LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Juni 1938 Derde Blad No. 23990 Het feest van „Hollandia" De Holland-junior en Nederlandsch kampioen 79ste Jaargang De roeiwedstrijden Fraaie prestatie van de Ruyter Lage en Triton domineeren bij de roeiwedstrijden. (Van onzen specialen verslaggever). De Zaterdagmiddag bracht te Alphen eindelijk de zoozeer gewenschte belang stelling in een omvang, zooals wy die van ouds kennen en die vóór dat tijdstip totaal had ontbroken. Toen herleefde ook weer de oude sfeer, die zoo geheel eigen aan roei wedstrijden is en die zich in haar krach- tigsten vorm openbaart in een oorverdoo- vend geloei, veroorzaakt door honderden roeiers- en roeistcrskelen en dat toeneemt naarmate de ploegen dichter de finish naderen. Er heerschte in en om hotel 's Molenaars al spoedig de oude genoeglijke stemming van altijd; er was weer de gebruikelijke, feestelijke mengeling van clubkleuren, oempa- en gramo- loonmuziek. er was prachtige, stralende zon. kortom het was „Hollandia' weer op zijn best! Op den Lagen-Rijnoever. voorzoover op Alphensch grondgebied, heerschte dezelfde \ei keersdrukte. als wy de laatste Jaren gewend zijn. waarbij wij ons telkenmale en met toene mende verwondering afvragen hoe het mogelijk is. dat in dit niet te ontwarren kluwen van overbeladen auto's en fietsen, alles zonder ernstige ongelukken afloopt. Roeisupporters en -supportsters moeten wel onder een buiten gewoon fortuinlijk gesternte geboren zijn! Wat de roeierij betreft, dient allereerst ge constateerd. dat de organisatie als steeds voortreffelijk was en dat het programma stipt op tijd kon worden beëindigd. Maar toch was dit programma minder aan trekkelijk dan voorheen, waartoe verschillende factoren meewerkten. In de eerste plaats het sterk teruggeloopen aantal inschrijvingen in de heerennummers; voorts het ontbreken wegens rouw van het Amsterdamsche „Nereus", een der sterkste ver- cenigingen in de Nederlandsche roeiwereld en tenslottehet groot aantal damesnummers. Dit moge op zichzelf nog zoo verheugend zijn. als kykspel is vooral het stijlroeien voor de meeste toeschouwers weinig attractief. En ten slotte waren er over het geheel gerekend slechts heel weinig emotioneele races, waarin van be gin tot einde een verbitterde boord-aan-boord kamp werd gestreden of waar de overwinning op de laatste meters bevochten werd. In bijna alle gevallen bedroeg het onder linge verschil tusschen de beide eerstaanko- mende ploegen minstens een volle lengte. Dit is natuurlijk een bijkomstigheid, welke met de organisatie niets uitstaande heeft en ook niet afhankelijk is van welken bestuursmaatregel ook. doch een dusdanig verloop droeg er niet toe bij om onder de aanvankelijk weinig talrijke toeschouwers een stemming van enthousiasme te kweeken. een stemming, welke eerst laat in den Zaterdagmiddag werd bereikt. De beste prestatie van het geheele roeitournooi werd verricht door den Amstel-skuller Wieringa, die in het nummer lichte skiff het baanrecord, dat zijn tegenstander Fokkinga van Delftsche Sport den dag tevoren had teruggebracht van 8 min. 46 2 5 sec. tot 8 min. 351/5 sec. reduceerde tot 8 min. 29 1 5 sec.! Njord bracht er weinig van terecht; alleen in de lichte Vier werd een overwinning be haald, doch verder speelden de Leidsche stu denten een ondergeschikte rol. ver beneden hun sportieven stand. Ook in de Oude Vier, waar Triton en Nereus op het appèl ontbraken, moest du Pon met de tweede plaats genoegen nemen, ofschoon wij van meening zijn. dat dit. nummer gewonnen had kunnen worden, wan neer