Wal doet Picol De strijd in het Verre Oosten LEIOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 Juni 1938 De strijd in Spanje De luchtbombardementen VEREENIGDE-VA55CHERÏJEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. SPORT raid" stelt voor te protesteeren te Berlijn en te Rome. Terwijl Europa zich natuurlijk meer op Spanje richt aoen de Ver. Staten dat op het Verre Oosten, hetgeen haar meer in teresseert. De ..New York Times" uit zijn afgrijzen van het bombardeeren van open steden uit de lucht. Het blad acht dit voldoende om alle beschaafde regeeringen samen te doen gaan uit naam van de menschelijk- heid en voor de veiligheid van hun eigen steden, teneinde in de toekomst te voor komen, dat niet-militalre objecten worden gebombardeerd. Het blad acht het even wel niet juist neutrale waarnemers te zen den naar Spanje om een onderzoek in te stellen, wanneer niet een gelijke, maatre gel wordt genomen voor China. Japan zal echter rustig voortgaan men zie elders! En wie durft daartegen optreden? De ministers van Tsjecho-Slowakije kwamen gisteren bijeen ter beraadslaging over de details van het nationaliteiten- statuut. De gedachtenwisselingen van mi nister president Hodza met de vertegen woordigers der nationaliteiten zullen van daag beginnen met een audiëntie, die de premier zal toestaan aan gedelegeerden van de partij van Henlein. In Sudeten-Duitsche kringen is men zeer geheimzinnig omtrent de reis. van Henlein Men verklaartalleen te weten, dat hij gisteren naai' Duitschland is ver trokken, vanwaar hij in den .avond terug keerde. De ..Prager-Mittag" veronderstelt dat hij een onderhoud Beeft gehad met den vroegeren nationaal-socialistischen af gevaardigde Krebs. die is gevlucht na een vonnis wegens hoogverraad en thans lid is van den Duitschen Rijksdag. Men zegt, dat Goebbels Krebs zou hebben benoemd tot gouwleider van het Sudetengebled. Dit laatste vindt steun in het volgende: Naar verluidt, heeft het Sudeten-Duit sche front, dat onlangs te Weenen is op gericht. een rondschrijven uitgegeven, waarin wordt gevraagd de beweging van Henlein te steunen. Het schrijven begint als volgt: „Hen lein, de vertrouwensman van Hitier, strijdt voor den Anschluss van het Su- detenduitsche gebied bij Duitschland. De strijd zal binnenkort ten einde zijn en zal aan de verdrukte Sudeten- Duitsehers de zoo verlangde vrijheid schenken: steunt Henlein". Het schrijven is strikt vertrouwelijk en is onderteekend door den voorzitter van de organisatie Hofrat Ligold. Ingesloten is een blanco chèque. De verzamelde gelden worden bijgeschreven op het conto voor Henlein van den Sudeten-Duitschen Hei- matbund. Dus toch een Anschluss-beweging? FRANKRIJK. HET SOCIALISTEN-CONGRES. Actie van het Nationale front. Na de buitenl. politiek te hebben bespro ken. ging Blum in zijn rede op het socia listen-congres over tot de biimenlandsche. Blum onderstreepte de gevaTen gelegen In het standpunt der ^evolutionnaire lin kerzijde. Blum wees er vervolgens op. na de jong ste crisis te hebben besproken, dat het noodzakelijk was dat men geen vooringe nomen vijandigheid aan den dag moest leggen tegenover een regeering. die niet socialistisch Is. De regeering Daladier doet pogingen om de nationale volkshuishou ding nieuw leven in te blazen. Zelfs de vertegenwoordigers van het Gentrum in het kabinet, Mandel en Reynaud zijn geen fascisten. Ik ben er van overtuigd dat zij niets zullen ondernemen tegen de repu- blikeinsche instellingen. Blum bevestigde dat de buitenlandsche politiek der regeerlhg Daladier geen enkele blaam verdient. Hij bevestigde nog eens, dat het belang van het voltefront het handhaven van het huidige kabinet mee bracht. Na zich te hebben uitgesproken ten gunste van de--evenredige vertegen woordiging bij de verkiezingen voor de •wetgevende libhamen stelde Blum de kwes tie -van den senaat aan.de orde. Onze bondgenooten moeten onze cntiek tegen den senaat niet beschouwen als aanvallen op de radicale partijDe partij moet be grijpen, dat een ernstig vraagstuk van den dag is de tegenstelling tusschen de kamer die is