BINNENLAND m 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Juni 1938 Vierde Blad No. 23990 RADII) Défilé voor prinses Juliana en prins Bernhard. Zaterdagmiddag hebben de Amersfoort- sche oudjes van dagen voor prinses Juliana en prins Bernhard gedefileerd. Gezeten in 115 auto's, daartoe welwillend door Amers- foortsche particulieren afgestaan, zijn de oudjes naar Soestdijk gekomen. Voorop de auto met het echtpaar Schuuring. resp. 77 en 78 jaar oud, die bloemen zouden over handigen en waarin ook gezeten was de presidente va nhet comité, dat dezen tocht had georganiseerd, mevrouw. D. A. Camer- ling Helmolt. Te ruim half drie verscheen het prin selijk paar op het bordes. Prinses Juliana droeg prinses Beatrix op haar arm en nam op een stoel plaats Direct daarop reed de eerste auto voor het bordes. Het echtpaar Schuuring stapte uit en betrad het bordes, waar zij de prinses een tuil witte en oranje rozen aanboden, vergezeld van een beker nemesia voor prinses Beatrix. Deze beker was een van de exemplaren, welke als her innering aan den tocht door de Regout- fabrieken te Maastricht zijn vervaardigd en waarvan elke deelnemer aan den tocht later op den middag een exemplaar zal ontvangen. De pririhes nam de bloemen met eenige vriendelijke woorden aan. waarna het echtpaar zich weer naar zijn auto begaf. Het défilé verliep verder zeer vlot. Vlak voor het bordes reden de auto's even lang zamer om den oudjes gelegenheid te geven alles in zich op te nemen Er was voor het paleis veel publiek bijeen, dat een en ander met belangstelling volgde. Mr. A. D. W. de Vries overleden. Te 's-Gravenhage is overleden mr. A. D. W de Vries, oud-lid van den Raad van State en oud-secretaris-generaal van het departement van justitie. Mr. de Vries is geboren te Amsterdam in 1857. Na het gymnasium te Amsterdam te hebben doorloopen studeerde hij in de rechten aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1882 is gepromoveerd. Kort daarop vertrok mr. de Vries als rechterlijk ambte naar naar Indië. Na griffier te zijn geweest aan de landraden van Bondowoso en Djember en bij den raad van justitie te Soerabaja en aldaar de advocatuur te heb ben uitgeoefend, reoatriëerde hij in 1888. Hü was vervolgens werkzaam aan de provinciale griffie van Gelderland. In 1894 kwam hij bij het departement van justitie, bij welk departement hij vele jaren als hoofdambtenaar werkzaam was, alvorens hij tot staatsraad werd benoemd. Na van 1894 tot 1901 werkzaam te zijn ge weest bij de eerste afdeeling van genoemd ministerie, werd de heer de Vries in 1901 met den rang van raadadviseur geplaatst aan het hoofd van die afdeeling en in 1904 werd hij benoemd tot secretaris-generaal van dit departement. Met ingang van 3 Juli 1911 werd mr. de Vries lid van den Raad van State. Daarin heeft hij deel uitgemaakt van de afdeeling koloniën, waarvan hij voorzitter is geweest, van de afdeelingen voor marine en oorlog en in de latere jaren ook van die van justitie. Ruim 17 jaren, van Maart 1917 tot Mei 1934 heeft hij bovendien zitting ge had in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, waarvan hij, na het overlijden van staatsraad Oppenheim in 1924 het oudste lid was in welke hoedanigheid hij gedurende tien jaren geroepen is geweest, bij afwezigheid of ontstentenis van oen vice-president, het voorzitterschap te be- kleeden Met ingang van 1 Januari 1936 is mr de Vries als lid van den Raad van State afge- F IIljH was Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van eenige buitenlandsche onderscheidings- te eken en. De crematie zal plaats hebben morgen middag na aankomst van den trein 14.ia op Westerveld. Congres van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond. De laatste dag. Op den derden en laatsten dag van het congres