BUITENLAND De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije ten einde gebracht LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Juni 1938 VRAGENRUBRIEK Opmerkelijke rede van Hess FAILLISSEMENTEN ALGEMEENE BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE R.ADEN VAN ARBEID. 19de jaarvergadering te Leiden. Onder voorzitterschap van den heer G. K Vos uit Voorburg is Zaterdag hier ter stede de negentiende algemeene vergade ring van den Algemeenen Bond van Amb tenaren bij de Raden van Arbeid gehou den. Vertegenwoordigd waren alle afdee- lingen en correspondentschappen. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de innerlijke waarde en de toenemende kracht van den bond, doch was van mee ning. dat, gezien de inzinking, welke in het economisch leven blijkbaar gaat intre den en de oorlogstoebereidselen, welke al lerwegen worden gemaakt, de ambtenaren in den eersten tijd op geen salarisverhoo- ging zullen kunnen rekenen, niettegen staande zij het hard te verantwoorden hebben Hierna herdacht spr. in gevoelvolle woorden, welke staande door de afgevaar digden werden aangehoord, liet verschei den van het hoofdbestuurslid Willem de Jong, die vele jaren zijn krachten aan den bond heeft gegeven. Bij de behandeling van het jaarverslag van den secretaris, waarbij ook het beleid van het hoofdbestuur werd besproken, heb ben verschillende sprekers dank gebracht aan de leiding van dit hoofdbestuur, dat door goede propaganda enz. de innerlijke waarde van den bond en de kracht naar buiten heeft bevorderd. In het bijzonder werd de formatie bij de Raden van Arbeid besproken, waarbij de nadeelen voor de ambtenaren, als gevolg van het niet in voeren van een uitgewerkte nieuwe rege ling. onder de loupe werden genomen. In het algemeen was men het er over eens, dat te dien aanzien de actie krachtig moet worden voortgezet. Bij de gehouden discussies, waarbij ook de voorzitter van de Centrale van ver- eenigingen van personeel in 's rijks dienst aanwezig was, werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over het weerstandsfonds en over den bondscursus. In het bestuur werden herkozen de hee- ren G. K. Vos en C. M. J. van Oeveren en gekozen de heeren A. Rijsterborgh en J. M. de Vaal. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan hel aftredend hoofdbestuurslid, den heer G. Verburg, die om redenen van particu lieren aard zich niet meer beschikbaar kon stellen. HET 30-JARIG BESTAAN VAN L.F.C. TWEE TACHTIG-JARIGEN. Prof dr. J. W. Muller Sr. en mevr. de wed. dr. A. Nijkampter Laag. Onze stadgenoot, prof. dr. J W. Muller Sr.. oud-hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Universiteit alhier, zal morgen zijn tachtigsten geboortedag her denken. Naar wij vernemen zal prof. Muller dezen dag buiten de stad doorbrengen. Eenzelfde voorrecht valt morgen te beurt aan een bekend oud-stadgenoote mevr. de weduwe dr. A. Nijkampter Laag, thans wonende Parkweg 6. Scheveningen. Mevrouw Nijkamp, dokter's dochter, weduwe, moeder en schoonmoeder heeft ten tijde van haar veeljarig Leidsch verblijf haar woning aan de Breestraat 171 steeds met groote vastvrijheld open gesteld. zoodat haar vele vrienden en vriendinnen ongetwijfeld met dankbare belangstelling van het bovenstaande ken nis zullen nemen. Geslaagde feestavond. De Leidsche Football Club heeft Zaterdag haar 30-jarig bestaansfeest gevierd De groote zaal van „Zomerlust" was geheel bezet en weldra heersohte er, mede door de opgewekte muziek der Roto Colour Players, een zeer gezellige sfeer. De oude banier stond naast het podium te midden van vele bloemen. Een bewijs, aldus de voorzitter, de heer Langezaal in zijn openingswoord, dat de jubileerende vereeniging met haar zus- tervereenigingen op zear goeden voet staat. Van de 16 bloemstukken waren er