Het druk verkeer eischt zijn tol LEIDSCH DAGBLAD - Gertie Bfad Dinsdag 7 Juni 1938 KRUSCHENSALTS Vereen. v.Nat. Veiligheid GEMENGD NIEUWS Maak 'n spoedig einde i kwellende aan die rheumatische pijnen. De roofoverval te Stepelo. Vader en dochtertje door gasvergiftiging gedood. Twee verdrinkingsgevallen. heclehjêcuicl l/ei&y! Autobus door trein vermorzeld. Bliksem ingeslagen temidden van bruiloftsgasten. Zware brand te Amsterdam. Hotel „Continental" in de asch gelegd. Oude vrouw en kreupele man door agent gered. In de ochtenduren van den Tweeden Pinksterdag heeft te Amsterdam een zware brand gewoed in hotel-restau rant „Continental", Amstel 314. waar door het gebouw vrijwel geheel is uitge brand. Door het flinke optreden van den agent J. Singerling, die een vrouw en een kreupelen man naar buiten beeft gebracht, zijn geen slachtoffers bij dezen feilen brand te betreuren. Genoemde agent liep te ruim half elf op zijn ronde in de buurt van het hotel Continental, dat gevestigd is in een oud achttiende eeuwsch huis. gelegen op den hoek van den Amstel en de Achtergracht, toen hij zware rookwolken uit een der half. openstaande vensters zag bolderen. Onmid dellijk snelde hij het huis binnen. Gelukki gerwijze stond de voordeur open. Op de trap trof hij een oude vrouw aan. die hij naar beneden droeg. Op nieuw snelde hij het perceel binnen en op de trap van de 2e naar de 3e verdieping zag hij een ouden kreupelen man. de geen kans zag om naar beneden te komen. Inmiddels was er hulp komen opdagen. Twee burgers, die in de buurt wonen, waren eveneens naar boven gegaan en gezamenlijk wist men den ouden man naar beneden te dragen. De overige bewoners van het groote huis. dat door twee gezinnen bewoond wordt, hadden zich tijdig in veiligheid gesteld. De agent poogde nogmaals naar boven te gaan. om te kijken of niemand in het gebouw was achter gebleven. Het was echter onmogelijk; de vlammcti loeiden reeds door het trappenhuis, een verstik kende rook baande zich een weg naar bul ten Buiten gekomen hoorde de agent, dat er niemand meer in huis was. De brand weer was enkele oogenblikken later ter plaatse. De vlammen sloegen op dat oogen- blik uit de vensters van de eerste en tweede verdieping. Daar het hotel in een hoekhuis Is gevestigd, kon de strijd tegen het vuur aan twee fronten worden gevoerd. De brand was uitgebroken in de voor kamer op de eerste étage, welke bewoond werd door den eigenaar, den heer R. Mul ler. Een brandende petroleumkachel viel door totnogtoe onopgehelderde oorzaak om en in minder dan gedn tijd stond de kamer in lichterlaaie. De heer Muller wist tijdig naar buiten te komen. In het oude huis. waarin zich veel houtwerk bevond, breidde het vuur zich zeer snel uit en weldra stond de eerste etage geheel In vuur en sloegen de vlammen door het trappen- huls over naar de tweede en derde etage en naar de zolderverdieping. Op de tweede etage woonde de weduwe Muller, die door den agent naar buiten was gebracht en op de derde etage had de oude. kreupele man een kamer. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, waren er geen logeergasten in het hotel. Een half uur nadat het brandalarm was gegeven, was men het vuur vrijwel meester. De eerste, tweede en derde verdieping, waarop vele kleine slaapkamers waren ge legen, zijn geheel uitgebrand, evenals de zolderverdieping. Een gedeelte van het dak Is ingestort. Van den inboedel bleef niets dan een rookende puinhoop over. Het ge lijks traatsche gedeelte, waar het restaurant ls gevestigd Is gespaard gebleven. De eigenaar van het hotel was de heer Streep. Zoowel het huis als de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. harer vriendinnen, die deelden in de winst van de artikelen, welke eventueel verkocht zouden worden, dan wel een aandeel kre gen van de verduisterde etenswaren. De los werkman C. fungeerde als heler. Diens „verloofde" had