DE /Al t>E PIJP Ons Kort Verhaal De juiste tent voor iederen kampeerder LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 Juni 1938 Viooltjes KERK- EN SCH00LNIEUWS IJdelheid ook in het Jcamp een lastige eigenschap. Wie moet gezelschap men als kiezen SÖUDw GEESi GOUD. MAAR... FINANCIEN (n>. Al doende leert men, zegt het spreek woord. Zeer zeker geldt dit ook voor kam peeren, maar het is toch niet aan te be velen met deze wijze van vaoantie-door- brengen te beginnen alvorens men over be paalde dingen goed zijn licht opgestoken heeft. Veel ongerief kan daarmee voorko men worden. Waar moet een beginneling al zoo aan denken voor hij zich zijn uit rusting gaat aanschaffenvoor hij zijn rugzak omgespt en argwanend of hoopvol naar den hemel spiedend, de huisdeur ach ter zich toe trekt argwanend naar den hemel spiedend..." Om te beginnen bij het voornaamste: welke tent moet hij zich aanschaffen Daarbij moet men zich deze vragen stellen: met hoeveel personen zal ik er op uit gaan en: ben ik van plan op dezelfde plek te blijven of ga ik trekken? Voor alle plannen zijn mooie tenten in den handel. Een groote tent heeft als voordeel: ie. bergt een groep nvênschen, hetgeen gezellig is wanneer het eens een dag regent. 2e. Je kunt er rechtop in staan. En als nadeel: zij is minder een voudig te vervoeren, op te bouwen en af te breken, zoodat zij voor een trektent niet in aanmerking komt, tenzij men per fiets of liever nog per auto reist. Een kleine tent hééft als voordeel: zij is gemakkelijk te ver voeren (er zijn reeds doelmatige tentjes van ongeveer 2V* K.G.. alles inbegrepen i. Als na deel: er kunnen meestal maar twee perso nen in. Dan is er de keuze tusschen een enkel- en een dubbeldakstent. Een los bui tendak maakt dat het binnenste dak nooit nat wordt, hetgeen vooral in een kleine tent erg prettig is, daar men anders bij een'Stort bui voortdurend moet oppassen het tentdak niet aan te raken, aangezien bij aanraking meestal een niet meer te stuiten lek ont staat. Bij een zeer ruime vastkamptent, van stevig materiaal, is deze kans natuurlijk niet zóó groot. Een dubbeldakstent is over het algemeen wat duurder. Elke tent behoort een waterdicht grond zeil te hebben. Br zijn tenten waar het grondzeil in vastgenaaid is. Dit sluit na tuurlijk prachtig vocht- en tochtdicht af. Het nadeel ervan is dat de tent en vooral het grondzeil moeilijk te luchten zijn. Als nachtbedekking is de donzen slaap zak zeer aan te bevelen, hij is zeer licht en hij omvat je geheel. Toch is het aan te be velen zoo mogelijk nog ander dek mee te nemen; men moet niet de kans loopen kou te lijden. Een zeer practisch hoofdkussen is het luchtgevuld rubberkussen. Als matras vrage men een paar bossen stroo, eventueel armen vol hooi bij den boer op wiens ter rein men kampeert. Komt het zoo uit, dat men de tent in een bosch op moet slaan, dan kunnen dorre bladeren of ander voor de hand liggend materiaal wel voldoen. Het beste is deze „matras" tusschen grondzeil en gronddeken te leggen, aangezien men dan den minsten rommel in de tent krijgt. In den handel zijn taliooze dingen verkrijg baar die het kampeeren „aangenaam verge makkelijken", zooals b.v. verschillende soor ten lucht- en kapokmatrassen, linnen stroozakken, veldbedden enz. enz. Laat men wel oppassen niet te veel „gemak" mee naar bulten" te willen nemen, daar men er op moet rekenen dat elk ding versjouwd dient te worden en ruimte inneemt, zoodat het gemak licht ongemak wordt! Men moet zeer zakelijk weten te