samengesteld op grond van het al- gemeene kiesreoht en- de kamer gevormd met. beperkt kiesrecht. Een radicale reSe®~ ring kan zich in de toekomst stooten aam moeilijkheden welke wdj reeds kennem Aan het einde van zijn betoog vroeg Blum een eenheid rondom de verantwoordelijke mannen van de socialistische partil. Spre ker was er van overtuiga, dat de partij aan het einde zal komen van de huidige moeilijkheden welke afbreuk doen aan haar kracht. Daarna werden diverse moties ingediend. In die, welke Blum namens de meerder heid indiende, wordt op de eerste plaats herinnerd aan het werk. dat dooide re geeringen van het Volksfront tot stand is gebracht. Wat betreft de buitenlandsche politiek wordt oa. gezegd dat de socialist! sche partij den vrede wil en voor öeen offer zal terugschrikken om een oorlog te voorkomen, terwijl zij er nogmaals op wijst, dat de beste waarborg voor den vrede li^t in de collectieve vellighmd. De socialistische partij wenscht vrede zelfs met de totalitaire imperialisten, doch zij is niet bereid al hun ondernemingen te aanvaarden. Zij wil het grondgebieden de onafhankelijkheid van alle mogendheden, welke hiertoe verdragen hebben gesloten met Frankrijk, verdedigen. De parlementsfractie wordt opdracht ge geven de ontwikkeling van den toestand nauwkeurig gade te slaan. t Wat betreft de binnenlandsche Pohtiek wordt verklaard, dat de partij troUw blijft aan de verplichtingen van het Volksfront en de parlementsfractie heeft opdracht in moeilijke uren de beslissingen te nemen, welke het belang van de partij voorschrijft. Deze motie werd door Blum verdedigd, waarbij hij de vergadering aanspoorde zich wel te bedenken, alvorens de huidige regeering te veroordeelen. Herard verdedigde een motie van de uiterste linkerzijde, waarin wordt gezegd, dat de klassestrijd de .motor" moet zijn van de socialistische partij. Namens de .B-ataille Scciallste" ver klaarde Zyromski het niet eens te zijn met de motie-Blum. Zyromski wil niet de regeering-Daladier onmiddellijk omver werpen, doch het doel van de partij moet volgens hem zijn een „wijziging" te bren- Kanton is gisteren weer driemaal ge bombardeerd. Vooral de voorsteden Saitsjoeen en Wongsha werden onder vuur genomen. De petroleumvoorraad van Wongsha is in brand gevlogen. De vlammen slaan tiental len meters hoog de lucht in. Ook schijnt de electrische centrale wederom geraakt te zijn, aangezien Sjamien verstoken is van electrisch licht en kracht. Drie bommen zijn gevallen op de Lingham Universiteit, een Amerikaansche instel ling Twee bommen zijn neergekomen op de Rocking Buildings. Eeif Chineesche vrouw werd gedood en een aantal buitenlandsche vrouwen .kreeg een zenuwschok. Japansohe vliegtuigen hebben ook pam fletten omlaag geworpen boven Swatau. Hierin werd .medegedeeld, dat de oorlogs- zpne thans naar Zuid-Ohina is verplaatst. Den burgers wordt aangeraden de stad on middellijk te verlaten. De vliegtuigen keer den later terug en wierpen een viertal bommen naar de forten. De levendigheid der buitenlandsche reac ties op de bombardementen op Kanton heeft te Tokio een zekere ergernis ver wekt. Juist op-het oogenblik, waarop de nieuwe regeering-Konoje tegelijkertijd tracht de operaties in China krachtig voortgang te doen vinden en de weder aanpassing voor te bereiden der Japansche betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden. komen de stappen van de Brit- sche en Fransche ambassadeurs te Tokio de laatste herhaalde zelfs zijn protest op onverwachte wijzeg de moeilijkheden onderstrepen van een verzoening dezer beide doeleinden. De taak der Japansche diplomatic lijkt nog gecompliceerd door de noodzakelijkheid de fictie in stand te hou den van „afwezigheid van oorlog" in Ohina, op een oogenblik, waarop de militaire auto riteiten het oorlogsrecht opeischen ter rechtvaardiging van het bombardement van Kanton. Deze fictie blijft eohter onont beerlijk in de oogen der politieke kringen, wanneer Japan wil vermijden, dat de neu- traliteitswet door de Vereenigde Staten wordt toegepast Wanneer deze wet toege past zou worden, zou dit den