van den C.N.A.B. in het Gian - Hotel te Scheveningen, hebben ae heer v. SUpcle (bondspenningmeester) en de ver- ;egenwoordiger der controle-commissie en kele vragen beantwoord, betreffende het financieel beleid en beheer. Uit de beant woording dezer vragen bleek, dat o.a. door scheiding van administratie en kasbestuur, alsmede door scherpe controle de nnan- cieele positie van den bond tegen acci denten beschermd is. Voortss is het hoofd bestuur zuinig met adviezen, waarvan ern stige financieele gevolgen voor de weer- standsskas zijn te verwachten. Het finan cieel beleid werd daarna goedgekeurd, waarbij de voorzitter een woord van dank bracht aan de controle-commissie en on dersteuningscommissie voor het verrichte Aan de orde was daarna de verkiezing van hoofdbestuursleden, waarbij voorzittel, secretaris en penningmeester, alsmede d ledactie van het bondsorgaan bij accla matie werden herkozen Bij de behandeling van voorstellen, betreffende de propagan da werd namens verschillende afdeelingen net volgen van nieuwe methoden bepleit en op het houden van gewestelijke verga deringen aangedrongen. Ook werd de wen- schelijkheid van het instellen van een on- dtizoek naar de mogelijkheid van ziekte verzekering voor de leden der organisatie bepleit. Het hoofdbestuur bleek tegen het onderzoek geen bezwaar te hebben, maar wenschte eerst het onderzoek van den een- halen bond voor ziekenhuisverpleging af te wachten en verklaarde, eveneens reeds far.nen te hebben gedaan om te bereiken, dat de arbeidscontracten in dienst van het rijk onder de werkloosheidsverzekering ko men te vallen. Namens de afdeeling Rotterdam werd een voorstel verdedigd tot wijziging van de samenstelling van het hoofdbestuur, welk voorstel echter geen oplossing bracht en daarom niet werd aanvaard. Dezelfde afdeeling verdedigde ook een voorstel om net ambt van bezoldigd bestuurder en van wethouder eener groote gemeente niet bij voorbaat onvereenigbaar te verklaren en in elk geval de mogelijkheid te scheppen in zulk een geval non-activiteit te verleenen. Het congres ging met de mogelijkheid tot het verleenen van non-activiteit (onder het stellen van voorwaarden) accoord. Vervolgens werd door den heer C. A. 't Hart secretaris van curatoren der Troel stra-scholen, een inleiding gehouden over het onderwerp: kadercursussen. Tenslotte is met algemeene stemmen een resolutie omtrent de salarieering van het overheidspersoneel aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat reeds vóór de de valuatie van den gulden in September 1936 de regeling der financieele positie van het overheidspersoneel voor tal van groepen onvoldoende moest worden geacht, en se dert dien de omstandigheden voor dit per soneel nog moeilijker zijn geworden door de stijging van de kosten van het levens onderhoud. welke volgens de officieele cij fers ongeveer 5"/o, voor de kosten van voe ding zelfs meer. bedraagt. Dat de vooral hierdoor dringend noodza kelijk geworden verbeteringen in de finan cieele positie van het overheidspersoneel zijn uitgebleven en daartegenover zelfs van verschillende groepen, deze positie nog verder is verslechterd. Men wijst er verder op. dat het in belangrijke mate de aan- passings- en bezuinigingspoiitiek is ge weest, welke de positie van het overheids personeel heeft gehavend. Daarnevens was het de loonpolitiek der regeering met haar optreden tegenover de lagere organen 'ge lijkschakeling der salarissen met de rijks normen). dat dezen meermalen dwong, verder te gaan met de verslechtering van de positie van hun personeel, dan die or ganen zelf wenschelijk of noodig achtten. Is op grond van al het vorenstaande de eisch tot verbetering van de financieele positie van het overheidspersoneel reeds in alle opzichten rechtvaardig te