ti.l. 11 gezonden door vereenigingen, die evenals L.F.C. bij den L.V.B. zijn aangesloten. De voorzitter riep allen een welkom toe, in het bijzonder den heer M. G. Verweij. wet houder van financiën, afgevaardigden van den L.V.B.. E.H.B.O. en zustervereenigin- gen. „The Good Old" L.F.C.. zoo zei de voorzitter, heeft 27 jaren met enkele ver eenigingen steeds aar. de spits van het Leidsche voetbal gestaan. Helaas moest L.F.C. voor 3 jaar naar de 4de klasse de- gradeeren. Dit jaar echter werd het kam pioenschap met vlag en winpel behaald en al slaagde het eerste elftal er niet in dit maal met succes door de promotie-compe titie te komen, hij is er stellig van over tuigd, dat het 3de klasseschap niet lang op zich laat wachten Hulde bracht spreker aan de jeugd van L.F.C, die in de juniorescompetitie op zoo schitterende wijze met 122 doelpunten voor en 2 tegen het kampioenschap behaalde. Spr. bracht dank voor de bloemenhulde aan den L.V.B.. aan de vereenigingen ASC. UVS, Lugd.. LDWS. Sportman. Tona, Quick Boys. DVS, Rouwkoop. LDTS. Rocdenburg, de E.H.B.O., Zomerlust en de supporters v. d. Tuyn en Dexel. en voor de gelukwen- schen gezonden door de Sleutels, Leidsche Boys, Morschkwartier, Ons Clubje, Fides Pacta, het L.V B-bestuurslid deh heer Dijk man en den heer Dietrich. Het programma sprak van een „groote feestavond" Daarvoor heeft het „Leidsclie Revue- en Cabaretgezelschap" onder lei ding van Nard Boer inderdaad gezorgd Een programma vol afwisseling werd het publiek in vlot tempo voorgezet. Een revue, geheel in het teeken van het L.F.C.-jubi- leum met een keurigen inzet, geestige in termezzo's en bewonderenswaardige ta bleau vivants. Het gezelschap werd in den persoon van den leider, den heer Nard Boer met bloemen gehuldigd, evenals de heer Bert Langezaal. die met zijn Roto Colour Players de muzikale begeleiding uit stekend verzorgde. In de pauze werd van de gelegenheid tot feliciteer™ druk ge bruik gemaakt. Het was een prachtige avond, waarop L v.C. met groot genoegen kan terugzien Dat het bal. onder leiding van Gé Mie- remet. dat tot diep in den nacht in zeer gezellige stemming voortduurde, een pret tig slot van dit geslaagde feest beteekende. behoeft geen betoog. HET „ZIJL"-WATER WEER ZUIVER Naar wij vernemen heeft men in de zweminrichting „De Zijl" van Zaterdag avond tot hedenmorgen doorgewerkt om het zwemwater weer zuiver te krijgen. En men is daarin beter geslaagd dan men zelfs heeft durven hopen. De insecten zijn volkomen verwijderd en het water is der halve weer schoon. Zonder eenig bezwaar kan men er dus weer gaan zwemmen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: M. Brinks, Turfmarkt 11, Leiden. Gou den en zilveren werken; uurwerken; imi tatiezilver, doublé en gemonteerde juwee- len. enz. Opheffing filiaal: P K Koorsteeg 7. Leiden Vestiging filiaal: Haarlemmer straat 126. Leiden, d.d. 3 Juni 1938. Gritcentrale N.V Wilhelminastraat 49, Noordwijk Handel in droge en gebrande grit. Uittredend commissaris: D. van der Wal. Zwolle. Nieuwe commissaris: J. Doek- sen, Terschelling. J. A. v. d. Velden en Zoon, Hooge- waard B. 219, Koudekerk Rietdekker; riet mattenmaker. Uittredend eigenaar: J. A. v. d. Velden. Koudekerk, dd. 1 Mrt. 1938. Nieuwe eigenaar: J. M. v. d. Velden. Kou dekerk. Wijziging handelsnaam in: J. M. v. d. Velden. AFSCHEID EN INTREDE Ds. J. G. UBBINK Ds. J. G. Ubbink, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk van Zevenhoven, die het beroep heeft aangenomen naar de Geref. Kerk in'H. V. te Leiden om werkzaam te zijn in algemeenen dienst zal Vrijdag 17 Juni a.s. om half acht zijn intrede doen bij de kerk van Leiden na te voren in den- zeifden dienst te zjjn bevestigd door ds. K. H. Kroon alhier. De diensten zullen plaats vinden in de Kerkzaal aan het Ge recht. AANBESTEDING, De garnizèenscommandant alhier heeft een onderhandsche aanbesteding gehouden voor de levering van aardappelen geduren de het tijdvak van 16 tot en met 30 Juni 1938. Ingekomen waren 2 inschrijvingsblljet- ten t.w. C. Wagemaker tegen den prijs van f. 10.34 per 100 K.G. en W. den Herten en Zn. tegen den prijs van f. 8.34 per 100 K.G. