BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Juni 1938 Derde Blad No. 23986 iöftU* OOB B E LMv^N 79ste Jaargang GEMENGD NIEUWS laarvergadering van het Nut. Beloonde arbeid door de gehuwde vrouw. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft gisteren en vandaag te Am sterdam haar 152ste algemeene vergade ring gehouden. In de bijeenkomst van gistermiddag heeft Ir. W. A. de Graaf, directeur van pu blieke werken van de gemeente Amster dam een causerie gehouden over het Am- sterdamsche Boschplan. Na afloop van de lezing hebben de leden der maatschappij een de zoek gebracht o.a. aan de terreinen van het Boschplan. In de heden voortgezette vergadering In het A. M. V. J.-gebouw heeft de voorzitter mr. G. J. Salm een rede gehouden. waar- In hij een overzicht gaf van het werk op velerlei gebied door de maatschappij ver richt. Vervolgens besprak mr. Salm geschiede nis en groei van de reizende bibliotheken en van het Nutssemlnarium voor paeda- gogiek. Op velerlei gebied zijn wij, aldus spr., werkzaam en waakzaam. Vandaar, dat het stellig op onzen weg ligt, een oordeel uit te spreken over het voornemen, aan ge trouwde vrouwen het verrichten van be loonden arbeid te verbieden. Naar mijn overtuiging, die, naar ik hoop. zal blijken met de uwe overeen te komen, is bedoeld verbod met de bevor dering van algemeen volksgeluk niet te vereenigen. Zeer zeker is in het algemeen de natuurlijke plaats der getrouwde vrouw In het gezin. Het ligt dus op onzen weg, krachtig mede te werken aan de ophef fing van alle belemmeringen, die de ge trouwde vrouw bij de vervulling harer natuurlijke roeping in den weg staan. Het behoort zoo te zijn, dat zich nimmer een getrouwde vrouw genoodzaakt ziet tegen eigen liefste wenschen den dag buiten het gezin door te brengen. Maar indien, zoo lang onze samenleving nog een onvol maakte is, in een bepaald geval naar het oordeel van beide echtgenooten het belang van het gezin eischt, dat de vrouw door haar arbeid het gezinsinkomen verwerft of vermeerdert, mag dit door den staat niet worden verhinderd. Op het gebied van de vorming en de Instandhouding van het gezin, niet minder dan op dat Van de opvoeding en verzorging der kinderen, be hoort aan man en vrouw de grootst moge lijke vrijheid te worden gelaten, omdat alleen dan het gezin in de samenleving zijn hooge en gewichtige roeping kan ver vullen. Aan deze vrijheid worde slechts geraakt, indien zulks door volstrekte nood zaak wordt geboden. De maatregel beoogt r.iet de bescherming der vrouw, noch de verruiming van werkgelegenheid voor den man, doch alleen de bestrijding van ge zinsverhoudingen, die de wetgever „onge zond" noemt. Of hier van „ongezondheid" sprake is, heeft ieders geweten te beslis sen. niet de staat. Dat naar natuurlijk bestel de man de kostwinner behoort te zijn en de vrouw tot taak heeft de verzorging van het ge zin is een opvatting, die door het geheele Nederlandsche volk wordt gehuldigd. Im mers vervult de overweldigende meerder heid der getrouwde vrouwen een taak in het huisgezin, terwijl slechts enkele dui tenden daarbuiten betaalden arbeid ver richten. Wij hebben te bedenken, dat zij dit niet doen uit een gril of met opzette lijke verwaarloozing harer gezinsplichten, doch uit bittere noodzaak, vaak geleid door motieven van nobelen aard, waarover het niemand past, een afkeurend oordeel uit te spreken. De algemeene, drastische verbodsbepa ling is zóó simplistisch, dat daarop uit zonderingen wel moesten worden toege laten. Aan de gehuwde vrouw, wier gezin voor het levensonderhoud uitsluitend of in be langrijke mate is aangewezen op de in komsten, welke de arbeid der vrouw op levert, zal voor een bepaalden termijn een vergunning kunnen worden verleend. Aan de verleening van vergunning zal uit den aard der zaak een ambtelijk onderzoek moeten voorafgaan. Daarmede doet de ambtenaar zijn in trede in de Intimiteit van het gezin. Nog bedenkelijker is, dat de ambtenaar zal hebben te oordeelen over hetgeen man en vrouw noodig ofn uttig achten voor hun vrelstand en voor dien hunner kinderen, en dat hij in