K.N.M.V. in Zuid-Holland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 13 Juni 1938 Terreinkampioenschappen der Het internationaal schaaktournooï te Noordwij k Fraaie zege van J. Roest De vierde ronde SCHERMEN. Driebergen wint het nat. degenkampioenschap. Na barrage met Van Hulssen en De Leeuw. Op het terras van het hotel „Kurhaus" te Scheveningen werd gisteren de eindstrijd op degen gehouden om het nationale kampioen schap van den Kon. Nederlandschen Amateur Schermbond. waaraan door 13 schermers van do hoofdafdeeling werd deelgenomen. Zij werden in één poule Ingedeeld. Er werd op twee loopers getrokken om de beste van 5 treffers met electrlsche treffermelding. Of het aan de toestellen lag of aan de degens valt niet te zeggen, doch de werking van de apparaten liet te wenschen over, zoodat na de eerste helft moest worden gestemd over het al of niet trekken met de toestellen. De electri- citelt won het echter. De uitslag luidde: 1. en kampioen W. Driebergen (Amersfoort) met 9 gewonnen partijen. 17 ontv. en 31 geg. treffers, na barrage met 2. J. K. van Hulssen Jr. (Utrecht) met 9-15-30, na barrage met 3. J. A, G. de Leeuw (Breda) met 9-19-31; 4. W. v. d. Berg «Rotterdam) met 8-18-26; 5. P. Kuntze (Amsterdam) met 8-19-28; 6. F. Mosman (Amsterdam» met 7-20-30; 7. C. Weber (Am sterdam) met 6-25-27; 8. F. van Wieringen (Rotterdam) met 6-27-27; 9. W. J. Götz (Am sterdam) met 5-28-20; J. Vanderwoodt (Rot terdam) met 3-29-19; 11. inr. J. C. W. van Dam (Rotterdam) met 3-31-18; 12. mr. W. B. Dul- lemond (Amsterdam) met 3-32-15; 13. J. van Jole (Den Haag) met 1-34-12. Dc 10 best ge plaatste schermers vormen de hoofdufcleeling degen. NIEUW SWIFT. Gistermorgen werd wederom record gereden, waaraan slechts door een zestal renners werd deelgenomen, in verband met de verschillende baan wedstrijden. De afstand bedroeg 39 K.M., waarvoor aller eerst W. Rijsbergen aan start kwam. Bij het keerpunt bleek deze een goede tijd te hebben genoteerd, gevolgd door W. van Rooyen, die een achterstand van 28 seconden op Rijsbergen had. F. Blom had op de helft van den wed strijd een defect rijwiel en moest opgeven. J. van Klinken reed met veel animo en wist het tempo goed te volgen. J. Laven bewees mee te kunnen komen in een dergelijken zwaren wedstrijd en bleef goed volhouden. Voor de verrassing zorgde wederom K. Hintzbergen die zich onder de eersten wist te klasseeren. De totaaluitslag was als volgt: 1. W. Rijsber gen 39 K.M. in een tijd van 1 uur 5 minuten en 18 sec.; 2. W. van Rooyen 1.5.26; 3. J. Hintz bergen, 1.7.12; 4. J. Laven 1.8.31; 5. J. van Klinken 1.11.41. Een drietal Nieuwelingen n.l. J. de Groot, M. i Segaar en B. Lodewijks reden mede in een wedstrijd op de Feyenoordbaan te Rotterdam. De Leidenaars speelden een vooraanstaande rol en wisten verschillende premie's in den wacht te sleepen. o.a. Lodewijks 3 en de Groot 1. De goed rijdende Segaar wist beslag te leg gen op den eersten plaats, terwijl zijn clubge noot Lodewijks de tweede plaats bezette. De koppelwedstrijd was een teleurstelling voor de aanwezige Leidenaars daar R. Riet hoven, die met Schuller reed, op doktersadvies moest opgeven. J. Schuller die zeer goed reed vormde nu een ander koppel met den Rotter - damschen Leeuwenburg, die echter eveneens moest opgeven. T«r Weer floretkampioen juniores. Zaterdagmiddag werd in Den Haag een juni oren-wedstrijd verschermd op floret, waaraan door acht schermers werd deelgenomen. Nadat de heer Schoon de jongelui had toegesproken en hen gewezen had op de groote successen van dc „oude garde" w.o. de Jong, Wirix, Wynoldi Daniels. Doorman enz., die deze resultaten dankten aan hun grondige voorbereiding op de floret en hen aanbeval dit voorbeeld te volgen, reikte hij aan drie debutanten een insigne uit. waaruit