LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 16 Juni 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT Eliskases leidt nog te Noordwijk oor Dammers SPORT RECHTZAKEN THIJS IJS EWDE VREEMDE VULKAVEV Tweede Kamer. HERZIENING VAN DE OMZETBELASTING. (Van onzen parlementairen medewerker). Het ontwerp tot herziening van de Om- jetbelasting was gisteren schotel op den parlementairen disch. In de eerste plaats wordt in dit ontwerp genoemde belasting op gezellige wijze ver lengd, nanpelijk tot 1 Januari 1944. Deze belasting is, toen zij vier jaar geleden werd ingevoerd, als tijdelijk bedoeld, na melijk tot 1 Januari 1939. Maar er zijn geen definitiever belastingen dan de tijde lijke en de minister van financiën, ver klarend dat de opbrengst der Omzetbelas ting niet kan worden gemist, stelt dan ook nu voor haar met vijf jaar te verlengen. En verder beoogt het ontwerp een techni sche herziening der belasting, waarbij be palingen worden voorgesteld, om den btn- nenlandschen fabrikant, wat de heffing der telasting betreft, niet te doen achterstaan bij den buitenlandschen; waarbij voorts de belasting zal gelden ook in een aantal gevallen, waarin zij thans niet geldt; waai- blj ln bepaalde gevallen de wijze van hef fing wordt veranderd en waarbij verschil lende grieven worden weggenomen, welke zich in de practijk hebben geopenbaard. De minister van financiën raamt, dat de .technische" herziening een hoogere op brengst zal meebrengen van Vit millioen gulden per jaar. Waaruit blijkt, dat de herziening nietheelemaal technisch ls, wat trouwens al blijkt uit het feit, dat niet minder dan vijf millioen verkregen wordt door verhooging van bijzondere in- vo rrechten. Reeds uit het voorloopig verslag was gebleken, dat de verlenging der belasting „vrij algemeen" noodzakelijk werd geacht, omdat het prijsgeven van deze belangrijke bate thans „een niet te verantwoorden daad" zou zijn, al hadden enkele leden een korteren termijn dan vijf jaar gewenscht. Dat de wet technisch wordt herzien, vond eveneens bij de meesten instemming, om dat inderdaad allerlei leemten en onjuist heden zijn gebleken. Maar omtrent de on- derdeelen dezer herziening bestond nog al meeningsverschil. D.w.z. voornamelijk over de onderdeelen, want de heer Kersten zou, begrepen we hem goed, de heele omzet belasting op slag willen afschaffen. Waar naast de heer Wagenaar een geheel ande ren toon deed hooren, want hij stelde reeds reeds nu in het vooruitzicht, dat de verlen ging wel veel langer dan vijf jaar zal du ren. Er waren trouwens meer sprekers, die in wezen voor deze geheele belasting niets gevoelden (wie doet het eigenlijk wel? i en die, gelijk de heer Ter Laan „met een bloe dend hart" voor de verlenging zouden stemmen. Doch er waren er ook, die de verlenging positief bestreden, zooals (be halve de heer Kersten, die wij reeds noem den) de heeren Woudenberg, van Houten en de Visser. En de heer v d. Heuvel ver dedigde het oude denkbeeld, om het noo- dige geld niet te vinden door een omzet belasting, maar door verhooging' van in voerrechten. Men weet, dat de minister van financiën mok een verhooging der omzet-belasting op zijn programma heeft (vermoedelijk van 4 op 5"/.). Maar reeds nu, bij voorbaat, kwamen daartegen van verschillende zij den, zoo uit de rechter- als uit de linker zijde, verschuilende