hij is vol goeden wil tot oplossing van het taalprobleem en wanhoopt er niet aan tot een overeenstemming te komen met de Viaamsch-Nationalisten. De wet van 1932 is nogal verward, zoodat hij zich niet vol strekt ,op juridisch terrein wil plaatsen. Bovendien moet niet alleen het Juridische aspect in acht genomen worden. Het be langrijkste is levende werkelijkheid te ge ven aan dë Vlaamsche gevoelens. Op het oogenblik strijdt men over zeer onbelang rijke zaken, n.l. of man Luik of Liège moet zeggen. Gent of Gand. De wet wil een taligheid in België, Vlaamsch in Vlaande ren, Fransch in Wallonië en administra tieve gelijkheid voor de beide streken. Er bestaat echter ook het erkende nut, welk begrip aanvaard is door allen, die de wet hebben goedgekeurd. Voortgaande deelde Spaak mede. dat de gouverneurs der provincie ultgenoodlgd zullen worden hun Invloed uit te oefenen by de gemeentelijke autoriteiten ln de provincie, opdat 'de taalwet geëerbiedigd wordt volgens de beginselen, die spr. heeft aangegeven. Wanneer deze poging tot overeenstemming niets oplevert, zal de regeering een wetsontwerp indienen, waar in de wet van 1932 nader gepreciseerd wordt. Men hoeft dus nog slechts enkele maanden te wachten en het probleem wordt opgelost. De regeering zal een on derzoek Instellen om den boestand te lee ren kennen in alle gemeenten en bij alle bestuurslichamen. De ambtenaren en be dienden, die zich niet zullen onderwerpen aan de bevolen maatregelen, zullen ge straft worden. Wanneer dc Vlaamsoh-nationallsten de kalmeering willen, laat ze dan de regee ring In haar geest van eendracht volgen. De afgevaardigde Elias verklaarde, dat de Vlaamsoh-nationallsten er niet mede accoord kunnen gaan, dat een gemeente- autoriteit zich souvereln kan uitspreken over „het erkende nut" Al de verklaringen van Spaak zijn waardeloos, wanneer de besluiten omtrent tweetaligheid van som mige gemeentebesturen niet nietig worden verklaard. Tenslotte ontstond een verward debat over de kwestie van invrijheidstelling van Grammens. ENGELAND. Lord Halifax en Hore Belisha aan het woord. Lord Halifax heeft het woord gevoerd tijdens het diner van het koninklijk insti- tuut voor internationale zaken. „Mijn eigen JCZing van de Britsche buitenlandsche poli tiek, zoo zeide de minister, o.a. is. dat, hoe nauw onze betrekkingen met een ander land ook mogen zijn, zooals zij gelukkig met Frankrijk zijn, wij ons altijd trachten te oriënteeren naar een breeder begrip van eenheid in internationale aangelegenheden Hij, die den vrede zoekt, aldus de minister, kan niet slagen, indien anderen niet door dcnzelfden geest bezield zUn. Geen onzer heeft het minste verlangen Iets te doen om een ander land in verlegenheid te brengen, doch allen hebben wij dit gemeen, dat wij vastbesloten zyn, al ons gewicht in de schaal te leggen om den wereldvrede te verzekeren door eerbied voor het recht, gebaseerd op rechtvaardige regelingen Op de jaarvergadering van den raad der nationale liberale partij heeft minister van oorlog Hore Belisha het woord gevoerd Hei zeide„Wij hebben op het gebied der herbewapening wonderen verricht en het land is thans klaar om zich te verdedigen. Wij hebben aan herbewapening een be drag uitgegeven, dat thans een millioen pond sterling per dag benadert en deson danks konden we vijftig millioen in een jaar meer besteden voor sociale doelein den". Spr. hoopte, dat deze feiten den buiten- landschen vredeverstoorders bekend zul len worden, om hun te beduiden, dat Groot-Brittannië onuitputtelijke finan- cieele, materieele en geestelykc hulpbron nen heeft, welke het land ln staat stellen, het hoofd te bieden aan welke situatie ook. „Ik hoor vaak zeggen", aldus Belisha. „dat wy geen kanonnen en slechts een klein aantal soldaten hebben, om tegen stand te bieden aan een mogelUken vyand. Welnu, wy hebben thans 181.000 man schapen in de landweer tegenover 130.000 ln 1936". De definitieve uitslag der verkiezingen voor Dall is thans bekend. De party van De Valera heeft 77 zetels behaald, die van Cosgrave 45, de labour- party verwierf 9 zetels en de onafhanke lijke party 17 zetels. HONGARIJE. Heffing op de vermogens. De uitvoeringsverordening betreffende de heffing voor één maal op de vermogens, is gepubliceerd. Het roerende zoowel als het. onroerende goed wordt belast boven de 50.000 pengoe De heffing loopt van 5 tot 20 DCt Voor ontduiking der heffing zyn zware straffen bepaald. EGYPTE. Minister van Binnenlandsche Zaken Afgetreden. Loeftl Sayed, de minister van binnen landsche zaken, is afgetreden, ter voorbe reiding van de wyzlging in de regeering van Mahmoed pasja, waartoe besloten is ln sa menwerking met de Saadlsten. De minister-president zal vanmiddag de nieuwe mlnisteriyst aan den koning voor leggen. JAPAN. Begrootingscijfers. De minis'er van financiën heeft mede gedeeld, dat de begrooting 1938/1939 als volgt is samengesteld: inkomsten 6.328.000:000 ven uitgaven 6 092 000 000 ven. Hierbij is niet inbegrepen de buitengewone begrooting voor het leger, welke 4.800.000.000 yen bedraagt. En die nog wel hooger zal worden 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2