w Vele Tweede Kamerleden keuren enquête-voorstel Wendelaar af LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juni 1938 Derde Blad No. 23988 ^DN/TiNIETTIRES^ 79sfe Jaargang Kan een nieuwe interpellatie opheldering brengen? FINANCIEN LAND- EN TUINBOUW De Eerste Route van onze Prijsvraag SPREEKCEL Of is nota van den minister wenschelijk Verschenen Is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van den heer Wendelaar tot het houden van een enquete omtrent de opdracht van den Minister van Justitie tot ont houding van opsporingsonderzoek door de brigade Oss der Koninklijke Mare chaussee. Verscheidene leden gaven als hun mee ning te kennen, dat de voorsteller in de memorie van .toelichting niet voldoende heeft gemotiveerd, waarom ter verkrijging van de inlichtingen, welke noodig geacht worden, tot toepassing van het in het licht der geschiedenis zoo ongewone middel eener parlementaire enquete zou dienen te wor den overgegaan. Op 7 April J.l. is de aangelegenheid, waar van hier sprake is, het voorwerp geweest van een interpellatie. De groote meerder heid der Tweede Kamer toonde zich door de inlichtingen, welke de minister van jus titie bij die gelegenheid verstrekte, volko men bevredigd. Echter bleek daarna, dat deze zaak? nog niet tot rust gekomen was. In verscheidene persorganen werden de in lichtingen van den minister onvolledig of onjuist genoemd, een sterk wantrouwen kwam tot uiting. Een rustige overweging van de redevoering van den minister van justitie hod ook bij sommigen dezer leden zelf vragen doen rijzen en bij hen de mee- ning gewekt, dat niet alle feiten geacht mogen worden vast te staan. Deze gang van zaken doet het zonder twijfel gewenscht zijn, dat de minister spoedig in de gelegen heid worde gesteld omtrent, bepaalde pun ten nadere inlichtingen te verstrekken. Wat had nu echter meer voor de hand gelegen dan dat door één of meer leden der kamer, hetzij schriftelijk hetzij mondeling, scherp geformuleerde vragen omtrent die punten waren gesteld? Zou het antwoord op zooda- danige vragen niet voldoende bevrediging hebben geschonken, dan zou alsnog een nieuwe interpellatie kunnen zijn aange vraagd. Mocht een tweede interpellatie nog niet het gewenschte licht brengen, dan zou de Kamer bij motie van haar af keuring of van een ander gevoelen kun nen doen blijken, of zij zou alsnog bij voorkeur op voorstel van verscheidene, tot een zoo groot mogelijk aantal poli tieke groepen behoorende leden tot liet houden van een enquete dan te beschouwen als ultimum remedium kunnen overgaan. Nieuwe omstandigheden. Een aantal leden vestigde er de aandacht op, dat zich sedert de indiening daarvan twee nieuwe omstandigheden hebben voor gedaan. In de eerste plaats is een straf vervolging wegens smaadschrift ingesteld tegen den schrijver van een artikel betref fende de zaak-Oss in „het Nationale Dag blad". En in de tweede plaats hebben de zes onderofficieren een klacht aanhangig ge maakt bij den militairen ambtenarenrech ter. In beide gevallen zal de bevoegde rech ter. hetzij in eerste hetzij in hoogere in stantie, uitspraak doen bij een gewijsde, dat in zijn overwegingen ongetwijfeld veel licht zal kunnen verschaffen omtrent de inge brachte beschuldiging van onvolledigheid en onjuistheid der door den minister van justitie aan de Kamer verstrekte inlichtin gen. Een en ander maakt naar de meening dezer leden toepassing van het middel der parlementaire enquete nog te minder wen schelijk. Verscheidene leden, die de tot dusver weergegeven beschouwingen, voorzoo ver die critiek op het gedane voorstel inhielden, volkomen konden onder schrijven, spraken hun afkeuring uit over de sensatie, waarmede deze gehee- le aangelegenheid omsponnen is ge worden. Alleen door het oefenen van gezonde critiek, niet door het vergifti gen van de publieke opinie, wordt het algemeen belang, wordt ook de demo cratie gediend. Een ernstige grief tegen dit enquete-voor- 'tei zagen deze leden hierin, dat het