STADSNIEUWS KENNISGEVING KANTOOR LOTISICO MAANDAG 20 JUNI 1938 No. 23996 Trekking Lolisico 4 Juli a.s. De strijd in Spanje HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79$fe Jaargang Een goede vangst van de Leidsche recherche. LEIDEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor aüvertentles uit Leitien en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd syn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor cakec&óvrrtenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fijn: per 3 maanden t. 2.35 per week "..it..f.O.H Franco per post f. 2:35 per 3maanden portokosten. (voor Binnenland 10.30 per 3 nmdj, Geroutineerd oplichtster aangehouden. De Leidsche recherche heeft Zater dag een goede vangst gedaan door de aanhouding van een 52-jarige Fran- sche oplichtster, die reeds eenigen tijd door haar gezocht werd in verband mei oplichterijen, waarvan meerdere Leid sche winkeliers het slachtoffer zijn ge worden. Ook in ons Blad is herhaalde malen gewaarschuwd voor een „dame", die er woonte van maakte onbelangrijke aan- koopen van slechts enkele centen te be talen met een bankbiljet van f.25: en daarna tegelijk met het wisselgeld ook het bankbiljet opstreek. Minstens vier Leidsche winkeliers zijn van deze truc het slachtoffer geworden, terwijl de aangehoudene heeft bekend dezelfde truc ook met succes in Amsterdam en Maastricht te hebben toegepast. Zaterdagnamiddag werd de Leidsche poli tie gewaarschuwd door eenige winkeliers, dat de bewuste dame weer bezig was haar practijken uit te oefenen. De recherche toog er onmiddellijk op uit en slaagde erin haar nog juist in het sta tion alhier te arresteeren. Zij bleek te zijn de 52-jarige madame E. M, een Francaise van geboorte en wonende te Antwerpen, die in gezelschap verkeerde van den eveneens 52-jarigen A. F. uit Ant werpen, paardenkoopman van beroep, Franschman van geboorte en eveneens woonachtig te Antwerpen. Beiden werden naar het politiebureau overgebracht. De man ontkende evenwel iets met het geval uitstaande te hebbende vrouw aanvankelijk ook, doch later gaf zij toe in vier Leidsche winkels méér geld te hebben terug-ontvangen dan zij in betaling had gegeven. Als Francaise, zoo zeide zij, was zij niet op de hoogte van de waarde van Hollandsch geld, zoodat zij alles slechts „toeval" noemde. Bij fouilleering werd op haar een bank biljet van f.25 gevonden, dat zij kort tevo ren in een wijnzaak te dezer stede had „ontvangen", doch dat door den winkelier vermist werd. Het nummer was echter be kend, zoodat de winkelier zijn eigendom spoedig herkende De oplichtster koos hier ter stede haar slachtoffers voornamelijk onder de winke liers van Breestraat, Haarlemmerstraat en Maarsmanssteeg. Waar zij in de voorgaande dagen ook in Amsterdam en Maastricht heeft geopereerd, vermoedt de recherche, dat zij ook nog elders haar bedrieglijk spel heeft gespeeld. Het onderzoek duurt nog voort. IHET 20-JARIG BESTAAN VAN DE A.R.K.A. AFD. LEIDEN. Een druk bezochte receptie. De afdeelinz Lelden der ..A.R.K.A." Alg. R.K. Ambtenaren-ver'eeniging. herdacht gisteren haar 20-jarlg bestaan. In den morgen werd in de kapel van de Voor zienigheid een H. Mis opgedragen tot in tentie van de tegenwoordige en vroegere leden der Leidsche afdeeling Na de H. Mis volgde een gemeenschappelijk ontbijt. 