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. - ONTSPANNINGSVEREENIGING „V.O A." Bovengenoemde vereeniging hield giste ren haar eersten vischweds>rijd in het nieuwe seizoen De vangst was slecht, er werd een otaal gewicht van 1760 »:am gevangen De uitslag is als volgt ie prijs 'met extra prijsp. Smit; 2e prijs A. Bakker; Se nrijs J Amsterdam- 4e Driis A. Leuring; 5e orijs H S'hout-n' 6e Driis N. Hohw'lder; 7e Drijs J. Ouds hoorn. 8e Drijs N. Polanen; 9e prijs H. v Loeff; 10e Drijs J v Wendt. Verder mocht elk lid een prijsje in ont vangst nemen. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag as. zal het Muziekgezelschap „P-C. en L." directeur de heer M. Bolderdijk 's avonds 8 uur precies het derde concert verzorgen in het Plantsoen „Musis Sacrum". Bij eventueel „niet doorgaan" zal dit tijdig bekend gemaakt worden door middel van de borden op de bekende plaatsen. Het programma luidt: 1 Souvenir de Trois-Vierges, marsch, J. J. Krever; 2. Ouverture La Vestale, J. G. Kastner; 3. Doornroosje's Bruidsvaart, Max Rhode, Arr. A. Dreissen: 4. Le Trouvère. Potpourri sur l'opéra de Verdi M. J. H. Kesseis; 5. Paris- Bruxelies, marsch, L. Purnotte. Pauze. 6. Steeds Voorwaarts. Sempre Avanti, marsch M. Bolderdijk; 7. Ouverture Jeanne d'Arc Jos. Kesseis; 8. Wiener Praterleben, Valse S. Translateur Arr.: A. Dreissen; 9. Tann- hauser. Fantasie sur l'Opéra Richard Wagner, G Gadenne; 10. Bruxelles-Lille, marsch, L. Vermaelen. Naar wij vernemen heeft mr. P. A. Briët zijn benoeming tot voorzitter van de Contactcommissie voor de vereenigin gen op nationaien grondslag, aanvaard. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een bruin dekzeil van een jol. liggende in de Meerburgersloot. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over een is de 7-jarige G. K., wonende aan de Oude Vest, op den Maresingel tegen een fietser aangeloopen. waardoor de jongen viel en het linkerbeen brak De E.H.D. ver voerde hem naar het Academisch Zieken huis, Gistermiddag te ongeveer 5 uur is een 16-jarig meisje W. A uit de Marnix- straat op de Breestraat met haar rijwiel in de tramrails geslipt, waardoor zij viel en met het hoofd tegen de voorpui van hotel „Centraal" terecht kwam. Zij ver loor het bewustzijn en werd door den E. H.D. eerst naar het Academisch Zieken huis en vervolgens naar haar woning ver voerd. Een nauwelijks l'A-jarig dochtertje van L.. wonende in de Schoolstraat, dat onder toezicht van een 11-jarig zusje wan delde, is Zaterdagmiddag ir. een langs de Kooilaan gelegen sloot geraakt. Een onbekend gebleven man en de 14- jarige C. M„ die zich gekleed te water begaven, slaagden er in het kind. dat veel water had binnengekregen, op het droge te brengen, waarna de E.H.D. het ter ver dere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overbracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeioopen week opgenomen: Dinsdag 7 Juni 52 volw. personen Woensdag 8 Juni 52 volw. personen Donderdag 9 Juni 51 volw. personen Vrijdag 10 Juni 50 volw. personen Zaterdag 11 Juni 52 volw. personen Totaal 257 volw. personen Dc verkiezingen. De derde en laatste verkiezingsdag is vrij kalm verloopen. Wel maakt het Duitsche Nieuwsbureau melding van sommige geval len. dat een Sudeten-Duitscher door Tsjechen werd aangevallen en gewond, doch veel te beteekenen hebben deze incidenten toch niet. Alleen te Warnsdorf, in Noord- Bohemen, nam de tegenstelling een oogen- blik gevaarlijke vormen aan. toen