Naar buiten ZATERDAG 4 JUNI 1938 No. 23984 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een drietal prijsvragen voor wandelaars en fietsers Drie honderd gulden aan prijzen STADSNIEUWS Vanmiddag ver trekt de „Karimata" Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. EERSTE BLAD HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Tweede Pinksterdag De Eerste Route. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, naar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnAjj 99 Al zijn er ook pessimisten, die be weren. dat het in de lente altijd koud is en dat het in den zomer altijd regent toch vormen voor ons de zesde, zevende en achtste maand het mooiste gedeelte van het laar. In deze drie maanden toch leven wij zooveel mogelijk buiten, niet alleen gedurende de dagen, waarin onze va- cantie valt. doch ook op onze vrije middagen en avonden zoeken wij de natuur op. De een zoekt het ver weg. de ander blijft dicht bti huls: A. gaat een maand naar Zwitserland en B. is al tevreden, wanneer hij zijn tentje gedurende een weekend op Katwijk's kampeerterrein mag opslaan, doch naar buiten gaan we allemaal! Het Is bekend, dat we in onzen vrijen tiid het hardst werken, d.w.z. in het oog van een ander De wielrijder beklaagt den wande laar. die zooals hij smalend zegt. voor zijn ..plezier" dertig kilometers of meer aflegt en omgekeerd spreekt de tip pelaar medelijdend over den fietser, die urenlang over zijn stuur gebogen zit.voor zijn ..plezier" Smaken verschillen nu eenmaal zoo lijkt het tenminste, doch waarom loopt de wandelaar dertig kilometers en waarom houdt de wielrilder urenlang zijn wielen draaiende? Om bulten te zijn! 's Zomers buiten, dat wil ieder een. En dat is dan ook de reden geweest, dat wij, toen wij het plan opvatten om enkele prijsvragen voor onze lezers uit De verbinding Leiden Katwijk. Plannen voor een nieuwen weg. Naar wij vernemen zijn er onderhande lingen gaande om te komen tot verbetering van de bestaande wegverbinding tusscnen Lelden en Katwijk. Deze plannen zijn een uitvloeisel van het recente regceringsbe- iiuit tot uitbreiding van de werkgelegen heid door het doen uitvoeren van openbare zerken waartoe in dit verband de verbe tering der zgn. tertiaire wegen behoort. De aanleg zou dan ook gTootendeels voor re- jening van het Werkfonds met behulp der belanghebbende gemeenten en in werkver schaffing geschieden. HET GEMEENTE-ARCHIEF. Naar wij vernemen zal het Gemeente archief, Boisotkade 2a. In het vervolg op denzelfden voet als de kantoren der meeste openbare instellingen en bedrijven des Zaterdagsnamiddags van 1 uur af voor het publiek gesloten zijn. YISCHWEDSTRUDEN VAN C.G.W. Dinsdagmiddag organiseert C.G.W. voor haar werklooze leden vlschwedstrijden om prijzen in natura, geschonken door stu denten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap dljemeen Technisch Handels- en Inge nieursbureau „AT H.I.B U.". Nieuwst raat 1-5. Leiden Ingenieursbureau en tech nisch handelsbureau: toonkamers voor unitair. baden, geysers, gasfornuizen enz. Bijtoeging uitgeoefend bedrijf: fabriceeren 'an appendages, meetinstrumenten, pom- ten compresoren. tezenstroomapparaten, pollers, ketels en andere technische arti kelen. hetzij volgens eigen ontwerp of in licentie H Schmitz. Geversstraat 10. Oegstgeest. "andel In rijwielen en onderdeelen, repa- "tie-inrichting. Uittredend eigenaar: J. Bchmitz Oegstgeest. NV Asphalteerinrlchting „Nooit Ge- fccht". v.h