BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 10 Juni 1938 Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Gemeste Piepkuikens 45 d. de algemeene toestand. duitschland. tsjecho-slowakije. hongarije. frankrijk. engeland. bulgarije. rusland. brazilië. zuid-amerika. LUCHTVAART RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK THIJS IJS OP WEG NAAR HUIS De Britsche pers over de bombardementen Het deel van de Brltsche pers, dat Chamberlain door dik en dun volgt schenkt aan de bombardementen in de Spaansche wateren weinig aandacht. Het schijnt, dat lij beangst zijn de pas verworven vriend schap met Italië te schaden en de over winning van Franco in den weg te staan, waardoor het in werking treden van het Italiaansche-Britsche verdrag zou worden vertraagd. De meer gematigde conservatieve bladen beijveren zioh hun lezers kalm te houden, terwijl de oppositiepers zeer verontwaar digd is. De schepen welke naar de Spaansche wateren gaan, kennen de gevaren, welke hieraan verbonden zijn en berekenen het voordeel. Bovendien zijn deze schepen zel den Bngelsch, op de vlag na, welke zij voeren. Sommigen hebben Grteksche eigenaars. De Times daarentegen is van mcenlng, dat de schepen recht hebben op bescher ming. aangezien de aanvallen niet meer normaal risico zlin. Het blad verwijst naar het gebruik van strijdgassen in 1915 en het gebruik van gas door de Italianen in Abessynië, toen zij neesden niet voor het aanbreken van den segentljd gereed te komen met de verove ring Het blad stelt voor veiligheidszones in te stellen, welke geheel gedemilitari seerd zlin en des nachts verlicht, zoodat de vijandelijke vliegtuigen zich niet zullen kunnen vergissen. De Daily Herald schrijft, dat het Brit- sche volk niet spoedig kwaad wordt, doch thans is het bezig kwaad te worden. Protesten hebben geen gevolg en men moet thans minstens dreigen tot daden over te gaan. Dit zal zonder twijfel vol doende zijn, evenals na de conferentie van Won. Het blad waarschuwt tenslotte Chamber lain tot handelen over te gaan. voor de woede van het volk tot uitbarsting kamt. Gevangenen aan het werk. Het tekort aan geschoolde arbeiders heeft den autoriteiten aanleiding gege ven tot ln de gevangenissen toe arbeids krachten te recruteeren. welke voor de Industrie noodlg zijn. Een. circulaire van den arbeidsdienst re gelt de tewerkstelling van gevangenen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat thans meer dan 8000 geschoolde metaalar beiders in de gevangenissen opgesloten zijn. De besprekingen worden voortgezet. De Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt, Peters en Roche, zijn gisteren door Hodza ontvangen. Deze afgevaar digden zijn de gevolmachtigden van Hen- leln voor de onderhandelingen met de re geering Het belang dezer bespreking blijkt uit de omstandigheid, dat Kundt ;isteren een nieuw memorandum aan lodza heeft overhandigd met de practi- «he eischen van zijn partij. ■Na bestudeering van het memorandum (n na het opstellen van een rapport door de juridische deskundigen der regeering zal het beperkte comité een besluit nemen over de vraag of het aanvaard kan wor den als basis voor de onderhandelingen el eventueel kan worden opgenomen ln het door de regeering voorbereide min- erhedenstatuut. De partij van Henleln heeft een begin gemaakt met de publicatie in de partij iers van denamen der Duitsche kinderen n Sudetendorpen, die Tsjechische scho len bezoeken. Om pressie te oefenen! Volgens de „Presburger Zeltung", een oafhankeltJk llnksch