BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Juni 1938 De strijd in het Verre Oosten Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië wil accoord met Engeland bespoedigen. Duitsche vrees voor Engelsche expansie in Zuid-Oost-Europa. Tot tweemaal toe heeft gisteren een onderhoud plaats gehad tusschen graaf Ciano en den Engelschen gezant te Rome, lord Perth. Hoewel daaromtrent het grootste stilzwijgen wordt bewaard, meent men, dat Italië zou voorgesteld hebben het Engelsch-Italiaansch ver drag reeds terstond in werking te doen treden zonder op den afloop in Spanje te wachten. Volgens de „Daily Express" zou Musso lini te Londen voorgesteld hebben, dat de Italiaansche troepen in Spanje geen deel meer zouden nemen aan den strijd, tenzij anderzijds openlijk steun wordt verleend. De Italiaansche troepen zouden slechts in Spanje blijven, tot het plan.tot terugtrek king van de buitenlandsehe vrijwilligers in werking treedt. Het lijkt niet onmogelijk dat een uit drukkelijke verbintenis van Mussolini in dien zin, te Londen zou beschouwd worden ais een eerste regeling van de moeilijkhe den in Spanje. Over het algemeen is de Engelsche pers echter weinig enthousiast. Zij verklaart, dat de regeering niet an ders kan, dan herhalen wat zij reeds langs diplomatieken weg ter kennis heeft ge bracht, n.l. dat er geen sprake kan zijn de voorwaarden van 16 April te wijzigen. Bo vendien verwerpen de bladen het Italiaan sche argument dat alleen de Fransche in menging een bevredigende regeling van den oorlog in Spanje in den weg heeft ge staan. Zij meenen integendeel, dat de Fransche controle aan de Pyreneeëngrens strenger is dan ooit, terwijl de Italiaan sche hulp nog steeds even actief is Zij verzekeren, dat alleen het terugtrekken van de vrijwilligers het uur van een be vredigende regeling kan verhaasten, waar-, door het Britsch-Italiaansch verdrag geen doode letter zal blijven. De „Times1' schrijft, dat één ding dui delijk is: de Britsche regeering heeft haar houding niet gewijzigd. Zij wenscht een spoedig in werking treden van de over eenkomst, doch een essentieele voorwaar de blijft de regeling van het Spaansche vraagstuk. De „News Chronicle" schrijft, dat het terugtrekkén van de Italiaansche troepen van het gevechtsterrein niet voldoende is. Het blad schrijft verder, dat de Italiaan sche argumenten ongehoord zijn, wanneer men eraan denkt, "dat geen mogendheid zooveel troepen naar Spanje heeft gezon den en zich zoo heeft beroemd op de rol, welke zij in den oorlog heeft gespeeld. En geland heeft en moet ook het recht heb ben met Frankrijk een verbond te sluiten, dat men militair kan noemen. Bovendien kan geen Franschman, die een weinig ge zond verstand heeft, wenschen, dat Spanje onder invloed van Mussolini komt te staaft!" die weigert met Frankrijk te onderhande len, en wiens pers Frankrijk met minach ting behandelt. Men ziet: gunstig onthaal vindt de Ita liaansche stap niet.... ..Der Wirtschaftsring" -heeft een artikel gewijd aan het Duitsch-Tsjechische con flict en de Duitsch-Britsche betrekkingen, ln welk artikel verklaard wordt, dat „iedere bezonken geest noodzakelijk zal concludee- ten, dat deze zomer zeer goed het tijdvak voor groote beslissingen zal kunnen zijn." „De kwestie of oorlog zal uitbreken heeft voigens het tijdschrift slechts beteekenis voor zenuwachtige lieden. Voor dengene, die de wereldpolitiek rustig beschouwt, kan de mogelijkheid van een oorlog op groote schaal slechts worden uitgelegd als een zichtbaar teeken voor een begin