STADSNIEUWS Koningin onthult Emma- monument in de hoofdstad 79s(e Jaargang DONDERDAG li JUNI 1938 No. 23993 Onderlinge Ver. voor Ziekenhuisverpleging HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30"Cts. per regel voor aavertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Jaarvergadering Dit nummer bestaat uit VIER bladen BINNENLAND. BUITENLAND. Indrukwekkende plechtigheid te Amsterdam verwacht LEIDSCH DAGBLAD Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjffc per 3 maanden rrrt.. f. 2.3S per week ■.Vflv./iV.*.1/ f. atS franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.1 (voor binnenland f.0.80 per 3 mmL> Gisteravond hield de Onderlinge Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaarvergadering in „Den Burcht". De be langstelling was gering. De bijeenkomst werd gepresideerd door den eersten secretaris, den heer P P de Koning; de voorzitter de lieer A. J. Scho- neveld is uitstedig. In zijn openingswoord maakte de heer De Koning enkele opmerkingen naar aan leiding van het onlangs door den heer Goslinga in den gemeenteraad gesprokene over de restitutie-aanvrage der vereeni- ging. De heer Goslinga zeide het onjuist te achten, dat de vereenlging geld van de gemeente ontvangt; z.l. moeten alle uitga ven uit de contributies bestreden worden. Verder heeft hij blijk gegeven weinig ver trouwen in de administratie der vereeni- ging te hebben. De woorden van den heer Goslinga wer den door den heer De Koning bestreden. Bij de oprichting der vereeniging, aldus spr„ bedroeg de contributie 10 of 15 cent per week. Op aandrang van den toenma- llgen directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst werd aan de gemeen te een restitutie gevraagd, waardoor het mogelijk was de contributie te verlagen tot 4 of 71/: cent. Het aantal leden nam door dezen maat regel sterk toe, waardoor de gemeente be langrijk minder behoeide uit te geven aan verplegingskosten, terwijl bovendien het risico van haar op de vereeniging werd overgedragen. In de 15 jaar van haar bestaan werd door de vereeniging ruim f. 1 millioen uit gekeerd. Hiervan zou ongetwijfeld zonder contributieverlaging en dus zonder resti tutie een groot deel voor rekening der ge meente zijn gekomen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat het bestaan onzer vereeniging, aldus spr., voor de gemeente financieel voordeelig is. De heer De Koning deelde mede, dat met ingang van 1 Juli het contract voor ziekenvervoer met de firma Dieben zal worden beëindigd. Een nieuw contract zal worden afgesloten met alle garages, die over een goede ziekenauto beschikkken. De leden zullen dan uit deze garages een keus mogen doen. De notulen gelezen door den waarne mend secretaris, den heer H. van Cittert, werden na een opmerking van den heer J. C. Elsgeest goedgekeurd, evenals het jaar- en het financieel verslag. Aan deze verslagen ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal leden 25865 (v. j. 25230). In 1937 werden voor rekening der vereeniging in de ver schillende inrichtingen hier ter stede en elders 1185 personen verpleegd met een totaal van 22245 verpleegdagen. In 1937 werden 18 personen meer opgenomen dan in 1936, daarentegen is het aantal ver pleegdagen met 566 gedaald. 701 leden werden opgenomen voor ope ratie, 31 voor besmettelijke ziekten en 453 voor interne ziekten. 245 leden ontvingen uitkeering voor be straling en 752 leden maakten gebruik van röntgenologisch onderzoek. Het aantal röntgenologische onderzoekingen steeg met 60. Voor ziekenvervoer werd 1231 keer van een gewone auto, 331 keer van een zie kenauto, 33 keer van den eersten hulp dienst der gemeente en 32 keer van de ge meentelijke auto voor besmettelijke ziekte gebruik gemaakt. Over 1937 werd 624 maal meer gebruik gemaakt van een gewone auto dan in 1936. Nog steeds is geen overeenstemming ver kregen met de chirurgen inzake een vast tarief voor operaties. Verwacht wordt ech ter dat een overeenkomst nog dit jaar tot stand zal komen. De exploitatierekening 