BINNENLAND Zij is trotsch op haar lijn... LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 16 Juni 1938 URODONAL Een huis zonder vensters. Het magnetisch station te Westerbork. Het centrale vliegveld. Het staat nog geenszins vast, dat het te Leiderdorp zou komen. Een medewerker meldt aan het „Vad Het zal wellicht weinigen zijn opgevallen, dat in het dezer dagen -gepubliceerde ant woord van den minister van Waterstaat op de door het Tweede Kamerlid van den Tempel gestelde vragen naar aanleiding aan de plannen der regeering om te ko men tot den aanleg van een centraal vliegveld voor ons land, de naam van de gemeente Leiderdorp zorgvuldig is verme den. Herhaaldelijk wordt gesproken van het luchtvaartterrein, dat centraal gelegen zal zijn ten opzichte van Rotterdam. Am sterdam en 's Gravenhage, of kortweg van het centrale vliegveld. Wij meenen te weten, dat dit is ge schied omdat op het oogenbhk nog aller minst vaststaat, dat de nationale lucht haven zoo aan de plannen van de regeering inderdaad uitvoering mocht wor den gegeven te Leiderdorp zal worden gevestigd Naar ons ter oore kwam is n.l. de mogelijkheid nog geenszins uitgesloten, dat men in de buurt van Bodegraven alsnog een terrein zal vinden, dat aan de voor een vliegveld te stellen eischen vol doet. Wei is waar bleek het terrein, dat men aanvankelijk op het oog had, in ver band met de bodemgesteldheid ongeschikt, maar men meent, dat in de buurt van Bodegraven nog wel andere terreinen te vinden zijn, welke bij onderzoek aan alle dienaangaande te stellen eischen zullen blijken te voldoen. In elk geval worden de pogingen in deze richting met kracht voortgezet, vooral ook. omdat de streek tusschen Alphen aan den Rijn en Bodegra ven. mede met het oog op Utrecht, het geografische middelpunt vormt en de nieuwe rijkswegen 's GravenhageUtrecht en AmsterdamRotterdam in de toekomst onder Bodegraven samenkomen, waardoor een korte verbinding van de luchthaven met deze steden zou zijn gewaarborgd Onze correspondent meldt: Hedenmorgen zijn in het land van J. Dorrepaal te Koudekerk aan den Rijn, grenzende aan den Achthovenschen polder verschillende opmetingen en boringen ver richt. Vermoed wordt, dat een en ander ver band houdt met de plannen tot de stich ting van een centraal vliegveld in deze omgeving, doch de heeren weigerden zich uit te laten omtrent het doel van hun komst. Ned. R.K. Bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters. Algemeene Nederlandsche T y pograf enbond. Congres te Rotterdam. Gistermiddag is in het gebouw Palace te Rotterdam de jaarvergadering gehouden van den Nederl R.K. Bond van hotel-, café- restauranthouders en slijters. Na een be groetingswoord door den voorzitter van de af deeling Rotterdam, den heer J. A. En gels. werd de vergadering geopend door den bondsvoorzitter, den heer P J van Dijk. Snr. wees in zijn openingswoord op aen groei van den bond en op de druk kende lasten, die op het bedrijf rusten. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Kon in het jaar 1936/37 gesproken worden van een geringe opleving, het jaar 1937/1938 heeft de verwachting op doorzetting van deze opleving totaal den bodem ingeslagen. Het request aan den minisW van financ'ën in samenwerking met de Horecaf en K R. en S. opgesteld, tot verkrijging van verlaging der personeele belasting en der accijnzen had tot nu toe geen succes. Een ingrijpen de verbetering wordt als sinds jaren in het vooruitzicht gesteld. Evenals het finan cieel verslag van den penningmeester werd dit verslag bij acclamatie goedgekeurd. Het verslag van de kascommissie werd goedgekeurd en den penningmeester werd décharge verleend onder dankzegging voor het feit. dat onder zijn beleid de groote schuld aan den R. K. Middenstansbond ge heel afbetaald kon worden Na eenige