protesten, zoodat het" inderdaad zeer de vraag is, of de minister, als hij aan zijn voornemen gevolg geeft, dat plannetje er door zal krijgen. Voor tal van sprekers is het bestaande percentage di belasting het maximum. Een belangrijk punt in de discussie vormde de aandrang tot meer vrijstellin gen. Tal van afgevaardigden wenschten, dat allerlei artikelen buiten de belasting zou den vallen of dat voor hen de heffing zou worden verlaagd, b.v. voor de eerste levens behoeften (Andriessen en anderen i, de producten van poeliers en slagers (Bach), nindvleesch, zuivel en fruit (Kersten), ma chines voor den landbouw Bieremawij geven slechts enkele voorbeelden. Ook op andere belangen werd in het bijzonder de aandacht gevestigd. Zoo bracht de heer Andriessen met klem de belangen der groote gezinnen onder 's ministers aan dacht; verzette de heer Ter Laan zich 'egen de verhooging van het bijzonder In voerrecht op enkele artikelen; wezen de heeren Bach en Schilthuizen op gebreken ia de regeling voor kleine fabrikanten. En zoo was er meer. Ook hebben eenige sprekers wederom het onrechtvaardige van een belasting als deze in het licht gesteld, omdat zij buiten het draagkracht-beginsel om gaat; deze argu menten zijn bekend. Zoo verklaarden zich dus enkele sprekers tegen het ontwerp maar de groote meer derheid zal er stellig vóór stemmen, om dat zij de verlenging onvermijdelijk oor deelt. Het komt er nu alleen nog maar op aan. of de minister aan verschillende wen steen zal tegemoetkomen. Veel behoeft nen zich hiervan niet voor te stellen, want hoewel de minister zijn rede pas begon nen is, legde hij thans reeds zoo den na druk op de financieele mogelijkheden in verband met de vrijstellingen (die trou wens bij het te verwachten verhoogings- mtwerp weer en meer aan de orde zullen komen) dat hij wel voet bdj stuk zal houden. Heden zal dit blijken. MOTORSPORT. De T.T.-races op Man. Enorme prestaties van den Duitscher Kluge op een D.K.W.-machine. Twee nieuwe records op zijn naam. De Tourist Trophy races op het eiland Man zijn gisteren voortgezet met den wedstrijd voor de 250 cc machines. Het zicht op de bergwegen van het 60 K.M. lange circuit was echter zoo slecht, dat men eerst twee uren later dan vast gesteld, kon beginnen. Van het begin af nam de Duitsche kampioen Ewald Kluge op zijn D.K.W. de leiding. Steeds meer vergrootte hij zijn voorsprong om ten slotte geheel onbe dreigd met ruim 11 minuten voorsprong op nummer twee te winnen. Sedert de eerste En- gelsche T.T. wedstrijden, welke 27 jaar geleden gehouden werden, is dit de eerste maal. dat een Duitsche renner op een Duitsche machine win naar werd. Het rijden van Kluge was indrukwekkend. In de tweede ronde reed hij met een gemiddelde snelheid van 129,283 K.M. per uur, hetgeen een nieuw ronderecord beteekent. Het oude ïecord stond op naam van den Italiaan Tennl met 125,051 K.M., het vorige jaar gevestigd. Kluge vestigde trouwens voor de geheele race een nieuw record. Hij legde de 425 K.M. af in 3 uur 21 min. 56 sec., d. w. z. met een gemid delde uursnelhcld van 126,301 KM. Het oude record stond op naam van den winnaar van het vorige jaar Tenni, met 120,250 K.M. Een bewijs, welke groote vorderingen de techniek de laatste jaren heeft gemaakt, is wel, dat de snelheid, waarmede Kluge gistermiddag in de 250 cc. klasse heeft gereden, in 