BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 15 Juni 1938 DRINKT MEER THEE. En zet ze beter! Het Comité voor Theepropaganda te Amsterdam had gisteravond een aantal theehandelaren met hun huisgenooten uit- genoodigd tot een bijeenkomst in den Burcht, waar een uiteenzetting is gegeven over thee en het zetten van thee. Nadat de chef van de propaganda-afdee- ling namens de Nederlandsch-Indische theeplanters, die deze campagne bekostigen, een welkomstwoord had gesproken, daarbij zijn tevredenheid uitsprekend over de be vredigende opkomst, gaf hij een overzicht van wat het theepropaganda-bureau eigen lijk wil en doet. Alvorens daartoe over te gaan gaf spr. eenige bijzonderheden over de theecultuur en haar ontstaan zelf. Volgens de overleveringen zou er in het jaar 2737 vóór Christus al thee verkocht en gedronken zijn, maar eerst vanaf 300 jaar na Christus kan men het bewijzen. Een tee- ken dus. dat de theecultuur zeer oud is. Eerst in 1648 bracht iemand, na Japan be zocht te hebben, eenige theeplantjes mee naar Java om ze daar in zijn tuin te plaatsen en te constateeren. dat het heusche boomen werden. Eerst in 1825 gaf het gou vernement opdracht aan dr. Siebold om theeplanten uit Japan mee te brengen. Deze plantjes werden geplant in Buitenzorg en in 1827 uitgezet in de vrije natuur. Eerst na tientallen jaren begon de eigenlijke thee cultuur en van 1875 af kon men pas spreken van de Ned. Indische theecultuur. De Ned.-Indische thee veroverde de we reldmarkt en tot 1925 was er steeds meer vraag voor thee. Maar na 1925 minderde deze vraag sterk. Wat daarvan de oorzaak is kan gevoeglijk buiten beschouwing ge laten worden, al hebben de hooge tolmuren mede schuld. Zoo bleef men dus met de thee ..zitten". De hoofden werden bij elkaar gestoken en aansluiting gezocht met de an dere theelanden met het uiteindelijk resul taat. dat men overeenku-am om maar 80" van de plukbare thee te plukken en een reclame-campagne te gaan voeren zonder hulp van de regeering of een „crisis"-dienst. Daartoe heeft men echter de hulp noodig van de theeverkoopers om de klanten te leeren de thee te waardeeren. want thee wordt dikwijls meer mishandeld dan be handeld. Na deze uiteenzetting werd een film ver toond over het theeproces van het in den grond plaatsen van het jonge plantje af totdat de thee in kisten arriveert op de booten, die ze vervoeren naar nagenoeg alle landen ter wereld. Na een kopje thee geproefd en gekeurd te hebben werd aan de aanwezigen verteld hoe thee behoort behandeld te worden, wil zij smakelijk zijn. Het A.B.C. van theezetten is heel gemakkelijk en eenvoudig als men maar op één punt let. n.l. de verhouding van thee, water en trekduur. De echte oud-vaderlandsche manier, te vens de eenige goede, moet weer in eere hersteld worden en wel een schepje thee van twee gram per kop en per persoon bij een trekduur van drie a vier minuten. Dan heeft men de lekkerste thee. Nadat nog eenige films op dit gebied waren vertoond, kwam het einde van dezen leerzamen thee-avond. DE GOUDSCHE KERKRAMEN. Lezing van mr. A. A. J. Rijksen. In de Remonstr. Kerk hield mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda gisteravond een lezing als inleiding tot een excursie naar de ten toonstelling m Gouda. De tentoonstellings commissie heeft de wordingsgeschiedenis van de ramen uitvoerig bestudeerd en dank zij nieuw archief-onderzoek verschillende belangrijke documenten aan het licht ge bracht Aan de hand van tal van interes sante lichtbeelden schetste spreker de ge schiedenis van de beroemde glazen. In ons land zijn 16e eeuwsche gebrandschilderde ramen zeldzaam Behalve de 31 Goudsche glazen bezitten wij er slechts drie in Amster dam en twee in den Haag. Gelukkig hebben kerkvoogden begrepen, welk een kostbaren schat zij te bewaren kregen. Toen Ir. Schou ten op het eind van de 19de eeuw met de restauratie begon, kon