LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Juni 1938 Gemeenteraad van Leiden P. W. Waller t Stadsnieuws Buitenland RECHTZAKEN SPORT Uit de Omstreken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT De voorzitter van het Ned. Olympisch Comité de heer A. Schlmmelpenninck van der Oye sohrijft ons Een onzer meest getrouwe medewerkers, de heer P. W. Waller, is ons door den dood ontvallen. Gedurende vele Jaren heeft de overlede ne zich als bestuurslid van de Koninklijke Jachtvereenlging „Nimrod" verdienstelijk gemaakt. Daaraan is het ongetwijfeld te danken, dat het oog van den toenmaligen voorzitter van het N.O.C. tevens voor zitter van „Nimrod" op hem viel en dat hij zoodoende gekomen is tot de hierna te noemen bemoeiingen. In 1916 was hij als secretaris werkzaam voor de organisatie van de nationale Olympische spelen, ter wijl hij tevens als secretaris werd aangewe zen voor de Nederlandsche deelneming aan de olympische spelen te Antwerpen in 1920. Vervolgens werd hij in 1922 gekozen tot lid van het N. O. C., welke functie hij ge durende 10 jaar vervulde en in welk tijds bestek tevens viel zijn lidmaatschap van het comité 1928, waarvan hij het penning meesterschap bekleedde. Zijn vriendelijk heid en behulpzaamheid waren kenmerkend van zijn karakter en deden hem bij zeer velen achting en waardeering verwerven. Ook zijn terugtreden uit onze organisatie mochten wij zijn onverflauwde belangstel ling ondervinden in de lotgevallen van het N. O. C. Moge de herinnering aan Willem Waller in de breede kringen van de sport steeds in eere blijven. Het internationaal wegen congres te 's-Gravenhage. Openingsrede van minister v. Buuren Hedenmorgen is te 's-Gravenhage het internationale wegencongres geopend. Nadat de burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy de deelnemers aan het congres had verwelkomd, was het woord aan den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. van Buuren. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: Na uitvoerig te hebben gesproken over de geschiedenis derNed erlandsche wegen, wees minister van Buuren op de groote verbete ringen die de laatste jaren tot stand zijn gekomen en op de enorme moeilijkheden die op vele plaatsen door den slappen onder grond moesten worden overwonnen, wat vanzelfsprekend groote financleeele offers vroeg. Om u een Indruk te geven, aldus spr„ hoe kostbaar de nieuwe wegen bij ons zijn, kan ik u mededeelen dat in het Westelijk deel van ons land een bedrag van f. SOO.OOO per K.M. niet als abnormaal kan worden be schouwd en dat er nog verschillende wegge deelten bestaan, welke per kilometer nog veel duurder zijn. Uit hetgeen ik hier mededeelde volgt, dat, ofschoon zeer belangrijke geldsommen voor de rijkswegen beschikbaar worden gesteld (dit was b.v. f. 30.000.000 in 19381, de verdere vervolmaking van het Nederlandsche wegen net nog niet zoo ver is voortgeschreden als het geval zou zijn geweest onder meer nor male omstandigheden. Doch behalve in Nederland wordt ook in de koloniën veel aan wegverbetering gedaan. Het net van hoofdwegen op Java omvat op dit oogenblik een lengte van ongeveer 10.000 K.M., op de overige eilanden in Oost- Indië te zamen van ongeveer 12.000 K.M. Voor onze koloniale ingenieurs is zeker een mooie taak weggelegd, indien zij zich met volle toewijding aan het construeeren en het verbeteren der wegen geven, een taak, welke als een krachtig middel ter op wekking van den bloei van een volk mag worden aangemerkt. Met groote