scheiden: dit mee, dit niet mee. Is men van plan lang op een zelfde plaats door te brengen dan is het natuur lijk wat anders, men zou eenvoudig alles in een groote kist op de plaats van be stemming kunnen laten bezorgende kist dan dan in het kamp als tafel en als keuken dienst doen. Beperking is ook van belang bij de keuze van het eet- en kook gerei- Kampeeren is eenvoudig leven, laten wij het eenvoudig houden! Beslist noodig zijn. een goed stel pannen, (liefst in elkaar passend i en één of twee gas-petroleumstei- len (aantal en grootte naar gelang van den aard van het kamp en het aantal personen). Een windschermpje. een keteltje voor de thee. een theeëi, borden, een boter- De voet-trekkampeerder zal zelfs hier van nog veel achter moeten laten, wil hij na eenige kilometers niet het gevoel krij gen evenals wijlen Atlas den aardop op zijn schouders mee te dragen. Voor den voetkampeerder is het zeer noodzakelijk den besten rugzak te hebben, die te koop ..evenals wi}len Atlas..." is. Dit is de rugzak met een draag- stel. Hierbij wordt het afmattende druk ken op de schouders opgeheven doordat het gewicht gelijkmatig over schouders, rug en heupen verdeeld wordt. Het beste kan hier eigenlijk niet goed genoeg zijn! Het spreekt van zelf dat ook de kamp- kleeding volkomen doelmatig moet zijn. IJdelheid is in het kamp een lastige eigen schap! In de eerste plaats is het noodig eenvoudig ondergoed te dragen, liefst van wol of halfwol. Dit materiaal geeft de beste beschutting tegen afkoeling. Naast het ondergoed dat men aan heelt, neme men één stel extra mee. Men moet dat tijdens het kampeeren wasschen, hetgeen niet zoo'n bezwaar is, ruimte en gelegen heid tot drogen is er genoeg. Voor de bo- verkleeding moet men, naast een luchtige short met blouse voor de heeren en rok met blouse of jurkje voor de dames, iets zeer warms bij zich hebben, b.v. een tvai- ningspark of een dikke trui. 's Nachts is een oude trui of iets derge lijks aan te bevelen. Indien men een kleine tent heeft, kan men daar maar niet in en uit gaan met zijn schoenen aan. Een paar dikke sokken is daarom hier een prettige dracht Een badpak is in het kamp natuurlijk onontbeerlijk, wanneer men wil baden en/of zonnebaden. Eén badhanddoek plus waschhandje kunnen als waschmateriaal voldoende zijn, indien men ze regelmatig uitwascht, Een droog lijntje meenemen is dus niet overbodig, tenzij de tentlijnen lang en stevig ge noeg Zijn. Een vraagstuk waar velen in het kamp mee zitten is dat van het voedsel. Toch is dit niet zoo moeilijk als het lijkt, indien we ons ook hier weten aan te passen. Het is onmogelijk in het kamp iets lang goed te houden. Daarom vallen gauwbedervende gerechten uit zoodra we liever voor een paar dagen tegelijk inslaan. Vleesch en vlsch vervallen dan. En wanneer we een tijd van hitte meemaken hebben we ook eigenlijk niet zoo veel trek in deze din gen Brood wordt gauw droog.... Een recept Voor een heerlijk, eenvoudig ont bijt is: den vorlgen avond zet men haver mout of havervlokken in de week (2 lepels per persoon op ongeveer 3 maal zooveel water). Ook voegt men wat rozijnen toe Den volgenden morgen raspt men b.v. een appel en een banaan voor leder hier door heen, en een lepel honing of ge condenseerde melk en een halve ci troen per persoon. Dit is een frlsch, sma kelijk en voedzaam ontbijt, waarbij men geen last heeft van droog brood, vloeibare boter en ingedroogde kaas.Is versch fruit in de streek waar men is. duur. of moeilijk te krijgen, gedroogd fruit voldoet evenzeer als men het weekt. Indien het geweekt is, smaak» dit fruit, veel beter, dan wanneer men het kcokt. Het Is veel eenvoudiger klaar te maken, want men zet het na het afgcwasschen te hebben. 