tot toe nadering Men bevindt zich dichter bij el kander. Tot nu toe hebben wij Duitschers, aldus het blad. niet deelgenomen aan de wereldpolitiek. Wij bevonden ons in qua rantaine". Het orgaan richt een beroep tot Enge land om dit land te overtuigen, dat „on danks de geweldige spanningen tusschen Duitschland en Engeland" thans geen scherpe tegenstellingen tusschen beide landen bestaan en dat aan het einde van de felle crisis van Tsjecho Slowakije de toe stand meer zal gelijken op dien van 1900 dan op dien van 1914. Koning Carol van Roemenië is met zijn jacht te Istanboul. Hij had gisteren een onderhoud met den Turkschen president Ata Turk aan boord van het in den Bosporus liggende jacht van laatst genoemde. Aan dit onderhoud, dat een uur duurde, wordt in diplomatieke kringen meer dan gewone beteekenis gehecht. Voorts is de Roemeensche staatsman Tatarescu op weg naar Londen, hetgeen de Duitsche pers met leede oogen ziet. De „National Zeitung" is van meening. dat Tatarescu een reis van koning Carol naar Londen in October van dit jaar voor- oereidt. verder zal Tatarescu volgens het Duitsche blad. onderhandelen over een En gelsche leening aan Roemenie voor het boren van nieuwe petroleumbronnen. Het blad vreest, dat Engeland zich hierdoor het leeuwendeel van de Roemeensche petro- lcnm-export zal verzekeren. Bovendien zou het bezoek van Tatarescu ten doel hebben te spreken over het aan leggen van een spoorweg in Roemenië voor het exploiteeren van de rijke mijnen van het land. Het punt van uitgang van dezen spoorweg zou zijn het Tascha-meer, vijf tien mijl ten noorden van Constanza aan de Zwart0 Zee, waar een nieuwe vloot- basis voor onderzeeërs zou worden aange legd. Deze spoorweg zal dan gaan via Bu- rau tot Kronstadt en zal dan worden door getrokken tot de Tsjechische grens. „Men ziet onmiddellijk" zoo schrijft het blad verder „van welk economisch belang en van welk politiek belang het uit voeren van deze werken met behulp van Britsch kapitaal is. Dientengevolge moet de reis van Tatarescu van buitengewoon groot gewicht worden geacht in de poli tiek van Zuid-Oost Europa". In Duitsche politieke kringen acht men deze Britsche besprekingen met Roemenië en Turkije een Britsche „inmenging" in de Duitsche economische en politieke belan gensfeer. HONGARIJE. Horthy 70 jaar. Zaterdag heeft de rijksregent, admiraal Horthy, zijn TOsten verjaardag gevierd. Horthy. Uit alle deelen van het land heeft hij gelukwenschen ontvangen De ministerraad heeft ter gelegenheid van dezen dag een „nationaal vliegerfonds Nicolaus Horthy" gesticht, dat moet dienen tot uitbreiding van de militaire vloot. DUITSCHLAND. Bezoek aan Weenen. Wat het recht bepaalt. De actie tegen de Joden. Het heet dat Hitier Incognito reeds te Weenen vertoeft. Vandaag zou zijn bezoek officieel worden. Ook generaal von Brauschitsch, de op perbevelhebber de» rndtsche weermacht, is te Weenen. Op een Volksfeest, dat gisteravond ter gelegenheid van de rijkstheater-feestweek in het Prater was georganiseerd en waar aan ongeveer honderdduizend Weeners deelnamen, heeft minister Goebbels het woord gevoerd. Hij zeide o.a dat het eerst niet zijn bedoeling was geweest te spreken, doch aangezien in de buitenland sehe pers geschreven was, dat onder de bevolking van Weenen en in de partij- organisaties een ernstige crisis was uitge broken. wilde hy toch iets zeggen. Hu keerde zich fel tegen de berichtgeving van sommige Londensche en Parysche journa listen, die tot eigen geruststelling voort durend schreven, dat het