STADSNIEUWS 79 ste Jaargang MAANDAG 13 JUNI 1938 No. 23990 Het zilveren jubileum der Ned. Rotogravure-Mij. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Vreeselijk drama te Casteren De brug over de Spoor- haven in den Haagweg J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Eureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUa: per 3 maanden f.2.33 per week i?.".1. f.MI Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per mnd.> De receptie. Hoe talrijk niet alleen de relaties, maar ook de vrienden zijn van de Rotogravure- maatschappij heeft. Zaterdagmiddag dc receptie bewezen, welke ter gelegenheid van het zilveren feest gehouden werd in het gebouw der maatschappij aan het Galgewater. Van den ingang af was het een bloemenweelde, welke op de gangen en in de vele vertrekken maar nauwelijks plaats vonden en welke den velen bezoekers die hun geiukwenschen kwamen aanbie den slechts een pad vrij liet om het vertrek waar de receptie gehouden werd, te be reiken. Voor den aanvang der receptie had een huldiging plaats namens het personeel en een huldiging namens de buitenlandsche relaties. Namens het personeel voerde de heer Grommé het woord om bii dit zilveren Jubileum namens allen een gedenksteen aan te bieden. De gedenksteen zelf zal later worden overgedragen en in den muur aangebracht. Van de buitenlandsche relaties kwamen hun geiukwenschen aanbieden ir. Klein namens de machinefabrieken Johannes- berg te Geiserheim aan den Rijn, die een model aanbood van de eerste drukpers, welke aan het bedrijf geleverd was. Tijdens de receptie werd dit verkleinde model in werking gesteld. Dr. Rung sprak geiuk wenschen uit namens de inktfabriek Sieg- werk. Na iederen gelukwensch sprak de heer A. Loeber een dankwoord, terwijl de heer L. Levisson eveneens aan het einde allen dank bracht. Hierna nam de receptie een aanvang, waarop anderhalf uur lang een stroom van bezoekers den directeur en de com missarissen kwam geiukwenschen. Hieron der waren de burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de hee- renD. tenCate Brouwer en dr. P. G. Knibbe namens de Kamer van Koophandel, prof dj L. Knappert, architect Buurman, de oud-hoofdinspecteur van politie A. P. A. Eskens, de heeren mr J. J. Trapman en J. Groen namens de Leidsche vereeniging van Industrieelen. de heer Kluitmans, inspecteur der Invoerrechten, de hoofd inspecteur van politie A. Weyers mede namens den commissaris van politie, de heer de Gooyer namens de Rotterdamsche Bankvereeniging. de accountant der zaak de heer de Tombe. mr. C. J. Goudsmit namens het advocatenkantoor Cosman en Goudsmit. dr. ir. Damme directeur der PTT., de heeren Korthuis. Diemer en Belinfante namens de Werkgeversvereeni- gingen in het boekdrukkersbedrijf. mede namens de centrale commissie, namens de afdeeling Leiden de heeren Mulder, Koe nen en de Bink, de heer Kuchlin, directeur van het bureau der Boekdrukkersfederatie, het bestuur van het Centraal Israëlietisch Weeshuis te Leiden, de heer Wijngaarden van Rees namens de Jaarbeurs en vele anderen. Velen van hen voerden hierbij het woord en lieten hun wenschen van bloemen vergezeld gaan. Ook een zeer groot aantal telegrammen en andere schriftelijke geiukwenschen werd tijdens deze receptie bezorgd. Eerst na viif uur kwam er aan den stroom van bezoekers een einde. Het feest in de Stadszaal. Zaterdagavond was de geheele Ned. Roto gravure Mij. van Galgewater en Wedde- steeg verhuisd naar de Stadszaal. Niet al leen directie, commissarissen, het voltallige personeel en talrijke genoodigden hadden tijdelijk hun domicilie naar de Breestraat verplaatst, ook het bedrijf in den vorm van een vlotte en geestige revue, samen gesteld en opgevoerd door N.R.M.'ers was meegekomen. Het was alles