discussie werd de begrooting over het dienstjaar 1939-1939 goedgekeurd. Het verslag van de retraitecommissie was in een mineur-stemming gesteld Van de 59 afdeelingen van den Bond hadden zich er maar vier opgegeven om de kosten der leden, die zich in retraite in Noordwijker- hout willen begeven, van de zijde der af deelingen te bekostigen. Een voorstel van het hoofdbestuur ter regeling van het financieel beheer der af deelingen werd na ampele discussie aan vaard. Hierna werden eenige voorstellen der afdeelingen behandeld, waarin wordt aangedrongen op spoed bij de behandeling van de ordeningsbesluiten van de centrale vereeniging voot den gedistilleerdhandel (C.V.B i en eenige voorstellen van internen aard. Na eenige discussie werd ook inzake deze voorstellen het praeadvies van het hoofdbestuur aangenomen. Slotvergadering van het congres. Op den laatsten dag van de jaarvergade ring van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond te Haarlem werd de be handeling der afdeelingsvoorsteüen voort gezet. Goedgekeurd werd het voorstel van Rot terdam. waarin de bondsvergadering als haar oordeel uitspreekt, dat de 40-urige werkweek een primaire voorwaarde is voor verbetering van het lot der werkloozen. Met algemeene stemmen werd een voorstel van Emmen aangenomen om bij event, onder handelingen over een nieuwe CAO geen voorstellen, welke ten doel hebben plaatsen naar een lagere loonklasse over te brengen, te behandelen, voordat de betrokken afdee lingen daarover advies hebben uitgebracht. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur, overeenkomstig het voorstel-Am- sterdam, de mogelijkheid zal overwegen om een jaarlijksche gewestelijke bijeenkomst te houden van afgevaardigden, die belast zijn met de leiding van het vakstudiewerk. Rotterdam had voorgesteld bij het N.V.V. stappen te doen. welke er toe kunnen lei den. dat de leden der moderne vakbonden zich kunnen uitspreken over principieele en practische vraagstukken in het N.V.V aangezien de leden geen directen Invloed hebben op de leiding. De voorzitter betoogde, dat men rekening moest houden met de organisatorische ver houding. In het bestuur van het N.V.V. zijn de besturen der aangesloten organisaties vertegenwoordigd. Het is practisch onmo gelijk. dat ieder der 300.000 aangesloten le den stemrecht heeft. Zij kunnen via hun vereenigingsbesturen hun meening ken baar maken Na eenige discussie werd het voorstel-Rotterdam verworpen. De ochtendbijeenkomst werd besloten met een inleiding van den bondssecretaris, den heer J A. Hippe, over het jeugdwerk. In de middagvergadering werd o.a een voorstel van het hoofdbestuur om dege nen. die een kwarteeuw lid van den Bond zijn een onderscheiding te verleenen, met groote meerderheid van stemmen aangeno men. Een voorstel van Gouda, om de ult- keering aan gehuwde werkloozen te ver- hoogen. werd verworpen. Een voorstel om het pensioen van wedu wen van vertegenwoordigers in het Pen sioenfonds te verhoogen zal nader onder oogen worden gezien Een voorstel van Schiedam om den pensioengerechtigden leeftijd geleidelijk van 65 op 60 jaar te brengen werd afgewezen De volgende jaarvergadering zal, in 1940. In Amsterdam gehouden worden. Uitvoerpercentage van rubber. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van Gelderen in verband met de da ling van het uitvoerpercentage van rubber in Ned.