BINNENLAND [EID5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 10 Juni 1938 *néén bij KREYMBORG Voorloopige verblijfsvergun ningen voor vreemdelingen. Aanmelding van vreemdelingen die na 1 Maart 1938 zijn binnengekomen. Aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie en alle hoofden van politie, als bedoeld ln artikel 1 van het Vreemdelingenreglement, ls door den ad ministrateur voor de grensbewaking en den Rijksvreemdellngen dienst namens den Minister van Justitie medegedeeld, dat het in het voornemen ligt van den Minister om, langs geleidelijken weg, te bevorderen, dat uileindelijk, elke vreemdeling die zich hier te lande vrij ophoudt voor langeren tijd dan 10 dagen achtereen voor vlsum- pllchtigen: 2 dagen en op wiens aanwe zigheid men prijs stelt, dan wel wiens ver blijf dient te worden aanvaard, in staat wordt gesteld om te allen tijde, desnoodig, van zijn geoorloofd oponthoud te kunnen doen blijken, middels vertoon van een aan hem schriftelijk verleende voorloopige ver blijfsvergunning. Houder van een dusdanige nog .oopende verblijfsvergunning zal tevens in staat wor_ den gesteld, om, bij terugkeer na verblijf in het buitenland, weder ongehinderd langs een doorlaatpost binnen te komen, Deze verblijfsvergunning, die bedoeld is van tijdelijken aard te zijn en desgewenscht immer door de bevoegde macht kan worden ingetrokken, zal in beginsel worden ver leend door de hoofden van politie, als be doeld ln artikel 1 van het vreemdelingen reglement, ter plaatse waar de vreemde ling vertoeft of verblijf houdt. Zoodra een vreemdeling zich, ter voldoe ning aan een wettelijke verplichting, dan wel om andere redenen, meldt bij, ot wordt voorgeleid voor een hoofd van politie, als vorengenoemd, dient daarvan te worden gebruik gemaakt om hem bedoelde ver blijfsvergunning te verstrekken. In aansluiting op het vorenstaande wordt den hoofden van politie verzocht, door mid del van een algemeene bekendmaking uit te vaardigen vóór of op 15 Juni, de aanmel ding te bevorderen van de vreemdelingen, in de betrokken gemeente vertoevend, wel ke na 1 Maart 1938 zijn binnengekomen. De termijn van aanmelding ls voor dege nen, die tusschen I Maart en 6 Juni zijn binnen gekomen gesteld op 16 Juni en voor degenen die daarna binnen kwamen of zul len komen, op 10 dagen na aankomst. Volledigheidshalve wordt nog opgemerkt, dat een aanvulling van het Vreemdelingen reglement op het stuk van „voorloopige verblijfsvergunning" bevorderd wordt. Fondsvorming door de Overheid. Rapport eener Commissie uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en handel. In November 1937 heeft het Hoofdbe stuur der Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem aan een commissie opgedragen een rapport samen •q stellen over fondsvorming door de Over heid. niet slechts voor de sociale verzeke ring. maar ook voor andere verzekerlngs- ooeleinden. Deze Commissie, bestaande uit de heeren dr. A. O. Holwerda. directeur van de Nationale Levensverzekering Bank er. oud-hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam: dr. W. G. M. Huys- mans, directeur van de Coöperatieve Cen- 'rale Boerenleenbank te Eindhoven; mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam: dr. G M. Verryn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en W. B. Rey- nen, rapporteur, heeft onder dagteekening haar rapport thans ingediend. De Commissie komt daarin tot de slotsom dat het aanbeveling verdient om alle ver derde fondsvorming vanwege de Overheid stop te zetten en met behoud van de tot dusver geaccumuleerde vermogens de ver dere financiering der overheidsverplich tingen te doen