in de autoritaire staten steeds slechter en in de democra tische staten steeds beter ging. Vervolgens behandelde de minister de beteekenis van het volksfeest; betweters zeggen, dat in deze moeilijke tijden eigen- lyk geen feest mag worden gevierd. Dat is onjuist, des te moeiiyker de tijd is, des te meer reden is er voor de regeering het volk vreugde te verschaffen, daarom heeft de regeering ook de organisatie „Kracht door vreugde" ingesteld. Hoe de Fransche bladen schrijven, moge blyken uit het volgende: Dormesson schryft in - de „Figaro", dat naar schatting meer dan 50.000 Oostenry- kers sedert 12 Maart naar concentratie kampen zyn gezonden, de meesten moes ten hier dwangarbeid verrichten. In het geheele land heerscht terreur en de Ges tapo trekt rond de bevolking een net van waakzaamheid. De kosten van het levensonderhoud sty- gen zonder ophouden, eensdeels omdat het geld met den dag aan waarde verliest, an- derzyds omdat de Duitschers ln beslag nemen, wat het meest bruikbaar voor hen is. Men heeft zich niet tevreden gesteld de deviezen bij de banken te blokkeeren, men heeft ook reeds de kostbare steenen en metalen in beslag genomen. De schryver verklaart verder, dat niet Seyss Inquart regeert, doch gouwleider Buerckel en Himmler en hy wijst de Su- detenduitschers op hetgeen zij kunnen verwachten, wanneer zy „vryheid" eischen uit naam van de natlonaal-socialistische beginselen. De „Republique" schryft, dat Weenen met geweld werd genomen. Het blad weet niet, of dit den Italianen, Polen en Hon garen bekend is. Het blad kan niet be grijpen. dat in de wereld van verbondenen en vrienden van het rassen-Duitschland het verhaal van de daden, welke in Oos tenrijk zijn begaan, geen afgryzen wekt. En tenslotte vraagt het blad, wat de reac tie van het Duitsche geweten is, want het kan niet aannemen, dat de geest van Goethe. Kant, Leibnitz en Beethoven ge heel dood is. Ter gelegenheid van den vyfden verjaar dag van de Duitsche academie voor het recht heeft minister Frank een uiteen zetting gegeven van de rechtskundige op vattingen van het derde rijk. De wezenlijke waarden, die door Hitier zyn afgekondigd, vormen de rechtsbasis, aldus Frank. Het zyn: ra- bodem en na tionale arbeid. De grondslagen van het derde ryk liggen in de volgende grondwet tige beginselen: 1. Aan het hoofd van het ryk staat voor zijn leven de Fuehrer van de N.8. D AP. 2. Hij is Fuehrer van het ryk krach tens zyn kwaliteit van Fuehrer der party. Hij is hoofd van den staat en hoofd der regeering in één persoon. 3 De Fuehrer en rijkskanselier is ge volmachtigd afgevaardigde van het Duit sche volk. dat hem zyn constltutloneele bevoegdheden heeft overgedragen. Hy be slist over iedere politiek en over den uiterlyken vorm van het ryk, zonder ge bonden te zqn aan formeele bepalingen. „De party", aldus Frank, .staat boven den staat ten opzichte van de gedachte, de leer en de hoogste beginselen der re geering. De party, met eigen hiërarchieke orga nisatie. is volkomen gescheiden, van den staat. Het ryk is thans het instrument tot uit voering van de door de partylelding aan gegeven doelstellingen. Het begrip Fuehrer kan nooit onper- sooniyk zyn. Het publieke recht van het derde ryk is de juridische formuleering van den historischen wil van den Fuehrer, maar deze historische wil vormt niet de vervulling van zijn aan de bepalingen van het publieke recht gebonden activiteit". Voortgaande keerde Frank zich tegen de poging om het derde ryk te beschouwen als de verwerkelyking van een theorie, die