LOEB Breestraat 161 Een soliede W oning-inrichting voor weinig geld ELTAX 606 Buitenland IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 Juni 1938 69.75 87.50 89.50 246.75 REISPLANNEN? De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Wij étaleeren LEIDSCHE KON.-FOKKERS VEREEN. L.E.0 (LEIDEN EN OMSTREKEN). Deze vereeniging hield gisteravond haar ledenvergadering, waarvan het belang rijkste agendapunt was de bespreking van den a.s. jongdieren-dag op 25—26 Juni in de zaal Wervelman en de 5de groote jaar- Hjksche show. Deze laatste zal worden gehouden in het St. Antonius-Clubhuis, Mare 43. dat 2 groote zalen bevat voor ongeveer 700 dieren. Besloten werd dat deze show zal worden gehouden onder den naam: L.E.O.-lustrum-show 1938". SPERWERUITSTAPJES. De tweede boottocht. Onder groote belangstelling vertrok gis termiddag wederom de „Prinses Juliana" niet 500 personen (volwassenen en .kinde ren» voor het maken van den tweeden boottocht, aangeboden door de Sperwer winkeliers, naar den speeltuin „Zomerlust" te Gouwsluis. De tocht werd ditmaal op geluisterd door het muziekkorps van ..Werk- mans Wilskracht", dat door het spelen van bekende melodieën de feestelijke stemming er weldra had ingebracht. Onder groot ge- jUiCh werden diverse bruggen ..genomen", tot groot vermaak van het wachtend pu bliek. De vele versnaperingen vonden een gretig onthaal en in den speeltuin werd naar hartelust genoten. Te half negen ar riveerde de boot weer aan de Lakenhal. Evenals hij de vorige reis hebben de Leid- sche Reddingsbrigade en E. H. B. O. geluk kig geen dienst behoeven te doen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer A. Nypels (Leiden) en de dames E. van Harreveld Den Haag) en P A van Dijk lOegstgeest»voor het eau- didaatsexamen geneeskunde de dames J. Lievense Den Haag). IC van Leeuwen ScheveningenA. G. Holthuis (Oegsk- geest) en de heeren H. Colenbrander i Lei den), A. de Geus iDen Haag). P. J. Bom iDen Haag), N. Koolsbergen (Maassluis), J. Koopman (Ginnekeni. J. H. Meerwaldt iRotterdam). G. H. W. M. van Alphen Leiderdorp'P. J. F Dupuis 'Rotterdam), F. C. W. E. van Zuylen (Den Haag). J. H. Bakker (Wassenaar), G. G. Jagtman (Rijs wijk i en A. W. Bots (Voorhout); voor het doctoraal examen rechten de dames W. E. Hceksma 'Den Haag). C. A. L. Bauer (Gor- kumi en de heer D. A. Slis (Middelharnis) voor het candidaatsexamen rechten de hee ren G. W M Gründemann (Lelden). A. J. Ph. Haseth Möller (Den Haag), L. de Gou 'Den Haag) en M. E. J. J. Burlage (Alk maar). Gistermorgen omstreeks 5 uur is-een vrachtauto van den Leidschen expediteur A. N en bestuurd door diens zwager G. P. od den rijksstraatweg NunspeetHulshorst met een tweetal links van den weg staande boomen in aanraking gekomen en daarna in een ondiepe sloot gereden. De heer P. liep hierbij verwondingen aan het hoofd op Hij is ter plaatse door dr. Van Loon, uit Nunspeet, verbonden en vervolgens naar hier overgebracht. ZUn toestand is gunstig. De auto. die met aardappelen was beladen, werd aan den voorkant zwaar beschadigd. Een groote hoeveelheid aardappelen rolde over den weg en in de sloot. Ingeschrevenen voor den dienstplicht voor de lichting 1939, die hun wensch om trent Inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven, of die iets anders zou den wenschen dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, opgeven aan den Commandant van het Indeelingsdistrict ,,'s Gravenhage" te 's Gravenhage. DE ALGEMEENE TOESTAND. DIVERSE BESPREKINGEN. een eiken Eetkamer, bestaande uit:' Dressoir, Uit- schuiftafel, 2 Fauteuils, 4 Stoelen, voor Een noten