met degenen die voor de genoemde sensatie aan sprakelijk zijn, er aan medewerkt, het voor al in deze tijden zoo noodige vertrouwen in de regeering te ondermijnen. Indien, ob jectief gezien, in de zaak-Oss meer licht aoodig zou blijken, zouden deze leden een doelmatige psoging om dat licht te ontste ken slechts kunnen toejuichen. Verwacht g naar hun meening werden, dat in dat geval de minister van Justitie tot het sla gen van een zoodanige poging door het verstrekken van inlichtingen zou willen medewerken. In de eerste plaats echter achtten ook zij op de reeds van andere zijde genoemde gronden een enquete al- 'erminst een doelmatig middel. En in de tweede plaats waren zij van meening, dat geenszins vaststaat, dat aan nadere opheldering behoefte be staat. Naar hun oordeel levert een cri- tische beschouwing van de memorie van toelichting zoowel een aanvullend bewijs voor de ondoelmatigheid van dc door den voorsteller gekozen oplossing als een grond om aan de noodzakelijk heid van het instellen van een nader onderzoek ernstig te twijfelen. Verscheidene andere leden meendei dat bet denkbeeld van hei houden eener en- Jbcte in het algemeen geenszins die volko men afwijzende critiek verdient, welke daarop van verschillende andere zijde werd geoefend. Het denkbeeld een nader onder zoek te doen plaats hebben in den vorm eener nieuwe interpellatie, kwam dezen leden niet bijzonder gelukkig voor. Naar hun meening zal zulk een interpellatie niet op bevredigende wijze het gewenschte licht kunnen verschaffen. Zij zou lijden aan het zelfde bezwaar als de reeds gehouden in terpellatie, n.l. dat zonder schriftelijke voorbereiding bij een dergelijke materie mondelinge antwoorden op gestelde vragen niet aanstonds voldoende kunnen worden beoordeeld. Intusschen bestond bij de hier aan het woord zijnde leden ernstige bedenking te gen de wijze, waarop deze zaak door den voorsteller is aangevat. Zij betreurden het zeer, dat het. onderhavige voorstel door slechts één lid is ingediend. Naar hun meening had samenwerking gezocht moe ten zijn met de vertegenwoordigers van andere partijen. Maakten de bezwaren, welke deze leden tegen het voorstel hadden, het hun niet gemakkelijk, zich daarvoor te verklaren, in het algemeen bestond bij hen tegen het houden van een enquete met betrekking tot de onderwerpelijke aangelegenheid geen bezwaar. Geen vertrouwen in de Kamer! Eenige leden wezen het voorstel zonder eenig voorbehoud af, in de eerste plaats omdat zij in een onderzoek, in te stellen door een politiek lichaam als de Kamer niet het minste vertrouwen hadden, en in de tweede plaats, omdat met een enquete veel te veel tijd gemoeid zou zijn, waardoor de bij het onderzoek betrokkenen de gelegen heid zouden krijgen, gegevens en bewijzen weg te werken. Deze leden gaven als hun oordeel te ken nen, dat het hoofdpunt van deze geheele aangelegenheid is gelegen in de vraag, of de minister van Justitie zich al dan niet schuldig heeft gemaakt aan ambtsmisdrijf, genoemd in artikel 355, sub 3. van het Wet boek van Strafrecht. Tot beantwoording van die vraag is alleen de rechterlijke macht bevoegd. Derhalve dient onmiddel lijk een met redenen omkleed voorstel te worden gedaan, strekkende tot het uitlok ken van een strafvervolging tegen den minister. Daarnevens dient geëischt te worden terugplaatsing naar Oss van de vroegere brigade der marechaussee aldaar, onmiddellijke hervatting van het opspo ringsonderzoek en vervanging van den burgemeester van Oss en van den procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's Her togenbosch. Nader onderzoek noodzakelijk. Sommige leden, die aan het voorstel gaarne hun stem zouden geven, gaven toe, dat er van het enquête-recht tot dusver een spaarzaam gebruik gemaakt is. Men vergete echter niet aldus deze leden dat men thans voor de nog niet voorgeko men situatie staat, dat er over een bepaald onderdeel van regeeringsbeleid een inter pellatie gehouden is, over welker resultaat