ergens voor 30 Januari 1933 is uitgespro ken. Hy verklaart, dat de rechter niet ge bonden is door formules en dat de Fuehrer de laatste juridisrhe Instantie vormt ln het rijk. „Boven de waarden: ras, bodem, arbeid en ryk, straalt", aldus spr., „de vyfde groote waarde, die den uiteindeiyken in houd vormt van het bestaan der gemeen- slhap van ons volk, de eer van onze natie". Het strafrecht zal een regeling zyn, die straffen stelt op schending van den plicht tot trouw jegens volk, ryk. Fuehrer en party. De correspondent van Reuter te Beriyn heeft een tocht gemaakt door het stads deel ten Oosten van het Silezlsche Bahn- hof. waar vele kleine Joodsche winkeliers gevestigd zyn. De meeste winkels waren op ergerlyke wyze vernield, de spiegelrui ten ingegooid en de etalages geplunderd. Dit was vooral het geval bij zaken in meu belen en schoenen en hulshoudelyke arti kelen. Op vele plaatsen waren doeken of planken aangebracht met zeer beleedi- gende en vooral onkiesche opschriften. Een Jood had de correspondent op zyn heelen rondgang van meer dan twee uur niet meer gezien. Gisteren zyn in koffiehuizen weer vele Joden gearresteerd. De Joodsche beheerders van buitenlansch huizenbezit in Duitschland hebben van be„ voegde zyde mededeeling ontvangen, dat hun volmachten niet meer zullen worden erkend Zij dienen zoo spoedig mogeiyk voor niet-Joodsche opvolgers te zorgen. TSJECHO-SLOWAK1JE. De incidenten met Duitschland. 54 millioen voor landsverdediging. Duitschers naar Beieren ontvoerd. De Duitsche gezant, ^isenlohr, heeft aan het ministerie van buitenlandsehe zaken een nota overhandigd, betreffende het feit, dat een Tsjechisch vliegtuig bij Lahn over de grens op Duitsch gebied is gekomen. Het onderhoud, dat zich daarna ontspon tusschen Eisenlohr en Krno, den vertegen woordiger van het ministerie van buiten landsehe zaken, droeg een vriendschappe- ïyk karakter. Het inzake het incident geopende onder zoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Daarom hebben de Tsjechische autoriteiten zich tot den Duitschen gezant gewend, om aanvullende byzonderheden over het inci dent te verkrijgen, zooals het nummer van het vliegtuig en het uur waarop het toestel verscheen. Zoodra hierop antwoord is ont vangen, zullen de autoriteiten het onderzoek hervatten. Intusschen heeft de Duitsche ryksminlster van binnenlandsche zaken, dr. Frlck, weer eens dreigende woorden tegen Tsjecho-Slo- wakye uitgesproken tydens het jaariyksche congres der natlonaal-socialistische party in Oost-Pruisen. Hy herhaalde, dat de vredelievendheid van Duitschland grenzen had. Sprekende over het vliegen boven Duitsch gebied van een Tsjecho-Slowaaksch vliegtuig, zeide de minister: „Wanneer protesten op papier tot niets dienen, zal men zyn toevlucht moeten nemen tot radicalere middelen, wy willen den vrede en het Duitsche volk is bezield door vredelievende gevoelens. Maar men moet geen misbruik maken van ons geduld. Het Duitsche volk is noch laf noch stomp zinnig en wie dat niet tydig begrijpt, zal er de gevolgen van dragen." Deze week zal Hodza de besprekingen met alle minderheden-leiders voortzetten. De president der republiek. Benesj, heeft 100.000 kronen geschonken voor de natio nale defensie. Leden der regeering hebben in totaal 200,000 kronen geschonken. Alleen in de afgeloopen week is er 54 millioen byeengebracht voor de lands verdediging. Het Tsjecho-Slowaaksche Persbureau Ce- teka deelt in een officieel communiqué mde dat in het naby de Beiersche grens gelegen plaatsje Horni Svetle Hory