hij over bijna alle werkteekeningen beschikken. Hoewel men kort te voren veel verkeerd had gerestau reerd. waren alle scherven bewaard geble ven. Twee jaar geleden, kort voor zijn dood, heeft Schouten zijn levenswerk kunnen vol tooien en de tentoonstelling is naar aan leiding daarvan op touw gezet. Men kan hier teekeningen en archiefstukken 'Bezich tigen, die anders voor het publiek niet toe gankelijk zijn. Behalve uit kunsthistorisch oogpunt zijn de ramen van groot belang voor de cultuurgeschiedenis van de tweede helft der 16e eeuw. Gouda, waar Erasmus en Coomhert gewoond hebben, was in die jaren het middelpunt van het Bijbelsch humanisme. Zelfs de ramen van Gebr. Cra- beth, ontstaan toen de kerk nog R. Kath. was, vertoonen duidelijk humanistische trekken. Spreker toonde dit op de teekenin gen aan. Interessant is ook de geschiedenis van het ontstaan der ramen, waaraan de namen van bekende en beroemde figuren uit die jaren verbonden zijn. Zoo werden de portretten van Philips II en Mary Tudor vertoond, van Leidsche magistraten en ten slotte een portret van Prins Willem van Oranje, een van de merkwaardigste por tretten van den Prins op ouderen leeftijd. Met een opwekking de tentoonstelling die van 24 Juni tot 31 Aug. in de kerk gehou den wordt te bezoeken, besloot spreker zijn boelend en enthousiast referaat. Voor een gemeenschappelijke excursie naar Gouda kan men zich bij ds. Mispelblom Beyer op geven. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., afgenomen door den Algem Stenografenbond. slaagden: de dames G. Bijlstra. Wassenaar, C. J. v. Denderen. D M. Emke. B. Fortman, S. E. M Korenhof, Oegstgeest, D. Zierfuss. Idem voor kantoorstenograaf in de Ned. taal: de heer mr J. M Wicherink Voor Tachografie in de Ned. taal, 165 let tergrepen per min., mej. J. A. M. Brouwer, Oegstgeest. Voor onderwijzer stenografie „Groote": de heer R. Snijders. Idem voor onderwijzer machineschrijven; de heer R. Snijders Voor Machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uuri slaagden: de dames C. H. Bodaan, Oude Wetering, C. Dubbeldam, M. C. Harting, E. P. de Jongh, G R S. de Jongh, Voorschoten, J. H M Klinker. Oegstgeest, W. Kuijntjes. L. Muijs v. d. Moer, J. C. Noordervliet. A. M. Vlekke, J. C Welmers en de heeren W. N. G. Altena E. Barnard, Katwijk aan Zee, G. de Boer, Voorhout. H J. Hederik. A. A. Moolenburgh Oegstgeest, Ph. E H. Roelofs, W Visbach. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pontschool Steenschuur 3. DE ALGEMEENE TOESTAND. ENGELAND ZAL NIET OPTREDEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid. op proefschrift getiteld: „De ambtshalve vervolging naar oud-Friesch recht", de heer M. S. van Oosten, geboren te Kiel-Windeweer (Gr.) Geslaagd voor het doctoraal examen Rechten: mej. A. J v. d Willigen IRotter dam idoctoraal examen Wis- en Natuur kunde. hoofdvak Scheikunde, mevr. C. W. HeynekerStroink i Amsterdam); idem. hoofdvak Pharmacie: mej. C. Schoorl (Bloemendaal). Voor het doctoraal examen Rechten: de heeren H. A. M. v. d Heyden (Aerdenhout) en J. A. Ammeraal (Eindhoven). AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. In afwijking met vorige jaren zullen dit keer de kaarten voor de ouden van dagen, die aan den tocht óp Dinsdag a.s. zullen deelnemen, niet aan huis bezorgd worden, maar moeten deze worden afgehaald aan het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. Korte Mare 13 en wel op Vrijdag a.s des morgens van 1012 uur. Het co mité verzoekt dus alle oudjes boven de 70 jaar. die aan den boot- en autotocht zul len deelnemen hun kaarten persoonlijk te komen afhalen. AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". In Huize Feenstra hield bovengenoemde vereeniging gisteravond haar maandelijk- schen clubavond. Na opening door den voorzitter werden in vlot tempo enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Even lan ger