fa. M. de Vries Hellema, in op- Pchting. Steekterweg 67. Alphen a d. Hiin Bovengenoemde zaak is thans de- ef omgezet in ~>n naamlooze ven- Joo'ichap onder den naam: NV. Asphal- trinricht.ine NonH Gedacht" voorheen •lrma M de Vries Heliema. (Ned. Staats krant 30 Mei 1938 Biivoeg^el No 835). ™ec euren: C Vos Alphen a. d.'Riin en J.G. M. van Leeuwen AlDhen aan den "'ie. Maatschappelijk kapitaal f. 10.000, 'aarvan geplaatst en gestort f. 4000. te schrijven, besloten ze zoo in te kleeden, dat de oplossing niet in de huiskamer, doch buiten gezocht moet worden. Daartoe hebben wij onder het motto „Naar buiten" een drietal routes be schreven op de manier zooals pad vinders dat doen bü hun „spoor zoeken", Wü hebben bij onze beschrijving geen namen van straten, wegen enz., genoemd, doch onze routes uitsluitend aangegeven met behulp van molens, kerken, richtingborden, lantaarnpalen enz., dus met behulp van vaste punten, die ieder ongetwijfeld, zit het mis schien af en toe met eenige moeite, zal kunnen vinden. Het ls nu de taak van onze lezers om er op uit te trekken en aan de hand van de door ons verstrekte ge gevens den weg te vinden, dien onze redacteur bil het ontwerpen van de oriisvraag heeft gevolgd. Men heeft dus slechts de aanwijzin gen die in de route-beschrijving wor den gegeven nauwkeurig te volgen, terwijl men de namen van alle wegen, straten. Dletnen. lanen enz., die men bewandr» 0f berijdt, noteert Het lijstje At op deze wijze ontstaat is naar wij hopen. Uw goede oplossing! Zooals gezegd stellen wil ons voor drie van deze wedstrijden te houden Den eersten drukken wij hieronder af den tweede zullen wij in Juli publlceeren en den derde in Augustus Voor de goede Naar wij vernemen, zal de tinbaggermolen .Kari mata" hedenmiddag tegeu half zes uit Kinderdijk de reis naar Terschelling aan vangen. Cijfers welke u misschien iets Dit nummer bestaat uit VIER bladen vertellen nebben: j ONGEVALLENVERZEKERING f. 25.000.- bij overlijden f. 50.000.- bij blijvende invaliditeit Jaarpremie vanaf f. 33.75. 1 BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Na 6 uur 2479. Telef. 302 2368 (Ing-ez. Med.) Maandag. Tweeden Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Buicaux den geheelen dag ge sloten zijn. DE DIRECTIE. oplossers der prijsvragen stellen wij in totaal een bedrag van f. 300— beschik baar, dus f. 100.— per prijsvraag, en wel een eersten prijs van f. 25.—, een tweeden prijs van f. 15.—, een derden prijs van f. 10.en tien prijzen van f. 5.Bij meerdere goede oplossingen zullen de winnaars door onze redacii®, die als jury zal fungeeren, worden aangewezen. Bij deze aanwijzing zal rekening worden gehouden met de dui delijkheid der oplossing. Oplossingen moeten vóór Maandag 27 Juni 5 uur worden gestuurd aan de Redactie van het Leidsch Dagbiad, Noordeindsplein, Leiden. In den lin kerbovenhoek van de enveloppe ver melde men: „Naar buiten". Do juiste oplossing zal tegelijk met de tweede prijsvraag geplaatst worden in ens Blad van Zaterdag 2 Juli. En nu: „Naar buiten"! Hier volgt: (LENGTE 26 K-M.) Wij staan aan den voet van het standbeeld van een groot man, van een man uit één stujc, van een man bekend in heel Nederland. Rondom ons statige boomen, fraaie gazons en kleurige bloemen; een mooi plekje in het hartje van de oude Sleutelstad. „Zoo lang wij hebben handen, ziet. Om 't eten één, één om te vechten, Zoo komen wij tot schande niet". Dat is een van de spreuken, die wij pp den voet van