geschieden volgens een om slagstelsel. Dat geldt ln de eerste plaats voor de invaliditeits- en ouderdomsverze- kering, waar van terugkeer tot het stelsel van volledige kapitaaldekking geen sprake kan zijn en ook de tussehenvorm van een rentedekkingsstelsel geen aanbeveling ver dient. Ook voortaan dient hier aan een omslagstelsel, als de meest eenvoudige en meest doelmatige wijze van financiering der uit de genoemde verzekeringswetge ving voortvloeiende verplichtingen, te wor den vastgehouden. Daarnaast worde ech ter ook voor de financiering der andere Pensioenverplichtingen van de Overheid. Moals die met name ln het Algemeen Bur- gerlijk Pensioenfonds zijn samengevat, ten spoedigste, een dergelijke regeling toege past. Het Hoofdbestuur der Maatschappij heeft teil met de voorstellen der Commissie vol komen vereenigd en in een adres aan den ™ad van Ministers de hoop uitgesproken, °at de Regeering aanleiding moge vinden am spoedig de noodige maatregelen ln de- tan geest voor te bereiden. bond van bedrijfsautohouders. In de voortgezette vergadering van den wnd van Bedrijfsautohouders is ln de vacature, ontstaan door het bedanken van "en heer P. Th. Verhoef, tot bestuurslid gekozen de heer M. de Rooy te Bergen op «x>m. die zijn benoeming echter niet aan vaardde. De drie periodiek aftredende bestuurs- 'eden werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd gestemd over- de vraag of bbg in deze vergadering een nieuwe ver kiezing van een bestuurslid diende te wor den gehouden. Met overgroote meerderheid werd hiertoe besloten. Daarop werd mr. f. e, Spart tot be stuurslid gekozen. Op de andere candida te bleken geen stemmen meer te zijn uit gebracht. De vergadering wavd daarna gesloten. De vergadering van „Ons Belang". Gistermorgen werd te Amersfoort de 36ste algemeene vergadering van de ver- eeniging van onderofficieren „Ons Belang" voortgezet. Van H. M. de Koningin werd een telegram ontvangen van dank voor gezonden betuiging van hulde en trouw. De periodiek aftredende hoofdbestuursle den, opperwachtmeester administrateur W. II. Cosijn, sergeant C. Gijse en adjudant onderofficier van de militaire administra tie J. van Loozen werden bij acclamatie herkozen. Een voorstel om den minister te verzoeken, het mogelijk te maken, dat ook de sergeanten-capitulant als lid van een militaire belangenvereeniging kunnen worden toegelaten, werd met algemeene stemmen aangenomen. Verschillende afgevaardigden pleitten voor de sergeanten-hulpschrijver, die tot dusverre nog geen hoogeren rang kunnen bereiken. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen om de overheid te verzoeken de sergeanten-majoor, welke zijn bevorderd zonder toekenning van de aan den hoogeren rang verhonden jaar wedde, te ontheffen van den wacht- en weekdienst als sergeant. Ten aanzien van uniform en tenuen werden eenige wen- schen naar voren gebracht. De begrooting voor het jaar 1938 werd met algemeene stemmen goedgekeurd, waarna de voorzitter met een opwekking o. m. voor de oud-volontairs van het. voor malige Instructiebataljon, om eind Juli deel te nemen aan de reünie te Kampen, de vergadering sloot. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIE. Totaal 1.130.848 ontvangen. Aan vrijwillige bijdragen voor versterking van de Defensie werd nog ontvangen: f.1 J. M. S. Leiden; f.0.05 F. J. K. L. Spijkenlsse: f.5 Rot- terdamsche Bankvereen. Den Haag namens H. H. K den Haag; f 2.50 C. J. V. P.. Oosterbeek; f 6.15 oranje-garde Hilversum1.3 gepens. offi cier K.N.I.L.; f.5 S. N. D. C. Bentveld-Aerden- hout; f.25 J. G. T. B.. Tiel; f.1 R. v. Z.. En schedé; 1.50 W. K. D. Den Haag; f.1 H. W. W Utrecht; f, 50 H. Oyens en Zonen. Amsterdam namens M. W.; 1.138.08 Nederl. Bank Amster dam namens Ned. Kolonie ln Cairo; f. 0.25 ad ministrateur mil. hosp. Amersfoort namens dienstplichtige; f.10 H. J. Almelo; f.7 leerlingen Chr. Lyceum Arnhemf.5 I. W. D. G.. Den Haag; f.10 R. M. Amsterdam: f.2000 Rotterd. Bankver. Amsterdam namens N.N.f.1 v. Z.. Haarlem; f.2 B. O.. Den Haag; U 1 H. S. Am sterdam; f.5 mej, J. M. H. Utrecht; f.300 Lan dry's bankierskantoor den Haag namens A. E. v. L.; f.1 W. L. Ia. V Den Haag; f.150 mej. H. J. H„ Arnhem; f. 0.75 HBS'er Hilversum; f.2 A. v. D. Hilversum; f.2 A. A. C., Amsterdam; f. 25 L. J .A. R. Soerabaya. Ontvangen tot en met deze afrekening f. 130.848.10. Het ongeluk te Zevenhuizen. Vrachtwagen werd totaal in puin gereden. Omtrent het ongeluk te Zevenhuizen vernemen wij, dat de slachtoffers zijn de 23-jarige J. C. van Vegten en de 44- jarige J. de Jong, beiden uit Gouda. Eerstgenoemde had een opdracht van de steenhouwerij G. Polet en Zn., te Gouda om grafsteenen naar Zevenhui zen te brengen. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet na te gaan. De vrachtauto kwam uit Zevenhuizen en «was op weg naar Gouda. Dc bestuur der, Van Vegten, heeft blijkbaar den uit de richting Den Haag met een vaart van 120 K.M. aansnellenden trein niet opgemerkt. Toen de auto op het eerste spoor was gekomen werd zij door den trein gegrepen.. De schok was zóó hevig, dat de voorwielen van de vrachtauto werden afgeslagen en op den voorbijrijdenden trein werden vast geklemd. Een der inzittenden moet daarbij uifc de cabine zijn geslagen, terwijl de ander met de overblijfselen van den verbrijzelden wa gen naast den spoorweg werd gesmeten en daaronder terecht kwam. De motor lag op grooten afstand in het veld. Van de baan wachterswoning werden de ruiten verbrij zeld. Van de slachtoffers was de vracht rijder ongehuwd. De heer J. de Jong. aar dewerkfabrikant die voor zijn genoegen meereed, was gehuwd en had geen kinde ren. De trein, waarmede het ongeluk ge beurde, reed na de aanrijding nog onge veer 600 Meter door en werd ernstig be schadigd. Door een ledig treinstel is hij naar Gouda getrokken. De passagiers van wie niemand letsel kreeg, konden in den trein blijven. Het treinverkeer had circa 70 minuten vertraging. MOTORONGELUK TE HAAREN. Op den Bosscheweg onder de gemeente. Haaren (N. Br.) is de motorrijder B. uit Vught met een losloopend kalf in botsing gekomen, dat plotseling van uit een zij weg den grooten weg kwam opgeloopen. De motorrijder zelf kwam er met den schrik af, doch de 16-jarige mej. Br. uit Vught, die op de duo had gezeten, was bij den val van den motor met het hoofd te gen den grond geslagen, waardoor zij een bloedende hoofdwonde en een hersen schudding opliep. Op advies van dr. van O. uit Helvolrt, die de eerste hulp' ver leende, werd het meisje naar het zieken huis te Den Bosch overgebracht. Sportcostuums 3.75, 12.50, 14.75, 17.50, Lichte zomercostuums S 13.75, 23.en hooger Sportcolberts vanal ƒ5.90." Flanellen en Fresco pantalons vanaf 1.65 De bomaanslag te Rotterdam. Er zijn geen Nederlanders bij betrokken. Omtrent den bomaanslag te Rotterdam kan nog worden gemeld, dat den laatsten tijd herhaaldelijk telegrammen uit Rot terdam zijn gezonden naar het adres van den thans vermoorden Konovalec te Ber lin. Wie deze verzonden heeft ts niet be kend. Vast staat, dat er geen enkele Neder lander bij het complot is betrokken ge weest en dat ook geen enkele Nederlan der zijn medewerking aan dezen aanslag heeft verleend De mogelijkheid bestaat dat Waluck die telegrammen wegstuurde, doch er ls geen zekerheid