24 uur in de week. Bovendien blijft het ecni- gen tijd goed. Het moet natuurlijk goed afgedekt weggezet worden, zooals alle eet waar In het kamp. Inplaats van brood of misschien zelfs beter dan brood, kan men pannekoeken eten van volkorenmeel, waar in men melk en voor ieder een ei doet (om te binden) en wat rozijnen. Gebruikt men de pannekoeken met een sla, dan heeft men een goed middagmaal. Bewoont men een vast kamp, btj ccn boerderij waar men karnemelk kan krijgen, dan Is het zeer eenvoudig om hangop te maken. Men giet de melk (halve liter den man) in een lin nen doek of kussensloop, laat het zoo 12 uur hangen en de hangop die in het sloop overblijft, opgediend met b.v. maisvlokken (klaar uit een pak) en wat suiker, vormt een heerlijk toetje. Men spoelt den doek goed uit en hangt dan gelijk weer nieuwe melk op. Natuurlijk moet men ook hier goed oppassjn voor insecteninvasie! Aardappels en versche groenten behoo- ren, als het eenlgszins mogelijk ls, da gelijks op het kampmenu voor te komen. Een tijdsbesparing bij de bewerking van de aardappels kan zijn dat men ze in de schil kookt, na ze onder water afgeborsteld en ontpit te hebben. Een voordeel hier van is ook. dat zij op deze wijze geschikt zijn om tijdens een trekkamp vervoerd te kunnen worden, indien voor koken den volgenden dag weinig tijd of gelegenheid zal zijn. Indien men deze aardappels (evenals b.v. gekookte prinsesseboontjes) dan in stukjes gesneden door een sla doet, krijgt men toch een voedzaam en ook smakelijk geheel. Bij sla behoeft men zich trouwens toch niet uitsluitend te bepa len tot de gewone kropsla; geraspte rau we worteltjes, peterselie, komkommer en tomaten kunnen om beurten of gezamen lijk bij de sla gevoegd worden. Dit alles heeft het voordeel, dat het niet gekookt behoeft te worden, terwijl het bovendien zeer smakelijk en gezond is. Het is niet noodig azijn mee te nemen: citroenen zijn veel practischer te vervoeren. Alleen de olieflesch veieischt dan wat zorg. Verlangt een koude dag of de smaak der personen een hartiger brok en Ls vleesch moeilijk te krijgen: een omelette met blokjes worst en tomaat zal zeer ln den smaak vallen. Indien men zoo kampeert dat thee zetten e.d. geen bezwaren opleveren, is het natuurlijk erg gezellig op gezette tij den een warme kop thee of koffie te hebben. Anders brengt de citroen en de sinaasappel naast melk en karnemelk de oplossing. Want, limonade e.d. brengt dadelijk het iastige en zware vervoer er van mee, terwijl de citroen goed blijft en gemakkelijk mee te nemen is. Wie moet men als gezelschap bij het kampeeren kiezen en hoe groot zal het ge zeischap zijn? Indien men geheel vrij is hierin een keuze te bepalen, dan is het raadzaam met het volgende rekening te houden: tracht nooit iemand tot mee gaan over te halen, indien hij eigenlijk „...schiet er iemand over..." niet veel voor de natuur en het buiten leven voelt, Het zou waarschijnlijk voor den vrager zoowel als voor den ander een groote teleurstelling worden. Het aantal personen komt er voor een vast kamp niet zoo op aan, hoewel zes toch eigenlijk al veel is. Voor een trekkamp is twee wel het ideale getal, ook nog wel vier, omdat dan de bagage over meer dragers verdeeld 2822 (Ingcz. Med.) Door Quien Sabe. Het is niet de eerste maal, dat Jaap