's Middags recipieerde het bestuur der jubileerende vereeniging in Huize Maria. Onder de velen die het A R K.A -bestuur hun felicitatie kwamen aanbieden, merk ten wij op: deken A. Homulle. pastoor Th. Beukers, pater van Leeuwen, een afge vaardigde van het hoofdbestuur der AJt. KA., die namens het hoofdbestuur woorden van waardeering en dank tot het bestuur der afd. Leiden richtte voor de wijze waarop het. ondanks het feit dat vaak groote moeilijkheden te overwinnen wa ren. de vereeniging heeft doen groeien en bloeien en heeft gemaakt tot een der sterkste en voornaamste afdeelingen van den bond. Verder waren er afgevaardigden van de A.R.K.A afd Bloembollenstreek. R.K Handelsreizigers St Christoffel, R.K Politiebond, Katholiek Leiden, R K. Raads_ fractie. R.K. Vrouwenbond. R.K. Werkl. Ver. St. Paulus. Sancta Veronica. R.K. O.O. ver. St. Martinus, Propagandaclub Dr. Schaepman. R.K. Staatspartij. RK. Bond van Gezinshoofden en K.J.M.V. Meerdere vereenigingen hadden aan hun geluk- wenschen een bloemenhulde laten vooraf gaan. De voorzitter der jubileerende vereeni ging, de heer H. J. J. A. Smeets. burge meester van Zoeterwoude. beantwoordde de diverse sprekers, waarin duidelijk naar voren trad de bedoeling van het bestuur, om enthousiast te blijven doorwerken om de leidsche afdeeling tot steeds grooteren bloei te brengen, waardoor zii steeds meer aan haar doel zal kunnen beantwoorden REGEERINGSJUBILEUM KONINGIN WILHELMINA. Bloempjes- en collectedag op 29 Juni. Woensdag 29 Juni as., op den verjaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard. wordt ♦lier ter stede een bloempjes- en collecte- dag georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de kas, waaruit straks in Augustus de feestelijke viering in onze stad van het 40-jarig regeringsju bileum van H. M. de Koningin moet wor den bekostigd. In den avond van 29 Juni zullen ver scheidene muziekkorpsen door de stad trekken, waarbij zal worden gecollecteerd, hetgeen eveneens het geval zal zijn bij een volkszang-uitvoering, welke de Oranje- Garde om halfnegen op de Koornbeurs geeft en bij een muzikale rondwandeling van het tamboers- en pijperkorps van „de Princevlag", dat op meerdere plaatsen een korte uitvoering zal geven. Laat de burgerij door het schenken van flinke bijdragen toonen. dat het haar ernst is met den meermalen uitgesproken wensch voor een meer luisterrijke viering van de hoogtijdagen in ons Vorstenhuis. PLANSOEN - CONCERT. De R.-K. Muziekvereeniging „Perosi", di recteur de heer S. J. J. H. Theelen, zal Donderdag as. het vierde concert in het Plantsoen (Musis Sacrum) verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie en Fan- farevereenigingen. Mocht het concert door slecht weer niet kunnen doorgaan, dan zal dit door middel van de borden op de be kende plaatsen worden aangekondigd. Het programma luidt: 1. Pan Europa, marsch, A. Dreissen. 2 Ouverture „Capricieuse", H. A Maas. 3 Voix Roumaines, Valse de Concert, M. J. H. Kessels. 4. Le Trouvère, sur l'opera, Verdi. 5. Stadion-marsch, W. Schootemeyer. Pauze G. Death or Glory, marsch, R. B. Hall. 7. Une Soirée d'automne aux Ardennes. A. Govaert. 8. Flots du Danube, Grande Valse, J. Ivanovice. 9. „Faust". Fantasie, Wittebroodt. 10. Zum Défilé, marsch, W. Lemke. TOPGEVELTJE GESLOOPT. Gevolg van de aardschokken? Od last van den Dienst van Gemeente werken is Zaterdagmiddag van het pand Hoogewoerd 115 hoek Kraaierstraat. waarin het kruideniersbedrijf van den heer M. gevestigd is, een topgevel gesloopt, daar er enkele losgeraakte steenen op straat vielen, gelukkig zonder persoonlijk ongeval of eenige schade te veroorzaken. Ook van het pand Haarlemmerstraat 10 Is een deel van een topgevel dat eenigszins bouwvallig was, verwijderd. Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld in hoeverre de onlangs waarge nomen aardschokken hierop van Invloed kunnen zijn geweest. Uit den aard der zaak is het moeilijk op die vraag het juiste antwoord te geven. Oi. zijn die schokken hier ter stede niet zoo ernstig geweest, dat daardoor geveldeelen uit hun verband zouden zijn geslagen Het liikt ons eerder een toevallige sa menloop van omstandigheden, waarbij de aandacht, welke aan deze feiten wordt geschonken, in aanzienlijke mate wordt beïnvloed door de gebeurtenissen der laat ste weken, zooals de instorting te Rotter dam, den tragischen dood van twee kin deren te Amsterdam, enz De dagelijksche zomerpassagiersdienst LeidenSchipholAmsterdam vice versa ®et de salonboot „Prinses Juliana" van de onderneming Brouwer en Rietkerk alhier, treedt as. Zondag in werking. WMKGEBOUW. GELOOF, HOOP, LIEFDE. Viering van het Lentefeest. Voor de Zondagsschool van het Wijkge- bouw van de Ned. Prot. Bond was gisteren weer de schoonste dag van het jaar aan gebroken, de dag van het lentefeest. Alles werkte mee om dezen dag tot een echt feest te maken. De tuin van de Sterre- wacht, welke prof. Oort weer vriendelijk ter beschikking gesteld had. was op zijn mooist de zon scheen en de stemming liet natuurlijk niets te wenschen over. Het eenvoudige tooneelstukje ..Het geheim van de Lentekoningin" was uitstekend geschikt om door de kinderen te worden opgevoerd in deze mooie omgeving. Vroolijk dansten de roode kabouters met de witte elfjes en oud en jong leefde mee met de moeilijk heden van Tineke, dip zor. in haar hartje moest hebben om tot lentekoningin geko zen te kunnen worden. De oplossing van het raadsel: „Geven met liefde", vindt zij zonder het zelf te weten en het spel ein digt in een vrooiijken dans met veel bloe men. Aan het begin en aan het eind van oen middag lieten de leerlingen van de Zondagsschool de liederen hooren. die zij ir. het afgcloopen jaar aeleerd hadden. De directeur van het Wijkgebouw, de heer Dirkzwager, en mevr. TjalsmaVos, die het spel met de kinderen instudeerde, kun nen met voldoening op dezen middag, dien zij met zooveel inspanning en toewijding voorbereid hebben, terug zien. BUITENMIDDAG „OUD POELGEEST". Drie predikanten voeren het woord. Op de buitenplaats „Oud Poelgeest" is Zaterdagmiddag, uitgaande van de C.J.M. V. Oude Vest, de C.J.M.V. Levendaal, de Nederl. Meisjesclubs en Herv. Jongeren Organisatie een buitenmiddag gehouden. Het openingswoord werd gesproken door ds. M. J. Punselie, Ned. Herv. predikant, alhier, die, na een hartelijk welkom tot de opgekomen Jeugd en een bijzonderen groet tot de sprekers de vraag stelde: Waarom zijn wij eigenlijk naar dit lust oord gekomen? Is het alleen om van de heerlijke natuur en schoone omgeving te genieten? Ons antwoord daarop moet „neen" zijn, omdat ons plan hooger ligt. Wij zoeken immers een antwoord op de vele levensvragen, die ons van alle kanten bestormen. Tegenover al deze dingen kun nen wij een cynische houding aannemen, maar dat leidt eenerzijds tot apathie of revolutie, anderzijds tot wanhoop of zelf moordgedachten. Neen, aldus spr., wij moe ten hierheen zijn gekomen om terug te denken aan dien heerlijken tijd van onze prille jeugd, toen wij zoo eenvoudig en ge- loovig zongen van den lieflijken Naam. die ruischt langs de wolken, van onzen Vader in de hemelen. En toch, wat zijn wij onwetend aan die eenvoudige sfeer. Wat wordt het jonge leven heen en weer gesUngerd. En daarom is het ons zoo goed, dezen middag in de gelegenheid te zijn gesteld ons weer op nieuw in die jeugdsfeer in te denken en daaruit weer nieuwe kracht te verzamelen in den strijd der geesten, die ons wacht. Hierna trad op ds. A. W. Zydner uit Rot terdam, die als onderwerp had gekozen: „Christus in het jonge leven". Aan de hand van voorbeelden uit zijn practijk als predikant schetste spr. de on gelijkheid en verwardheid in de tegen woordige wereld en hoe vele tegenstrijdige beginselen elkander schijnbaar verdringen. Wij mogen echter niet wanhopen, want één is er die in deze chaos eenheid kan brengen in het leven van den mensch, n.l. Christus. Hij kan en wil harmonie bren gen in het jonge leven. En als de jonge ziel luistert naar Hem, dan wordt Het rustig en stil, on danks de