N.R.M. wat de klok sloeg en het is dan ook een buiten gewoon geslaagde feestavond geworden, waarop de „diepdrukkertjes" zooals Petrus Pruttel zou zeggen, zich hebben ontpopt als voortreffelijke revue-artisten. of zooals de heer Levisson het uitdrukte als Nette Revue Menschen! De opvoering geschiedde in een zeer vlot tempo en wij waren dan ook geheel niet verwonderd, van een der medespelenden te hooren, dat ontelbare malen was gerepeteerd om dit uitstekende resultaat te verkrijgen. Aan alles was te zien, bat met de grootst mogelijke toewijding en ijver aan de voorbereiding van dezen avond was gewerkt. Niet alleen spel, zang en dans Waren tot in de puntjes verzorgd, ook de decors en de costumeering getuigden van smaak en speciaal wat de decors betreft van groote vakbekwaamheid. Het decor van het Galgewater, van vakschool tot Weddesteeg. was een juweeltje. Het zou ons te ver voeren den geheelen inhoud der revue op den voet te volgen en we zullen dan ook volstaan met het noemen ran enkele der meest geslaagde scènes. Daar was dan allereerst het in 1913 het jaar der stichting van de N.R.M. aan het Galgewater gevoerde gesprek tusschen den "eerman van het sinds lang verdwenen Pontje en twee besjes, waaruit bleek dat het vertrouwen van de Leidsche „men" in „die rare fabriek" niet bijster groot was. Het reeds genoemde Galgewater-decor wekte in deze scène de algemeene bewondering. In gezelschap van twee adspirant-klanten, een bloemenkweeker en diens al-wetende echtgenoote, werd een i revue i-excursie ge maakt docr het bedrijf, zooals dit in 25 jaren gegroeid is. Het kantoorwerk of om in de juiste ter minologie te blijven het aquariumwerk werd bezongen en de retouche-afdeeling liet zien hoe men daar de leelijkste vrouw kan om- tooveren op een plaatje althans in een beeldschoone jonkvrouw. De scène, die stellig het meeste succes oogstte, was die, waarin Amor verhaalde van zijn successen in het gebouw aan het Galge water behaald; niet minder dan 18 pijlen schoot hij daar raak! Onder daverend ge juich verschenen de negen Roto-paren op het witte doek. De zang van het N.R.M. mannenkoor, viel bij Petrus Pruttel en -zijn collega Jansen ..die Jansen"! de twee voortreffelijke komieken van Zaterdagavond slecht in den smaak. Pruttel had een anderen kijk op zang en liet dat blijken door zijn „N.R.M.-duifjes", er waren reeds enkele grijze vogeltjes onder zijn jeugdkoortje, Jarig Jetje te laten kweelen Zelfs bleek Pruttel's koor een uitstekend „solistje" te bezitten, die de Kleppermarsch" bracht. In een stemmige scène werd het lichtend voorbeeld der N.R.M.. Rembrandt van Rijn, herdacht. Te midden van een prachtig ge troffen omgeving vertelde de groote meester aan Saskia van zijn ideaal: het dienstbaar maken van de kunst aan de geheele samen leving. „Meester," zoo zeide de heer Roto, ..Uw ideaal is door de N.R.M. op de plaats waar gij eens werkte, verwezenlijkt!" De lof van de vijftien, thans bij de N.R.M. verschijnende periodieken werd gezongen door een vlot A.K.O.-meisje en daarna kwam het meest treffende moment van den avond: de huldiging van den heer Levisson, den energieken stichter van de Rotogravure Mij., die mèt het product van zijn groote werk kracht jubileert. Op ondubbelzinnige wijze gaven de N.R.M.'ers uiting aan de dank bare gevoelens jegens hun leider; een fraaier slot had men zich stellig aan de revue niet kunnen denken! De huldiging. Uit naam van het personeel werd de heer Levisson, die omringd was door een dubbe len kring van zijn medewerkers, toegespro ken door den adjunct-directeur, den heer D. J. Lambinon. Mijn opdracht, aldus de heer Lambinon is moeilijk, omdat ik hier voor de taak sta, van de woorden, die ieder van mijn meer dan 200 opdrachtgevers u op zün eigen manier