ver liefd ls, o nee! Er is eens een Miep ge weest en een Hetty en twee Noortjes en nog een heéleboel anderen, wier namen reeds verzonken ln een min of meer grijs verleden, maar zooals hij nu verliefd ls Annie is zoo heelemaal niet gewoon. Zooiets bijzonders. Een kalme, klare stem, een lang, slank, goed getraind lichaam, houding wat onverschillig en onbewust van eigen zijn, spottende bruine oogen. waar mee de gevoelige mond in zonderlinge tegenspraak ls en donker, springerig haar. Iedereen weet, dat Jaap reddeloos en redeloos ls. Alleen de man zelf denkt, dat alle anderen, Annie incluis, ten aanzien vaal zijn affecties leven in zoete argeloos heid. Het is gebeurd om half vier, bij een tie relierend strijkje ln een bonbonlère-achtige tearoom Jaap zicht naar een uitermate diep en persoonlijk gesprek en vroeg dies origineel: .Houd je van bloemen?" Annie keek naar de drie margrieten in het magere vaasje voor haar en antwoord de afwezig: „Jawel. ,,Wat zijn jouw lievelingsbloemen?" „Viooltjes", dacht Annie en vlak er op: „Daar is-ie, Jaap gauw roep 'm, dan kun nen we gaan Thans leveren wij met Jaap de uitverko rene zijns harte aan een tramhalte af, waarna Romeo de stad in beent met het stellige voornemen een tuil viooltjes te be machtigen voor zijn Julia. Een man moet wat doen om een vrouw te veroveren, over legt hij vaag ln zijn verliefde binnenste. De kleine attenties moeten het hem leveren; als Annie van viooltjes houdt zal zij ze hebben of zijn naam is geen Jaap. E nnu begint Jaap's Odyssee door win- ----kels, waarin het geurt naar natte aarde en +wff' „i i busjes voor zout, suiker, naar de zwoele uitwaseming van bloemen J Lvo - a ,ept i 6n mesffiï (ev,6nt- en planten, winkels waarin broodkauwen- 2 bfkers. veldfleaschen, de mannen de armen ten hemel heffen een canvas waterzak en dito waschbak, I van verbazing, dat iemand in dezen tijd Hartstikke winter!" om viooltjes durft event, een kan voor melk. Alles óf van alluminium óf van bakelite, welke mate rialen beide zeer licht zijn. te vragen en „magge het geen seringe weze?" Ach, men zal uitgaan om een draak te verslaan en thuiskomen met een koe. Jaap loopt en tramt en loopt en tramt weer; zachtjes drenst, de regen en de straatlantaarns spiegelen zich triest in het zwart-natte asfalt, gele lichtvlekken in het kille donker „Als U gisteren was geko men had ik er nog gehad, over van een grafbestelling" en de eene -winkelbel zegt „Ping" en de andere „Pong" en een juffrouw stuurt hem naar een zekere Van Emmeren (die heeft een speciale klant voor viooltjes) ergens op een hoek, tegen over een katholieke kerk, een dreigende steenbonk in het vale duister, met lijn drie is hij er gekomen doch géén viooltjes Maar eindelijk, in een onooglijk zaakje, ergens in een sou-terrain: „Zeker meneer, kasgoed. Zooveel als daar kosten bij elkaar.Met het vaasje dertig centen meer, meneer. Er kan nog een taxi af, rekent Jaap bui ten onder een lantaarn uit. Zes uur het kan nog net. De overwinnaar is immers altijd welkom, filosofeert hij optimistisch. Door den onverbiddelijken taximeter be roofd van zijn laatste specie staat Jaap met kloppend hart, plus viooltjes in koesterend vloeipapier, op de stoep van Annie's home. De hospita verklaart, dat de juffrouw even uit is, maar zóó terug komt en dat de andere juffrouw thuis ls en ah meneer even boven wil komen De andere Juffrouw, dat is Henny. met wie Annie samen woont. Jaap klimt achter de hijgende vrouw de trap op; de kapstok boven is vreeselijk vol