een 47 Sudeten-Duitschers werden gearresteerd, nadat 2 waren gewond, maar hun vrijlating waarvoor gedemonstreerd werd deed de rust terugkeeren. Voor zoover zij bekend zijn, bevestigen de uitslagen van dc verkiezingen in de Sude- ten-Duitsche gebieden de aanwijzingen van de beide voorgaande verkiezingsdagen op 22 en 29 Mei. In de plaatsen met Duitsche meerderheid verkregen de Henleinisten 65 tot 85 procent der stemmen De sociaal-de mocraten verliezen 50 tot 80 procent hunner aanhangers. Het merkwaardigste verschijnsel van deze drie verkiezingsdagen is de massale over gang der Duitsche communisten naar de Henleinisten. In sommige plaatsen heeft 90 procent der communisten voor Tlenlein ge stemd. Dit stelt degenen in het gelijk, die beweerd hebben, dat de vooruitgang, die de Sudeten-Duitsche partij de laatste jaren geboekt heeft, vooral in economische en sociale, eerder dan in nationale overwegin gen gezocht moeten worden. De sociaal-democraten en de nationale socialisten zijn iets vooruitgegaan. Ook de Slowaaksche volkspartij van mgr. Hlinka, is vooruitgegaan, doch heeft ner gens meer dan veertig tot vijf en veertig procent van de stemmen behaald. In 3235 gemeenten met een Tsjecho- slowaaksche 1000 gemeenten met een Duit sche en 160 gemeenten met een Hongaar- sche meerderheid zijn geen verkiezingen gehouden, omdat de partijen tot overeen stemming gekomen waren over de verdee ling der zetels, of omdat er maar één lijst met candidaten was ingediend. In werke lijkheid zijn dus slechts verkiezingen ge houden in 3829 gemeenten, waarvan 2560 Tsjechoslowaaksche, 891 Duitsche, 5 Pool- sche, en 373 Hongaaische. In Iglau meldt het D.NB. zijn Tsjechen uit de omgeving, zonder stemgerechtigd te zijn, met talrijke autobussen naar de stad gebracht, waar hun stembiljetten werden verstrekt. Bevoegde instanties der Sude ten Duitsche partij verklaren reeds thans, dat zij de resultaten der gemeenteraads verkiezingen in Iglau niet zullen erkennen wegens dit bedrog. Zij eischen een nieuwe verkiezing. In enkele plaatsen hadden na afloop der verkiezingen demonstraties plaats, waarbij de politie moest optreden, o.a. te Brotos- lava, waar 20 gewonden vielen en eenige arrestaties werden verricht. Nadat de Henleinisten te Jihlave een stembureau waren binnengedrongen, is Hott, de lijstaanvoerder van de nationale socialisten, die zich in het lokaal bevond, door een beroerte getroffen en overleden. Hott was een neef van president Benesj. De geheele stad is in verband hiermede in den rouw. De politie is in alarmtoestand gebracht. Rede van Rudolf Hess in Slcttin. In aanwezigheid van Hitier heeft Rudolf Hess tijdens een betooging te Stettin, die door 500.000 personen uit Pommercn be zocht werd. een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: Hoe armzalig zijn de menschen daarbui ten in de wereld, die gelooven, dat Adolf Hitler zou kunnen streven naar oorlog en vernieling. Hij kent den oorlog, hij weet, dat deze het einde zou beteekenen van zijn vredelievende plannen. Hij weet nog meer, n.l. dat een Europeesche oorlog het einde zou beteekenen van de cultuur van Europa; ik wilde, dat allen, die verantwoordelijke posten bezetten bij andere volkeren, den oorlog even goed zouden kennen ols hij en er zich evenzeer van bewust zouden zijn wat een oorlog voor het lot van Europa betee kent. Bijna nooit heeft men zoo lichtvaar dig gespeeld met het lot der volkeren als In deze laatste weken, in welker aan ge beurtenissen rijke middelpunt een staat stond, die als zoodanig slechts dank zij de leugen van Versailles bestaat en die dank zij die leugen de wereld in opwinding ver mag te brengen. De plechtige beloften, die aan de minderheden van dien staat zijn ge geven, zijn gebroken. Steeds vreeselijker worden de minderheden ontrecht, geterrori