STADSNIEUWS No. 23995 De Bilt 79sfe Jaargang ZATERDAG 18 JUNI 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijke schenking van het Reuvensfonds. Verweer der Gemeente. Nieuwe Eerste Nederiandsche N.V. IM. NOOMEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenaüvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zün: per 3 maanden (.2.39 per week (.0.18 franco per post 2:35 per 3 maanden -4* portokosten,' (voor binnenland 0.80 per 3 mnAV, Aan het Rijksmuseum v. Oudheden Onder voorzitterschap van prof. dr. F. M. Th. Böhl is hier ter stede de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging het Reu vensfonds, welke vereeniging zich ten doel stelt de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden alhier uit te breiden. Gedurende de 10 jaar van haar bestaan heeft de vereeniging kunnen medewerken aan den aankoop der Heerlensche collectie en heeft de vereeniging aan het Museum geschonken de Bronzen uit Luristan, het relief van Koning Tiglatpileser in en eenige Egyptische Sculpturen uit het Middenrijk. Op de vergadering werd den directeur dr. J. H. Holwerda aangeboden een Stichtings oorkonde in Spijkerschrift van Koning Nebucadnezar II. waarvan wij hierbij een afbeelding plaatsen. De vereeniging hoopt, dat velen in den lande haar werk zullen willen steunen. Van de 4 bekende oorkonden bevindt zich een in het Britsch Museum; een in het Musée du cinquantenaire te Brussel en een in het Pauselijk Bijbel-instituut te Rome, waarbij nu het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden zich mag verheugen in het bezit van een geheel gaaf exemplaar. Het opschrift, gesteld in het Oud-baby- Ionisch Spijkerschrift en in de Akkadische taal, behelst niet minder den 144 regels in drie kolommen. In de eerste plaats worden de namen en titels van den grooten koning opgenoemd, wiens naam immers ook uit het Bijbelboek Daniël bekend is. „Nebucadnezar, de koning van Babyion, de verheven vorst, de beminde van den god Marduk, de verheven regent, de gunsteling van Nebode uitverkorene der groote goden, de eerstgeboren zoon van Nabopolas- sar, den koning van Babyion, ben ik." Daarna worden met trots al de groote bouwwerken en tempels opgeteld, die de koning Nebucadnezar in zijn hoofdstad Babyion en ook in Borsippa heeft laten op richten. Deze beschrijving bevat de geheele tweede en het begin van de derde kolom. In de tweede helft van de derde kolom spreekt de koning meer in het bijzonder van den tempel te Marad. die door hem hersteld werd, bij welke gelegenheid deze oorkonde bij wijze van stichtingsoorkonde in het fundament van den tempel werd ingemetseld. De plaats heet heden Wannet Sa'doen, gelegen aan den Euphraat. Bij deze gelegenheid heeft de koning Nebucadnezar naar de oude stich tingsoorkonden laten zoeken en een oor konde gevonden van den ouden koning Naram-Sim van Akkad, bijna 2000 jaar voor zijn tijd. Terwijl Nebucadnezar II omstreeks 600 v. C. regeert verwoesting van Jeruza lem in 536 v. Chr.), regeert de ons even eens welbekende koning Naram-Sin om streeks 2500 v. Chr. De mooiste passage is het gebed, dat aan het slot gericht wordt tot den god, tot wiens eere de tempel gebouwd is. Het is een smeekbede in dichterlijken vorm om ge nade, lang leven en lange regeering, om overwinning op de vijanden en om voor spraak bij Marduk, den God van hemel en aarde. Een volledige vertaling zal, naar wil ho pen. worden gepubliceerd in het volgend Jaarbericht van het Vooraziatisch-Egyp- tisch tïnzelschap „Ex Oriente Lux". Het stuk is een belangrijke aanwinst voor de Voor- Aziatische verzameling van het Rijksmu seum van Oudheden. Een kleinere, eveneens cylindervormige stichtingsoorkonde van Koning Nebucadnezar II bevindt zich reeds sedert tal van jaren in de Assyriologische Werkkamer te Leiden (in bruikleen van Prof Böhll. De oorkonde, die thans door het Reuvensfonds aan het Rijksmuseum van Oudheden is geschonken, overtreft echter deze andere (van den Zonnetempel in Sip- par) zoowel wat omvang als ook wat be- tcekenis