LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 Juni 1938 MARKT Binnenland Buitenland Stadsnieuws BEURSO VERZICHT Familie-berichten NEDERLANDSCHE VEREENIGING TEN BEHOEVE VAN ZEELIEDEN VAN ELKE NATIONALITEIT HOSPITAAL KERKSCHIP. Algemeene ledenvergadering. Gistermiddag werd te Amsterdam de gem een e ledenvergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniglng ten behoeve van Zeelleden van elke nationaliteit hos pitaal-kerkschip. waarin het jaarverslag over 1937 werd uitgebracht. Als opvolger van wijlen mr. G. Vissering werd met ai gein (ene stemmen gekozen de heer H. de Booy, tot nu toe vic.e-voorzitter der vereeniglng, terwijl de heer H. K. van Eeghen benoemd werd tot vice-voorzitter. Het dagelljksch bestuur bestaat derhalve thans uit de heeren H. de Booy, voorz., H. K. van Eeghen, vlce-voorz., W. R. Cham bers. Ie secr., H. G. Jurrlaans, 2e secr. en G D. W. Bolssevain, penningmeester. Het aantal in het hospitaal aan boord gedurende eenlgen tijd verpleegde patiën ten was het hoogste in 1911 nJ. 37, het laagst in 1932 nJ. 2. Het aantal verpleegdagen in de laatste vijftien jaren was het hoogste in 1925. n.l. 241. het laagste in 1935 n.l. 8, het aantal bedden in het hospitaal is gebleken volko men aan het doel te beantwoorden. In het jaar 1937 werd aan 411 patiënten geneeskundige hulp verleend. In den loop der veertig jaren zijn in totaal ongeveer 7750 patiënten door het hospitaal-kerkschip in de gelegenheid ge steld om te worden behandeld. VACATURE ALG. REKENKAMER. In de Tweede Kamer was heden aan de orde liet opmaken van de voordracht ter vervulling van een vacature onder de plaatsvervangende leden der Algemeene rekenkamer. Met 35 van de 63 stemmen werd, buiten de aanbeveling van de Algemeene Reken kamer om, als No. 1 op de voordracht ge plaatst mr. dr. M. J. A. V. Koeken, referen daris ter provinciale griffie van Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch UIT NED. OOST-INDIË. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND TE ROUVEEN. Vanochtend vroeg is brand ontstaan in oe boerderij van den landbouwer E Dun- nlnk te Rouveen, gemeente Staphorst. Het vuur breidde zich snel uit en de brandweer kon niet verhinderen, dat ook de boerderijen van de landbouwers Troost en Bisschop werden aangetast. De boerderijen brand den geheel uit. Een vierde boerderij kon de brandweer gedeeltelijk behouden. Dunnink zag al zijn have en goed in vlammen op gaan. Van de andere boerderijen konden de inboedels worden gered. Het vee werd in veiligheid gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in de plaggenbult. Bisschop was niet verzekerd. De anderen gedeeltelijk. VIJFDAAGSCHE WERKWEEK BIJ DE AMERICAN PETROLEUM COMPANY N.V. Ook de American Petroleum Company heeft besloten gedurende de zomermaan den, aanvangende Zaterdag a.s. tot en met Zaterdag 1 October, voor haar hoofdkan toor-personeel een vijfdaagsche werkweek in te voeren. Ter gedeeltelijke compensatie van den lialven Zaterdag, zal het einde van den werktijd op de andere werkdagen van 5 uur op 5.30 uur worden gesteld. NEDERLANDSCHE GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Onder leiding van den waarnemend voor zitter mr. F. Kranenburg, heeft het Neder- landsch genootschap tot zedelijke verbete ring der gevangenen vandaag te Den Haag zijn algemeene jaarlijksche vergade ring gehouden. In zijn openingsrede