aanvankelijk tevredenheid bestond, terwijl eerst later bleek, dat nog verschillende duistere punten, overbleven en in het bij zonder de vraag naar voren kvam, of de minister van ambtelijke zijde wel in alle opzichten juist werd ingelicht. Door ge bruik te maken van het enquêterecht kan de Kamer thans trachten volledige klaar heid te bereiken. Dat er geen voorafgaand overleg met andere groepen ls geweest, achtten deze leden een voordeel. Eenige andere leden verklaarden, niet tegenstaande het ook door hen gevoelde bezwaar tegen het volkomen gebrek aan overleg bij de indiening, het voorstel even eens te willen steunen. Enkele leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de gebeurtenissen met betrek king tot deze aangelegenheid bij velen de vrees hebben gewekt of versterkt, dat de Roomseh-Katholieke geestelijkheid zich niet altijd en overal onthoudt van inmen ging in de zaken der justitie en bij die in menging niet steeds zonder succes blijft, waardoor een der grondzuilen van onze historisch-staatsrechtelijke verhoudingen zou worden aangetast. Het was vooral op dezen grond, dat de hierbedoelde leden een nader onderzoek noodzakelijk achtten. Intusschen gaven ook deze leden op dit oogenblik de voorkeur aan een poging om door middel van een tweede interpellatie de gewenschte klaarheid te brengen. Eenige leden vroegen, of het niet moge lijk zou zijn een commissie van onderzoek uit het midden der Kamer in te stellen. Nota van den minister. Tenslotte werd nog het denkbeeld geop perd. dat de onderwerpelijke aangelegen heid in de Kamer weder aan de orde zou komen door een nota van den minister van Justitie. Sommige leden verklaarden het te be treuren. dat de regeering zulk een nota niet reeds eerder heeft ingezonden. Een zoodanige nota van inlichtingen zou dan door de Kamer, met in achtneming van de bepalingen van haar reglement van orde. in behandeling kunnen zijn genomen op de wijze, welke haar het meest doelmatig toe scheen. Vele andere leden stelden hier tegen over. dat de minister van Justitie toch kwalijk tot de inzending van zulk een nota kon overgaan, zoolang door de Kamer daartoe geen enkele aanleiding werd gege ven. Bij haar laatste contact met dien be windsman over dit punt van regeerings beleid heeft de Kamer zich in haar groote meerderheid bevredigd getoond. De minis ter kon niet anders doen dan zijn houding naar die positie bepalen en deze sloot het zenden van een nota als de bedoelde uit. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat een nota als dc bedoel de het best tegelijk met het onderhavige Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw ag Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) op een karpet en dit zuur rf.or brandde hierin inderdaad een gat van 15 cm. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten, Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen. die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. 2607 (Ingez. Med.) Nederlandsch crediet aan de Belgische regeering. voorstel In behandeling zou kunnen wor den genomen. Aan die behandeling zou ook de minister van Justitie kunnen deel nemen. Wellicht zou dan in 's ministers schriftelijke en mondelinge mededeelingen en verklaringen aanleiding kunnen worden gevonden, het enquête-voorstel terug te nemen. Daartegenover werd door vele leden ge steld. dat een zoodanige procedure be zwaarlijk zou kunnen worden gevolgd in verband met den verkeerden schijn, welken de minister op zich zou kunnen laden door thans eigener beweging aan de Kamer een nota te doen toekomen alvorens het enquête-voorstel is teruggenomen of ver worpen. Ondanks deze uiteenloopende mee ningen verklaarde men intusschen van verschillende zijden afgescheiden van de vraag, welken weg men zelf tot het verkrijgen van nadere inlichtingen den eerst aangewezen achtte zich wel te kunnen vinden in de gedachte, dat het opnieuw aan de orde stellen van deze aangelegenheid zou kunnen geschieden, door de behandeling