Juist genoeg verzameld om drie maanden rijkelijk te kunnen leven van de buitgemaakte levensmiddelen. De dienstboden handelden zeer sluw. Het meisje van mevrouw X. ging bij de dienst bode (haar vriendin) van mevrouw Y. op visite, vooralen van een tasch. Als de visite 's avonds vertrok was deze tasch volge stopt met allerlei goederen, om Iets te noemen: suiker, boter, thee tafellakens, heerenondergoed, sigaren, kanten kleedjes te veel en te veelsoortig om op te som men De andere vriendinnen deden het zelfde en de bezoeken wisselden elkaar over en weer af Toen de Bloemendaalsche po litie tenslotte een inval deed ln het huis te Haarlem, met assistentie van de Haar- lcmsche collega's, vond men daar een ka mer. die een warenhuis geleek ..Bewijs maar eerst eens dat ik het ge stolen heb!" zei een der meisjes brutaal. Het sigarenkistje van haar meneer uit Aerdenhout en het linnengoed met het monogram van mevrouw waren gauw ge vonden en weldra legden zij en de andere dienstboden, die inmiddels waren aange houden, alsmede de heler C., een beken tenis af. Een van de bestolen werkgeefsters wilde eerst niet gelooven dat haar meisje ook in het comp'ot zat en weigerde aan gifte. Maar de politie had ambtshalve het bewijs reeds geleverd. Er is tevens aan het licht gekomen, dat een gedeelte van de goederen over de grens is gebracht. De meisjes gingen namelijk wel eens naar haar familie in Duitschland en Oostenrijk en dan namen zij allerlei „verrassingen" mee. Zoodra de nog afwe zige Duitsche dienstbode uit haar Heimat naar Bloemendaal ls weergekeerd, hoopt men daaromtrent nog meer bijzonderheden te vernemen. Dieveggencomplot van buitenlandsche dienstboden. Naar wij vernemen, aldus De Cou rant, is de Bloemendaalsche recherche een ernstigr eeval van verduistering: op het spoor gekomen, dat aanvankelijk bij het onderzoek groote moeilijkheden opleverde, doch thans volledig tot klaarheid is gebracht. Gearresteerd zijn vijf dienstboden van Oostenrijksche en Duitsche nationaliteit en de 30-jarige Nederlandsche los werkman C. uit Haarlem, die met elkaar een complot vormden, dat sinds 1937 ten nadeele van verscheidene inwoners van Bloe mendaal een groote partij goederen van allerlei aard en wellicht ook geld verduisterde. In een huis aan de Leid- schevaart te Haarlem is een gedeelte van den buit teruggevonden en dit deel vulde nog ongeveer een geheele kamer! Een van de meisjes is later op vrije voe ten gesteld: de andere vier en de los werk man worden heden voor den officier van Justitie geleid. Men zoekt bovendien nog naar een dienstbode, die medeplichtig zou zijn, doch thans tijdelijk in Duitschland vertoeft. Een van de gedupeerde werkgeefsters te Aerdenhout had reeds eerder bemerkt, dat er zoo nu en dan dingen uit haar woning op mysterieuze wijze verdwenen, doch be wijzen. dat haar dienstbode oneerlijk was, kon zij niet. Het was volgens haar ook vrijwel ondenkbaar dat het meisje een schuldige zou zijn. want het voldeed uit stekend en gaf geen aanleiding tot eenige verdenking. Jotdat de politie in den arm werd genomen. Deze wist al gauw dat de dienstbode verkeering had met den Ne derlander C die een kamer had gehuurd bij iemand op de Leidschevaart. De ver huurder was getrouwd met een Oostenrijk, sche en deze had weer verschillende land- genooten tot, haar kennissen, die in Bloe- mcndaal en omgeving in betrekking waren. Hot meisje nu. dat met C. ..verloofd" v/as. wilde blijkbaar zoo gauw mogelijk haar uitzet bij elkaar zien te „krijgen" en &ij Verzekerde zich van de medewerking De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR t CENT PER DAG 2426 (Ingez. Med.) De drie daders in arrest. De politie te Eindhoven heeft, ln samen werking met die te Helmond, J.l. Zaterdag te Helmond een drietal personen gearres teerd, verdacht van betrokken te zijn bij den roofoverval, vorige week gepleegd ten huize van de wed