belangstelling zien zij uit naar de resultaten van dit congres op het gebied van de toepassing van rubber, daar Oost- Indië een groot belang stelt ln dit bijzondere vraagstuk. Aan het congres wensch ik toe, dat de resultaten van zijn arbeid mogen bijdragen tot de verdere vervolmaking van den weg, dit zoo uitmuntend hulpmiddel, niet alleen voor binnenlandsch verkeer, doch ook voor het verkeer tusschen de verschillende lan den onderling. Bij de groote zorg, die aan de voorberei ding is besteed, verwacht ik niet anders dan dat dit congres een succes zal worden Moge deze verwachting verwezenlijkt worden en moge het congres ook bijdragen tot de goede verstandhouding der volken. Hierna werd het woord gevoerd door den voorz. van het congres Ir W. G. C. Gelinck en den heer Mahien, president van de Asso ciation Internationale. PETROLEL'MV ENTERS-VEïIEEN'IGING OPGERICHT. Alhier is een afdceiing opgericht van de petroleum',•enters-vcrceniging „Door een heid sterk". Het doel der vereeniglng is de belangen tc behartigen van alle petroleum- venters Het dagelijksch bestuur is samengesteld uit de heeren A. v. Polanen, 1ste voorzitter; B Stoute, 1ste penningmeester; H. Boom, lste secretaris. 2de Looierstraat 68. Leiden Het z.g. bezoek van Hitier aan Weenen. De Daily Telegraph meldt uit Weenen, dat manschappen van de Dultsche marine de wacht hebben betrokken voor het Bris tol-hotel, waar de opperbevelhebben der Duitsche vloot, generaal-admlraal Raeder, is afgestapt. Het verluidt, dat dé admiraal naar Weenen is overgekomen om het Donau-flottielje te organiseeren, dat aan zienlijk is uitgebreid en nu zijn hoofdkwar tier heeft te Linz. Hij zal zich voorts bezig houden met de werving voor de zeemacht in Oostenrijk. Goebbels en zijn vrouw hebben gister avond in de staatsopera de opvoering van Lohengrin bijgewoond In gezelschap van den hoogen commissaris voor Oostenrijk, Buerckel, dr. Seyss-Inquart en admiraal Raeder had de familie Goebbels plaats ge nomen in de vroegere keizerlijke loge. Groot was de teleurstelling der duizen den, die gehoopt hadden Hitier te zullen zien verschijnen Volgens den correspon dent bevond Hitler zich 's avonds, ondanks hardnekkige geruchten, dat hij de voorstel ling van Lohengrin zou bijwonen, niet te Weenen. De correspondent noemt het onvermij delijk, dat door de strenge censuur op de pers, alle soorten geruchten in omloop zijn. De gedurende dit weekeinde in omloop zijn. de geruchten noemt hij wel bijzonder fan tastisch. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen voor de bescherming van dr. Goebbels. Gisteravond bevonden zich hon derden politiebeambten in de buurt van de opera. Indien Hitier te Weenen zou zijn geweest, aldus besluit de correspondent, zou de politiemacht wel tienmaal zoo groot zijn geweest als nu het geval was. Volgens de Times heeft Hitler zich gis terochtend per auto van München, waar hij Zaterdag den „dag der Dultsche kunst" had bijgewoond, naar zijn buiten te Berchtes- gaden begeven. Officiee 1 werd verklaard, aldus de „Times" dat Hitler in het gezelschap was van zijn gewone gevolg en dat hij gedu rende het weekeinde geen bezoekers heeft ontvangen. Het ongeluk van de Olympian-express. Tot nu toe zijn zeventien lijken van slachtoffers van de ramp van de Olympian Express geborgen, terwijl vermoedelijk zes door de rivier zijn meegesleurd. Tezamen met de zeventien passagiers, die nog in den onder water liggenden slaapwagen liggen, zijn dus vermoedelijk veertig personen om het leven gekomen. In de Yellowstone-rivier, ongeveer tach tig kilometer van de plaats des onheils, is het lichaam van een vrouw gevonden, waarschijnlijk één van de slachtoffers. De spoorwegmaatschappij heeft mede gedeeld, dat van de 160 passagiers van de Olympian-Express" vijftig zijn om gekomen of vermist worden, vijf en zestig personen werden gewond en veertig reizigers bleven ongedeerd. VISSCHERSBOOT GEZONKEN. