BINNENLAND 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Juni 1938 Vierde Blad No. 23996 D&BBELM^N Koningin Emma-bank onthuld. Burgerwachtdag op Ypenburg. Het centrale vliegveld. ..Kerk en Vrede" en lucht bescherming. LUCHTVAART Demonstratief congres moderne middenstandsbond. De zaak-Oss voor het ambtenarengerecht. Mr. D. Fock 80 jaar. FAILLISSEMENTEN Geschenk van de vrijmetselaren. Op het Lange Voorhout te 's Gravenhage dicht bij het paleis van wijlen Koningin Emma heeft Zaterdagmiddag de over dracht plaats gehad van den door de orde van vrijmetselaren aan de gemeente Den Haag aangeboden monumentale bank als blijk van hulde aan de nagedachtenis van HM. Koningin Emma. Voor deze plechtigheid bestond groote belangstelling, vooral ook uit de kringen der vrijmetselaren. De grootmeester der orde, kolonel H. van Tongeren heeft de bank onthuld, na een rede, waarin hij er op wees, dat ln de overleden Vorstinne die menschelijke eigen schappen vereenigd waren, welke de vrij metselaren als de hoogste magonnieke deugden beschouwden: verdraagzaamheid, naastenliefde en verheven plichtsbetrach ting. Wat ons volk verloren heeft bij haar heengaan, hoe kan het beter tot uitdruk king worden gebracht, dan door de gevoel volle woorden van haar Dochter, onze geëerbiedigde Koningin, toen Zij er op wees, dat Koningin Emma voor ons allen een moeder ls geweest, wier liefhebbend hart ons allen heeft omvat. En H.M. Ko ningin Wilhelmina liet hierop volgen: Als volk in gedachten saam te staan om dat sterfbed, doet een heel bijzonderen en hechten onderlingen band ontstaan en verlevendigt op zoo bijzondere wijze ons aller saamhoorigheldsgevoel. Uiting willende geven aan dit saam- hoorigheidegevoel hebben de Nederlandsche vrijmetselaren, als loyale vaderlanders, reeds in Juni 1934 in beginsel besloten een eenvoudig gedenkteeken op te richten eenvoud sierde ook het leven van Koningin Emma een gedenkteeken te plaatsen nabij het paleis, waar Zij gedurende haar gezegend leven heeft gewoond en waar bij haar heengaan zoo talrijke scharen, door enkele oogenblikkdn eerbiedig te toeven aan Haar baar, uit innerlijken drang deden blijken van hunne genegenheid en aan hankelijkheid voor Haar, die voor allen was de „Koningin-Moeder". Op verschillende plaatsen in ons land zijn groote en kleine monumenten opge richt, die elk op zijn wijze uiting geven aan de innige gevoelens van de oprichters jegens Koningin Emma. Zoo moge dan deze bank tot uitdrukking brengen onze dankbaarheid voor het lichtend voorbeeld, dat Koningin-Moeder ook voor ons, vrij metselaren. ctoor naar grootsche opvatting van ho'. leven, heeft gegeven en onze liefde voor het Vorstenhuis, waartoe ook Zij heeft behoord (applaus). De burgemeester van 's Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy heeft daarop voor de gemeente de bank aanvaard met een rede waarin hij zeide, dat het gemeentebestuur oprechte hulde brengt voor deze daad van burgerzin. Het twintigjarig bestaan van een nuttig instituut herdacht. Spoorwegpensioenfonds en zijn tekort. Commissie van advies geïnstalleerd. De Ministers van Financiën en van Waterstaat hebben een commissie inge steld, aan welke is opgedragen van advies te dienen omtrent de maatregelen, welke noodig zijn ter voorziening in het tekort van het spoorwegpensioenfonds. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr, dr. J. Beumer, com missaris van de N.V. Nederlandsche Spoor wegen; tot leden de heeren J. Bakker, administrateur bij het Departement van Financiën; H. J. van Braambeek, lid van Tweede Kamer der Staten Generaal; prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., lid van de directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen; mr. H. van Maanen, lid van de directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen; mr. G. van der Meulen, secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat; jhr. mr. A. W Wichers, voorzitter van den Pensioen raad en tot secretaris: H A C. L. Barent- sen. referendaris bij het Departement van Financiën. Zaterdag is de commissie in het gebouw van het Departement van Algemeene Za ken geïnstalleerd. De Minister van Financiën mr. J. A. de Wilde hield daarbii een rede. waarin hij de niet gemakkelijke taak van de com missie schetste. De wetenschappelijke balans van het spoorwegpensioenfonds per 31 December 1935 wiist, aldus spr.. een ongedekt tekort aan van meer dan f. 300 millioen. Dit for midabele bedrag is middelerwijl reeds op- geloopen tot rond f. 325 millioen. Het tekort is derhalve van een dusdanigen omvang, dat het ook reeds in een tijd, waarin de toestand van 's lands financiën minder zorg zou baren dan thans het geval is. geenszins gemakkelijk zou vallen daarvoor dekking te vinden. In de huidige omstan digheden mag een oplossng van dit vraag stuk dan ook geacht worden wel buiten gewoon moeilijk te zijn. De regeering heeft geenszins de bedoeling, dat de commissie haar taak in een te beperkten zin zou opvatten. Zij kan zich voorstellen, dat de commissie het nuttig zal oordeeien in haar onderzoek niet slechts de vraag van de dekking van het tekort te betrekken, maar ook belangrijke nevenvragen, oa. de belangrijke kwestie van de beleggingen van het fonds, waarbij uiteraard ter sprake komt het feit. dat een groot gedeelte van het actief van het Spoorwegpensioenfonds ln deposito is ge bleven aan het spoorwegbedrijf. Voorts valt de vraag, in hoeverre het spoorwegbedrijf zelve met het tekort zal moeten worden Minister van Boeyen voert het woord De nationale burgerwachtdag is Zater dag gehouden op het vliegveld Ypen burg te Rijswijk en had een bijzonder karakter, daar tevens het 20-jarig be staan van de burgerwachten in Neder land werd gevierd. De dag mag in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Mede dank zij het voortreffelijke weer hadden duizenden zich op het vliegveld verzameld en zeer vele autoriteiten hadden aan de uitnoodiging gehoor ge geven. Daar waren in de eerste plaats de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën, de heeren van Boeijen en De Wilde, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. de burgemeester van Rijs wijk, mr. van Hellenberg Hubar, de inspec teur der burgerwacht gep. kolonel Froger en voorts tal van militaire autoriteiten. De voorzitter van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten, jhr. mr. C. J. A den Tex. herinnerde in zijn ope ningswoord aan het ontstaan der burger wachten, 20 jaar geleden, toen velen aan den oproep gehoor gaven zich te organisee- ren om het wettig gezag te handhaven. Onder het zingen van het Wilhelmus en terwijl 10 vaandelgroepen den vaandelgroet brachten, werd vóór de eere-tribune de va- derlandsche driekleur geheschen. Hierna heeft de minister van Binnenl. Zaken, de heer van Boeijen, het woord ge voerd. De regeering acht zich gelukkig, dat 80.000 man, verdeeld over 755 groepen, als een heel net van wachters, ons volk beschermen in een organisatie, die in de uren des gevaars klaar staat. Maar niet alleen dë regeering, alle gezagdra gers in den lande moeten deze organi satie waardeeren, want eens zullen ze er misschien een beroep op moeten doen. Spr. bracht daarom de dankbaarheid tot uiting van het geheele Nederlandsche volk, ook van dat deel, dat zich niet aan het ge zag wil onderwerpen, want dat wordt juist door de burgerwacht tegen zichzelf be schermd. Maar het was sprekers wensch, dat God moge verhoeden, dat ooit van de daadwer kelijke organisatie van de burgerwacht zal behoeven worden gebruik gemaakt. Hierna volgden demonstraties door deta chementen van de burgerwachten van ver schillende plaatsen. Pater Boromaeus de Greeve O.F.M. heeft vervolgens nog ln een rede er op gewezen, dat de burgerwacht drieërlei waarde voor ons volk heeft, n.l. als bron van idealisme, als waarborg voor de veiligheid en als stu wing naar saamhoorigheid. Hierna werden wederom demonstraties gegeven. Tot slot van dezen in alle opzichten ge slaagden middag hebben de burgerwacht- afdeelingen met de muziekkorpsen van de burgerwachten van Arnhem en Wageningen voor de autoriteiten gedefileerd. Nieuwe vragen van den heer Van den Tempel. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Tempel, heeft aan de ministers van Wa terstaat en Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid mede te dee- len, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting tc bevorderen van een lucht vaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatregelen ter uitvoe ring van haar voornemen in overweging heeft genomen? 2. Wil de regeering toezeggen, dat gee- nerlel maatregelen zullen worden geno men, welke direct of indirect een nadere beslissing terzake van den wetgever kun nen prejudicieeren, vooraleer de Kamer, eventueel bij de behandeling van desbe treffende voorstellen der regeering, in de gelegenheid is geweest van haar oordeel over de voornemens der regeering te doen blijken? Deelneming op beperkte en zakelijke wijze. Zaterdag werd de algemeene vergade ring van „Kerk en Vrede" te Apeldoorn voortgezet met een inleiding van ds. J. J. Buskes over „Kerk en Vrede" en de lucht bescherming. Spreker wees op de geweldige actualiteit van dit onderwerp. De houding van men- schen, die principieel alle oorlog en oor logstoerusting afwijzen tegenover de z.g. passieve luchtbescherming. Als getuigenis van „Kerk en Vrede" wordt algemeen aan vaard een volkomen afwijzen van luchtbe scherming: liever ondergaan dan deel name. Spreker zou echter willen, dat het in de kringen van „Kerk en Vrede" en daar buiten doordrong, dat „Kerk en Vrede" niet krachtens haar beginsel de passieve lucht bescherming kan afwijzen. Nuchter, zake lijk en zonder eenlge illusie zullen wij als christenen en als anti-militairisten in de huidige situatie aan passieve luchtbe scherming deelnemen. Op deze inleiding volgde een zeer leven dige gedachtenwisseling. men wees op de moeilijkheden, die de zienswijze van den inleider met zich brengt. Ook wees men op de noodzakelijkheid dat „Kerk en Vrede" bij afwijzing van luchtbescherming verplicht is zelf voor ap paraten te zorgen om in oorlogstijd slacht offers te helpen. Ds. Buskes concludeerde, dat in de nabe spreking twee richtingen tot uiting zijn ge komen, ten eerste, enkelen, die principieel alle deelname aan passieve luchtbescher ming afwijzen, de tweede groep, die meent dat absolute afwijzing onjuist is omdat van hooger waarde is de verantwoordelijkheid tegenover de naasten. Het resultaat van de discussie was, dat men in het volle besef van het compromis, dat men hiermee sluit, als overtuiging uit sprak, dat christen-anti-militairisten uit hoofde van hun beginsel verplicht zijn. het anti-militairistisch beginsel steeds weer en onvermoeid te propagandeeren en dat zij tegelijk op zeer beperkte en zakelijke wijze aan luchtbescherming kunnen deelnemen, hierbij trachtend bij hun deelname en hulpverleening zooveel mogelijk buiten het militair apparaat te blijven. De DE POST VLUCHTEN. „Emoe" is gisteren, van Indlë kc: om halfvler op Schiphol geland. RETOURVLUCHT VAN HET K.N.I.L.M.- TOESTEL P.K.-A.F.O. EEN DAG UITGESTELD. In verband met diverse voorzieningen, welke bij de proefvlucht van het K. N. I. L. M.-toestel PK-AFO noodzakelijk zijn ge bleken. moest de retour-vlucht naar Ned- Indië één dag worden uitgesteld. Vandaag wordt de terugreis aanvaard. Het toestel vertrok heden om 05.35 uit Sydney en land de om 07.55 te Brisbane vanwaar het om 08.25 uur is doorgevlogen. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Twee resoluties aangenomen. Gisterochtend hield de moderne midden standsbond in het „Volksgebouw" aan de Prinsegracht te Den Haag een propagan distisch demonstratief congres, waar als sprekers optraden de Tweede Kamerleden W. Drees en ir. H. Vos. Er waren ook be- langen-groepen bulten den bond hierbij tegenwoordig. Het congres nam met algemeene stem men een resolutie aan, waarin het door den heer Drees gesprokene verwerkt was. Het congres, overwegende, dat onder de bestaande maatschappelijke verhouding de bestaans- onzekerheid, waartegen de sociale ver zekeringswetgeving en de rijkssteunrege ling den arbeiders eenige bescherming trachten te bieden bij ongeval, ziekte, werkloosheid, invaliditeit en ouderdom, een voortdurend dreigend gevaar is ook voor de kleine zelfstandigen, die echter in het algemeen noch onder de sociale verze kering, noch onder de rijkssteunregeling vallen, van oordeel, dat de in sommige wetten geopende mogelijkheid van vrijwillige ver zekering geen voldoende oplossing biedt, maar dat regelingen moeten worden ge troffen, die allen omvatten, zoodat allen beschermd zijn en tevens de concurrentie verhoudingen niet door ongelijkheid in so ciale lasten beïnvloed worden, dringt er bij de regeering met klem op aan, de genoemde sociale voorzieningen wat de ouderdomszorg betreft aangevuld met staatspensionneering uit te breiden over de kleine zelfstandigen, voor zoover noodig in met hun omstandigheden reke ning houdende gewijzigde vormen. Na de inleiding van ir. Vos, nam het congres de volgende resolutie aan: Het congres, overwegende, dat door de maatschappelijke veranderingen de noo- den van den middenstand vele en zware zijn, acht maatregelen tot verbetering van de bestaanszekerheid en het bestaanspeil van de middengroepen noodzakelijk, oordeel, dat hiervoor ordening in Bij de behandeling van de zaak Oss Donderdag voor het ambtenarengerecht zullen de volgende getuigen worden ge hoord: kolonel J. van Selm, inspecteur van den Kon. Maréchaussée te 's Graven hage; A. P. H. Boelaard, oud-divisie-com mandant van de Kon. Maréchaussée, thans te Rotterdam, H. G. van Everdingan. ma joor-divisie-commandant Kon. Mar. te Maastricht; jhr. G. A. Bowier, kapitein- districts-commandant Kon. Mar. Nijmegen, mr. B. v. d. Burg. subst.-officier van justi tie bij de arr. rechtbank te Den Bosch; dr. L. W. Kleinen Hammans, rechter aan de arr. rechtbank te Den Bosch, dr. L. Stolz, arts te Oss; ir. M. M. van Hengel te CXss, zoomede het geheele personeel van de bri gade Oss .bestaande uit tien man. Het ge recht wordt gepresideerd door mr. H. van Haeringen. OP O GOEDE ZEEP STAAT 3147 (Ingez. Med.) GEP. GENERAAL-MAJOOR G. A. LINCKERS t Te 's Gravenhage is, 76 jaar oud, over leden de gep. generaal-majoor der mari niers G A. Linckers. De thans overledene werd 9 Januari 1862 te Montfoort geboren. In 1881 werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het korps mariniers en in 1913 na de officiers rangen te hebben doorloopen, tot kolonel. In de mobilisatiejaren was de heer Linckers belast met het bevel over de leger- en marinekrachten in de positie Umuïden. In 1918 werd hij commandant van het korps mariniers. Na zijn pensionneering werd hem de titulaire rang van generaal-majoor ver leend. Daarna was hij tot Maart 1925 werkzaam als tijdelijk inspecteur der di recte belastingen. Generaal-majoor Linckers was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraarde bestelling is bepaald od Dinsdag a.s. te half 12 op Oud Eik en Duinen. van c - belast, binnen de grenzen van de gegeven i productie en distributie zoowel in het mid opdracht. Helzelfde geldt voor de vraag, in j denstands- als in