de Leidenaars eerder aan de eindspurt be gonnen waren. Nu was de afstand tot de finish te klein om den achterstand nog geheel te kunnen inloopen. Van de Vliet-plocgcn bracht alleen de Scnior-stylvier het tot een overwinning. Zeer verdienstelijk werk daarentegen deden de die Leythe-ploegen, die alle een goeden styl vertoonden. Overwinningen in de Oude Skiff en Jonge Twee A om tweede pryzen in de Overnaad- sche Skiff en Vier, de Jonge Twee B en de Jonge Vier A, is een resultaat, waarop die Lcythe terecht trotsch mag zjjn! Laga en Triton behaalden samen de helft van het totaal aantal eerste prijzen, n.l. elk vier, te weten Laga de Oude Vier, de Jonge Acht A en B en de Oude Acht en Triton de Oude Twee. Overnaadsche Vier en Jonge Vier A en B. Die Leythe was de eenige vereeniging met twee overwinningen in de heeren-num- mers; de overige zes eerste pry zen waren over 6 vereenigingen verdeeld. Willem III was de eenige vereeniging met twee overwinningen in de dames nummers. De wedstrijden werden Zaterdagmiddag voort gezet met het nummer Stylroeicn voor damesvieren (beginnelingen). hisschen de ploegen van de Maas en de Amstel. De ■Rotterdamsche dames waren aan merkelijk beter dan haar hoofdstedelijke sport- aisters en gingen met de bloemen strijken. De vinnende dames waren: T. van 't Hooft, bg; jkvr. A. Graswinckel. I. Vervloek D. J. Zylker. sl. en L. Lucavdic, st.vr. Voor de eindstrijd in de Jonge Vier A. ve. schenen Triton, Lcythe en de Laak aan de ttfrt. Na een aanvankelijk gelijk opgaanden i'rijd. liep Triton met een iets hoogcr empo '*n de beide andere ploeL*üi weg. By eerste Pikettenrij hadden de Utrechtenaren reeds een talve lengte /oorsprong behaald, terwijl die Lcythe iets voor de Lr-Je bleef. Op 900 meter tracht Trito.i licht tJESChrn haar boot en die der Leidenaars. De Laak kon het tempo niet bijhouden en zakte geleidelijk af. Bij het ingaan van het laatste rechte eind todde Triten reeds met 1% lengte, welke voor- j sprong in de eindspurt werd vergroot tot 2 lengtes. De Laak finischte 4 lengtes achter de innende ploeg, die de baan aflegde in 7 min. *24 5 sec., dit is slechts 11/5 seconde boven bet baanrecord van Laga. gevestigd in 1932. De winnaars waren Th. O. Rax, bg; H. R. de *ries. J. Krediet. E. Bloembergen, si. en W. wlen. st. Het nummer Jonge Skiff A. *erd een uiterst spannend duel tusschen K. E. jfeyer Jr. en Willem III en D. Logger van poseidon. Gedurende 1950 meter bleven de booten toom aan boord. Op dat oogenblik zette Logger eindspurt in. zóó fel. dat Meyer bij eiken meer achter bleef en tenslotte nog met volle lengte verloor. Logger's tijd bedroeg 1 min. 2 4/5 sec. De wedstrijd der Oude Vieren. b[acht slechts twee ploegen aan de start, n.l. ■oei 1. Njord. 2. Laga Beide ploegen startten in een hoog tempo; Laga sloeg 12, 22 en 42 slagen respectievelijk in de eerste kwart, halve en heele minuut en lag bij de eerste piketten een goede halve lengte voor. Njord ging het eerst in het baantempo over en bleef gedurig te laag om den achter stand te kunnen inloopen. Integendeel. Laga vergrootte, mooi soepel roeiend, zyn voorsprong tot 2 lengten. Eerst op 500 meter voor de finish slaagde Du Pon erin het tempo op te vieren, waardoor de achter stand ziendcroogen verminderde. Laga had echter nog net voldoende reserves over om zich den Leidenaar van het lijf te houden en won deze goede race met 3/4 lengte voorsprong in 7 min. 11 1 5 sec. De winnende Delftsche ploeg bestond uit: J. T. L. Bartlema. bg.. H. Herklots, P. H. Godefroy, C. de Iongh. si. en J. H. Hum mel. st. Hierna werd het