bleek dat zij. op voordracht van hun meesters, tot dit tournooi werden toegelaten. Als eenig hoofdscheidsrechter fungeerde ge neraal Scheffer, bijgestaan door de heeren Schrurs, Driebergen, v. d. Vliervoet en De Jager als juryleden. Laatstgenoemde vier heeren hadden boven dien tot taak stijl en techniek van de jongens te beoordeelen. De cijfers hiervoor zouden van invloed zijn op de eindbeoordeeling voor hun volgorde. Naar het oordeel der commissie en aanwezige profs werd er netjes en sportief ge schermd door alle jongens, zonder uitzondering. Een enkele viel op door iets grootere snelheid of mooiere houding, wat ook tot uiting kwam in het eindcijfer door de jury toegekend. Er werd om drie treffers geschermd en daar „de zaak" vlot liep, duurde -deze wedstrijd niet lang. De uitslag uitsluitend naar kracht berekend luidde als volgt: 1. Hoeing. 2. de Proye, 3. Terweer. 4. Weimar. 5. v. Kampen. 6. Lichtenberg. 7. Dolk en 8. Hoekstra. De cfjfers voor stijl toegekend bracht hierin voor enkele verbetering. Andere zakten hierdoor lager af, terwijl bij nog andere jongens dit niet van invloed was op den eindstand. De officieele eindstand werd nu: 1. Terweer. die over de beste stijl beschikte en bewees ook de techniek beter onder de knie te hebben, 2. de Troye, 3. Hoeing. 4. Weimar. 4. Dohl, 6. Lichtenberg. 7. v. Kampen en 8. Hoekstra. Na afloop reikte generaal Scheffer de prijzen uit en sprak hij de jongens hartelijk toe. waarbij gelukkig de paedagoog tevens aan het woord was. waardoor het vooral voor de oude ren, een genoegen was hiernaar te luisteren. Om begrijpelijke redenen zit aan deze wedstrij den geen hoogdravende titel als kampioen of Iets dergelijks verbonden. Tenslotte zij vermeld, dat Hoekstra, v. Kam pen en Ligtenberg voor het eerst op een wed- Btrijd uitkwamen. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKET BOND. Uitslagen. Ie klasse: V.V.V.—Haarlemgewonnen door V.V.V. met 21 runs op de eerste in nings; R. en W.H.C.C. I: gewonnen door R. en W. met 10 runs op de eerste Innings; VU.A.H.D.V.S.gewonnen door V.R.A. met 141 runs op de eerste Innings; H.C.C. n V.O.C.; gewonnen door H.C.C II met 109 runs op de eerste Innings 2e klasse B: AjaxH.C.C. IV: gewonnen door Ajax met 94 runs op de eerste innings. WIELRENNEN. Schulte wint het Europeesch criterium te Parijs. Een van de beste Nederlandsche wegrenners, Gerrit Schulte, heeft op het bekende circuit in de Tullerien te Parijs het Europeesch criterium, dat jaarlijks over een afstand van 100 k.m. wordt verreden, gewonnen in den tijd van 2 uur 35 min. 43 sec. Als tegenstanders had onze land genoot de meest befaamde Europeesche weg renners, doch hij speelde voortdurend een lei dende rol en won met een voorsprong van 22 seconden, terwijl zijn puntenaantal dat van nummer twee. den Italiaan Moretti. met 20 overtrof. Ook verbeterde hij het ronderecord met een tijd van 1 min. 49 3/5 sec. De uitslag luidt: 1. Schulte (Nederland) 100 km. in 2 uur 35 min. 43 sec. (gem. snelheid 38.531 k.m. per uur) 90 punten. 2. Moretti (Itali) 2 uur 36 min. 5 sec.. 70 pnt. 3. Frechaut (Frankrijk) 43 punten: 4. Kaers 'België) 25 punten, allen zelfden tijd. Overzicht. In de eerste klasse is het gisteren wel een dag met verrassingen geworden. H.C.C. I door R. en W. geslagen, maar V.O.C. n kon het niet bolwerken tegen H.C.C. II en de situatie aan den kop van de ranglijst is ongewijzigd gebleven. Alleen komt H.C.C. II nu ook in het geding. VJR.A. verraste door een zege op H.D.V.S. en de positie van Haarlem, die van V.V.V. verloor is nu wel erg benauwend onderaan. In Haarlem be gon R. en W. met 131. Een voor H.C.C. I niet hoog totaal, maar de Hagenaars werden ditmaal voor 126 uitgesmeten. V.O.C. bracht het tot 112. H.C.C. n maakte daarna 221 voor 5. Een hooge score noteerde