dus 13akkertjes" Nieuws uit de Filmwereld Roode Kruis vergadert te Bergen op Zoom 79 sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juni 1938 Vierde Biad No. 23988 PARLEMENTAIR OVERZICHT j Prinses Juliana opent de bijeenkomst en beantwoordt den burgemeester In de sociëteit Thalia" te Bergen op Zoom heeft het Nederlandsche Roode Kruis heden zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitter schap van H. K. H. Prinses Juliana. De Prinses opende de vergadering met de volgende woorden. Dames en Heeren, Namens het hoofdbestuur heet Ik u allen hartelijk welkom, gij die uit alle streken van ons vaderland hierheen zijt gekomen om deel te nemen aan de 70ste algemeene jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis. In het bijzonder heet Ik hier wel kom de vertegenwoordigers van Ned.- Indië en Curasao. De arbeid van beide overzeesche afdeelingen breidt zich gestadig uit, vooral van de eerstge noemde en het stemt tot groote vol doening dat de vereeniging in Ned.- Indië blijkens het uitvoerig verslag van mr. J. G. A. ten Siethoff, die he laas als secretaris is afgetreden, 33 onderaf deelingen en 14 correspon dentschappen bezit, terwijl op velerlei gebied de Roode Kruis-gedachten in daden worden omgezet. Hartelijk welkom heet Ik den ver tegenwoordiger van den Koninklijken Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" welke organisatie in het afgeloopen jaar met onze vereeniging vriend schappelijk bleef samenwerken. Het verheugt ons zeer heden gasten te zijn in Bergen op Zoom, op een tijdstip dat deze stad haar roemrijk verleden herdenkt, en in het bijzon der om bij onze gastvrouw, deze vol ijverige afdeeling, te verkeeren. Ik heb gezegd en verzoek den eerste- ondervoorzitter de leiding dezer ver gadering te willen overnemen. De eerste ondervoorzitter mr. W. J. baron van Lynden, stelde daarop voor een telegram van hulde en verknochtheid te richten aan H. M. de Koningin. (Ap plaus). Alvorens de punten in behandeling te brengen welke de agenda vermeldt, wijd de spr. enkele woorden aan het verleden van Bergen op Zoom. Hierna bracht de secretaris-generaal, mr. dr. F. W. Donker Curtius het jaar verslag uit. Het aantal transportcolonnes beweegt zich nog steeds in de stijgende lijn en bedraagt thans 84. In het verslagjaar werd door verschil lende colonnes wederom op voorbeeldige wijze hulp verleend langs de wegen, tij dens wedstrijden en bij groote volksverza melingen. Het postennet langs de verkeerswegen werd in het afgeloopen jaar met behulp der regeering met een 200-tal uitgebreid. Het aantal afdeelingen met een bloed transfusiedienst steeg tot 39. Na de verdere behandeling der agenda punten werden de deelnemers door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom op het stadhuis ontvangen, waar zij werden toegesproken door den burgemeester, mr. drs. P. A. F. Blom. Is het voor het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een groote eer en een buitengewoon voorrecht, zoo zeide spr. o.m., dat de jaarlijksche algemeene ver gadering van het Nederlandsche Roode Kruis binnen deze aloude oranjestad ge houden wordt, nu Uwe Koninklijke Hoog heid ons de gunst van Uwe tegenwoor digheid heeft geschonken, moet ik u eer biedig verklaren, dat niet alleen het col lege van Burgemeester en Wethouders, maar ook de gemeenteraad dezer stad en het gansche Bergsche volk diep getroffen zijn, u. na het bezoek van Uwe Konink lijke Moeder, onze geliefde landsvrouwe, hier te mogen begroeten als presidente van het Nederlandsche Roode Kruis. God moge gedankt worden voor al dit gunst betoon. Hierop antwoordde H. K. H. Prinses Ju liana als volgt: Het is voor het Roode Kruis een groot voorrecht op den dag, waarop het 650-jarig bestaan van dez€ stad feestelijk herdacht wordt, zijn jaar lijksche algemeene vergadering hier te mogen houden. Daardoor worden wij in staat ge steld deel te nemen aan de vreugde die hier alom heerscht en hulde te brengen aan deze stad, die in de ge schiedenis van ons vaderland zulk een groote rol gespeeld heeft als de ster ke grensvesting in den tijd der repu bliek en die geëerd wordt als de