Het vraagstuk van Leiden's drinkwatervoorziening De Centrale Luchthaven-Holland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Juni 1938 De gewijzigde uitbreidingsplannen te Katwijk Binnen 15 jaar moet een andere oplossing gevonden worden. Boerderij „De Waard" Gras Roomboter 74 ct. 10 groote Eieren 36 ct. 2 Eieren cadeau Kamer van Koophandel bepleit aanleg snelverbinding Rotterdam-vliegveld Ook mei vasten boord. spaart tijd en geld!! SPORT VEREENIGDE-VA55CHERÜI VITTE-SINGEL-13 -LEIDEN: TENNIS. Op ultnoodiging van commissarissen en directie der Leidsche Duinwatermaat- schappij N.V. heelt een aantal leden van de Kamer van Koophandel alhier gister middag een bezoek gebracht aan de prise d eau dier maatschappij in de Katrajksche duinen, meer in het bijzonder teneinde kennis te nemen van de gewijzigde plannen tot uitbreiding der waterwinningsmiddelen. Ter ontvangst waren aanwezig de heeren N. C. F. van Ginkei. commissaris en ir. P. C. Lindenbergh, directeur, van wie de laatstgenoemde een korte uiteenzetting gaf van den bedrijfsgang. Na hetgeen wij daarover vroeger schre ven. mogen wij ons ontslagen achten van den plicht dienaangaande opnieuw in bij zonderheden te treden, doch wel meenen wij er goed aan te doen door te herinneren aan den aanvankelijken vorm. waarin de leiding van het waterleidingbedrijf zich de hoogstnoodzakelijke uitbreiding der water winningsmiddelen als gevolg van het steeds toenemend verbruik had gedacht. Dit plan omvatte het graven van het zoogenaamde Kanaal V. waarvan het noordelijke uiteinde zóó dicht de bebou wing van de gemeente Katwijk naderde, dat het gemeentebestuur en tal van andere plaatselijke instanties onder leiding van V.V.V. daarin een bedreiging zagen voor de natuurlijke uitbreiding der badplaats. Hun georganiseerd verweer had tot resultaat, dat de regeering zich inderdaad niet bereid verklaarde haar medewerking te verleenen tot verwezenlijking der uit breidingsplannen in den geprojecteerden vorm. hetgeen dus het bestuur der L.DM. voor de moeilijkheid plaatste een andere oplossing te zoeken. Deze oplossing, aldus verte Wc ir. Lindenbergh gistermiddag, is gevonden door in plaats van het bewuste kanaal V een veertigtal putten te graven, welke bijna alle komen te liggen bin nen het gebied, dat in verband met schietoefeningen der artillerie, als „gevaarlijke zone" moet worden be schouwd en waarop dan ook door het Departement van Defensie een bouw- verbod is uitgevaardigd. Echter zuilen deze putten even min ais het kanaal trouwens een definitieve oplossing van het vraag stuk der drinkwatervoorziening kun nen beteekenen, want op den duur raakt de beschikbare hoeveelheid diep- water uitgeput, terwijl het kwantum oppervlaktewater (neerslagl volstrekt ontoereikend is om in de behoefte te Dit inzicht wordt volkomen gedeeld door rapporten van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening en van den Leidschen geoloog prof. dr. B. G. Escher. Binnen 15 jaar, zoo zeide ir. Linden bergh. moet per sé een andere oplos sing voor het probleem gevonden worden. Leiden zal op den duur zijn drink water van elders moeten betrekken: hetzij van het IJsselmeer, hetzij van de Lek; het polderwater in de omge ving. is daartoe ongeschikt. Andere gemeenten, zooals Den Haag en Am sterdam, ondervinden precies dezelfde moeilijkheden en streven evenzeer naar een uiteindelijke oplossing, welke financiëel