daaromtrent. Men neemt trou wens aan dat er vier of vijf personen in het spel zijn geweest. Waluck ls, naar men aanneemt, vermoe delijk een Russisch agent voor Konova lec geweest, die in stilte naar de Sovjets was overgeioopen, In ieder geval moet Konovalec, ondanks de waarschuwingen van Baranovskl en van zijn echtgenoote, dezen Waluck (die ook onder de namen Weimud, Schmidt- Welmud en Welmud-Schmldt, heeft ge opereerd) hebben vertrouwd. Het complot is zeer geraffineerd in el kaar gezet en ook het pakketje, dat de helsche machine heeft bevat, was nog naar Oekrainschen trant opgemaakt. Men heeft namelijk nog een stukje karton te ruggevonden. waarop een embleem in verschillende kleuren stond. Dit is naar het onderzoek in het buitenland thans heeft uitgewezen, een typische uiting van Oekrainische volkskunst. Het moet zijn aangebracht geweest op de emballage of op de doos zelf, die het voor Konovalec zoo noodlottige machinerietje bevatte. Ook ls gebleken, dat de bom of wat het dan ook geweest mag zijn. ln geen geval hier ln Nederland is vervaardigd, wel is de machinerie zeer waarschijnlijk hier in elkaar gezet. De ontmoetingen hier ln Rotterdam zijn zeker meer voorgekomen dan alleen op den dag. dat Konovalec om het leven is gekomen. De rol van Bora (Baranovski) in deze zaak ls een zeer mysterieuze. De man, die niets wilde zeggen en op sommige punten vaststaande gegevens pertinent ontkende, werd aanvankelijk beschouwd als als een hoogst onbetrouwbaar per soon. Later toen hij iets heeft los gela ten. ging men hem meer vertrouwen, maar er waren tal van dingen, die toch nog eens aan de werkelijkheid moesten worden getoetst. Ook daarin ls thans licht gekomen. Baranovski was namelijk allerminst de koerier van Konovalec. Dat heeft hij maar gezegd, om tegenover de politie zijn ipond te kunnen houden. Hij' is een zeer intelligent persoon, die economie en nog tal van andere vakken heeft gestudeerd, nadat hij het gymnasium had doorloo- pen. Baranovski is dan ook zeker van veel meer dingen uit de Oekrainische be weging oo de hoogte, dan hij hier wel toegeeft. Hij zwijgt echter eenvoudig, om dat hij bang is, dat hij de volgende man uit de partij is, die door de tegenstan ders uit den weg zal worden geruimd. 2601 tingez. Med.) weesinrichting te neerbosch bestaat 75 jaar. Vandaag is in de bekende weesinrich ting Neerbosch in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en van het volledig be stuur der weesinrichting op stemmige maar waardige wijze het 75-jarig jubileum dezer Inrichting gevierd. In de kapel der weesinrichting werd om half twaalf een plechtige officieele samenkomst gehouden, waarbij o. m. tegenwoordig waren minister Goseling, minister Slotemaker de Bruine, het lid van den Raad van Stó^e. mr. J. Schokking en verder burgemeester en wet houders van de gemeente Nijmegen, ver tegenwoordigers van het algemeen college van toezicht en advies van de stichting, de president van de Synode der Ned. Herv. Kerk, dr. P. Smit, enz. De voorzitter, ds. W. C. Posthumus Meyes hield een korte begroetingsrede. Het zang koor der weesinrichting zong vervolgens Ps. 42 van Mendelssohn, terwijl het op het orgel begeleid werd door Arie Peters, orga nist van de St. Stevenskerk. Mevrouw A. Harmsen—Gerritsen luisterde de bijeen komst op met haar voortreffelij ken zang. Na deze plechtige zitting werd gemeen schappelijk een koffiemaaltijd gebruikt, waaraan vele genoodigden aanzaten. Hier werd door verscheidene personen opnieuw lof gebracht aan het werk van Johannes van 't Lindenhout. Tevens werd aangeboden het feest- en herinneringsgeschenk van de oudweezen van Neerbosch, een