Jaap ziet het met beklemde verbazing en hij deponeert zijn jas dus over de trapleuning en zijn hoed er bovenop. En schrijdt bevangen naar binnen. Luid rumoer en dikke rookwalmen slaan hem tegemoet. In schemerdonker, hier en daar een bescheiden lampje, zit daar wat in Jaap's oogen, is: een menschen-menigte. Een geloei van welkom van alle kanten en zijn tranende oogen zien Henny door de rook naar hem toewaden met uitgestoken hand: „Jaap, wat allemenschelijk aardig van je! Hoe wist je het, natuurlijk van Annie, hè? Wat zeg je wel van zóó'n verjaars visite?" Dus ze is jarig, denkt hij snugger. ..Ja", lacht hij gedwongen, „Ik dacht, lk ga maar even vóór het eten. vanavond kan ik niet, zie je?.Van harte zeg ,En een hlce-hoe-men-huldc!", kraait Henny, Jaap jongen word jij nog es (Nadruk verboden). galant op je ouwe dag? Verdienstelijk hoor! En nog wel viooltjes. Schutterig, beduusd, geeft hij zijn kost baar, moeizaam-veroverd bouquetje prijs en ln zijn arm hart gaat de zon der hope onder. „Wie heeft je helpen onthouden?", in formeert Annie, als zij later Jaap, een zwijgende schim, in de vensterbank vindt. „En hij heeft viooltjes meegebracht" zingt Hetty, „wat zeggen jullie van onzen Jaap?" Tien minuten staart hij nog, versteend van ergernis en smart, naar Arrnie, die on verstoorbaar in de weer is met flesschen en kruiken. Dan staat hij op, stijf en knorrig. „Nou, dan ga ik maar eskondigt hij aan. Luidruchtige protesten, die al weer zijn weggestorven, als hij onhandig tus schen kussens en tafeltjes door .naar de deur strompelt. „Ik gooi je er even uit", hoorde hij Annie's onbewogen stem. Aan den anderen kant van de deur is het frisch, koel en stil. Hij schiet in zijn jas, kwaad op zichzelf, op Henny. op iedereen maar op zichzelf het meest, omdat hij zich hij weet het opeens ont stellend zeker zoo allemachtig gék heeft aangesteld „Nouzegt hij en steekt aarzelend een hand uit. Annie zegt niets. Met haar armen ver borgen achter haar rug staat zij daar en kijkt hem met oplettende oogen aan, het hoofd een beetje scheef. Dan brengt zij een hand te voorschijn en houdt iets vlak voor zijn gezicht; „Ruik eens?", zegt ze zachtjes. Het is een viooltje. „Wat bedoel je?", vraagt hij heesch. Gek, zijn stem beeft door een vreemde spanning en zijn hart zit ergens ln zijn keel, als een dikke prop. Hij slikt pijnlijk, maar het helpt niet. „Dank je wel voor je mooie viooltjes!", zegt Annie, heel stellig en heel gewoon. „Ik..Ik wist niet. „Hindert niets, hoor....", fluistert zij, als_sprak zij tot een kleinen jongen. Heeft zij het eerst haar armen om zijn hals geslagen? Hij weet het niet. Hij weet alléén maar, dat alles opeens goed is. Dat Annie van hem houdt en dat hij erg verliefd is. Ver schrikkelijk verliefd en onwaarschijnlijk gelukkig. Zóó. dat zijn oogen prikken, want Jaap Ls een beetje ouderwetsch-sentlmen- teel „Ajassesl", schrikt de hospita, als zij tien minuten later op Jaap's hoed trapt, die maar alvast de trap is afgerold en nu ge duldig op de vloermat beneden ligt te wachten. Auteursrecht voorbehouden.) ■touwt Egbtrri Echte Trlesche Heeren-Baai en Oud-Hollandschc "Pijptabak Anno 1755 2787 tïngez. Med.) kan worden. Toch geven vier mensclien al tamelijk veel onrust bij het kampop- breken enz., enz. Ieder mensch brengt zijn eigen drukte mee! Het aantal personen moet zoo mogelijk even zijn, anders schiet er altijd iemand bij het samenwandelen e.d. overl Een hond kan een leuke kampmakker zijn, indien men de verzorging, die hij elscht, er