het algemeen belang is, hoeverre de aanspraken van het personeel1 aanvaardt het congres de door de sociaal- nadere overweging verdienen. Hierbij zou democraten in het rapport „nieuwe orga- kunnen worden geacht aan te sluiten de j nen" en in het „plan van den arbeid" vraag, ln hoeverre wijziging behoeft de thans besïaande practiik. dat het geldelijk beheer van he* fonds, alsook het toekennen de^ pensioenen bil de directie van het spoorwegbedrilf berusten. De voorzitter der commisie. mr. dr. E. J. Beumer, heeft deze rede beantwoord. neergelegde opvattingen, blijft er by de regeering op aandringen, ten spoedigste over te gaan tot krachtiger bestrijding van de werkloosheid, zoodanig dat de koopkracht van de massa hersteld en daarmede de bestaansmogelijkheid van den middenstand wordt verbeterd. Gelukwenschen van vele zijden. Zeer velen hebben den oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, mr. D. Fock, bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag gisteren gelukgewenscht. De woning van den jubilaris aan de Laan Copes van Cattenburgh te Den Haag was in een flora herschapen en de prachtigste bloemstukken prijkten in vele kamers. Telegrafische gelukwenschen waren van alle kanten binnengekomen en ander de vele noemen wij telegrammen van H.M. de Koningin, van den tegenwoordigen gouver neur-generaal en van den minister van buitenlandsche zaken. De ministers van defensie en van onderwijs, kunsten en wetenschappen hadden schriftelijke geluk wenschen gezonden. In den namiddag hebben nog velen mr. Fock persoonlijk de hand gedrukt. Daar waren de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek; de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy; wet houder prof. C. L. van der Bilt; de presi dent van het Haagsche Gerechtshof, mr. E. Jellinghaus; prof. J. A. van Hamel; mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de Libe rale Staatspartij; oud-minister de Graeff; P. J. de Kanter namens het Algemeen Ne derlandsch Verbond; deputaties van de Jonge Liberalen; van het Indo-Europeesch Verbond en van de Nederlandsche Ver-1 eeniging voor den Volkszang, dr. Hendrik Muller, oud-gezant te Praag en vele anderen. Des avonds zat mr. Fock met eenige in tieme familieleden dn kennissen aan een diner in hotel „Wittebrug" aan. BEZOEKERS „HAGESPRAAK" GEFOUILLEERD. Vragen van den heer De Marchant et d'Ansembourg. Het Tweede Kamerlid, de heer De Mar chant et d'Ansembourg, heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend: a. dat op 6 Juni omstreeks 7 uur ver scheiden autobussen met bezoekers van de „Hagespraak" op den Rijksweg Heerlen Sittard door rechercheurs van den vreem delingendienst zijn aangehouden, waarna de inzittenden op den openbaren weg zijn gefouilleerd; b. dat de fotograaf van den vreemdelin gendienst opnamen van deze bezoekers van „De Hagespraak" heeft gemaakt: c. dat de politie in Limburg op soortge lijke wijze ook reeds de laatste jaren tel kens tegen bijna alle N.S.B. vergaderingen optreedt, waaruit de conclusie zou zijn te trekken, dat men eenerzijds het bezoek de zer vergadering tracht te bemoeilijken en anderzijds wil constateeren wie aan deze vergaderingen deelneemt? 2. Is de minister bereid: a. mede te deelen op wiens bevel de bovengenoemde maatregelen op 6 Juni zijn genomen; b. er voor te zorgen, dat de persoon of de personen, die het fouilleeren op den openbaren weg en het fotografeeren heb ben bevolen, zullen worden gestraft: c. maatregelen te treffen dat de Neder landsche bezoekers van een Nederlandsche vergadering in de toekomst niet onnoodig worden gehinderd? NEDERL. VEREENIGING VAN RECLASSEERINGSINSTELLINGEN. De Nederlandsche vereeniging van re- classeeringsinstellingen herdacht Zaterdag haar 25-jarig bestaan in een drukbezochte bijeenkomst in het Jaarsbeursgebouw