heerschende beroering en strijd. Spr. wenschte aan het einde van zijn rede de jonge menschen toe dat Christus die eenheid, dat evenwicht moge herstellen en bewaren in het leven. Ds. A. F W. de Kluis, eveneens uit Rot terdam sprak over: „De roepende stem". Hiertoe bepaalde spr. zich bij het roepen van Samuel door God. In het geheele Oude Testament, inzon derheid in het boek Samuël worden wij, ook in onze tegenwoordige levensverhou dingen. toegesproken. Spr. herinnerde er aan dat toen Samuël door God werd ge roepen. de tijden bijzonder moeilijk wa ren. Toen werd niet de oudere, maar de jongere geroepen die nog aan den ingang van zijn leven stond. Zoo komen wij in het Oude Testament vele voorbeelden te gen. te beginnen met de roepstem tot Adam in het Paradijs. Ook wij jongeren worden geroepen. Wij verstaan echter niet altijd die roepstem evenals Samuël. God heeft met de wereld een plan en Hij roept ons om dat plan uit te voeren. En willen wij geroepen worden, dan ver staan wij die stem. In velerlei vorm komt die stem tot ons. zoo ook in dit samenzijn dezen middag. Daarom moeten wij niet blijven slapen, maar wakker worden en opstaan, er op uitgaan en gehoor geven aan den drang van onze ziel. Helaas zien en hooren wij niet altijd wat van c*is gevraagd wordt en daarom is het zoo goed dat er ouderen zijn, die de jongeren den weg wijzen hetgeen spr. nader aanduidt met den weg door Sa muël gevonden en gevolgd. Zoo moet het ook ons gaan. Wij moeten kunnen zeg gen: Hier ben ik Heere en stel mij be schikbaar tot Uwen Dienst. Christus is de boodschap Gods aan de wereld, de roepstem tot ons jongens en meisjes. Geven wij daaraan gehoor, dan eerst zijn wij gereed om Hem te kunnen dienen. Ds. De Kluis ging hierna voor in dank gebed. waarna deze middag werd beëin digd met Gezang 96. Vermelden wij nog, dat de Leidsche Chr. Harmonievereeniging welwillende mede werking verleende. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Bezemer, Hooftstr. 128, Alphen a. d. R. Autoverhuur en -handel; reparatie enz.; rijwielhandel. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Joh. Bezemer en Zonen (Beperkende Bepa lingen). Vennooten: J. Bezemer, M. Beze mer en P. Bezemer, Alphen a/d. Rijn. De bekende TOEKOMST-spaarstrooken zijn vanaf heden wederom verkrijgbaar bij en de Agentschappen. Ook de HACO-premie-affaires zijn wederom verkrijgbaar. 3166 (Ingez. Med.) De heer F. H. A. Greine, volontair bij de politie te Katwijk is met ingang van heden benoemd tot administratief ambte naar bij de politie alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer J. M Verhoog, slaagde te Wageningen voor het ingenieursexamen tuinbouw. Gistermorgen omstreeks 11 uur ge raakte het 3-jarig zoontje van den heer Zandbergen met kinderwagen en al te water in de Doelengracht. Op zijn hulp geroep kwam een 12-jarig zusje het huis uit loopen en ziende wat er gebeurd was, sprong zij pardoes in de gracht en haalde haar broertje uit den zinkenden wagen. De wagen werd later door eenige soldaten uit de Doelenkazerne uit het water gehaald. De politiebrandweer heeft Zaterdag middag met twee slangen op de motorspuit een brandje gebluscht, dat vermoedelijk door wegspattende vonken was ontstaan in den grasberm langs de spoorlijn Leiden— Utrecht, ter hoogte van de Sitteriaan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeioopen werk opgenomen Maandag 13 Juni 54 volw. personen, Dins dag 14 Juni 53. Woensdag 15 Juni 53. Don derdag 16 Juni 54. Vrijdag 17 Juni 52, Za terdag 54. Totaal 320 volw. personen. Van 't front Van het front valt feitelijk wenig te ver melden. Beide partijen melden een paar kleine successen op diverse deelen van het Teruel-front. Barcelona is opnieuw uit de lucht ge bombardeerd en vielen 42 dooden en 70 ge