een 33-jarige Duitscher, Joseph Schmidt genaamd, op 17 Juni tegen middernacht met geweld uit het huis, waar hij sliep, is weggevoerd en mede genomen naar Beieren. Schmidt, die uit Schnelzipf in Beieren afkomstig is, had by zyn ouders in Bohemen zyn Intrek geno men, omdat hij in Beieren met arrestatie werd bedreigd. Uit de sporen, die men heeft gevonden, blijkt, dat Schmidt door zyn belagers is gewond. Men heeft kunnen vaststellen, dat hy door vier personen ls weggevoerd. ENGELAND. Overwinning van de Valera? Men verwacht, dat bij de gehouden ver kiezingen op Ierland de party van de Valera de meerderheid zal behalen. Tot- dusver had de Valera geen onafhankeiyke meerderheid. De samenstelling der Kamer was toch Fianna Fail (de party van de Valera) 67 zetels. Fine Gael (de party van Cos- grave) 48 zetels, labour 13 zetels en on- afhankelen 8 zetels. FRANKRIJK. Officieele plechtigheden. President Lebrun heeft Zaterdag te Bourgés den eersten steen gelegd van een nieuw ziekenhuis. Aan het te zyner eere aangerichte noenmaal zeide de president o.a.: „Geen Franschman, hoe ver hy ook van de politiek verwyderd is, die niet den ernst van dezen tyd inziet, die niet weet, hoe yverig de aan ons grenzende landen hun bewapening opvoeren, en die niet be reid wil zyn, om. ten behoeve van zijn huls, zyn gezin en zyn vaderland, mee te helpen aan het groote nationale werk. voor zoovel dit binnen zyn krachten ligt. Campinchl, de minister van marine, heeft gisteren de by het „monument voor de overwinning bij Verdun" gehouden plech tigheid gepresideerd, die gehouden werd ter gelegenheid van den 22en verjaardag der overwinning by Verdun. Vervolgens heeft hy te Douaumont de inwyding gepresideerd van een monument, dat is opgericht ter herdenking van de Joden, die in den wereldoorlog voor Frank rijk, en zijn bondgenooten zijn gesneuveld. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de militaire attaché's der vroegere geallieerde legers. Te St. Etienne is de volksdemocraat Ray mond Laurent tot afgevaardigde gekozen, daarmede de overwinning behalend op den candidaéLt der communisten, die den vori- gen Zondag in de eerste verkiezingsronde de m~?ste stemmen had behaald. ROEMENIË. Naar een concentratiekamp. In de staatscourant ls een nieuwe lyst gepubliceerd van 52 aanhangers van Co- dreanu, die naar het concentratiekamp Merkurea Ciucului zyn gebracht. Onder hen bevindt zich prof. Jonescu, uitgever van de verboden „CuvantuV' die reeds vele weken geleden gearresteerd is. RUSLAND. Massavergiftigingen in het roode leger? Volgens de „Krasnaya. Zveda" (de Roode Ster), het orgaan van bet roode leger, zyn in den afgeloopen winter in eenige garni zoenen in Wlt-Rusland vergiftlgingsver- schynselen voorgekomen, die veroorzaakt moeten zijn door Trotzkisten en Boekari- nisten, die deel hebben uitgemaakt van den geneeskundigen dienst en de intendance. Het bewuste personeel van de intendance moet levensmiddelen hebben verzorgd, die in sohadelyk blik geconserveerd was. By een regiment ln de Oekraïne kregen de officieren gerechten voorgezet, welke kleine stukjes metaal en gemalen glas be vatten, terwijl besmet water voor de soep moet zyn gebruikt. Ook elders was de voedselvoorziening niet in orde. POLEN. Tegen Duitschland. De anti-Duitsche campagne, die in de pers ontketend is den dag nadat het memorandum van den bond van polen in Duitschland aan rijksminister Frlck was overhandigd, wordt voortgezet. De bladen protesteeren o.m. tegen de verduitschlng van plaatsnamen in Oost- Pruisen en ln Dultsch-Pommeren. ?U wüzen er op dat deze maatregelen tot dusverre ln bitna tweehonderd plaatsen en ten aanzien van 27 meren ver.omen zyn. Voorts herinneren de bladen er aan. dat er 850 Duitsche coöperatieve vereenigingen in Polen zyn, terwyi de Poolsche minder heid in Duitschland er slechts 34 heeft. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteitswet. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsehe zaken, Plttman, heeft verklaard, dat er geen twyfel aan ls, of het congres zal in de volgende zitting ge roepen zyn de neutraliteitswet te herzien. Deze stap. aldus Plttman, zou gebaseerd moeten worden op een degelijke bestu- deertng door het congres van alle phasen der buitenlandsehe betrekkingen. Het congres behoort daarbij niet over het hoofd te zien de mogelyklieid van het gebruiken van vreedzame methoden om te brengen tot eerbiediging van de vredes verdragen. De overstrooming. In buitenlandsehe kringen is men van meening dat door de ontzettende over stroomingen van de Gele Rivier millioenen van hun haardsteden verdreven zullen worden en een reusachtige hoeveelheid eigendommen vernield. De geheele Japan- sche campagne in Noord-China zou in ernstige mate belemmerd worden. De internationale commissie ter bestrij ding van hongersnood vreest, dat over een maand vyftig millioen menschen dakloos zullen zyn, indien men niet tot handelen overgaat. De Japanneezen hebben ver klaard, dat dagelyks een gebied van meer dan 380 vierkante myl overstroomd wordt, „Blijkens betrouwbare mededeelingen, grootendeels uit de provincie Kiangsoe, zijn alle dieren, vee en pluimvee, afge slacht, terwijl de vernietiging van de dor pen gestadig voortgaat tn een poging der Japanners, om iedere schuilplaats voor de Chineesche mobiele eenheden uit den weg te ruimen", aldus luidt het Roode Kruis- rapport. De vooruitzichten in de lente wezen op een korenoogst van veertig procent, doch toen het hoog genoeg, was opgeschoten, om militaire afdeelingen te verbergen, begon nen de oprukkende troepen het koren sys tematisch te verwoesten tegeiyk met de moerbezieboomgaarden langs de wegen, welke de troepentransporten volgden. Momenteel ls er nog geen sprake van uithongering, doch er wordt veel honger geleden, terwyl er zich vele gevallen van ondervoeding voordoen onder de slacht offers van den oorlog. De meest kritieke tyd zal den komenden winter aanbreken, daar dan de particuliere voorraden uitgeput zullen raken, terwyi er volkomen gebrek aan voedse Laan voer uit de omliggende gebieden zal zyn. Het gebied, dat momenteel door den oorlog geteisterd wordt, omvat byna geheel de zes provincies Soei Joean, Tsjahar. Ho- pei, Sjansi. Sjantoeng en Kiangsoe en een derde van Anhwei en Tsjekiang. Dit ge bied beslaat 589 districten met een bevol king van 149.000.000 zielen. Van Japansche zyde wordt nog mede gedeeld, dat nog slechts een tiende deel van de Gele Rivier in het oude bed stroomt, de rest stroomt door een dozyn nieuwe beddingen, waarvan sommige vier meter diep zyn. ongeveer parallel aan den spoorweg Hankau—Tsjentsjau. Binnen korten tyd zullen de tegenstan ders door een onoverkomeiyk overstroo- mingsgebied van elkaar gescheiden zyn, alleen in het Jangtsegebied kan nog ge streden worden. De Japansche vloot vaart langzaam op in de richting van Hankau, voortdurend aangevallen door Chineesche bommenwerpers. Men vreest evenwel, dat binnenkort dooi het hooge water ook de scheepvaart op de Jangtse onmogeiyk zal worden. Men gelooft, dat Hankau weldra geïso leerd zal zyn