seerd en mishandeld. Steeds weer zijn de leden van het niet-Tsjechische volksdeel neergeslagen, alleen omdat zij geen Tsjechen zijn. Helder en duidelijk staat voor aller oogen: ten eerste deze staat is klaarblijke lijk niet bij machte orde en rust binnen zijn grenzen te handhaven, ten tweede: deze staat is geworden tot een haard van gevaren voor den vrede in Europa. Het beteekent den vrede in Europa te bedreigen, wanneer men plotseling mobili seert, zonder het geringste motief mobili seert. Maar deze staat mobiliseert niet al leen, bliksemsnel heeft hij aan de grenzen tusschen hem en zijn nabuur een toestand opgeroepen, die practisch een soort oor logstoestand is. De eene provocatie van dén nabuur is op de andere gevolgd. Als motiveering voor dit gevaarlijke optreden is de wereld bekend gemaakt, dat bij geruchte verluid heeft, dat Dgfe sche troepen zich in de richting va» de grens bewogen. Een niet bewezen volkomen onwaar gerucht is dus vol doende om te spelen met een afschu. welijken oorlog. Aan niemand anders dan aan den Fuehrer hebben Europa en de wereld het te danken, dat dit spel niet tot een catastrophe heeft geleid. Het is slechts verwonderlijk, dat in hun angst waarschijnlijk waanzinnig ge- wordenen niet zoo spoedig mogelijk tot rede gebracht zijn door staten, die in vloed op hen hebben. In plaats daarvan hebben wij beleefd, dat in ieder geval in het openbaar door een groot deel der radiozenders, door commu nique's in de pers enz. een stroom van las ter en feitenverdraaiingen uitgegoten lï tegen hen, wien alleen het te danken is, dat Europa niet in vlammen staat. Toen echter gebleken was, dat Duitschland niet rea geert op de provocaties, wilden plotseling buitenlands allen vredesengelen zijn ge weest. Voortgaande verklaarde Hess, dat de vol keren zelf even weinig, als ooit den oorlog willen. Er leven nog te veel frontsoldaten onder de volkeren cn de frontsoldaten in de geheele wereld willen den vrede. „Ik kan mij in ieder geval niet indenken, dat de werkelijke oudstrijders van andere volke ren goedkeuren, dat hun dapperheid en de dapperheid hunner kinderen misbruikt wordt om oorlogsoprulers hun handwerk mogelijk te maken". Tenslotte waarschuwde Hess er voor Dultschland's vredelievendheid voor zwakte te houden. Besprekingen worden geopend. De raad der ministers van politieke departementen is Zaterdag bijeen ge weest onder voorzitterschap van Hodza en heeft definitief het besluit der regeering bevestigd ais basis voor de onderhandelingen met die Sudeten- Duitschers te nemen eenerzijds het door de üegeering uitgewerkte natio naliteiten statuut, anderzijds het op 8 Juni door de gevolmachtigde afge vaardigden van Heniein, Kqndt, Peters en Roche aan den minister-president overhandigde memorandum. Morgen beginnen op deze basis de be sprekingen. De regeerlng heeft voorts de vertegen woordigers der Poolsche en Hongaarsche groepen en partijen uitgenoodigd te komen praten over de kwesties der nationaliteiten Intusschen wordt te bevoegder plaatse het memorandum van Heniein nader bestu deerd De Britsche majoor Sutton Pratt is naar Praag vertrokken, om aldaar op te tre den als tweede militaire attaché, teneinde den militairen attaché Iji zijn normale füncties te helpen. Voorts zal hij, naar Reuter verneemt, alle Incidenten onder zoeken. welke zich kunnen voordoen, ten einde de feiten hiervan aan zijn regeering te rapporteeren. N. C. H. K. te L. Behandelen met citroen sap. Daarna uitwasschen. In de week van 7 t/m. 11 Juni werden in Nederland 32 faillissementen uitgesproken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Tsjecho-Slowakije en Spanje. Eden ziet geen reden voor optimisme. Tsjecho-Slowakije en Spanje beheer- schen volledig de algemeene politiek. De verkiezingen in Tsjecho-S8owakije brachten