monumentale opgang, gemaakt van Waalsteen voor dén ingang van de k$rk, welk werk geheel tn de om geving van de kerk past en aan-bet plein een voornaam aanzien geeft Na de offi cieele samenkomst werd op het binnen plein een défilé gehouden, waaraan alle afdeelingen der jongens en meisjes deel namen Dit défilé gaf een goeden indruk van de beteekenis der vakopleiding van de verpleegden van „Neerbosch" en deed tegelijkertijd uitkomen, dat ook de sport en ontspanning, zooals die in ..Neerbosch" beoefend worden, op een goed peil staan. TEXTIELDAG TE ARNHEM. In het kader van haar zilveren jubi leumsviering heeft de A.K.U. den geheelen Donderdag gewijd aan haar vrienden uit de textielnijverheid. Driehonderd van de be langrijkste industrieelen en verdere vak- lieden op dit gebied verzamelden zich des ochtends te Ede, waar zij door den heer de Brauw namens de Algemeene Kunstzijde Unie werden verwelkomd. Het gezelschap bezocht hierna het uitgestrekte fabrieks- I complex Aan een koffiemaaltijd in het gebouw „de Reehorst" werd het woord gevoerd door prof. Ir. de Vooys, directeur van de A.K.U. die memoreerde dat 25 jaren geleden het eerste pakje Nederlandsehe kunstzijde uit Arnhem naar Amsterdam werd gezonden, ter waarde van f. 52.60. Namens de gasten sprak de heer H. P. Gelderman C.M zn. een woord van dank. Een groote stoet van auto's vervoerde daarna het gezelschap van Ede naar Arn hem. alwaar eveneens aan de fabriek een kort bezoek werd gebracht. Bijzondere be langstelling trok een zeer overzichtelijke tentoonstelling inzake kunstzijde en hare toepassing, door de jubilaresse met talent en smaak ingericht. Tenslotte zou in het Rembrandt theater een thee wórden aangeboden. doodelijke val. Vannacht omstreeks half twee ls de 85- jarige alleen wonende heer J. l. Kamp huis, wonende ln de Koepelstriat 28, te Rotterdam, van de trap gevallen en op het overloopje van de eerste verdieping terecht gekomen. De bewoners van deze verdieping hoor den een lulden slag en vonden den heer K bewegingloos liggen. Een dokter kon slechts den dood con- stateeren. 1 GORL\CHEM ONTVANGT HAAR NIÉUWE GARNIZOEN. In de morgenuren heeft het nieuw ge vormde bataljon geneeskundige troepen gisteren officieel zijn intrede in Govinchem gedgan. Zoowel van de zijde der overheid als van de burgerij bestond voor dit ge beuren groote belangstelling. de BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sehe boter werd gisteren vastgesteld op 80 ct. (v.w. 81 ct.) per K G door electrischen stroom gedood Gistermiddag is te Zuldscharwoude de 22-jarige P. Kardinaal uit Noordscharwou- de bij sloopingswerkzaamheden aan een oude schuur, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De man was on middellijk dood. brand door blikseminslag. Tijdens een hevig onweer is gisteren te Overasselt de bliksem geslagen ln de wo ning van W. T. De woning stond meteen daarop in lichter laaie. De bewoners moes ten in allerijl de vlucht nemen. De Inboe del ging geheel verloren. tVEER EEN RAKETPROEF MISLUKT. Voor de tweede maal in enkele weken hebben de Rotterdamsche raketbouwer dr. A. J de Bruyn en zijn constructeur, de heer H. W. Deering, gistermiddag in het stadion Feyenoord een proef met .hun nieuwste raket gehouden. Doordat de con structie door verbreking van een con tact wordt een electrlsche vonk opgewekt weigerde, ontbrandde ditmaal de start- patroon niet. Wel kwam de stuwpatroon, welke zich in het raket bevindt tot ont branding. Hierdoor werd het raket, die enkele brieven bevatte, een vijftal meters omhoog gestuwd. De er in aangebrachte parachute werkte uitstekend en ontplooide zich geheel. DE