Minister van Staat Mr. Dr. D. Fock wordt 19 Juni 80 jaar DE NIE Van Batavia naar Sydney 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Juni 1938 Derde Blad No. 23993 /90- GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN Een terugblik op een belangrijke carrière van een Nederlander, die eens Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, Gouverneur van Suriname, President der Tweede Kamer en lid van de Eerste en Tweede Kamer is geweest. (Van onwi specialen verslaggever). Minister van Staat, oud-Gouverneur - Generaal van Nederlandsch-Indië, oud-Gouverneur van Suriname, oud- Minister van Koloniën en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer! Ziehier vele hoogtepunten uit de carrière van Zijne Excellentie mr. dr. D. Fock, die Zondag 19 Juni zijn tachtigstcn ver jaardag in de Residentie hoopt te vie ren. Zoo er één man in ons land is die de groote waarde en beteekefois van de Overzeesche Gewesten voor Nederland kent, dan is het wel deze te Wijk bij Duurstede geboren liberaal, die in 1935 het besluit nam zich terug te trekken uit het openbare leven. Zijne Excellentie Mr. Dr. D. Fock, Minister van Staat, die Zondag 19 Juni zijn tachtigsten verjaardag hoopt te vieren. Bijna tachtig JaarDe bezoeker, die de hooge, nog ongebogen figuur achter het bureau ziet oprijzen, die den krachtigen handdruk voelt en de opgewekte stem tot Zitten hoort nooden. deze bezoeker vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een man die zijn beste krachten aan Nederland gaf, zóó kranig den last der jaren weet te dragen. Goed gezond, heel veel lezend, de vraag stukken van den dag, vooral wanneer het Indië betreft, steeds nog volgend, verglijdt de levensavond van een Nederlander, die meer dan eenig ander zijn rechten op een welverdiende rust mag doen gelden. En het is teekenend voor de nog ongebluschte levenskracht dat het verzoek om een te rugblik te werpen op den tijd die verleden ls, zoo uiterst welwillend door Zijne Ex cellentie ingewilligd wordt. Het verleden herleeft.Enkele zinnen en we zien den advocaat mr. D. Fock, na een jarenlang verblijf in de tropen in 1898 naar Nederland terugkeeren om zijn ambt m Rotterdam te gaan uitoefenen. ..Het was een lange, vermoeiende reis, welke evenveel weken vorderde als thans vliegdagen. In ons land ben ik twee jaar buiten de politiek gebleven. Toen werd ik gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en een jaar later stelde de Liberale partij mij candidaat voor de Tweede Kamer. Het ging in kiesdistrict I van Rotterdam tusschen mij en dr. De Viseer (C.-H.i En ik werd gekozen. Aan een diner gegeven ter gelegenheid van mijn zeventigsten verjaardag bracht mijn. tegenstander van toen ook een toast alt, waarbij hij aan dien verkiezingsstrijd herinnerde en er zijn blijdschap over uit sprak. dat ik toen gewonnen had, anders was ik misschien niet in de politiek ge- Vier jaar heb ik zitting in de Kamer gehad, waarbij ik mijn belangstelling spe ciaal op Indlë richtte. In 1904 heb ik o.a. op verzoek van den toenmaligen Minister van Koloniën, den heer Idenburg, advies uitgebracht over de verbetering van den economischen toestand der Inlandsche be- \olking van Java en Madoera. Juist in dezen tijd sprak dr Kuyper van een in zinking der Inlandsche bevolking. In mijn advies gaf lk aan verbetering der irriga tie bevordering der emigratie en stimulee ring van de kleine Inlandsche nijverheid. Later is een en ander ook doorgevoerd Tijdens mijn Ministerschap van Kolo niën in het kabinet-De Meester van 1905 tot 1908 heb ik de reorganisatie van het