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren v. d. Laan en Schüller. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van eenige Ingeko men Stukken, w.o. missives van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van raadsbe sluiten enz. AGENDA, BENOEMING DIRECTEUR II. B. S. Ie. Benoeming van een Directeur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. (113) Op verzoek van den heer Wilmer gaat de raad in geheime zitting. (De zitting duurt voort). RIJTUIG TE DE KAAG TE WATER GEREDEN. Gistermorgen reed een met een paard bespannen kapwagen van den heer D„ wo nende in de „Boerenbuurt" te De Kaag toen deze naar de kerk wilde gaan, ach teruit van de pont. Het paard kon men helaas geen hulp bieden, zoodat het jam merlijk verdronk. De inzittenden konden echter met hulp van de toeschietende watersportbeoefenaars met veel moeite ge red worden. CULTUREELE GETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN Z.-AFRIKA. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof Slatemaker de Bruine heeft hedenochtend geïnstalleerd de com missie van advies voor de cultureele be trekkingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika. AANBESTEDING. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het verrichten van op- ruimings- en baggerwerken, het maken van oeververdedigingen en het slaan van meer palen, een en ander met bijkomende wer ken onder de gemeenten Alphen, Boskoop en Wadcilnxveen. Laagste- inschrijvers waren voor bestek A de NV. Kraayeveld en A. Hofman te Heemstede voor f. 46.850 en voor bestek B W. Bakker Tzn. te Gouda voor f. 43.124. Acht personen verdronken. Een visschersboot, waarop zich twintig personen bevonden, die een tochtje maak ten, is bij Istanboul lek geworden en ge zonken. Acht personen zijn verdronken. POLITIE HEFT SIT-DOWNSTAKING OP MET TRAANGASBOMMEN. Bereden politie heeft een einde gemaakt aan een sit-downstaking in het hoofdpost kantoor te Vancouver (V. St.). De stakers bevonden zich daar reeds ongeveer een maand. De politie liet gisteren weten, dat zij het gebouw binnen een halfuur moesten verlaten. Toe nhieraan geen gevolg werd gegeven, ontruimde de politie het gebouw. Zij maakte daarbij gebruik van traangas- bommen. In het geheel werden 50 personen gewond, o.w. enkele politiebeambten. De menschen hadden geweigerd het gebouw tc verlaten, zoolang zij geen steungelden zouden ontvangen. DE GEVAREN VAN EEN SCHIPPERS-TRUC. Brugwachter draaide brug dicht, waardoor s ecpschip ernstig werd beschadigd. Het komt meermalen voor, dat schippers, die met hun vaartu.gen bruggen moeten passeeren en signaal geven, opdat de brug zal worden geopend, bij nadering zien. dat ze er toch wel onderdoor hadden kunnen varen en op die gronden meenen geen bruggeld verschuldigd te zijn. De b ug- w ach ter: die toch zich de moeite hebben gegeven de brug open te draaien, worden op deze wijze het slachtoffer en welk ge vaar aan d!t schipperstrucje verbonden is, bieek wel hedenochtend voor het Haag- sche gerechtshof, voer welk college den brugwachter te Alphen in hooger beroep moest terecht staan. Hii