huldigde mr. Kra nenburg den afgetreden voorzitter mr. dr. J. WUnveldt, dien hij dankte voor de wijze, waarop deze het genootschap gedurende drie jaar heeft gediend. Het jaarverslag van den secretaris werd na een korte bespreking goedgekeurd, waarna de begrooting voor het komende jaar werd vastgesteld. De secretaris, mr. dr. N. Mluller, vermeldt in het verslag over 1937 dat het aantal voorlichtingsrapporten van het genootschap dit Jaaf weer belangrijk is toegenomen, tot over de 2000. Het aantal voorwaardelijk veroordeelden, aan het genootschap toege wezen. was in 1937 grootor dan ooit te voren. De materieele hulpverleening nam toe met niet minder dan 40 procent. Het ledental der gezamenlijke afdeelin- gen van het genootschap bedroeg einde 1937 3947. Het oud-lid van het hoofdbestuur, mr. O. J. Cluysenaer, raadsheer ln het gerechts hof te Leeuwarden werd benoemd tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur. Medegedeeld werd dat het hoofdbestuur het voornemen heeft mr. Cluysenaer in de Plaats van mr. dr. Wljnveldt tot algemeen norzitter van het genootschap "te be noemen EINDE VAN HET TAXI-CONFLICT IN DE HOOFDSTAD. Overeenstemming tusschen partijen bereikt. Naar wij vernemen, hebben de onderhan delingen, welke gedurende de laatste dagen te Amsterdam tusschen de werk gevers in het 'olokbandtaxibedriif en de vertegenwoordigers der werknemersorgani saties in verband met het conflict ln het taxibedrijf zijn gevoerd, tot overeenstem ming geleld. De nieuwe regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden ln het blokbandtaxi- bedrljf ls hedenmiddag door de betrokken werknemers aanvaard. De voorwaarden, waarop men tot over eenstemming ls gekomen, lulden aLs volgt: Het grondloon bedraagt 15 gulden per week. Van een opgereden bedrag tusschen 15 en 50 gulden wordt 20 procent, van een opgereden bedrag boven 50 gulden wordt 25 pCt. provisie uitbetaald. Niet meer dan 50 procent van het opge reden bedrag zal als direct loon aan de chauffeurs worden uitbetaald. Geen ran- cunem-iatregelen zullen worden toegepast. De nieuwe regeling zal morgen aan het college van B. en W. ter goedkeuring wor den voorgelegd. Zaterdag zal het bedrijf worden hervat. De nieuwe begrooting. BATAVIA, 16 Juni <Aneta-A.N.P.) Bij verdere bestudeering van de Ingediende be- grootingsstukken blijkt, dat. behalve de voornaamste punten, welke reeds gerele veerd zijn in de rede van den gouverneur- generaal ook de werkverruiming op diverse (lopartementen en in verschillende bedrij ven, hetzij door wederopvoering van de personeelsformatie, welke gedurende lange jaren tot eep uiterst minimum was ge handhaafd, hetzij door aanvatting van nieuwe openbare werken, meer gelijken tred zal houden met de moderne ontwik keling. Dit komt vooral tot uiting ln de onderwerpen: luchtvaart, radio en defen sie. Hieronder laten wij eenige der voor naamste punten uit de ontwerp-begrooting 1939 volgen: De steenkolen-ontginningen te Boekit Asem en Oembilin zullen blijkens de be grooting slechts in stand worden gehou den Nieuw werk. dat het karakter van uit breiding draagt, zal niet plaats vinden. Daarentegen zal de Banka-tinwinning ver der worden gemechaniseerd, waarvoor een bedrag van f. 350.000.ls uitgetrokken. Voor de aanschaffing van een nieuwen zee baggermolen Is op de begrooting f. 3.200.0C0 uitgetrokken, met de mededeeling, dat de