1937 sluit met een voordeelig saldo van f. 2265.19. Uitgegeven werd o.m. aan verpleegkosten f. 55.546.95; operatiekosten f. 17.686.30; operatiekamer f. 4077.10; bestraling f.2371.16; röntgen f. 3720,24. ziekenvervoer f. 2067.47 en ge neeskundige controle f. 512.50. In totaal werd uitgegeven f. 103.083.88. Ontvangen werd aan contributie f 93.005.18 aan adm. kosten f3043.37 en een restitutie van de gemeente f 9300.52. Totaal f. 105.349.07. De verlies- en winstrekening geeft een winst aan van f. 4518.29. Het kapitaal der vereeniging bedraagt f. 65.008.31. De aftredende leden der controlecom missie, de heeren F. van Haarlem en J. C. Elsgeest, werden bij acclamatie herkozen. De heer Elsgeest bracht hulde aan den ad ministrateur voor zijn correcte en over zichtelijke administratie en betreurde het, dat in den gemeenteraad minder waar- deerend over zijn werk is gesproken. Op voorstel van den heer Elsgeest wer den de aftredende bestuursleden, de hee ren A J. Schoneveld en A. H. J. v. d. Horst bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werden geen belang rijke kwesties besproken. waarop ons volk wacht: „de respecteering van den arbeid". Dan zal ook het probleem van den gouden standaard opgelost zijn. Tenslotte besprak spr. de geestelijke grondslag van het Nat. Soc.: het waar achtig Christelijk beginsel heeft het als grondwet aanvaard en is belichaamd in de naastenliefde. Nooit zal het Nat. Soc. het eigenlijk terrein der kerken betreden, de kerken hebben dat van den Staat be treden en toen is de botsing gekomen. Spr. waarschuwde tegen het samengaan van RK. en S.D.A.P.. want wat baat het ma- terieele gewin, als men schade lijdt aan dc ziel? Binnenkort zal volgens spr. het psycho logisch oogenblik zijn aangebroken, waar op heel ons volk, gelijk in Oostenrijk, zich achter het Nat. Soc. zal scharen, behalve het kleine percentage volksvreemde ele menten, dat thans ons volk overheerscht. Na de pauze werden twee schriftelijke vragen beantwoord voor debat had zich niemand opgegeven waarop staande het Wilhelmus gezongen werd. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Gistermiddag vervoegde zich bij een rijwielhandelaar in de Genestetstraat alhier een man, die voor een buitensporig lagen prijs een fiets te koop aanbood. De hande laar, die de zaak niet vertrouwde, ging op den koop in, doch waarschuwde direct de politie, die per auto den man achtervolgde en erin slaagde hem nabij de Haagsche Schouw aan te houden. Hij bleek te zijn de 24-jarige A. R, uit Den Haag en be kende al spoedig de zoojuist verkochte fiets in Haarlem te hebben gestolen. Bovendien had hij aldaar een inbraak gepleegd en te Leidschendam nog een rijwiel ontvreemd. In verband met laatstgenoemden diefstal wordt de ongeveer 25 a 26-jarige man met donker haar en uiterlijk, die op 14 Juni j.l. te ongeveer 1 uur 's middags in de gemeente Oegstgeest nabij Rhijnhof van een jongeman een zwartgelakt damesrijwiel gemerkt Simplex voor f. 1 30 heeft gekocht, verzocht zich bij de afdeeling recherche te melden. Onze stadgenoot de heer P. Poot Jr slaagde gisteren voor het eindexamen diploma B van het gymnasium te Haarlem. Voor Uw Radio het beste bij Fa. J. P. v. Berge Henegouwen Aalmarkt 12 - Tel. 1782 Koopt Uw Radio niet aan de deur, daar wordt U door gedupeerd 2935 (Ingez. Med.) INTREDE DR. J. G. UBBINK. De bevestiging en intrede van dr. J. G. Ubbink als predikant in algemeenen dienst bij de Geref. Kerken in Hersteld Verband is nader bepaald op Woensdag 22 Juni des namiddags halfacht in het gebouw Gerecht nr. 10. Bevestiger zal zijn ds. K. H. Kroon, pre dikant der roepende kerk. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLAND SC HE LETTERKUNDE. Jaarlijksche vergadering. In de gisteren alhier gehouden jaarlijk sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde is dr. J. de Vries tot voorzitter benoemd. Tot bestuurs leden zijn gekozen dr. A. A. van Rijnbach en mr. M. Nijhoff. In de vaste commissieën zijn gekozen: commissie voor taal en letterkunde, mr. P. N. van Eyck, dr. C. B. van Haeringen, dr. A. A. van Rijnbach en dr. J. Heinsius; commissie voor geschied- en oudheidkunde, mr. D. van Blom en dr. J. Huizinga; com missie voor schoone letteren. V. E. v. Vries land; commissie voor de uitgave van ge schriften, mr. M. Nijhoff. Besloten is, dat de Maatschappij zal toe treden tot de International Association for European Folklore and Ethnology. Uit het vaste fonds is f. 200 beschikbaar gesteld ten behoeve van den Leidschen Taalatlas. Na afloop van de vergadering heeft een aantal leden het Rijksmuseum voor Vol kenkunde bezichtigd, waar thee is aange boden. De directeur, dr. W. H. Rassers, heeft de bezoekers rondgeleid. EERSTE BLAD Een onderhoud met mr. D. Fock, die Zon dag 80 jaar wordt (3de Blad). Ons Parlementair overzicht (3de Blad). Drama te Rotterdam; één doode en één gewonde (Gemengd, 3de Blad). Diplomatieke besprekingen (Buitenland, lste Blad). De overstroomingen in China blijven zich uitbreiden (lste Blad). Weer Fransche en Engelsche schepen in Valencia getroffen door luchtbombar dementen (lste Blad). Eerherstel voor generaal von Fritsch (Bui tenland, lste Blad). De kwestie der Oostenrijksche schulden. (Buitenland en Laatste Berichten, lste Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VERGADERING DER N.S.B. Spreker de heer G. F. Vlekke. In een geheel gevulde Burchtzaal sprak gisteravond voor de N.S.B. de heer G. F. Vlekke, ingeleid door den kringleider, die mededeelde, dat mr. M. Rost van Tonnin gen op het laatste moment verhinderd was. het woord te voeren. Hij wees er op, dat de NB B. van B. en W. niet de beschikking had kunnen krij gen over de Stadsgehoorzaal, terwijl deze wèl werd gegeven op een Zondag 1 Mei aan de SD.A.P. Hier wordt met twee maten gemeten, een bewijs van ter reur, onrecht en onmacht. Vreesde men ons niet, dan zou de Stadszaal wèl zijn afgestaan. Men weet, dat het Nat. Socia lisme komen zal, maar wil het nog wat tegenhouden, doch dit zal niet gelukken. Vervolgens sprak de heer Vlekke over „De waarde van het Nationaal Socialisme" Uitvoerig gewaagde deze van de opleving der N.S.B.sinds de gevoelige nederlaag op 26 Mei 1937. Deze opleving trekt ook in sterke mate de aandacht der democratie. Men heeft getracht de vier gezichten van het nationaal-socialisme, nj. de poli tieke, de sociale, de economische en de geestelijke strooming te scheiden, maar dit gaat niet, want deze zijn onverbrekelijk. Zij, die deze vier gezichten willen schei den. kennen niet den mensch als ge meenschapswezen, als redelijk schepsel Gods. De geestelijke waarde van onzen strijd .aldus spr.. is het verheffen van den burger, den vaderlander, ook in mate- rieelen zin, tegen de krachten, die ons volk naar den ondergang willen voeren. In den breede besprak de heer Vlekke hoe het volk gebonden is aan zijn cultuur, zijn historie, zijn bloedverwantschap, zijn grond. Hij gewaagde van de enorme op leving van het nationale gevoel en van de aanhankelijkheid voor ons Vorstenhuis, die door de N.S.B. weer aan ons volk is teruggebracht. De politieke leiders hebben gemerkt, dat er in dit opzicht iets is los gemaakt uit het onderbewustzijn van ons volk. Spr. besprak in dit verband uitvoe rig de z.g.n. „zwenking" der S.D.A.P. „Nationaal" wil zeggen, de erkenning, dat wij ganzen hebben, die wij verdedigen moeten tegen iedere schennende hand. Socialistisch wil zeggen: het herstellen van de waarachtige broederschap tusschen allen, dus geen klassenstrijd meer. Het gebod der naastenliefde moet heerschen. Daaruit volgt de economische zijde. Hier bij wees spr op de ontstellende werkloos heid in ons land, als gevolg van den ont zagüjken concernbouw van het internatio nale kapitalisme. Goud wordt in groote hoeveelheden opgeborgen; daarnaast leeft het volk in ellende. Deze toestand van onmacht der democratie zal de oogen van ons volk openscheuren; het Nat. Soc. gaat onbewust ons volk veroveren. De democra ten vreezen. om welke reden dan ook, het