internationa len toestand diep wijzigen en om. Japan niet.meer in, staat zijn Amerikaansch oor logsmateriaal te koop en. De wensch, dezen toestand van niet-verklaarden oorlog te handhaven, wordt in de oogen van buiten landsche waarnemers juist onderstreept door de Japansche reactie op de sluiting van de Ohineesche ambassade in Tokio door de regeering van Hankau. Een gepu bliceerde officieuze nota van het. ministerie vari buitenl. zaken hierover verklaart, dat het heelemaal niet gaat om een ver breking der diplomatieke betrekkingen tus schen de beide landen, maar om een be sluit, welks motieven de regeering te Tokio ontgaan (sic!) en dat de Japansche regee ring niet zal weerhouden, om evenals in het verleden de bescherming te verzekeren van de in Japan woonachtige Chineesche onderdanen. Kortom men schijnt te vree zen, dat Japan het voordeel verliest van een politiek, die in staat stelt op diploma tiek terrein de stelling van den niet-ver klaarden oorlog te doen gelden en tegelij kertijd op militair terrein de stelling van den oorlog a outrance toe te passen. Op een persconferentie heeft de Ja pansche schout-bij-nacht Naokoeni No- moera, chef van de speciale diensten der Japansche vloot, afd. Sjanghai, medegedeeld, dat Japan voornemens is, de luchtaanvallen op Kanton en Hankau „met zelfs nog grootere hevig heid voort te zetten, om den Chincc- schen autoriteiten de nutteloosheid van haar huidige houding te doen inzien en om de vijandelijkheden zoo spoedig mogelijk te beëindigen". Nomoera wees erop, dat Kanton en Han kau geen open steden zijn, maar dat zij kraohtig verdedigd worden door luchtdoel artillerie. Hij drong er op aan, dat de on derdanen van derde mogendheden de dis tricten vermijden, waar de Ohineesche luchtdoelartillerie zich. bevindt. In het verdere verloop van zijn verkla ringen zeide Nomoera nog, dat de cijfers over de bij de luchtbombardementen om gekomen burgers over het algemeen sterk overdreven waren. De Japansche vliegtui gen bepalen zich steeds tot het bombar- dceren van militaire objecten en hebben, met groot gevaar voor eigen veiligheid, de bombardementen uitgevoerd van geringe hoogte, ten einde zoo nauwkeurig mogelijk te treffen. Bovendien hebben de Chineezen hun verdedigingswerken aangelegd in de onmiddellijke nabijheid van eigendommen, welke aan de onderdanen van derde mo gendheden toebehooren. In een hoofdartikel wijst de te Tokio ver schijnende „Japan Times' op de „verre van vleiende belangstelling voor de Japansche methoden van oorlogvoering in China" en de krachtige protesten bij de Japansche regeering tegen de bombardementen van Kanton van den kant van .zekere Wester- sche mogendheden". Het blad schrijft 'rerder: „Wij zullen ons best doen, onze natuurlijke verontwaardi ging in bedwang te houden. Onze gevoelens komen in opstand tegen deze protesten, die inhouden, dat onze dappere soldaten schuldig zouden zijn aan ernstige onmen- schelijkheid. De Japansche soldaten en vliegers behooren tot de ridderlij kste en edelmoedigste krijgslieden ter wereld" 'i - 2525 (Ingez. Med.) Van 't front. De Chirieezen treffen, naar Reuter meldt, koortsachtige voorbereidingen om Hankau te verdedigen in een nieuwe versterkte linie, welke naar men gelooft ongeveer 110 mijl ten noorden van Hankau ligt en waar men verwacht, dat nieuwe Chineesche troe pen, die thans gedurende tien maanden geoefend zijn, gebruikt zullen worden, waarschijnlijk gesteund door de pasverkre- gen oorlogsuitrusting, die tot dusverre spaarzaam gebruikt is. Tsjang Kal Sjek maakt bekend, dat hij de luchtafweer van Kanton zou willen ver sterken. Tepeinde het dooden en verwon den van duizenden Kantonneesche burgers te wreken roept Tsjang Kai Sjek de Chi neezen op. te strijden voor de vrijheid van het land. De offers van heden, zoo zegt hij, zullen den weg banen voor de overwinning van motgen. Wat den strijd in de provincie Sjansi be treft, js het geheele Zuidwestelijk gedeelte vap Sjansi thans volgens den woordvoerder van het Chineesche leger gezuiverd van Japansche troepen. Hij voegde hieraan toe, dat dit 'succes van