raceprogramma onderbro ken voor een serie damesnummers. Het styiroeien voor damesvieren (beginne lingen) werd gewonnen door de Dordt-ploeg voor De Vliet en Viking in de volgorde. Dc winnende dames waren; mej. J. C. Vriesen- dorp. bg.. mej. A. Reinders. mej. C. F. Delhez en mej. L. van Waalwyk van Doorn. sl. en mevrouw T. UittenboogaardOttevanger. st,vr. Het nummer stijlroeien damesskiff «beginne lingen) werd gewonnen door mej. C. M. van Eüüren van Heyst van De Laak voor de dames Klein van de Hoop en Bönig van Willem III. terwijl in de senioresafdeeling mej. B. J. Stom van Willem III zegevierde over mej. E. Her man van De Hoop. Van de damesvieren (seniores) vertoonde de ploeg van De Vliet den besten styl; 2. De Laak; 3. Spaarne. De winnaressen waren: mej. E. Hartelust, bg.. jkvr. M W. van Heurn, jkvr. N. de Vos van Steenwijk, mej. C. C. A. Wijlker, sl. en mej. A. Werken, st.vr. Het nummer styisnclroeien damesskiff over 800 meter tusschen mej A. Taconis (Willem III) en mej. Ja. Boks (Maas) werd door eerst genoemde gewonnen in 4 min. 19 sec. De Hoop-damesacht zegevierde in het num mer styisnelroeien met groot verschil over dc Argo-ploeg. De winnende ploeg bestond uit: mej. J. Busch, bg.. mej. C. M. Calkoen. mej. C. van Best, mej H M. J. Nuis. mej. J. A. C. Hyl- kema. mej. H. Mellegers. mevr. C. Hulsinga Geertsema Beckeringh. mevr. M. E. E. Zeegers, sl. en mej. M. Steins Bisschop, st.vr. Na dit vrouwelijk intermezzo werden de hee- reunummers weer voortgezet. Allereerst de eindstrijd in de Jonge Vier B tusschen Triton en Aegir. De Groningers, die in dezelfde samenstelling in vorige wedstrijden reeds tweemaal dc over winning behaalden, startten slecht, waardoor Triton direct een halve lengte voorsprong nam en deze op de eerste baanhelft behield. Aegir maakte echter een beteren indruk en kwam op 1700 meter gelijk. In een prachtige eindspurt liep Triton echter opnieuw weg en won met een halve lengte verschil in 7 min. 29 2/5 sec. De winnaars waren: C. Th. Bom. bg.. H. H. W. Hogerzeil. R. Nicolaï. G. C. Kooyker, sl. en T. van Rees. st. Lichte Skiff. Boei 1: Delftsche Sport (B. Fokkinga); 2. Amstel (L. R. Wieringa). Fokkinga. die den* dag tevoren het baan record op zyn naam bracht, heeft hiervan nauwelijks 24 uur plezier gehad. Zijn tegen stander Wieringa was onbetwist de meerdere; niet alleen in technisch opzicht, doch ook wat het sturen betreft, welke factor by Fokkinga zeer veel te wenschen overliet. Wieringa liep direct na de start uit en bleef tot aan het laatste rechte einde ruim een lengte voor. Toen spurtte hij zóó fel. dat Fokkinga achter bleef en met ruim 3 lengten tusschenruimte door de finish ging. Wieringa bracht Fokkinga's ééndaagsch baan record van 8 min. 35 4/5 sec. terug tot 8 min. 29 1/5 sec. Lichte Vieren. Dit nummer leverde voor Njord de eerste en naar later zou blijken, ook de laatste overwin ning op. Argo lag alleen kort na de start even voor. doch bleef al spoedig by de Leidenaars achter, die zonder stryd met 2 lengten wonnen in 7 min. 59 sec. De winnaars waren: G. D. F. Coutinho, bg., P. A E. Renardel de Lavalette. H. J. van Voort- huizen. E. den Tex. sl. en H. Coutinho. st. Overnaadsche Vier (beginnelingen). Boei 1: Die Leythe: 2. Triton: 3. De Hoop. Na een gelijke start trok Triton er tusschen uit. gevolgd door Die Leythe. terwijl De Hoop van meet af aan het tempo niet kon by hou den en geen rol van beteekenis speelde. Triton lag op 600 meter voor de finish nog steeds slechts een halve lengte voor op de Leidenaars. doch toen trokken de Utrechtena ren er zóó hard