was door de Haagsche rechtbank wegens het in gevaar brengen van het verkeer te water, waar door levensgevaar kan ontstaan, veroor deeld tot een geldboete van f. 50 sul?s. 20 dagen hechtenis. De feiten hebben zich als volgt voorge daan. Op 11 September van het vorig jaar voer de sleepboot „Japico" 's avonds op de Hij- manswetering te Alphen en moest de Molenaarsbrug passeeren. De schipper gaf drie stooten met de sirene, waarop de brug werd opengedraaid. Toen de sleep naderbij was gekomen, streek de sleepboot zijn lichtmast en de brugwachter meende, dat nu weer het bekende trucje zou worden toegepast en draalde de brug dicht. De sleepboot ging onder de brug door, doch het stuurhuisje. dat een eind boven het dek uitstak kwam met de brug in aan raking en werd vernield. De schipper kon nog net bijtijds uit het huisje springen en werd op die wijze voor verwonding of erger behoed „Waarom streek u den liohtmast?" vroeg de president, mr. D. Lodder, aan den schipper, die als getuige werd gehoord „De schipper van de sleepboot had last van de lichten, die iejs gedraaid waren", was het antwoord. President: .Waar werkte dip manoeuvre niet verwarrend?" Volgens verdachte wel, doch getuige stelde zich op het standpunt, dat hij toch drie stooten op de sirene had gegeven en dat was voldoende. Doordat het donker was, had verdachte de stuurhut niet gezien, anders zou hij natuurlijk die gevaarlijke manoeuvre niet uitgevoerd hebben. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, vond de handelwijze van verdachte hoogst roekeloos. Hij heeft eerst de brug opengedraaid en draaide die op het laatste moment dicht, zoodat het sleepschip niet meer kon stoppen. De manoeuvre was ook zeer dwaas, om dat hij bang was, dat het kwartje bruggeld hem zou ontgaan, verricht hij die ma noeuvre dubbel, draait eerst de brug epen, dan weer dicht, waarna hij voor de sleep de brug weer zou moeten openen. In verband met het gevaar van deze handelingen achtte spr. verdachte schul dig en vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger meende, dat de drie ele menten voor de strafbaarheid schuld, levensgevaar en vernieling van het vaar tuig ontbraken en concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 27 Juni. ZWEMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN KRING DEN HAAG. Zaterdag a.s. in dc zweminrichting „De Zijl". Zaterdag a.s. te halfvier zullen in de zwem inrichting „De Zijl" wedstrijden worden ge houden om de kampioenschappen van den Kring Den Haag van den K.N.Z.B., welke ditmaal zullen worden georganiseerd door de zwem- en polovereeniging „De Zijl". Het voorloopig programma omvat o.a. de navolgende nummers: 100 Meter school- en rugslag en borstcrawl (dames en heeren seniores en heeren juniores): 50 Meter school- en rugslag en borstcrawl (dames Juniores); schoonspringen dames en heeren; diverse wisselslag- en borstcrawl-estafettes en tot slot een waterpolo wedstrijd. SCHAKEN. LANDAU WINT VAN SPIELMANN. Spielmann heeft vanmorgen de gisteren af gebroken partij tegen Landau, nadat deze hem den afgegeven zet had medegedeeld, opgegeven. KORFBAL. UIT NIEUWVEEN. De onlangs te Nieuwveen opgerichte korfbal club heeft den naam gekregen van „Wils kracht". Woensdagavond worden propaganda- wedstrijden gespeeld, tusschen onderling ge vormde twaalftallen. DUIVENSPORT. STRIJD EN VRIENDSCHAP" (AALSMEER). Wedvlucht vanaf Beaune. afstand 585 K.M. In concours waren 75 duiven. Losgelaten v.m. 6.40 uur. De aankomst was: 1, 2. 4, 5 Joh. Baarsen; 3. 