STADSNIEUWS BUITENLAND DINSDAG 7 JUNI 1938 No. 23985 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pinksterweer en Pinksterdrukte. Drinkt geen ongekookte melk! Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden I.2.3S per weelc f. 0.18 Franco per pest f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.) Wisselwerking tusschen stad en platteland. De meteorologische dienst te De Bildt zit veelal in het hoekje, waar de slagen vallen. Voorspelt de Bildt mooi weer en de zon schijnt inderdaad, dan wordt dit aan vaard als hadden de Bildtsche heeren zelf de zon aan een touwtje; regent het daar entegen, dan wordt hem de critiek geens zins gespaard en zelfs hoort men sarcas tische opmerkingen als: „de Bildt voor spelt zonneschijn en d us giet het", „de Bildt zegt mooi weer, neem je parapluie maar mee", e. d. Maar nu de heeren meteorologen het bij het rechte eind hebben gehad, willen wij dat ook eens dankbaar signaleeren. De Pinksterdagen en in het bijzonder de Tweede Pinksterdag, vormen voor een groot deel van de menschheid bij uitstek uitgaansdagen, waarnaar lang tevoren reikhalzend wordt uitgezien. Er worden plannen gemaakt en weer verworpen; er worden verschillende ideeën geopperd voor een uitgebreid „week-end" in de duinen, op de meren of, naarmate de financiën zulks toelaten, in een min of meer luxueus hotel, doch bij alle voorbereiding blijft het welslagen voor het grootste deel af hankelijk van de weersomstandigheden. Oeen wonder dan ook, dat de belang stelling voor de Bildtsche weerberichten stijgt naar gelang het Pinksterfeest na dert. En ziedaar: die berichten waren dit maal niet gesteld in Orakeltaal, doch luid den kort en bondig; 1ste Pinksterdag be wolkt met kans op eenige regen; 2de Pink sterdag toenemende kans op mooi weer. En spijt alle pessimisme van lieden, die op grond hiervan hun regenjassen en mantels mitsgaders de overschoenen het artikel wordt overigens schaars! te voorschijn haalden, bleef het den eersten dag, behoudens een enkel buitje, droog, hield de zon zich ook verscholen ach ter het wolkendek. Doch dergelijke omstandigheden worden door hen, die in uitgaansstemming ver- keeren, doorgaans gunstiger beoordeeld, dan door de thuisblijvers, die medelijdend tegen eikaar zeggen, dat de afwezige fa milieleden „het aan Zee of op het water nog wel erg koud zullen hebben", terwijl de gewaande slachtoffers in werkelijkheid van koude niet den minsten last hebben gehad. Toen kwam. met stralenden zomer- schen zonneschijn, de Tweede Pinkster dag, een dag. zooals elke zomer ze maar «r.kele geeft. Een dag, die alle plannen, ongeacht of die een verblijf in de bos- fchen dan wel op het water omvatten, volledig tot hun recht deed komen. Per trein, tram, autobus of fiets ont vluchtten de stadsmenschen de plaats hunner dagelijksche werkzaamheid om „ergens" van de vrije natuur te genieten; de stad trok naar de provincie en omge keerd de provincie naar de stad, waar zij in de steedsche geneugten, als daar zijn de bioscopen, afleiding zocht voor haar be slommeringen van allen dag. Zoo werd overal in den lande gisteren intens genoten van het prachtige zomer weer, dat tot laat in den avond een ver blijf in de open lucht mogelijk maakte. Met zongeblakerde gezichten, de huid «enigszins pijnlijk door de ongewoonte van den feilen zonnebrand, keerden de stedelingen 's avonds naar hun woningen terug, lichamelijk vermoeid, doch geeste lijk gesterkt door den stralenden zonne- 'ag zonder zorgen in de vrije natuur Ook al beperkte die vrijheid zich slechts tot een enkelen vierkanten meter, zooals op het strand in enkele badplaatsen het geval was11 Bij de Ned. Spoorwegen is het bijzonder druk geweest, vooral gisteren waren de treir.en zóó vol als in geen jaren geweest ik. Door de groote drukte kregen verschil lende treinen vertraging en kwam de laat ste trein uit Utrecht een half uur te laat alhier aan. De opbrengst op de N.Z.H.T.M.