Ten Vaarverk ln de buurtschap Stepelo bij Haaksbergen. Het zijn J. M„ vroeger knecht op de boerderij van Ten Vaarwerk, M. S. chauffeur en H. van W. De aangehoudenen zijn Zaterdag avond per celwagen naar Haaksbergen overgebracht, waar de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben be kend. Het grootste deel der geroofde gouden sieraden is terecht. M. heeft bekend de vrouw geslagen te hebben, terwijl v. W. met de revolver gedreigd heeft. Het vuurwapen kon door de po litie nog niet opgespoord worden. De daders worden a-S. Woensdag ter be schikking van den officier van justitie te Almelo gesteld Moordaanslag te Huizum. Dader slaat de hand aan zich zelf. Twee dooden. Gistermorgen heeft te Huizum (Fr.) een zekere van der V. te Leeuwarden, een moordaanslag gepleegd op zijn gescheiden vrouw, die een j aar geleden opnieuw in het huwelijk was getreden met nen zekeren H. Tegen dit huwelijk had Van der V. veel bezwaar en dikwijls zag men hem. zonder eenige reden, voor het huis van zijn vroe gere echtgenoote heen en weer loopen. Gistermorgen zouden de echtelieden H. naar een feestje te Huizum gaan. Toen zij in de Gymnasiumstraat liepen kwam Van der V. hen achterna. Met een browning van zwaar kabiner loste hij plotseling eenige schoten, waardoor beiden werden getroffen. In zorgwek- kenden toestand moesten zij over gebracht worden naar het diaco nessen ziekenhuis te Leeuwarden, waar de man spoedig overleed. De dader joeg zich vervolgens een kogel door het hoofd. Drie dooden en verschillende gewonden. Zondagmiddag om een uur is op den overgang van de trambaan Haarlem— Zandvoort, aan de mr. Enschedeweg, een personenauto, welke uit de richting Zand- voortschelaan kwam, door een van Zand voort komende tram ln de flank aangere den en ernstig vernield. Van de vier in zittenden werd de ongeveer vijftigjarige heer Wagner uit Rotterdam opgenomen met een schedelbasisfractuur en een her senschudding. Op weg naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Haarlem is hij over leden. Zijn echtgenoote kreeg een zware hersenschudding en ls gisteren in een zie kenhuis te Haarlem overleden. Voorts liep de 6iameesche heer Darma- raksa eveneens een hersenschudding op. Hij kwam evenwel spoedig weer bij ken nis. De bestuurder van de auto werd slechts licht gewond en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De tram. welke licht beschadigd werd had geruimen tijd vertraging. Het onge luk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de bestuurder niet met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Bij den overgang bevindt zich namelijk -en licht- en belsignaal, dat in werking treedt, zoodra een tram nadert. Dit was ook thans gebeurd, doch de automobilist schijnt daarop veen acht geslagen te heb ben. Tegen huis gebotst. In de Charitasstraat te Roosendaal ls Zondagmiddag omstreeks half zes een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon gedood en een ander licht vewond werd. De heer Joh. Bernaard uit Bergen op Zoom reed op zijn motorfiets, met zijn zoon op de duo, achter een auto bus van de Brabantsche Buurtspoorwegen en is, waarschijnlijk door het verkeerd be grijpen van een signaal van den autobus- chauffeur, tegen een huis opgereden. De bestuurder van het motorrijwiel werd hier bij zeer ernstig gewond en is ln het zie kenhuis Charitas enkele minuten na aan komst overleden. De duo-rijder werd licht gewond en kon, na ter plaatse behandeld te zijn. naar huis terugkeeren. Geslipt. Zondagmiddag omstreeks 3 uur had langs den rijksstraatweg AlphenUtrecht Ier hoogte van de Prins Hendrikstraat hoek Visserstraat te Alphen aan den Rijn een ernstig motorongeluk plaats, tengevolge waarvan de 67-jarige duorijder S. Weber uit Utrecht ernstig werd gewond. Tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis te Utrecht I is W. overleden. Het motorrijwiel werd be stuurd door een zoon