zou willen toevoegen, één kort geheel te maken en vooral dat laatste is niet gemakkelijk, omdat u^e verdiensten zoo vele zijn. In 1913, aldus spr.. deed ik als secretaris der Panorama-redactie mijn intrede in de N.R.M. gebouwen en het duurde niet lang of ik begreep welke diepere beteekenls moest worden gehecht aan het woord „baas" waarmede u door het geheele personeel betiteld werd. Ver volgens memoreerde spr. verschillende be langrijke gebeurtenissen in het bestaan der maatschappij. Donderdag j.l.. zoo vervolgde de heer Lambinon, heeft u van vele der 11 jubi larissen een typische karaktereigenschap naar voren gebracht. Ik meen dit goede voorbeeld te mogen volgen en op grond van uw 25-ja:ige leiding o.a. te mogen noemen: uw onverzadigbare werklust, uw aangeboren koopmansschap en organisa tietalent, uw strikte eerlijkheid in zaken en tegenover personen, uw absolute ver trouwen in de N.R.M., uw sterke gemeen schapszin en de sterke band met uw gezin en de liefde daarvoor En dan is er nog uw groot medeleven met de persoonlijke moeilijkheden uwer medewerkers. Mevr. Levisson bracht spreker namens alle N.R.M 'ers en hun gezinnen een spe ciaal woord van dank en hulde voor haar steun en medewerking. Den heer Levisson bood spr. namens het geheele personeel een antieke Friesche staanklolc aan. Moge deze klok, zoo besloot de heer Lambinon. u nog vele gelukkige uren en zonnige jaren aanwijzen, omringd door uw gezin en leiding gevende aan een bloeiend N.R.M bed ijf. Zichtbaar ontroerd dankte de .heer Le visson voor deze sympathieke woorden en het fraaie geschenk. Men heeft mij. aldus spr de laatste dagen meermalen gevraagd of ik mij niet wat bedrukt voelde onder dien stroom van waardeerende woorden, die deze week tot mij zijn gesproken. Ik oen dat niet. omda* ik wee» dat de woor den tot mij gesproken bedoeld zijn voor de geheele kleine NE M. samenleving, die voor mii zoo groot is. Onder daverend applaus deelde spr. mede, dat hij hoopte a.s. Zaterdag met het geheele N.R.M. personeel een reisje naar Brussel te maken. Nadat de heer Lambinon den jubilaris het eerste nummer van een specaal N.R.M. jubileum Panorama had overhandigd, waarin door middel van foto's een over zicht wordt gegeven van den groei van het bedrijf, bood de president-commissaris, de heer A. Louber hem namens de com missarissen een dienstauto aan. Tenslotte werd het woord gevoerd door den heer J Grommé, voorzitter der hul digingscommissie, die de talrijke mede werkers aan de revue dank zegde. De lijst van de heer Grommé was zoo lang, dat wij slechts enkele namen zullen noemen en wel de heeren E Winter. P. v. d. Lelie. G. van Oosten en B Levisson. die den revue tekst schreven, terwijl de eerste tevens de regie voerde. De decors werden ontworpen door den heer Gertenaar die tevens het programma verzorgde en den heer v. Beek. Hulde werd ook gebracht aan den diri gent den heer v. Donkersgoed. die op uit stekende wijze mei het N.R.M. orkest, ver sterkt met enkele beroepsmusici de revue begeleidde. Langen tijd bleef men tenslotte nog gezellig bijeen. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Excursie der afd. Leiden. Gisteren hield de afd. Leiden der Ned. Natuurhist. Ver. een door prachtig weer begunstigde excursie op de Nieuwkoopsche plassen. Per autobus werd naar Nieuw koop gereden, waar bootjes gehuurd wer den; gedurende eenige uren zwierf het gezelschap op de uitgestrekte nlassen rond. Een groot aantal planten werd ver zameld. zoo zijn o a. te noemen waterlelie, gele plomp, moeras vergeet-mij-niet; gele lisch, valeriaan, moeraspirea, watereppe, v/aternavel, witte en gele waterkers, ezels kop, wateraardbei. tSrmentil, moeraslathy rus, breedbladige orchis, veenpluis, konings varen, moerasvaren, moeraswaLstroo, ran kende helmbloem, poelrult en de vleesch- etende zonnedauw, welk laatste plantje plaatselijk volop tusschen het veenmos werd aangetroffen. Ook vond men hier het oranje gekleurde moeraszwammetje, dat door zijn schitterende kleur hier bij zonder opviel. Ook vele vogels werden waargenomen koekoek, kievit, stern, fuut en reiger, ter wijl overal in het riet de karekicten hun bekenden roep lieten hooren. Een zeer geslaagde excursie was ten einde, toen men om 6 uur Leiden weer be reikte. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 19-jarige mej. A. de V., wonende al hier is gistermiddag bij het zwemmen in de Dwarswatering te Leiderdorp plotseling in de diepte gezonken. In de nabijheid zijnde personen slaagden er niet in haar te redden. Ongeveer anderhalf uur later is haar stoffelijk overschot door de poli tie met dreggen opgehaald. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer P. C. van Leeuwen iDen Haagi. Voor het doctoraal examen Indisch recht mej. E. Meiss (Blaricumi; en de heeren C. de Jong «Den Haag); L. P. de Boer (Voorburg); J. H. Schwab (Den Haag) en P. Schierbeek (Den Haag). Drie kinderen gedood. Gisteravond heeft te Casteren in de gemeente Hoogeloon bij Eindhoven, de vrouw van den landbouwer S. in een vlaag van verstandsverbijstering ge tracht haar vier kinderen het leven te benemen. Het gezin, bestaande uit den 45-jarigen J. Swaans, zijn echtgenoote de 36-jarige W N. SwaansGijsbers en negen jeugdige kin deren woont in de boerderij, staande aan een Zandweg, vijf minuten buiten de kom van het dorp Casteren. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. Gister namiddag was zij alleen met haar vier jong ste kinderen thuis. De man was de deur uit gegaan en de vijf andere kinderen speelden in de omgeving van de woning. In een vlaag van verstandsverbijstering green zij haar één-jarig zoontje Josephus en wierp hem in de bij het huis staande vijf meter diepe put, waarin de melk in bussen wordt koel gehouden, en waarin het water een meter hoog stond. Vervolgens pakte ze den twee-jarigen Albertus beet en wierp hem eveneens in de put. Hetzelfde lot ondergin gen ook het driejarig dochtertje Johanna en de vijfjarige Willibrodus. Het laatste kind deed pogingen om uit de put te komen, waarbij de vrouw het kind met een haak hielp. Op deze wijze is het knaapje aan den dood ontsnapt. Na haar daad. is zij naar haar familie, die op eenigen afstand van de woning woont, gesneld, waar zij vertelde, wat er was gebeurd. Onmiddellijk ging men naar de boerderij en waarschuwde den ge meente-dokter. Toen deze ter plaatse kwam, kon hij slechts den dood van de drie kin deren constateeren. De vrouw werd in zeer overspannen toe stand voorloopig in een klooster te Hapert ondergebracht. Vandaag zou zij naar de psychiatrische inrichting te Vught worden vervoerd. Wordt binnenkort verbreed. Naar wij vernemen zal binnenkort bij den gemeen teraad een plan worden in gediend voor de vervanging van het smalle bruggetje over de spoorweghaven in den Haagweg door een bree der© hefbrug. Deze brug voldeed reeds lang niet meer aan de eischen van het moderne verkeer en was herhaaldelijk oorzaak van opstoppingen en aanrijdingen. Na de re cente verbreeding van de Haag- en Wittepoortsbrug, vormde deze brug eigenlijk nog de eenige verkeersob stakel in den weg Leiden Den Haag. De breedte van het rijdek, welke thans nauwelijks 3 M. bedraagt, zal worden ver breed tot 9 M. met aan weers zijden een trottoir van IV2 a 2 M. De kosten worden voor driekwart door het Rijk en voor 1/4 door de gemeente gedragen. STICHTING „WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN". BINNENLAND. De aardschokken in ons land en het buiten land; eenige dooden en groote schade (4e Blad). De jacht