ons standbeeld lezen en het is met deze regelen in den rug, dat wij onzen todht beginnen. Wielrijders past op! Uw rijwiel aan de hand. Stapt nu maar op, we gaan naar links het water wordt gekruist en dan weer rechts, bot aan den lantaarnpaal, die is gemerkt met A. Hier buigen we weer af en gaan dan door tot aan het punt, waar onze weg zich splitst. Waarheen, naar rechts of links? Een molen midden in het land komt hier te hulp. Boomen, water, water, boo men. Onze weg voert in een grooten halven cirkel om den helper van daareven Zijn de 180 graden vol, dan links. Even voor een groote Groote Kerk verlaten wij onzen weg en brengen een kort bezoek aan twee typische dorpsstraten, waarvan er een met groen is overkapt. Dan naderen we onzen ouden weg weer en zien een reclame-bord. De eigenaar heeft telefoon. Zijn nummer telt twee cijfers, de som daarvan ls 11. Maar wij moeten door en laten én bord én nummer links liggen. Halte 126: onze weg voert naar het Westen. Hooge boomen, lage boomen en dan? Weer hooge boomen? Mis geraden: allerlei soort boomen, hooge, lage, groene, bruine, dunne, dikke, kromme, rechte en voor ons ligt een rustiek bruggetje, doch wij gaan zeewaarts, steeds maar zeewaarts, totdat A.NW.B.-handwijzer 536 ons linksaf stuurt. Weer een handwijzer, nu rechts af. Let op dat openbaar gebouw, gesierd met het wapen van het Rijk. We moeten hier een straat ingaan, welker naam men heeft ontleend aan een groot Nederlander, die niet minder dan 19 jaar een belangrijk ambt bekleedde. Een handfwijzerbord, dat in een bepaalde richting drie afstanden aangeeft, waarvan het totaal 23,6 K.M. is, wijst ons den verderen weg. Dan schrikt een steile helling ons af. Snel een zijweg, omzoomd met plavuizen (groote ruwe tegels» voor de wandelaars, ingevlucht. Een aantal bruine beuken, recht voor ons, aan het water, zegt ons: „Naar links" en we passeeren een paal met twee naamborden in eikaars verlengde. Kalm gaan wij door, totdat een bordje aan onze rechterhand vertelt: „De weg, die achter mij ligt, is niet openbaar". Terug? Neen liever de diepte in en aan het einde van dezen weg naar rechtts gegaan. Maar wat is dat aan onze reohterhand, die laan? Ja inderdaad, die hebben we meer gezien. Steeds maar vooruit, totdat een nieuw probleem verrijst: een klinkerweg. Vijf, acht, twee, op een heel klein paaltje van P.T.T., dat zegt: Ver volg Uw reis in de richting die ik U wijs". Was het daarstraks een paaltje, daarna is het een rood-geel driehoekig bord. dat ons beduidt van richting te veranderen. Bij het bord moesten we naarmaar bij den loodgieter gaan wij naar.... De A.laan, die laat ons koud. We naderen een weg omrand met oranje koppige palen. Voorzichtig naar den overkant en dan: links om. Wanneer we juist enkele meters zijn gestegen gaan we een weg met bruggen in; ze zijn aanvankelijk niet best. Wij gaan zoo ver tot wij links een roodwit bordje zien. waarop geschilderd een dreg en het nummer 85. Hier slaan wij rechtsaf, hetgeen wij ongeveer 75 M. verder herhalen. Bij telefoon-nummer 2915 veranderen wij andermaal van route en als wij daarna rechts af gegaan zijn, bevinden wij ons slechts eenjge honderden meters van de finish, die precies als onze start bij een standbeeld ligt. De vereering var. den man, wiens beeld hier voor ons staat, begon eerst na zijn dood. Steunverleening aan kleine tuinders. Wie er voor in aanmerking komen. BINNENLAND. Dr. Colijn over de bestrijding der werkloos heid (4e Blad). De uitoefening der geneeskunst; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (3e Blad). Opzienbarende uitvinding te Apeldoorn? (Binnenland. 