van den duopassa gier, den heer W. uit Utrecht. Vermoede lijk na het passeeren van een auto in den bocht van den weg is de motorrijder ge slipt: althans de motorrijder en zijn 67- iarlge vader die als duopassagier meereed kwamen te vallen. De zoon kwam er vrij goed af. doch de 67-jarlge vader bleek er ernstig aan toe. Na te zijn binnengedra gen bij den aannemer J. Gesman bleek, dat hij een ernstige schedelbasisfractuur naa bekomen en dat zijn borstkas was in gedrukt. Dr. Hildernlsse verleende de eer ste hulp, terwijl hem tevens geestelijke Bijstand werd verleend. In hopeloozen toe stand werd hij daarna per ziekenauto van de garage Vreeswijk vervoerd naar het Ziekenhuis te Utrecht, doch onder de ge meente Woerden is hij reeds overleden. Band gesprongen. Door het springen van den achterband Is op den nieuwen rijksweg bij Delft de 44-jarige J. uit den Haag van de duo-zit ting van een motorrijwiel geslingerd. Hij kwam met het hoofd tegen een betonnen rand terecht en werd naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar hij ls overleden. Motor tegen auto. Gistermorgen parkeerde te Soest bij het Carlton Theater op de Burgemeester Gro- thestraat een vrachtwagen met den kop in do richting Amsterdam Even later kwam de motorrijder Hulshof uit Steenderen uit de richting Amersfoort rijden die de auto passeeren moest. Waarschijnlijk geschrok ken door een naderenden tegenligger vloog de motor in volle vaart tegen de auto op. waardoor de berijder tegen den grond werd gesmakt. Het bleek dat naast verschillen de andere verwondingen de slagader in den hals van den man doorgesneden was. Na geneeskundige hulri werd hij naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De motor werd zwaar beschadigd. Te veel uitgeweken. Gistermiddag heeft de heer J. v. Zlllem uit Brunssum aldaar het ongeluk gehad, met zijn nog gloednieuwe motor ln bot sing te komen met een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtauto een anderen wagen wilde passeeren, en daardoor te veel naar links uitweek. Z. werd met een gebroken neusbeen en ern stige verwondingen in het gelaat, opge nomen. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie ls de 24-jarige motorrijder A. Hui- berts uit IJmuiden, na afloop van de ker mis ter plaatse, door roekeloos rijden te Nieuwe Niedorp ln aanraking gekomen met enkele fietsrijders, welke luist met hun rij wiel aan den kant van den weg stonden. De motorrijder verloor zijn stuur en viel voorover op het trottoir, waar hij met een zeer zware hersenschudding bleef liggen. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd Een der wielrijders bekwam en- I kele lichte verwondingen. Hond veroorzaakt ongeluk. Met een kalm gangetje reed Zondagmid dag de ongeveer 35-jarige J. S. alhier met zijn motor op den weg OssHeesch. Ter hoogte van de grens der gemeente Oss stak plotseling een hond den rijweg over, vlak langs het voorwiel van den motor, waardoor S. de macht over het stuur kwijt raakte en viel Een geneeskundig onder zoek wees uit, dat de man een zware her senschudding had gekregen en voorts en kele kneuzingen aan den linkerschouder. Het slachtoffer is ter verpleging ln het St. Anna Ziekenhuis te Oss opgenomen. Te Zwanenburg bij Halfweg zijn Zater dagavond de heer Van der Hooft en zijn 3'/» jarig dochterje door gasvergiftiging om het leven gekomen. Toen tegen acht uur de echtgenoote van den heer B. van der Hooft thuis kwam, vond zij de woning aan de Dennenlaan gesloten. Een buurman heeft toen met be hulp van een beitel een der ramen open- gesahoven. Onmiddellijk drong een sterke gaslucht naar bulten. Men ging naar bin nen en vond den man en het kind bewus teloos op den grond liggen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Met zuur stofapparaten trachtte men de levensgees ten op te wekken, doch de pogingen waren vergeefsch. De dood was bij beiden reeds ingetreden. Het