geen verrassingen meer. Des te opmerkelijker is de rede van Rudolf Hess te Stettin, men zie hierachter. Deze rede past geheel in het kader van de felle aan vallen der Duitsche pers tegen Praag. De Fransche pers reageert daarop niet min der fel. De „Petit Parisien" schrijft, dat het vooruitzicht op een regeling te Praag Duitschland in het geheel niet schijnt te bevallen. Berlijn schijnt tot eiken prijs de tweedracht tusschen Tsjechen en Sude ten-Duitschers te willen handhaven. De „Figaro" schrijft, dat de regeering te Praag, op het oogenblik dat zij de groot ste moeite doet om een regeling tot stand te brengen, het voorwerp is van een on gehoord ergerlijke perscampagne. Men vraagt zich overal af of de Duitsche re geering niet eenvoudig verbitterd zou zijn bij de gedachte, dat haar zoogenaamde be schermelingen voldoening zouden kunnen krijgen. De „Populaire" herinnert er aan, dat de „Boersen-Zeitung" van de Tsjechen heeft gesproken ais van een stam, die het primitieve stadium van bruutheid nog niet voorbij is. Goering als vertegenwoordiger der beschaving tegen barbaren als Masa- ryk en Benesj! schrijft het blad. Wij zul len niet bij die dwaling blijven stilstaan, zij zou zelfs geen vermelding verdienen, Indien er niet de wil tot chantage uit zou blijken en indien zij niet een beroep deed op „het dierlijke in den mensch" in een toestand, waarin het gezonde verstand reeds zooveel moeite heeft zich een plaats te veroveren. Trots Hess' verzekering over Hitler's vre deswil blijkt wel duidelijk, hoe geladen de atmosfeer nog steeds Is In Midden-Europa. En hetzelfde geldt voor Spanje, al tracht de Engelsche regeering te kalmeeren, Zoo zeide b.v. minister Inskip te Hatfield naar aanleiding van de jongste aanvallen op Britsche koopvaardijschepen in Spaansche havens: „Deze zaak is thans in de be voegde handen van den premier en van lord Hallfax. Natuurlijk staan sommige dwazen weer onmiddellijk klaar, om de situatie gevaar lijk te maken; de toestand eischt in te gendeel veel beleid, want we moeten onze rechten doen eerbiedigen, zonder daarom de non-interventie-politiek, waartoe we vrijelijk ten opzichte van Spanje hebben besloten, te wijzigen". Maar zelfs tot in conservatieve kringen begint de boosheid door te dringen. De conservatieve afgevaardigde majoor Locker Lampson heeft te Leeds een rede gehouden, waarin hij zich in bewoordin gen van een zeldzame felheid tegen dic tatoren keerde. Onze twee laatste minis ter-presidenten, zoo zeide hij o.a.. vluch ten voor Mussolini en Hitier, doch het oogenblik is gekomen, dat aan deze pira ten het hoofd moet worden geboden om hen omver te werpen. Ik hef een denk beeldig glas op, om een dronk uit te bren gen op den dood van alle dictatoren en op de gezondheid van alle bevrijders. Dat is taal. in deze Engelsche kringen in langen tijd niet gehoord! Is het wonder, dat de oud-minister Eden in een rede voor zijn kiezers te Leaming ton zeide, ervan overtuigd te zijn, dat er voor het oogenblik geen grond is voor op timisme. Eden zeide, dat de vooruitzichten op po litiek, noch op handelsgebied, noch op het gebied van het bedrijfsleven een der gelijk optimisme rechtvaardigen Indien wij onze vrijheden willen behou den zonder langdurigen strijd, moeten wij in het eigen land een veel grooter krachts inspanning ontplooien dan tot nu toe is geschied. De toekomst zal voor een be langrijk deel afhangen van de vraag, of wij onze nationale eenheid in de volgende paar maanden zullen kunnen voltooien en in hoeverre wij op de basis van die een heid geestelijk en materieel zullen kun- kunnen herwapenen. Indien wij een ramp willen voorko men, kan dal slechts door een reus achtige en vereenigde nationale krachtsinspanning, welke voldoende groot moet zijn om dien naties, welke nog steeds in een