van een eventueel door den minister in te zenden nota. Naar wij vernemen heeft een Nederlandsch bankierssyndicaat onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co.. Amsterdam en de Neder- landsche Handel Mij. N.V. aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f. 35.000.000. Het crediet wordt verleend in den vorm van driemaandswissels, welke ter keuze der Belgi sche regeering driemaal achtereenvolgens ge heel of gedeeltelijk met drie maanden kunnen worden verlengd. De Belgische regeering heeft een soortgelijke credietovereenkomst in Zwitserland afgesloten. MAURRAS LID VAN DE ACADÉMIE FRANCAISE. Maurras. een der leider van de (royalis tische) Action Frangalse. Is met 20 tegen 12 stemmen op Fernand Gregh en vier ont houdingen gekozen tot lid van de Académie Frangalse. Charles Maurras, die thans 71 jaar oud ls, bewoog zich ln zijn jonge jaren voorna melijk op literair terrein. Later is de poli tiek bijna zijn geheele activiteit komen opeischen. In 1899 gaf hij de een jaar te voren door wijlen Vaugeois gestichte anti- semietische en nationalistische organisatie bovendien een royalistisch karakter. De in vloed van Maurras is ook buiten zijn partij en bulten Frankrijk aanzienlijk. Maurras' beginselen zijn door het Vaticaan ln 1926 veroordeeld. Hij is met zijn beweging bo vendien gedesavoueerd door den Franschen kroonpretendent, den hertog de Gulse. Premiekeuringen te Hoofddorp. ZOMERCONCERT ARTISTEN DER ITALIAANSCHE OPERA. Maandag 20 Juni a.s. komen de artisten der Italiaansche Opera tijdens hun zomertournée ln de Gehoorzaal. Aan dit concert zal in de eerste plaats zijn medewerking verleenen de bekende tenor Luigi Fort. Voorts werken mede de dames Diana Micelli, soprano en Maria Grosso, mezzosoprano, de heeren Marcello Ven- turini. barltono en Eraldo Coda. basso. Verder zullen een paar voor ons land geheel nieuwe krachten zich voorstellen. Het zijn de sopraan Rina Corsl en de tenor Arnaldo Luzi. De muzikale leiding is in handen van Maestro Gino Bianchi Rosa. Een programma, dat mooie cperafragmenten bevat zal worden uitgevoerd. RIJKSMUSEUM G. M. KAM TE NIJMEGEN HEROPEND. Hedenochtend is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, dat thans tot één geheel is ver- eenigd met de Romeinsche afdeeling van het Gemeentemuseum, officieel heropend. De directeur van het Museum, dr. J. H. Hol- werda. sprak een kort welkomstwoord, waarna de opening geschiedde door minister prof: dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, die mededeelde, dat H. M. de Koningin den archivaris, den heer Daniels, die zooveel deed voor deze vergaars actie. benoemd had tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tot slot sprak nog de burgemeester van Nij megen. de heer J. A. H. Steinweg. (LENGTE 26 K.M.) - ij staan aan den voet van het standbeeld van een groot man, van een man uit één stuk, van een man bekend in heel Nederland. Rondom ons statige boomen, fraaie gazons en kleurige bloemen; een mooi plekje in het hartje van de oude Sleutelstad. „Zoo lang wij hebben handen, ziet, Om 't eten één, één om te vechten, Zoo komen wij tot schande niet". Dat is een van de spreuken, die wij op den voet van ons standbeeld lezen en het is met deze regelen in den rug, dat wij onzen tooht beginnen. Wielrijders past op! Uw rijwiel aan de hand. Stapt nu maar op, we gaan naar links het water wordt gekruist en dan weer rechts, tot aan den lantaarnpaal, die is gemerkt met A. Hier buigen we weer af en gaan dan door tot aan het punt, waar onze weg zich splitst. Waarheen, naar rechts of links? Een molen midden in het land komt hier te hulp. Boomen, water, water, boo men. Onze weg voert in een grooten halven cirkel om den helper van daareven. Zijn de 180 graden vol, dan links. Even voor een groote Groote Kerk verlaten wij onzen weg en brengen een kort bezoek aan twee typische dorpsstraten, waarvan er een met groen is overkapt. Dan naderen we onzen ouden weg weer en zien een reclame-bord. De eigenaar heeft telefoon. Zijn nummer telt twee cijfers, de som daarvan is 11. Maar wij moeten door en laten èn bord èn nummer links liggen Halte 126: onze weg voert naar het Westen. Hooge boomen, lage boomen en dan? Weer hooge boomen? Mis geraden: allerlei soort boomen, hooge, lage, groene, bruine, dunne, dikke, kromme, rechte en voor ons ligt een rustiek bruggetje, doch wij gaan zeewaarts, steeds maar zeewaarts, totdat A.N.W.B.