bouw daarvan aan een Nëderlandsche Tandjong-Priok en te Belawan, zullen een werf zal worden opgedragen. Diverse havenbedrijven, zooals die te uitbreiding ondergaan. De eerste binnen haven van Tandjong-Priok zal worden uit gediept en worden voorzien van een eigen beheers-etablissement, waarvoor de kosten f. 185.000 bedragen. De werkplaats Kalimata zal naar het Borneo-kanaal worden ver plaatst, hetgeen een uitgave meebrengt van f. 175.000. Door de K.P.M. is een aanvraag ingediend voor den huur van het kadeter rein Kalimata te Tandjong-Priok tot een lengte van 104 meter voor uitbreiding van een reparatie-atelier. Deze verplaatsing en andere voorzieningen vorderen een uitgave van f. 175.000, waartegenover van de K.P.M. f. 85.000 wordt terugontvangen voor het overnemen van gebouwen en de speelhelling, alsmede een meerdere huuropbrengt van achttien duizend gulden per jaar. Wat Belawan betreft, is ook hier een aan vraag van de K.P.M. voor 200 meter kade terrein oorzaak dat de oceaankade met evenveel meters moet worden verlengd, waarvan de kosten begroot zijn op f 1.060.000 terwijl de KP.M. jaarlijks f. 70.000 huur be taalt. Belawan krijgt tevens een nieuw kan toor voor de havendirectie. De P.T.T.-dienst ondergaat uitbreiding voor de aanstelling van twee hoofdinge nieurs en wel voor het radio-laboratorium en voor den algemeenen dienst, terwijl nog een ingenieur in den algemeenen dienst zal worden geplaatst. Het telgraaf- en telefoon kantoor vordert eveneens personeels-uit- breidlng met twee middelbaar-technische en vier andere technische ambtenaren, zes werkmeesters, 14 eerste monteurs en 25 ge wone monteurs. Het aantal hoofd-bedrijfsambtenaren zal met twee en het aantal eerste bedrijfs- ambtenaren met vijftien worden uitge breid. Voorts zijn, ten behoeve van den kantoordienst, honderd assistenten, tach tig postklerken en zeven en twintig post- commlezen meer dan het vorig jaar noodig. Hiermede is echter de personeelsuitbreiding bij de P T T. nog niet gereed, want ook de telefoonkantoren enz. vorderen een twaalf tal adjunct-commiezen-redacteur meer, twintig derde commiezen, veertig klerken, terwijl nog vijf en twintig nieuwe eerste beheerders, tien tweede beheerders en vijf tien derde beheerders voor de hulp-post kantoren noodig zullen zijn. In verband met de voortzetting van de uitbreiding van het wegennet in de bui tengewesten zullen in 1937 nieuwe con tracten voor het vervoer van de post door de aannemers worden aangegaan. Voor het vervoer der luchtpost wordt ge rekend op een jaarlijksche verhooging van f. 90.000 aan de K.N.IJL.M., terwijl ook nog in andere opzichten wordt gerekend op een toename van het vervoer per luchtpost ten gevolge van de verdere doorbreking van den driemaal-weekschen dienst naar Nederland en de uitbreiding van het inter nationale luchtnet. De inkomsten uit telefoon-abonnemen ten en telefoon-gesprekken worden voor 1939 resp. bijna f. 200.000 en f. 400.000 hoo- ger geraamd dan voor 1938. Wat de openbare werken aangaat, blijkt, dat op een noodzakelijke verbetering van de wegen ln Atjeh wordt gerekend, waartoe f 200 000 wordt uitgetrokken, tegenover f 80.000 in 1938 PROMOTIES BIJ HET KONINKLIJK NED.