-lijnen in en om Leiden, bedroeg over beide Pmk- serdagen circa f.7130, dit is ongeveer t. 2000 meer dan het vorige jaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. N'ieuwc inschrijving Burgers' Hoenderparken N.V.. Leidsche- weg 253 Voorschoten. iNed. Staatscourant H Febr. 1938, nr. 31/287). Directeur: T. Burgers, Voorschoten. Maasch. kapitaal: 410.000.—, geheel geplaatst en gestort. Wijziging: Wed. J. van Kempen. Koude kerk a.~d. Rijn, Hoogewaard B. 31. Brood- en koekbakkerij. Overleden: Eigenaresse: *ed. p A c. van Kempen—Kuyper, d.d. '4 April 1938. De politie alhier heeft op verzoek van Zeister politie nog aangehouden den «-jarigen S. G K. wegens vermoedelijke 'nedepiechtigheid aan een aldaar gepleeg de inbraak, in verband waarmede reed 'etder J. van L. alhier werd gearresteerd. In verband met besmettingsgevaar. Aangezien zich in de omgeving van Lei den gevallen van Febris Typhoidea (ty phus) voordoen, raadt de directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezond heidsdienst alhier dringend aan geen on gekookte melk te gebruiken. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag as. zal het tweede van de tien zomerconeerten gegeven worden in het Plantsoen (Musis Cacrum). Dit concert wordt verzorgd door de Har moniekapel „T en D.", directeur de heer H. J. A. Bokhove en zal aanvangen te 8 uur precies. Het progTamma luidt: 1. Jour de Fête. marsch J. Turgeol; 2. Le Calife de Bagdad, Ouverture de Boieldieu; 3. Wiener Prater- legen, wals S. Translateur; 4. Lohengrin Mélange sur i'opéra R. Wagner. Pauze 5. Silent Herees, marsch Th. Bidgood; 6. 2de Grande Ouverture L. Langois; 7. Inter- rompue. wals L. Montague; 8. La Dame blanche, fantaisie de Boieldieu: 9. Die Post im Walde H. Schaffer; 10. With Sword and Lanse H. Starke. Mocht het concert door .slecht weer" niet kunnen doorgaan, dan zal dit tijdig bekend worden door middel van de beken de borden aan het politiebureau, Zonne- veldtstraat, het politie-posthuis aan de Steenstraat en de brugwachters-post huizen. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. Men schrijft ons: Alweer! Ja, het Comité is nog niet klaar met zijn arbeid. 34 auto's met 110 plaat sen is een aardig aantal voor een dorp, maar voor een stad als Leiden met 70.000 inwoners en honderden oudjes boven de 70 is het een druppel in een glas water. Nog minstens 30 auto's komen we te kort, de rest willen we bijhuren, want dit jaar zal er, in afwijking met vorige ja ren, geen boottocht zijn. Alle oudjes die willen, gaan per auto of bus naar den Die rentuin en hopen daar een fijn onthaal te vinden, als ook de leveranciers van koek jes en snoep, de hand over het hart willen strijken en voor het goede doel nog één en ander schenken. De 21ste Juni nadert met rassche schre den; de Zondagsche kleeren liggen al klaar, de zon zal haar best doen, wie doet de rest? Aangifte voor auto's en goede gaven: Mej. van der Velden, Rapenburg 19, Giro nummer van het Comité is: 327568. AANBESTEDING. Uitslag van de aanbesteding gehouden door het Bestuur der Ver. van Chr. Fröbel scholen alhier voor hét uitbreiden met één lokaal en het verbeteren van het school gebouw aan den Heerensingel hoek School straat te dezer stede, luit als volgt: Leo Zitman, Leiden f. 10.110: Bouter en Harte veld. Leiden f. 10.923; Jan van Riet, Leiden f.9999; W. Hennepman, Lei derdorp f. 10.200: Chr. Pret, Leiden f. 13.790. A. G. van Osnabrugge en Zn.. Leiderdorp f. 