-handwijzer 536 ons linksaf stuurt. Weer een handwijzer, nu rechts af. Let op dat openbaar gebouw, gesierd met het wapen van het Rijk. We moeten hier een straat ingaan, welker naam men heeft ontleend aan een groot Nederlander, die niet minder dan 19 jaar een belangrijk ambt bekleedde. Een handwijzerbord, dat in een bepaalde richting drie afstanden aangeeft, waarvan het totaal 23,6 K.M. is, wijst ons den verderen weg. Dan schrikt een steile helling ons af. Snel een zijweg, omzoomd met plavuizen (groote ruwe tegels) voor de wandelaars, ingevlucht. Een aantal bruine beuken, recht voor ons, aan het water, zegt ons: „Naar links" en we passeeren een paal met twee naamborden in eikaars verlengde. Kalm gaan wij door, totdat een bordje aan onze rechterhand vertelt: „De weg, die achter mij ligt, is niet openbaar". Terug? Neen liever de diepte in en aan het einde van dezen weg naar rechts gegaan. Maar wat is dat aan onze rechterhand, die laan? Ja inderdaad, die hebben we meer gezien. Steeds maar vooruit, totdat een nieuw probleem verrijst: een klinkerweg. Vijf, acht. twee, op een heel klein paaltje van P.T.T., dat zegt: Ver volg Uw reis in de richting die ik U wijs". Was het daarstraks een paaltje, daarna is het een rood-geel driehoekig bord, dat ons beduidt van richting te veranderen. Bij het bord moesten we naarmaar by den loodgieter gaan wij naarDe A....laan, die laat ons koud. We naderen een weg omrand met oranje koppige palen. Voorzichtig naar den overkant en dan: links om. Wanneer we juist enkele meters zijn gestegen gaan we een weg met bruggen in; ze zijn aanvankelijk niet best. Wij gaan zoo ver tot wij links een roodwit bordje zien. waarop geschilderd een dreg en het nummer 85. Hier slaan wij rechtsaf, hetgeen wij ongeveer 75 M. verder herhalen. Bij telefoon-nummer 2915 veranderen wij andermaal van route en als wij daarna rechts af gegaan zijn, bevinden wij ons slechts eeiuge honderden meters van de finish, die precies als onze start bij een standbeeld ligt. De vereering van den man. wiens beeld hier voor ons staat, begon eerst na zijn dood. Een mooie paardendag. Onder begunstiging van prachtig weder en veel belangstelling, hadden gisteren od de keuringsbanen van het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp de door de provinciale regellngscommissle georgani seerde premiekeuringen van merriën plaats van 1 tot 7 jaar en van merrie veulens. Uit de vele prachtdleren, die werden voorgebracht, bleek dat de paardenfokkerij In Haarlemmermeer nog op een hoog peil staat. Het was dan ook een mooie paarden dag. De uitslagen zijn als volgt: Een medaille van het Stamboek verkregen de volgende hengstveulens van het type trekpaard: Herseur van Tienhoven. elg. A. Pruissen te Rijk; veulen van M. Immink; Avenlr van Herseur. elg J. W. Gehrels Vijfhuizen; Eduard van Julia, eig Gebr. Rip Vijfhuizen: Gerrit van Pordok Ruwa. elg J. Hazekamp Hoofddorp; Successeur van Herseur, eig. W. Gehrels Vijfhuizen. De volgende veulens van het type trek paard werden geprimeerd: Cora van de Lindeboom, elg. A. Haartsen. Halfweg; met f. 12.50; Aria van de Lente van M. Immink. Nieuw Vennep met f. 12.50; Leo nora van de Hoek. elg. Wed. H. Granneman Badhoevedorp met f 8; Beatrix, eig. G. Coevert Hoofddorp met f.7; Juliana, eig. G. Coevert Hoofddorp met f. 5: Ada van de Lente, eig. M Immink. Nieuw Vennep met f. 5. 