orgaan, zou de lei- oer der Amerikaansche Slowakendelegatle Hletko, Hodza beloofd hebben bij Hllnka "■appen te doen om hem er van te over- tulgen, dat het onmogelijk is te strijden wor de overeenkomst van Pittsburg door Rn blok te vormen met de vijanden der republiek. Gouwleider Hans Krebs heeft ontkend, '-at hij gedurende de Pinksterdag te Wee- aen een onderhoud zou hebben gehad bet Henlein, zooals werd medegedeeld De betrekkingen tot het buitenland. Tijdens de debatten in de Kamer over 'e landbouwpolitiek heeft de minister van landbouw, Sztranyawszky, o.a. gezegd: ■Onze uitvoer hangt af van de betrek kingen, welke wij onderhouden met an- :tre landen. De betrekkingen tusschen twee landen kunnen economisch en poli- tok zijn. Wij moeten de voorkeur geven tan landen, waarmede wij politiek ver- tonden zijn. Met de landen, waarmede wij reeds verbonden zijn, moeten wij op de eerste plaats de betrekkingen onderhou ten, doch dit beteekent niet, dat wij ons rellen laten exploiteeren. Deze laatste woorden werden door de linkerzijde luide toegejuicht, en begroet de woorden: „Wij hebben reeds lang tewacht op het uitspreken van deze woor- itn." MEXICO. Op vreemde vliegtuigen zal worden geschoten. Ouderdomspensioen. Daladier heeft gisteren in de Kamer naar aanleiding van een nog al wild debat over het werpen van bommen op Fransch gebied o.a. gezegd. „De Kamer zal begrijpen dat de regee ring niet van zins is. ln de beraadslagin gen, die de Kamer heden bezig houden, een debat over de bultenlandsche politiek in te lasschen. Aan die politiek immers zal een afzonderlijke bespreking te zijner tijd wor den gewijd. Ik moge echter den afgevaar digden doen weten, dat het momenteel nog onmogelijk is, de herkomst van de vlieg tuigen, die ons grondgebied met 26 bommen bestrooiden, vast te stellen. Bomscherven zijn door onze technici bijeengegaard. Die scherven dragen opschriften, welke zullen worden onderzocht. Met dit werk, dat ern stige gevolgen kan hebben, is men thans doende in het arsenaal van Toulouse. Welke ook de uitspraak van de technici zal zijn ik sluit me er bi) voorbaat bij aan. Het belangrijkste is intus9chen dc aan de grens genomen maatregelen te voltooien, om een einde te maken aan een lankmoe digheid, welke reeds te lang heeft geduurd. Voortaan zal, zoodra een vliegtuig, van welke nationaliteit ook, onze grens passeert, direct het vuur worden ge opend. Ik. zelf heb daartoe opdracht gegeven en ik heb de zekerheid, dat de bevelen zullen worden uitgevoerd." Daladier deelde voorts nog mee. dat een volledig eskader jachtvliegtuigen thans nabij de grens is gestationneerd en voort durend patrouille - vl uch ten onderneemt. De Kamer heeft zich gisteren overigens bezig gehouden met het vraagstuk van dc toekenning van pensioen aan oude arbei ders. De commissie voor sociale aangele genheden stelde een motie voor. waarin de regeering wordt uitgenoodigd deze aange legenheid bij wetsontwerp te regelen. Minister-president Daladier betoogde, dat een dergelijke procedure onmogelijk is en dat deze hervormingen bij de wet tot stand moeten komen, doch zonder de open bare financiën te zwaar te belasten. De Kamer heeft met algemeene stemmen een communistisch amendement op de motie van de commissie aanvaard, waarir aan de regeering wordt gevraagd een wets ontwerp ln te dienen vóór het einde van de zitting. Aankoop van vierhonderd vliegtuigen. Het ministerie van luchtvaart maakt be kend, dat de regeering toestemming heeft gegeven, om vierhonderd vliegtuigen te koopen bit twee Amerikaansche onderne mingen. Tweehonderd vliegtuigen zijn be stemd voor algemeene verkenningsdiensten en tweehonderd zijn voor oefeningen van vergevorderden. De luchtvaartcommissie, welke een bezoek heeft gebracht aan de Vereenigde Staten, heeft deze bestellingen aanbevolen. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. 2800 (Ingez. Med.l Incident aan de Gireksche grens. Naar pas thans bekend ls geworden, heeft zich twee dagen geleden aan de Grieksch-Bulgaarsche grens een bloedig incident afgespeeld. Bij een schietpartij, die door tot nu toe onopgehelderde oor zaak tusschen een Bulgaarschen en een Griekschen grenspost ontstond, werden twee Grieksche grenswachten gedood. Bei den hadden zich volgens de lezing, die men te Sofia van het voorgevallene geeft, op Bulgaarsch gebied bevonden. Béla Kun veroordeeld. Van betrouwbare zijde werd uit Moskou liet bericht ontvangen, dat de beruchte communist Béla Kun. die tijdens het schrikbewind in Hongarije zooveel onschul dig bloed heeft doen vloeien, tot vijftien jaar zware gevangenisstraf is veroordeeld en in een van de talrijke gevangenenkam pen is opgesloten. Het aantal politieke gevangenen, dat in deze kampen verblijft, wordt op 2*/i mlllioen geschat. Uitwijzing van buitenlanders. De regeering heeft een nieuwe wet uit gevaardigd op de uitwijzing van vreem delingen. Volgens deze wet zal uitwijzing geschieden op grond van een reeks ge wone misdaden en voorts ook van vergrij pen tegen de souvereinlteit van den staat, tegen de sociale en de politieke orde, de openbare orde en de moraal, benevens te gen de nationale waardigheid en de volkshuishouding. Buitenlanders, die lan ger dan 25 jaar in Brazilië woonachtig zijn of wier kinderen Braziliaansch on derdaan zijn, kunnen niet worden uitge wezen. De petroleumkwestie. 'n financieele kringen verluidt, dat het Ntroleumconflict wellicht zal worden ge peld door teruggave der bezittingen aan fun vroegere eigenaars, die hiermede tien tor mogen werken, na afloop waarvan zij Miter weer aan de regeering terugkomen. "it geschil tusschen Peru en Ecuador. J'lfens berichten uit Washington zou Ecua- 'Jr het voornemen hebben de regeering Vereenigde Staten te verzoeken vriend- 'tappeüjk te intervenieeren in het conflict tol Peru. Dorpsveldwachter (tot spraakzieke ver balisante) „Dacht es effentjes dame, ik krijg schrijfkramp." (Humorist). De luchtbombardementen. Nog steeds houden de luchtbombarde menten van koopvaardijschepen aan. Nader wordt gemeld dat niet vijf, doch vier leden van de bemanning van het Fran, sche schip Brisbane zijn gedood. Vier ande ren, waarbij de kapitein van het schip, zijn ernstig gewond. Zes leden van de beman ning hebben lichtere verwondingen opge- loopen. Het bombardement geschiedde bij helder maanlicht. Er werden vier bommen geworpen en later werd met mitrailleurs op het schip geschoten. Het schip is op strand gezet. Behalve den Engelschen waarnemer werd ook nog een Engelsch scheepsagent gedood. Het Brltsche schip Stanray is nabij Ali cante met mitrailleurs beschoten, doch is er goed afgekomen. llit Madrid wordt gemeld, dat een schip van onbekende nationaliteit op 15 km. ten Noorden van Castelion werd gebombardeerd. Volgens dc eerste berichten zijn bij het bombardement tien personen ge dood en negentien gewond. In over het algemeen goedingelichte offi- cieele kringen blijft men een stilzwijgen in acht nemen omtrent de maatregelen, die Engeland overweegt, om een afdoend ant woord te geven op de aanvallen der Spaan sche vliegers