en technisch het beste kan worden bereikt door eendrachtige sa menwerking. Om die reden heeft Leiden zich dan ook aangesloten bij de z.g.n. „Commis sie voor het Westen des lands", die deze materie in studie heeft genomen. De gezamenlijke capaciteit der veertig putten komt ongeveer overeen met de ver wachte opbrengst van het, thans imaginair geworden, kanaal V, evenals de kosten van aanleg, doch de exploitatiekosten zullen aanmerkelijk hooger zijn. daar bij iedere put een pomp moet worden opgesteld. In deze begrooting, welke circa f. 700.000 bedraagt, zijn dan tevens begrepen de kosten van den aanleg van een trans portleiding langs het geheele traject der putten. Een tweetal proefputten heeft bevredi gende resultaten opgeleverd; zij bestaan uit op elkaar gemetselde betonringen met een diameter van 2 meter en welke met de onderzijde rusten op de kleilaag. Het betreft hier dan ook uitsluitend de onttrekking van bovenwater, dat voor een groot deel totdusverre afvloeide naar de zee, zoodat de L.D.M. de beschikking moet hebben over volledige installaties voor de winning van diep- zoowel als van opper vlakte-water. Een voordeel van deze putten, die deels evenwijdig aan de kustlijn, deels iets zui delijker dan het geprojecteerde kanaal komen te liggen, is, dat wanneer de bebou wing van Katwijk zich inderdaad uitbreidt in de richting ais wordt verwacht en in dringt in het terrein, waar de putten zullen worden geslagen, door stopzetting van enkele dezer bronnen niet de geheele wa terlevering in gevaar wordt gebracht, ter wijl ook de gevolgen van een eventueele infectie niet zoo ernstig zullen zijn als bij een open kanaal. Vooralsnog, meende de heer Linden bergh behoeft de gemeente Katwijk zich over gebrek aan ruimte niet ongerust te maken, daar zij haar grondgebied in de gewenschte richting tot het dubbele van de tegenwoordige oppervlakte kan vergooten, voordat zij tot aan de grens der „gevaarlijke zone" is genaderd. En zelfs dan is het niet de L.D.M., welke aan deze uitbreiding een „halt" toeroept, doch het Depar tement van Defensie! Een der leden, de heer Amoldus had toch liever gezien, dat de putten op eenigszlns grooteren afstand van de Katwijksche bebouwing waren geprojecteerd. In ieder geval vreesde hij, dat dit duinterrein als recreatieoord voor de bezoekers der bad plaats verloren zou gaan. De heer Lindenbergh deelde naar aanleiding van deze opmerking mede. dat het in de bedoeling ligt geen andere afscheiding te maken dan een laag hek rondom elke put teneinde verontreiniging te voorkomen, zoodat het terrein voor houders van wandel- kaarten toegankelijk blijft. Tenzij natuurlijk de houding van het publiek onverhoopt ingrijpender bescher mende maatregelen noodzakelijk maakt. Tot zoover de uiteenzetting van ir. Lin denbergh, waaruit duidelijk blijkt, dat het gevaar, dat Katwijk duchtte voor zijn na tuurlijke uitbreiding voor 99 pet. geweken is. temeer waar nog eens met nadruk ls betoogd, dat ook deze oplossing slechts een tijdelijk karakter draagt. Vanzelfsprekend is voor dit gewijzigde project de goedkeuring der regeering noo- dig. daar het hier domeingrond betreft, doch het kamt ons niet waarschijnlijk voor, dat de overheid aan de tot standkomlng dezer plannen haar medewerking zou ont houden. Waarmede dan tevens deze kwestie, welke zoovele tongen en pennen in beroe ring heeft gebracht, en waarbij inderdaad vooral aan de Katwijksche zijde zulke groote belangen in het geding kwamen, op een naar wij mogen aannemen voor beide partijen bevredigende wijze zal zijn opgelost. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 15 Juni a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat dr. J. Romeny, wonende te 's-Gravenhage, aan de Rijksuniversiteit alhier promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskun de, op proefschrift getiteld „Over de lichaamshouding en de motoriek regelende reacties bij laagstaande oligophrenen", de heer N. Verwey, geboren te Helpman. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren J. F. Riem-Vis fDen Haag); J. A. M. Borghols (Idem); C. H. G. M. Zondag (idem) en H. J. Goester (Lei den). Voor het doctoraal examen rechten de heeren J. C. Dudok van Heel Heemstede l; H. A N. Dinger (Den Haag) en G. Drayer (Leiden). Voor het artsexamen le gedeelte de heeren J. D. Fransen v. d. Putte (Goes); J. M. W. Kampmeinert (Leiden); en mej. A. C. Becker (Den Haag). Bevorderd tot arts de heeren W. T, wis- sema (OegstgeestlN. Bostoen (Leiden) en mej. M. Sneller iRotterdam). EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de derde groep afdeeling B zijn ge slaagd de heeren W G. Aldershoff (Lei den); C. R. Breebaart lOegstgeest)H. van Dam (Oegstgeest); J. M. Spruyt (Lelden) en L. M. J. U. van Straaten (Voorburg). Afgewezen één candidaat. Van de tweede groep is na verlengd examen alsnog ge slaagde de heer J. F. Vos (Voorburg). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging; W. Plaatzer, Oude Zeeweg 82. Noordwijk aan Zee, Schildersbedrijf. Overleden Eige naar: W. Plaatzer. Van Speykstraat la - Telefoon 582 Bij aankoop van 1 pond Jonge Vette Kaas a 35 ct. Gesloten van IVi2Yi uur. 2648 (Ingez. Mod.) De Kamer van Koop handel alhier heeft on derstaand adres gericht tot den Minister van Waterstaat: De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland veroorlooft zich Uwe Excellentie mede te deelen, dat zij met groote instemming en voldoening heeft kennis genomen van het besluit der Regcering om in de omgeving van Leiden het Centrale Ne- derlandsche Vliegveld te stichten. Voor het geval onver- j hoopt de weg van Rotter dam naar de Centrale Luchthaven Holland vla DelftRijswijk te lang mocht worden geacht, meent de Kamer onder de aandacht van Uwe Excel lentie te mogen brengen, dat de afstand Rotterdam -Luchthaven Holland he melsbreed slechts 25 K.M. bedraagt. Door over dezen afstand een autosnelweg aan te leggen, te Rotter dam uitkomend ongeveer op het punt waar de we gen uit Gouda en Dor drecht de stad inkomen, zou er een wel zeer gerie felijke verbinding met het vliegveld ontstaan. Aangezien ten deze geen locale belangen, maar het algemeen landsbelang den doorslag moet geven, ver oorlooft de Kamer zich op de volgende nevenvoor- deelen van deze directe verbinding Rotterdam- Luchthaven Holland te wijzen. lo. Voor Noord-Holland wordt op deze wijze via Haarlem en Leiden een directe vei binding via Dordrecht geschapen met het Zuidwesten des lands; 2o. Het geheele Zuiden des lands zal daardoor via den grooten Rijksweg 16 een zeer vlotte en snelle verbinding met de Luchthaven Holland verkrijgen. 