betreft. Beide oorkonden zijn uit wekend bewaard gebleven. Geen enkel echriftteeken is verminkt of afgebroken. Inzake schade Stadhuisbouw. Mevr. E. C. Bertels, weduwe van J. H. Feld en de heer I. Zandvoort G.W.zn., heb ben, onderscheidenlijk als eigenares van perceel Vischmarkt 6 en als eigenaar van perceel Maarsmanssteeg 12, ieder afzonder lijk de gemeente Leiden, benevens de N.V. Aannemings-Mij. v/h Hillen en Roosen en Betonbouwonderneming Trio, als aan- neemster voor de gemeente Leiden van den onderbouw van het nieuwe Stadhuis, voor de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gra- venhage doen dagvaarden. De dagvaardingen zijn wat de gron den en de vordering betreft vrijwel gelijkluidend. Op de daarin aangevoerde gronden vorderen eischeres en eischer. dat de gedragingen en nalatigheden van de gemeente en de genoemde vennootschap, bij de uitvoering van den onderbouw van het nieuwe Stadhuis, door de Arrondisse- ments Rechtbank, onrechtmatig worden verklaard en dat de gedaagden zullen worden veroordeeld, om aan eischeres en aan eischer te vergoeden de schade, door hen geleden en nog te lijden, tengevolge van de volgens de dagvaardingen gepleegde daden en nalatigheden, waarvan het be drag bij nadere procedure zal moeten wor den vastgesteld. Naar het B. en W. voorkomt, behoort tegen de ingestelde eischen verweer te worden gevoerd. B. en W. geven mitsdien in overweging te besluiten, dat de gemeente zoowel in eersten aanleg, als, zoo noodig, in hooger beroep, verweer zal voeren. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTER STRAAT 16 (HOOFD: W. A. BODEWES). Geslaagd schoolreisje. Begunstigd door prachtig zomerweer maakte een groep leerlingen van hetzes- de en zevende leerjaar van bovengenoem de school per autocar haar jaarüjksche schoolreisje. Reeds om half zeven ving in opgewekte stemming de tocht naar Gelderland aan. Nadat in het hotel „De Hommel" te Utrecht de morgenboterham genuttigd was, ging de reis regelrecht naar Drie- bergen-Rysenburg. In de fraaie Parochiekerk aldaar be vindt zich het grafmonument van de stichters van Rysenburg; het monument van fraai marmer, dat door het aange brachte Boheemsehe glas in het raam als met een warm-rosen lichtschijn wordt over goten, stelt een vrouwenfiguur voor, steu nend met den linkerarm op het geslachts wapen der familie Oosthuyse en gereed met de rechterhand een krans op het graf te leggen. Beeldhouwer van dit kunst werk is Ducasu. Achter de kerk bevindt zich de grafkelder van de familie Rycke- vorsel. Langs boschrijke dreven voerde de weg naar de beroemde Rysenburgsche bos- schen. Daar is het heerlijk te spelen bij de eendenpias; de Paraplu; de Panne- koek of onder of over de Zwitsersche Brug. Van Driebergen ging de reis vervolgens naar Doorn, de verblijfplaats van den voormaligen Duitschen Keizer. Aan de buitenplaats is een schoon rosarium ver bonden. Deze prachtige tuin werd geheel bezichtigd. Vervolgens naar den Grebbe- berg bij Rhenen, met het onvergetelijke uitzicht over den Rijn. De Steenen Tafel, de Oriënteertafel en het Zandgat met de vele kronkenpaadjes trokken de volle be langstelling der leerlingen. Van hier over Wageningen (Holle Weg) naar Oosterbeek. In hotel „Duno" werd het middagmaal ge bruikt. Hierna werd het gerestaureerde kasteel Doorwerth bezocht. De kinderen genoten van de leerrijke uitlegging, die de slotvoogd aan hen gaf. Een-stuk-vaderland- sche geschiedenis begon voor hen te leven. De dag spoedde ten einde en de terug tocht werd aanvaard. Via Ede bereikte het gezelschap den speeltuin „De Pyramide van Austerlitz". Hier werd nog eens naar hartelust gespeeld en toen met spoed op huis aan. Om tien uur 's avonds bereikte de school jeugd weder behouden het punt van uit gang. n.l. het schoolgebouw. Het was een prachtdag geweest. Veel is er genoten en mej. Boehmer en den heer Van Daalen, de onvermoeide samenstellers van de jaarlijksche schoolreizen, komt een woord van hartelijken dank toe voor het vele, dat zii ook hierin jaarlijks voor hun leerlingen doen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerd heid, op proefschrift getiteld; „De invloed van oorlog op de geldigheid van verdra gen", de heer L. Erades, geboren te Den Haag. Bevorderd tot doctor in de Genees kunde, op proefschrift getiteld: „De genese van secundaire culturen de heer D. A. Avenarius, geboren te Winkel (N.