Zitkamer, bestaande uit: Salonkast met glas in lood. Tafel, 4 Fauteuils, voor Een eiken Slaapkamer, best. uit: Driedeurs Kast, 2 pers. Ledikant, Nachtkastje, Tafel, 2 Stoelen, voor 3 Kamers te zamen voor en de betaling? Spreek met LOEB en 't komt in orde. DUITSCHLAND. Eerherstel voor von Fritsch. Leen in gen noodzakelijk. De Kerkstrijd. De Führer en hoogste bevelhebber van de weermacht heeft den vroegeren opperbevelhebber van het leger, Gene- raloberst Freiherr von Fritsch, uit waardeering voor zijn groote verdien sten voor den wederopbouw van het leger in het Derde Rijk benoemd tot chef van het artillerieregiment 12 in Schwerin. Dit beteekent een volledig eerherstel ln den vorm van een honoraire onderschei ding. 2936 (Ingez. Med.) FRANKRIJK. Rede van Daladier. In een rede op de periodieke bijeenkomst van het uitvoerend comité van de radicaal- socialistische partij heeft de voorzitter der party, minister-president Daladier. een uit eenzetting gegeven van hetgeen door zyn regeering gedaan wordt om de economische activiteit te vergrooten. Hy verklaarde, dat in de fabrieken, die voor de landsverdedi ging werken, de duur van de werkweek 45 uur is, en in sommige gevallen zelfs nog langer. Voorts deed hy opnieuw een be roep op do ambtenaren, erop wüzende dat op het oogenblik een verhooging hunner tractementen de pogingen tot herstel zou den kunnen belemmeren Sprekende over de bultenlandsche poli tiek, zeide hy, dat hy nooit in het onver - mydeiyke van den oorlog heeft geloofd. In tegendeel geloof ik, aldus Daladier, dat er geen conflicten zijn, die niet door vreed zame methoden kunnen worden geregeld, op voorwaarde, dat men vastbesloten is, zich niet door de gebeurtenissen te laten overrompelen. Wy blijven trouw, zoo ging de premier voort, aan de doctrine en de daden van de regeeringen, die voor ons wa ren. wat den oorlog fn Spanje betreft. Wij blijven trouw aan de niet-inmenging, doch zooals alle internationale overeenkomsten moet zij loyaal zün. wederkeerig en gehjk- tijdig. Wij hebben slechts de gezameniyke belangen van de rechtvaardigheid, den vre de en Frankryk voor oogen. Als antwoord op beschuldigingen, dat de regeering geen autonome buitenlandsche politiek zou voeren, zelde Daladier: ,.wy zouden geen enkelen druk geduld hebben, en niemand zou druk op ons hebben durven uitoefenen, en de diplomatieke documen ten zün daar om te bewyzen, dat wy steeds door slechts één belang geleid zyn: Frank rijk! Na deze rede nam de commissie met al- gemeene stemmen een motie aan, waarin de politiek der regeering zonder voorbe houd wordt goedgekeurd. De Oostenrijksche schulden. De Zuid-Slavische premier Stojadinowitsj ls op weg naar Venetië, waar hy een ont moeting zal hebben met Ciano. De Poolsche minister van buitenl. zaken Beek heeft een bezoek gebracht aan Tal- lien en de Fransche minister Bonnet ont ving de gezanten van Duitschland en En geland. Men ziet: er is weer beweging in de diplomatieke onderhandelingen. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister van handel. Stanley, sprekende over de onderhandelingen over de Oosten- ïyksche leening. verklaard: „Wy hebben nog hoop, dat de onderhandelingen succes zullen hebben. De handelslieden moeten echter erkennen, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden moeiiykhcden kun nen bestaan in het verkrygen van beta ling na het rinde van Juni en dat zy der halve discreet moeten zijn ln het aanvaar den van eenigerlel nieuwe verplichtingen, welke een opstapeling van vorderingen ln Duitschland ten gevolge kunnen hebben". Daarentegen schrijft de „Essener Natio nal Zeitung", welk