1934 voldoende zou zijn geweest voor het winnen van den wed strijd in de 500 cc. klasse. De volgende vijf plaatsen werden alle door Excelsior rijders bezet, zoodat Excelsior den teamprijs won. Als tweede kwam met ruim 11 minuten achterstand binnen de Engelschman Ginger Wood, die een tijd noteerde van 3 uur 33 min. 5 sec. (gem. uursnelheid 119,677 K.M.). Derde werd Tyrell Smith in 3 uur 35 min. 16 sec. (gem. uursnelheid 118,455 K.M.), gevolgd door Cann met een tijd van 3 uur 39 min. 54 sec. (115.961 K.M.), terwijl ruim één minuut la ter Manders als vijfde en ruim twee minuten na hem Forbes als zesde binnenkwamen. TENNIS. HET WIMBLEDON-TOURNOOI. De Nederlanders in de eerste ronde. De loting heeft uitgemaakt, dat Hughan in de eerste ronde van het Wimbledon-tournooi zal uitkomen tegen den Engelschman G. L. Tuckett; Van Swol tegen D. Mc. Phail; De Brauw tegen den Britsch Indiër Ghaus Mohan- med. Mej. Rollin Couquerque komt uit tegen de Nieuw-Zeelandsche speelster mej. Farlane. In de dubbelspelen komen Van Swol en mej. Paterson tegen Dorothy Bundy en Musgrove; Hughan en mei. Gem Hoahing teeen lady Rowallan en I. G. Collins; mej. Couquorque en Fisher hebben in de eerste ronde een bye en komen in de tweede tegen mevr. Durlac en C. Ritchie. Hughan^—Van Swol spelen in de eerste ronde van het heerendubbel tegen C. Betts en J. Reddall. ROEIEN. ROEIWEDSTRIJDEN C.G.W. Gistermiddag organiseerde C.G.W. voor haar leden roeiwedstrljden in het Galgewater, waar voor het Njordbestuur prijzen en de trainings- bakken beschikbaar had gesteld. Voor den aanvang sprak de organisator J. Crama woorden van dank en bood een bootje bemand met roeiers in de C.G.W.-kleuren aan, waarvoor de heer du Pon namens het Njord bestuur op z^jn beurt erkentelijkheid betuigde. Onder groote belangstelling werden hierna de wedstrijden verroeld. De eerste prijs viel ten deel aan Stuurman J. Hooidonk met de roeiers H. de Wit, W. Gijs man, J. Jansen, W. Plezier, Fr. Plezier, Ouwer- kerk, Wassenaar en P. Llgtvoet; de 2e prijs aan stuurman Schippers, met de roeiers C. Biesbroek P. v. Polanen, Pennenburg, W. de Wit, v. Ek, J. Westbroek, P. Glasbergen en Hannaart. Alle overige roeiers kregen eveneens een prijs. Mr Bergsma had een ham disponibel gesteld voor dengene, die de grootste snoek ving! Het bestuur van Njord besliste dat dit de roeier Wassink was, die zoodoende de ham kreeg. Na afloop reikte de voorzitter de prijzen uit. waarbij hy in het bijzonder den heer Crama huldigde wegens zijn verdiensten voor C.G.W. Tot besluit werd een wedstrijd gehouden tus- schen C.G.W.-leden en houtbewerkers, welke na een spannende race en dank zij een goede eind spurt door de Houtbewerkers gewonnen werd. Wachtmeester der mare chaussee vrijgesproken. De, krijgsraad te Den IJosch heeft giste- '(11 vonnis gewezen in de zaak tegen den *achtmeester der Koninklijke Marechaus- *c, A. v. d. W. te Terneuzen, beschuldigd '>n het misdrijf, bedoeld bij art. 248bis van bet wetboek Vah strafrecht. DeD krijgsraad verklaarde het ten laste Ètiegde niet wettig en overtuigend bewe en en'sprak den beklaagde vrij, daarbij 'If zaak verwijzende naar den tot. straffen «veegden commandeerende officier. Vorige week Woensdag elschte de audl- ir-mllltair tegen beklaagde drie maan den gevangenisstraf, met aftrek van voor lest. Maar Euwe staat nog slechts