noemen, zij is het nog te meer, nu de rijksmiddelen in 1937 veel ruimer vloeiden dan in vooraf gaande jaren het geval was en nu in ver schillende particuliere bedrijven en be drijfsgroepen den laatsten tijd tot betee- kenende ioonsverhooging werd overgegaan. Het belang van het overheidspersoneel bij dit laatste doet opnieuw uitkomen zijn verbondenheid met de werknemers in het particulier bedrijf, en zijn plicht, in or ganisatorisch verband met de geheele mo derne vakbeweging den strijd voor de ver betering van de positie van allen die in loondienst werken te voeren en daartoe aan den uitbouw van deze beweging mede te werken. Het congres vertrouwt, dat het hoofdbe stuur te juister tijd alle maatregelen zal treffen, welke zullen leiden tot een krach tige actie om te komen tot verbetering van de positie van het overheidspersoneel en doet verder een beroep op alle bondsmak- kers om de propaganda tot versterking van de moderne organisatie van overheidsper soneel met onverzwakten ijver en toewij ding voort te zetten, opdat de actie voor de noodzakelijke verbetering van de posi tie van het overheidspersoneel namens een gestadig groeiend leger van overheidsdie naren, vereenigd in de C.N.A.B. en de an dere organisaties van het A. C. O. P., zal kunnen worden gevoerd. Tot leden van het hoofdbestuur werden in plaats van de aftredenden gekozen de heeren D. P. J. de Bruin en F. W. J. J. Lanson. In zake de plannen tot fusie met den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst, werd door de afdeeling Den Haag betoogd, dat deze aangelegen heid spoedig tot een oplossing dient te worden gebracht. Ten aanzien van de voorstellen betref fende pensionneering werd accoord gegaan met het prae-advies van het hoofdbestuur. Hetzelfde geschiedde met de voorstellen in zake classificatie, waarbij door den hoofdbestuurder Wiarda werd opgemerkt, dat dit vraagstuk eigenlijk de geheele loonsherziening omvat en dat het feit, dat het leven op het platteland duurder wordt een sterk argument tegen den standplaats aftrek vormt. Enkele overgebleven voorstellen werden verwezen naar den bondsraad. Aan het eind der vergadering werden tot de scheidende hoofdbestuursleden C. Sehulz en H Hartog, die vele jaren deel van het bondsbestuur hebben uitgemaakt, hartelijke woorden van waardeering ge richt, terwijl hun namens den bond een aandenken werd geschonken. VERGADERING VEREEN. VAN NEDERL. GEMEENTEN TE HEERLEN. Heden is te Heerlen begonnen de jaar- üjksche algemeene vergadering van de ver- ceniging van Nederlandsche gemeenten, welke vergadering twee dagen duurt. De bijeenkomst van heden droeg een huishou delijk karakter. Morgen zullen praeadvle- zen worden behandeld over het vraagstuk van de inperking der gemeentelijke zelf standigheid. Praeadviseurs over dit onder werp zijn mr. P. J. M. Kallen, gemeente secretaris van Maastricht, en prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs. De praeadviseurs hebben de vol gende vragen te beanwoorden: In hoeverre is de inperking van de zelf standigheid der gemeenten een gevolg van hetzij geleidelijke ontwikkeling der poli tieke. financieele en economische toestan- Jen. hetzij van buitengewone crisistoe standen, hetzij van een samenwerking van beide factoren? Voor zoover aan die inperking een duur zaam karakter zou moeten worden toege kend. aan welke maatregelen van wetge ving en anderszins valt dan te denken ten einde den gemeenten binnen het raam van die ontwikkeling de grootst mogelijke zelf standigheid te waarborgen? Algemeene Nederlandsche Typografenbond. De commissie ter bevordering van de vakstudie, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond hield gis- teien te Haarlem een CB.V.