1-jarige merriën: Een premie van f.35 werd toegekend aan: Corri. eig. J. Hopman Sloterdijk; een premie van f.30 aan Char lotte van Meer-oogst. eig. J. W. Gehrels Vijfhuizen; f.30 aan: Hera. eig. Gebr. Rip Vijfhulzen; f 25 aan: Martha van de Hoek eig. M. Immink Nieuw Vennep; f.20 aan: Marjora van de Hoek eig Wed. H. Gran neman. Badhoevedorp: f.15 aan: Paulina van Hoek. eig. J. C. Slooten Vijfhuizen; f.15 aan: Map, eig. G. Rip Hoofddorp. 2-jarige merriën: Een premie van f.40 werd toegekend aan: Erna van de Lente, eig. M. Immink: f. 35 aan: Claironne van de Hoek. eig Wed. H. Granneman: f.30 aan: Jolina, eig. C A. de With Hoofddorp: f. 25 aanFlora van Clairon. eig. D. van Dam Vijfhuizen: f.25 aan: Hennette v. d. Lindeboom, eig. A Haartsen, Halfweg; f.20 aan: Flora van de Lente, eig. M. Immink; f.20 aan: Ada van Beukenhof: f.15 aan: Coba van Tienhoven. eig. A. G. Blok. Hoofddorp; f 15 aan: Astrid van Beukenhof, eig. A. J. Kofoed, Nieuw Ven nep; f.10 aan: Bertra. eig. A. C. Stokman. Gr IJpolder. Sloterdijk. 3-jarige merriën: Een premie van f 40 werd toegekend aan: Marijtje, eig. J W. Gehrels Vijfhuizen; f.35 aan: Corrie van de Hulde, eig. A. Pruissen Rijk; f.30 aan: Hectorina, eig. H. de Graaf Jzn. Nieuw Vennep; f.30 aan Stella van Bakkersdam, eig. C. Eijken, Hoofddorp: f.25 aan: Hed- wig. eig. H. de Graaf Jzn Nieuw Vennep: f.25 aan: Carla. eig. C. D. Schouten: f 20 aan: Liza, eig. D. van Dam, Vijfhuizen: f 20 aan: Bertha, eig. Ph. Vos, Halfweg: f 15 aan: Olga van Reuzenhoek, eig. D. van Dam Vijfhuizen; f.15 aan: Isabella van Fijnaart. eig. J de Graaf Hoofddorp; f.10 aan: Flora van Zorgvliet, eig. M. J. van Nieuwenhuijzen Hoofddorp; f.10 aan: Willy van Beukenhof, eig. A. J. Kofoed, Nieuw Vennep. 4-7-jarige merriën: groote maat: Een premie van f.65 aan: Idt, eig. A. Pruissen, Rlik. f 55 aan: Lilian, eig. C. Coevert. Hoofddorp; f. 55 aan: Jacoba, eig. H. de Graaf Jzn. Nieuw Vennep: f.40 aan: Ar- mandine, eig. Ph. Vos, Halfweg; f.30 aan: Fortunia van Welgelegen, eig. A. J. Kort, Hoofddorp; f 30 aan: Mina. eig. J. W. Gehrels, Vijfhulzen: f.25 aan: Nelly, eig. J. W. Gehrels: f.25 aan: Elsa. eig. A. J. Kofoed. Nieuw Vennep; f.20 aan: Fientje, eig. J. W. Gehrels; f.20 aan: Nora. eig. G. Coevert. Hoofddorp Kleine maat: een premie van f. 65 aan: Azalea v. Kruispolder, eig Wed. H. Gran neman. Hoofddorp; f.55 aan: Julia van Luntershoek, eig. M Immink, Nieuw Ven nep; f 55 aan: Jolie Fleur de Nazareth, idem: f.45 aan: Fiorina van Luntershoek, eig. C. A. de With. Hoofddorp; f.30 aan: Martha, eig. C. A de With; f.30 aan: Julia van Zeedorp, eig. Gebrs. Rip. Vijf huizen: f.25 aan: Bellefleur v. d. Louise, eig. M. Immink: f.25 aan: Nelly, eig. M. Immink Nieuw Vennep; f. 25 aan: Julma van Alban, eig. S. Ooms. Hoofddorp: f.20 aan: Dolly, eig J. Hazekamp. Hoofddorp; f.20 aan: Belmonte. eig. H. de Graaf Jzn. Nieuw Vennep. Een medaille van het stamboek voor de groote maat verwierven: Celia. eig. A. J. Kort Hoofddorp en Dionysia. eig. H. de Graaf Jzn. Nieuw Vennep en een medaille van het stamboek voor de kleine maat verwierven: Mimie, eig. J G. Gehrels Vijfhuizen; Covy v. d. Lindeboom, eig. A. Haartsen Halfweg; Charmante de Liter, eig G Coevert. Hoofddorp en MarcelLa de la Valleè. eig. c. A de with. Hoofddorp. Den kampioens-wisselbeker. bestemd voor den eigenaar van de kampioen-merrie van deze premiekeuring voor trekpaarden te Hoofddorp verwierf: Wed. H Granneman. te Badhoevedorp met Azalea v Kruis polder" DIERENMISHANDELING. Een lezeres uit Voorschoten is op den Leid- scheweg aldaar getuige geweest van de mis handeling van een varken, dat bij het vervoer met een lang touw om den hals werd vastge houden. Telkenmale werd het door zyn gelei der met de punt van diens klomp op vreese- hjke wijze tegen de gevoeligste deelen van den kop getrapt, zoodat het dier tengevolge van de veroorzaakte pijn, afgrijselijk schreeuwde "n- zendster protesteert tegen dit aanhon e trappen en dit afbeulen en hoopt dat n toch zal begrijpen, dat de dieren. óók en varken schepselen Gods zijn en ook de kwellingen, hun door menschen aangedaan, voelen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9