staat zal zijn zijn veto uit te spreken over wenschen en verlangens, vaarin zich de liefde openbaart van man tot vrouw en van ouder tot kind. Mij dunkt dat het onze plicht is, den wetgever ten ondubbelzinnig halt toe te roepen. NED. CENTR. VER. TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Jaarvergadering te Vlissingen. Vandaag heeft de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose, in hotel „Britannia" te Vlissin- ten, haar jaarlijksche algemeene vergade- 'ing gehouden, welke werd voorafgegaan door een buitengewone algemeene verga dering ter goedkeuring van de voorgestel de wijziging van statuten en huishoudelijk 'eglement. Na aflcop der bijeenkomst werd 'er gelegenheid van het 25-jarig bestaan der provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose een receptie iehouder:, welke druk bezocht was De burgemeester van Vlissingen, de heer v A. van Woelderen. heeft bij de opening der vergadering een korte begroetingstoe spraak gehouden. Na de receptie werd een rondrit gehou den over Walcheren. De dag zal worden besloten met een feestmaaltijd. GEEN NEDERLANDERS BIJ HET BOMBARDEMENT VAN HONGKONG GETROFFEN. Volgens een bij het departement van tuitcnlandschc zaken Ingekomen ambte- "lk telegram zijn bij het bombardement de buitenwijken van Swatow de te "ongkong aanwezige Nederlanders veilig ('bleven. De regeling der electriciteits- voorziening. Nota van den Minister v. Waterstaat Naar aanleiding van het verslag der commissie van voorbereiding uit de Twee de Kamer inzake algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening, heeft de Minister van Waterstaat aan de Twee de Kamer een nota gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Indien tegen de verwachting in. de uit de stroomlevering voor de gemeentekas voortvloeiende baten het door den Minis ter vastgestelde bedrag overschrijden, zal daarvan een extra-reserve behooren te worden gevormd, welke zoo spoedig moge lijk voor tariefsverlaging zal dienen te worden aangewend. Het zou niet juist zijn deze extra-reserve als compensatie te doen dienen voor jaren, waarin de baten on verwacht lager zijn dan het vastgestelde bedrag. De strekking van het betreffende voorschrift is toch geenszins om de baten voor de gemeentekas te stabiliseeren, maar om daaraan een grens te stellen met het oog op de groote economische en sociale belangen, aan een zoo goedkoop mogelijke electriciteitslevering verbonden. Op de vraag, welke maatregelen de Re geering reeds in vollen vredestijd denkt te treffen om de stroomvoorziening in oor logstijd zooveel mogelijk voor storingen te vrijwaren, luidt het antwoord, dat hierbij van groote principieele beteekenis is de oplossing van het koppel vraagstuk. De vraag kan rijzen of naast de tot standbrenging van eigenlijke koppelingen, d. z. rechtstreeksche hoogspanningsver bindingen tusschen verschillende centraal- stations, bepaaldelijk ten doel hebbende om tot onderlinge stroomlevering, dus uit wisseling van energie, in staat te stellen, niet nog andere maatregelen, en wel van beperkter omvang, mogelijk zijn, welke er toe kunnen strekken om zekerheid van stroomvoorziening in oorlogstijd te bevor deren. Erkennend, dat in sommige geval len een dergelijke mogelijkheid aanwezig kan zijn, merkt de Minister op, dat in die gevallen vertrouwd mag worden, dat de concessionarissen hun algemeenen leve- ringsplicht in dien zin zullen nakomen dat zij gereedelijk de voor het beoogde doei noodige energie tegen aannemelijke voor waarden verkrijgbaar zullen stellen of Het opleggen van de verplichting tot het beschikbaar stellen of houden van ener gie onder door den Minister vast te stel len voorwaarden, is bedoeld voor dringen de gevallen, waarin de weg van vooraf gaand overleg tot niet te gedoogen uitstel zou leiden. de nieuwe rijksweg. Basculebrug afgekeurd. Naar wij vernemen, is de basculebrug bestemd veoor de brug over de Ringvaart in den nieuwen Rijksweg nabij Sassenheim afgekeurd. Tijdens het a.s. Wegencongres zal. als de nieuwe weg aan de deelnemers getoond wordt, een noodbrug geplaatst worden. Men is