-Indië heeft de minister van ko loniën geantwoord, dat hem bekend is. dat de Indische regeering gelijk overigens wei voor de hand ligt alle aandacht heeft voor de gevolgen van de verscher ping der rubberrestrictie, daargelaten of die. bij de moeilijk te overziene consequen ties in een verdere dan de allernaaste toe komst. reeds aanstonds zich zullen uiten in den door den heer Van Gelderen ver onderstelden zin. Ten einde bedoelde vragen volledig te kunnen beantwoorden heeft de minister ter zake inlichtingen gevraagd aan den gou verneur-generaal. Na ontvangst van 's Landsvoogds ant woord stelt de minister zich voor op deze aangelegenheid terug te komen. WIJZIGING RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT. Thans bij den Raad van State. Op het oogenblik berust bij den Raad van State een door de regeering. na raad pleging van het georganiseerd overleg voorbereide, vrij ingrijpende wijziging van het Algemeene Rijksambtenarenreglement, meldt de „TelegrDeze wijziging beoogt onder meer nieuwe voorschriften te geven ten aanzien van de eischen, waaraan voortaan rijksambtenaren zullen moeten voldoen. Deze regeling komt dan in de plaats van de bestaande met de twee lijs ten van verboden vereenigingen, onder scheidenlijk voor defensiepersoneel en voor het geheele ambtenarencorps. De nieuwe regeling gaat in de richting van een meer individueele controle op persoon en gedra gingen van den ambtenaar. Nadat deze wijziging In het Rijksambte- narenreglement van kracht zal zijn ge worden mag worden verwacht, dat analoge regelingen zullen worden ingevoerd door andere overheidsdienaren. Dezer dagen wordt het in gebruik genomen. Witteveen ls het nieuwe dorp van Drenthe in de gemeente Westerbork, dat in het ge heele land bekend is geworden, toen wij- ien Harm Smeenge geiten verzamelde voor de veenarbeiders, die hier werden geves tigd. Midden in een perceel dennen, even voor bij de school, het dorpshuis en de oude barakken, waarin duizenden werkloozen in den loop der jaren tijdelijke huisvesting jonden, maar die nu, leeg en verlaten, een wat vervallen indruk maken, staat daar achter een nog niet voltooide villa een merkwaardig gebouw. Het staat ver van de bewoonde wereld op een gerooid per ceel midden in de dennen. En wie den zandweg op gaat, welke er langs leidt, zal zich afvragen, waartoe dit huis zonder vensters dient. Witte vlakken zijn de mu ren, die slechts aan den voorkant en een der zijkanten door een deur worden ge broken. Komt men naderbij, dan ziet men ander het ver overstekende platte dak kleine met gaas afgeschoten openingen. Onder geleide van den burgemeester van Westerbork. den heer E. Derks Hzn„ heb ben wij Dinsdagmiddag dit vreemdsoortig bouwwerk het nieuwe magnetisch sta tion van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bilt een bezoek gebracht. En het bezichtigen, aanvankelijk onder leiding van den bouwkundig opzichter van het werk. bracht nieuwe verrassingen. Muren van anderhalve meter dikte mo gen in vroeger eeuwen geen zeldzaamheid zijn geweest, nu zijn ze het toch wel. Het magnetisch station heeft ze echter, al zijn ze slechts gedeeltelijk van steen en in hoofdzaak van turfmolm, waarmee de ruimte tusschen twee kalksteenmuren is opgevuld. Dit gebruik van kalksteen als bouwmateriaal is niet toevallig, zooals hier' niets aan het toeval is overgelaten. Alles wat magnetisch is diende hier geweerd en zelfs bij de keuze van steensoort werd met dezen eisch rekening gehouden. Natuurlijk mocht er geen ljzeT in dit ge bouw zijn. Koper vervangt dit materiaal zoowel voor spijkers en schroeven als voor de buizen der electrische leiding En zelfs werden de electriciteitskabëls op 30 meter afstand van het station reeds van de ijzer- pantsering ontdaan. Op ingenieuze wijze is gezorgd voor voldoende luchtverversching, waartoe o.a. de met (natuurlijk koper-I gaas bedekte openingen onder het dak dienen en de Tuimten onder de vloeren, waaronder de lucht eveneens kan circu- leeren. De bouwwijze heeft als gevolg ge had dat binnen in het gebouw een eigen aardige temperatuur heerscht, kil en voch tig als in een hol. 