werd stilgestaan bij den kweekwedstrijd en de huiskeuringen waarvoor groote be- angstelling bleek te bestaan. Hierna was het woord aan den heer Donk. die een d 0veJ de adfarlumplanten. Na een algemeene bespreking van de voor waarden om een weelderigen plantengroei te verkrijgen werden de verschillende soor ten afzonderlijk besproken. Ook de na de- pauze gehouden sociëteit leverde door uit wisseling van kweekervaringen vruchtbare resultaten op. Te c a. 11 uur sloot de voorzitter deze Interessante vergadering. L. K. V. „EIGEN FOK". Jaarlijksch jongdierendag. Deze Leidsche Konijnenfokkersvereenl- ging hield gisteren haar Jaarlijkschen Jcngdierendag. Er waren 35 Leidsche fok kers met 175 dieren. Namens de L. K. V. bracht de voorzitter dank aan allen die tot het slagen van dezen dag hadden me degewerkt, in het bijzonder aan de heeren J. Laterveer, J. Groeneveld, J. Verwer en P. Vintges. Spr. stelde daarna 5 nieuwe leden voor. die werden aangenomen en gaf het woord aan den heer Blok uit Woerden, die het bestuur complimenteer de met de behaalde successsen. Het was spr. aangenaam wederom in het midden te zijn van deze volhardende Leidsche fok kers. Hij wees verder op de goede kwali teit der dieren en de flink bezette klas sen, waarvan de Vlaamsche reuzen steeds den hoofdschotel vormen. Hierna ging spr. over tot de prijsuitreiking. De wissc-lbe- ker werd gewonnen door J. Nieuwenburg met Belgian Hares .(enkeling); mooiste op 1 na, nest Gouwenaars, K. Louis; idem op 2 na. enkeling Haaskleur, J. Straathof; Idem op 3 na, nest BI. and tans, P. Vintges; idem op 4 na. Enkeling Fr. Hangoor, J. C. La terveer Verder werden eerste prijzen behaald door: Straafhof 1 met Haaskl; J. Bllkman 1 met Kon. Grijs; L. de Lange 2 met Geel VI. Reuzen; Ridderhof 2 met IJzergrauw VI. en Loth.; H. Stoof. 2 m. W. VI. Reuzen; J. Groeneveld met Loth, en Rijnlanders; J. Nieuwenburg met Belgian Hares Ko nijn; Brouwer met Geel Zilver; C. v. d. Iloek met Alaska; P. Vintges met BI. and tans; J. P. Slegtenhorst met Polen; L. Kms met Rexen: K. Sonius met Gouwe naars en Geel VI. Reuzen; J. Bakker met Havana; S. Naber met Hanava tans, ter wijl vele 2de en 3de en eereprijzen wer den uitgereikt. Hierna volgde een uitge breide bespreking van het ingezondene en de fokkerij, waarop te ruim 12 uur sluiting volgde. MILITARIA. Bij Kon. besl. is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den reserve-majoor M. W. te Wit, van het 6de reg. veld-artillerie, alhier. Italië's eischen afgewezen. Chamberlain heeft over de aanvallen op Britsche schepen in het Lagerhuis feitelijk niets van beteekenis gezegd, men zie het 3e Blad. Verbazen doet dit zeker niet, maar aan den anderen kant doet deze negatieve houding toch eigenaardig aan. De Duitsche pers oordeelt de houding van den Britschen premier „wijs en verstandig"! Dat typeert de situatie In Engeland verdedigen de conservatieve bladen de houding van Chamberlain, doch de oppositie hekelt haar fel „als een vrij brief voor Franco". In Frankrijk is men eveneens weinig enthousiast, al erkent men. dat in de ge geven omstandigheden Engeland moeilijk anders zou kunnen handelen, wil men niet het gevaar loopen Spanje te zien uitgroeien tot een algemeen geschilpunt. Tusschen de Italiaansche en de Fran- sche regeering was een geschil ontstaan, naar aanleiding van maatregelen, die door de Fransche autoriteiten waren genomen ter zake van opsporing en exploitatie van de phosphaten in Marokko. De Italiaansche regeering verzocht het Permanente Hof van Internationale justitie te verklaren, dat deze maatregelen in strijd waren met de internationale verplichtingen van Ma rokko en Frankrijk, zooals deze voortvloeien uit de algemeene acte van Algeciras van 7 April 1906 en van de Fransch-Duitsche overeenkomst van 4 November 1911 i waarbij ook de Italiaansche regeering zich heeft aangesloten i en dat daarom deze