ook V.R.A. n.l. 204 voor 6, waartegenover H.D. V.S. slechts 63 stelde. In Amsterdam begon V.V.V. met 159 en Haarlem bleef met 138 daaronder. In 2 B heeft Ajax overeenkomstig onze verwachtingen van H.C.C. IV gewonnen. Wij zijn over dit resultaat tevreden, maar niet voldaan. Niet, omdat het geen innings overwinning is geworden, hoewel er daar voor een klein kansje was. Wel, omdat ei aan het spel van onze stadgenooten fouten kleefden, welke met eenlge moeite en over leg te vermijden zouden zijn geweest. Wij denken dan in de eerste plaats aan de ma nier, waarop Lambers, Janssen. Van Goor en Van Breen verdwenen op toch werkelijk niet moeilijke ballen van Van den Hoek. Bij batten is zelfbeheersching een factor van beteekenis en wij meenden dit toch te mo gen verwachten bij geroutineerde spelers als Janssen en Lambers. Daartegenover mo gen wij echter stellen het zeer goede batten van Goudswaard en vooral van Zwanen burg en Dozy die de vooruitzichten van de thuisclub zeer belangrijk verhelderden Het bowlen van de Haagsche was niet slecht, maar de Hagenaars werden op het laatst van hun lengte afgeslagen en de bowlerij werd slecht ondersteund door het veldwerk, hoewel de Haagsche „skipper" zijn mannen uitstekend wist te plaatsen. Het veldwerk van Ajax was trouwens evenmin goed. Er werden vangen gemist en er werden heel wat runs cadeau gegeven, vooral in de tweede Haagsche innings, toen het ging om het derde punt. Toen was ook de bowlerij belangrijk zwakker dan daarvoor en het komt ons voor, dat Dozy in die tweede in nings van de Haagsche wat te lang wachtte met „changen". Er is daarvoor echter een verontschuldiging, want Versteeg had uit stekend en met zeer veel succes gebowld en ook Van Oudgaarden had het goed ge daan. al had hij geen daverende cijfers. Deze jongeling weet wat hij gooit en het geluk zal wel eens komen, maar wanneer dat geluk niet zijn deel is, dient hij zich te beheerschen. Hij heeft een neiging om te gaan smijten, teneinde zijn snelheid op te voeren. Vooral als op hem wordt gescoord. En dat is de verkeerde manier. Ajax won en dat is 'n verblijdende gebeurtenis, maai van veel meer beteekenis vinden wij het feit, dat Ajax over jongere spelers beschikt, die goede dingen doen en die het nog veel beter zullen leeren onder goede leiding. Bij Ajax wordt nu wel heel erg de leiding ge mist van een Rice, Eigeman of Gunning. De eerste toetswedstrijd EngelandAustralië. De stand na den tweeden dag. Te Nottingham zijn Zaterdag verschei dene records gebroken. Engeland scoorde 658 runs voor 8 wickets, v/aarna de In nings gesloten werden verklaard. Hiervan was Paynter met 216 not out, Compton noteerde 102. Australië batte vervolgens en aan het einde van den dag had men 138 runs bij elkaar voor 3 wickets. Bradman was topscorer met 51 runs. De 658 runs van Engeland beteekenen een record in toetswedstrijden tegen Australië. De score van Paynter is de hoogste lndividueele ooit voor Engeland tegen Australië in Engeland gemaakt. De vier scores van meer dan 100 runs in één innings beteekenen eveneens een record voor toetsmatches. Hutton en Compton speelden voor de eerste maal ln toetswedstrijden mee en boekten onmid dellijk een century. AJAX SLAAT H.C.C. IV. Poging voor derde plint faalde. De gastheeren wonnen den opgooi en stuur den Ajax het eerst naar de wickets, waar Versteeg geen lang leven beschoren was. want voor 4 sneuvelde hij op De Vllleneuve toen het Leldsche totaal 14 was. Lambers en Gouds waard boden langer tegenstand en vooral laatstgenoemde deed met 34 uitstekend werk. Het totaal van Ajax begon aardig te klimmen, maar het ging ei- ook bedenkelijk uitzien, toen Lambers voor 14, Janssen voor 6 en Van Goor voor 8 zich lieten verleiden om te slaan op ge makkelijk schijnende ballen van Van der