's Winters vriest het er niet en 's zomers wordt het er niet warm. Deze gelijkmatigheid was noodig om de waarnemingen zoo zuiver mogelijk te doen zijn. verklaarde Ons dr. J. Veldkamp, de assistent van het K-N.M.I. leider van het nieuwe station, die zoo vriendelijk was ons er het een en ander over te vertellen. Dit magnetisch station is tot stand ge komen. omdat de electrische Dieseltreinen zuivere waarnemingen te De Bilt onmoge lijk hebben gemaakt, daar het magneetveld der aarde er te veel door wordt verstoord. De onderzoekingen, welke nu te Witteveen worden veTricht. betreffen het aardmagne tisme, waarvan de leek wel eens leest als De Bilt meldt, dat er een magnetische storm woedt, dien hij overigens niet be merkt. Maar wel ziet hij soms het Pool- licht, dat zijn ontstaan aan dezelfde oor zaak dankt n.l aan enorme massa's deel tjes (electronenl, die door zonnevlekken worden uitgestooten en die bij een gun stige onderiinge positie tusschen zon en aarde in de atmosfeer van de laatstge noemde terecht komen, waar zij plotse linge wijzigingen veroorzaken in het aard magnetisme. Het station wordt volgende week in ge bruik genomen. en loopt longen tijd, zonder ver moeidheid noch kortademigheid, met frissche teint en heldere oogen. Haar organen functionneeren prima,omdat ze het urinezuur, dat de organen ver giftigt en vroeg oud maakt, oplost met Urodonal. Is dit het heele geheim Ja. Urodonal lost de kwade stoffen, die in Uw organen achterblijven, op en houdt U frisch en jeugdig. beschermt U tegen rheumatiek 2912 (Ingez. Med.) Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Het congres te Oisterwijk. Op het gisteren te Oisterwijk geopende congres van de A.N.V.V. hield de directeur mr. H. M. Planten, een beschouwing over het werk der A.N.V.V. Spreker ging in het bijzonder na wat de gevolgen zijn geweest en zullen zijn van het rapport Krayenhoff en van de reorga nisatie. Eindelijk is men gaan inzien, dat Neder land achterbleef bij de andere landen in zake de bevordering van het vreemdelin genverkeer De commissie Krayenhoff onderzocht de zaak grondig en het rapport Krayenhoff gaf den weg aan om Neder land de plaats te geven, die het toekomt. Het rapport Krayenhoff becijferde, dat vijf ton noodig was voor een goed geoutilleerde flinke organisatie in binnen- en buiten land Hoewel we zoover nog niet zijn. dat de A N.VV. werkelijk over deze sommen beschikt, dank zij de invloed van den re- geeringscommissaris werd het bedrag der subsidies aanmerkelijk verhoogd. Doch nog meer dan aan sterke fondsen hecht spr. voorloopig waarde aan den voorbereidenden arbeid voor de verkrij ging van een nauwere samenwerking tus schen de verschillende instanties, die belang hebben bil het vreemdelingenver keer Wanneer die samenwerking is ver kregen zal de reorganisatie vruchten kunnen afwerpen. Spr. ging uitvoerig na hoe het werk in de toekomst zal moeten worden geleid, opdat Nederland niet langer achterblijve. Wat het buitenland betreft, Ls het gebrek aan financiën meer urgent. Het rapport Krayenhoff becijfert f. 220.000 voor de bui- tenlandsche propaganda De vertegen woordigers in het buitenland doen hun best maar zij worden zeer geremd door ge brek aan middelen. Dezer dagen gaat een Nederlandsche tentoonstelling naar België Het ls de be doeling het volgend Jaar dergelijke ten toonstellingen en zoo noodig nog uitge- LEGERMUTATIES. Bij Kon. besl is met Ingang van 1 Juli a s. aan den luitenant-kolonel W. van der Hout. van het regiment genietroepen een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en zijn benoemd bij het wapen der genie, bij het regiment genietroepen tot luitenant-kol., de majoor J. N. Schreu- der, van dat regiment, en bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein P. J. H. Marcella. van dien staf, tot kapitein, de eerste-luitenant J. F. Dohna, van dien staf. Zijn met ingang van denzeifden datum benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor, onderscheidenlijk bij de school voor reserve-officieren der infanterie, den staf van de 8ste Infanteriebrigade en het regiment wielrijders, de kapiteins J. G. W. N. Moonen, D Brouwer en N. Tibo, resp. van de school voor reserve-officieren der infanterie, van den staf van de 8ste infan- terle-brigade, en van het regiment jagers, adjudant bij den staf van de brigade gre nadiers en jagers ilste infanterie-brigade); bij het wapen der cavalerie, tot luite nant-kolonel, commandant van het 1ste regiment huzaren-motorrijder, de majoor A. J. E. Mathon, van het reg. wielrijders, tot majoor, bij het 1ste regiment huzaren- motorrijder. de ritmeester, Jhr. W. Ge- vaerts, van het 1ste reg. huzaren, tot rit meester, ondersoheidelij'k bi) het 2de regi ment huzaren, het 1ste reg. huzaren, het lste reg. huzaren-motorrijders en het 2de reg. huzaren, de eerste-luitenants J. J. Ceuvel, J. B. A. F. van Eekelen, T. L. A. Steenkamp en H J, Sohqffer. resp. van het 2de regiment huzaren, het 'lste reg. huzaren, het lste eskadron pantserwagens en het lste reg. huzaren, bij het wapen der Kon. marechaussee, tot majoor, de kapitein jhr. D. J. H. N. den Beer Poortu- gael, van dat wapen. FEDERATIE VAN R. K. VEREENIGINGEN TER BESCHERMING VAN MEISJES. Deze federatie heeft in hotel Wittebrug te Den Haag vergaderd. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. Smits, wordt ontleend, dat de werkzaamheden in de vijf diocesen werden verricht door 65 afdeelingen, met 17 eigen tehuizen, 4 doorgangshuizen, 2 kinderte huizen en door 624 correspondenten, over het geheele land verspreid. Een beschouwing over het „grenswerk", een nieuwe tak van dienst, werd gehouden door mevr. J. de WeertVan Thiel. Besloten werd dit jaar studiedagen te houden, alsmede om een betere werkwijze der bemiddelings-bureaux te bevorderen Bij de Regeering zullen stappen worden gedaan om de adressen van aangekomen en vertrokken meisjes zoo vlug en zoo bil lijk mogelijk te bekomen. De vergadering werd daarna gesloten. vanaaag wera ze Amsterdam de alge- breid. te zenden naar Frankrijk, Duitsch- meene vergadering van het Nederlandsch NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Vandaag werd te Amsterdam de alge- HET TWINTIGJARIG BESTAAN VAN DEN VOLKSRAAD. Feestmaaltijd te 's-Gravenhage. In het hotel de Twee Steden te 's-Gra venhage verzamelden zich gisteravond vier oud-voorzitters en een vijftigtal oud leden van den. Volksraad van Nederlandsch Indle ter viering van het twintiejari» be staan van het college. De maaltijd werd gepresideerd door oud- minister dr J .G. Koningsberger eerste voorzitter van den Volksraad, wiens wel komstwoorden door de phohi-microfoon naar Nederlandsch-Indlë werden uitge zonden. ALGEMEENE BOND VAN POLITIE PERSONEEL IN NEDERLAND. Gistermorgen is de vergadering van den Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland in „Tivoli" te Rotterdam voort gezet. Bij de uitslag der bestuursverkie zing. welke eergisteren werd gehouden, bleek dat de volgende heeren in het be stuur zijn gekozen: J. van de Bunt, K. Doorten, A. Koekoek, A. de Mos. P. Rlngel- da. A G. Vingerhoed, R. Keizer. E. Rid derbroek. H. van Leusden en L. M. Moer land De heeren A. Leewis en A. Koenot werden gisteren reeds in hun functie van voorzitter en secretaris-penningmeester herkozen. Het bestuur ls nu van 11 op 12 leden uitgebreid. Een drietal voorstellen, door afdeelingen ingediend, betreffende de interne aangelegenheden, werd verworpen. De congressisten begaven zich na af loop der vergadering naar het stadhuis, waar zij door den burgemeester en de wet houders werden ontvangen. BEWIJS VAN RIJVAARDIGHEID. Het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid verzoekt ons mede te deelen, dat met Ingang van 1 