maatrege len behoorden te worden geannuleerd. Sub sidiair werd gesteld, dat sommige dezer maatregelen niet vereenigbaar waren met de internationale verplichting, die zoowel op Marokko als op Frankrijk rust, om de verkregen rechten van de Italiaansche on derdanen te eerbiedigen. Het Hof heeft het verzoek van de Ita liaansche regeering niet-ontvankelijk ver klaard. Het arrest van het hof is gewezen met 11 stemmen tegen 1. De tegenstemmer was de rechter jhr van Eyslnga, die aan het arrest een uiteenzetting van zijn per soonlijke meening heeft toegevoegd. Een der andere rechters, de heer Tsjeng tien-hsi die het eens is met de uitspraak zelve, heeft omtrent bepaalde punten der moti- veering eveneens een uiteenzetting van zijn persoonlijke meening gegeven. DANZIG. De Bisschop afgetreden. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus de ontslagaanvrage van den bisschop van Dantzig. O'Rourke. heeft aangenomen en tot zijn opvolger heeft benoemd dr. Karl Spiett. kardinaal-proost te Oliva. In katholieke kringen in Polen wordt deze mutatie aldus uitgelegd, dat de katholieke kerk de behoefte gevoeld heeft aan een krachtiger vertegenwoordiger in de Vrije Stad. die beter in staat is dan zijn voorganger om zich tegen het optreden van de nationaal-socialisten te verzetten. FRANKRIJK. Uitbreiding der luchtmacht Dc eischen der ambtenaren. De Fransche ministerraad heeft gister morgen vergaderd. Goedgekeurd werd een reeks wetsdecreten nopens de nationale defensie, betreffende de financieele ge zondmaking, de bescherming van de spaar ders en de ontwikkeling van de oeconoml- sche activiteit. De wetsdecreten betreffen in het bijzonder de versterking en de uit breiding van kader en effectieven van de luchtmacht, de modernisatie van het ma teriaal, de uitbreiding daarvan en de ver grooting van de tankvloot. Guy la Chambre, de minister van lucht vaart, verklaarde dat de productie in se rie van moderne vliegtuigen, gelijk voor zien. in begin Mei was begonnen Alle redenen zijn volgens den minister aanwezig om aan te nemen, dat de voor zieningen van het nieuwe plan zullen wor den uitgevoerd. Het aantal serje-vliegtui- gen, dat maandelijks moet worden afge leverd wordt bereikt en komt overeen met de behoeften van de luchtmacht. De centrale commissie van den bond van personeel in publieken dienst, heeft een vergadering gehouden, ter bespreking van de verklaringen, welke Daladier in de fi nancieele Kamercommissie heeft afgelegd. Dc ambtenaren hebben reeds eerder hun eischen kenbaar gemaakt: rekening hou dende met de stijging van de kosten van levensonderhoud vragen zij de basisloonen te verhoogen tot 14.000 fr. De salarissen van gemiddelde hoogte en de hooge sa larissen zouden moeten worden verhoogd met 10 pCt. Ook wenschen zij, gelijk be kend. dat de pensioenen overeenkomstige verhoogingen ondergaan. De ambtenaren willen dat deze verhoo gingen hun onmiddellijk worden toegestaan en dat men daarna overgaat tot een on derzoek ven de algemeene wenschen, wel ke een algeheele herziening van de sala risschaal betreffen. Men weet. dat Daladier verklaard heeft deze wenschen in overweging te willen ne men zoodra een opleving daartoe de mo gelijkheid verschaft en dan ter gelegen heid van de opstelling van de begrootfng voor 1939. De centrale commissie bleek in haar vergadering ten zeerste teleurgesteld door de verklaringen van Daladier. ZIJ ver klaarde geen uitstel te willen aanvaarden. De ontevredenheid Is groot, niet slechts in Parijs, doch evenzeer in de provincie. Mid delen tot het oefenen van druk worden overwogen. Tot dusver is niet bekend, welke BOND VAN LEIDSCHE HARMONIE EN FANFARE VEREENIGINGEN. Op de door den Bond gehouden bestuurs vergadering zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeld: J. Dragt, voorzitter; W. C Gerardts, v!ce- voorzittev: Joh. Brouwer, 1ste secretaris, Stadhouderslaan 17 Tel 1398; J. Wakka, 2e secretaris; J. van Weizen. 