blad nauw verbonden is met Goering, dat Oostenrijk zyn buiten landsche schulden alleen heeft aangegaan om een Anschluss tegen te houden en het verdrag van Versailles te doen voortbe staan. Uit de onderhandelingen met de Brit sche delegatie meent men op te kunnen maken, dat de tegenparty, verre van een les te trekken uit de ineenstorting van zyn hoop, vasthoudt aan de waarde van on- aerteekeningen, welke door de geschiede nis zonder waarde zyn geworden en weike afkomstig zyn van politieke bankroetiers. Het blad is van oordeel, dat in deze om standigheden de minister van economische zaken gemakkelijk de eenlg mogeiu'-e con sequentie kan trekken. TSJECHO-SLOWAKIJE. De besprekingen. Gisteravond hebben de vertegenwoordi gers der Sudeten-Duitsche partij, Kundt, Peters, Rosche. Sebekowskl en Schicetanz, een bezoek gebrrcht aan Hodza om kennis te krygen van het antwoord van Hodza op het memorandum der Sudeten-Duit- schers. Hodza verklaarde namens de regeering, dat deze voornemens was. zoowel het me morandum der Sudeten-Duitschers als het nationaliteiten-statuut de; regeering als basis voor de onderhandelingen in over weging te nemen. Om elk der partijen gelegenheid te geven haar standpunt te bepalen, zal binnenkort een nieuwe bespreking worden gehouden. Kundt heeft de gelegenheid te baat ge nomen om nog ééns het memorandum te motivee'en. Hij wees in het byzonter op het feit, dat het memorandum geen theo- rethisohc meening Inhoudt, doch onmis bare punten die na een ondervinding van twintig jaar noodzakelijk zyn voor de vei ligheid van het Sudenten-Duitsche volk en voor de schepping van een nieuwe politieke orde in den staat. VEREENIGDE- STATEN. Nederlaag voor Roosevelt. Chadbouéne t Roosevelt had zyn veto uitgesproken over de wet, welke beoogt lage renteta rieven in te voeren voor leeningen van fe derale landbouwbanken. Als motief voer de de president aan. dat de wet de schat kist naar raming 208 millioen dollar zou kosten. Het Huis van Afgevaardigden heeft het veto met 244 tegen 87 st onge daan gemaakt. De Senaat zal lieden stemmen. Chadbourne, de vader van het plan tot controle van de wereldproductie van sui ker, is overleden. ZWEDEN. Koning Gustaaf 80 jaar. Heden viert de zoo populaire koning Gustaaf V zyn 80sten verjaardag, zooals reeds eerder aangekondigd en geheel Zwe den neemt deel aan de feesten, die door het gansche land worden gehouden. Dertig Jaar staat de beminde monarch thans als lei der aan het hoofd van het Zweedsche volk als een moderne monarch van een modern land. Met het volk voor het vaderland, was steeds zijn devies en getrouw heeft hy daarnaar gehandeld met zoo zuivere men- schenkennis, dat daarin wel gezocht zal moeten worden de reden voor zijn popula riteit in alle lagen der bevolking. Als rar. O. heeft de koning ©en eere-naam in de ten niswereld. Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen CLUBS SPECIALE TARIEVEN 9389 (Ingez. Med.) Generaal Von Fritsch. Een herstel ln den actieven dienst betee kent dit niet. De minister van financiën, graaf Schwe rin von Krosick heeft in het administra tief instituut te Kiel een rede gehouden, waarin hij uiteen heeft gezet, dat de be lastinginkomsten van het Rijk, niettegen staande deze zijn toegenomen, niet vol doende zijn om de uitgaven voor bewape ning en vier-jaren-plan te dekken. Daar toe zijn groote leen in gen bij de spaarders noodzakelijk. Gisteren zijn de Berlijnsche predikanten toeëedigd. Van de 600 predikanten, die waren opgeroepen, zyn 158 niet opgeko men. Voor de plechtigheid heeft een rechtsge leerde de aandacht der predikanten geves tigd