Hoek. De situatie was met 68 voor 5 minder fraai voor Ajax geworden en toen ook Van Breen voor 0 verdween werd het nog erger. Dozy met Zwanenburg kwamen echter de inzinking vol komen te boven. Vooral Zwanenburg stond uit stekend te batten en vertrok voor 43 op een wilden slag toen het Leldsche totaal 127 was geworden. Dozy scoorde zeer langzaam en deed ongewoon lang over zijn 20 runs. HU kreeg van de staart niet veel steun, maar de Ajax-lnntngs sloot op 153. waaronder 14 extra's. Van der Hoek 462. Van Musschen 317, Van SteUn 1—17. De Vllleneuve 1—12. De aanval van Ajax had daarna aanvankelijk eenlge moeite met de verdediging van de Haagsche want het eerste wicket der gasten viel eerst op 29. Toen Van RiemsdUk voor 22 echter was verdwenen, volgden de overige Haagsche wickets echter snel. dank zij het uit stekende bowlen van Versteeg. Alleen De Villeneuve kwam met 15 nog ln de dubbele cUfers en zonder een extra een zeer goede prestatie van Janssen achter het wicket - kwam het einde op 59. Versteeg 727. Van Oudgaarden 3—32. Ajax stuurde de Haagsche daarna opnieuw in voor het derde punt. waar de poging faalde, toen H.C.C. IV 84 runs had gescoord voor het verlies van 5 wickets. Eerst had Smeele met 23 tegenstand geboden, daarna Somer met 28. Van Manen met 11 en Musscher met 12". Van Oudgaarden 2—32. Versteeg. Wenting en Van Goor namen ieder een wicket, respectievelijk voor 18, 21 en 9 runs. DE WEDSTRIJDEN VAN SWIFT. Er was slechts weinig animo voor de wedstrij den die gisteren door Swift waren vastgesteld, slechts 2 A., 1 B.. 6 C.-klassers kwamen aan den start, benevens 3 adspiranten. die het eerste vertrokken voor een traject van 15 K.M. Be eerste ronde bleven zij bijeen, maar in de tweede trok Joop Veltman er tusschen uit en wist ie winnen, J. de Graaff en F. Holswilder dieven bij elkaar en moesten in de sprint ult- jnaken. wie de tweede plaats zou bezatten. J. de Graaff toonde zich iets sterker. Zes C-klassers bonden den strijd over 5 ronden elk van 7600 meter. Reeds in de eerste ronde was het peleton uiteen. J. Nieuwenburg dad een voorsprong van 30 sec. op van der Meer en Herreur, terwijl zij op hun beurt een ranken voorsprong hadden op de Ridder. N.N. J. Bruininx. De meesten van deze laatste renners reden voor de eerste maal een wed- «Jtjd mee, zoodat er over hun prestaties weinig ralt te vertellen. Vermeldenswaard Is het goede b.den van Nieuwenburg, die zijn voorsprong tot 3 min. wist op te voeren en op de eerste plaats ^slag legde. T. Herreur werd tweede. 3. L. v. 0' Meer, 4. W. dc Ridder, 5. Bruininx, 6. N.N. °Pg. A- en B. gingen gezamenlijk van start. In de Jgrste 4 ronden ging alles goed, doen in de ^Jfae ronde kreeg C. Gres pech. waarvan N. °e Roniijn dankbaar gebruik wist te maken om met den Boer tusschen uit te gaan. C. Gros een grooten achterstand en moest ten- si'tte opgegeven. li de Fomyn werd eerste. J. de Bo?r heeft goeden wedstrijd gen.een Hy eindigde :ils Ueede. Dinsdagavond te 6 uur 45 werden recordrijden 'treden. Samenkomst Spaanjaardsbrug. Motorwedstrijden op Duinrell iaw.2A° Luca.CUtrecht, op Panther, ln 68 m.; 2. W. Regters. Zevenhulzen, op AJ.S. op 3 ron- |d(Boven 350 C.C.: 1. H. de Wit, Broek op Lan- gendijk, op Ariël in 66 min. 23 sec.; 2. R. Jan sen, Haarlem, op Sarolea. in 66 min. 53 sec., de rest uitgevallen, w.o. ook H. van Weeren uit Leiden op B.S.A., die langen tijd aan den kop had gelegen. De seniores. Het geleek er veel op. alsof de K.N.M.V. gisteren een sterrit naar Wassenaar had ge organiseerd, want uit alle deelen van het land waren de motorrijders met hun aan hang naar het fraaie Wassenaarsche land goed Duinrell gekomen. Hoewel uiteraard de H's en Hz's overheerschten, zag men toch op het groote parkeerterrein de nummer borden van alle Nederlandsche