Juli a.s. de kosten voor het afleggen van I een proef ter verkrijging van een bewijs stuk van rijvaardigheid zijn verlaagd var I f3 tot f. 2.75. CONGRES ALG. NEDERLANDSCHEN METAALBEWERKERSBOND. In het gisteren voortgezette congres van dezen bond bepleitte de afgevaardigde van de afd. Rotterdam de noodzaak van een strikte naleving van de 48-urige werkweek. Hij herinnerde aan de nog steeds groote werkloosheid en spoorde de arbeiders, werkzaam in de metaalindustrie, aan, het oberwerk tot de kleinst mogelijke propor ties te beperken. Spr lichtte een voorstel van zijn afdee- ling toe, waarbij het bondsbestuur wordt opgedragen met alle zijn ten dienste staande middelen een juiste toepassing van de 48-uren-werkweek te bevorderen. Het bestuur wordt voorts uitgenoodigd voor die groepen, welke daarvoor het eerst aange wezen zijn, te trachten tot een kortere werkweek te komen en zoo mogelijk de in ternationaal gestelde eisch van de 40-uren- werkweek te verwezenlijken. Het bondsbestuur bleek tegen de strek king van dit voorstel geen bezwaar te hebben. De voorzitter wees er evenwel op. da' moties en resoluties over deze zaak weinig te beteekenen hebben, wanneer de arbei ders er niet zelve goed van doordrongen zijn dat het in de eerste plaats hun taak ls een einde te maken aan overwerkurenZij moeten zelve inzien, dat het een dwaasheid is, dat de ééne een dubbele werkweek kan maken, terwijl de andere werkloos moet rondloopen En zij moeten deze gedachte over het geheele land uitdragen. Het bondsbestuur Ls gaarne bereid zijn volle medewerking te verleenen. land en Engeland Resumeerend zeide spr., dat voor alles de coördinatie tot stand moet komen. Dan moeten alle afdeelingen meewerken om de A.N.V.V. te maken tot de belangrijke orga nisatie. die zij kan en moet zijn. Wanneer wij met elkander aanpakken zullen wij vast en zeker slagen. De dames der congressisten maakten in de oertenduren een autotocht naar het kasteel van Heeswijk. In de middaguren gaf mej. Cia van Boort voor haar een demonstratie met haar artistiek pop penspel. Gisteravond werd in „Bosch en Ven" het officieel diner gehouden waarna de dag met een feesthal werd besloten. Hedenmorgen werd het congres van de A.N.V.V. heropend. De commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, leidde het onderwerp van het vreemdelingenverkeer in provin ciaal verband in. Spr. zette uiteen hoe door het steeds toenemende toeristenverkeer de provin ciale vereenigingen voor vreemdelingen verkeer groeiden. Vervolgens ging spr. de organisatie van een provinciale vereeniging na. waarbij men staat voor de keuze tusschen federa tief werk van plaatselijke vereenigingen, commissiewerk of werk in algemeen pro vinciaal vereenlgingsverband, welk laatste spr prefereert. Wanneer men nagaat wat de bestaande provinciale vereenigingen voor vreemde lingenverkeer reeds hebben verricht, beseft men/ dat juist aan deze als schakel tus schen het plaatselijke en het nationale en als middel tot liet bereiken van velerlei nuttig effect, groote behoefte moet hebben bestaan. Veel werk op het gebied van pro paganda. verkeer, behoud van natuur schoon. plannen voor fietspaden, e.d zou zonder provinciale en streek-organisaties niet zijn aangepakt. In samenwerking met overheid en met andere lichamen kunnen zij nog veel goeds verrichten. Brengen en houden zij dat werk voor de gemeenschap op een hoog plan. dan zal mede daardoor nog kunnen worden bereikt, wat zoo drin gend noodig is: dat geheel de bevolking beseft, hoe mooi het is, te werken aan de verbetering en aan de propageering van het eigen gebied, van de eigen provincie en van het eigen land. LORD BADEN POWELL MOET RUST HOUDEN. Lady Baden Powell schrijft in het En- gelsche padvindersblad, dat haar man. Lord Baden Powell niet zoo kan deelnemen aan het werk als hij wel zou willen. Zijn hart ls uitgeput door het constante te harde werken, hij moet zich rustig houden in een grooten leunstoel en wordt om ringd door de zorgen van zijn dokters, die hem voorhouden, dat wanneer hij voort wil leven en de padvindersbeweging wil waarnemen, hij dit moet doen in zijn stoel en dat hij thans aan de anderen het harde werk moet overlaten. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen gehouden In de ochtenduren werden de huishoudelijke zaken behandeld. In de middagvergadering heeft de heer mr. M. Oh. de Jong, directeur van het cen traal bureau van de Vereeniging van Re- classeeringslnstelllngen een inleiding ge houden over: „Verbetering van liet toe zicht op voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden". FRANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Overeenkomst geparafeerd. De Fransch-Nederlandsche onderhande lingen. die sinds een week te Parijs werden gevoerd, hebben gisteren tot een overeen komst geleld, welke werd geparafeerd door de beide delegatieleiders, nl. de heeren Louyriat, adjunct-directeur der af<Jeeling handelsovereenkomsten, en Lamping. FN IFTïFm, j NIEUWE UITGAVEN. UITBREIDING NIJMEGEN's STADHUIS De gemeenteraad van Nijmegen heeft gisteren met algemeene stemmen goedge keurd het voorstel van B. en W. tot uit breiding van het stadhuis. De kosten «rprnimTrag voor de verbouwing, aanleg centrale ver- Dtnufirau-Miiifta. warming enz. zijn begroot op f. 350.000.—BIJ Kon. besluit zijn opnieuw benoemd Daar dit bedrag niet uit de gemeen tefi- tot burgemeester: van Moergestel, J. H. nanciën kan worden bestreden, zal een be- Bardoel; van Wissekerke, J. Geuze; van roep worden gedaan op de regeering, ten- iTermunten, R. van der Ley; van Belfeld. R. einde een voorschot uit het werkfonds te H. J. Harbers en van Susteren. J. J. Her- verkrijgen. mans. Voor de oudere Jeugd: Verschenen bij van Holkema en Warendorf, Amsterdam Jessy en de anderen, door Emy van Lokhorst. Mies vindt haar weg. door A. A. Sirks— Joustra. Kapers op Nieuw-Guinea. door Frans Lelie. En de Allscholver vloogdoor AJJon van Welsenes. Verschenen bij P. Noordhof f N.V., Groningen: Handelsrekenen voor den Middenstand, door G. J. Schras en C. J. Booster, deel I. idem deel II. Repetitieboekje voor Rechts- en Wetskennis. door Jan E. Meyer. Repetitieboekje' voor Bedrijfsleer en Handels kennis, door Jan E. Meyer. Practisch boekhouden voor den middenstand, door K. K. Rovers. Deel III. Scheltema en Holkema, Amsterdam: Menschen en mogelijkheden, door dr. J. Luning Prak. Een psychologische beschouwing over de variatie van het verstand. Holland ia Drukkerij, Baarn: De laatste vijf uren van Oostenrijk, door Eugène Lennhoff. Voor Nederland bewerkt door mej. mr. E. W. Broekman. H. P. Leopold Uitg. Mij., den Haag: De Wereld van het Geluld, door Sir James Jeans. Vert, door dr. E. J. Dyksterhuis. J. B. Wolters, Groningen: Schoolatlas van Ned. Indië, door W. van Gelder en C. Lekkerkerker. Inleiding tot de studie van de Woordbeteeke- nis, door dr. C. G. N. de Vooys. Uitg. Mij. Tjeenk Willink, Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Gemeentewet, 27ste druk, bewerkt door mr. J. Bool. Wet houdende instelling van Raden van Be roep voor de Directe Belastingen, bewerkt door mr. J. v. d. Peel. Motorrijtuigenbelastingwet, bewerkt door mr. H. A. M. Wynne. Fa. G. Naeff. Den Haag- De Cyclus van de vrouw in verband met net van Crèfeld en W. de Vries-Lucks. Scheltema en Giltay. Amsterdam: Op de top van de wereld. De Russische Noordpool-expeditie 1937—1938. door L. Bront'- man, met medewerking van prof. O. J Scjuniar. Geaut. vertaling uit het Russisch door drs. van Crefeld en W. de Vries-Luncks. Geïïl. met vele interessante foto's. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14