aan. dat onze stadgenooten er niet meer aan te pas kwamen en met 2 lengten verloren. De Hoop bleef ver achter. Tyd Triton 7 min. 47 2/5 sec. De zege werd behaald door F. P. Staverman, bg.. R. M. Ver- steegh, D. Moojen, J. N. v, d. Horst. sl. en L. Citroen, st. Oude Skiff. Boei 1: Die Leythe (G. J. Velds): 2. Poseidon (B. Moscow). Dit werd een zeer eenzydige race. waarby Velde van start af den toon aangaf en met 6 7 lengten won In 8 min. 9 2/5 sec. Jonge Aeht A. Boei 1: Njord: 2. Laga; 3. Argo. De Delftsche roodbaadjes namen direct na de start de leiding om deze niet meer af te staan. Argo en Njord leverden daarentegen een feilen stryd om de tweede plaats, welke eerst op de laatste meters ten gunste van Wage- nlngen werd beslist. Zóó gering was het ver schil, dat velen Njord naar later bleek ten onrechte als nummer 2 aanwezen. De voorsprong van Laga op Argo bedroeg by de finish ruim IL lengte; de tyd van de win naars was 6 min. 48 2/5 sec. Hun namen zyn: R. van Stolk. bg.. R. A. Brzesowki. H. G. Klin- kert. J. J Siepman v. d. Berg, J. H. Croockewit, H. T. .Frijling. T. F. Risselada en W. Moovaart, sl. en P. A. v. d. Hoeven, st. Oude Acht Aanvankelyk waren voor deze race, welke officieus op „Hollandia" als hoofdnummer geldt, alleen de ploegen van Laga en Nereus ingeschreven. Nereus trok, gelijk bekend, al zijn inschrijvingen wegens rouw in, zoodat alleen Laga overbleef. Teneinde nog eenigszins fleur aan dit nummer te geven, werden de Jonge B- ploeg van Triton en de Jonge A-ploeg van De Hoop bereid gevonden naar beste sportieve krachten, party te geven. Vanzelfsprekend had de Laga-acht hiermede echter niet veel moeite; na een volkomen regelmatige race passeerden achtereenvolgens Laga. Triton en De Hoop de finish met een onderling verschil van 1 lengte. Tyd van Laga: 6 min. 45 2/5 sec. De winnende ploeg was: B. J. G. v. d. Pot. bg.. E. A. Roosenburg. J. T. L. Bartlema. H. Herklots. P. H. Godefroy. C. de Iongh. B. van Wijk. H. van Nes. sl. en J. H. Hummel, st. Precies op tyd werden de wedstryden beëin digd. De zeilwedstrijden. De zeilwedstrijden op het Brasemermeer zyn een uitnemend geslaagd slot geworden van het jaarlijksche Hollandia-festyn. Het aantal in- schryvingen voor de roeierij mocht dan iets te wenschen hebben gelaten, voor het feest by Roelofarendsveen en Oude-Wetering was de animo ongekend groot en het eenige bezwaar, dat wy zouden kunnen opperen is, dat zx>o- vele zeilers het het wedstrijdcomité zoo moeilyk maken door niet op tyd in te schryven. Zoo waren er nu veel meer deelnemers dan in het programma waren aangegeven, hetgeen ook voor de toeschouwers de wedstrijden heel moeilyk te volgen maakt. Over het weer had ..Hollandia" ook bij de zeilery niet te klagen. Een vroolyk zonnetje deed vergeten, dat de wind vrij frisch was. En wat is er noodlger dan een fiksche bries voor zeilwedstryden? Het waaide en er viel te kruisen op de z.g. gele baan, welke in alle klassen werd gevaren. Der halve van de start eerst naar de Leidsche Vaart, dan naar Roelofarendsveen en het Paddegat en dwars het meer over naar de jachthaven Groenewold en vandaar terug naai de start. De grootere klassen zeilden s mid dags onofficieel nog een tweede race en toen werd de roode baan gevaren, dus ongeveer in de tegengestelde richting. In de U-klasse biykt de Föhn 'bok met Syt- hoff aan den helmstok een kwade concurrent te zyn, waarvoor Vermaat in de ochtendrace moest zwichten, om 's middags echter revanche te nemen. In deze klasse plegen de uitslagen trouwens zeer wisselend te zyn. En die wisse ling zagen wij