groote strategische en tactische beteekenis is. Britsche mijnwerkers willen Japansche goederen boycotten. De mijnwerkers van Zuid-Wales hebben gisteren een motie tot boycot van Japan sche goederen aangenomen als protest te gen de bombardementen op open Chinee sche steden. De motie is ter kennis van de regeering en den Japanschen gezant ge bracht en andere vakvereentgingen zullen uitgenoodlgd worden zich bij den boycot aan te sluiten. Taiertsjwang wordt „onsterfelijk". Taiertsjwang, de plaats waar Japan zijn eersten grooten tegenslag te verduren kreeg in den oorlog met China, wordt door de Chineesche regeering „onsterfelijk" ge maakt. Zij is voornemens een modelstad te bouwen op de ruïnen van het verwoeste dorp. Als gevolg van de hevige gevechten in Zuid-Sjangtoeng, is het normale bevol kingsaantal van het dorp van 20.000 tot zes teruggeloopen vijf vrouwen en een 85- jarige man. Japansche boeren naar veroverd Chineesch gebied. De Japansche regeering heeft besloten een millioen boeren, meerendeels soldaten en officieren met pensioen, naar het vruchtbare land in de Jangtje-delta te zen den, teneinde voedingsmiddelen te produ- ceeren voor het groote aantal Japansche troepen in China, en tevens te helpen bij het onderdrukken van de Chineesche guerilla. Uit Formosa pijn reeds 1.000 land bouwers aangekomén. 2475 Let op Oranjeband en Bayerfcruis' (Ingez. Med gen in de regeering. Ook is de motie-Blum piet duidelijk genoeg ten aanzien van Spanje. Hierin wordt nJ. niet gewezen op de noodzakelijkheid van algeheeie han delsvrijheid met het republikeinsche Spanje en ook verzet men zich niet tegen het herstellen van de controle. Voor de motie-Blum stemden 4372 man daten, voor de motie-Zyromski 1735, voor de links-revolutionnaire 1430, terwijl 259 zich van stemming onthielden. Na de stemming, om drie uur vannacht, verspreidde de revolutionnaire linkervleu gel een lang manifest in de zaal, waarin werd aangekondigd, dat op 16 Juli a.s. de socialistische werklieden en boerenpartij zal worden opgericht. Hierna volgde sluiting. Te Parijs heeft het nationale front een groote demonstratie gehouden. Op de tri bune zag men o.a. de leiders van de vroe gere strijdhonden. De sprekers eischten, dat te Rome en Burgos ambassadeurs benoemd zouden worden. Taittinger zeide o.a.: „Wanneer wij benoeming dezer ambassadeurs verlan gen, is dit niet om Franco of Mussolini een genoegen te doen, wel om de belan gen van Frankrijk te dienen. Een politiek van afwezigheid is de slechtste politiek." MEXICO. De onteigening van de petroleumvelden. Rechter Bartlett heeft het beroep van de petroleummaatschappijen tegen de ont eigeningswet verworpen, evenals hun ver zoek om teruggave van de fabrieken, pijp leidingen en alles wat verder noodig is tot het ontginnen van de velden en het dis- tribueeren van de petroleum. Wel heeft hij het beroep van de maatschappijen te gen het in beslag nemen door den minis ter van financiën, overeenkomstig de ont_ cigeningswet, van de correspondentie, ar chieven, handelsobjecten en bankdeposi to's van de maatschappijen ingewilligd. De regeering zal dit alles aan de maatschap pijen terug moeten geven. b Kolonel Netro, de vroegere gouverneur van de provincie San Luis Petosi en aan hanger van Cedillo, heeft zijn onderwer ping aangeboden. Na het bombardement van San Luis was hij gevlucht. DUITSCHLAND. DE JODENVERVOLGING. Klachten der Poolsche minderheid. Tijdens Pinksteren, zoo wordt gemeld, zijn er te Weenen nog meer Joden gear resteerd. Van officieele zijde bewaart men het stilzwijgen ten aanzien van het aantal arrestaties, in bevoegde kringen echter stelt men het aantal van degenen, die uit Oostenrijk alleen naar het concentratie kamp van Dachau vervoerd zijn op 7190. Opnieuw zijn 61 Duitsche Joden met hun families van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. De Poolsche minderheid in Duitschland heeft den minister van binnenl. zaken een memorandum doen toekomen met klach ten. Wat het onderwijs betreft, in de grens streek van Pommeren zijn verscheidene Poolsche scholen gesloten, terwijl men den Polen