4e Blad). Het voorstel tot arbitrage in het Visscherij- conflict is door de leden van den Cen- tralen en R.K. Bond verworpen (Vis- scherij, 2e Blad). Op 1 Juni j.l. is in deze gemeente inge- I voerd de regeling tot steunverleening aan kleine tuinders, als bedoeld in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d d. 3 Mei 1938. De regeling zal voorloopig gelden van 1 Juni tot en met 31 December 1938. Zij omvat 3 groepen van tuinders: Groep A. Kleine tuinders, wier netto be drijf sinkomsten theoretisch per week f. 4.— of minder bedragen. Groep B. Kleine tuinders, die uit hun bedrijfje, volgens de voorgeschreven bere- kening, theoretisch per week meer dan f.4, De luchtraids op open steden (Buitenland. Te Katwijk wordt een gesticht voor zwak zinnigen gebouwd (2de Blad). BUITENLAND. De verhoudingen tusschen Frankrijk en Italië (Buitenland, 1ste Blad). lste Blad). De incidenten in Tsjecho-Slowakije (Bui tenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN doch minder dan f.7 netto bedrijf sinkom sten hebben. Groep C. De tuinders, wier netto be drijf sinkomsten theoretisch per week f. 7 of meer bedragen. De tot groep A. behoorenden vallen bui ten deze regeling. Zij kunnen volgens de RT ,n bestaande regeling van de werkverschaf- j KILtw,J■tt BLAÜ* fing of steunverleening worden geholpen. De groepen B. en C. kunnen, vooj:zoover MEN ziE VOOR ONS KORT VERHAAL zij aan de gestelde voorwaarden voldoen, pAG 2 VAN HET DEKDE BLAD. door middel van de steunregeling voor; kleine tuinders worden gesteund. Als basisbedrag is voor een gezin van 2 personen een bedrag van f. 9 per week vast- TN T) 1 i gesteld U Q Dili Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag f. 0.15 per week bijslag worden ver- strekt. Van de aldus vastgestelde norm wordt afgetrokken: a. een gedeelte van de neveninkomsten van den tuinder, zoomede van de inkomsten van diens inwonende gezinsleden. b. de geheele berekende netto opbrengst van het bedrijfje, alsmede alle inkomsten, niet uit arbeid verkregen, zoowel van den tuinder zelf als van zijn inwonende gezins leden. De kleine tuinders van groep B„ die voor steunverleening in aanmerking wenschen te komen, moeten zich, evenals hun daar voor in de termen vallende gezinsleden van 14jaar en ouder, als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs doen inschrijven en zijn ver plicht aangeboden vrij werk, waarvoor zij lichamelijk geschikt zijn, te aanvaarden, voorzoover de werkzaamheden in eigen be drijf. zulks naar het oordeel van den Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, dit toelaten. De berekening der netto bedrij f sinkom sten geschiedt door een gemeentelijke com missie. overeenkomstig de door de Departe menten van Sociale Zaken en Economische Zaken gegeven aanwijzingen. De tuinder, die steun aanvraagt, is ver plicht aan de betrokken instanties alle ge gevens te verstrekken, die noodig zijn voor een juiste uitvoering van deze regeling. Tuinders, die meenen voor steunver leening in aanmerking te komen, kun nen zich hiervoor aanmelden eiken Donderdagavond tusschen 6 en 8 uur in het gebouw van den Gem. Dienst Een Oceaandepressie waarvan zich zich een uitlooper uitstrekt van Ierland tot de Golf van Biskaye. vormt nog steeds een bedreiging voor het Pinksterweer. Voor den Eersten Pinksterdag mag