thans begonnen met het uitgra ven van den aarden baan voor den Pro vincialen weg. aansluitende op den nieuwen Rijksweg. Daar men ook daar verzakkingen verwacht, zal spoedig met het zandstorten worden begonnen. BOND VAN STAATSPENSIONNEERING. Vervolg van gisteren. In de gisteren te Amsterdam voortgezette vergadering van den Bond voor Staats- pensionneering. werden in het hoofdbe stuur herkozen de heeren D. A. van Kre velen (Hilversum). P. A. Vis (Heelsum) en T G. Thyssens (Groningen). Tenslotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De bond voor staatspensionneering. in algemeene vergadering bijeen op Dinsdag 7 Juni 1938 te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de Me morie van Antwoord op de Rijksbegrooting 1938 en de afwijzende houding der regeering ten aanzien van een voorziening in de wettelijke verzorging van tienduizenden ouden van dagen op grond van hooge uit gaven voor verdedigingsdoeleinden, waar door geen gelden meer te vinden zouden zijn van den socialen nood der arme oudjes; van oordeel, dat de noodtoestand, waarin voornoemde ouden van dagen verkeeren, met name de 65-jarigen en ouderen, die geenerlel uitkeering krachtens de ouder- doms. of invaliditeitswet ontvangen, dringend nadere wettelijke voorziening eischt: van .meening. dat het onrecht onzen armen ouden van dagen aangedaan, in zonderheid hen, die van elke ouderdoms- uitkeering verstoken zijn. op voornoemden grond niet langer bestendigd mag blijven; gelet op het feit, dat. wanneer de regee ring den een of anderen wettelijken maat regel noodzakelijk acht. de benoodigde middelen daarvoor aanwezig bliiken; verzoekt de regeering de betreffende wettelijke voorstellen bü de Staten-Gene- raal aanhangig te maken. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE A.K.U. Inzet vaal de feestelijkheden. Gistermorgen zijn de feestelijkheden bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de A K.U. ingezet met de ontvangst van 300 technici die een bezoek brachten aan het AKU.-bedrtif te Arnhem In restau rant ..Royal" werden zij door den directeur Prof. J. p. de Vooljs ontvangen waarna door deskundige sprekers eenige technische merkwaardigheden van het bedrijf belicht werden. De adj. directeur ir. T. S. G. J. M. van Schaik sorak over „Rationalisatie in de kunstzijde-industrie", terwijl de hoofd ingenieur der AKU. ir. A J. Engel het onderwerp behandelde ..De luchtverver- sching van kunstzijde-spinnerijen en de nabehandeling van de afgezogen lucht". Tenslotte heeft ir. H. G. van der Waas bedrijfsleider van de fabriek te Arnhem de vervaardiging besproken van koperkunst zijde en acetaat-kunstzijde en een uiteen zetting gegeven van het vlscoseprocedé dat door de A.KU. wordt toegepast. Msb. NED. R.-K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL ST. PAULUS. Algemeene vergadering. De Nederlandsche R.-K. Bond van Over heidspersoneel St. Paulus is gistermorgen voor zijn tweedaagsche bondsvergadering in het Kurhaus te Scheveningen bijeen gekomen onder voorzitterschap van den heer H. A. Vulink, uit Amsterdam. De heer Vulink gaf in zijn openingsrede een overzicht van de voornaamste mo menten uit de actie van St. Paulus in de periode sedert het congres van 1936 Spr. constateerde, dat het resultaat van die actie teleurstellend is geweest. Wij kunnen, aldus spr., het standpunt van de regeering zoowel voor als na de muntcorrectie ten opzichte van de loonen van het overheidspersoneel niet deelen. Wij zijn het eens met prof. Kaag, die in September 1937 ais zijn meening uitsprak, dat een der middelen om tot nationaal herstel te komen, op dat moment was: loonsverhooging voor het overheidsperso neel. Na warme instemming te hebben betuigd met hetgeen de leiding van het R.K. Werk liedenverbond heeft verricht in het be lang van de weridoozen en in de actie om tot oplossing van het werkloosheidspro bleem te geraken, gewaagde spreker met sympathie van het ontwerp van minister Romme inzake wettelijke voorziening van den kindertoeslag. Wij moeten, zoo besloot spreker, de Katholieke levensleer in woord, maar vooral in daad