3o. Ook het Oosten en Noorden des lands zal via den nieuwen Rijksweg 12 ongetwijfeld het Noordelijk gedeelte van Q€n weg Rotterdam—Luchthaven Holland /erkiezen boven den weg langs den Ouden Rijn van Bodegraven naar Leiderdorp, welke weg door de daaraan gelegen dichte bebouwing immer een meer locaal karak ter zal blijven behouden. VISCHWEDSTRIJD L. W. V. De vischclub van de Leidsche Werkloo- zen Vereeniging hield gistermorgen een vlschwedstrijd voor haar leden. Des morgens plm. 6 uur werd bij prach tig weer vertrokken naar Oude Wetering. De vangst was niet groot. De winnaars waren lste prijs D. v. Berkel, tevens extra prijs voor grootste bliek; 2e pr. D. Berg man, tevens extra prijs voor grootste voorn; 3e pr. H. v. d. Heyden, tevens ex tra prijs voor grootste aantal; 4e pr. J. v. d. Heyden; 5e pr. R. Polanen; 6e pr. J. Florijn; 7e pr. G. Wagenmaker; 8e pr. A. J. Eradus; 9e pr. J. Molenaar; 10e pr. W. Poelgeest; lie pr. D. Heyermans; 12e pr. A. Nleuwenhuizen; 13e pr. I. Binnendijk; 14e pr. P. Smit; 15e pr H. Vogelenzang; 16e pr.- N. Kromhout, 17e pr. B. de Os, 18e pr. S. Dubbeleman,; 19e pr. W. Fi- lipsen; 20e pr. J. Bijleveld. DE WERKLOOSHEID. By den Gemeenteiyken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, behan gers 13. betonvlechters 23. betonwerkers 59. lundeeringswerkers 1. glazenmakers 2, glazen- wasschers 4. graniet werkers 10, grondwerkers 91. heiers 8, metselaars 71. opperlieden 96. schilders 59. sloopers 12. steenhouwers 1. straat- makers 1. hulp-straatmakers 15. stucadoors, witters 21. timmerlieden 181, uitvoerders 6. voe gers 14. ongesch. bouwvakarb. 8. - Totaal 699. FabrieksarbeidersLompensorteerders 16. bleekers 19. vellenblooters 2. vuurwerkmakers 2, steenfabr.arb.. 109 zeepfabr.arb. 4. ongesch. fa- brieksarb. 49. - Totaal 201. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 51, rei zigers. colp. 44. winkelbedienden 26. etaleurs 3. incasseerders 15. musici 3. onderwyzers 1. over heidspersoneel 9. verplegers 2. - Totaal 154. Hotel-Cagé-personeel: Huispersoneel 8, kell- ners 40. koks 4. - Totaal 52. Houtbewerkers: Beddemakers 3. houtbewer kers 52. kistenmakers 9, kuipers 5, ïystenma- kers 4. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 12. meubelmakers 30. politoerders 1. ongesch. fabr.- arb. 30. - Totaal 147. Kleermakers: Kleermakers 62. kappers 3, schoenmakers e.a. 14. - Totaal 79. Land- en tuinarb.: Bloemisten 32. landarbei ders 32. tuinlieden 27. warmoezlers 8, ongesch. landarb. 7. - Totaal 106. Metaalbewerkers: Bankwerkers 84. blikbewer- kers 31. burgersmeden 34, electriciens 58, gas fitters 16. gasmetermakers 1. gereedschapma kers 1. instrumentmakers 4. isoleerders 3, kern- makers 1. kettingsmeden 15. klinkers 10. koper slagers 3. lab.bedienden 2. lasschers 9, loodgie ters 50, machinisten 13. metaalboorders 6. me taaldraaiers 5, metaalsiypers 3. modelmakers 1. monteurs 19, pianostemmers 5. poiysters 1, ponsers 5. rywielherstellers 17. rytuigschllders 3. scheepstimmerlieden 2. stokers 26, tegenhou- ders 12. hulp-verw. monteurs 12. voorslaanders 8. voorwarmers 3. vuurwerkers 9. wagenmakers 2, yzerwerkers 49. zandspuiters 3. zandvormers 5. zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 38. Totaal 571. Sigarenmakers: Sigarenmakers 16. sigaren- strippers 2. - Totaal 18. Technici, opzichters: Bedryfsleiders 3. inge nieurs 1, teekenaars 12, werkmeesters 17. - Totaal 33. Textielarbeiders: Hekelaars 7. katoendruk kers 23. kluwers e.a. 17. luikers 17. plaatsnijders e.a. 18. schrobbelaars 1. spinners 67, spoelers 3, staaldraaddraaiers 3. sterkers 3. strykers 14. wevers 108. wolbewerkers 52. ongesch. textiel- arb. 71. - Totaal 404. Transportarbeiders: Emballeur6 5. chauffeurs 141, exp.