bij Zuidwestelijken wind vrij zonnig weer worden verwacht, met nog cenige stijging van temperatuur. Voor den Tweeden Pinksterdag blijft de situatie nog onveranderd ook de keuze der illustraties bepaalde Ook hierbij werd dezelfde gedachte gevolgd: Rembrandt, zijn huiselijk leven, de ont wikkeling van zijn kunst, zijn familieleden, zijn vrienden, met als slot zijn laatste woning, het interieur der Westerkerk te Amsterdam. Het overgroote deel der illustraties in dit gedeelte van het boek, is gemaakt naar reproducties, welke met groote bereidwillig heid van verschillende zijden ter beschik king werden gesteld. De voortreffelijk geslaagde kleuren reproducties werden beperkt tot in ons land aanwezige schilderijen, omdat anders de vergelijking van reproductie met het origi neel te bezwaarlijk zou zijn geweest, voor Sociale Zaken, Levendaal hoek samenstelling geschiedde met mede werking van het Rijksmuseum, het Mauritshuis, het Boymans Museum, het Rembrandthuis en van dr. Bredius. Het tweede gedeelte van het boek. onder redactie van de heeren A. P. A. Eskens en P, van der Lelie, geeft de historie van het huis. waarin Rembrandt is geboren. Vast gesteld werd, dat het huis in de Weddesteeg dat eens het eigendom van Rembrandt's vader was, werkelijk tenslotte het elgen- Garcnmarkt. FRAAIE UITGAVE DER N.V. NED. ROTOGRAVURE MIJ. „In 't huis van Rembrandt". De N.V Ned. Rotogravure Mij. alhier heeft ter gelegenheid van haar 25 jarig dom van de Nederl. Rotogravure Mij werd. De heer P. van der Lelie kwam bij de na sporingen, die hiervoor noodig waren, tot de merkwaardige ontdekking, dat het huis. dat sinds 1906 den gevelsteen draagt: „Hier werd geboren den 15den Juli 1606 Rem brandt van Rijn", ten onrechte hiervoor werd gekozen. Het belendende perceel even eens in het bezit van de N.R.M.. moet vol gens deze onderzoekingen Rembrandt's ge boortehuis zijn. Met groote bereidwilligheid hebben het Leidsche Archief en het Kadaster hun me dewerking gegeven, waardoor ook de repro ductie van enkele merkwaardige documen ten mogelijk werd. Het boek is uitgevoerd door de Nederl. Rotogravure M" in één- en meerkleuTige reproductie. Het is niet in den handel. .J bestaan, een waarlijk buitengewoon fraai verzorgd en lezenswaardig boekwerk ui'ge- geven, onder den titel „In 't huis van Rembrandt", waarvan wij met groote interesse kennis hebben genomen. De uitgeefster is tot het denkbeeld ge komen, om den bekenden auteur Theun de Vries te verzoeken dit boek te schrijven, daar gelijk in onze stad wel algemeen bekend het geboortehuis van Rembrandt deel uitmaakt van de gebouwen, waarin de Ned. Rot. Mij. haar werkplaatsen heeft ge vestigd De schrijver heeft getracht het privé leven van Rembrandt te schetsen, een over zicht te geven van de woningen, waarin hij leefde, zijn huiselijken kring, zijn vrienden en de groote werken, welke hij in de ver schillende perioden van zijn leven vervaar- digde. Het heeft allerminst de pretentie van een De teraardebestelling van den heer kunst-historisch" werk: 'het wil zijn wat J. E Haitsma Muiier, gepensioneerd Koio- de titel aangeeft, een levensoverzicht in nel der Artillerie, den 10?n Mei j.l. in Italië het huis van Rembrandt. overleden, zal naar wij vernemen plaats De artistieke verzorging stond onder lei- hebben op Woensdag 8 Juni a.s., op Oud ding van den heer Albert Hemelman, die Eik en Duinen te 's Gravenhage, te ll'/i ure

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1