10.990: Marcelis. Leiden f. 11.545; P. v. Royen. Leiden f. 10.450: I. Th. Cornet, Lei den f. 10.873: K. Imthorn. Noordwijk aan Zee f.9675; C v. d. Wiel, Noordwijk aan Zee f. 10.400: Gebrs. Bosch. Delft f.9744; Gebrs. Oosterom, Warmond f. 10.700;J. F. de Bes, Noordwijk aan Zee f. 10.911: W. en L. Guyt. Katwijk aan Zee f.8684; A. v. Duyn. Noordwijk f.9760; J. den Hollander. Katwijk aan Zee f. 10.145. De begrootrng bedroeg f 9200. Het werk is gegund aan W. en L. Guyt te Katwijk aan Zee voor f. 8684. De heer H. J. Visser, dansleeraar te dezer stede, die met zijn echtgenoote heeft deelgenomen aan een werelddanscongres te Fariis, behaalde aldaar het diploma mo derne dansen 1"3R. De heer Visser maakte bovendien deel u't van de internationale jury voor het officieele wereld-danskam- pioenschap. Njet de heer J. A. Mete, doch de heer J A. Metz alhier is geslaagd voor het examen anothekersassistent; de naam van den geslaagden examinandus voor het <-oorlooDig machinistendiploma was de heer A. P. J. Steilte], B. en V/. van Leiden hebben het uit voeren van rioleerings- en bestratings- werken ten Zuiden van de Sitterlaan ge gund aan Gebrs. Sehouls, aannemers te Leiderdorp voor de som van f. 13.249. Tijdens de Pinksterdagen bracht de Chineesche gezant uit den Haag. met de leden der Chineesche legatie met hun da mes een bezoek aan Leiden en bezichtig de met veel belangstelling o.a. Ten ko renmolen „de Valk" en de molenwoning. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren in de fgeloonen week opgenomen' Maandag 30.Mei: 56: Dinsdag 31 Mei. 56; Woensdag 1 Juni: 55: Donderdag 2 Juni: 55; Vrijdag 3 Juni: 52; Zaterdag 4 Juni: 54 volw. personen. Totaal 328 personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Weinig perspectief. De bombardementen uit de lucht in Spanje en China trekken steeds meer de aandacht. Engeland speciaal tracht thans door het voorstel naar Spanje een commis sie van onderzoek te zenden, verderen voortgang te stuiten; voor het Verre Oosten volstaat men met protesten, die eenvoudig terzijde worden gelegd De conservatieve bladen in Engeland be waren een zekere reserve om de regeering niet te hinderen doch de liberale bladen en de organen van de Labour partij uiten zich zeer heftig. Zij zien het toenemen van de bombardementen als een gevolg van de po litiek van Chamberlain en van het Britsch- Italiaansch verdrag. De News Chronicle schrijft: „onlangs vroeg een vooraanstaand Spanjaard mij, waarom bij Franco protesteeren? Hij kan toch niets doen. De Britsche regeering kan er niet onkundig van zijn. dat de bombar dementen worden uitgevoerd door Duitsche en Italiaansche vliegers op last van hun eigen regeeringen, die op het Spaansche volk nieuwe typen vliegtuigen probeeren en nieuwe projectielen alsmede het effect van bombardementen uit de lucht op de bur gerbevolking. Da rapporten hierover worden geregeld opgezonden naar Rome en Berlijn" De Daily Herald, het orgaan van de Labour partij, schrijft in een kop over een geheele pagina „Franco spot met protes ten". Verder schrijft het blad: „wederom een Britsch schip tot zinken gebracht, vijf dooden. Te Alicante 27 dooden, waaronder vele vrouwen. Vijftienhonderd dooden en ge wonden te Kanton. Dit is het cynische antwoord van Japan en van Franco met zijn bondgenooten op de protesten en voor stellen van de Britsche regeering. En het Britsche bemiddelingsidee in Spanje vindt weinig steun. De Franco-re- geering heeft reeds een nota gepubliceerd, waarin zij wederom bevestigt nooit een an dere oplossing te zullen aanvaarden voor het beëindigen van den oorlog dan een on voorwaardelijke overgave van den vijand. Hoe lang nog Te Royen is het 35ste