Inlandsche onderwijs ter hand genomen, daarmede de basis leggende voor de eer dere ontwikkeling. In 1908 viel het Kabs net in verband met moeilijkheden ovei d. defensiebegrooting. De heer Idenburgjkeer- dc toen weer als Minister van Kolomen terug, terwijl ik. die hem tot Gouverneur van Suriname benoemd had, thans dooi hem voor die functie werd aangewezen. In Suriname heb ik gepoogd de bakovencul tuur met steun van het Gouvernement te slimuleeren. Jammer genoeg vernietigde ziekte de cultures. Na drie jaar repatrieerde ik wederom en I* Nederland aangekomen werd ik geko zen tot voorzitter van de liberale Kies- V eeniging. Eén jaar voor het uitbrek-n van den wereldoorlog keerde ik terug m dc Tweede Kamer, gekozen in het kies- c strict Haarlem. Ook nu wijdde ik mij voornamelijk aan onze Overzeesche vesten. In 1917. toen de Kamerpresident Goeman BorgeSius overleed, nam ik diens functie over. Het was een moeilijke tya cmdat er een golf van onrust over ons land was geslagen, culmineerende in Troelstra's activiteit Toch heb ik my daar nooit ernstig ongerust over gemaakt; ik wiri dot. Troelstra het volk niet achter ti-1- had. Eenmaal heb ik den presidentszetel in de Kamer verlaten. Indic was toen aan de orde en ik kon het houden van een speech daarover niet nalaten In 1920 ging de presidentshamer in andere handen over. daar de Regeering mij in dat jaar tot Gouverneur-Generaal benoemde. In Nederlandsch-Indië. Gouverneur-Generaal! Toen ik na een „verlof" dat twee en twintig Jaar geduurd had Indië weer zag, vielen mij natuurlijk de geweldige veranderingen direct op. Prachtige wegen waren aangelegd, het ge bruik van auto's, dat het reizen veraan genaamde. was kolossaal toegenomen.... Indië leefde in den tijd dat ik er ten tweeden male kwam in een roes. De eco nomische toestand was goed. De suiker prijzen geweldig hoog en men meende dat alles daar wel af kon. Ook de Overheid was nogal royaal geweest. Groote gebouwen waren verrezen, de havens, vooral die van Soerabaja. verbeterd. Het gevolg? Een be- grootingstekort en een vlottende schuld welke geconsolideerd moest worden. Het Indische ambtenarencorps, het mag wel eens uitdrukkelijk gezegd worden, ver diende en verdient nog! volle waar deering voor zijn arbeid. Aanvankelijk kostte het eenige moeite om het ambte narencorps te overtuigen dat er bezuinigd moest worden, maar toen men dit ging inzien sloot de begrooting vier jaar later. Ik heb in dezen tijd gelegenheid gehad de ambtenaren van nabij te leeren kennen en zij hebben zich werkelijk harde en goede werkers getoond. Niet in het minst de algemeene secretaris, de heer Weiter, thans Minister van Koloniën. Neen, rampen van beteekenis heb ik ge lukkig niet mede gemaakt. En de bevol king was. ondanks de communistische agi tatie, zeer rustig. Trouwens ik heb altijd den indruk gehad dat de bevolking van Indië graag wil dat er gezag is. Zoodra blijkt dat dit gezag voor zijn taak bere kend is en de ambtenaren zijn voor het binnenlandsch bestuur een groote steun dan legt de bevolking zich daar bij neer. Slechts één moeilijkheid heeft zich voor gedaan: de spoorwegstaking in 1923. Wel was deze vrij spoedig overwonnen, maar het bleef eenigen tijd onrustig. Er was toen juist voor den Gouverneur-Generaal een reis naar Solo en Djokja geprojec teerd. Per trein! Algemeen raadde men mij toen het reizen met dit vervoermiddel af. Maar ik vond het beter om het program ma niet te veranderen. Later hoorde ik dat de spoorwegautoriteiten dit bijzonder op prijs geüteld hebben en dat het voor beeld van den Gouverneur-Generaal