-knechten 21, koetsiers 12, loopknechten 46. magazynknechten 59, schippers 71. spoor- en trampers. 18. wakers 7. transportarbeiders 63, losse arbeiders 484. - Totaal 927 Typografen: Boekbinders 29, boekdrukkers 11. fotografen 4. hulp-vakarbeiders 4, letterzet ters 34. steendrukkers 2. - Totaal 84. Voedingsmlddelenarb.Bakkers 88. molenaars 1, oveniston 4. poeliers 2. slagers 82. suikerbe werkers 18. wynkoopersknechtcn 13. zoutzieders 1, zuivelbereiders 3, ongesch. fabr.arb. 40. - Totaal 252. Vrouwen: Kapsters 1, naaisters 4. inpaksters 1. winkeljuffrouwen 5. serveersters 2. linnen juffrouwen 2. kantoorbedienden 23. verpleeg sters 3. bedryfsleidsters 1. teekenaressen 1. on derwijzeressen 2. ass. en huishoudsters 10. dag meisjes 4. dienstboden 4. kinderjuffrouwen 2. werksters 62. fabr.arbeidsters 7, A.V.O. 6. Totaal 140. Algemeen totaal 3867 10 Juni 1937 4048 11 Juni 1936 4292 Benevens 72 ged. werkloozen en 15 werkver schaffing. BRttV' 2624 (Ingei Md AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. Iri aansluiting op de officieele kennis- geving in ons Blad van Woensdag j 1 verzoekt de Commissaris van Politie op^ name van het volgende: Onverminderd de verplichtingen aan de vreemdelingen in deze kennisgeving opge legd, is ieder ingezetene, overeenkomstig de verordening van 30 Januari 1919. re gelende „het toezicht op in Lelden ver toevende vreemdelingen" verplicht binnen 24 uur aan den Commissaris van Politie alhier kennis te geven, nadat hij een vreemdeling in zijn huis, inrichting of wo ning heeft opgenomen. Deze verplichting bliiift dus bestaan, ook al heeft de vreem deling zich bij de politie aangemeld. Onder vreemdeling wordt verstaan: iedere niet-Nederlander. De kennisgeving betreft ieder vreemde ling. o.m. ook logé's, ongeacht den leeftijd of den duur van het verblijf. De ingezetene, die verzuimt aan deze verplichting te voldoen, kan worden ge straft. Zij, die er een beroep van maken aan personen nachtverblijf te verschaffen, moeten bovendien in het door hen over eenkomstig art. 438 van het Wetboek van Strafrecht gehouden register aanteeke- nen de namen, voornamen, nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van geboor te, zoomede datum en afloop van het eventueel laatst verleende Nederlandsche visum van de(n) betrokken vreemde linge (e). Het bureau van de afdeeling Vreemde lingendienst alhier is gevestigd in het po litiebureau, Zonneveldstraat 10, welke af deeling, waar ook nadere inlichtingen om trent bovenstaand onderwerp zijn te be komen, is geopend van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m.; van 2 uur nun.4 uur n.m. en van 7 uur n.m.—9 uur n.m. Inschrijving of aanmelding aan het Bu reau van Bevolking ontheft niet van vo- renomschreven verplichtingen. 2647 (Inffez. Med.) Gisteravond gaf het Hollandsch Vo caal- en Instrumentaal Ensemble, ge vormd door Ernestine Menten (zang), Ir ma Timmerman ipiano) en Jan Prins (fluit) een uitvoering voor de patiënten van Endegeest ca. Het was een avond, welke allen zeer veel deed genieten en die de hoop op herhaling wekte. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. In een alhier gehouden bijeenkomst van oud-cursisten van Donders' school voor welsprekendheid te den Haag, ls besloten tot oprichting van een afdeeling van Don ders' Studie- en Debatingkring. Deze heeft ten doel het beoefenen der welsprekend heid. In het voorloopig bestuur werden be noemd als voorzitter de heer Jansen, als secretaris de heer van Oyen, beiden al hier en als penningmeester de heer van Beelen uit Katwijk a. d. Rijn. 2665 (Ingez. Med.) 4o. Het belang van Rotterdam als han dels- en havenstad zal allicht gediend worden, als er een zoo goede verbinding met Rijnland en de geheele bloembollen streek tot stand komt. 5o. Tenslotte zal door dezen weg een korte aan alle eischen beantwoordende auto snelwegverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam tot stand komen, wat van te meer beteekenis ls, nu de aanleg van den op het Rijkswegenplan voorkomenden weg Bodegraven—Amsterdam nog in een zeer ver verschiet ligt. De Kamer spreekt daarom de hoop uit, dat Uwe Excellentie den aanleg van den directen weg RotterdamLeiderdorp in ernstige overweging zal willen nemen. ROEIWEDSTRIJDEN C. G. W. Woensdagmiddag om 2 uur organiseert C. G. W. voor haar werklooze leden roei- wedstrijden in het Galgewater met de groote trainingsbakken van Njord, be mand met 10 roeiers en stuurman. Het eindpunt is het Njordgebouw. De prijzen bestaan uit levensmiddelen. Na afloop is er een uitdagingswedstrijd tusschen een bak houtbewerkers en C. G. W.-leden, be mand met 12 man en stuurman. 20 DEZER RAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 20 Juni as. WEDSTRIJDEN GYMNASIUMLEERLINGEN'. Op de banen van de Leidsche L.T.C. zyn onderlinge wedstryden gehouden voor gymna siumleerlingen. De uitslagen waren: Heerenenkelspel A, lste ronde: P. Bok si. St. Bok 75. 26, 63; G. van Eelen sl. L. Bos man 64, 6—3; D. Los sl. J. ter Haar 6—1, 7—1; J. de Jong sl. J. de Nes 6—1, 6—1. Tweede ronde: Van Eelen sl. P. Bok 6—2, 61; Los sl. De Jong 63. 60. Eindstryd: Van Eelen sl. Los 46, 62, 64. Heeren-enkelspel B, lste ronde: R. M. Smits sl. H. Ligtenberg 61, 4—6. 6—1: T, Lucas sl. A. Krieger 6—1, 6—1; J. Polak sl. O. v. d. Plas 6—3. 64; W. Renaud sl. R. de Vos v. Steen- wyk 63. 108; J. W# Janssen sl. K. Idema 6—3, 4—6, 7—5; T. v. d. Meer sl. P. Simon Thomas 63, 108; B. Begeer w. o. Tweede ronde: Smits sl. Lucas 64. 6—2; Renaud sl. Polak 6—3, 36. 1210; Janssen w.o.; Begeer sl. v. d. Meer 68, 6—1. 64. Derde ronde: .Smits sl. Renaud 61. 8—0'. Janssen sl. Begeer 46. 64. 63. Eindstryd: Smits sl. Janssen 61, 62. Heerendubbelspel, lste ronde: D. Los en G. v. Eelen sl. J. ter Haar en J. de Jong 7—5, 64; St. Bok en O. v. d. Plas sl. Renaud en Lichtenberg 46, 63, 64; Polak en Lucas w. o.; L. Bosman en J. de Nes sl. Smits en Begeer 64, 61. Tweede ronde: Los en Van Eelen sl. Bok en v. d. Plas 63, 61Bosman en De Nes sl. Polak en Lucas 62, 62. Eindstryd: Los en Van Eelen sl. Bosman en De Nes .6—1. 6—2. Onder groote belangstelling heeft gis teren de heer P. Bekooi, wagenvoerder bij de N. Z. H. T. M. alhier zijn 25-Jarig ju bileum herdacht. Hoewel het jubileum pas later gevierd wordt, kwamen verschillende chefs en collega's den jubilaris selukwen- schen en ontving hij vele felicitaties o.a. van het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel uit Dat he, t0DBlmt Ik dacht dat hij Tft.rprhf on von Hp a fri Tül^n van uar*,1, Arv Utrecht en van de afd. Lelden van den më voor een damsvroeg, en toen ik. W- c- B- I stond, nam hij mijn stoel". (Strut). 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2