op het karakter van den eed, welke hun niet alleen aan den Führer bindt, doch ook aan de natlonaal-soclallstlsche ideolo gie en de wetten, welke deze heeft inge geven. Zij, die niet verschenen waren, zullen nog eens worden uitgenoodigd. Indien zy dan weer niet zullen komen, kullen zy wor den geschorst. Het bericht over een program der „nationale kerk van het Duitsche rijk" berust, volgens het D.N.B., op een my stificatie. Een geestelyk gestoorde heeft een pro gramma van een door hem uitgevonden „nationale kerk van het Duitsche rijk" ln eenige exemplaren vervaardigd en ver spreid. De man ls in hechtenis genomen en zal waarsehyniyk in een krankzinni gengesticht worden opgenomen. Het be treft een zekeren Fritz Bieldt. een verze keringsagent te Stettin. Men herinnert er aan, dat deze persoon zes weken geleden te Stettin de dertig pun ten van zijn program had verkondigd en van den kansel een uiteenzetting er van heeft gegeven. Het Duitsche ministerie van eeredienst verklaart van deze beweging slechts ken nis te hebben gekregen door schotschrif ten, die door den stichter en het eenige lid van deze beweging waren verzonden aan alle rijksbesturen. ENGELAND. Leening volteekend. De devicr ~n-!eening ad 80 millioen p. st. is ruim volte.kend. Het territoriale leger zal weldra 200.000 man tellen, deelde mi nister Hora Belisha mede, tegen 137.000 in Juni 1936. Koning Gustaaf. Na een diner by den kroonprins werd op het konlnkiyk slot gisteren een soiree gegeven, waar 1500 personen tegenwoordig waren. Daarna vond in de statenzaal een concert plaats, dat werd bijgewoond door de koningen van Zweden, Denemarken cn Noorwegen en den president van Finland. Oij het daaroy, volgend souper bracht de '•(■nepprins een test uit op den koning. Deze moest onder stormachtige toejui chingen verscheidene malen op het balkon I verschijnen. Bij Castellon. Castellon is thans geheel gezuiverd. De plaatseiyke commandant heeft strenge voorzorgsmaatregelen genomen tegen groe pen soldaten, die hun uniformen hebben uitgetrokken en zich onder de bevolking hebben gemengd. De gezondheidstoestand en de ravitailleering zyn geregeld. Oorlogsschepen der rechtschen hebben het vuur geopend op den weg tusschen Castellon en Valencia. Hoewel het voor het oogenblik onmogeiyk ls nauwkeurig aan te geven hoeveel man regeeringstroepen werden gevangen geno men of omsingeld, schat men, naar Havas meldt, dat gedurende de operaties der belde laatste dagen 7000 man regeerings troepen ln handen der rechtschen zyn ge vallen. Generaal Miaja heeft een boodschap ge richt tot de regeeringstroepen aan het Oosteiyke front. Hij verklaart hierin o.m.: Ons land wordt opnieuw met beestachtige woede aangevallen door troepen of juister door horden van Hitler en Mussolini, die deze ln ons land hebben gezonden om het te overweldigen en te onderwerpen. Met den vyand voor zijn poorten heeft Madrid zich verdedigd en deze stad is thans een voorbeeld voor de wereld. Weest niet min der dan uw broeders van November 1336. Het gevaar wordt dus beseft! De bombardementen. Te kwart voor één gistermiddag hebben rechteche viegluigen de haven van Valencia gebombardeerd. Het Fransche schip Gaulois werd getroffen en is lek geslagen. De bemanning werkte met man en mach! om het schip dryvende te houden. Dit gelukte niet, het schip verdween in de golven. Slachtoffers zijn niet. te betreuren. Tijdens een later bombardement is de Fransche schoener Karbear eveneens getroffen en in brand geraakt. Het schip zonk daarna. Ook hier was geen slachtoffer. De Gaulols stond te Marseille Ingeschre ven. Te Valencia beweert