een half punt achter. Tot en met de vierde ronde zijn niet minder dan 60 pet. der partijen in remise geëindigd. Hieruit mag men echter niet opmaken, dat er met lauwheid wordt gespeeld. Integendeel, alle deelnemers blaken van strijd lust, doch elk dezer deelnemers is edrmate door kneed in dit wetenschappelijk spel, dat het tot de uitzonderingen behoort een behaald klein voordeel in winst te kunnen omzetten. Groote verrassingen of ernstige blunders zijn tot nog toe dan ook uitgebleven In de vijfde ronde was het gehalte der par tijen zeer goed. De leiders streden hardnekkig om hun scores te verbeteren, hetwelk den mees- ten gelukte. Het eerst was de partij Spielmann Pirc beëinndigd. Spielmann speelde twee- paardenspel in de nahand en meende in een oude variant, welke als gunstig voor wit te boek staat, het betere spel te verkrijgen. Hij viel hevig aan, doch kon tegen de schitterende ver dediging van Pirc weinig uitrichten. Langza merhand verbeterde deze zijn stelling en kwam geleidelijk overwegend te staan Spielmann bleef niets anders over, dan in offerstijl door te gaan, doch dit mocht niet baten en bij den 29sten zet was hij genoodzaakt op te geven. Minder fraai was de partij van Euwe tegen Tartakower. Euwe speelde in het orthodox dame gambiet zijn zoo zeer geliefden zet Dc2. Zooals in deze variant meestal het geval is. bezorgde hij zijn tegenstander een geisoleerden pion. doch Tartakower verdedigde zich zeer geestig en offerde zijn d-pion. Euwe moest nu omzich tig spelen, daar zijn ontwikkeling nog niet vol tooid was. Hij speelde hardnekkig op behoud van zijn pion en geraakte in een gevaarlijke stelling. Men vreesde, dat onze landgenoot zou gaan verliezen, doch de Poolsche meester kon blijkbaar niet de sterkste voortzetting vin den. zoodat van zijn aanval niets over bleef. Euwe wikkelde vervolgens goed af, waarna zijn materieeel overwicht besliste. Eliskases is er in geslaagd de leiding te be houden door van Landau te winnen. Hij paste eveneens den zet Dc2 in het orthodox dame gambiet toe. Landau koos het systeem, hetwelk Fine in zijn beroemde partij tegen Flohr in Hastings 1936 toepaste. Ook hier verkreeg zwart een behoorlijk spel.. Eliskases echter, die in uitstekende conditie verkeert, wist toch. nadat Landau een onnauw- keurigen zet deed, het spel wederom in zijn voordeel te beslissen. Landau zag zich genood zaakt de dame tegen twee torens op te geven. Zijn stelling werd hierdoor niet beter, daar de lichte stukken gebonden waren. Door fraai combinatiespel veroverde Eliskases nog een looper, zoodat Landau op den 42sten zet moest capituleeren. Een interessante ontmoeting was die tusschen Schmidt en Keres. Ver van hun vaderland speelden zij een Nimzowitsch verdediging, waar in Keres, die met zwart speelde, zeer spoedig het betere spel verkreeg. Schmidt geraakte in de ontwikkeling achter en moest zich een tijdlang verdedigen. Toch slaagde hij er in. het eindspel te forceeren. zij het ook ten koste van een j zwakke pionstelling. Op den 40sten zet werd de partij afgebroken met ieder een toren en vier pionnen. Alhoewel Keres nog steeds iets beter staat, is het niet waarschijnlijk, dat hij de partij nog zal kunnen winnen. Ten slotte de partij van Thomas tegen Bogol- Jubov. De Duitscher koos een Schlechtervarianfc van het damesgambiet, waarin de koningsloo- per