-dag, waartoe circa 2400 typografen in het Concertge bouw waren bijeengekomen. Des middags om twee uur werd door den bondsvoorzit ter een krans gelegd bij het versierde standbeeld van Laurens Janssz. Coster op d» Groote Markt. De bondsvoorzitter hield bij deze kranslegging een rede. PRINS BERNHARD TE St. MICHIELSGESTEL. Ter bijwoning van de groote R.K. koempoelan. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan St. iMchielsgestel ter bijwoning van de koempoelan 1938 der R.K. Verkennersbeweging in Nederland. De prins arriveerde om drie uur in gezelschap van den burgem., den Jieer A. P. Schel- tus op het terrein en betrad, terwijl het Wilhelmus werd aangeheven, den kring der duizend leiders en leidsters van de verkennerij. Het groote belangstelling volgde hij het verloop van de slotbijeen komst en nam deel aan de vlaggenparade. De prins drukte zijn instemming uit over de groote deelneming aan de koempoelan en over de vlotte organisatie Om kwart over vier vertrok de prins in de richting van 's Hertogenbosch. DE BRUG TE DORDRECHT IN 1939 VOLTOOID. Op Dinsdag 28 Juni a.s., zoo schrijft ons de K. N. A. C.. zal wederom een belang rijk kunstwerk, onderdeel van de overbrug ging van de Oude Maas nabij Dordrecht, worden aanbesteed, n.l. de viaduct over de spoorhaven en het spooremplacement in den Zuidelijken oprit tot deze overbrugging. Het werk moet uiterlijk 34 weken na aanvang der werkzaamheden gereed zijn, d. i. dus voorjaar 1939. wanneer ook de trug over de Oude Maas in gebruik ge nomen zal kunnen worden. Dit laatste in afwijking van de verklaring, gedaan door den Minister van Waterstaat in de Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer in December 1.1., dat de brug nog in 1938 voltooid zou zijn. De Minister moet hier omtrent dus onjuist zijn voorgelicht. Momenteel is de stand der werkzaamhe den de volgende: Allereerst is er de via duct nabij Zwijndrecht voor den spoorweg RotterdamDordrecht, aanbesteed Juni 1937, gereed ongeveer zomer van dit jaar. Van den Noordelijken toegangsweg tot de brug over de Oude Maas heeft de aanbe steding van de aardebaan en de verhar ding deze maand plaats gevonden. Een on derdeel van dezen toegangsweg vormt de viaduct te Zwijndrecht. welke begin 1939 dient te worden opgeleverd. De eigenlijke brug en de aansluitende Zuidelijke viaduct zullen, als boven ver meld. voorjaar 1939 gereed zijn, terwijl de werken aan den afrit en de verbindings weg met de Moerdijkbrug op het oogen- biik reeds ver zijn gevorderd. Het laat zich dus aanzien, dat vóór den zomer 1939 het leed zal zijn geleden en men dan van Rot terdam-Zuid af ongehinderd naar het Zui den kan trekken Rotterdam zelf blijft voorloopig een obstakel, tot in 1941 de tun nel ook hieraan een einde zal maken. Wanneer men nagaat, dat in Januari 3 935 bij het wetsontwerp van tolheffing over de bruggen naderhand vervangen door de extra halve cent op de benzine voorzien werd, dat de brug te Dordrecht in den zomer van 1937 gereed zou zijn, dan blijkt dus. dat men. door verschillen de oorzaken, met deze brug bijna 2 jaar achterop geraakt is in tegenstelling met de Moerdijkbrug, die nog eenige maanden voor den destijds gestelden termijn kon worden opengesteld. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. In de te Den Haag voortgezette vergade ring. bracht de afdeeling Soest een voorstel ter tafel om de bijdrage van f. 125 aan den Algemeenen Militairen Pensioenbond niet meer te verleenen, aangezien zij het beter acht, dat de Koninklijke bond zelf opkomt voor de materieele belangen van zijn leden. Bij de propaganda voor ledenwerving voor den koninklijken bond wordt herhaaldelijk ondervonden, dat deze op grond van de in 1924 gesloten overeenkomst zich onthoudt van actie voor pensioenverbetering en dat men daarom geen lid van den kon. bond wordt, aangezien men geen dubbele