men dat het een lading bevatte, die niet door de niet- inmengingscommlssic verboden was Het was een klein vrahtschip, dat bij de kust wacht dienst deed. Om vier uur gistermiddag werd de stad opnieuw door vliegtuigen der rechtschen gebombardeerd. Ongeveer 90 bommen zijn neergekomen op de wyken Grao, Cabanal en Cantarranas. Zy hebben verscheidene hulzen vernield. Dichte rookzuilen zyn tot op groote hoogte boven Grao opgestegen. In de haven werd een Spaansch zeilschip getroffen. Voorts hebben gisterochtend om half tien vier vliegtuigen van de rechtschen veertig bommen op Alicante geworpen. De bom men vielen op de berghellingen en verniel den een aantal hulzen. Zeventien personen werden gewond. Gistermiddag zyn ln de haven van Va lencia eveneens twee Britsche schepen, de Thurson en de Seafarer, gebombardeerd door vliegtuigen der nationalisten. De Thurson geraakte in brand. Er vielen geen slachtoffers. De 43ste divisie. De 43ste divisie van het regaerlngsleger, welke sedert maanden het geheel door rechtschen ingesloten gebied van Bielsa bezet hield, vlucht thans onder druk van de rechtschen naar de Fransche grens. Gisteravond elf uur begonnen de man schappen by Lavela de grens over te trek ken en vennacht om een uur bevonden zich reeds tweeduizend man te Fabian, waar zy onmiddellijk ontwapend werden. Generaal Antonio Beltran en zyn staf hebben zich met achthonderd man ver schanst by het ziekenhuis van Blelsa. Men De dijkdoorbraken. De Jangtsje blijft nog steeds stygen ten gevolge van de dykdoorbraken en men vreest in vakkringen dat de rivier zyn loop opnieuw zal wyzigen en zal terugkeeren naar de oude bedding, welke door de rivier ln de vorige eeuw verlaten was. Er zouden daardoor belangryke wyzlgln- gen ontstaan ln de kaart van China zoowel als ln de economische verhoudingen. Ja- pansche vliegers, die boven het overstroo- mingsgebled vluchten gemaakt hebben, hebben medegedeeld, dat de eerste uitloo- pers der overstrooming zich reeds op 50 K M. ten Zuiden van de Loenghai-spooriyn bevinden en alles vernietigen, wat zij op hun weg tegenkomen. Heele dorpen worden weggespoeld. De verliezen aan menschcnlevens zijn niet te ramen. De Gele Rivier heeft op de plaatsen, waar de dykdoorbraken zich be vinden, een breedte van vyf kilometer. De vloedgolf, zoo werd gemeld, is verscheidene meters hoog. Het is technisch onmogehjk het water te keeren in verband met de sterke strooming. Het gebied, dat overstroomd is, is 2400 vierkante kilometer groot en werd bewoond door 300.000 mensehen, van wie meer dan 50.000 vermist worden. Japansche vliegtui gen laten zandzakken en ander materiaal vallen ter bestryding van de overstroomin gen. De Japansche troepen hebben ln het noordeiyk deel van de provincie Honan alle krygsoperaties gestaakt en hebben met steun van 300.000 Chineesche boeren en met behulp van alle technische formaties den strijd tegen het ontketende element opgenomen. Men poogt het ultstroomende water door het opwerpen van nieuwe dyken en het graven van kanalen in bedwang te krijgen. De Chineesche benden hinde ren hen daarbij zeer. De hoofdstad van Honan, Kalfeng, die vol vluchtelingen is, ïykt op een ommuurd eiland ln een woest meer. Zoolang de mu ren der stad en de met zakken zand ver sterkte poorten standhouden tegen den druk van het water, bestaat geen direct gevaar. Tienduizenden vluchtelingen die zoo goed als niets hebben kunnen redden, stroomen samen op de niet vernielde deelen van den spoorwegdyk der LoenghalUjn. Met hon derden vlotten tracht men drenkelingen te redden Rondom de stad Tsjoeng-Mon heeft zich een meer gevormd, dat 