ves ting die in den 80-jarigen oorlog nim mer in Spaansche handen gevallen is. Die bovendien niet alleen als ves ting, maar ook als koopstad op een roemrijk verleden mag bogen. Den kende aan het hoogtepunt van bloei, dat de handel alhier in de 15de en 16de eeuw bereikt heeft, aan de han delshuizen van Engelschen en van verschillende hanze-steden hier geves tigd en de vele weverijen in bedrijf, die den uitgebreiden exporthandel in laken mogelijk maakten. Mijnheer de burgemeester, U heeft uwe vreugde er over uitge drukt ons te kunnen ontvangen in een uit. en inwendig vernieuwd en ge restaureerd stadhuis, waarvan de ge vel dateert uit het jaar 1611. De geschiedenis van deze stad na lezende vindt men opgeteckend, dat in het jaar 1397 eeh vreeselijke brand de stad verwoest heeft, uitgenomen het stadhuis en twee belendende per- ceelen. De herinnering hieraan wordt be waard door het rijmpje: In het zoetste van de Meyc was tot Berghen groot geschreye 't verbrandde alle, stocken en staecken behalve olifant cn draecken. Olifant en draecke waren de namen van de beide gespaarde huizen, in een tijd waarin elk huis een naam droeg. Maar kort daarna is de stad weer schooner opgebouwd en wat dit stadhuis betreft, in den voorgevel ge heel opgetrokken van gehouwen steen, boven den hoofdingang, is de trot- sche spreuk ingebeiteld: Mille peri- culis supersum (duizenden gevaren kom ik te boven). Moge dit devies bewaarheid blijven en moge dit thans gerestaureerde ge bouw, hetwelk wij zoo hoogelijk be wonderen en waarmede wij uwe ge meente van harte gelukwenschen, ln lengte van dagen gespaard ein be waard worden. Mijnheer de burgemeester, Dankbaar voor de verleende gast vrijheid, voor de vriendelijke ont vangst en vooral dankbaar voor uwe goede wenschen voor onzen arbeid. hoop Ik dat ons bezoek er toe zal medewerken de banden tusschen de bevolking van deze stad en het Neder landsche Roode Kruis te verstevigen. Bergen op Zoom, in lang vervlogen dagen beschreven als een haven aan het stroompje de Zoom, een veilige wijkplaats voor de schippers, die de onstuimige Ooster-Schelde bevoeren, herbergt vandaag het Nederlandsche Roode Kruis zelf een toevlucht door zijn doel: „Om zoowel In tijd van vrede als in tijd van oorlog de Tweede Kamer. DE CIRCULAIRE INZAKE DE VLUCHTELINGEN. (Van onzen parlementairen medewerker.! Gisteren was in de Kamer aan de orde het belangrijke vraagstuk Inzake de toe lating van vluchtelingen. Men kent de situatie. De Minister van Justitie heeft onlangs een circulaire uit gevaardigd, op grond waarvan voortaan alle vluchtelingen als „ongewenschte vreemdelingen" zullen worden beschouwd, en op dien grond niet toegelaten. Aan de nieuwe regeling werd zelfs terugwerken de kracht verleend tot 1 Maart. De heer De Visser interpelleerde er gis teren over en oefende op het gevallen be sluit een scherpe critiek, die zich samen vatte in een reeks vragen. Hij achtte den inhoud der circulaire in strijd met Grond wet en wet; in strijd met de mooiste en eervolste tradities van ons volk. In vele gevallen zoo schetste hij zal het weren van politieke vluchtelingen gelijk staan met hun uitlevering, en dit. terwijl zij naar onze opvattingen onschuldig zijn. Zij worden dan met zware straffen, ja zelfs met den dood bedreigd. Reeds thans hebben zich dan ook onder de in ons land verkeerende vluchtelingen als gevolg der circulaire en uit vrees voor uitwijzing, pogingen tot zelfmoord voorgedaan. De heer De Visser vroeg, wat de Regeering er toe heeft geleid, een dergelijke met de Vreemdelingenwet strijdende circulaire uit te vaardigen, en hij verlangde, dat zij zou worden ingetrokken. Tal van voor aanstaanden in den lande zoo herin nerde de interpellant hebben zich te gen de circulaire uitgesproken; wij dienen onze oude, beproefde beginselen van asyl- recht en menschelijkheid op dit gebied te herstellen. In den breede heeft de heer De Visser het beleid der Regeering, zooals zich dat in de laatste jaren ten aanzien van de vreemdelingen openbaarde, gecri- tiseerd en getracht aan te toonen. dat hun rechtspositie volstrekt onvoldoende is geregeld, hetgeen