provincies. Daarnaast kwamen natuurlijk nog velen met andere middelen van vervoer, zoodat de be langstelling al spoedig in de duizenden liep. Des middags om 12 uur werd de start gegeven voor de juniores, verdeeld in vier categorieën, n.l. tot 125 cc. met 12 deelnemers, afstand 32 km.. 10 ronden; van 125 tot 250 cc. met 3 deelnemers 38,4 km. 12 ronden van 250 tot 350 cc. met 9 deel nemers 38.4 km. 12 ronden en boven 350 cc. met 8 deelnemers 38.4 km. 12 ronden. De vier velden lagen spoedig ver uit elkaar en de gapingen werden hoe langer hoe grooter. Dat was niet te verwonderen, als men de gesteldheid van het parcours in aanmerking nam. Door de droogte van de laatste dagen was dit n.l. op tal van plaatsen uiterst mul. zoodat de wielen der motoren er diep in weg zakten. En dit werd na tuurlijk hoe langer hoe erger. Bovendien was het parcours zwaar door de talrijke en dikwijls zeer scherpe wendingen. Van rijders en motoren werd dan ook het uiterste gevergd, en menige motor moest het dan ook onderweg afleggen. Het publiek was uiterst sportlef, want overal waar een rijder in moeilijkheden verkeerde, or waar een motor de helling niet kon halen, schoot het te hulp om de moeilijkheden op te lossen. Ondanks deze hulp moest toch menige motor het loodje leggen. De uitslag van de juniorklasse luidde: Tot 125 cc.: 1. D. de Wit uit Wormer op Eysink in G2 min. 55.1 sec.; 2. J. van Beem. Den Haag. op Sparta 63 min. 14 3/5 sec. rest uitgevallen. Van 125—250 cc.: 1. S. 1. S. Maesland, Voorburg, op Matchlesse 74 min. 55 1/5 sec. Rest uitgevallen. Des middags te ruim twee uur werd de start gegeven voor de seniores, eveneens verdeeld in vier categorieën daar er geen zijspan-combinaties deelnamen. Het parcours voor de seniores was nog be langrijk zwaarder dan van de juniores. Gedeel telijk liep het over het reeds omgeploegde par cours. voor een ander deel was het nieuw, de deelneming was zeer groot, vooral in de lichtere klassen. In de 250 cc. klasse had C. G. A. Huybregts uit Middelburg ongeveer op de helft van den wedstrijd het ongeluk bij een val een spier te scheuren. Vorig jaar was het dezelfde, die op Duinrell een rib brak. In de 350 cc. klasse wist Roest zich na aan vankelijk pech prachtig weer te herstellen, om na de 5de ronde opnieuw den kop te nemen, en daarna ver uit te loopen. In de 12de ronde slaagde hij er zelfs in, den leider van de eerder gestarte 500 cc. klasse, Renooy te passeeren, waardoor hij de leiding van het geheel kreeg. En die wist hij te behou den ook, waardoor hij ver uit de beste prestatie van den dag leverde. De uitslagen luiden: Tot 125 cc. 62.4 K.M. 1. J. S. Verkerke. Amersfoort op Eysink 119 min. 3 3 5 sec.. 2. J. Schravendijk, Haarlem, op DKW 120 min. 27 1'5 sec. Van 125—250 cc. 76,8 K.M. 1. J. Bovec, Amersfoort, op Velocette in 2 uur 16 min. 24 3/5 sec.; 2. Chr. van Zutphen. Utrecht, op Excelsior; 3. A. H. Beels, Haarlem op Matchless. Van 250—350 c.c. 76.8 K.M. 1. J. Roest. Ter Aar, op Velocette in 2 um- 12 min. 211/5 sec.; 2. H. Schoots, Rotterdam, op Eysink; 3. C. de Haan. Strijen, op Ariël. Boven 350 cc. 76.8 K.M. 1. D. Renooy, Tilburg, op Eysink in 2 uur 15 min. 22 2/5 sec.; 2. C. van Eys, Amersfoort, op Matchless. Door S. LANDAU. Ondanks het fraaie zomersche weer trok het Rembrandt-hotel, de arena van het internatio naal schaaktoumooi. gisteren veel publiek. De belangstelling voor het groote schaakevenement is steeds groeiende. Niet alleen, dat men schaak- enthousiasten uit alle deelen van ons land te Noordwijk aantrof, maar ook buitenlanders wa ren herwaarts getrokken. Zoo zagen wij o.m. den Zuid-Slavlschen gezant, die zijn landgenoot, den medischen student Pirc, moed kwam Inspre ken, den vroegeren Tsjechischen consul in Lon den, enz. De meesters waren goed geluimd, hetgeen ze