gefianchetteerd wordt.. De Engelschman speelde zoo passief, dat hij spoedig het initiatief verloor en gedrukt kwam te staan. Bogoljubov profiteerde hiervan uitstekend, met het gevolg, dat hij een pion voorsprong kreeg, hetwelk hem goede winstkansen biedt. Ook deze partij werd na den 40sten zet afgebroken. Hedenavond in de zesde ronde zal de gTOote partij gespeeld worden tusschen Euwe en Keres. Ongetwijfeld een van de belangrijkste van het tournooi en waarnaar in Noordwijk en natuur lijk ook elders, reikhalzend wordt uitgekeken. De stand van het tournooi is thans: 1. Eliskases, 4 punten; 2. Euwe 3% pnt.; 3. en 4. Keres en Thomas, ieder pnt.. plus 1 afge broken partij; 5. Pirc 2V» pnt.; 6. Bogoljubov: 2 pnt. plus 1 afgebroken partij; 7. Schmidt 1% pnt. plus 1 afgebroken partij; 8. 9. en 10. Lan dau. Spielmann en Tartakower, ieder \Vz pnt. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Soestdijkschestraat 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie# Probleem No. 4091. Auteur: A. PERNET (1924). Zwart 6 schijven op: 13, 14, 16, 18, 19, 37, dam op 2. VOETBAL. OM DEN DAGBLADEN-BEKER. Doordat vorig Jaar de Nieuwe Rott. Crt. dezen beker definitief in haar bezit kreeg en zij door diverse omstandigheden aan een nieuw tour nooi niet kan deelnemen, is thans een nieuwe beker beschikbaar gesteld door de directies van Haarlem's Dagblad, Haag&che Courant en Leidsch Dagblad, zoodat Den Haag de plaats der Rotterdammers inneemt. Gisteravond vond in Den Haag het eerste treffen plaats tusschen de Haagsche Courant en het Leidsch Dagblad. De voorzitter van de Haagsche vereeniging sprak vooraf een woord van dank aan de direc ties voor het beschikbaar stellen van den beker en voor de uitnoodiging aan deze wedstrijden deel te nemen. Hij hoopte dat zij een sportief verloop mochten hebben. De harde, dwars over het veld staande, wind deed op het kleine veld veel afbreuk aan het spel. De Hagenaars bleken over een goede ploeg te beschikken en hoewel onze stadge- nooten ook een uitstekenden wedstrijd speelden konden zij niet verhinderen, dat het eerste succes voor de gastheeren was. die spoedig daarop de score verhoogden. Een strafschop wegens hands keerdesfte Leidsche keeper op fraaie wijze. Uit eenyboekschop brachten de Hagenaars voor de rust deri stand op 3—0. Kort na de pauze passeerde Brouwer den Haagschen doelman Dommers <ex-VUC-keeper 31, De snelle strijd ging nu volkomen gelijk op. doch. de Leidenaars hadden Fortuna niet aan hun kant. Als een LD.-verdediger den bal op Goddijn terugspeelt is een Hagenaar iets vlugger en trapt den bal in het doel. Het vijfde en laatste doelpunt der Hagenaars werd in zoo duidelijke buitenspel positie gescoord, dat zelfs de Haagsche grensrechter protesteerde, doch de scheidsrechter kende het doelpunt desondanks toe, zoodat het einde kwam met een wel wat geflatteerde zege der Hagenaars. NEDERLAAGWEDSTRIJD D.S.O. Zaterdagavond te halfacht speelt D.S.O. I thuis een nederlaagwedstrijd tegen D.V.C. I. SPORTMAN-VETERANEN—DE POST. De Sportman-veteranen hebben met 4—1 ver loren van De Post. WATERPOLO. H.Z. EN P.C. V—L.Z.C. m. In Den Haag heeft L.Z.C. III gisteravond gelijk gespeeld tegen H.Z. en P.C. V. De uitslag was 3—3. SCHAKEN. L.S.C. (LISSE). De uitslag der Iste ronde der Zomerwedstrij den om het Zilveren Paard Is: Groep I: C. V. d. Lip—J. Th. Koppen 