staat nog niet vast, hoe het gas zich heeft kunnen verspreiden. Zaterdag is te Delft het vijfjarig jon getje W Mastenbroek, dat nabli de ouder lijke woning aan het Zuideinde aan het spelen was. ln de gracht daar ter plaatse geraakt en verdronken. Zondagmiddag is ln het natuurbad te Roden (Dr.) de ongeveer dertienjarige A. Koning uit Groningen, verdronken Niettegenstaande herhaalde waarschu wingen had de jongen, die de zwemkunst niet goed machtig was. zich in het diepe gedeelte begeven en was er op een vlot gaan spelen. Plotseling was hij verdwe nen. Na eenige malen te hebben gedoken, haalde de badmeester hem levenloos op. ARBEIDER VAN ACHT METER HOOGTE GEVALLEN. Steunt LucKtverdedPgingsfondsl Postgiro Oen Haag 987177 ten name van Ernstig ongeluk bij Harm el en. Zaterdae Is Hi de werkzaamheden aan den nieuwen wee Den HaagUtrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het aftuigen van een elevator nabli Harmeien maakte men gebruik van een drijvend hijsch- toestel. Bii het hijschen van een drie ton wegend tandwiel viel het hijschtoestel om. waardoor de arbeider W. van Leeuwen uit Nootdorp, van een hoogte van acht meter naar beneden viel Hij kwam op een strak gespannen staaldraad terecht en viel daarna ln hef water. De man bleek een zware hersenschudding te hebben gekre gen. Hli ls naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. IS DIEFSTALLEN BEKEND. Bij de politie van het bureau-Raampoort te Amsterdam bevindt zich op het oogen blik een 22-jarige Jongeman in arrest, die bekend heeft zich aan niet minder dan achttien inbraken en allerlei soorten dief stallen zoowel te Amsterdam als elders, te hebben schuldig gemaakt De man werd te Tilburg aangehouden, omdat hij daar zonder vergunning als straatzanger optrad. Hij gaf er tot twee maal toe een valschen naam qp, maar op het politiebureau bleek tenslotte zijn wer kelijke identiteit en tevens, dat de Amster- damsche politie hem zocht wegens diefstal van twee eostuums uit een perceel op de Keizersgracht op 25 April 1.1. gepleegd. Voor dezen diefstal werd indertijd reeds eert, medeplichtige aangehouden; zij kwamen in het perceel zg. om er oud papier weg te halen en sloegen dan meteen hun slag De Tilburgsche arrestant werd op transport gesteld naar de hoofdstad en bij zijn verhoor bekende hij voorloopig niet minder dan achttien misdrijven, terwijl de kans bestaat, dat zijn opsomming nog lang niet volledig ls! Zoo zou hl] zich hebben schuldig ge maakt aan eenige Inbraken te Amsterdam en te Haarlem. HIJ heeft fietsen en bak fietsen gestolen en verduisterd, te Heem stede een portefeuille gerold, voorts o.a. een Insluiping in een hotel op de Keizers gracht te Amsterdam, een Inbraak ln een radio-fabriek in de Haarlemmerhouttui nen, een kelder leeggehaald op den Amstel- dijk, een flets weggenomen van den Over toom, een partij van 150 fietsbanden ge stolen van den openbaren weg, een Inbraak gepleegd op den Amstelveenschen weg. een partij boeken gestolen, een portefeuille ontvreemd van een man, die een nacht bij hem had gelogeerd en voorts rijwieldief stallen en diefstal van een portefeuille te Rotterdam, enz., te veel om op te noemen. LOODS AFGEBRAND TE DE BILT. Gisteravond ls om kwart voor acht door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een loods, welke zich bevindt achter per ceel 364 aan den Utrechtsehen straatweg te De Bilt. Deze loods bestond uit twee deelen: een werd gebruikt als timmerwerk plaats, speciaal ingericht voor het bouwen van kano's, het tweede gedeelte diende tot opslagplaats van enkele ijswagentjes en ljsreservolrs van de Vaml De brandweer uit de Bilt was spoedig ter plaatse. Een kozijn had reeds vlam gevat en het verfwerk begon te schroeien. Door het huls met enkele stralen aan den ach terkant nat te houden, werd erger voor komen. De loods werd met alles wat er zich in bevond vernield. Nadat de brandweer