merkwaardig genoeg ook in de klassen, welke evenals de vijf-en-veertigers twee races pleegden. In de regenboogklasse waren Van Staveren en De Wit de meest suc cesvolle zeilers en in de Drakenklasse deden Jan Heinen en Keegstra het om en om. De kleinere klassen gaven weinig verras sende uitslagen. In de Pampusklasse zegevierde weer eens Reitsma en dat de jonge De Vries Lentsch voor Schieffer binnenkwam behoeft geen verwondering te wekken, omdat deze telg uit een vermaard zeilersgeslacht reeds eerder successen boekte. De Noord-Nederlandsche 16 M.2-klasse gaf een uitslag, gelijk men die kon verwachten en dat Hans Nathan in het scheepje van Borgerhoff Mulder de Olympia- Jollenklasse won is na de oefenwedstrijden op De Kaag al evenmin vreemd, omdat de groote Olympiajollenzeilers op het appèl ontbraken. Van Ritman hadden wij in deze klasse meer verwacht. Evenals trouwens van Broer in de 12-voetsjollenklasse. De 12 M.2-sharpieklasse was louter Nauta en nog eens Nauta. waarby zelfs Stap er nauwelijks aan te pas kw«rr.. De uitslagen waren: 45 M.2-kruiserklasse. eerste race: 1. Föhn. st. A. G. Sythoff; 2. Walta, st. C. A. Vermaat; 3. Boekanier, st. A. Warners. Tweede race: 1. Walta; 2. Föhn. Drakenklasse. eerste race: I. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Ran, st. Ph. Keegstra: 3. Cavalier, st. E. G. van Benthem van den Bergh. Tweede race: 1. Ran: 2. Janmaat: 3. Cava lier. Regenboogklasse, eerste race: 1. Saenden. st. S. de Wit; 2. Westeinder, st. J. Sluyser; 3. Eelko, st. W. Bergsma; 4. Hollandia, st. C. van Staveren. Tweede race: 1. Hollandia: 2. Dotter, st. H. Kolff: 3. Saenden; 4. Westeinder. Olympiajollenklasse: 1. Daphnia, st. H. Na than: 2. Bontekoe. st. J. A. van Bergen; 3. Goesting, st. W. Ritman. Pampusklasse: 1. Ruiter, st. W. Reitsma: 2. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr.: 3. Witte Raaf. st. P. Schieffer; 4. Norremeer, st. W. D. Th. van Werkhoven. Noord-Nederlandsche 16 M.2-klasse: 1. Jan van Gent. st. J. van Dusschoten; 2. Jaro II. st. J. van Hulk; 3. Hilda III. st. J. A. v. Schelven. 12-voetsjollenklasse A: 1. Fr a Diavolo, st. W. Schippers; 2. Waterbaby. st. K. H. Warburg: 3. Ideaal, st. mej. E. Karreman; 4. Flits. st. M. Broer. 12-voetsjollenklasse B 1. Sirene, st. mej. B. van der Linden; 2. Snapje, st. H. Kok. ATHLETIEK. Successen van Brunhilde en Nieuw Brunhilde. Op de athletiekwedstrijden te Rotterdam. Gisteren boekte „Brunhilde" de volgende successen 80 M. hardloopen meisjes: In de serie's Jo Drabbe 1 in den tyd van 11.8 en 2. N. v. Loon 2 met 11.9 verder A. a. d. Kaay 1 met 11.4 en V. de Roode 2e met 11.9. In de finale was de uit slag aldus: 2e prys A. v. d. Kaay 11.6, Jo Drabbe 3e prys eveneens 11.6, 4e prijs V. de Roode 11.7 sec. De vyfde plaats bezette Nel van Loon met 11.9 sec. In het nummer verspringen voor meisjes plaatste V. de Roode zich in de finale en met een sprong van 4.12 behaalde zy den 4en prys. Jennie Dragt verdiende den 2en prys met verspringen klasse C. met 4.45 M. Peet Dieben plaatste zich 3e by het speerwerpen met een worp van 33.29 M. De estafette meisjes 4 x 100 M. had tot resul taat dat Brunhilde als eerste aan de finish kwam in den keurigen tyd van 56.9 sec. Deel neemsters waren: Nel v. Loon, Jo Drabbe, Willie Devn en Vic de Roode. Van Nieuw Brunhilde hebben vier leden aan deze wedstryden deelgenomen. De resultaten waren Speerwerpen C kl.: Ie pr. Bep Kuster 23.76 M. Verspringen C kl.: Ie pr. Bep Kuster 4.51 M.; 2e pr. Alie Woestenburg 4.26 M. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: 100 M. hardloopen dames klasse A: 1. F. Koen «Sagitta) 12 sec.; 2. A. de Vries (Ada) 12.2 sec.; 3. G Kouys (Holland) 13.2 sec. 200 M. hardloopen klasse a: 1. A. LoohuLs (Ada) 27 sec.; 2. C. Meinster (Minerva) 28.2 sec. 80 meter horden dames klasse A. B. en C.: L C. ter Braake 12.5 sec.; 2. A. Doorgeest 12.8 sec.: 3. H. van BalenBlanken 13.5 sec.; 4. W. Voorsmit (Solos) 13.8 sec. 10 x 100 m. estafette dames: 1. A.D.A. Amster dam 2 min. 10.2 sec.; 2. Sagitta (Haarlem) 2 min. 18.9 sec.; 3. Minerva (Rotterdam) 2 min. 18.9 sec.: 4. O.D.I.A. den Haag 2 min. 22.8 sec. 4 x 100 M. estafette dames: 1. A.D.A. 1 51 sec.; 2. Sagitta 1 53.2 sec.: 3. Minerva 1 53.4 sec. Kogelstooten dames: 1. A. Niessink (Sagitta) 11.06 M.; 2. Albers (Olym. Deventer) 10.79 M. Discuswerpen dames: 1. A. Niessink 36.35 M. 2. C. ter Braake A.D.A. 31.24 M. 3000 m. hardloopen heeren: 1. A. Sprong D.O.S. 10 min. 3.1 sec.; 2. T. Sprong D.O.S. 10 min. 3.3 sec.: 3. F. Sprong D.O.S. 10 min. 7.4 sec. 4 x 100 M. estafette heeren: 1. Vlug en Lenig (den Haag) 47.8 sec.; 2. Vlug en Lenig 2 48.4 sec.: 3. Pro Patria Rotterdam 48.4 sec. Olympische Estafette: 1. V. en L. 3 min. 55.3 sec.; 2. Sportclub 3 min. 55.6 sec.; 3. V. en L. 2 3 min. 57.4 sec.; 4. Pro Patria 3 min. 58.8 sec. NIEUW BRUNHILDE TE 's-GRAVENHAGE. Gistermorgen heeft een 10-tal dames en meisjes, leden van Nieuw Brunhilde, deelgeno men aan de athletiekcompetitie van den Turn kring Den Haag en Omstreken. Verwerkt zyn de nummers: 80 M.. Hoogspringen. Speerwer pen en 5 x 80 M. est. De tweede ontmoeting heeft plaats op 3 Juli, daarna wordt de punten telling bekend gemaakt. ALPHENSCHE ATHLETEN TE GOUDA. Te Gouda namen een aantal leden der A.A.V. '36 deel aan de G.A.C.-competitiewedstryden al waar de volgende resultaten door hen bereikt werden 100 M.: J. Verkerk 11.9 sec.; S. v. Roon 12,1 sec.; P. v. Muyen 12,1 sec.; W. v. Tuyl 12,3 sec.; H. de Blanken 12,3 sec. Verspringen: J. Verkerk 6.30 M.; W. v. Tuijl 5,59 M.; P. v Muyen 5.55 M.; S. v. Roon 5,32 M.; H. de Blanken 5,18 M. Kogelstooten: S v. Roon 10,52Mi M.; J. Verkerk 9.01 M.; H. de Blanken 8.70 M. Hoogspringen: Jac. Zaal 1.50 M. De Holland-Junioren-ploeg, die te Amsterdam het kampioenschap van Nederland veroverde. V. 1. n. r.: W. Nota, die tevens persoonhjk kampioen van Nederland werd op de 100 meter, E. Lams, P. Korver (trainer), G. v. Blankensteyn en J. Knuttel. probeerde. De laatste had een 100 meter voor de finish nog een voorsprong van ongeveer tien meter. De Ruyter gaf een prachtige eindspurt te zien en slaagde er in, zij het met miniem verschil. Bouman op de eindstreep te slaan. Voor beiden werd een tijd van 2 min. 32.1 sec. genoteerd, doch aangezien de Ruyter officieel als eerste aankwam kan hy alleen als record houder worden erkend. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter invitatie: 1. M. Osendarp (Trek vogels» 10.3 sec.; 2. en 3. Tj. Boersma «A.A.C.) en Heinz Baumgarten (De Trekvogels) 10,5 sec.; 4. Chr. Berger (A.A.C.). 400 meter hardloopen A.: 1. K. Baumgarten (De Trekvogels) 49,5 sec.; 2. N. Wernink (id.) 50.7 sec.; 3. D. Moser (A.V. 1923) 51,5 sec. 1000 meter hardloopen A: 1. F. A. de Ruyter (Quick) Amsterdam, in 2 min. 32.1 sec. (nieuw Nederlandsch record2. S. B. Bouman «Am sterdam» zelfde tijd; 3. J. Middelkoop Vires et Celeritas» Gouda. 2 min. 40 sec.; 4. J. Folkerts «A.V. "34, Apeldoorn» gediskwalificeerd. 5000 Meter A: 1. Jan Zeegers «A.A.C.) 15 min. 47,8 sec.; 2. A. Paap (Haarlem) 17 min. 2.4 sec. Polsstokhoogspringen A: 1. J. Verkes (Haar lem» 3.75 meter; 2. Tj. Pasma (U.D.I.. Arnhem) 3.60 meter; 3. C. Lamoree (Haarlem» 3.50 M. Speerwerpen: 1. N. Lutkeveld (A.A.C.61.13 meter. Vèrspringen: 1. J. J. Grootewal (A.A.C.) 6.74 meter; 2. E. Wellerdieck (Hellas) 6.71 meter. 