BOTERHEFFING. Het bedrag, bedoeld in art 2 van de Cri- siszuivelbescliikking 1935, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging i svoor de week van 9 tot 16 Juni vastge steld op 50 cent per kg. wielrijder door auto gegrepen en ernstig gewond. Op den Mulderstraatweg te Diemen is gisteravond om half negen een 48-jarige spoorwegarbeider uit Amsterdam-Oost door een auto gegrepen en vrij ernstig ge wond. De man. die met zijn zoontje aan net fietsen was, kwam uit de richting van het Gooi en stak tegenover de Sniep den straatweg over om het rijwielpad, dat daar verder langs de vaart loopt, te gaan be rijden. Een naderende personenauto min derde vaart om het tweetal gelegenheid te geven de overzijde van den weg te berei- i Ken. Een achterop rijdende tweede auto, passeerde den voorsten wagen echter met groote snelheid en greep den spoorwegar beider, die een leelijke buiteling maakte. Met een auto is hij later, na door een Die- menschen medicus te zijn verbonden, naar hel Binnengasthuis te Amsterdam overge bracht. Hij had verschillende kwetsuren en een hersenschudding bekomen. BUITENLANDSCH GEMENGB. De poging tot ontvoering van Lord Nuffield. Eten fantastisch plan. De politierechter te Oxford heeft giste ren John Bruce Thornton, een handelsrei ziger van 36 jaar, verhoord over zijn po ging tot ontvoering van Lord Nuffield. Het bleek dat Thornton een buitengewoon fan tastisch plan op touw had gezet. Met zijn helper Major Ramsden zouden zij Lord Nuffield, van wien bekend was dat hij vaak 's avonds op kantoor overwerkt, onder be dreiging met een revolver dwingen in een gereedstaande auto plaats te nemen. In een kreek aan de kust ter hoogte van Lo westoft zou een snelvarend Jacht gereed 'Iggen waarheen de auto den ontvoerde zou brengen. Eenmaal aan boord zou Thorn ton eenige vooraf gereedgemaakte chêques ter onderteekening aanbieden en als Lord Nuffield zulks zou hebben gedaan, moest de medeplichtige die cheques te Parijs in- casseeren. Thornton zou zoo lang met zijn gevangene aan boord van het jacht blij ven, dat op een buitengewoon eenzame en ontoegankelijke plaats voor anker lag. Als het geld binnen was, zouden de ontvoer ders Lord Nuffield aan land hebben gezet, maar geblinddoekt en den mond met hechtpleisters gesloten, opdat hij niet da delijk zou kunnen schreeuwen. Thornton had een plek aan de kust gevonden, in de moerassen van de Wasp, waar op een mijl of vijftien geen levende ziel woonde. Het jacht zou dan koers zetten naar een een zame plek aan de Noorsche kust en daar verlaten worden. Tot zoover het plan. dat de rechter den volkomen uit het veld geslagen Thornton voorlas. Spoedig bleek hoe de rechter al deze bijzonderheden kende, want Thorn ton had met één mogelijkheid geen reke ning gehouden, n. 1. dat hij zich in de persoon van zijn medewerker zou., vergist hebben. Hij en Ramsden waren oude vrienden en Ramsden heeft eerst getracht zijn vriend op het dolzinnige van het plan te wijzen, maar toen hij zag dat Thornton vast besloten was en waarschijnlijk naar een anderen medeplichtige zou hebben omge zien. heeft bij de politie gewaarschuwd die hem aanried het Dlan tot een begin van uitvoering te doen komen ten einde Thorn ton te kunnen veroordeelen. Od den avond in begin Mei, toen Lord Nuffield volgens Thornton's Inlichtingen alleen op zijn kantoor zou zijn, was diens medewerker ln een aangrenzend vertrek en toen Thorn ton daarop het hazenpad koos. liep hij re gelrecht in de handen der buiten verdekt opgestelde politie-agenten. Ramsden heeft als getuige al deze me- dedeelingen bevestigd en de rechter r.eeft er den nadruk op gelegd, dat de getuige