uitdragen, door onze le venshouding, maar ook door onze onbe zweken trouw aan de Katholieke arbei dersbeweging. Blijkens mededeeling van den bondsse- cretaris bedraagt het aantal leden van St. Paulus thans 5811. VOOR HET BEHOUD VAN SCHIPHOL. PROF. K. WENKEBACH NAAR NEDERLAND? Volgens de Poolsche dagbladen zou prof. K. F Wenckebach, de beroemde kan kerspecialist, zich in Nederland willen gaan vestigen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Heden is in de registers van de Neder landsche vereeniging voor luchtbescher ming te 'sGravenhage het vijftigduizendste lid ingeschreven. In herinnering wordt hierbij gebracht, dat he ledental deze vereeniging in SeD- tember 1936 nog slechts ruim drieduizend bedroeg. De groote stüging valt voorname lijk dit Jaar waar te nemen. In Februari. Maart. April en Mei nam het ledental respectievelijk toe met 5673 8542, 7199 en 8412 personen. Request aan den minister. Dezer dagen is een request aan den minister van waterstaat gezonden tot be houd van Schiphol als luchthaven voor Amsterdam. Dit request draagt een hon derdtal handteekeningen van leiders van groote Amsterdamsche ondernemingen, vooraanstaande persoonlijkheden uit de vrije beroepen en het cultureele leven van Amsterdam. Er hadden volgens het A N P. veel meer handteekeningen kun nen worden verkregen, maar het request is met het oog op den zeer beperkten tijd. dat het gecirculeerd heelt, slechts aan een klein aantal personen voorgelegd, die nagenoeg allen geteekend hebben De onderteekenaars wenschen nog eens onder de aandacht van den minister te brengen, dat naar hun meening de vol voering van het plan-Leiderdorp fnuikend zou zijn. Immers, de eenige reden waarom voor het verkeer met andere plaatsen ge bruik gemaakt wordt van vliegtuigen, is, dat het luchtverkeer een besparing geeft in tijd, noodig voor de reis van de plaats van uitgang naar de plaats van bestemming. Naar het oordeel van ondergeteekenden is het buiten eenigen twijfel, dat de tijdwinst van een reis per vliegtuig van Amsterdam naar een niet al te ver verwijderde bestem ming door de opheffing van de burgerlijke luchthaven Schiphol dermate zou worden verminderd, dat het gebruik van vliegtui gen door ingezetenen van Amsterdam in sterke mate zou terugloopen. Voor Amsterdam zou het ontworpen plan een zeer ernstige en blijvende terugstelling beteekenen van de positie, die de stad in het luchtverkeer inneemt. De verwachting, dat op een centraal vliegterrein een lucht verkeer geconcentreerd zou kunnen wor den, dat gelijk is of grooter dan de som van hetgeen elk der luchthavens van Amster dam en Rotterdam kan opleveren, zal volgens adressanten niet verwezenlijkt worden en zij dringen daarom met klem aan. om aan de ontworpen plannen geen verdere uitvoering te geven. Tribune zakte als een kaartenhuis in elkaar. Tijdens Koninklijk bezoek aan Bergen op Zoom. Bij het vertrek van H. M. de Koningin van het stadhuis te Bergen op Zoom heeft zich een incident voorgedaan. Toen de Koningin In de deur van het stadhuis verscheen, stonden de toe schouwers op de tribune aan den over kant allen tegelijk op, hetgeen blijk baar voor de houten stellage teveel was; met een luiden slag zakte de tribune over de geheele lengte in. Het was een vreemd gezicht de schuin omhooggaande menschenrijen plotse ling In de diepte te zien verdwijnen, doch het inciddnt had op het eerste gezicht geen enkelen invloed op de aandacht van de menigte, want on- middellija na de instorting zag men de mensclien, die op de tribune hun plaatsen hadden, weer even druk wui ven en juichen als kort te voren. Bij nadere beschouwing bleek het ech ter dat er toch hier en daar een enkeling niet geheel zonder schrammen was afge komen: de transportcolonne van het roode kruis had een tiental voetkwetsuren te behandelen. Vijf gewonden, wier toe stand zich aanvankelijk ernstiger liet aan zien, zijn in het gasthuis onderzocht. Van deze vijf bleken twee hunner een been breuk te hebben opgeloopen; allen kon den evenwel naar huis gaan. De oorzaak van de instorting schijnt in zekeren zin te wijten te zijn aan het en thousiasme van het publiek dat achter de tribune stond, en dat zich van eenige kruislatten had meester gemaakt teneinde een eigen stellage te bouwen. De hechte constructie van de tribune schijnt hier door zoo te zijn ondermijnd, dat het ge heele geval als een harmonica in elkan der zakte. HOUTZAGERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. Een aantal electromotoren en een hoeveelheid hout vernield. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de groote houtzagerij van de firma A. S. Verwoerd, gelegen oo de grens van de gemeenten Culemborg en Beusichem. Toen de brandweer uit Culemborg ter Dlaatse verscheen, was het gebouw, dat een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter beslaat, reeds in vlammen gehuld. Het vuur breidde zich sterk uit. doordat het in de omliggende opslagplaats gretig voedsel vond. De fabriek brandde uit Veertien electromotoren en een hoeveel heid hout gingen in de vlammen op. De brand moet op de zolderverdieping zijn ontstaan. Het vuur sloeg hoog op uit het dak. terwijl er beneden nog niets te bemerken was. Later stortte het dak in en kort daarop stonden de fabriek en de werkplaats geheel in lichter laaie. De achter de fabriek gelegen groote houtloods wist men te behouden. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET SCHOMMELEN. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft gisteren de weke- lijksche plenaire vergadering van den Raad van State bijgewoond. IN MEMORIAM L. F. GUIT. Hedenochtend is op de R.K begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag een een voudig monument onthuld op het graf van den heer L. F. Guit, in leven voorzitter van den Ned RK. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Aan de onthulling ging te 8 uur een her denkingsdienst in de kapel vooraf, welke werd bijgewoond door de familie van wijlen den heer Guit en door de afgevaardigden ter bondsvergadering. Bij het grafmonument heeft pastoor Jansen een toespraak gehouden, waarin hij den heer Guit schetste als een man van tegenstellingen, iemand van groote ambi ties, impulsief, maar daarnaast vervuld van diep besef voor het godsdienstig leven. Namens de familie sprak de heer Ph. Guit, zoon van wijlen den bondsvoorzitter, woorden van dank. Meisje tegen het hoofd getroffen en overleden. Bij het Noorderbad te Zandvoort heeft zich gistermiddag omstreeks kwart voor vijf ©en noodlottig ongeluk voorgedaan. Het zestienjarige meisje W. Smilders uit Haarlem kreeg bij het spelen een schommel tegen den slaap. Zii sloeg bewusteloos tegen den grond. Twee doktoren verleenden on middellijk hulp en lieten de getroffene ..Het Noorderbad" binnendragen, waar zij in den loop van den avond is overleden. DOODELIJKE VAL IN HAAR WONING. De 74-jarige mej. A. J. Petersen, wonen de In de Hendrik Sorchstraat te Rotter dam. is op de eerste verdieping van haar woning misgestapt en gestruikeld, waar door zij van een ongeveer vier meter hoo ge trap is geslagen. Zij kwam terecht op een steenen vloer. Met een schedelbasis- fractuur is de bejaarde vrouw in zorgwek- kenden toestand per auto van den genees kundigen dienst naar het St. Franciscus Gasthuis vervoerd, waar zij later aan de bekomen kwetsuren is overleden. Ut» \\VW h<'4' P |ië«» «ff"1 n o° dig* OP O GOEDE ZEEP STAAT 2469 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. LUIKSCHE GIFMENGSTER VOOR HET GERECHT. Het Luiksche gerecht heeft gistermorgen een aanvang gemaakt met het proces tegen de weduwe Becker. Aangezien alle beschikbare plaatsen in genomen waren door de leden van de jury, talrijke advocaten en een leger van jour nalisten. was geen ruimte meer over voor het publiek, dat in grooten getale opge komen was, om het proces bij te wonen. De beklaagde. Marie Alexandrine Petit- jean. weduwe van Charles Becker geboren tc Warmont op 14 Juli 1879. woonachtig :e Luik, wordt er van beschuldigd elf personen te hebben vergiftigd vier malen gepoogd te hebben iemand te vergiftigen, valsch- heid in geschrifte te hebben gepleegd en vier diefstallen te hebben begaan. De beklaagde hield voortdurend