-INDISCHE LEGER. BUITENZORG, 16 Juni. (Aneta/A.N.P.I. Met ingang van 28 Juni a.s. is de overste van de artillerie, P. H. P. van der Steen te Weltevreden bevorderd tot kolonel en de majoor der artillerie, P. F. W. von Seydlitz Kurzbach te Tjlmahi bevorderd tot luite nant-kolonel. Met ingang van 30 Juni zijn de majoors der artillerie lr. P. A. de Bliek, gedeta cheerd bij het departement van koloniën, en E. T. Koppen, te Soerabaja. bevorderd tot luitenant-kolonel. Met ingang van 28 Juni is de titulaire rang van kolonel verleend aan den overste der artillerie ir. H. J. W. Verniers van der Loeff, gedetacheerd bij het departement van koloniën. BESTRIJDING DER NAZI-ACTIVITEIT IN HONGARIJE. Minister-president Imredy heeft in ant woord op desbetreffende interpellaties ver klaard, dat de regeering een eind zal ma ken aan de campagne der Hongaarsche na- tlonaal-socialisten en onder de volksmas sa's propaganda zal maken voor het re- geeringsprogramma. De regeering zal zich er niet slechts toe bepalen, den strijd te gen de nazl-propaganda te organlseeren, doch zij zal trachten, den economlschen en socialen toestand in het land te ver beteren. Het rhythme van het vijfjarenplan zal versneld worden. Funk over de Oostenrijksche schulden. Rechtsplicht tot overneming ontkend De Duitsche rijksminister van economi sche zaken, dr. Funk, heeft te Bremen een uitvoerige rede gehouden over de grond beginselen der Duitsche buitenlandsche handelspolitiek en 't internationale schul- denvraagstuk. De internationale besprekingen over het bedrijfsleven, aldus Funk, geven blijk van de beduchtheid voor een nieuwe ernstige crisis in het economische leven der we- rtld. Hierbij worden twee economische ge bieden tegenover elkaar gesteld, n.l. de Vereenigde Staten van Amerika, welke als het centrum der storing beschouwd wor den en Duitschland, dat vastberaden weer stand biedt aan den nieuwen terugslag in de conjunctuur. Een duidelijke bevestiging voor de algemeene crisispsychose vormt de verdaging der Engelsch-Amerikaansche handelsbesprekingen. De ontwikkeling der laatste tien jaren toont duidelijk, dat het economische leven der afzonderlijke vol ken er op gericht is zich meer en meer vrij te maken van de invloeden der we reldmarkt. Duitschland heeft zich zooveel mogelijk los gemaakt van de invloeden der buitenlandsche economischè machten. Overgaande tot de oorlogsschulden zelde Funk. dat over het algemeen wel niet één verstandig mensch gelooft, dat de oorlogs- .schulden, zooals Amerika die b.v. van der tien Europeesche staten eischt. ooit be taald zullen worden. Elke handelsschuld aldus de minister zullen wij eerlijk na komen, maar het stelsel der politieke schulden wijzen wij principieel van de hand, daar het indruischt tegen de econo mische opvattingen en onvereenigbaar is met de beginselen eener nationaal-socia- listische staats- en bedrijfsleiding. Door de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland is het vraagstuk der politie ke leeningen opnieuw op den voorgrond getreden. Het Duitsche rijk is niet rechtens verplicht de juridische erfenis der Oos tenrijksche bondsleeningen te erken nen. Funk noemde een aantal gevallen, waarin een dergelijke verplichting door andere landen is afgewezen, o.a. heeft Engeland na den Boerenoorlog de schulden der Boerenrepublieken niet erkend, terwijl Frankrijk de staats schulden van Madagaskar niet heeft overgenomen. Volgens de practijk van het volken recht kan derhalve niet geëischt wor den. dat het Duitsche rijk de Oosten rijksche bondsschulden