congres der Fran- sche socialisten gehouden. Voor het begin van het congres is het direct nogal stormachtig toegegaan, omdat aanhangers van Marcheau Pivert en talrijke leden van de ontbonden federatie van de Seine toegang wenschten. Daar het congres- bestuur den dissidenten toegang bleef wei geren, protesteerden zij luidkeels en be toogden zij, dat hun op deze wijze de mo gelijkheid was ontnomen hun standpunt toe te lichten. „De beginselen van de democra tie worden met voeten getreden". Tenslotte is de uitsluiting van Pivert c.s. goedgekeurd met 4824 stemmen voor, 3002 tegen en 353 blanco. Vóór de stemming is nog heftig gedis cussieerd. In hoeverre hierdoor van een formeele scheuring sprake is, zal nog moeten blijken. FRANKRIJK. Daladier pleit voor den vrede. Socialisten-congres. Bij het onthullen van een monument te Lyon ter nagedachtenis van de gesneuvel den van den gezondheidsdienst heeft mi nister-president Daladier een rede gehou den, waarin hij o.a. heeft gezegd: „Tijdens zijn lange geschiedenis heeft Frankrijk het hoofd moeten bieden aan tallooze gevaren. Het moet wederom zijn energie en wil terug vinden, welke het in staat stelden de moei lijkheden te boven te komen, want een ge weldige wijziging heeft zich voorgedaan aan de andere zijde der bergen en stroomen welke het omringen en wanneer men geen rekening zou houden met het ontketenen van de brute krachten, dan zou ons lot wor den meegesleurd door den storm. In deze oude wereld, welke te dikwijls wordt beheerscht door omwentelingen van bruut geweld, blijft Frankrijk een der laat ste haarden van het oude ideaal van vrij heid en menschelijke waardigheid. Het be staan van Frankrijk is nauw verbonden aan het heil van alles wat den mensch aan hoop in zich draagt. Frankrijk is vast besloten Frankrijk te blijven, het zal niet toestaan, dat het geweld de scheidsrechter wordt in menschelijke betrekkingen, wij willen den vrede bewaren, want de liefde, welke wij dezen toedragen is geen bewijs van zwak heid. Wij zullen de gevaren te boven ko men, wij staan in deze taak niet alleen, an dere mogendheden zijn bezield met den zelfden geest, zij hebben ons onlangs hier van een schitterend getuigenis gegeven Het is onze plicht opnieuw de groote eenheid van Frankrijk en zijn kracht te bevestigen. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Bijna 100 predikanten moeten geweigerd hebben voor einde Mei den eed van trouw aan Hitier af te leggen. Met Pinksteren is in alle R.K. Kerken een herderlijk schrijven voorgelezen, waar in de jeugd wordt opgeroepen voor den a.s. belijdenisdag. o.m. werd gezegd: „Het kruis is het teeken onzer belijdenis In de oogen der wereld is het evenals in andere tijden een teeken van smaad en allen, die Christus belijden en navolgen moeten er zich van bewust zijn en op voor bereid, dat ook zij de verachting van „het volk" en de „bespotting der menschen" zul len ontmoeten. Juist in onze dagen treedt die waarheid weer meer en meer op den voorgrond, zooals daar sinds 2000 jaar niets aan is veranderd. Christus zal u beproeven of gij de kracht bezit en bereid zijt de be proeving te doorstaan en het kruis des Hee ren te dragen. Dat moeten wij weer lieren. Katholieke jeugd: dat hebben wij ge leerd. Katholieke jeugd: uw bisschop wil ge meenschappelijk met u Christus' kruis in de handen nemen en het den volke too- nen, uit dat volk, waaruit gij zijt voortge komen. dat volk, dat wij beminnen, dat wij willen dienen, maar voor wiens heil wij ook mede-verantwoordelijk zijn". BULGARIJE. De hervatting van het parlementaire leven. Na een debat, dat eenige dagen .geduurd heeft, heeft het Bulgaarsche parlement het voorstel van de regeering