de machtiging weigert hun kinderen naar Polen te zenden om daar te studeeren. De meeste in Duitschland geboren Poolsche onderwijzers hebben niet meer het recht onderwijs te geven. Dik wijls krijgen Poolsche studenten aan Duitsche universiteiten gele inschrijfkaar- ten en boeken, waardoor zij gelijk gesteld worden met de Joodsche studenten, het geen hen aan duizend plagerijen bloot stelt. Wat de economische omstandighe den betreft, de Duitsche autoriteiten boy cotten vaak de Poolsche credletinstellingen en men beschouwt het koopen van goede ren bij de Poolsche coöperatieve vereeni- gingen als hoogverraad. De autoriteiten leggen boerenerfgenamen moeilijkheden in den weg ten aanzien van hun bezittingen in Duitschland. Het is aan Polen in het Duitsche leger verboden hun moedertaal te spreken buiten diensttijden. De jonge Polen worden gedwongen toe te treden tot de Hitlerjeugd. De studie van het Poolsch wordt geleidelijk vervangen door de stu die van het Duitsch. ZUID-AMERIKA. Onderzoek naar nationaal-socialistische scholen. Op verzoek van een socialistisch afge vaardigde heeft de Kamer van Uraguay een commissie benoemd, welke een onder zoek in moet stellen naar de nationaal- socialistische scholen in het land. ZWITSERLAND. De bestrijding der werkloosheid. De Bondsraad heeft een definitief plan tot bestrijding der werkloosheid ingediend, waarvoor een werkfonds zal worden bijeen gebracht van 415 millioen. Hiervan zijn 190 millioen bestemd voor de landsverde diging en de rest voor openbare werken. Het plan voorziet in een aflossing dei- schuld in 16 jaren. Er zal een speciale be lasting worden geheven op groote han delsondernemingen, met name op een- heidsprijswinkels. VEREENIGDE STATEN. Diverse credieten. De minister van landbouw Wallace heeft in de begrootingscommissie van den Se naat een credlet van 250.000 dollar gevraagd voor bevordering der handelsbetrekkingen met Latijnsch-Amerika. In een rede in het Huis van Afgevaar digden heeft de democratische afgevaar digde Maverick o.a. verklaard, dat de Vereenigde Staten niet zullen toelaten, dat een buitenlandsche mogendheid op Ameri- kaanschen bodem in politiek of militair opzicht vasten voet verkrijgt, doch dat zij aan een eerlijke economische mededinging niets in den weg zullen leggen. De Kamercommissie voor flnancieele aangelegenheden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in een crediet van 25 millioen dollar, bestemd voor de inrichting op het departement van staat van een „dienst voor de cultureele betrek kingen". Het doel is de propaganda van zekere Europeesche landen in Zuid-Amerika te bestrijden door studenten en professoren uit te zenden. De commissie heeft voorts een crediet van 25 millioen gevoteerd voor een afdee- ling vood „internationale verbindingen", aan het departement van buitenlandsche zaken. Deze dienst zal de betrekkingen de scheep- en luchtvaartmaatschappijen met vreemde landen controleeren. De commissie heeft ten slotte voorgesteld een crediet van 41.775 167 dollar te openen om onverwijld twee pantserschepen een vliegkampschip, twee kruisers en tieh hulpschepen op stapel te zetten. President Roosevelt heeft de leiding van openbare werken opdracht gegeven zich onmiddellijk gereed te maken voor het bewerken van plannen die een totaal be drag aan kosten van 600 millioen dollar met zich mede zullen brengen. De luchtbombardementen De luchtbombardementen duren nog ge regeld voort. Een watervliegtuig der natio nalisten, dat van Majorca kwam, heeft gisteren omstreeks middernacht de in de haven van Alicante voor anker liggende schepen gebombardeerd. Het Britsche vrachtschip „Thorpenhaven" werd door drie brandbommen getroffen. Er is nog een ander Engelsch schip geraakt. De schade is aanzienlijk. Er zijn geen slacht offers. Omstreeks het middaguur is de stad an- aermaal door vliegtuigen gebombardeerd. Er zijn 32 dooden en honderden gewonden te betreuren. Bij den aanval van Maan dag werden 78 personen gedood en 40 ge wond. Barcelona werd vannacht door vijf vlieg, tuigen met bommen bestrooid. Het lucht afweergeschut was