overneemt. Het oude staatsstelsel van Oostenrijk is niet op het Duitsche rijk overgegaan, maar als zoodanig geliquideerd en wel na den vreedzaam geuiten volkswil. Het Oosten rijksche regime steunde uitsluitend op buitenlandsche hulp, welke ook in finan- cieelen vorm-met zuiver politieke bedoelin gen aan dit land verleend werd. Het resul taat van de buitenlandsche financieele hulp, zooals deze in den vorm der drie bondsleeningen aan Oostenrijk is verleend, ls zoo verbijsterend, dat het buitenland zich er zeker niet op beroepen kan hier een productief werk verricht te hebben. De buitenlandsche financieele hulp. welke door middel van een deflatiepolitiek verleend werd hield in geen enkel opzicht rekening met, het welzijn van het volk, maar was uitsluitend er op gericht de in ternationale betalingsbalans van Oosten rijk, met handhaven van den leenings- dienst, ln evenwicht te houden. Het beta lingsmoratorium voor Oostenrijk zou na de ineenstorting van de „Oesterreichische Creditanstalt" in 1931. onhoudbaar ge weest zijn, indien niet opnieuw internatio nale financieele hulp had ingegrepen om het bestaande stelsel kunstmatig te ver lengen De middelen, welke Oostenrijk ver kregen heeft, hebben uitsluitend er toe gediend het land, zonder rekening te hou den met economisohe motieven, kunstmatig in een politieken toestand te houden, die langzamerhand ging gelijken op een eco nomische worging van het Oostenrijksche volk. Wat nu de garantieverplichting der afzonderlijke staten betreft, op het oogen- IIITLER NAAR WEENEN De „Figaro" verneemt uit Berlijn dat de Fuehrer morgen naar Weenen zal gaan om z.g. de Duitsche theaterweek bij te wonen. Vermoedelijk zal hij twee of drie dagen te Weenen blijven. In sommige politieke kringen is men ech ter van meening, dat deze reis een gevolg is van de moeilijkheden in de Oostenrijk sche natlonaal-socialistische partij. Naar verluidt, is een door 1203 oude leden van de partij onderteekend schrijven naar den Fuehrer gezonden om hem te vragen per soonlijk een aantal geschillen te komen regelen. VOLKENBONDSCOMMISSARIS VAN DANTZIG ONDERSCHEIDEN. De president van den Dantziger Senaat, Greiser, heeft gisteren den Volkenbonds commissaris, prof. Burckhardt, ontvangen en hem het kruis van verdiensten eerste en tweede klas en het groote eere'eeken van het slechts zelden uitgereikte Roode Kruis der vrije stad overhandigd PROFESSOR-BENOEMING. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in het Nederlandsch- Indisch burgerlijk en intergentiel recht en in de historische vorming van de heden- daagsche rechtsinstellingen: mr. R. D. Kol- lewijn, oud-hoogleeraar aan de rechts- hoogeschool te Batavia. AMSTERDAM, 16 JunL Op de Amsterdamsche effectenbeurs verloopt de eene dag tegenwoordig gelijk de andere. Ge brek aan affaire blijft het meest typische ken merkt van de markt en er zijn trouwens weinig factoren, welke de ondernemingslust kunnen prikkelen. Bij gebrek aan nieuwe gegevens wordt meestentijds op het compas van New-York ge zeild. doch Wallstreet had gisteren weinig nieuwe indicaties gegeven. De stemming was heden prijshoudend zon der meer; de omzetten bleven klein. De belang stelling voor Amerikaansche fondsen was mini maal. Slechts nu en dan werd in het een of andere aandeel een transactie afgesloten en darbij werd voornamelijk gehandeld omstreeks dc New-Yorksche