con tributie wil betalen Van andere zijden en ook van de be stuurstafel werd groote waaTdeering voor de werkzaamheid van den Alg. mil. pen sioenbond uitgesproken, welke bond zijn arbeidsveld over alle gepensionneerde mi litairen uitstrekt en zeer veel reeds ten behoeve van leden van den koninklijken bond heeft verricht. Het voorstel Soest werd daarom ontraden, waarbij de bonds voorzitter erop wees, dat het secretariaat reeds te sterk is belast om zich ook met pensioenactie bezig te houden. De afgevaardigde van Soest, die in waar deering geenszins wilde onderdoen voor het goede, dat de A.M.P. verricht, trok daarop zijn voorstel in. De voorzitter van de Haagsche afdeeling, de heer E. H. Sikkema, deelde mede, dat uit het dagelijksch bestuur van die afdee ling een comité is gevormd, dat werkzaam heden verricht tot versterking van het Julianafonds ten behoeve van minder draagkrachtige bondsleden. Spr. bracht hiervoor in het bijzonder dank aan den ondervoorzitter zijner afdeeling, den heer A. L. Pabst. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houden. Verschillende huishoudelijke aangele genheden werden vervolgens behandeld. Op versterking van de propaganda werd aan gedrongen Ten slotte werd aan verscheidene nieuw benoemde leden van verdienste het des betreffende onderscheidingsteeken uitge reikt. Na een gemeenschappelljken maaltijd volgde een tooneelavond met bal. OP Q GOEDE ZEEP STAAT 2757 (Ingez. Meel.) „OOST EN WEST". Onder zeer groote belangstelling Is Za terdag de jaarlijksche algemeene vergade ring der Koninklijke vereeniging ..Oost en West" ditmaal gehouden in het feestvie rend Bergen op Zoom De vergadering werd geopend met een rede van den algemeen voorzitter, den Jieer R. Zuyderhoff. Als voornaamste punten van behandeling op de agende voorkomen de, noemen wij de geldelijke verantwoor ding over 1937 welke goedgekeurd werd en de vaststelling der begrooting 1938. Voorziening in de vacatures in het hoofd bestuur geschiedde overeenkomstig de door dat college overgelegde voordracht, onder aanteekening dat met 1 Juli e.k. de func tie van algemeen secretaris-penningmees ter der vereeniging van den heer F. H. A. van der Brugh die zich niet meer herkies baar gesteld had, zal overgaan op den heer mr. F. E. Gross, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar. DE A.N.V.V. HEEFT EEN NIEUW GEBOUW Het nieuwe gebouw van de Alg. Nederl. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer aan de Parkstraat te Den Haag is Zaterdagmid dag door den minister van economische zaken mr. Steenberghe officieel geopend. DE COLORADOKEVER. Onlangs deelde de plantenziektenkun- dige dienst mede, dat de coloradokever tot op een afstand van ongeveer 12 KM. van de Belgische grens in ons land op een aantal plaatsen gevonden was. Thans is echter gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel verder in ons land is doorge drongen. Daarom wordt thans allen telers van aardappelen, land- en tuinbouwers, zoowel als particulieren, die een hoekje aardappelen hebben in de geheele provin cie Zeeland Noord-Brabant en Limburg en verder in de Zuidelijke helft van Zuid- Holland. Utrecht en Gelderland, dringend aangeraden nauwkeurig te onderzoeken of de gele coloradokever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun gewas voorkomt, of wel vreterij daarin waarge nomen wordt, die op de aanwezigheid van kevers of larven kan duiden. Er zullen zeer waarschijnlijk nog maar weinig kevers ge vonden kunnen worden. Maar het gaat er juist om. deze weinige te vinden om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een z.g. haard vormen, wat voor ons nog veel gevaarlijker zou zijn. Ook in het overige deel van ons land Is waakzaamheid zeer noodig. Van elke vondst of verdenking van de aanwezigheid van den kever moet aangifte gedaan wor den ten gemeentehuize, opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kun nen worden. VOOR DINSDAG 14 JUNI. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. KRO-Uit- zending 8.009.15 Gramofoonmuz. (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmuz. 11.30 Godsdienstige causerie 12,00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw 3.00 De KRO-Melodisten 3.45 Be richten. gramofoonmuz. 4.00 KRO-Kamer- orkest 4.45 Gramofoonmuz. 5.00 KRO- Orkest 5.45 Gelukwenschen 6.05 Gra mofoonmuz. 6.15 Zwemles 6,30 De KRO- Melodisten m.m.v. solist 7.00 Berichten 7.15 Causerie over de pygmeeën van West- Afrika 7.35 Sportpraatje 8.00 Berichten ANP.. Mededeelingen 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht 9.00 Reportage 9.30 De Kro-Melodisten, m.m.v. solist 10.30 Berichten ANP. 10.40 Andberto en zijn Italiaansch orkest 11.2012.00 Gram.muziek. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gram.muziek <Om 8.30 Berichten) 9.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Ensemble Willy Kok 11.00 Wenken voor de huishouding 11.30 Vervolg concert 12.30 Gram.muziek 1.15 Het Lyra-Trio 2.00 Omroeporkest 2.40 Declamatie 3.00 Jetty Cantor's ensemble en j gram.muziek 4.30 Kinder koor zang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest 6.15 Gram.muziek 6.30 Omroeporkest 7.00 AVRO-Dansorkest 7.35 Causerie „Interna tionale problemen van dezen tijd" 8.00 Be richten ANP.. Mededeelingen, Gram.muziek 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 10.15 Radio- tooneel 10.45 Gram.muziek 11,00 Berichten ANP. Hierna schaaknieuws 11.1512.00 Dans muziek (Gr.pl.). Droitwich, 1500 M. 11.2511.45 Gram.muz. 12.05 Het Whinyates Strijkkwartet 12.35 Reportage 1.05: Gram.muziek 1.35 Cau serie ..An American on Dartmoor" 1.502.2Ö Gram.muziek 4.20 Jack Hill en zijn orkest, m.m.v. soliste 5.20 Palis Pertis' Zigeuner orkest m.m.v. solisten 5.50 Reportage 6.00 Gram.muziek 6.20 Berichten 6.45 Repor tage 7.00 BBC-Harmonie-orkest. m.m.v. so liste 8.00 Causerie „The poet laureateship" 8.20 BBC-Theaterkoor en -orkest en solisten 9.20 Berichten 9.40 Causerie ..My best news- story: Pront page fight 10.00 Sectie van het Boyd Neel Strijkorkest en solisten 10.30 Cau serie ..Your visit to Scotland" 10.45 Het Or- chestre Raymonde 11.35—12.20 Joe Xsye en zijn orkest. Radio Paris. 1648 M. 8.55—9.05. 10.10 en 11.20 Gram.muziek 12.40 Bailly-orkest 'Om I.50 Zang) 3.05 Pianovoordracht 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Cello-voordracht 5.20 Der- veaux-orkest. 8.35 Benedetti-kwartet en so fisten 9.50 Radiotooneel. Keulen, 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.30 Omroep-Amusementsorkest 8.50 Vervolg con cert 12.20 Omroeporkest 2.30 Populair concert 3.50 en 4.20 Gram.muziek 5.50 Solistenconcert 7.35 Omroeporkest 8.50 Hermann Hagestedt's dansorkest. orkest van de Rijksarbeidsdienst en solisten 12.203.20: Weensch Kamerorkest, citherkwartet en boe- renkapel. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12.50 Omroepsalonorkest en Gram.muziek 1.30 Oinroepdansorkest 1.50 2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepdansorkest en Gram.muziek 6.50 Omroepsalonorkest 7.20 Gram.muziek 8.20 ..The two Cavelli's" en soliste 9.20 Nationaal Orkest en solist 10.3011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Vioolvoordracht 6.25 Zang 6.35 Gram.muziek 8 20 Omroeporkest 8.50 Koor van de Kathedraal te Straatburg. solist en het Straatsburgs Omroeporkest 10.05 en 10.30 II.20 Gram.muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Het Derk- sen-orkest en solisten 8.20 Declamatie 8.30 Otto Dobrindt's orkest 9.20 Politiek dag bladoverzicht 9.35 Omroeporkest 10.20 Be richten 10.50 Pianovoordracht 11.05 Be richten 11.20 Hermann Hagestedt's Orkest, orkest van den Rijksarbeidsdienst en solisten 12.20 Weensch Kamerorkest 1.15 Tijdsein 1.262.20 Boerenkapel en citherkwartet. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. GROOTE GILDEFEESTEN TE EINDHOVEN. In eeuwenoude, vaak onder vorstelijke bescherming: gevormde, tradities vastge groeid, zoo heeft het zuiden zijn gildewe- zen bewaard door de stormen der tijden. Een enkele jaren geleden gevormde fede ratie heeft deze gilden samengevoegd in een groot verbond, dat gisteren voor het eerst is bijeengekomen op den federatiedag van Schuttersgilden te Eindhoven, dat door deze invasie van honderden en honderden landelijke figuren in hun hetzij sober op gesierde, hetzij geheel middeleeuwsche klcedij met hun standaards en banieren van aanschijn veranderd was. Een kilometerslange optocht bewoog zich na de plechtige gildenmis achter de „Phi- lips"-harmonie naar het vliegveld Wel schap, waar een menigte van duizenden, o. w. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant, jhr. mr. dr. van Ryckevorsel. de gildebroeders opwachtte. Op het uitgestrekte veld ontrolde zich een kleurig tafereel, zooals daar nog nimmer vertoond is. Dc oude vendels wapperden op den wind. de pluimen trilden op de hooge hoeden, hoog boven dat alles uit woeien de standaards van de ruiters, het was één deining van kleuren op het rhyth- nie der oude gildetrommels. Nadat de voorzitter van het comité, de heer J. R. van der Leegte, de federatie- voorzitter, jhr. mr. van Ryckevorsel uit Berlicum. en Eindhovens burgemeester, de heer A. Verdijk, den gilden een welkom hadden toegesproken, in zinrijke bewoor dingen, werd met het Wilhelmus de reeks VOOR DINSDAG 14 JUNI. lste Programma: lederen dag van 824 uur: Avro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio 10.50 Keulen 11.25 Parijs Radio 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 14.20 Keulen 15.20 Droitwich 15.50 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr. 19.20 Brussel VI. 19.50 London Reg. 20.20 Brussel VI. 20.50 Straatsburg <Br. Fr.) 22.20 Brussel VI. 22.30 Brussel Fr. 23.15 Keulen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 Londen Reg. 16.20 Droitwich 18.40 London Reg. 19.00 Droitwich 21.40 London Reg. 22.50 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 164(2 (In.gr7.. Med.) van wedstrijden geopend, die het deel van dezen gildedag waren. Kunstige staaltjes van vendelen trokken voortdurend de be langstelling. In groepen en individueel zwaaiden de gildebroeders de zware kleu rige vlaggen met hun soms eeuwenoud borduursel: een feest voor het oog. Dan volgde het standaardrijden op de «bontge smukte, met slechts één hand gemende paarden. Het roeren van de oude gilde- trommen bracht drie generaties aan het kalfsvel. Fel werd er intusschen gekampt om de koningskruizen en de corpsprijzen voor het vogelschieten met kruisloop en geweer. Velen bezochten de tentoonstelling van het gildezilver in koningsplaten en vogels, waarvan vele vijf en meer eeuwen oud. Verschillende gilden hadden hun per kamenten stichtingsoorkonden meege bracht. Tot in den avond duurde het gil- defeest, dat uitstekend geslaagd is. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is op verzoek van mr. E. B. J. Besier ingetrokken het koninklijk besluit van 5 Mei 1938, houdende diens benoeming tot notaris te Rijssen, en is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Almelo, ter standplaats de gemeente Rijssen: L Bernard, candidaat-notaris te Heeg (Fr.).: De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal op Woensdag 15 Juni niet plaats hebben. Bij Kon. Besiuit is met ingang van I Juli benoemd tot burgemeester der ge meente Westzaam: H. F, Jantzen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13