15 E. Jans; 6, 13. 14 H. Verbeek Jr.; 7.12. Gb. Stevens; 8. 11 G. C. v. Dam; 9. 7 Postma; 10. A. Verbeek. Aankomst lste duif nam. 3.8.27 uur (vliegsnelheiö 1112 M. p. m.); 15dè duif nam. 3.47.19 (1026 M.>. SOVJET-AMBASSADEUR TE HANKAU NAAR MOSKOU VERTROKKEN. Dc Sovjet-ambassadeur te Hankau, Prelski, is gisteren per vliegtuig naar Mos kou vertrokken. In politieke kringen brengt men deze reis in verband met het bezoek, dat Soenfo kortgeleden aan Moskou heeft gebracht, en acht men deze reis van groote be teekenis. GEBOREN: Teunis. Z. van T. Peet en A. Boot Johan nes, Z. van A. C. Kleijn en A. v. Leeuwen. ONDERTROUWD: S. Weeda jm. 23 J. en N. Sip jd. 24 j. P. C. Hansen jm. 26 j. en S. Beekman jd. 23 j. J. Florisson Jm. 24 j. en J. Lancel jd. 19 J. OVERLEDEN: C. Fillppo. M. 70 J. C. v. d. Blom. hsvr. van A. J. M. Uitdenbogcrd 34 j. STRANDPIER DOOR BRAND VERNIELD. Gistermiddag is brand ontstaan in het paviljoen, dat gelegen is aan het einde van de Noordelijke strandpier van Black pool. een badplaats aan de Iersche zee. Op dat oogenblik bevonden zich in het pavil joen een vijfhonderdtal personen, die een cabaretvoorstelling bijwoonden. Motorbooten begaven zich in allerijl naar den kop van de pier, welke door een vijftien meter hooge vuurzee van het naar het strand leidende gedeelte was afgesloten, van waar zij de bezoekers in veiligheid brachten. In zeer korten tijd stond het paviljoen in lichterlaaie. Hoewel de brandweer van Blackpool assistentie kreeg van een twee honderdtal vrijwilligers, kon zij tegen de vuurzee toch niets uitrichten. Pas om tien uur 's avonds was de brand gebluscht. De piei was ongeveer vierhonderd meter lang. De brandweer heeft zich tot het uiterste lngespannéln om een zoo groot mo gelijk deel van de pier te behouden. De geweldige rookzuilen hebben duizen den kijkers aangelokt, die vele uren het blusschingswerk gadesloegen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch de artlsten hebben wel groote schade geleden daar zij hun the- a terWeeding ln de kleedkamers hebben moeten achterlaten. Ook een muzikbiblio- theek van ongeveer vijfduizend exmplaren is een prooi der vlammen geworden De oorzaak van den brand is niet bekend. DE JAPANSCHE OPVATTING VAN HET HAINAN-VRAAGSTUK. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de opvatting van de Japansche marine van het vraagstuk van 't eiland Hainan uiteen gezet. De Keizerlijke marine zal het eiland bezetten, wanneer dit noodlg mocht blijken om het regiem van Tsjank-Kai-Sjek te ver nietigen. Zij is van meening, dat dit niet is verboden bij het Fransch-Japansche verdrag van 1907. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan door de overeen komst niet verplicht was Frankrijk van zijn besluit in kennis te stellen, doch het heeft dit toch gedaan uit beleefdheid en rekening houdend met de tradltior ele vriendschap van Frankrijk en Japan. H1LLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertus Clemens. Z. van C. H. Wejjers en P. D. Herben Theodorus Marinus, Z. van J. H. Sleeker en M. A. Heemskerk Johanna Cornelia Maria, D. van P. C. van Lierop en C. J. Tulen. Ondertrouwd: C. H. Weijers en A. M. War merdam W. Ras en M. P. Tromp. Getrouwd: J. van der Hulst en H. Weijers J. J. Kapiteijn en J. M. van Abswoude J. Vonk en G. Philippo. Overleden: H. J. Schuttevaer, M. 75 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Th. J. Krom, Vosselaan 38 L. C. van Til, Stationsweg 178 Th. J. Staats, Meerstraat 194 M. A. Kloppenburg, Leid- schestraat 71 G. van Tol, Hoofdstraat 202 H. M. Greuter, Loosterweg H 116 H. Hij- zelendoorn. Hoofdstraat 8. Vertrokken: W. P. Nederstigt met vr„ naar Sassenheim. Hoofdstraat 281 J. M. Abswoude, naar Heemstede, Binnenweg 67a H. Weijers. naar Heemstede, Madoerastraat 17 B. J. de Doelder. naar Haarlem, Verspronckweg 66 L. W. M. Veenboer. naar Amsterdam. Shackle- tonstraat 7 1 J. Spreeuw, naar Wassenaar, Laan van Koot 15 J. Telkamp met gezin, naar Haarlem. Lekstraat 2 G. G. Larsen. n. Amsterdam. Vijzelstraat 93 II. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Bureau van Poli tie. 78 uur: Rijwielbelastlngmerk, da meshoed, nummerplaat van auto. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. J. van der Ham, geb. Koelman. D. W. H. Elderhorst geb. Schellevis. D. J. H. Gyben geb. Van der Heyden, D. L. J. M. de Winter, geb. Van der Voort. D. Ondertrouwd: G. Th. van Veen en W. van der Plaats G. Chr. van den Berg en C. van der Kraan L. A. Bergman en M. A. Wilden berg. Overleden: J. M. E. Ruigrok, geb. Roozenburg, Vr. 78 j. Bevallen: E. A. Akerboom, geb. Husson, D. C. A. van der Geest. geb. Van der Poel. D. H. A. Bakker, geb. Hooymans, Z. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren; Jannetje. D. van N. H. Wischmeyer en A. de Mooy Dirk, Z. van A. Schone veld en E. van Beelen Willem, Z. van G. Ravens- bergen en J. M. v. d. Eykel. Ondertrouwd: L, de Moov jm. 28 j. en P. E. Star jd. 26 j. brengt, welke den effectenhandel ook aan óm overzijde van den oceaan kenmerkt. Niettemin is het een verheugend verschijnsel, dat in weer wil van het gebrek aan omzet, de koersen goe den weerstand bieden en de verliezen achter wege blijven, hetgeen deels mag worden toe geschreven aan het feit. dat het Congres met vacantie is gegaan en men zijn aandacht richt op de uitwerking, welke het groote uitgaven- programma der regeering op het zakenleven zal hebben. Daarnaast blijft de positie van de Amerikaansche spoorwegen een punt van be zorgdheid. terwijl tevens een gereserveerde houding onder verkoopers blijft bestaan, inge volge de verdere inflationistische neigingen, waarmede rekening wordt gehouden. Wat de Amsterdamsche markt betreft, het voortdurend ongeanimeerde verloop van Wall- street is uiteraard fnuikend voor de stemming aldaar, hoewel aan den anderen kant uit het achterwege blijven van aanbod en uit het feit, dat dientengevolge koersverliezen zich niet voordoen, wel blijkt, dat de ondertoon van de markt solide is en zij in deze omstandigheden een stootje kan verdragen. Het wachten is slechts op een stimulans, welke in staat is, de markt op te beuren uit haar staat van de pressie. De middagbeurs. De betrekkelijk optimistische ondertoon, waar van de markt sinds eenigen tijd blijk geeft, kwam vandaag tot uiting in een hooger koerspeil, waarbij sommige fondsen verscheidene punten boven het slot van Vrijdag kwamen te liggen. De beurs had dientengevolge een iets beter aan zien, temeer aangezien ook de affaire, althans bij de opening, iets uitgebreider was. Gezien in het licht van het ongeanimeerde verloop van Wallstreet, viel de stemming hier evenwel be trekkelijk mee en scheen het. alsof de markt wachtte op een stimulans om tot drukkere za ken te komen. Aangenaam deed in het bijzonder de vaste stemming aan van Koninklijke Olie. welk fonds 5% opliep tot 3297 en een vrij behoorlijke be langstelling genoot. Op de Rubbermarkt werden Amsterdam Rubber op een 2% hoogeren koers uit de markt genomen. De minder conrante soorten trokken weinig