1ste penning meester D. Cornet, 2de penningmeester; W. Springer. Bibliothecaris; F. A. van Hees commissaris: C. Vermeer commissaris; J. Voorbij commissaris. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma A, tweede groep, de dames A. Krijkamp (Sassenheim), K. Ligtenberg iLelden», R Timp (Leiden), T. Veenenbos (Veur), A de Vos van Steenwijk (Noordwijk aan Zee) en de heeren L. E. van Holk (Leiden) en Th. Chr. T. van Kamp (Leiden). Afgewezen geen. Van de eerste groep is na voortgezet examen geslaagd mej. A. Hagens (Leiden). VESTIGINGSWET SCHOENMAKERIJ. De controle commissie der Vestigingswet op het schoenmakersvak, bestaat hier ter stede uit de heeren A. Pljnnaken, voorzit ter: Choufour, secr.. Middelweg 38; C. v. Halderen en J. J. Trap. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijziging: K. Wielinga Ezn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn. Hooigracht 42, Leiden, detail- en engroshandel in hulsh. artikelen, speel goed enz.; fabriek van houten speelgoed. Wijziging uitgeoefend bedrijfDe speelgoed fabriek „Kawee" is overgedragen aan E. Wielinga Kzn. CLASSICALE VERGADERING NED. HERV. KERK. Morgen zal in de Kooikapel alhier des voormiddags half tien, een buitengewone vergadering worden gehouden van de classis Leiden der Ned. Herv Kerk Op deze vergadering, welke voor alle predikan ten en ouderlingen toegankelijk is. zal door ds. A. B. te Winkel uit Den Haag het reorganisatie-voorstel der Synode worden ingeleid. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Op den Stationsweg. Hedenmorgen vroeg omstreeks kwart over zes is de heer M. M., metselaar alhier, oud 56 jaar op zijn rijwiel op den Stations weg aangereden door een hem achterop- rijdende personenauto, bestuurd door een 27-jarigen inwoner van Voorhout en gaan de in de richting naar het station. De heer M. kwam met het hoofd tegen de voorruit terecht, waarin een groot gat werd geslagen en werd vervolgens tegen de straat geslingerd, waar hij zwaar gewondver moedelijk een schedelbasisfractuur bleef liggen. De EH.D. bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst is overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. ITALIË. Int. Congres van Dagblad-uitgevers. Op het Capitool te Rome is het zesde congres van de internationale federatie van uitgevers en directeuren van dagbladen plechtig geopend. Dlno Aifieri, de minister van propagan da. gaf een uiteenzetting van het vraag stuk der persvrijheid, zooals het fascisme die opvat, d. w. z. binnen het kader van de regeeringswerkzaamhefd. Ernest Rietmann. de president der inter nationale federatie, omlijnde de bedoelin gen van het congres ais volgt: 1. De basis te scheppen van een stelsel, dat in staat zal stellen onjuiste bericht geving te bestrijden, en 2. de mogelijkheid te bestudeeren een internationaal orga nisme in het leven te roepen, dat alle vraagstukken zal moeten oplossen, die ver bonden zijn aan de papiervoorziening voor dagbladen. Gisteren heeft de hoogste klasse van de Haanstra-school aan het Rapenburg, een geslaagd uitstapje naar den Haagschen Dierentuin gemaakt. Gisteravond heeft de 13-jarige W. van V wonende in het Kooihof bij het voetbalspel met zijn rechtervoet in den grond getrapt, waardoor het onderbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar he> Academisch Ziekenhuis. Zaterdag slaagden alhier voor het examen stenografie, afgenomen door den Ned. R.K. Bond „St. Genesius" de dames: J. de Geus. C v. Haasteren, N. Meuldijk, M. Pensell en S. Segaar. Eveneens slaagde voor machine-schrijven mej. R Mulder, opgeleid aan de Maria- school, Haarlemmerstraat. Aan het R.K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage is geslaagd voor het eind examen gymnasium afd. A. mej. Ria v. d. Sanden, alhier. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteit. In een hoofdartikel van de „New York Times" worden de gevoelens van het Ame- rikaansche volk ten aanzien van den we reldtoestand uiteengezet: „het volk van de Vereenigde Staten staat op het oogenblik niet meer neutraal tegenover een toestand, welke kan ultloopen op een oorlog, even min als het neutraal zal blijven in een toestand, welke ln de toekomst zou leiden tot het verbreken van het evenwicht der krachten der wereld. De openbare meening in de Vereenigde Staten is voor China en tegen Japan, tegen het binnenrukken van de Duitsche troepen in Oostenrijk; eensgezind is men tevreden over den weerstand van Tsjecho Slowakije, want het gehoorzaamde aan de vrijheid en de democratie. Tsjecho-Slpwakije heeft deze beginselen, welke zoo dierbaar zijn aan de Vereenigde Staten. De genegenheid van de Amerikanen gaat uit naar de demo cratieën in Centraal-Europa en Scan dinavië en in het bijzonder naar Frankrijk en Engeland. Het blad wijst verder op de noodzakelijk heid, de neutraiiteitswet af te schaffen. „Hierdoor zouden de Vereenigde Staten in staat worden gesteld zich in dienst te stel len van de internationale wet tot hand haven van de orde. Engeland en Frankrijk zouden sterker staan om een aanval tegen te houden en den vrede in Mldden-Europo te bewaren, Indien zij zouden weten, dat zij in geval van oorlog bij de Vereenigde Sta ten oorlogsmateriaal zouden kunnen koo- pen". Het blad voegt hieraan toe, dat men niet moet rekenen op meer positieve beloften van de Vereenigde Staten dan het afschaf fen van de neutraiiteitswet. „De aanvallers zouden evenwel een rekenfout maken, wanneer zij den Amerikaanschen factor zouden verwaarloozen. Niettegenstaande den afkeer zich van te voren te verbinden zouden de staten In geval van een oorlog in Europa de zijde van de democratieën kiezen". Hierbij wordt herinnerd aan den toe stand van 1914 en 1917. Toen grepen de Vereenigde Staten niet in om een klein groepje bankiers en wapenfabrikanten te helpen, doch omdat het tijdstip was geko men, waarop de Amerikaansche belangen zoozeer waren aangetast, dat het niet lan ger mogelijk wa6 den vrede te bewaren. TSJECH O-SLO W AKI JE. DE BESPREKINGEN VOORTGEZET. Twee ministers aan het woord. Minister-president Hodza heeft gister middag vertegenwoordigers van de Sudeten duitsche partij ontvangen, met wie hij dè besprekingen over de kwesties betreffende de Sudeten Duitschers voortzette. De vertegenwoordigers, die van volmach ten voorzien waren, waren de afgevaardig den Kundt Rosche en Peter, met als des kundigen Wilhelm Revekowsky en de ad vocaat Schnlstemz. De aanwezigheid dezer deskundigen wijst er op, gelijk men in Praagsche politieke kringen meent, dat de onderhandelingen precies volgens het plan van Hodza verloopen en niet on gunstig. Minister Krofta ontving den leider der Duitsche sociaal-democraten. De centrale federatie van Tsjecho-Slowaaksche in- dus'rieën heeft een plechtige zitting ge houden in tegenwoordigheid van minister president Hodza, tijdens welke de minister van handel. Mlcoch. een redevoering heeft uitgesproken, waarin hü o.m. verklaarde, dat het in Tsjecho-Slowakije niet mogelijk is een economische politiek te voeren vol gens de nationaliteiten en dat men in de economie in het algemeen geen grenzen of na'lonallteitenafscheldingen kan trekken, aangezien het economische leven zich zoo danig vertakt, dat alleen een program van economische politiek in het algemeen belang het welzijn van alle bewoners van den staat kan zijn. De belangen van de geheele industrie vormen één geheel en de beste manier om hun bescherming te verzekeren is te waken voor de eenheid van de geheele industrie. De minister van landsverdediging heeft verklaard: „In Tsjecho-Slowakije wenscht niemand oorlog, zelfs het leger niet. Ik ben ervan overtuigd, dat het met goeden wil mogelijk is, alle binnen- en buiten- landsche kwesties op te lossen op minnelijke