den ambtenaren een hart onder den riem had gestoken. In Indië heb ik, voor zoover het werk di'. toeliet het eischt heel wat routine om de kisten met stukken welke eiken dag binnengedragen worden door te wer ken altijd veel gereisd. Daarnaast heeft het hooger onderwijs mijn belangstelling gehad. Zoo heb ik de Rechts-Hoogeschool geopend en de voorbereidingen voor de Medische Hoogeschool. Oorspronkelijk had men in Indië alleen de Technische Hooge school, welke door particulieren in stand gehouden werd. Deze school is eerst door fiet Gouvernement overgenomen. Natuurlijk heb ik ook den eersten vlieg tocht van Nederland naar Indië niet ver geten. In 1924 heb ik de vliegers Van der Hoop, Van Weerden Poelman en v. d. Broeke ontvangen, waarbij zij mij een bui tengewoon aardig souvenir van de P.T.T. overhandigden. Net als nu leefde men in Indië warm met de vliegers mede. Jammer alleen dat het vliegen nog zoo duur is. Dat Is een der voornaamste reden dat het Gouvernement er niet aan denken kan de ambtenaren met een kort verlof naar Europa te zenden. Dat particuliere maat schappijen de mogelijkheid thans onder zoeken is zeker verheugend. Misschien wordt de passage daardoor goedkooper, zoodat dan ook de Overheid een dergelijke regeling kan treffen. Groote indruk heeft ook het bezoek van oen toenmaligen Gouverneur-Gene raal der Philippijnen, generaal Wood, bij mij achter gelaten. Zijn bezoek heb ik beantwoord waarbij wij schitterend ont vangen werden. Onwillekeurig hebben wij daarbij een vergelijking gemaakt tusschen het koloniale bestuur van Amerika en Ne derland. En niet zonder trots mag gezegd v/orden dat generaal Wood daarbij toegaf dat in Nederlandsch-Indië meer tot stand gebracht was dan op de Philippijnen. Trouwens Indië is ook veel mooier Na 5 jaar was mijn ambtsperiode om. En ik zou juist de voorbereidingen treffen voor mijn vertrek naar Neoerland toen het kabinet-Colijn viel, zoodat ik nog 6 maan den bleef. In September 1926 keerde ik voor de tweede maal uit Nederlandsch- Indië terug, sneller en minder vermoeiend reizend als in 189G. Weer terug in Nederland werd ik voor zitter van de Liberale partij, in 1928 volgde mijn benoeming tot Minister van Staat, en in 1929 mijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. Natuurlijk heb ik mij in mijn 6-jarig Kamerlidmaatschap wederom hoofdzakelijk met Indische aan gelegenheden bezig gehouden. In 1931 ben ik nog voorzitter geweest van de Commissie voor Nederland voor de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, waar ons eerste paviljoen in Juni afbrandde, maar dat reeds in Aug. opnieuw opgetrokken was. Een prestatie die in dien tijd in het buitenland zeer veel indruk gemaakt heeft. In 1935 heb ik mij teruggetrokken uit de actieve politiek. En sinds 3 jaar geniet ik nu van mijn rust, zonder daarbij mijn belangstelling in veel dat mij lief is ge weest en nog is. verloren te hebben Een Nederlander die een groot deel van zijn leven heeft gewijd aan de behartiging van de belangen van zijn land wordt Zon dag 80 jaar. Onverflauwd is ook nu nog zijn belangstelling voor alles wat Neder land raakt. En mede daarom is het geen phrase indien men tot dezen landgenoot den wensch richt dat hij van de welver diende rust nog lang genieten mag, even opgewekt en in even goede gezondheid als thans het geval is. Een man die zulke herinneringen heeft, een man die steeds bereid was om het persoonlijk belang op te offeren aan het landsbelang heeft daar in de eerste plaats recht op. De nieuwe, „overvette" Rinso.wordt door alle vooraanstaande wasmachinefabrikanten aanbevolen voor het gebruik in hu machines. Eén pak Rinso op 30 liter water geeft een onge lofelijke hoeveelheid sop. En door het bijzonder hoge vet gehalte is het Rinso sop zo volmaakt reinigend, dat Uw wasgoed een ongekende helderheid krijgt en U, na h witte goed, ook nog het gekleurde goed in hetzelfde so| prachtig schoon wast. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid I En niet alleen in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken. „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE (Nadruk verboden) Hebt U hem ook al geprobeerd? U moet beslist ken- nismaken met den 2 eenigen „tapijtreini- ger", den HEEM AF "Nv STOFZUIGER 2915 K. RAPENBURG 10 TELEF. 25. (Ihgez. Med.) 2917 (Ingez. Med.) Wissellooper overvallen. De man werd door twee onverlaten ernstig gewond. Vierhonderd gulden buitgemaakt. Gistermiddag omstreeks half twe is in het Putterveld nabij Puth iL.) een wissel looper uit Sittard door twee onbekende personen overvallen en van zijn ingeza melde gelden beroofd. De man werd ern stig gewond naar zijn woning overge bracht. Het slachtoffer is de 30-jarige J. H. Schaekens. wissellooper van het bijkantoor der Twentsche Bank te Sittard. Hij had den geheelen morgen in Amstenrade en Schinnen wissels geind en reed per rijwiel op een binnenweg te Puth (gem. Schin nen). toen hij plotseling door een gemas- kerden man, die uit het struikgewas te voorschijn kwam. werd overvallen Deze gaf hem met een gummistok en slag op het hoofd, waarop hij van zijn rijwiel sloeg Een tweede persoon van kleinere gestal te kwam hierop toesnellen en bracht een snede toe in den achterband van de fiets van den wissellooper. waarop hij de tasch met geld. welke tusschen het frame hing, greep om ermede van door te gaan. S. lichtte zich op. doch nauwelijks stond hij weer overeind of een der onverlaten bracht hem een tweeden slag toe. waarbij een die pe wonde aan het hoofd ontstond. S. viel lieer, terwijl de daders zich uit de voeten maakten. Korten tijd later strompelde de wissellooper met de fiets aan de hand naar de in de onmiddellijke omgeving gelegen woning van pastoor Alberts. Deze stelde zich in verbinding met de politie en den geneesheer Hermans te Schinnen, die eeni ge tijd later aankwam en de wonden van iiet slachtoffer verbond. S. werd vervol gens naar zijn woning overgebracht. De politie heeft dadelijk de omgeving af gezet en overal gespeurd, doch tot nog toe zonder succes. Het bedrag. dat vermist wordt, bedraagt omstreeks vier honderd gulden. Vreeselijk drama te Rotterdam. Man doodt zijn vrouw. Hij verwondt daarna zichzelf ernstig. De landelijke rust van Tuindorp Vreewijk te Rotterdam is gisteravond omstreeks kwart over zeven op wreede wijze verstoord. De 34-jarige echtgenoote van den heer N., die in de keuken bezig was het eten te bereiden, werd onverhoeds door haar 37-jarigen echtgenoot, waarschijn lijk in een vlaag van jalouzie, met een mes aangevallen, waarna hij zichzelf ernstige verwondingen toebracht. De vrouw had nog ae kracht om de keu ken uit te loopen en zich op straat te be geven, waar zij op een tusschenpad, tus schen de tuinen van den Dreef en het Wei pad in elkaar zakte en weldra overleed. De dadei is per ziekenauto naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. Het echtpaar laat vier kinderen van vijf tot twaalf jaar achter. De man was langen tijd werkloos geweest en sedert kort bij de werf Gusto te Schiedam in dienst. Het huwelijksgeluk in dit gezin was ver te zoeken. Man en vrouw leefden vrijwel voortdurend in onmin met elkaar. Dit