hij met verschillende voorbeelden illustreerde, vooral ten aan zien van wat hij noemde „anti-fascisti sche vluchtelingen". En hij vroeg cijfers omtrent de hier te lande verblijvende vluchtelingen en vreemdelingen. Onbeperkte toelating van vreemdelingen zei de heer De Visser verlangt nie mand, maar als de practijk op dit gebied moet worden veranderd, dient dit te ge schieden door middel van wetswijziging. De Minister van Justitie liet al dadelijk uitkomen, dat bepaalde feiten en omstan digheden hem tot de circulaire hebben genoopt. Hij is er toe gekomen in 's lands belang, al zou hij niet alles kunnen meedeelen. wat hij weet. De Regeering kon en mocht niet anders handelen, dan zij deed, al gelden ook voor haar hooge ethische nor men, en al heeft zij met den term „on gewenschte vreemdelingen" de betrokke nen r.iet als mensch willen diskwalificee- ren. Uitwijzing zal achterwege blijven, als zij werkelijk ernstig gevaar voor leven zou meebrengen; hét bestaan van dat ge vaar zal steeds zorgvuldig worden onder zocht. De Regeering is van oordeel, dat Grondwet en wet zich niet tegen de cir culaire verzetten; hier was preventief op treden geboden. Verschil in behandeling naar gelang van politieke gezindheid menschheid te dienen door hulp te verieenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatrege len, waardoor menschelijk leed kan verzacht worden", een doel dat slechts kan benaderd worden, wanneer zeer velen ons werk willen dragen. Bergen op Zoom heeft in en door zijn afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis getoond dit te willen, en de schoone ontvangst, die ons heden van het gemeentebestuur ten deel valt en de vriendelijke woorden en wen schen van den burgemeester waarbor gen ons, dat die arbeid ook van over heidswege bevorderd zal worden, en daarom eindig ik met den wensch, dat aldus te zamen verbonden Bergen op Zoom gespaard moge blijven voor rampen en ongelukken en moge groeien en bloeien. 12+1 Dat is tegenwoordig de inhoud van 'n koker "AKKERTJES" van 12 stuivers. Uw voordeel ligt voor de hand. Neemt daarom een glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heelt U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij, als U wordt overvallen doort Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatische pijn, Spier pijnen, Zenuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorls. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers en een groote koker van 13 stuks. 2599 (Ingez. Med.) wordt niet gemaakt; de eenige criteria voor behandeling en interneering van vluchtelingen liggen in openbare orde. veiligheid, gezondheid en zedelijkheid. De Minister verklaarde thans geen juiste gegevens te kunnen verstrekken omtrent het preciese aantal vreemdelingen en vluchtelingen, in ons land vertoevend, doch in deze leemte zal worden voorzien; er zal spoedig een algemeene aanmel dingsplicht voor vreemdelingen worden ingevoerd. Vrij uitvoerig heeft de Minister ge schetst dat, naar zijn meening, de cir culaire niet in strijd is met de bestaande wettelijke bepalingen, en evenmin met ethische normen. De wet van 1849 bindt de toelating niet alleen aan het criterium „voldoende middelen van bestaan", maar aan verschillende andere voorwaarden; ook van deze laatste hangt de toelating af. De jongste circulaire, preventief be doeld en in de lijn van die voorwaarden gaande, is bedoeld als een richtlijn voor de politie inzake de toepassing der wet Het niet-toelaten acht de Regeering beter dan het ongebreideld toelaten en het daarna eventueel i op groote schaal uit wijzen. Uitdrukkelijk wees hij er op, dat de voorwaarde „voldoende middelen van bestaan" volstrekt niet waarborgt, dat de meeste vluchtelingen worden toegelaten. Het asyl zei de Minister is een vraagstuk van ethiek en niet van recht, en geldt voornamelijk tusschen buurlan den. In andere landen worden maatrege len genomen, welke ar op gericht zijn een bepaald deel der bevolking kwijt te raken. Zouden wij vroeg de Minister daartegen geen dam mogen opwerpen? Hij meende dat alleen internationaal overleg deze materie kan regelen, om tot een be teren