-H.) Ge slaagd is voor het doctoraal examen ge schiedenis: mej. N. H. Schokking (Den Haag). DE EIGENDOMSRECHTEN VAN DEN MOLEN „DE VALK". Request aan den Gemeenteraad. De familie van Rhijn, de bewoonster van den molen „De Valk", heeft onderstaand adres gericht tot den gemeenteraad Geven eerbiedig te kennen: A. Willem van Rhijn, molenaar, wonen de te Leiden; B. Clazina van Rhijn, wonende te Leiden: C. Bartha Johanna van Rhijn, wonende te Leiden; te dezer zake domicilie kiezende te Lei den aan de Turfmarkt No. 8 ten kantore van de advocaten mrs. G. H. E. Nord Thomson, L. Sprey en C. L. B. W. van OveTeem; dat requestranten zijn de erfgenamen van wijlen Jacobina Aleida Schippers, weduwe van Pieter van Rhijn, hunne moeder, overleden te Leiden op 20 Novem ber 1932 en derhalve eigenaren van den aan wijlen hunne moeder toebehoorena hebbenden molen „De Valk", staande en gelegen aan de 2de Binnenvcstgracht no. 1 te Leiden; dat requestranten kennis hebben geno men van het voorstel van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Leiden aan Uwen Raad, gelijk dit is afgedrukt in het Leidsch Dagblad van 14 Juni 1S38; dat requestranten met kracht tegen den inhoud wenschen te protesteeren; dat toch in dit vooTstel wordt aangeno men, dat niet requestranten, doch de Ge meente Leiden eigenaresse van der. mo'en „De Valk" zoude zijn; dat requestranten zulks ten sterkste tegenspreken; dat requestranten Uwen Raad niet zul len vermoeien met de juridisch" argu menten waarop zij hunne stelling basse- ren en willen volstaan met te bctoogen, dat zij de juistheid van de argumenten van B. en W„ voorzoover dez? in het voorstel zijn neergelegd, ontkennen; dat requestranten erkennen, dat de molen „De Valk", zeker als deze weer met windkracht zal worden gedreven, herstel lingen zal behoeven, doch met nadruk tegenspreken, dat de molen in een ver waarloosden staat verkeert en door onvol doende onderhoud de toestand hoe langer hoe slechter zou zijn geworden; dat zij eveneens met kracht opkomen tegen de aantijging van B. en W„ dat requestrant sub A zijn vak niet zou ver staan en dat het daarom noodig zou zijn iemand anders als molenaar te vinden: dat onder zijn leiding het bedrijf zeker niet minder zal gaan dan onder de leiding van wien ook en dat de opdrachten aan den molenaar trouwens niet afhankelijk zijn van diens meerdere of mindere capa citeiten. maar van het werk. dat er voor een molenaar in een bepaalde streek is. werk, dat nu eenmaal door het feit, dat de graanhandelaren meestal in de groote fabrieken in de Zaanstreek gemalen graan koopen, niet altijd in ruime mate voorhanden is; dat dit laatste moge blijken uit het feit, dat verschillende mollens, toebehoorende aan de Vereeniging „De Hollandsche Molen", stilstaan bij gebrek aan arbeid, ondanks het feit dat natuurlijk deze Vereeniging in de gelegenheid is deze molens te doen bemalen dooi personen, die zij daartoe het meest geschikt acht; dat het hun voorts onbegrijpelijk voor komt, dat B .en W. niet hebben vermeld, dat de familie van Rhijn sedert ruim 70 jaren den molen heeft bewoond en daarin, de laatste 40 jaren onder molenaarsehap van requestrant sub. A, een behoorlijk, zij het eenvoudig bestaan heeft gevonden; dat het hun dan ook bevreemdt, dat B. tn W, zelfs al zouden zij ten onrechte twijfelen aan de capaciteiten van re questrant sub A. zoo weinig egards toonen jegens de traditie en jegens requestrant sub A, die den molen sedert zijn geboorte bewoont, dat zij gemeend hebben te moe ten voorstellen om requestrant sub A, die thans 60 jaren oud is, te dwingen den mo len te verlaten, alles nog daargelaten, dat requestranten meenen, dat juridisch