ker voor een groot deel toe te schrijven was aan de prettige omgeving, waarin gespeeld wordt. Alleen dr. Tartakower. die gewoonlijk zijn con fraters weet te onderhouden met zijn kwink slagen, doorspekt met allrlei cynische opmer kingen, was ontstemd. Na zijn nederlaag tegen Eliskases heeft hij zijn mascotte, het rubber hondje, vol woede in zee gegooid. Inderdaad ging het hem zonder hondje al veel beter, want toen hij in tijdnood verkeerde, ontnam Schmidt hem twee pionnen, zoodat Tartakower zoo schrok, dat hij reeds aan opgeven dacht. Doch genoodzaakt, extra zijn best te doen, bleek, dat de pionnen- roof van Schmidt incorrect was en deze een stuk moest verliezen. De partij, welke van meet af aan wild verliep, werd in een gewonnen stelling voor den Poolschen doctor afgebroken. Zijn tegen stander, de Estlandsche student in de schei kunde, Schmidt, heeft zijn ups en downs. Van Spielmann verloor hij, tegen Eu we maakte hij remise, terwijl hij Pirc versloeg. Euwe kon het weer niet verder dan tot remise brengen. Echter, wanneer hij zijn hangpartij tegen Spielmann uit de derde ronde zou weten te winnen, zijn zijn kansen op de eerste plaats zeer gamstig, gezien het feit, dat hij de zwaarste partijen reeds achter den rug heeft. De partij tegen Pirc was zeer droog. De groote theoreticus Pirc verstond het met wit in de Laskervariant van het damegambiet alle zware stukken te rullen en een gelijk eindspel te bereiken. Alles, wat Euwe kon verkrijgen, was een pionnen- meerderheid op den damevleugel, welke echter niet voldoende bleek, om op winst te spelen. Na den dertigsten zet werd tot remise besloten. Landau kreeg eveneens de Laskervariant. te behandelen, welke in een Stonewall overging. Langen tijd behield hij het betere spel, doch tegen den taaien Engelschman kon hij niet veel uitrichten. Thomas, die in dit tournooi bijzon der goed op dreef is, wikkelde goed af en even als in de vorige partij, werd op den dertigsten zet tot wapenstilstand besloten. Een interessant gevecht ontwikkelde zich in de partij BogoljubowSpielmann. In een ortho dox damegambiet kon Spielmann zonder moeite gelijk spel verkrijgen, doch even later hernam Bogoljubow het Initiatief. Men dacht reeds, dat dc Duitscher zou gaan winnen. Echter had Spielmann een ressource, welke hem een gunsti- gen stand bezorgde. Al is men van meening, dat deze partij in remise zal eindigen, hijzelf vindt, dat hij beter staat, hetgeen hem zal veroor loven op winst te gaan spelen. De party TartakowerSchmidt werd onregel matig geopend, zooals men van Tartakower. die van bizarre varianten houdt, kon verwachten. Doch Schmidt liet zich niet van de wijs bren gen en kon door goed positiespel de balans in evenwicht houden. De party zou wel in remise geëindigd zijn, Indien Schmidt, zooals wy reeds schreven, zich in tydnood niet op een Ingewik kelde combinatie had ingelaten. Een zeer belangrijke party ln deze ronde waa die tusschen de leiders Keres en Eliskases. Laatstgenoemde verdedigde zich met zijn gelief koosd Fransch. Keres koos een solide voortzetting en behandelde de geheele party zuiver positio neel. Het is opvallend, dat de anders zoo agres sief spelende jonge grootmeester in dit tournooi zyn aanvalsstijl heeft laten varen en instede daarvan gedegen positiespel laat zien. Keres oefende een druk op de vijandeiyke stelling uit. doch door sterk tegenspel kon Eliskases nadeel voorkomen. Toch moest hij zich een geïsoleerden pion op c6 laten welgevallen. Keres speelde het eindspel zeer klassiek en verschafte zich verbonden vrypionnen op den damevleugel tegen een vrijpion van Eliskases op den koningsvleugel. Alhoewel Keres de beste kansen heeft, is het nog zeer de vraag of hy de partij zal kunnen winnen. Heden is het een rustdag. De Dinsdag is be stemd voor de