Nat. Soc. Zij wenschen géén eenheid, waar door kracht ontstaat. De tegennatuurlijke maatregelen der re geering zijn waanzinnig en zedeloos, de tegennatuur (productiebeperking enz.) moet als zondig beschouwd worden en straft zichzelf. Laat men beseffen, dat een volk alléén leeft, als de arbeid vruchten afwerpt. Uitvoerig ging spr. hierop nader in, waarbij hij de neergang van ons onder dr. Colijn democratisch geregeerde land ver geleek met den geweldigen opgang van Duitschland onder Hitier. Een regeering, die niet alle bronnen kan aanboren, moet onmiddellijk heengaan. Deze regeering heeft als eenig doel te voorkomen, dat het Nat. Soc. komt; daar door blijven ai haar maatregelen lapwerk. Men moet het bedrijfsleven stimuleeren; het kapitaal in de bedrijven investeeren en onder ons volk brengen. Daartoe heeft men echter niet den moed. Ook wij zullen goedkoop kunnen leveren, wanneer wij 5, misschien 10 jaren onze industrieën laten gaan met behulp van het kapitaal. Wat hebben wij aan een defensie, wan neer ons land een woestijn is, ons volk werkloos en zonder toekomst? Wij zijn niet anti het kapitaal, maar verdragen niet, dat het beschimmelt op de banken. Het zal dienstbaar gemaakt moeten wor den aan ons volk en dat zal op den duur' weer zijn vruchten afwerpen; men zie naar Duitschland. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer het Nat. Soc. komt, 80 °l« van het Ned. kapitaal zal zijn weggevloeid. Dan wordt ons papier het papier nog niet waard, maar dan zijn we, waar we wezen moeten. Dan zal alleen het productie-ap paraat beteekenis krijgen, komt de herle ving van ons volk en vloeit het kapitaal uiteindelijk weer terug. De democratie denkt slechts in geld, maar wij zullen het moment beleven, Het was een Indrukwekkend oogenblik toen H. M. de Koningin vanmiddag te Amsterdam het fraaie standbeeld van wijlen H. M. Koningin Emma, dat in de zoo bij uitstek passende omgeving op het Emmaplein is opgericht, ont hulde en het Amsterdamsche politie- muziekgezelschap „Mein Waldeck", het geliefde lied van H. M. de Koningin Moeder, ten gehoore bracht. H. M. de Koningin was aan de grens der gemeente verwelkomd door den bur gemeester van de hoofdstad, dr. W. de Vlugt. Ongeveer tezelfder tijd arriveerden per auto uit Soestdijk Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het hooge gezelschap werd op het Em maplein, voor het voor deze plechtigheid opgerichte Koninklijke paviljoen, dat met groen en bloemen fraai versierd was, ont vangen door het dagelijksch bestuur van het comité, de heeren J. ter Haar, jhr. A. van Lennep en Ch. van Eeghen. Daverende toejuichingen van het zeer talrijke publiek vertolkten de gevoelens die men de Landsvrouwe en Haar dochter toedraagt. Het Amsterdamsche politie-mu- ziekgezelschap speelde het Wilhelmus en toen de laatste klanken verstorven waren trad een kleindochtertje van den heer J. ter Haar Jr., naar voren en bood de Ko ningin bloemen aan. terwijl een dochtertje van mr D. O. W. A. Schut, de Prinses bloemen aanbood. Aanwezig waren o.m. de minister-presi dent dr. H. Colijn, de minister van finan ciën mr. J. A. de Wilde en de minister van koloniën, Ch. I. J. M. Weiter, de mi nister van staat mr. D. Fock, de comman dant der marine te Den Helder, vice-ad- miraal T. L. Kruys, generaal-majoor P. W. Best en oud-generaal C. J. Snijders. Nadat de Koninklijke familie had plaats genomen in de nabijheid van het monu ment, besteeg de heer J. ter Haar Jr., de voorzitter van het comité, het spreekge stoelte. Rede van den heer Ter Haar. De heer Ter Haar memoreerde hoe de gelden, benoodigd voor de oprichting van het monument, bijeen waren gebracht, dikwijls in zeer kleine bedragen, door de geheele Amsterdamsche bevolking. Hieruit blijkt, welk een plaats de Konin gin-Moeder in het hart van velen in Am sterdam innam. Ieder, die Haar heeft gekend, die over Haar heeft gelezen, weet. wat deze Vrouwe met haar rijke gaven van hoofd en hart, heeft beteekend als gemalin, als regen tes, ais moeder, ais