pariteiten. Anaconda's waren aangeboden voor Londensche rekening en lie pen onder beurstijd dan ook langzaam aan iets achteruit. De affaire voor locale aandeelen was klein. Koninklijken bewogen zich op het peil van gis teren en maakten onder beurstijd slechts on- beteekenende schommelingen mee. Van de Rubberfondsen viel niet veel te vermelden; al leen Amsterdam-Rubbers gaven zoo nu en dan kleine teekenen van aanwezigheid. Bij de ope ning werd op ongeveer het middenkoerspeil van den vorigen dag afgedaan en daarna kwam in de koers bijna geen verandering meer. Do Tabakken waren geheel veronachtzaamd. Se- nembah's kwamen enkele procenten lager te liggen, hetgeen klaarblijkelijk verband hield met het aanbod van enkele stukken, terwijl op de bestaande koers geen koopllmites voorhan den waren. De Suiker af deeling was kalm; H.V.A.'s waren goed prijshoudend, de overige Suikeraandeelen waren niet noemenswaardie veranderd. Van de aandeelen in Indische cre- dietinstellingen waren aandeelen Ned. Ind. Han delsbank exdlvidend 5 Tc verhandeld. Scheepvaartpapieren waren geheel verwaar loosd. Industrieelen trokken zoo nu en dan eenige attentie. De Philipsaandeelen werden ietslager ingezet en zakten vervolgens een kleinigheid in. Aku's waren nauwelijks prijshoudend: Uni levers bleven op peil. De beleggingsmarkt was stil. Van de Oude Schuld kwamen integralen en 3-procents obli- gatiën iets lager te liggen. Fransche spoorweg- obligatiën waren prijshoudend. GOUDA, 16 Juni. Aangevoerd in totaal 1423 stuks waarvan 21 slachtvarkens, vette van 21 tot 24% ct. per pond, levend met 2% korting; ma gere varkens prijzen van f.3040 p. stuk, big gen f.1317 p. st., runderen f.225280 p. st.; nuchtere kalveren f.611 p. st.; lammeren f.912.50 p. st.; bokken en geiten f.266 per stuk; paarden f. 125—220 p. st.; handel redelijk, varkens stug. Algemeene markt: 544 partijen kaas. prijzen le kw. met rijksmerk van f. 23.50 tot f25. 2e kw. f.2123, zware tot 26. extra zware 27; handel matig; 459 ponden boter: Goeboter 6570 per pond; weiboter 6065 per pond, handel vlug; 125.000 eieren, kipeieren van f3.10 tot f. 3.50 per 100 stuks: eendeieren van f. 2.50 tot f. 2.75 per 100 stuks; handel vlug. Coop. Zuid-Holl. Eierveiling g .a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 130.200 kipeieren. Prijzen 56/59 K.G. f. 3.25—3.30 per 100 st., 58/60 K.G. f. 3.30—3.40 per 100 st.; 60 62 K.G. f. 3.40—3.55 per 100 st.. 62/66 K.G. f. 3.55—3.90 p. 100 stuks, bruine 58/70 K.G. f. 3 40—4.20 p. 100 st.; kleine eieren f. 3.053.20 p. 100 st. Aanvoer 800 eenden eieren. Prijzen f. 2.502.70 per 100 stuks. TER AAR. 15 Juni. Spinazie 623, andijvie 622 per kist van 4 kg.; peulen 601.85, dop erwten f. 0.85—1.20. capucijners f. 1.401.60, tuin- boonen f. 1.20—1.50. snijboonen f. 3.304.10 per 10 kg.; postelein f.24 per kg.; breekpeen f.47 per 100 kg.; radijs f. 1.001.20 rabarber f. 4.00 4.20. peen f. 5.0012.00, prey f. 8 per 100 bos; sla f. 0.501.70 per 100 stuks; bloemkool f. 2.00 f. 5.50, komkommers f2.004.00 per 100 stuks; aardbeien f. 0.100.20 per pond. tomaten A 10 13 cent per pond; seldery f.2.60. BOSKOOP, 15 Juni. Coöp. vereeen. „De Bos- koopsche veiling". Rozen per bos: Rosalandia 1825 ct.. Butterflv 1728 ct., Vierlanden 20 32 ct.. Pechtold 30^-41 ct.. Chas P. Kilham 13— 22 ct.. Else Poulsen 3056 ct., Ingar Olsson 50 62 ct.. Polyantharozen 6286 ct., Wendland 