toestand te komen, en de Neder landsche Regeering zal aan dat overleg deelnemen. De Regeering aldus de Minister had te maken met het feit. dat men in andere landen bepaalde volksgroepen uit drijft; zij kon daartegen niet werkloos blijven, ook al is deze zaak geen reken som, omdat het niet alleen de vraag is hoeveel er ons land inkomen, maar ook wie er inkomen. In de laatste vijf of zes jaar hebben de vertrekkenden er afge teld naar schatting ongeveer 32.000 vreemdelingen, waaronder 25.000 Joden, zich ln Nederland gevestigd. Doch de cir culaire heeft preventief willen optreden; heeft willen indammen, om verdere toe- strooming te keeren. Ook andere landen hebben meer en meer de grenzen geslo ten. De toevoeging van Oostenrijk aan Duitschland, heeft stellig tot gevolg, dat eenige honderdduizenden Oostenrijksche Joden wederom naar den vreemde zullen trekken. Ook met het oog hierop moest worden opgetreden. De toestrooming van vluchtelingen was trouwens aan onze grenzen al merkbaar; de Regeering mocht hiertegenover niet werkloos blijven, Intusschen deelde de Minister mede, dat op zekere punten soepelheid wordt be tracht, zoo zullen hier te lande vertoeven de vreemdelingen, die hun bejaarde ouders kunnen onderhouden, deze naar ons land mogen laten komen. Maar wat de alge meene practijk betreft, verklaarde de Mi nister dat het de Regeering leed doet, de oude beginselen niet te kunnen handha ven, want dit zou niet zijn in 's lands be lang. En wijziging van de wet is op dit oogenblik niet raadzaam. In de daarop gevolgde discussie heeft mevrouw BakkerNort de regeling hard genoemd. Zij meende dat er in ieder ge val een overgangstoestand geschapen had moeten worden, wees er op. dat nu feite lijk niet meer de wet, maar politie en administratie over de toelating van vreem delingen beschikken. Heeft zoo vroeg zij het kabinet hier „Gods Woord tot opperste richtsnoer genomen"? Zij drong op zeer ruime toegevendheid aan. De heer Albarda was eveneens sterk tegen de nieuwe regeling gekant; de circulaire is hield hij vol in strijd met de wet en kan den toets der critiek niet door staan; hij vroeg dringend om een mil dere regeling. Ook de heer Wendelaar schaarde zich bij de tegenstanders en. achtte de regeling in strijd met mensche lijkheid en traditie. En de heer Algera achtte dringend wetswijziging noodig; te gen de terugwerkende kracht had hij zeer ernstig bezwaar. De eenige, die 's Minis ters beleid verdedigde, was de heer de Marchant et d'Ansembourg, die een felle rede tegen het communisme hield. In zijn repliek heeft Minister Goseling geen nieuwe feiten en argumenten meer medegedeeld. Wel verklaarde hij enkele suggesties, in het debat geopperd, nader te zullen overwegen, en eveneens zal hij nagaan of een betere wettelijke regeling van het vreemdelingenrecht mogelijk is, want dit recht is onvoldoende gefundeerd. Het debat werd gesloten. „MENSCHEN EN MASKERS". Een nieuwe Conrad Veidt-film. Conrad Veidt speelt deze week in een in- - !e,s san te spionnage film vol tempo en Jthe, n.l. „Menschen en Maskers" en wel je zamen met. Vivian Leigh, geboren te Dri'jeoling, Britsch-Indië in 1918. Na haar Khooiopleiding te Roehampton te hebben beëindigd, ging zij naar Parijs, Duitsch land en Italië om haar opvoeding te vol tooien. Zij had een groote liefde voor het tooneel en kreeg spoedig een klein enga gement aan de Oomédie Fran?aise. Zij kwam terug in Engeland waar zij debu teerde ln het tooneelstuk „Green Sash". Hoewel zij in dien tijd trouwde met een advocaat. Leigh Holman, bleef zij aan het looneel en werd door Alexander Korda ontdekt in het costuumstuk „The mask of virtue". Korda sloot met haar dadelijk een 5-jarig contract en gaf haar een belang rijke rol in zijn groote historische film ..Eire over England". Reeds in de tweede film, waarin zij optrad „Menschen met maskers" kreeg zij een hoofdrol en haar succes hiermede bezorgde haar een nieu we rol in .jStorm in a tea-cup". Conrad Veidt is een geboren Duitscher. Reeds op 20-jarigen leeftijd was hij ver bonden aan het Max Reinhardt Theater le Berlijn. De wereldoorlog onderbrak zijn loopbaan, maar