1—0; P. Boogerd—H. T. Lamers 1—0; C. Markusse— J G Snel 1-0; J. Brauchman—W. Spendel 1-0. Groep II: G Zeestraten—H. v. Diemen uit gesteld; H. V. WamelN. Kuipers uitgesteld; P. G. Mijland—M. de Blieck 1—0; J. Boogerd— H Giliams uitgesteld. DAMMEN. LEIDSCHE WERKLOOZEN DAMVEREKN. De secretaris der Leidsche Werkloozen Dam- vereeniging schrijft ons: Tot onze groote verwondering lazen wij in uw blad van Woensdagavond, dat hier ter stede was opgericht, een nieuwe damvereeniging ge naamd W.W.D. (Wy willen dammen). Hierin kwam voor dat de Leidschen Werkloozen Dam vereeniging werd ontbonden, hetgeen onjuist is. Er zyn eenige geschorste leden met oud leden overgegaan tot oprichting van bovenge noemde nieuwe damvereeniging, doch de overige leden van L.W.D.V. -bhjvëh hun damavonden houden op Maandagavond in het gebouw Burgsteeg 12.. Het bestuur is als volgt: Voorz. U. Houffelaar; secr. J. Swets, Nic. Beetsstraat 24 en penningm. G. v. d. Laan ;Commissaris van mater. L. Platteel. DUIVENSPORT. „DE BONTE DUIF Concours vanuit Epernay (Frankryk). Af stand plm. 349 K.M. De duiven werden om 5 u. 25 min. met Noordenwind in vryheid gesteld. Als volgt is de uitslag: J. J. Vliegenthart. (Oegstgeest) le. 7e en 9e; A. Hendriks 2. 6. en 8; M. J. Noordervliet 3 en 10; B. de Graef 4; H. v. Riet 5; Jac. Kreke laar 11. De eerste vogel werd geconstateerd om 11 u. 50 m. 59 sec. Hedenavond inkorven voor Beaune (Fr.). Er is gelegenheid tot nationaal vliegen. Voor den eersten prijs (Beaune) is door den heer Th. J. Ruigrok v. d. Werve een fraaie beker geschon ken. Voor den kampioen van Laroche Migennes en Beaune is eveneens een groote beker uit geloofd door den heer J. S. A. Bailey. „DE LUCHTKLIEVERS" (LISSE). Wedvlucht vanuit Epernay (Frankryk), af stand 350 K.M. is als volgt: De pry zen werden als volgt behaald: A. Enthoven 1, 13; Gebrs. Kaandorp 2, 3. 12, 14, 18; H. v. Diest 4. 10; A. de Wit 5. 8. 11. 15; N. J. Dol 6, 9. G. C. Degger 7, 19; H. v. Kesteren 16, 17. De eerste vogel vloog met een snelheid van 1000 meter per minuut! EEN SLECHT SLOT VAN EEN VOETBAL TOURNEE. Voor den politierechter te Zutfen heeft zich gisteren het slotbedrijf afgespeeld van een voetbaltournee van een bekende Haag. sche club Daar had zich n.l. te verantwoor den een 24-jarlge student, die ln den nacht van 16 op 17 April in een hotel te Deventer een der logeergasten met een glas in het gelaat zou hebben geslagen, waardoor deze een bloedende wonde had opgeloopen. Blij. kens het getuigenverhoor waren de Hage naars 's nachts ln een opgewonden stem ming ln het hotel aangekomen, waar zij een helsch lawaai hadden gemaakt door op een kamer van een hunner met schoe nen te gooien en te schreeuwen De andere hotelgasten waren erdoor in hun slaap gestoord. Een hunner, de heer Roelofsen was op verzoek van de directie de kamer van de herriemakers binnengegaan, waar hij tot kalmte laad gemaand, terwijl hij den studenten had verzocht hun eigen kamers op te zoeken Het loon voor deze bemiddeling was de klap geweest, waarvoor thans de student terecht stond Hij ontkende dat hij had geslagen, het moest een misverstand zijn. Drie getuigen wezen hem echter pertinent als de dader aan. Een aantal studenten, clubleden van den verdachte, legden als getuigen a décharge verklaringen af, welke echter de onschuld van den verdachte niet konden