29 35 ct., Wilh. Kordes 1520 ct., Steward 1619 ct., Gloria Mundi 3465 ct., Orleans 20 ct., Rosa Mundi 2745 ct., Edith Helen 3040 ct.. August Noach 1725 ct., Hadley 3043 ct.. Paul Grampel 4765 ct., Briarclif lfr—20 ct., Claudius Pernet 2532 ct.. Van Rossum 27 ct.. Ellen Poulsen 4256 ct.. Mevr. v. Straaten v. Nes 2440 ct., Duisburg 19—37 ct., Potin 1520 ct. Diversen per bos: Pioenen in soorten 1525 ct.. Lelie's 915 ct.. Clematis Durandi 53 ct.. Campanula 79 ct.. Leeuwenbekken 1722 et- Lathyrus 5—7 ct„ Clematis, Mevr. le Coultre 120 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 Juni. Groen- tenveiling. Spinazie f. 1.502 per 100 k.g.; Ra dijs f. 0.851.20; peterselie f0.751.20; rabar ber f.4.757.25 per 100 bos; Sla f.0.501.40; bospeen f7.7510.25: bloemkool I f. 5.256.75, idem n f.22.50 per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 15 Juni. Eng. komkommers le srt. f. 2.50—3.50, 2e srt. f. 2—2.40. 3e srt. f.2; Gele komkommers le srt. f. 2.804.50. 2e srt. f.23.20, 3e srt. f.22.40; Kropsla le srt. f. 0.80 1.50, 2e srt. f.0.50; Stoofsla f.23.50: Peen f. 6.5010.50; Bloemkool le srt. f.48.20. 2e srt. f.34.50, uitschot f.2; Tomaten midd. f 9.50— 10.80, groote ronde f. 9.7011.20, 2e srt. f. 8.50 10.40, 3e srt. f. 6.50—8.50, bonken f.9—11; Andij vie per 100 f.1—3.40. per 100 K.G. f. 2—3.50; Spinazie 4 k.g. f. 0.120.32; Postelein f. 2.50— 4.20; Rabarber per 100 bos f. 2.504.50; Snij boonen f.3056; Spercieboonen f.4560; Radijs f. 0.80—1.20; Seldery f. 0.50—1.50; Peulen f.15— 20; Tuinboonen f.1218; Doperwten f.712; Meloenen f. 1048. ROELOFARENDSVEEN. 15 Juni. Aardbeien 1026 ct. p. pond. peen 8 ct. per bos. bloemkool 37 ct. p. stuk. sla 80 cent per 100 krop. snij boonen f. 1.752.00, idem stek f. 1.001.25, prin- sesseboonen f. 3.203.35 per 10 pond, peulen f. 0.601.95, doperwten f. 0.901.10, capucijners f. .1551.60, tuinboonen f. 1.401.65 per 10 kg. BOND WESTLAND, 15 Juni. Alicante 1.10— 1.20, witte druiven 70 ct., champion 1.55 alles p. kg.; aardbeien 2839 ct., roode bessen 5669 ct., groote boonen 1013 ct., snijboonen 33 ct.. pos telein 3 ct. alles per K.G.; meloenen 4183 ct., suikermeloenen 2344 ct., perziken 312 ct. per stuk; asperges 2224 ct. per bos; bloemkool 3 8 ct. p. stuk; peen 810 ct. p. bos; aardappelen 2.252.60. poters 1.852.20, tomaten A f. 2.50 2.75, B f. 2.55—2.55. CC f. 1.60—2.10 per bak; rabarber f. 1.101.60. uien f. 2.303.30, selderij f. 1.60, komkommers f.2.403.80 alles p. 100. Coop. Centr. Westl. Snijbloemenveiling, 15 Juni. Plumosa 1532 ct., sprengerie 812 ct., lathyrus 211 ct., violieren 1937 ct., pioenen 1543 ct.. convilles 818 ct., gladiolen 1640 ct. campanula 1524 ct. alles per bos; spectrum 2.404.50, salmon 2.304.30. licht roze 2.104.30, wit 1.503.00. gemengd 2.204.30, geel 3.00— 4.40, Robert Allwood 3.804.10, pelargonium 7.70—11.40. regal 9.20—10.00. topsy 2.50-4.50, gerbera 4.504.80, rozen 2.104.20, japansche lelie 2.504.40, regalis 1.001.40, zonalen 1.50 1.70. anthurium 7.0015.00 alles per 100. WISSELKOERSEN. blik worden onderhandelingen gevoerd tot Diverse werken zullen worden uitgevoerd re£flin^,vaJ kwestie- ten +ein^e dln wederzijdschen belangen reoht te doen. Er is te minder reden voor ongerustheid of ten laste van het onlangs ingestelde rub berfonds, waarvan in 1938 f. 352.000 is ver werkt. doch in 1939 f .3 200.000 zal worden bedreiging t^enover