op Britsche schepen en eigen dommen. In Brltsche diplomatieke kringen wordt medegedeeld, dat de regeering in ieder ge val niet overweegt, om een systeem van pa trouilleering door vliegtuigen in te stellen, zooals in sommige Engelsche bladen werd voorgesteld Lord Halifax heeft zich over de aangele genheid telefonisch verstaan met den mi nister-president, die nog steeds in Hamp shire vertoeft. Men is van gevoelen, dat de actie der rechtschen ten doel heeft de bemanningen der Britsche schepen er toe te brengen te weigeren naar havens te vertrekken, welke blootstaan aan bombardementen uit de lucht en de verzekeringspremies zoodanig te doen opvoeren, dat het ondoenlijk is te .'aren. De Italiaansche bladen zijn eenigszins verontrust door de reactie in Engeland. Zij laten de mogelijkheid doorschemeren van een op handen zijnde actie van het Lon- densche kabinet in de verschillende Euro- peesche hoofdsteden. Zij schrijven de Brit sche regeering verscheidene plannen toe, in het bijzonder het plan tot bijeenroeping van een conferentie der staten, die de con ventie van Nyon hebben onderteekend. In een artikel schrijft de „Tribuna", dat men zich in Engeland ten onrechte verontwaar digt over het bombardeeren van een paar koopvaardijschepen. Hlexaan wordt toege voegd, dat de Britsche feeders en koop lieden wel weten, dat „men niet in den regen loopt, zonder nat te worden". Ten slotte schrijft het blad: „het anti-fascisme is er in geslaagd zich aan te dienen onder den dekmantel van de vaderlandsliefde en het zou ijdel zijn te willen verheelen, dat de incidenten der laatste dagen Franco veel sympathieën hebben doen verliezen, die hij had weten te verwerven in rechtsche Britsche kringen. De niet-inmenging. De bijeenkomst van de sub-commissie der niet-inmengingscommissle, welke van daag gehouden zou worden, is uitgesteld ten einde den delegaties gelegenheid te ge ven instructies te ontvangen. Men hoopt, dat de sub-commissie de vol gende week bijeen zal kunnen komen. Van bet front. De rechtsche strijdkrachten hebben gis terochtend het Woensdag ingezette offen sief voortgezet: tegen den middag waren zij ten Westen van Valbona 4 km. opgerukt. De druk duurt voort. De operaties van gisteren zijn wegens haar mogelijke gevolgen, aldus Havas, be langrijker dan alle andere operaties in de afgeloopen maand. Mijn-exploitatie uitsluitend door Spanjaarden. Krachtens een te Burgos gepubliceerde nieuwe mijnwet, mogen concessies voor de exploitatie van mijnen alleen verleend wor_ den aan Spanjaarden of aan Spaansche concerns, welke zijn opgericht en gehuis vest in Spanje. Minstens 60 procent van het kapitaal moet Spaansch bezit zijn, en min stens 60 procent der aandeelen mogen nier aan vreemdelingen worden overgedragen. De voorzitter en tweederde der leden van den raad van commissarissen moeten Spanjaarden zijn. Ook de directeuren, de ingenieurs en zoo mogelijk de uitrusting, moeten Spaansch zijn. Zonder toestemming van den minister van handel is het ver boden mljnmateriaal of mijnaandeelen te verkoopen, af te staan of te verhuren. Zoo noodig mag de minister de mijneigenaren dwingen hun mijnen te exploiteeren. en mag weigering gestraft worden met een botee van 50.000 peseta's. V rar Wie d(t bord voor zich ziet moet éxtro voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- ra ngsweg (óók het verkeer van (Inks laten vóórgaan!) DE POSTVLUCHTEN. De ..Ibis" is gisteren, van Indië komend, om halfvjjf op Schiphol geland. Van het front Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chi- neesche