tien minuten lang in actie. Er vielen eenige dooden en verschei dene gewonden. Valencia is eveneens door vliegtuigen aangevallen. Twee bommen zijn tot ont ploffing gekomen langszij het Britsche stoomschip „Thurston". De „Thurston" zou zich in zinkenden toestand' bevinden. Sinds het uitbreken der vijandelijkheden in Spanje zijn 58 Brjtsche schepen ge bombardeerd of door duikbooten aange vallen. Zes werden tot zinken gebracht. Er zijn veertien Britsche zeelieden gedood en bijna vijftig gewond. In Engeland is de ontstemming begrijpe. lljkerwijze groeiende. De Londensche re geering is in overleg getreden met haar vertegenwoordigers te Barcelona en Bur gos, om de maatregelen te nemen, welke noodig zijn, waarbij rekening zal worden gehouden met hun adviezen en voorstel len. Gezaghebbende Britsche kringen be vestigen, dat de regeeringen van Zweden en Noorwegen er in hebben toegestemd, deel te nemen aan een internationale commissie, welke belast zal worden met een onderzoek naar eventueele bomaanval len op open steden in Spanje. De Amerikaansche regeering, die even eens werd gepolst, heeft nog geen defini tief antwoord gegeven. Frankrijk, Italië en Duitschland zijn van het Britsche voor nemen in kennis gesteld. De Britsche gezant te Barcelona, die een onderzoek heeft ingesteld naar het bom bardement Op. Granollers. bericht, dat het centrum van de stad. waar de meeste slachtoffers zijn gevallen, geen militaire objecten bevat. In de buitenwijken heeft hij evenwel enkele fabrieken gezien en een vliegveld. Franco hervat Offensief. Franco's troepen zijn aan de fronten Teruel en Castellon weer tot een alge- meenen aanval overgegaan. Aanzienlijke luchtstrijdkrachten steunen de artillerie, die bij het aanbreken van den dag een geweldig vuur opende op de vijandelijke Unies. De legergroepen van Varela en Aran- da eh de NhvaTeezen nemen aan het of fensief deel. Over een frontbreedte van 80 kilometer woedt thans een felle strijd. Tegen het einde van den middag be vonden de rechtsche troepen zich op 18 K.M ten zuiden van Albocacer en op 25 K.M. van Castellon. Op den rechtervleugel van het front boden de regeerlngstroepen veel krachtiger tegenstand, doch zij moes ten belangrijke stellingen langs den weg van Teruel naar Sagunto prijsgeven. Bij het vallen van den nacht duurden de ope raties aan het geheele front voort. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een nieuw incident. De Duitsche geestelijke Fischer, die zich van Ober-Moldau in ambtsgewaad naar Eieonorenhaln begaf om een stervende de heilige sacramenten toe te dienen, is vol gens een bericht van het Duitsche Nieuws bureau even voor laatstgenoemd plaatsje door Tsjechische soldaten aangeioepen en voor hij zijn motorfiets tot stilstand kon brengen, ter aarde geworpen, waarbij hij verscheidene verwondingen opliep. In de zen toestand werd hij naar de gendarme rie gesleept. Pas daarna werd hem toe gestaan, den stervende op te zoeken. 2387 (Ingez. MedJ ZEILEN. „ZEEAREND" WINT ROND HELGOLAND. Vtffde in de race BurnhamHelgoland. Het Nederlandsche jacht „De Zeearend" van den heer C. Bruynzeel Jr. is in de race Burn ham—Helgoland vijfde geworden. De „Ortac", het Engelsche jacht van den heer C. F. King werd winnaar, met het Duit sche jacht „Westwind" op de tweede plaats. De gisteren gehouden wedstrijd „Rond Hel goland" is een schitterend succes geworden voor de „Zeearend". In zijn klasse werd het Neder landsche schip eerste, waarmede de heer Bruyn zeel definitief in het bezit kwam van den prijs, uitgeloofd door den burgemeester van Helgo land en ook het vorige jaar door onzen land genoot gewonnen. Vandaag start „De Zeearend" voor den wed strijd naar Cuxhafen. De „Zilvermeeuw" van den heer De Goeoe. welk schip ook heeft deelgenomen aan „Ronu Helgoland" is naar Nederland teruggekeerd. VOETBAL. TWEE LEIDSCHE SPELERS IN EEN WESTELIJKE PLOEG. Naar wij vernemen zijn Secrève (A.S.O.) en Van der Heyden (Lugdunum) uitgenoodlgd o op Zaterdag 2 Juli te Naaldwijk voor een telijk elftal uit te komen tegen D.F.C. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2