belangstelling, maar be wogen zich eveneens in opgaande richting. Van Tabaksaandeelen boekten OudeDeli aan vankelijk een verlies van 8dat echter later grootendeels werd ingehaald. De andere Suma tra soorten waren nauwelijks in koers gewij zigd. Suikerfondsen waren goed prijshoudend en ook de Cultuurbanken trokken iets aan H.V.A. werd eenige procenten hooger afgedaan. Nisu werd ex-dividend 12pCt. verhandeld en was met een koers van 152'2 pCt. derhalve aan den vasten kant. De Scheepvaartpapieren wisten niet veel be langstelling te wekken. Toch was de stemming weer niet ongunstig, getuige Scheepvaart-Unie. welk fonds ex het dividend van 6,9 pCt. op 113 pCt. belandde tegen Vrijdag slot 118 pCt. De Amerikaansche markt was iets hoopvoller gedisponeerd. Bij beperkten omzet wisten de meeste koersen zich boven het vorige peil te Op de beleggingsmarkt viel weinig bijzonders te bespeuren. De Nederlandsche staatspapieren waren een fractie luier, waartegenover eenige vraag naar Indische obligaties aanwezig was. Van de Duitsche leeningen ondergingen Dawes en Young geen verderen teruggang. Begin-beurs was er eenige affaire in de nieuwe 4 7c leening stad Kopenhagen, die gedaan werden op 100 9/16 7c (koers van uitgifte 100 3/8). De markt kreeg in het verdere verloop weer een vrij ongeanimeerd aanzien, waarbij de koersen evenwel goed gehandhaalfd bleven. WISSELKOERSEN, London 8.96; Berlijn 72.82Vï; Parijs 5.02 3/4; Brussel 30.66; Zwitserland 41.40- Kopenhagen 40.021/*; Stockholm 46.22»/*; Oslo 45.05; New York 1.80 1/4; Praag 6.28»/*; Lire Bankpapier 7.40. Prolongatie 1/4; Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4; Regis term arken 32 13/16; Crediet Sperrmarken 8»/*; Effectensperrmarken 7 Reismarken 47»/*; Bankpapier 23. verheffen. WMKT EERICIITENc^^ VOORHOUT. Loop der Bevolking. Ingekomen: J. R. Mulders van Heythuizen P. A. Nieuwendijk van idem G. L. Olijslagers van idem A. H. van Rooy van Oudenbosch J. P. Smal van Nibbixwoude H. A. A. Spa- ridans van Heythuizen F. H. J. Voskens van Heybergen A. J. M. Warning van Montfoort P. Th. v. d. Lans van Sassenheim A. H. v. d. Bosch van Utrecht M. M. Duda van Melick en Herkenbosch A. H. M. v. Schaik van Huybergen P. W. M. Elderhorst van Zoeterwoude H. Chr. Scheppel van Zeist A. v. d. Bosch van Sassenheif W. L. Renee van Leiden A. de Louw van Weert A. M. A. de Vries van Alkmaar R. H. G. Remering van Asten (N.-B.); P. L. A. J. Verhoeven van Cuyk c.a. W. A. M. van der Heyden van Eindhoven C. Chr. J. Commandeur, geb. Ver aart. van 's-Gravenhage Sj. Dam hof f van Amsterdam— G. J. v. Dorp van St. Oedenode L. H. v. d. Holst van Leiden M. M. Hensen van Utrecht Th. F. M. Dellen van 's-Gravenhage P. de Low van De urne J. G. v. d. Poel van Zoeterwoude. AMSTERDAM. 20 Juni. Bij het begin van de nieuwe beursweek doen zich slechts weinig nieuwe elementen voor. welke eenigen invloed op de markt kunnen uit oefenen. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat er in de prijshoudende en ongeanimeerde stem ming, welke j.l. Vrijdag de effectenbeurs ken merkte. terstond groote wijziging zal komen. De omstandigheden zijn daar in het geheel niet naar. Men hoeft daarvoor slechts een blik te slaan op de overzichten van de beide laatste markten van Wallstreet. welke weinig opgewekt gestemd waren en kennelijk leden onder een volslagen gebrek aan affaire. Bleef de omzet in Wallstreet Vrijdag benerkt tot 330.000 aan- deelen, de laatste dag der week toonde een omzet van slechts 100.000 stuks. Het behoeft geen betoog, dat zulk een omzet voor een markt als te New-York geen beteekenis heeft en scherp de ongeanimeerde houding naar voren AMSTERDAM. 