tot goedkeuring van alle wetten en verordeningen, welke in de autoritaire periode tusschen 19 Mei 1934 en 31 Mei j.l. uitgevaardigd zijn. aange nomen. Zaterdagavond hebben twee onbe kende mannen op de Hoogstraat een rij wiel te water gegooid, dat door de politie is opgevischt. De eigenaar is echter niet komen opdagen. De politie heeft Zaterdagavond twee mannen aangehouden, den 22-j. H. H. en den 33-jarigen A. v. d. R.. beiden alhier, die onder den invloed van alcohol verkeerden en bij den winkelier V. in de Haverstraat bier wilden koopen, hetgeen deze wei gerde. De mannen ontstaken hierover zóó danig in woede, dat zij met hun vuisten alle ruiten vernielden. De E. H. D. ver voerde het tweetal naar het Academisch I Ziekenhuis, waar hun snijwonden werden verbonden. Daarna werden zij naar het Folitietbureau overgebracht, waar zij hun zenden konden overdenken. Gistermorgen zijn zij na verhoor op vrije voeten gesteld. De wachtmeesters G. IJspelder en J. M de Haas van 6 R V A. en L. de Wit. lid van de Transportcolonne van het Roode Kruis allen leden van de L H.D.C nemen voor de eerste maal dee! aan den 24-uurs oefenrit de Vriiw'lige Burzerwach' ..Am sterdam" De start is op 24 Juni te Amsterdam om 5 uur de lengte van de rijden route is 850 K M ferwiil de finish eveneens te Amsterdam is op 25 Juni. VEREENIGDE STATEN. De uitvoer van wapens en munitie. Het departement van buitenlandsche za ken heeft een lijst gepubliceerd van de uit voervergunningen voor wapenen en munitie, welke in de maand Mei zijn verleend. Het totaal bedraagt 5.588.000 dollar. Het groot ste deel werd uitgevoerd naar Brazilië, n.l. 1.494.000 dollar, voornamelijk vliegtuigen, vervolgens Japan met 1.334.000, eveneens voornamelijk vliegtuigen. Als derde volgt Engeland met 637.000 dollar en daarna China met 523.000 dollar. Tot nu toe was China de grootste afnemer en de voorstan ders van het niet toepassen van de neutra- liteitswet in het Japansch-Chineesche con flict steunen vooral hierop. Als argument gebruiken zij de veroordeeling van vlieg- tuigaanvallen van-Japan door Huil en men hoopt hierdoor Roosevelt er toe te kunnen brengen zijn houding ten aanzien van het conflict in het Verre Oosten te herzien. In regeeringskringen verluidt, dat de president evenwel niet voornemens is zijn houding te wijzigen. BINNENLAND. De „Karimata" op Terschelling aangeko men. (Binnenland, 3e Blad). Hotel „Continental" te Amsterdam in de asch gelegd. (Gemengd, 3e Blad). Moordaanslag te Huizum; twee dooden. (Gemengd, 3e Blad). Jaarverslag Nederlandsche Bank. (2e BI.) Een groot aantal verkeersongelukken. (3e Blad). Het voetbal-tournooi om het wereldkam pioenschap: Nederland verloor met 30 van de Tsjechen (na verlenging) en Ned. Indië met 60 van Hongarije. (Sport, 4e Blad). Vestigingsverbod voor het kruideniersbe- drijf en het automobiel- en garage bedrijf. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. 1 Luchtbombardementen in Spanje en op Kant-on eischen vele dooden. (le Blad), Engeland wil een commissie van onderzoek naar Spanje zenden. (Buitenland, le Blad). Daladier over den vrede. (Buitenland, le Blad). Diverse demonstraties in Tsjecho-Slowa kije. (le Blad). Dc groep Pivert uit de partij der Fransche socialisten gezet. (Buitenland, le Bl.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. In onze omgeving zal het mooie zomerweer ook morgein nog aan houden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder qeteekende wonende (stront.) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf week kwartaal No. abonné tlm. opgezonden te hebben aan onderstaand adres i fegprn vergoeding van henoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1