te Utrecht. De voorzitter, mr. J. Kranenburg hield een herdenkingsrede. Dr. A. PHILIPS UIT 1NDIE TERUG. De heer en mevrouw A. F. Philips, die een reis van vijf maanden gemaakt heb ben door Ned. Indië, Japan en Noord- Amerika, zijn Zaterdagmiddag met de „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam aange komen, waar zij door vele belangstellenden zijn begroet. METEOROLOGIE EN DE MEDISCHE WETENSCHAP. Professor Pasteur Valléry-Badot. kleinzoon van den grooten Pasteur, heeft onlangs te Am sterdam in het Maison Descartes een lezing gehouden over „Désensation". d.w.z. de moge lijkheid van verdediging tegen de gevoeligheid (over-gevoeligheid) van inwerkingen van cli- matologischen en meteorologischen aard op het menscheljjk gestel, waarin hij tot de con clusie kwam. dat de medicus wel kan helpen, maar niet vèrhelpen en dat alleen de natuur zelf, de zon speciaal, de genezing moet geven. Over deze gevoeligheid schreef dezelfde Val- léry in het Aprilnummer van de Revue des Deux Mondes 1938 (pag. 658) een bijzonder lezenswaard artikel, getiteld „Météorologie et Médicine". In dit artikel wijst hij voor alles op het verband van den mensch met de hem om ringende natuur, het samenleven, dat bij de natuurvolken a priori bestaat, bij de volkeren uit het Oosten sterk en bewust gevoeld wordt, zijnde de mensch deel van den kosmos, welks werking niet langs, maar dóór hem heengaat. Pasteur Valléry-Badot vertelt het typeerende verhaal over Goethe, hoe deze op een nacht zoo iets bijzonders in de atmosfeer voelde, dat hij zijn dienaar Echerinam liet komen en hem naar buiten zond om te zien of er iets vreemds in de lucht was. Deze zag niets, moest toen aan de wacht buiten vragen of de soldaten misschien iets bijzonders hadden waargenomen, wat evenmin het geval was. Goethe, zeker van de juistheid van zijn aan voelen, werd. toen hy van zijn ervaring aan vrienden vertelde, uitgelachendagen na dien kwam het bericht dat Juist dien nacht Messina voor het grootste gedeelte door een aardbeving was verwoest en toen bleek hoe zuiver Goethe had gereageerd en hoe mis plaatst het uitlachen was geweest. Er ls echter een sterke intuïtie voor noodig, een bepaalde aanleg van reageeren op kosmi sche invloeden; hij. die de antenne tot het opvangen van deze golven niet bezit vindt een reactie, zooals Goethe die had en zooals velen die hebben, een onbegrijpelijkheid, bijna een dwaasheid. En toch leeft de groote massa steeds met het „weer" mee. toont ze goed of kwaad „humeur" al naar gelang de zon schijnt of niet. In een meteorologisch ongunstige periode, zooals wij die de laatste maanden hebben doorgemaakt, waren het niet alleen de sensitieve naturen, die zich in den strijd tegen den harden, drogen Oostenwind gewonnen moesten geven, maar was er een algemeene moreele depressie merk baar, een loomheid, moeheid, om niet te zeg gen moedeloosheid; vooral bij bepaalde ziekte gevallen (asthma, huidaandoeningen, welke niet gene/er. konden docr gebrek aan zon en de kwaliteit van het lichc, die voor da „désen sation" in zulke gevallen noodig is. Het is eerst van recenten datum, dat de me dische wetenschap weer begint te erkennen, dat er invloeden van meteorologischen aard zijn. die op het organisme werken door gelei ding van het zenuwgesteld. Men heeft geconstateerd, dat in het voor jaar het organisme een „crlse hormonale" doormaakt, dat ook de samenstelling van het bloed verandert en dit niet alleen in het voorjaar, maar ook in de andere seizoenen, dat van den grootsten invloed op een gestel kan zijn. de graad van electrlschc geladenheid der atmosfeer, de graad van vochtigheid en last not least de overgang van dag en nacht. De medische wetenschap begint weer te ont dekken wat duizende jaren geleden al door Hip pocrates. den Griek, was