zulks niet zou zijn gefundeerd; dat weliswaar indertijd met requestrant sub A onderhandelingen zijn gevoerd, even als met de hypotheekhouders van den mo len (door B. en W. de andere belangheb benden genoemd), maar dat deze onder handelingen niet tot eenig resultaat heb ben geleid en konden leiden, voorname lijk in verband met het feit, dat men aan requestrant sub A een klein jaargeld heeft willen toekennen, welk jaargeld voor re questrant sub A te klein is om in zijn on derhoud te voorzien; dat requestrant sub A zooals hierboven is gesteld op den molen een behoorlijk be slaan kan vinden, mede door het hebben van „paying quests" voor wie het wonen in dezen mooien molen een greote aan trekkelijkheid vormt; dat indien men requestrant sub A op den molen laat, hij nog jaren lang op deze wijze in zijn onderhoud zal kunnen voor zien en het bedrijf, ook als het met wind kracht wordt gevoerd, met behulp van zijn knecht zal kunnen voortzetten; dat requestranten, die zich niet willen inlaten met de vraag of het wensehelijk is, dat wordt onderzocht wie dc eigenaar is van den molen (twijfelende requestran ten geen oogenblik of zij zijn eigenaren) dus in ieder geval van meening zijn, dat er geen enkele aanleiding bestaat om aan dit onderzoek de consequentie te verbin den, dat als het proces anders dan re- Sprekende cijfers! Ongevallenverzekering, f. 10.000.- bij overlijden, f. 20.000.- bij blijvende invaliditeit Jaarpremie vanaf f. 13.50. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 3099 (Ingez. Med.) questranten kunnen en mogen verwach ten ten gunste van de Gemeente mocht uitvallen, requestrant sub A den molen zal hebben te verlaten, integendeel naar hunne meening reeds thans door Uw Coi'ege zal kunnen worden bevorderd, dat in iede- ge- Val requstrant sub A molenaar zal blijven. Op alle welke gronden requestranten Uwen Raad. onder reserve van alle hunne rechten, eerbiedig verzoeken in ieder ge val niet te willen besluiten om aan een eventueele procedure over het eigendoms recht te verbinden een trouwens op juri dische gronden naar het oordeel van re questranten onhoudbaren eisch tot het verlaten en ontruimen van een en ander. Ds. J. VERKUIJL GEOPEREERD. Naar wij vernemen is ds. J. Verkuijl te Oegstgeest. missionair predikant voor den arbeid onder de Oosterlingen te dezer stede en beroepen predikant van de Geref. Kerk van Rotterdam voor den miss. dienst te Poerbolinggo, een dezer dagen in het Diaconessenhuis opgenomen, waar hij een operatie heeft ondergaan. Deze had een gunstig verloop. De behandelende genees heer verwacht dan ook dat ds. Verkuijl, indien zich geen complicaties voordoen, met een dag of tien de inrichting zal kun nen veriaten. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma dat de heer Feike Asma voor het orgelconcert in de Hooglandsche Kerk as. Maandag (8.159.15 uur) heeft samengesteld, bevat o.m. het a-rnoll Con cert van Vivaldi: eenige concertfragmen- ten van Handel: Fantasie van Liszt; Toccata et Fuga van Bach; Variaties van Mudde. De toegang tot deze orgelbespeling is wederom geheel vrij. PRIJSVRAAG STOLPIAANSCH LEGAAT. Het curatorium van het Stolpiaansch le gaat maakt bekend, dat op de in 1936 uit geschreven prijsvraag geen antwoord is binnengekomen. Curatoren schrijven de volgende nieuwe prijsvraag uit: „Het begrip der rechtvaar digheid in verband met belooning en straf bij" een of meer volken der oudheid". De omvang van de verhandeling mag hoogstens 30.000 woorden bedragen. Antwoorden hierop worden vóór 1 Ja nuari 1940 verwacht bij den voorzitter van het Curatorium prof. dr. A. J. Wensmck, Witte Singel 21, Leiden. Zij moeten in Nederlandsch, Duitsch, Engelsch, Fransch of Latijn getikt, met een spreuk geteekend en vergezeld zijn van een gezegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien, waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f. 250 en f. 250 in geld of wel naar verkiezing de geheele som in geld. Het oordeel der Curatoren zal in Juni 1940 bekend gemaakt worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijziging: J. N. Overdevest en Zoon, Melk- en Zui velfabriek Ruimzicht, Magd. Moonsstraat 42, Leiden. Bovengenoemde vennootschap onder firma is ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door J. N. Overdevest Sr. TENTOONSTELLING „DE GRAAL". Gisteravond officieel geopend. Gisteravond heeft üi het „Graalhuis" aan de Hooigracht de officieele opening plaats gehad van een tentoonstelling, wel ke het doel, streven en de werkwijze der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie „de Graal" in Nederland in beeld, brengt, terwijl verder huisvlijt-, boeken-, borduur- en schilderwerk ge ëxposeerd is. Niet alleen de groei en omvang der Ne deriandsche Vrouwelijke Jeugdbeweging zijn hier behandeld, doch ook de bewegin gen in andere landen, voor zoover die bij de „Union Internationale des Ligues Fe- minines Catholicques", zijn aangesloten. De tentoonstelling ziet er welverzorgd uit. Nadat gisteravond een hartelijk wel komstwoord was gesproken, in het bijzon der tot deken A. Homulle. de pastoors en vele geestelijken uit Leiden, alsmede aan prof. A. Cleophas, hoogleeraar aan het Seminarium te Warmond, was het woord aan kapelaan P. Verhoofstadt, die de beteekenis en het doel der tentoonstelling en het Graal-weric uitvoerig uiteenzette. De tentoonstelling zal tot en met Maan dagavond blijven opengesteld. BINNENLAND. Verhooging der defensie-uitgaven; voor- loopig verslag der Tweede Kamer. (2e Blad). Twee kinderen te Amsterdam door vallend gesteente gedood. (2de Blad). De Tweede Kamer over de pensioeinen der spoorwegambtenaren. (3e Blad). De Karimata werkt weer. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Nieuwe incidenten in Tsjecho-SIowakije. (Buitenland, le Blad). De Oostenrijksche schulden. (Buitenland, le Blad). De Joden-vervolging in Duitschland. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD, MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET VIERDE BLAD. Het is te voorzien, dat in onze omgeving de wind nit Zuid tot West zal blijven met ten hoogste matige kracht. De bewolking zal later weer iets gaan toenemen. Doch de kans op regen blijft voorshands nog zeer gering. De morgen kan wellicht betrekkelijk koel worden. DR. T. P. SEVENSMA. Wordt hij bibliothecaris der Leidsche Universiteitsbibliotheek? In ons nummer van gisteren publiceer den wij een aan de N.R.C. ontleend bericht volgens hetwelk aan dr. T. P. Sevensma tegen October as. op de meest eervolle wijze ontslag was verleend als directeur der Volkenbondsbibliotheek te Genève. Dr. Sevensma zou voorts nog dit jaar worden belast met de leiding van een be langrijke bibliotheek hier te lande. Thans verneemt het blad, dat met deze biblio theek de Leidsche Universiteitsbibliotheek zou worden bedoeld, waarvan, gelijk men weet, de leiding eenige maanden geleden tijdelijk is opgedragen aan prof. dr. J. de Vries. Te bevoegder plaatse kon men ons geen officieele bevestiging van dit bericht ge ven, hoewel het wel als „geloofwaardig" en „afkomstig uit goede bron" werd aan gemerkt. ONDERSCHEIDING PROF. JAN DE VRIES Onze stadgenoot, prof. dr. Jan de Vries is benoemd tot buitenlandsch eerelid van de Koninklijke Vlaamsche Akademie. MILITARIA. 4 R.I. te Weert. De nieuwgebouwde barakken voor lege ring van het lie bataljon van het 4e Reg. Infanterie te Weert zullen a.s. Maandag door den troep worden betrokken. Dit zal met eenige plechtigheid en feestelijkheden gepaard gaan. De muziek van het 6e Reg. Infanterie zal hierbij tegenwoordig zijn, terwijl ook de waarnemend regiments-com mandant majoor van Oosterveen aanwezig zal zijn. De fourier capitulant Chr. L. Gerkema van het 4e Reg. Infanterie is met ingang van 17 Juni 1.1. werkzaam gesteld ten bu- reele van den indeelings-dlstricts-comman- dant te 's Gravenhage. De reserve le luits. G. P. A. Simonis en W. A. Terwogt van het 4e Reg. Infanterie zijn bij Kon. Besluit van 28 Mei No. 73, eervol uit den militairen dienst ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1