hangpartyen. Morgennamiddag van 26 en morgenavond van 8 tot 10 worden uitgespeeld: KeresEliskases. Bogolj ubowSpielmann. TartakowerSchmidt. LandauBogolj ubow en EuweSpietman. Woensdag te half vijf wordt de 5de ronde ge speeld Thomas—Bogolj ubow. EliskasesLandau. SchmidtKeres. EuweTartakower en Spielmann—Pirc. De stand is; Eliskases 214 1 afgebr. Thomas2bi Keres 2 1 afgebr. Euwein i afgebr. Schmidt in 1 afgebr. Pircl* Bogoljubow1 -f- 2 afgebr. Spielmann 1 2 afgebr. Landau l -f i afgebr. Tartakwoer i afgebr. AJAX-JEUGD WINT MET INNINGS. De Ajax-juniores hebben Zaterdag de jeugd van N.L.C.C. met innings geslagen, maar wy zijn daarover niet zoo byster enthousiast, om dat deze inningsoverwinning grootendeels was te danken aan spelers, die geregeld voor Ajax I uitkomen. Het zou aanbeveling verdienen veel meer de jonge ongeoefende spelers een kans te geven. Juist in wedstryden valt veel te leeren. De Ajax-innings sloot op 152 voor 5. Van Oudgaarden was met 54 topscores. Hardgesla- gen met tien vieren. Van Oudgaarden 20. Maar ook niet-spelers van het eerste deden goed werk. Hilgers byv. 28* en Bob van Berge Henegouwen 16*. Tegenover deze hooge Ajax-score bracht N.L.C.C. het tot 25 en 30, waaronder nog19 extra's. Wasting nam 14 wickets voor 19 runs. Commentaar overbodig. Goudswaard 619. „DE WITPEN" (NIEUWVEEN). Wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 540 Kü. De duiven werden om 6 uur in vrijheid gesteld met Noorderwind en fraai weer. In concours waren 31 duiven. Uitslag: 1. D. Michielse 3.38; 2. idem 4.09; 3. W. v. Leeuwen Pzn. 4.32; 4. C. v. Leeuwen Abr.z. 4,33; 5. W. v. Leeuwen Pz. 4,46; 6. C. v. Leeuwen Abr.z. 4,58; 7. J. v. Dijk 5,05; 8. J. W. v. Noest 6,02; 9. F. Vermeulen 6,42. ZWEEFVLIEGEN. Van der Meer vliegt van Ypenburg naar Brussel. WANDELSPORT. R.K. WANDEL-REÜNIE. „Spirit" Dordrecht wint den bisschopsprijs. De wandel-reünie ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan der R.K. wandelsport in het Bisdom Haarlem, alhier georganiseerd, is een succes geworden. Een veertigtal groepen, te zamen 700 deelnemers, hebben aan den tocht deelgenomen. Te twaalf uur werd in keurige orde van den Stationsweg afgemarcheerd voor het afleggen van het 25 K.M. lange parcours, dat liep over Oegstgeest, Rynsburg. Katwyk, Wassenaar, Den Deyi en Voorschoten. Te 5 uur. toen alle deelnemers zich in „Zo- merlust" hadden vergaderd, sprak allereerst de heer L. de Vreede, secretaris van den D.H.A.K., zyn vreugde er over uit, dat deze wandel- reunie by het eerste lustrum zoo schitterend geslaagd is. Deze toch beteekent weer een record en de recordhoudster Spartaan, Delft, zal. aldus spr., wel verheugd zyn. dat met een deelname van 700. haar record thans is verbe terd. Spr. bracht dank aan den heer H. J. Averdieck en zyn medewerkers voor het be- langryke werk by de organisatie verricht. De jury, bestaande uit de volgende personen: mej. R. Donders en de heeren H. Goris en Hu- bert Koemans. had aldus de heer Goris voor een moeilyke taak gestaan, doch die moeilijk heid was overwonnen en spr. kon de uitslag als volgt mededeelen: K.J.C.-groepen: 1. Kruisvaart Wassenaar 249 punten; 2. Kruisvaart St. Jeroen, Den Haag; 3. Kruisvaart St. Petrus Leiden. Dames-groepen: 1. Spirit. Dordrecht, 261 pun ten; 2. T.I.P., Maassluis, 257 p.; 3. Curson, Den Haag; 4. Lively Girls, Leiden. Spirit Dordrecht verkreeg tevens den prys, uitgeloofd door den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, voor die groep, welke door houding, kleeding enz. de meeste propaganda voor de wandelsport maakte. Heerengroepen: 1. Spirit, Dordrecht; 2. Cur son, Den Haag; 3. Spartaan, Delft; 4. Kolping. Delft; 5. O.G.V., Voorburg. De prys voor de grootste groep 40 deelnemers werd toegekend aan Curson, Den Haag. DUIVENSPORT. HET OOSTEN (N. B. v. Z.) Wedvlucht vanaf Greil op 11 Juni. Afstand der resp. hokken 351354 K.M. In concours 80 vogels, welke om 10 uur met Noordenwind in vryheid werden gesteld. De le vogel werd geconst. om 4.8.15 en maakte een gemidd. snelheid van 956.60 Mtr. p. min. De laatste puntentellende vogel om 4.58.12 met een snelheid van 841.80 Mt. p. min. De uitslag is als volgt: v. Gennep 1; Geel 2. 