voor over en men hem onder appél heeft. De kosten van het kampeeren kan men berekenen van f. 0.60 tot f. 1 per dag per persoon, kampgeld, stroo, e.d. onkosten inbegrepen. Deze kosten hangen natuur lijk geheel af van ds eischen die men stelt, en ook van den aard van het kamp. Een trekkamp is over het algemeen duur der dan een vast kamp, daar men soms voor onverwachte situaties komt en een restaurant of hotel bezocht moet worden De duur van een vast kamp of een trektocht? Indien alles meewerkt, de zon haar beste beentje voorzet, het gezelschap goed met elkaar opschiet en het plekje ideaal ls, dan ls de tijd om huiswaarts te gaan altijd te vroeg aangebroken. Laten we dus beginnen met aan te nemen, dat de om standigheden zullen meewerken, en vroo- lijk voor onze geheele vacantlc er op uit trekken MACHTELD DEN HERTOG. In het derde en laatste artikel zal o.a. behandeld worden: Vastkamp of trekken cr, de voorwaarden hiervoor, zoowel te voet, met fiets, auto en cano, enz. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Lelden Vrije Kath. Kerk (VreewUkstr,); Nam. 81/4 uur. dienst. VOOR WOENSDAG 15 JUNI. Alphen-aan-den-Rijn Chr. Geref. Kelk! Nam. halfacht, ds. de Jong van Den Haag. Lokaal v. Mandersloostr.Nam. 7 1/4 uur. do heer Zwoferlnk van Edervecn. Boskoop Geref. Gem.: Nam. 71/4 uur, ds. v. d. Berg van Krabbendyke. Noordwijk-aan-Zee - Ger. Bond (Juliana- weg 27); Nam. 8 uur, ds. J. J. Poot van Bun schoten. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. 71/4 uur, ds. de Rover van Vlaardlngen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oudeschild op Texel J. F. Tin- holt te St. Maarten c.a. Aangenomen naar Steggerda (tocz.) H. v. Schothorst te Gaastmeer, die bedankte voor het beroep naar de Prot. Kerk in Ned. O. Indlë. VRIJE BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Enschedé J. v. d. Schors to Groningen, IIOOGLEERAARSVACATURES TE AMSTERDAM. Voordrachten van B. en W. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor, over te gaan tot de benoeming van een gewonen hoogleeraar in de inwendige geneeskunde. Overeenkomstig de voor dracht van curatoren worden voorgedra gen: le. dr. J. J. G. Borst te Amsterdam; 2e. dr. J. Groen te Amsterdam; 3e. dr. F. S. F. van Buchem te Tilburg. Voor de benoeming tot gewoon hoog- iecraar in de kindergeneeskunde dragen zij voor: le. dr. J. C. Schippers te Amster dam; 2e. dr. S. van Crefeld te Amster dam; 3e. dr. M. de Bruin te Amsterdam. „KWATTA". De Stoom Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta" heeft in 1937 de sterk gestegen kost- E rijzen niet op de verkoopprijzen kunnen ver alen en daardoor na afschrijvingen, die te Breda f. 92.287 (162.381) bedroegen, een verlies geleden van f. 29.051 (v. j. winst f. 202.917). aftrek van het onverdeeld winstsaldo bedraagt het verliessaldo f. 17.134, dat op nieuwe reke ning overgaat. Dividend wordt niet uitgekeerd (v. j. 0% op preferente- en 4r;. op gewone aandeelen). DE JAVASCHE BANK. In de heden te Batavia gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Javasche Bank werd medegedeeld, dat net uit te keeren dividend over het op 31 Maait 1938 afgeloopen boekjaar 10,7 pCt. bedraagt. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. W. B. Everts, is tot commis saris benoemd de heer A. J. Pronk, Pres^0aE- dirècteur van de Koninklijke Paketvaart-Maao- De heer rar. A. C. Sandkuyl, die aan gebeurt van aftreden was, werd als commissaris ner- kozen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10