wonden. Rechtsche vliegtuigen hebben voorts de haven van Gandia geborbardeerd, waar in zich evenwel geen enkel schip bevond. Niettemin werden acht personen gedood, en 24 gewond. Voorts hebben vliegtuigen van Franco de havenwijken gebombardeerd van Alicante. Hierbij zijn 11 menschen omgekomen en 27 gewond. Verschillende dorpen in de provincie Valencia waren eveneens het doelwit der rechtsche vliegtuigen. Het hevigste bom bardement had plaats op Masamagrell. waar zes inwoners den dood vonden en vijftien gewond werden. Woorden van beide partijen. Van beide kanten toont men optimisme. Negrin, het hoofd der Barcelona-regeering. zeide dat het republikeinsche leger vier maanden geleden het hoofd te bieden had aan een crisis in de voorziening met oor logsmateriaal. Die crisis is thans overwon nen dank zij de buitengewoon groote pro ductie der regeeringsindustrie. De soldaten hebben trouwens bewezen, dat gelijkheid in materiaal niet noodig is om den vijand te verslaan. Wij strijden er voor, aldus Negrin dat Spanje aan de Spanjaarden behoort en wij zullen daarin slagen. En de minister van binnenlandsche zaken van Burgos Serrano Suner, heeft in een redevoering o.a. verklaard: voor ons kan geen andere afloop bestaan dan de over winning, geen andere oplossing dan over- BINNENLAND. De schatgravers op de Noordzee (3de Blad). Geslaagde burgerwachtdag op Ypen burg (Binnenland, 4de Blad). Vragen aan de regeering inzake het cen trale vliegveld (Binnenland, 4de Blad). Koningin Emmabank te Den Haag onthuld (Binnenland, 4de Blad). BUITENLAND. Italië wil in-werking-treden van het ac- coord met Engeland bespoedigen (Bui tenland, 1ste Blad). Duitsche ongerustheid over Engelsche ex pansie op den Balkan (Buitenland, 1ste Blad). Nog steeds neemt de overstrooming in China grooter omvang aan (1ste Blad). Hitier al dan niet te Weenen? (Buitenland en Laatste Berichten, 1ste Blad). Duitschers uit Tsjecho-Slowakije naar Beieren ontvoerd (Buitenland, 1ste Blad). Ernstige spoorwegramp in Amerika. Ver moedelijk 50 slachtoffers (2de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De vooruitzichten van het weer ten onzent zijn gunstig. Men mag verwachten, dat de hoogedruk Oostwaarts trekt, het geen een geleidelijke draaiing van den wind naar het Zuiden tenge volge zal hebben. Bij licht tot half bewolkte lucht is eenige temperatuurstijging te wachten. gave of totale overwinning. Voorts zeide spr.. dat de rechtsche vliegtuigen nooit een duimbreed gronds hebben gebombardeerd, die geen militair objectief vormde. Som mige hiervan waren verborgen in een zie kenhuis. in een universiteit of in de voor naamste gebouwen der hoofdstraten. De minister zeide tenslotte over de ..piraten schepen": onze soldaten ter zee of in de lucht zullen deze piratenschepen op klaar lichten dag. waar zy ze ook ontmoeten, vernietigen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden De politie alhier heeft een stadgenoo W. P aangehouden, die wegens verschillen, de overtredingen 50 dagen hechtenis moest ondergaan of f. 60 boete betalen. Gistermorgen heeft de logement houder W. aan den Oude Singel ruzie ge kregen met zijn kostganger A. van W., waarbij eerstgenoemde van W. met een stoel te lijf wilde De vrouw van den logementhouder, die tusschenbeide wilde komen, kreeg een slag met. der: ^t.oel op het hoofd en daardoor °en r~t in dit l'chaamsdeel. terwijl van W. bij he< af weren van een slag den linkeronderarm brak. Beide gewonden we den ter behan deling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Ondergetekende tceek kwarto.nl A o. abonnè wonende (straat). tcenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tlrtuopgezonden te hebben aan onderstaand adres t tegen vergoeding van henoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1