3, 14, 16, 20, 26; van Duuren 4. 5. 6; Houthof f 7. 8; Breedyk 9. 15, 24: Jonk 10. 13. 21: Schroder 11. 22, 25; v. d. Berg 12. 19. 23. 27; Singerling 17. 18. Morgen bespreking jonge duiven-vluchten in gebouw L.P.C. „DE BLAUWBAND" (ALPHEN). Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 508 K.M. De duiven werden om 6 uur gelost met N.W. wind; aankomst le duif 3.22.31, laatste 4.27.38. Uitslag: J. Vernes; H. Hulscher 19. 35. 36; v. Egmond 37; J. Rooda 7. 14. 27. 37; v. Vegten 22; Landaal; J. Tuinenburg; M. Groeneveld 20, 26, 34, 43; P. G. Borgers 12. 15. 17. 41; C. v. Ofwe- gen 23, 32; H. Bauer; de Jager 13: W. v. Eyk; R. K. W. Kuipers: H. W. Martens 30; J. Lagerwey 30, 40, 41; H. W. Mens. Hij behaalt daarmede zijn C-brevet. De zweefvlieger J. van der Meer uit Leiden heeft gisteren een fraaie zweefvlucht van Ypenburg naar Brussel gemaakt. Te ongeveer elf uur bracht een motorvliegtuig zyn zweef toestel Ph. 78 ..Sunlight" op 600 meter hoogte boven Ypenburg. vanwaar van der Meer verder op eigen gelegenheid den tocht naar de Bel gische hoofdstad ondernam. Te ruim twee uur namiddag landde hy vlot op het vliegveld Haren by Brussel. Tegen zes uur namiddag is hy weder vandaar vertrokken, thans gesleept door de inmiddels van Ypenburg ontboden Ph. - A.J.E., die hem om ruim half acht des avonds op Ypenburg terug deed zyn. Van der Meer, die met dezè zweefvlucht YpenburgBrussel zyn zilveren C-brevet heeft verworven, werd by zyn terugkomst met bloemen gehuldigd. Hiertoe was alle aanleiding, daar hy al zwevende zelfstandig 130 K.M. binnen drie uren heeft afgelegd, terwyl een afstand zweefvlucht van 50 K.M. reeds voldoende zou zyn geweest voor het zilveren C-brevet. Wy vernamen nog. dat van der Meer die zyn geheele zweefvliegopleiding op Ypenburg heeft genoten op zyn solovlucht boven den Waterweg tot een hoogte van 200 meter was afgezakt en dat hy daarna geleidelyk weder is gestegen, eenmaal zelfs tot 1400 M. hoogte De Ph. 78 is van het type Rhön - Bussard. Een nieuw succes voor de Leidsche Zweefvlieg Club. Voor de Leidsche Zweefvlieg Club was het gisteren een succesdag. Niet minder dan vüf leden, de heeren: C .P. M. Bouter, J. L. Kan bier. H. Korswagen, Ch. J. Landré en G. A. van Leeuwen, voldeden aan de eischen ter verkry- ging van het internationale zweefvliegbrevet a. Reeds vroeg werd er met de P.H.-10 die in middels een vyfjarigen staat van dienst achter den rug heeft druk geoefend, en nadat de leerlingen allen eenige proefstarts gemaakt hadden, werd des middags met het examen be gonnen. Langs het veld was veel belangstelling van badgasten, die af en toe angstig wegdoken, wanneer een der deelnemers, op 10 meter hoogte boven hun hoofden geruischloos het veld kwam binnenzweven! wy wenschen den geslaagden, waarvan de meesten eerst enkele maanden geleden hun oefeningen aanvingen, van harte een succes volle zweversloopbaan! SCHAKEN. TAVENO WINT VAN V.T.L. MET 6—3. De uitslag van een vrlendschappeluken wed strijd. gespeeld tusschen Taveno en V T L te Leiderdorp was de volgende: A. Barkema (T.i—J. v. Deventer (V.T.L.) 10; J. F. Kruk Sr.J. Nievaart 10: J. v Leeuwen—D. v. d. Wüngaard 0—1; c. Zandvliet A. Chrispijn 1—0; C. P. Sjardijn—B. Kuilen burg '4—%: A. Vermond—H. Kok 1—0; J. Beekman—L GUsman 0—1: L. v Platerink— J. Hensing 1—0; H. BoekooyM. Prins 't—hi. Totaal 6—3. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11