naar het Lutine-goud (4e Blad). De saneering in de bloembollencultuur (3e Blad). Het congres van den Centr. Ned. Ambte- naarsbond te Scheveningen (Binnen land, 4e Blad). BUITENLAND. De laatste verkiezingsdag in Tsjecho-Slo- wakijc zonder groote incidenten ver- loopen (le Blad). Redevoeringen van Rudolf Hess, Trossaud en Flandin (Buitenland, le Blad). Franco staat voor de poorten van Castel- lon (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Een excursie naar het complex. Zaterdagmiddag werd de stichting, die 10 woningen voor ouden van dagen bouwt aan de Dozystraat, vereerd met een bezoek van het bestuur van de Algemeene Coöp. Woningvereeniging te den Haag, verge zeld door haar architect Hoogeveen. De voorzitter van de stichting, de heer J. de Jong, sprak een welkomstwoord en gaf in het kort de totstandkoming van de stichting weer. Spreker deelde mede. dat met particulier kapitaal gebouwd moest worden, dat de eerste hypotheek verstrekt was door de N.V. Volksverzekeringmaat- scnappij „Vooruit" en de tweede hypo theek door Woningbouwvereenigingen, aangesloten bij de Federatie van Woning bouwvereenigingen te Leiden. De grond, waarop de woningen worden gebouwd, is doorde gemeente Leiden in erfpacht uit gegeven. Vervolgens deed de voorzitter me- ciedeeling van de wijze, waarop hier de jeugdige werkloozen te werk gesteld wer den. n.l. via de Centrale Werkplaats al waar eveneens jeugdige werkloozen arbei den. Hierdoor vindt telkens na eenige we ken een wisseling plaats en dit is mede cok oorzaak, dat de tijdsduur van het werk langer zal worden dan aanvankelijk werd gedacht. De architect Vrijenhoek staat het stuur belangeloos ter zijde. Deze gaf een nadere uiteenzetting van den gang van za ken en liet hierbij duidelijk uitkomen, dat deze bouw een ieerobject was voor de jonge arbeiders en dat hij daarom de verschil lende onderdeelen van het bouwwerk theo retisch met de jonge menschen behandel de. Spr. gaf hierbij aan de hand van tee- keningen een overzicht van het bouwwerk. Vervolgens werden de woningen bezich tigd. waarvan de indeeling voor een groot deel gereed is en aldus een duidelijk beeld verkregen kon worden van het geheei De aanwezigen waren vol lof en bewon dering voor het tot stand komen van deze woningen en over de wijze, waarop hier gebouwd wordt. Terug gekomen in het Voor morgen wordt voor ons land nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht, zoo dat gerekend moet worden op nog Noordelijken wind, met koel, waarschijnlijk droog weer. schaftlokaal, waar een kopje thee aange boden werd. gaf de heer W. F. M. van Nie- kerk. voorzitter van eerstgenoemde Coöp. Woningbouwver.. uiting aan de vreugde van zijn bestuur, dat het in de gelegenheid is gesteld deze woningen te bezichtigen. Spr. prees het bestuur van de stichting gelukkig met een Federatie van Woning bouwvereenigingen. welke het initiatief ge nomen heeft tot het in het leven roepen van deze stichting. Spr. eindigde met een woord van waardeering tot het bestuur van de stichting en den leider en dankte voor de geboden gelegenheid deze woningen te bezichtigen. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagde voor afdeeling A, eerste groep: Mej. Suze Barge (Leiden); D. A. Brin kerink (Leiden): mej. F. Idema (Leiden); J. juta (Oegstgeest); mej. 6. Kramers Oegstgeest)G. Markusse (Deiden); mej. E. Plantenga (Wassenaar); mej. R. de Witte (Leiden). Het examen wordt met één candidaat voortgezet. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ovderqeteekende icee.k kwartaal No. abonné wonende (straat). wenscht het „LBIDSCH DAGBLAD" vanaf tlnuopqezonden. te hebben nan onderstaand adres i tegen vergoeding van benoodigde portokosten*

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1