400 meter hordenloop (kampioenschap van Nederland): 1. W. F. Buhrmann .A.A.V. Amers foort) 57,9 sec.: 2. L. Hagendoorn «De Trek vogels) 59.4 sec.; 3. E. Wellerdick (Hellas. Utrecht"» 61.4 sec. 4 x 100 meter estafette (kampioenschap van Nederland): 1. De Trekvogels (Den Haag) 43,2 sec., met W. Roest. H. en K. Baumgarten en T. Osendarp. 10 x 100 meter hardloopen 'kampioenschap van Nederland»: Voorloopige uitslag: 1. Haar lem 1 min. 52.6 sec.; 2. Hellas (Utrecht) 1 min. 54.1 sec.; 3. De Trekvogels (Den Haag» 1 min. 55 sec. A.A.C. kwam als tweede door. doch werd we gens onregelmatig overnemen gediskwalificeerd. Het resultaat werd later geannuleerd. Junioreskampioenschappen: Beslissing 100 meter: 1. W. Nota (Holland, Leiden) «kam pioen) 11 sec. Beslissing 4 x 100 meter juniores: 1. Holland, Leiden «kampioen) 45.9 sec. Kogelstooten: 1. Ten Bruggencate (Zaan land) Zaandam (kampioen) 14.19 meter. Discuswerpen: 1. Ten Bruggencate (Zaan land) Zaandam. 40.62 meter. 400 meter hardloopen. klasse B: 1. C. Nauta (Trekvogels. Den Haag» 55.2 sec. 5000 meter klasse B: 1. J. Sweres (A.A.C.) 16 min. 25,7 sec. 1500 meter klasse B: 1. P. van Rijn <De Trekvogels) 4 min. 11,9 sec Polstokhoogspringen B: 1. L. Oorschot (Hel las) 3.50 meter: 2. F. Butselaar (Hellas, Utrecht) 3.40 meter. Speerwerpen: 1. M. Verhagen (A. V. 1923 Amsterdam» 51.59 meter; 2. W. Mess (P. P.. Rotterdam) 50.90 meter. 200 meter klasse C: 1. G. van der Wilk. A.V., 37. Alkmaar, 22,8 sec.; 2. W. Kips (Quick) 22.3 sec. 400 meter klasse C: 1. J. Struyk (D.O.S.) Rot terdam. 55.2 sec. 1500 meter klasse C: 1. J. Koopmans (Haar lem) 4 min. 21.8 sec. Dc Leidsche junioren hebben voor een ver- ïassing gezorgd. Beide kampioenschappen, waarover wij Zaterdagavond schreven werden te Amsterdam door hen verworven. In een spannenden race, waarin Barentz (Hellas, Utrecht» en Nota van „Holland" tot op 80 Meter gelyk lagen, trok Nota in de laatste 20 meter onweerstaanbaar naar voren en ging ge decideerd als eerste door de finish. Er werd precies 11 sec. voor hem getimed. Wij meenen echter dat zyn tyd eerder 10.9 sec. is, daar voor No. 2 en 3 eveneens 11 sec. werd opgenomen en er tusschen de loopers toch merkbaar verschil was. Hoewel de 100 Meter door den wind in den rug wel gunstig beïnvloed werd. is de tyd van den nieuwen kampioen toch zeer fraai en ook gezien zyn wyze van loópen. zal hij spoedig als Nederlandsch sprinter van zich kunnen laten hooren. Barentz (Hellas) en Meulemans (Trek vogels) werden 2 en 3. terwijl Knuttel van „Holland" op de 4de plaats beslag legde in den eveneens uitstekenden tijd van 11.1 sec. Het Leidsch „Holland" beschikt wel over snelle junioren-sprinters. Het Nederlandsch kam pioenschap 4 x 100 Meter estafette jun. ging. zooals wy vermoed hadden, ook naar de Sleu telstad. Holland" won in den tijd van 45.9 sec. en overtrof hiermede al haar op dit nummer gedane verrichtingen. Door het diskwalificeeren van Pro Patria had „Holland" de binnenbaan. G. van Blankensteyn ging voor „Holland" als eerste weg en met. zijn krachtigen pas had hy reeds in de eerste bocht den looper van A.V. '23 II te pakken. Hij gaf over aan E. Lams die op het rechte stuk tegen wind in geen terrein verloor en een goede wissel maakte met Knut tel. Duidelyk bleek nu. dat de stryd ging tus schen „Honand". Haarlem" en A.V. '23 I (Amsterdam). Knuttel liep uitstekend. De wis sel tusschen hem en Nota kostte