500 vierkante K.M. groot en vier meter diep ls. In dit meer dry ven tallooze lijken De Chineesche boe ren vluchten naar het noorden. De Japanners erkennen ook verliezen te hebben geleden, doch noemen deze klein. De opmarsch naar Hankau zou zelfs wor den voortgezet, maar van Chineesche zyde wordt de herovering van Tsjingjangkau gemeld. Kan ton's bombardement. Kanton is heden opnieuw tot driemaal toe uit de lucht gebombardeerd. Cholera te Sjanghai. De autoriteiten hebben Sjanghai tot een „met cholera besmette stad" ver klaard. Zy hebben aangekondigd, dat voortaan verklaringen betreffende den gezondheids toestand aan boord van alle schepen, die de haven veriaten, zullen worden geëlscht. Dit 'beteekent, dat schepen uit Sjanghai, die havens in Japan of in door Japanners bezet gebied aandoen, onderworpen zullen worden aan byzonder strenge quarantaine- bepalingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Ja pansche marine voor zich het recht zal opeischen schepen, die de havens van Sjanghai binnen komen, vast te houden. De gemeentelyke autoriteiten van Sjang hai hebben verklaard, dat thans ln geheel Sjanghai, met inbegrip van de interna tionale nederzetting en de Fransche con cessie, cholera heerscht. In aansluiting op bovenstaand bericht, meldt de correspondent van de „Times" te Sjanghai, dat sinds de cholera op 20 Mei j.l is uitgebroken. 123 gevallen zijn gemeld, waarvan 76 ln de bultenlandsche concessie. Speciale patrouilles van gezond heidsdienst doen ln de concessies de ronde en dienen gratis Injecties toe In de door de Japanners bezette deelen van de stad patroullleerën Japansche mariniers, die iedereen met geweld aan een injectie on derwerpen, behalve buitenlanders, by wie er slechts sterk op wordt aangedrongen zich te laten vaccineeren. Alle buitenlanders moeten een vacclnatiebewys by zich heb ben. Sinds het begin van het jaar zyn ln Sjanghai ook vyfhonderd menschen aan typhus gestorven. De problemen waarvoor de gezondheidsdienst zich ges'eld ziet. wor. den steeds Ingewikkelder door de toeneming van het aantal vluchtelingen in de stad. verwacht, dat zy gevangen zullen worden genomen, wanneer zy niet voor vanmid dag de grens zullen zijn gepasseerd. Na afloop van de zitting der Fransche Senaatscommissie voor bultenlandsche aangelegenheden ls een communiqué ge publiceerd. waaruit blykt, dat de oud-pre mier Laval heeft gevraagd de commissie in kennis te mogen stellen van bepaalde ernstige schendingen van het beginsel der r.on-lnterventle aan de landsgrenzen (de Pyreneeën) van Spanje De commissie heeft haar voorzitter Bérenger, opgedra gen zich naar Daladier en Bonnet te be geven, ten einde de Juistheid van de ver melde .schendingen te controleeren en on- mlddeliyke staking daarvan te verzoeken, indien de Juistheid er van wordt erkend. In dit verband is een D.N.B.-bericht uit Rome van belang, volgens hetwelk het „Giornale d'Italia" meldt, dat de by de Fransche grens Ingesloten 43ste republi- kelnsche divisie zich ln de laatste dagen beter heeft kunnen verweren. Dat is, al dus het blad, vooral het gevolg van nieuwe hulp, die uit Frankrijk ls ontvangen. De van de rest van het republikelnsche Span je afgesloten troepen hebben en het blad zegt daarvan de ondubbelzinnige be- v/Uzen te hebben van Frankryk niet al leen levensmiddelen ontvanger, doch ook munitie en automatische waoens. Iet gaat daarbij, aldus het officieuze blad.«om leve ringen, die door de Fransche commun's - sche party worden georganiseerd, doen door de Fransche autoriteiten worden be gunstigd. 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2