wijze, doch aangezien ondanks onzen goe den wil ons voortdurend een zwaard boven het hoofd hangt, is het onze plicht, het zwaard te kunnen hanteeren. Onze eenige wensch gaat uit naar den vrede. Wij willen niets van onze buren Wij denken er niet aan. ons te scharen in een Ideologisch front, dat een andere wereldbeschouwing zou willen aanvallen De bondgenootschap pen. die wij gesloten hebben, zijn niet voortgekomen uit onze sympathieën voor een regime of sociale of economische ge dachte, doch alleen uit onze overtuiging, dat het. er voor onze bondgenooten uit sluitend om gaat. den vrede te bewaren. Wli bewaken in de eerste plaats onze eigen geestelilke en stoffelijke krachten. Niemand zal voor ons vechten, indien wij niet vast besloten zijn. zelf te vechten". Eenige bladen melden van de grens- verdediging: Langs een 1600 KM. lange grens heeft Tsjecho-Slowakije een versterkingssysteem ingericht, bij welks opbouw steun is ont vangen van alle Fransche defensieafdeelln- gen. De bij de constructie der bekende Magi- not-linie opgedane ervaringen zijn den Tsjecho-Slowaakschen generalen staf ter beschikking gesteld. Frankrijk heeft de beste ingénieurs en de bekwaamste offi cieren van zijn genietroepen naar Tsjecho- Slowakije gezonden Aan de grenzen be vinden zich ontzaglijke stalen torens, die uit den grond omhooggeschoven en voor een binnenrukkend leger gesloten kunnen worden. Gemaskeerde tankaanvallen zijn op afstanden van 180 meter aangebracht. Het systeem der grondversterkingen wordt geleid uit onderaardsche commando posten met behulp van een vernuftig draadloos systeem Door op één enkele knop te drukken worden de prikkeldraadver sperringen onder hoogspanning gezet, de poorten gesloten, de tankvallen geopend. Zwaar geschut en afweerkanonnen wor den geleid met onderaardsche periscopen voor terreinberekeningen en draadlooze af- vuurinstallaties Achter deze geschutver- sterkingen loopt de eigenlijk Tsjechische „Maginotlinie". Zij bestaat uit een onafge broken reeks van ruim 1000 uit staal ver vaardigde vestingen, die door tunnels met elkander verbonden zijn, doch door één knop te drukken in onafhankelijke een heden veranderd kunnen worden. Speciale spoorlijnen loopen de kazematten binnen. 27.000 Sudetenduitsche turners zullen deelnemen aan de gymnastlekwedstrijden te Breslau Het rijk zal de vervoerkosten, welke 364.000 R.M. beloopen dragen. De Trager Mittag" publiceert een mede- deeling, waarin deze feiten worden ont huld. Het blad garandeert de echtheid en levert er den volgenden commentaar bij: „Berlijn maakt deze propaganda op het oogenblik, dat de rijkslelder voor de sport den Duitschen athleten heeft geweigerd toe te staan deel te nemen aan de sportbijeen- komsten ln Tsjecho-Slowakije. Dit docu ment vormt een bewijs voor de afhanke lijkheid der beweging van Henlein jegens de rijksautoriteiten". ENGELAND. j De kwestie der Oostenrijksche leeningen. Sir John Simon heeft in het Lagerhuis, in antwoord op vragen betreffende de Oostenrijksche leeningen na den inhoud te hebben herhaald van het op 11 Juni uit gegeven communiqué, gezegd, dat met het oog op de onbevredigende voorwaarden dezer leeningen bij de jongste beraadsla gingen te Berlijn de regeling werd getrof fen. dat bij gebrek aan een bevredigende regeling de Britsche regeering de tegen woordige Engelsch-Dultsche betalings overeenkomst op 30 Juni mag beëindigen zender voorafgaande opzegging en dat het ons. aldus sir John Simon, vrijstaat van dien datum af Iedere noodige actie te ondernemen. MEXICO. De onteigening der petroleummaatschappijen. De oliemaatschappijen zijn bij het Hoog gerechtshof in beroep grgaan van dc uit spraak der rechtbank, die de onteigen-n» grondwettig verklaard heeft. Deze stap het laatste middel, dat den maatschappij" ln de kwestie der grondwettigheid open staat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2