20 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd 355 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lste kwal. 74—80 ct„ 2de kwal. 62—70 ct„ 3de kwal. 50—60 ct. per KG. 90 Melk- en kalf koeien, f. 200—275 per stuk; vette kalveren 71 stuks. 2de kwal. 50—56 ct.. 3de kwal. 40—48 ct. per KG. levend gewicht. 110 nuchtere kal veren, f.7—11 per stuk; 32 schapen f. 20—29 per stuk; 26 lammeren f. 18—14 p. stuk.Vleesch- varkens, wegende 90—110 KG.: 60—62 ct. per KG. slachtgewicht; zware varkens 57—59 ct. per KG. slachtgewicht; vette varkens 5556 ct. per KG. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. LEIDSCHENDAM, 18 Juni. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 2.20—3.20. 2de soort f. 2— 2.20. wankleurige f. 22.10; gele komkommers, 1ste soort f. 2.80—3.60. 2de soort f.2—2.70; Krop sla 1ste soort f. 0.50—1.00; Peen f. 5.60—7 80: Bloemkool. 1ste soort f. 5.80—9. 2de soort f.2.50 —4.10. uitschot f.2; Tomaten, midd. f. 9.50— 10.30, groote ronde f. 10—10.80, 2de soort f9.10— 10. 3de soort f. 5.60—7.50. bonken f. 9.60—10.30; Andijvie per 100 f. 0.80—2.30; Spinazie 4 Ko. 2034 ct.; Postelein f.33.50; Rabarber per 100 bos f.4—5; Snijboonen f.48—52; Spercieboonen f.49—54; Radijs f. 1—1.30: Selderie 70—90; Peu- le?o Tuinboonen L89.50; Doperwten 1821 Meloenen f. 1944. ROTTERDAM, 20 Juni. Buitenlandsche granen. Stemming lusteloos. Rogge. 74/75 K.G. Bahia Blanca, stoomend f. 7.50. No. 2 Amerik. idem f. 6.90. No. 2 Canada idem f.7. 76/77 K.G. Noord-Russ. disp n. kwaliteit f. 7.20—7.00. 76/77 K.G. Zuid-Russ. aangekomen f700. Gerst. 70/71 K.G. Zuid-Russische aangekomen f. 155. 70 71 K.G. Poolsche gel. gest. f 150 67/ 68 K.G. Lithausche stoomend f. 142. No. 2 Amerik. disp. f. 142. No. 3 Amerik. stoomend f. 130 No. 3 Amerik. aangekomen f. 130. No. 4 Amerik. dag. verwacht f. 129. 68/69 K.G. La Plata .stoomend f. 150 68 K.G Turksche disp. f. 150. Haver. 46/47 K.G. La Plata disp. f. 6.35. 55/56 K.G. La Plata Clipped stoomend f. 6.45. Mais Gele La Plata disp. f.147. st. naar aank. f. 145/143. No. 2 Gele Amerik. aangekomen f. 131.50, st. n. aank. f. 132133. Gele Braziel disp. naar kwaliteit f. 132—140. No. 3 Afrikaansche disp. f. 142. Gele Yougo-Slavische disp. f. 130. Gele Donau aangek, f. 134. Gele Java disp. f. 160. Boekweit. Poolsche Herr- schafts disp. f. 8.75, geladen gest f. 8.50. Mandsjoerijsche aangek, f. 8.85, stoomend f 8.80. Amerik. en Canadeesche stoomend f. 8.90. Binnenlandsche granen (per 100 KG.) Haver f. 6.256.85. Gerst Chevalier f. 7.25 —7.65. Rogge tot f. 7.40. Peulvruchten «per 100 K.G) Erwten, kl. groene f. 8.5011.50. Schokkers f. 13—16.50. Bruine Boonen f. 1117. ROELOFARENDSVEEN, 18 Juni. Aardbeien 16—25 cent per pond; Bloemkool 4 ct. p, stuk; Sla f. 1.10 per 100 krop; Snfjboonen f. 1.20— 1.45; idem stek f.0.65—0.80 per 10 pond; Peulen f. 0.60—1.55; Doperwten 75—80 ct.; Capucijners f. 1.30—1.40; Tuinboonen f. 0.95—1.00 per 10 KG. ROTTERDAM, 20 Juni. Veemarkt. Totaal 1770. Vette runderen 612. vette kalveren 265. nuchtere kalveren 8. schapen en lammeren 266, varkens 619. Prijzen per K.G Vette koeien le kwal. 76. 2e kwal. 65. 3e kwal. 50—55: vette ossen 70, 64, 5256; vette kalveren 95. 80, 50 60; varkens (levend gewicht) 49. 48. 47; scha pen 50. 50. 35. Prijzen per stuk: schapen 26, 22, 14; zuiglammeren 14, 6. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3