van het front terugge keerd. kwam hij bij de UFA. In den tijd der zwijgende film maakte hij „Caligari", „Cesare Borgio" en „Student van Praag". In 1926 riep Hollywood hem en liet hem optreden ln „The belover rogue", „The man who laughs". In 1929 keerde hij naar de UFA terug en speelde o.a. in de succesfilm „Het congres danst". Sedert 1932 vertoeft Conrad Veidt in Engeland, waar hij eerst voor Gaumont Britsh „Rome express", „De wandelende Jood", „I was a spy", „Jood Süss", „The passing of the third floor back" en „King of the damned" maakte, waarna Korda hem een contract gaf en men hem nu bewonderen kan in „Men schen met maskers". HOE FILMSTERREN LEVEN. Meestal op afgelegen plaatsen. Vele menschen, die Hollywood bezoch ten en belangstelling aan den dag legden voor de prachtige huizen, die de filmster ren bewonen, kregen tot hun groote te leurstelling slechts zeer weinig daarvan te zien. Carole Lombard en Ethel Merman vertoeven vaak op hun verblijfplaatsen in Brentwood Heights, vanwaar zij een schit terend uitzicht hebben op de Stille Zuid zee. Het is een groot huis, geheel van steen opgetrokken en omringd door uitge strekte tuinen. Het is een rechthoekig ge bouw en bestaat uit een benedenhuis met een etage. Paul Muni woont in een geriefelijk huis, dat eveneens één verdieping hoog is. Door dat het van rood baksteen is opgetrokken, geeft het een vriendelijken aanblik. Het bevat vier slaapkamers, een zitkamer, die tevens als eetkamer dienst doet en een log gia, welke door glas van de zitkamer ge scheiden is. De tuin bevat een groot zwem bassin. Paul Muni's huis is door bosschen omringd en ligt tien mijl ten N.W. van Hollywood. Voor niet ingewijden is het moeilijk te vinden. Kay Francis' woning bestaat uit zeven kamers en ligt aan een stille straat te Hollywood. De woning is eenvoudig met ouderwetsche meubels Ingericht, doch doet stijlvol aan. Gelegen tusschen eenige groo te fiats valt de eenvoudige woning, die van buiten donkerrood geverfd is, bijna niet op. Bette Davis woont in de Santa Monica vallei, waar zij een der meest luxueuze huizen bezit, welke Hollywood kent. Haar oom ontwierp de plannen voor deze villa, waarop elke filmster jaloersch kan zijn. Het huis ziet er vriendelijk uit. het is comfortabel ingericht. Een der wanden is geheel van glas. waardoor men een uit- zioht heeft over de geheele vallei. Joan Blondell en haar echtgenoot Dick Powell, hadden het huis, waar zij thans wonen, aanvankelijk voor een jaar ge huurd; gedurende dien tijd leerden zij het prettige van deze woning kennen, zoodat Powell besloot bet te laten restaureeren en het te koopen. Edward G. Robinson woont in een huis, dat van baksteen vervaardigd is. Het is gelegen in een stille straat te Beverley Hills en volgens Engelschen stijl gebouwd. Het is ruim en heeft een groote zaal. waar partijen gegeven kunnen worden. James Cagney woont in het heuvelach tige gedeelte van Hollywood. Zijn huis is in Spaanschen stijl gebouwd. In den tuin Is een groot zwembassin. Pat O'Brien woont met zijn familie in een huls. te midden van uitgestrekte lan derijen. Het huls is comfortabel ingericht. Een kamer is geheel behangen met foto's van Pat's vrienden. Wayne Morris heeft onlangs, op vijftien mijl afstand van Hollywood, een klein ge- huisje nabij Encino gekocht Het is ver van den straatweg verwijderd en door zware boomen omringd. Wayne Morris heeft het laten verbouwen, het kan on- aer de mooiste huisjes van Hollywood wor den gerangschikt. Dit zijn de huizen in het verborgene, die geen last hebben van de slghtseeing- cars met hun nieuwsgierige passagiers ONDER VREEMDE VLAG". Een avonturenfilm van voortreffelijke aiiure wordt ons gepresenteerd in die der British-Gaumont „Onder vreemde vlag", waarin Wallace Ford en John Mills, hier boven afgebeeld, de hoofdrollen spelen. Scènes in een New Yorksch speelhol, een schitterende parade voor den Engelschen koning, een bandietenopstand in China, cabaretopnamen met geslaagde „songs", het zijn onderdeelen van een spannend verhaal, dat zeker in den smaak zal vallen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13