aantoonen. De officier van justitie, mr. W. J. H. Stam. noemde dl' ergerlijk optreden van snort boys geen studentikooze grap. maar misdadig Hij eischte een maand gevan genisstraf. De verdediger vestigde de aandacht op de groote belangen, die voor den beklaagde bii een veroordeeling oo het spel stonden. Hli pleitte vrilspraak omdat z.i. twijfel bestond. De politierechter mr A. H. v d. Giesen, veroordeelde den verd. conform den elsch 1. De lente kwam, het bleef weer langer licht de boomen en de planten botten uit; dat was een mooi gezicht. En Brom-oom keek eens in den tuin; hij zag er twee, drie bloemen bloeien „Kom, kom, kom, kom, wat Jammer toch, dat er niet meer wil groeien", sprak hij toen met een diepen zucht; ,,'k moest eigenlijk eens flink aan 't werk, want nü zit 't voorjaar in de lucht. Komaan, komaan, ik biyf niet langer zitten, maar zal den heelen tuin, twee spaden diep, eens netjes om gaan spitten!" Hij nam de schop uit de schuur en ging aan 't werk, vol vuur het was een lastig werk daar in den harden grond, „maar ach, kom, kom zoo dacht oom Brom „moe-zijn is toch ook wel eens gezond." Wit 7 schyven op; 28, 30, 32, 33, 34, 40. 41, dam op 24. Eindspel No. 4092. Zwart 3 schyven op: 16, 26 en 29. Zwart. 1 2 3 4 6 47 48 49 60 Wit. Wit 3 schy'ven op: 14. 27 en 37. Eindspel No. 4092. Auteur: RAYMOND (Frankryk). Zwart 2 schyven op: 26, 27, dam op 48. Zwart. 1 2 3 4 6 46 47 48 49 60 Wit. Wit 4 schyven op: 14, 36, 37, 41, dam op 5. Wit begint en wint. Oplossing probleem No. 4085. Wit: 17—1L 32—28. 41—37, 33—29, 43—38, 27x36, 36x2. Zwart.' 7x16, 23x32. 32x41. 24x42, 34x32, 16x27. Oplossing probleem No. 4086. Wit: 35—30. 27—21, 42—37, 17—11, 38—32. 37—31, 30—25. 25x5. Zwart: 28x39. 16x36, 18x27, 6x17, 27x38, 36x27, 19x30, 4x10, 5x8, 48—43 wint. 2x13. Oplossing probleem No. 4087. Wit: 29—24. 30—24. 28x8, 43x23, 38—33.31x2. Zwart: 20x29, 19x39. 2x13. 18x29. 29x27. Oplossingen ontvangen van C. J. Hake- mulder van No. 4082 t/m. 4087; C. v. d. Plas No. 4083 en 4087; N. v. d. Blom t/m. 4087, allen te Leiden, en J. K. Heyl te Warmond. Correspondentie. C. v. d. Plas te Leiden. Al doende leert men. Problemen met veel schyven zijn veelal moei lijker; zie byv. het volgende van den Zwitser- schen auteur Bourquin. Zwart 18 schyven op: 1. 3. 5. 6/10, 12/15. 17, 18. 19, 21. 22 en 24. Wit 18 schijven op: 25, 26, 28. 31/35, 37, 39, 40. 42/47 en 50. Wit wint hierdoor: Wit: 31—27. 42—38. 28—23. 25—20. 34—30, 39x19. 35—30. 44--40. Zwart: 27x31. 31x42. 19x37. 14x25. 25x34. 13x24. 24x35. 35x44. 38—32. 33x4. 26x8. 4x48. 37x28. 44x33, 3x12; een combinatie van 12 zet ten diep. De volgende stand is een middenspel uit een centrumpartij. Opening 34—30, Zwart 2025 en wit 32—28. De linkervleugels ziin verzwakt, zoowel van wit als van zwart; zwart kan de schiiven 21 en 17 spelen, wit 34 en 43: een moeiiyke stand voor hem. die aan zet is. Dit soort partyen ziet men niet veel. De meeste spelers houden van modern spel. spoedig af ruilen. waardoor men meer spelruimte heeft. Partuen van 7*6 uur. zooals in het tournooi om het wereldkampioenschan 1928, komen niet mee)' voor: men ontwykt. het combinatiespel. In dezen stand is één zet van invloed op po sitie- en combinatiespel. Welke voortzetting is voor wit het meest aan te bevelen? Wit is aan zet. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11