Duitschland daar verwerkt. Hieromtrent zulien nadere ge- de onderhandelingen doen voorzien, dat de gevens later aan den volksraad worden vraagstukken met succes zuilen worden ge- aangeboden tegeld. Duitschland biedt thans een goede kans op herstel van een gezond internatio naal economisch leven. Voor 1939 zal 'en behoeve van bruggen en wegen in totaal meer dan f5 500 000 ter beschikking zijn. ter verwerking in de buitengewesten en od Java. Soerabaja krijg, een nieuw terrein voor de civiele luchtvaart aan het havencom plex TandjongPerak. grenzend aan het marine-vliegkamp waarvoor bu'ten het station hangars, gebouwen en nachtver- llehting een bedfag van f. 530.000 wordt ultge'rokken, waa"van f 410.0CO in den loop van 1939 zal worden besteed Vier nieuwe politle-kazernes zullen wor den gebouwd n.l. te Batavia f 110.000. Semarang f 150.000, Soerabaja f. 190.000 en een plan van te Padang f 40.000. gevonden. DUITSCHE VROUW IN VERBAND MET SPIONNAGEZAAK GEARRESTEERD. De politie te New-York heeft een jonge Duitsche vrouw, Senta von Wanger, in pre ventieve hechtenis genomen. Zij zou onlangs aan een vriend verklaard hebben, dat zij meer wist van de spionnagezaak en voor de federale jury bepaalde geheimen zou onthullen. Op haar kamer heeft de politie het vliegveld Mitchellfleld Londen 3.96 1/4 <8.95 7/8». Berlijn 72.80 172.77 1/21. Parijs 5.021/2 (5.02). Brussel 30.67 30.65). Zwitserland 41.37 (41.38). Ko penhagen 40.021/2 40.Stockholm 46.22 1/2 (46.20). Oslo 45.05 (45.02 1/2) N- York 1.80 3/16 (1.79 15 16). Praag 6.23 12 (6.28 1/2). Lire Bankpapier 7.50 7.50) Prolongatie l/2"/«. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Reglstermarken 34. Crediet Sperrmarken 8 3/8 Effectensperrmarken 8. Reismarken 48 1/2. Bankpapier 22 3/8. Tusschen haakjes zlin de koersen van gisteren. LEIDEN. 15 Juni. Noteering Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-ver. ..Leiden en Om streken". Peen f. 1013. aardappelen f. 810, andijvie f.25, sla f.2, aardbeien f.3665. snij boonen f. 2348. stamboonen f. 4756. tuinboo nen f917, doperwten f7—25, peulen f. 6—23, postelein f. 1.504.00, spinazie f. 1.50—9.00. to maten A f. 20—24, B f22—24, C f18. CC f10— f. 16 per 100 kilo; andijvie f. 0.80 tot f. 2.20 kom kommers f. 2.005.20; bloemkool f. 2.007.30. sa lade f.0.501.50, perziken f 5—10 per 100 stuks; kroten f. 2.00—2.80. pieterselie f. 1.00—1.30. radijs f.0.60—2.30, selderie f.0.50—1.20, uien f. 1.50— f.2.40. peen f.4.30—11.60, rabarber f. 2.00-5.40 per 100 bos. WADD^NXVEEN. 15 Juni. Aanvoer 436 kip eleren, prijs f. 3.05—3.40, 78 eendeieren f. 2.40 per 100 stuks. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter HELENA SUSANNA. JAlC. DOOL W. DOOLERADUS Leiden, 14 Juni 1938. Raamstraat 2. 2930 Met groote dankbaarheid geven wij kennis van de ge boorte van onzen Zoon JAN. K. MOKKENSTORM E. M. MOKKENSTORM— MUGGE. Leiden, 16 Juni 1938. 9828a Frans van Mierisstraat 6. Getrouwd: MAiRT. VERHOEVEN en ANNIE P. C. SCHRIJVER, die, mede namens hun weder- zijdsche familie dankzeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 16 Juni 1938. Meidoornstraat 43. 9792a Heden overleed onze beste Man, Vader. Be huwd- en Grootvader, de Heer JACOBUS HANSEN, ln den ouderdom van 57 jaren. Uit aller naam: A. HANSEN— VAN DER DOE? Haarlem, 14 Juni 1938. Timorstraat 41. 9819a 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3