het vuur gedoofd had, bezorgde een gaslek nog eenige last. totdat een technicus van de gasfabriek het had afgedekt. De oorzaak van den brand Ls niet bekend. Hij is ver moedelijk ontstaan ln de timmerwerk plaats. Zooals te verwachten was, had het geheel zeer de aandacht van het passee- rende verkeer, dat vooral tegen negen uur zeer aanzienlijk was. BUITENLANDSCH GEMENGD. Zeven dooden en acht zwaar gewonden. In de nabijheid van Fuessen (Allgaeu) ls een reiswagen met 35 passagiers uit Stuttgart op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen en vermorzeld. Zeven personen vonden daarbij den dood, acht werden zwaar gewond in een zieken huis opgenomen. 8882 Ongez. Med.) Twintig dooden. In een dorp in de provincie La Union op de Philippljnen is de bliksem geslagen in een huis. waar juist een bruiloft werd ge vierd. Twintig personen werden gedood en verscheidene gewond. PROF. FREUD WENSCHT SLECHTS RUST EN VREDE. De zoon van prof. Freud heeft na aan komst van Zijn vader te Londen verklaard, dat deze geen plannen heeft. „Hij ls een zeer oude man en wat hij het meest noo- dig heeft is vrede en rust voor de rest van zijn leven". TEMPEL DER BAPTISTEN TE GLASGOW AFGEBRAND. De Baptisten-tempel te Glasgow ls door een zwaren brand, die ook het belendende huls aantastte, geheel vernield. Vijftien gezinnen moesten hun woningen ontruimen DE HERTOG VAN WINDSOR. Men meldt uit Nice aan het „Vad": De hertog en de hertogin van Windsor hebben zich thans definitief gevestigd in het nabijgelegen Antibes, waar zij binnen enkele dagen het „Hótel du Cap" zullen verlaten om met hun uit 15 personen be staande gevolg hun intrek te nemen ln het voor drie jaren door hen gehuurde „Chateau de la Croë". dat een prachtig park heeft. ENORME BOSCH- EN HEIDEBRAND IN BELGIE. Gistermiddag omstreeks twee uur werd brand ontdekt ln de heidecomplexen achter het landgoed ..De groote Meer" dat in de gemeente Ossendrecht ligt. De brand bleek od Belgisch gebied te woeden in de nabijheid van het zg. Leeuwenhof en op de om haar natuur schoon beroemde Calmpthoutsche heide. Vanwege de gemeente Calmpthout werd onverwllld het blusschingswerk ter hand genomen doch vooralsnog bleef dit zonder resultaat. Door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vffl sterken wind. bewoog het vuur zich zoo snel voort, dat spoedig een geweldige oppervlakte brandde. Od het eind van den middag stonden groote heidecomplexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilo meter ln brand. Het vuur beweegt zich dieper Belgie ln, maar de brandweer van Ossendrecht houdt zich gereed om zoo noodig Indien de wind mocht draalen terstond ln te grijpen en over sla""! van den brand od Nederlandsch gebied te voorkomen De groote van de schade valt nog niet bil benadering te schatten. DUIKBOOTONDERZOEK IN HET POOLGEBIED. Georges Hubert Wilkins, die voornemens is volgend Jaar per duikboot de Poolzee van Amerika naar Sovjet-Rusland over te steken. Is te Leningrad aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de resul taten der wetenschappelijke werkzaamhe den van de expeditie van Papanln. Mijn doel. aldus Wilkins, ls een dulkbootexpe- ditie te organiseeren dwars door het Pool gebied Dit plan ls fantastisch genoemd, maar lk ben overtuigd van het succes de zer expeditie. Wilkins voegde hier aan toe. dat de motor en de schroef van zijn <h"K" boot gereed zijn en dat de romp 'hans wordt gebouwd. Aan de expeditie zullen deelnemen twee ingenieurs, twee geleer den. twee vliegers en een marconist, l»e schip zal waarschijnlijk uit Engeland ver trekken en zich naar de Noordkust van Spitsbergen en vandaar naar de Noord pool begeven. Wilkins denkt, dat hu op zijn eerste reis een punt op den -4st®° breedtegraad als operatiebasis zal kunnen nemen. De expeditie zal per vliegtuig wor" den geravitailleerd. 23 i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10