troepen gisteravond Tsjeng Tsjau hebben ontruimd. Een aantal buitenland- sche doktoren en zendelingen heeft gewei gerd Tsjeng Tsjau te verlaten, toen de laatste trein vertrok. Zit willen de zieken en gewonden blijven bijstaan. De stad is thans geheel geïsoleerd, alle spoorweg- en telegrafische verbindingen zijn verbroken. Men verwacht, dat do Japansche troepen zonder veel moeite de stad zullen kunnen nemen. Voorts wordt uit Hankau gemeld, dat de opmarsch der Japansche troepen langs den spoorweg van Loenghai de voriee week op een nieuwen hinderpaal is gestuit: de zich terugtrekkende Chineesche troepen hebben op 3 Juni verscheidene dijken tusschen Tsjeng Tsjau en Tsjoeng Wou vernield en daardoor een groot gebied onder water ge zet. Waarschunlijk werden ook andere dij ken van de Gele Rivier met dynamiet ver woest, doch deze taktiek kan voor het oogenblik niet een volledig effect sortee- ren, daar de periode van hooe water pas ln Juli begint. Daarentegen zullen de over stroomingen een zeer belangrijke rol spe len in de Chineesche verdediging, tenzij de opmarsch der Japanners naar Hankou bliksemsnel zou geschieden, hetgeen niet waarschijnlijk is. De Chineezen ontveinzen zich niet. dat het doorsteken van de dij ken ook de ondergang zou betcekenen van honderdduizenden boeren, die ln deze zeer dichtbevolkte streek wonen. Tsjang Kai Sjek blijft optimistisch. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft op vragen van journalisten het volgende schriftelijk antwoord gegeven: „Dank zij onzen troepen, die sinds het begin van den zomer verleden jaar in aantal verdubbeld zijn, de belangrijkheid en de kwaliteit van ons materiaal de aanzienlijke verbetering van het moreel der Chineesche bevolking, ben ik in staat, aan alle strategische eischen te voldoen en de operaties te lei den. zooals ik dat van plan was. De bombardeering van Chineesche ste den, welke beoogt het moreel van het Chi neesche volk te vernietigen, heeft inte gendeel tot effect, dat het de verontwaar diging wekt van de 450 millioen Chineezen die vastbesloten zijn, den oorlog tot het einde vol te houden met als einde de over winning. Wij hopen, aldus besluit Tsjang Kal Sjek, dat de bevriende mogendheden alle verplichtingen zullen nakomen, die voortvloeien uit de geldende verdragen en China nog zullen helpen". Weer een Chineesche klacht te Genève De Chineesche gedelegeerde bij den Vol kenbond heeft den secretaris-generaal een nota doen toekomen, waarin hij de aan dacht vestigt op het feit, dat de Japansche wet op de mobilisatie toegepast wordt op eilanden onder Japansch mandaat, o.m. de Marshall en Caröline-eilanden. hetgeen ln strijd is met het handvest. Een bestudee ring van het beheer der eilanden onder Ja pansch mandaat staat op het oogenblik niet op de agenda der zitting der manda- tencommissie. Het z.g. RussischChineesch accoord Het Japansche telegraaf-agentschap Domei verklaart op grond van berichten uit betrouwbare bron te kunnen melden, dat de sovjet-regeering als voorwaarde voor haar steun aan de Chineesche regee- rlng gesteld heeft, dat de regeering te Hankau accoord gaat met de zes volgende punten: 1. Gemeenschappelijke verdediging van de Chineesch-Russische grens: 2. Levering van wapens en munitie aan Chineesche communistische guerllla- benden: 3. Erkenning der speciale belangen van HOOFDONDERWIJZER ONTDOOK BELASTING. Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden een hoofdonderwijzer uit Haarlem terecht, die bij zijn belastingaangifte al lerlei inkomsten verzwegen had en ook een loutieve opgave voor de vermogensbelas ting had ve-strekt. De officier van Justitie hield een scherp requisitoir, waarin hij o.a. zelde, dat verd. jarenlang alleen op gave deed van de gemakkelijk controleer bare inkomsten en alle andere ontvangsten wegens bijlessen en het schrijven van boe ken verzweeg. Juist een onderwijzer. di> de Jeugd ln moreele deugden moet opvoe den, dient zelf het goede voorbeeld te ge- zen. Volgens den officier hoorde verdachte dan ook niet thuis bij het onderwijs. Daar hij waarschijnlijk niet vrijwillig ontslag zal willen nemen, eischte de officier een maand gevangenisstraf, ten einde verdach te de verdere uitoefening van zlin beroep onmogelijk te maken. De verdediger vroeg vrijspraak op juridische gronden, subs, cle mentie Verd. heeft Inderdaad in eentijds- verloop van ongeveer dertig Jaren f 15 000 te weinig aangegeven, maar direct aange boden een flinke som gewetensgeld te be talen. De rechtbank zal op 23 Juni uit spraak doen. Fa. d. warring zonen HAARLEMMERWEG 6 - TELEFOON 622. 2622 (Ingez. Med.) GEBOREN: Theodora Jacoba Cornelia. D. van F. J. v. d. Meijden en J. de Beer Johan Geert. Z. van Ch. S. Weljermans en D. E Verbeek Joseph, Z. van D. Hanno en W. C. Swanenburg. overleden: J. van Vliet. M. 69 j. S. Wassenaar, D. 1 j. J. G. V. te L. Inlichtingen over jeugd herbergen zUn te verkrijgen bij mej. A. de Reede. De Laat de Kanterstraat 7; mevrouw A. KellenaersDamereau, Maredijk 89 g; Bu reau V.V.V. Stationsplein, en firma Blitz, Breestraat 120 en Haarlemmerstr. 163a. A. G. H. - Het adres fa. De Gruyter ta 's-Hertogenbosch is voldoende. J. J. te L. - Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam. Krimpen aan den IJssel, Alblasser- dam. Papendrecht. Gorlnchem. Ongev. 85 K.M. W. de K. te L. - Leiden. Utrecht, Vianen. Beesd, Den Bosch, Eindhoven. Weert. Roer mond. Sittard, Maastricht. 244 K.M. j. b. te B. - Lisse, Leiden, Utrecht, Amers foort. Nijkerk. Putten. Ermelo, Harderwijk, Nun- speet, Elburg. Oldebroek. Wezep. Zwolle, Licht mis. Staphorst. Meppel. Steenwijk. Heerenveen. Gorredjjk. 235 KM. óe sovjet-unie in de provincies Siankang. Ninghsia en Tsjinghai; 4. Technische samenwerking tuschen Rusland en China met betrekking tot den aanleg van een spoorlijn tusschen de sov- jet-unie en China. 5. Uitnoodiging van Russen als opperste adviseurs van de Kwomintang-regeering: 6. Wijziging van de Chineesche bestuurs organisatie ln overeenstemming met de wenschen der sovjet-regeering. 16. De toavenaar Schrillesik was nu dus, kort en goed, ont maskerd door den pijpenschaduw en door 't uiltje. Pullepoet. Hij riep tot Thijs: „Beveel die sohaduw toch mij los te laten" maar Thijs had nu de heele zaak al in de gaten. Hij vroeg de schaduw: „Zeg mij nu eens waarom je dit doet?" „Kijk", zei de schaduw, „die uil daar is mijn eigenlijke meester. Pullepoet: deze Schrillesik heeft hem zoo betooverd, en bijna had hij nu ook nog de tooverpijp en mij veroverd". „Aha", sprak Thijs, ..zijn dc zaken zóó gesteld nu, Schrillesik, je hoorde wat de schaduw mij heeft verteld Houd maar op met je gegil, en doe precies wat ik nu van je wil je moet de idt weer om- tooveren tot Pullepoet, en de schaduw zal je straffen als je het niet doet!" De schaduw schudt hem nog eens heen en weer, onzacht; die heeft hem heelemaal in zijn macht, en dus doet Schrillesik wat hem is op gedragen iets anders hoeft hij ook niet meer te wagen! 3—4 1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15