echter te veel tyd Echter liep laatstgenoemde den geringen achterstand op „Haarlem" spoedig in en ging met goeden voorsprong op ..Haarlem" over de finish. Zij nog vermeld, dat „Haarlem" bui ten mededinging liep. Deze uitslagen zijn een prachtig resultaat voor het slechts enkele ja ren bestaande ..Holland", dat van de oprich ting af steeds heeft zorg gedragen voor goede trainers; wij noemen slechts M. v. d. Berge. J. Blankers en in het bijzonder den huidigen, den heer P. Korver. die tevens trainer der Ne derlandsche ploeg is. Voorts is Frits de Ruyter er op deze wed strijden in geslaagd het Nederlandsch record over 1000 meter, dat op zijn naam stond met een tijd van 2 min. 34.9 sec. gevestigd op 9 Juli 1935 te Amsterdam, met bijna 3 seconden te verbeteren en te brengen op 2 min. 32,1 sec. Het was een merkwaardige race. die de Quick-athleet liep. Zijn ernstigste concurrent w as Bouman. die het nu eens op dc 100 meter 400 M.: Jac. Zaal 53.4 sec. Speerwerpen: Jac. Zaal 27.62 M.; W. v. Tuyl 27.55 M.: P. v. Muyen 24.83 M. 4 x 100 M.: loopers v. Tuyl. Zaal, v. Muyen en Verkerk in 47 sec. Ook Alphia heeft met een heeren- en dames- ploeg deelgenomen aan de competitie. Er stond een koele, straffe wind over het veld. welke nog al drukte op de tyden. Toch werden er nog be hoorlijke prestaties geleverd, daar alle deelne mers C-klassers zyn. Van de heeren noemen wij A. Sampimon en G. Zijlstra. die een goeden tijd maakten op de 400 M.. terwijl C. Prook een goede prestatie le verde op de 800 Meter. Wat de technische num mers betreft waren het de heeren W. J. Bergs- hoeff en D. de Jong. die behoorlijk prestatie leverden bij het speerwerpen en kogelstooten. Wat de dames betreft, deze behaalden op ver schillende nummers de eerste plaats en maken weer een goede kans het kampioenschap te ver overen. Ook de estafette werd door de Alphia- dames gewonnen in een keurige race. Alle over gaven werden zonder fouten gedaan. Hieronder laten wij de prestaties volgen: 100 M. heeren: D. de Jong 12.4 sec.. W. J. Bergshoeff 12.6. 400 M. heeren: A. Sampimon 56.5 sec„ A. Zyl- stra 57.8 sec. 800 M. heeren: C. Prook 2 min. 29.9 sec.; M. Zijlstra 2 min. 38 sec. Verspringen: A. Sampimon 5.57 M„ W. J. Bergshoeff 5.34 M. Hoogspringen: M. Zylstra 1.35 M. Kogelstooten: D. de Jong 8.91 M. Speerwerpen: W. J. Bergshoeff 34.17 M. 4 100 M. Est, 50.6 sec. Dames 100 M.: C. Costerus 15 sec.; A. Bout hoorn 15,3 sec.; B. de Vos 15,7 sec. Hoogspringen: C. Costerus 1.20 M„ M. Bout hoorn 1.20; B. Bouthoorn 1.15 M. Verspringen: A. Bouthoorn 3.88 M.: B. de Vos 3.78 M. Kogelstooten: M. Bouthoorn 9.55 M.; C. Coste rus 9 M.: B. de Vos 8.75 M. Speerwerpen A. Bouthoorn 21.86 M.; B. Bout hoorn 17.80 M. 4 x 100 M. est. 59.4 sec. KORFBAL. KON. NED. KORFBAL BOND. Uitslagen van gisteren. N.H. I: Koog Zaand.Blauw Wit 52. Z.-H. 1: RozenburgDeetos 08. Prom, degr.: Z.H. II: Ons Huis—Het Zuiden II 0—2. FIKS (OEGSTGEEST). Zaterdagmiddag trok Fiks I naar Amsterdam om daar haar krachten te meten met Oranje- Nassau I. Te ongeveer 5 uur begon de match met een uiterst kalm spel van de zyde van Fiks. Oranje-Nassau bleek de eerste 20 min. dan ook wel tegen Fiks opgewassen te zijn en wist den stand gelyk te houden <2—2). Hierna ging Oranje-Nassau verslappen en zoo kwam de rust met een 4—2 voorsorong voor Fiks. Na de rust zat er wat meer beweging in het spel. Fiks toonde over het geheel beter te zyn. Oranje Nassau wist nog eenmaal den achterstand op te halen, maar moest ten slotte het onderspit delven met 8—3.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9