ontdekt, dat de menSch in al zijn reacties ten nauwste samenhangt met omgeving, klimaat, en dat het leven zelf aan geeft de „vix mcdicatrix naturae", niet alleen voor den mensch. maar ook voor plant en dier. Hippocrates schreef al een verhandeling over: Wind. Water en Klimaat, en niemand minder dan Herman Boerhave erkende hem als den grootsten leermeester, den eersten, die ieder ziektegeval individueel beschouwde en behan delde, rekening houdend met de wisselwerking der omgeving en der kosmische invloeden. In de praktijk van het leven weten wij allen hoe in 't vroege voorjaar de droge oostenwind bij planten het „wit" verwekt. Hoe het ongedierte als ziektekiem zich oprolt in de bladeren we zien het verband tusschen bruuske tempera tuurveranderingen en de nadeelige gevolgen btf al het levende in de natuur. Wanneer men het groote kwaad van mond en klauwzeer eens van uit een anderen hoek ala den theoretisch-psychologlschen wilde bekijken, zou men zien hoe de inwerking van kou en vocht het organisme aantast: in het voorjaar die der nachtvorsten, in het najaar der avond dampen en dat de zoogenaamde economie, die het melkvee te vroeg in het voorjaar het land inbrengt en te laat in het najaar in de stal, de verkeerde zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt. De ouderwetsche menschen hadden meer praktijk van het leven: het tegenwoordige ge slacht is geheel aangewezen op wetenschappe lijke methoden die te theoretisch zijn. te veel gebonden aan de chemische therapie, die syn- thetisch-mechanisch is. Pasteur ValléryBadot is overtuigd dat de medische wetenschap in de toekomst steeds meer rekening zal moeten houden met de therapie, die „individueel" werkt en het deséquiliber in een gestel niet alleen ziet als gevolg van inwen- digen oorzaak, maar deze inwendige oorzaak in verband brengt met uitwendige invloeden van lucht en omgeving. Het hoogtepunt der alléén chemische behan deling van alle ziekten met de daarbij behoo- rende gecatalogiseerde medicamenten en in- jectie's is reeds bereikt. Men begint zich meer en meer rekenschap te geven dat men met synthetische preparaten zeer voorzichtig moet zijn en dat de remedie soms erger is dan de kwaal. Niet alleen in het buitenland, maar ook in Holland tracht men terug te winnen dat wat men verloren heeft: het kennen van de door Hippocrates genoemde vix medicatrix naturae. Er zal een der universiteiten moeten voorgaan met de opleiding der medici in de richting van de therapie, gebaseerd op de meteoropathologie en de werking der kosmische invloeden. Dit heeft Leiden reeds gedeeltelijk gedaan door het baanbrekend werk van wijlen Professor Storm van Leeuwen betreffende de allergische ziekten, den invloed van luchtstroomingen als van den phoen enz. In Leiden is reeds de bodem bereid voor het vormen van een jonger geslacht van medici dat invloeden zal weten te eerbiedigen, wier werking vooralsnog wel niet gedetineerd kan worden, maar als bestaand moet erkend wTorden. Een oudere generatie heeft gekend den tijd der cosmisch-talurgischo onzakelijkheid van de ziekte kiemen, waaruit geboren is de groote leer der bacillen wie kan voorspellen welke latente waarheid te voorschijn zal komen uit het onme telijk gebied der cosmische meteorologie, onbe grensd in haar differentieering gelijk de natuur in haar verschijnselen? Dat Leiden's hoogeschool. voortzettend een aloude beroemde traditie en uitsluitend aan wetenschappelijk onderzoek van recenten datum de richting moge aangeven! Uitgesproken: W. Muilwijk, koopman tö Noordwijkerhout. Kerkstraat 66 R.-c. mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder. Cur. mr. H. F. A. Donders, Leiden. In de week van 13 t/m 18 Juni werden in Nederland 53 faillissementen uitgesproken,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13