vol. dat alle tegen haar ingebrachte beschuldigin gen lasterpraat en leugens zijn. Zij ver dedigde zich met buitengewone beheer- sching, zekerheid en zelfgenoegzaamheid. Toen de president de kwestie van den aankoop en het gebruik van digitaline ter sprake bracht, gaf de beklaagde een breedvoerige uiteenzeting, waarin zij trachtte den aankoop van het vergif te rechtvaardigen met een hartkwaal. Men denkt dat het verhoor hedenavond afgeloopen zal zijn. EXPLOSIE IN KRUITFABRIEK BIJ LISSABON. In een kruitfabriek te Chelas. een voor stad van Lissabon, heeft door nog onop gehelderde oorzaak een hevige explosie plaats gehad. Vier vrouwen zijn gedood, terwijl één persoon werd gewond. Het ongeluk deed zich voor tijdens het vervoer van kruit. DE ONTVOERDE SKEEGIE CASH. Roosevelt heeft het congres verzocht, een crediet van 50.000 dollar goed te keuren voor de opsporing der ontvoerders van het knaapje Skeegie Cash. Het geld zal gebruikt worden ter bestrij ding der kosten van de twintig politie mannen, die op zoek zijn naar de bankbil jetten van het losgeld van 10.000 dollar, die door den vader uit een rijdende auto zijn geworpen. VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is het driejarig zoontje van de familie A. de Wit te Sappemeer bij het spelen in het Win- schoterdiep gevallen. Na korten tijd werd het ventje uit het water opgehaald. De levensgeesten waren evenwel reeds geweken. GELD IN EEN OUDE WONING. B|i een gerechtelijke uitzetting in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, waar een weduwe op hoogen leeftijd uit haar huis moest worden gezet, omdat zij weigerde dit perceel, dat afgebroken moest worden, te verlaten, heeft men bij het uitladen der meubelen een groot bedrag aan geld ge vonden. In kussens, beddegoed en een naaimachine trof men f. 1600 en een paar honderd gulden aan zilvergeld aan, alsmede spaarbankboekjes waarop eveneens ruim f. 1600 stond. NjR Crt. DEMONSTRATIE LUCHTVERDEDIGING. Gisteren zijn in Limburg de groote lucht verdedigingsdemonstraties begonnen met oefeningen te Weert. Roermond en Sütard VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd rapid e in aansluiting op het mailschip „Sibajak" wordt morgen te 7 uur 30 in Den Haag verwacht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie!. Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ZATERDAG VOOR SPORTBEOEFENING. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U het volgende in Uw Blad op te nemen: Met groote belangstelling nam ik kennis van Uw bericht betreffende het invoeren der vyf- daagsche werkweek bij de „Koninklijke". In deze decennia van ingespannen arbeid is bet een zeer lofwaardig en navolgingswaardig besluit om de Zaterdag in zijn geheel beschik baar te stellen voor de noodige ontspanning, met name voor sport. Afgezien van verdere bedoelingen zou ik willen en ongetwijfeld velen met mij dat dit idee in ons land ging overheerschen en dat bevoegde en daarvoor verantwoordelijke instanties zich tijd en moeite gaven om te trachten den Zaterdag te reserveeren voor sport, dus ook voor belang rijke wedstrijden om den Zondag als rustdag te kunnen handhaven. Want juist de Zondag is tot ..de" dag der sportevenementen gemaakt en zoo langzamerhand is er een toestand geko men. die even gevaarlijk als verderfelijk is. Het Ls hier niet de plaats om een en ander uitvoerig te documenteeren en voorbeelden aan te halen; de bedoeling is slechts den nadruk te leggen op en de belangstelling te wekken voor dit idee: de Zaterdag voor sport, de Zon dag voor rust. Mogelijk zal dit met een dosis goeden wil en volharding zeker zijn, al is het ongetwijfeld een veelkantige en voor vele gevallen moeilijke kwestie voor andere gevallen zal het vrij eenvoudig blijken te zijn maar daarom is het ook noodig. dat het belangstelling vindt bij de geheele bevolking, bij werkgevers en werkne mers. vooral ook bü onze Regeering. Dat men ae r.aak aanpakke! U. Redactie, hartelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend. Lelden, 6 Juni 1938. A. BLAUW.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9