vond voor een niet gering gedeelte zij oorzaak in het feit, dat de vrouw veel uitging en de echtelijke ruzies waren dan ook meestal her, gevolg van jalouzie van den man. Menigmaal liep ae ruzie zoo hoog, dat de politie door de buren te hulp werd ge roepen op de twistenden te scheiden. De man was door dit alles erg van streek ge raakt. Den laatsten tijd vcoral heeft hij v'agen van groots woede gehad, die reeds veel weg hadden var verstar.dsverbysterin- gen Het is dan ook zeer wc! mogelijk, dat hij, op het moment dat hij zijn daad vol bracht. niet geheel toerekeningsvatbaar is geweest. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 16-jarige J. van Leeuwen uit Maas land, die Maandagavond te Maassluis bij een aanrijding ernstig werd gewond, is gistermiddag overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. WAANZINNIG GEWORDEN ABESSIJN RICHT BLOEDBAD AAN. Reuter meldt uit Rome. dat een ge wapend Abessijn bij het zien van het uit Addis Abeba naar Rome overgebrachte beeld van den Leeuw van Juda. plotseling zijn verstand verloor en talrijke voorbij gangers verwondde. Fascistische militie heeft den ongelukkige met revolverschoten neergeschoten, waarna hij naar een gesticht is gebracht Het bleek een der stamhoofden te zijn, die naar Rome zijn gekomen ter gelegen heid van den tweeden verjaardag der Italiaansche verovering. Het was een Erithreeër, die met de Italianen heeft gevochten. BRAND IN LEGERMUSEUM TE BOEKAREST. In het legermuseum te Boekarest heeft een brand gewoed, waardoor de geheele bovenste verdieping en de koepelzaal met voo. werpen van waarde vernield zijn. Vele officieren gingen met levensgevaar het brandende gebouw binnen om oude vlaggen en andere historische voorwerpen te redden. CHOLERA IN AFGHANISTAN. In de laatste tien weken zijn in Afghani- s an 25 000 gevallen van cholera voorge komen. waarvan 12 000 een doodelijken afloop hadden, aldus melden berichten uit de vereenigde provincies Andere deelen des lands zijn in mindere mate door de epedimie aange'ast. Men verwach! dat het vroege begin van de moesson uitbreiding der epidemie zal stu ten. De eerste proefvlucht der K.N.I.L.M. van Batavia naar Sydney zal heden worden uitgevoerd. De dienst zal dezelfde zijn. welke officieel 3 Juli a s. geopend wordt, onder den naam „The Flying Dutch men" „Vliegende Hollanders" K LM. en K.N.I.L.M. De kaart geeft de Austraiië-route weer van Am sterdam uit tot Sydney, totaal 20.880 K M. welke in acht dagen gevlogen zal worden; op deze lange route kruisen verschillende luchtvaartlijnen van andere landen, bp de kaart ziet men dat sommige der internationale luchtvaart-maatschappijen gedeeltelijk dezelfde luchtroute volgen. De mogelijkheden dat het luchtnet der „Vliegende Hollanders" nog uitbreidingen zal ondergaan ziet men eveneens op de knart aangegeven, zooals de verbinding van de Air France luchtlijn Saigoen naar Batavia en de verb; ling van Tarakan op Manilla waardoor wij met Amerika ver'conden worden enz. Het inzet- kaartje geeft den nieuwen luchtweg van Batavia naar Sydney; deze bedraagt 6815 kilometer. Uitgesproken: Dn. Dubbeld. bouwkundige te Wassenaar, Gravestraat 2 A. R.-c.: mr. A. J. Paulus; cur.: mr. J. Last, Den Haag. G. van Groningen Jzn.. koopman in 2de handsch goederen, Nieuw-Vennep. Hoofdweg 1S12 Haarlemmermeer. F.-c.: mr. A L. M van Berc'ce.; cur.: mr. .T. v. n der Hoever Haev,em. W J. van den Eo ,rh. bouwondernemer. Hil- legom Ajrerlaan 154. R.-c.: mr. A. L. M. van Berckrl; cur.: mr. T. A. M. A. van Löbcn Seis, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9