door het water van de- was sende Jangtse-Klang. Daardoor zullen, zegt men in kringen van buitenlanders, de Japanneezen wellicht gedwongen worden, hun actie ln het Noorden op te geven en over te gaan tot een kostbaar offensief in Zuid-China. Het eiland Hainan is daar reeds gebombardeerd Intusschen doen de Chineesche autori teiten hun best de slachtoffers der over stroomingen ln Honan hulp te bieden. Reeds zijn meer dan honderdduizend slachtoffers opgenomen in vluchtelingen kampen, die ten westen van den spoorweg van Peiptng naar Hankau zyn ingericht. Door den verbeterden toestand kon het spoorwegverkeer op de lynen van Ping-Han naar Loen-Hai gedeelteiyk worden her steld De reizigers moeten te Tsjengtsjau overstappen. Ook kon het postverkeer in verscheidene steden van Zuid-SJansi, dat eenige maan den geleden moest worden gestaakt, wor den hervat. Volgens Japansche berichten zouden tweehonderdduizend man Chineesche troe pen Sjansi zijn binnengerukt. De nieuwe voorstellen in het visscheriiconflict. Door de visschers aangenomen. Standpunt van de reeders niet bekend Nadat Zaterdag de voorstellen van den Centralen Bond door de stakende visschers te Scheveningen en Vlaardingen waren aangenomen hebben hedenmorgen ook de Katwijksche visschers vergaderd. Zy keur den de voorstellen eveneens goed en wel met alg. stemmen. In den afgeloopen nacht hebben de Scheveningsc'ne reeders over deze voorstel len vergaderd. Over het resultaat dezer vergadering wil de men zich niet uitlaten doch wel ls be kend dat alle schippers, die opdracht had den gekregen de loggers gereed te maken, doch dit hebben geweigerd, op staanden voet zijn ontslagen. De Vlaardlngsche reeders hebben van morgen vergaderd. De resultaten van deze vergadering zyn evenmin bekend. Alle toegangswégen tot de Schevening- sche haven zijn vanaf 5 uur vanmorgen afgezet. Men had n.l. vernomen, dat eenige werkwilligen zich aan boord van de sche pen wilden begeven. Om te voorkomen, dat het tot ongeregeldheden met de posters zou komen ls de politie tot dezen maatre gel overgegaan. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. CONGRES NEDERLANDSCHE BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. In de sociëteit van de Diergaarde te Rot terdam wordt vandaag, morgen en over morgen het tweejaariyksche congres van den Nederlandschen Bond van personeel in Overheidsdienst gehouden. In zyn openingsrede zeide de voorzitter van den bond, de heer L. J. Bakker, van morgen, dat de bond voor de 28ste maal bijeenkomt om het wel en het wee te be spreken. Het ledental is ln stygende Ujn. Zag het er tot Maart 1937 niet erg gunstig uit, doordat het ledental afnam, dit is nu ver anderd. Van genoemden datum af worden steeds nieuwe leden ingeschreven. Op 1 Juni j.l. stonden by den bond 12.928 leden ingeschreven. Van 1 Maart 1937 af zyn er 500 bygekomen. Zoodoende ia de 13.000 byna weer bereikt. Toch zyn er nog duizenden ongeorganiseerden, die niet we ten by welke vereeniging zy zich moeten aansluiten. Dit bewdjsi wel zoo zeide hy dat er veel propaganda gevoerd moet worden. Hierna ging spr. over tot het begroeten van de binnen- en buitenlandsehe gaste"- Hieronder bevonden zich de wethouders van personeele zaken te Rotterdam, de heer J. B. J Ratté namens het gemeentebestuur van Rotterdam: voorts afgevaardigden van Fransche en Scandinavische zustervereem- -en, van het N.V.V. en de A C OP. enz Namens deze organisaties werd nog he woord gevoerd, waarna werd gepauzeerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2