machtspolitiek ge looven, tc toonen, dat geweld een wa pen is, dat den gebruiker er van niet ten goede kan komen. Niemand,'aldus vervolgde Eden, zal den wensch der regeering, een pacifi catie van Europa te bewerkstelligen, dwarsboomen, maar dat mag niet ge schieden ten koste van vitale belangen van onze nationale reputatie of ten koste van onze opvattingen over een betamelijk optreden. Deze pacificatie zou noch werkelijk, noch duurzaan^ zijn, wanneer zij tot dien prijs zou tot stand komen. Zij zou een werke lijke pacificatie later veeleer moeilijker maken, aldus Eden. Door een politiek van concessies tegenover geweld, kan men tij delijk een pacificatie bereiken, doch op die manier zal de vrede niet van langen duur zijn. Het is een ernstig zelfbedrog, te veronderstellen dat dit wel zou kun nen. Eden handhaaft dus zijn vroeger stand punt. De Amerikaansche minister Huil heeft op een persconferdentie ver klaard. dat het departement van Staat den verkoop van vliegtuigen, welke ge bruikt zouden worden tege'n weerlooze burgers, zou afraden. Ten aanzien van de bombardementen op burgers in Spanje en China zeide hij dat de Vereenigde Staten een leder zou den doen weten, dat zij zoowel het bom bardeeren aks de materieele aanmoediging er van veroordeelen. Deze veroordeeling is gericht aan het adres van Amerikaansche fabrikanten van bommenwerpers, doch ook aan dat van vreemde mogendheden Dit standpunt van het departement van buitenlandsche zaken zal worden kenbaar gemaakt aan het Amerikaansche volk. de vliegtuigfabrikanten en de buitenlandsche legeeringen. FRANKRIJK. Frossard en Fiandin aan het woord. Op het departementaal congres der re- publikeinsch socialistische unie heeft de minister van openlbare werken, Frossard, een rede uitgesproken, waarin hij o.m. ver klaarde. dat onder de huidige omstandig heden instabiliteit der regeering het land bloot zou stellen aan de ernstigste gevaren. De oplossing van problemen als ouder domspensioen voor arbeiders en gezinstoe lagen voor den landbouw is niet onmid dellijk mogelijk. De eerste minister heeft de tweevoudige taak te waken voor de vei ligheid van de grenzen en den munt te verdedigen. Het kabinet-Daladier moet men als bekleed met het algeheele ver trouwen der natie voelen. Tenslotte deed Frossard een beroep op de eenheid der meerderheidspartij en Op het regionaal congres van de demo cratische alliantie heeft Fiandin een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de ernstigste bedreiging voor den vrede en de veiligheid van Frankrijk in den Spaan- schen oorlog is gelegen. Hij betreurde het, dat een min of meer door Moskou geïnspi reerde minderheid de natie langdurige ge varen doet loopen, welke in strijd zijn met de klaarblijkelijke belangen van Frankrijk. Fiandin eischte een streng in acht nemen van de niet-inmengingspolitiek en samen werking met Italië tot kalmeering in de Middellandsohe Zee en in centraal-Europa. Het is onmogelijk, aldus verklaarde Fian din, dat Frankrijk zich laat meesleepen in een oorlog, voordat alle methoden tot ver zoening en arbitrage uitgeput zijn om een conflict te verhinderen. Wat de binnen- landsohe politiek betreft, keerde spr zich tegen iedere inflatie. Hij wil een verhoo ging van de productie en een vermindering van de bewapeningslasten door onderhan deling en internationale kalmeering. ZUID-AMERIKA. Nationaal-Socialistische propaganda in Uruguay. Het onderzoek der parlementaire en quête-commissie naar den nationaal* socialistischen Invloed bij het particuliere onderwijs heeft aangetoond, dat de be schuldigingen van den afgevaardigde Frugonl juist waren. De commissie beveelt daarom aanvaarding van een wetsontwerp tot het houden van toezicht op het paf" ticullere onderwijs aan. 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2