troosteres van armen en misdeelden. Het gedenkteeken brengt al Haar prach tige eigenschappen in herinnering. De kunstenaar Zijl heeft de geliefde trekken van Koningin Emma, die wij zoo vaak mochten gadeslaan, voor ons be waard. Het is hier zeker de plaats, dezen kunstenaar dank toe zeggen voor de uit nemende wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Het gedenkteeken aldus spr. staat hier in Amsterdam, waar Koningin Emma zoo vaak heeft vertoefd en waar Zij steeds zoo van harte welkom was. Moge het de eeuwen trotseeren en voor dit geslacht en volgende geslachten een aansporing zijn, te leven en te handelen, zooals Ko ningin Emma gehandeld en geleefd heeft, niet voor zichzelf, maar voor anderen en het vaderland. Rede Baron RöelL Vervolgens hield de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell een rede. waarin hij op uit voerige wijze de voortreffelijke eigen schappen van Koningin Emma besprak. Al deze eigenschappen, aldus spr., zijn zoo treffend samengevat door wijlen mi- minister Cort van der Linden, die in een persoonlijk woord heeft geschreven; „De Koningin-Moeder heeft ons volk liefgekregen, want Zij zag in ons volk. in zijn zeden en gewoonten bijna alleen het waardevolle en goede: spiegelbeeld van Haar eigen gemoed. Zij heeft Haar liefde betoond door Haar trouw medeleven met allen, die Haar dienden, door Haar onver moeide belangstelling in ziekenverpleging, in wetenschap en kunst, en door Haar stille hulp in nood". Moge dit gedenkteeken, zoo vervolgde spr., dat ik Uwe Majesteit thans eerbie dig verzoek te willen onthullen, tot in lengte van jaren het sprekende getuige nis zijn van de hulde, die het vaderland, en in het bijzonder Amsterdam, aan de voeten van de Koningin-Moeder neerlegt. Hierop onthulde H.M. de Koningin het gedenkteeken. Het is te verwachten, dat de gnre Noordwestelijke wind gelei delijk zwakker zal worden en dat het wolkendek zal breken. De nacht zal nog; koel zijn, doch overdag; zal de zonnestraling: de temperatuur aangenamer maken. EXAMENS H.C.V. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd de dames C. de Blauw, J. M. A. Lagerberg en F. J. van Wel voor coupeuse, en de dames O. Groenendijk, M. Baan. L. Dreef f, H. C. de Best en C. M. van der Vaart voor costu- mière. Allen zijn leerlingen van mej. J. I. Th. van Zwieten, leerares H.C.V., Garen- markt 44. Voor hetzelfde examen slaagden voor coupeuse mej. E. van Rijn alhier en voor Costumière mej. C. Zwitser te Katwijk aan Zee. Beiden zijn leerlingen van mevr. A. v. d. Kaay-Root, Regentesselaan 13 te Oegst geest. Voorts zijn geslaagd voor costumière de dames L. v. Appel en F. v. Hest. en voor coupeuse mej. D. Herieus, allen leerlingen van A. J. Leget, leerares Na. Kaiserstr. 55. NED. VER. E. H. B. O. Bij het laatst gehouden examen van de Ned. Ver EHBO afdeeling Leiden zijn geslaagd voor het ..Eenheidsdiploma" de navolgende heeren: W. v. d. Berg, A. Bey, J. Bey. F. T. Biesjot. W. Blok. N. H. Bredë- veld, C. K. M. van Cleef. D. Dirkse, N. Dooi. Jac. Filippo, J. Fiiippo. A. G. Gerse. G. J. Hoorn, M. van Klinken, P. Meygaarden. C. du Prie. G de la Rie. A. Lasschuyt, H. Slegtenhorst H. S. Serdijn, W. P. Sweris, J. I. Sturm, J Ph. Egmond. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Voor het diploma A zijn alle candidaten van de derde en laatste groep geslaagd, te weten de dames N. de Roos (Oegstgeest) en M- de Vries (Leiden) en de heeren J. M. A. Collee (Rijnsburg), R. P. Kramers en E. Pos iOegstgeest) en C. H. van Schoone- veld (Leiden). MUSEUM „DE LAKENHAL". Het blijkt wel dat de „Rondleidingen" in het museum door vele ingezetenen bijzon der op prijs gesteld worden. Het aantal deelnemers wordt gestadig grooter. wel een bewijs dat de belangstelling in de schitte- ••ende collectie groeiende is. Zij. die aan de eerstvolgende rondleiding wenschen deel te nemen, worden uitge- noodigd op Zaterdag 18 Juni as. des mid dags te 2 uur precies aanwezig te zijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1