niet als verrader was opgetreden, maar ten slotte, toen gebleken was dat er met zijn fantastischen vriend niets te beginnen was. in het algemeen belang heeft gehan deld door aangifte bij de politie te doen. De verdediger die eerst nog vrijlating voor zijn cliënt had gepleit tegen borgstelling, heeft dit verzoek na het relaas van den rechter niet meer herhaald en de verdere behandeling is uitgesteld tot Maandag. Waarschijnlijk zal Thornton zich wegens poging tot menschenroof voor de jury te verantwoorden hebben. VERSPREIDE BERICHTEN. GUternacht is in den ouderdom van ruim 52 jaar te Nijmegen overleden dr. W. J. de Mooy, in leven directeur van den Keuringsdienst voor waren aldaar. Het bestuur der Ned. Hehv. Diaco- nes'i'ninrichting te Rotterdam heeft in zijn vergadering van 8 dezer met ingang van 1 October a.s. tot geneesheer-direc- j teur van zijn ziekenhuis benoemd den heer a. D. L. Wortman. De heer Wortman werd 9 Februari 1898 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Middelburg en studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam van 19151922. Na zijn arts-examen was hij tot October 1925 assistent op de afdeeling voor Inwendige ziekten tn het Binnengasthuis te Amsterdam en daarna een jaar eerste geneesheer aan het ge meenteziekenhuis te Arnhem. 1 October 1926 aanvaardde hij de functie van ge neesheer-internist in het Diaconessenhuis te Rotterdam. (NJLCt.) HET VERGIFTIGINGSPROCES TE LUIK. Een ongepaste grap. In de zaak tegen de wed. Becker heeft de president van het hof te Luik gister morgen bekend gemaakt, dat hij een schrijven heeft ontvangen, onderteekend door mevrouw Daumens. De president gaf daarbij uiting aan de verontwaardiging, die bij hem gewekt is door deze smakelooze grap. Vernomen wordt, dat er sprake van zou zijn. over te gaan tot de opsporing van den schrijver van dezen met „mevr. Dau mens" onderteekenden brief. De zitting werd gisteren gekenmerkt door het feit, dat van twee kanten nieuwe personen zich civiele partij gesteld hebben. In het eene geval geschiedde dit voor de ouders van mej. Stevart, in het andere voor de moeder van mevr. de wed. Ca sta- dot in beide gevallen wordt eer. franc schadevergoeding geëischt. Het verhoor van de beklaagde is intus- schen voortgezet. De weduwe Becker wist zich met groote handigheid van zekere punten der beschuldiging vrtl te pleiten. Men verwacht, dat ook de dag van heden nog besteed zal worden aan het verhoor en dat het hof morgen geen zitting zal houden. De rechter van instructie in de zaak Becker zal eerst Maandag gehoord worden. ONSCHULDIGE OORLOGSSLACHT OFFERS. Vier kinderen, die tusschen het puin van een Ingevallen huls te Oviedo in Spanje aan het spelen waren, en een niet ont plofte granaat vonden, zijn aan stukken gereten, toen het profectiel ontplofte. SLEEPBOOT GEZONKEN. De Engelsche sleepboot ..Ocean Cock" is na aanvaring met het s.s, „Port. Nichol son" 18.402 toni op de Theems gezonken Vier leden der bemanning van de sleep boot konden worden gered, vier andere verdronken. JAMES CASH WAARSCHIJNLIJK GEWURGD. Omtrent de ontdekking van het lijkje van den ontvoerden vijfjarigen James Cash wordt nog gemeld, dat. dit reeds in zoo- danigen staat van ontbinding verkeerde, dat het nog slechts aan. de pyjama kon worden herkend. Men neemt aan. dat het kind gewurgd ls. UITGEHONGERDE WOLVEN VALLEN KINDEREN AAN. Polesie wordt de laatste dagen geteisterd door benden uitgehongerde wolven. Nabij Luniniee hebben zij een groep spelende kinderen aan den rand van het dorp aan gevallen. Vijf kinderen werden ernstig gewond. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11