Ons Kort Verhaal Stagnatie op de beurzen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 4 Juni 1938 F inancieel-Economisch Weekoverzicht Jean van Zijp! GEMENGD NIEUWS Amerika is aan handen en voeten gebonden. De beslissing van het Int. Rubber-Comité De betrapte dief Schokkend incident in een circus. Temmer door een leeuw aangevallen en ernstig gewond. Gisteravond, tijdens de slotvoorstelling van het Fransche circus Bouglione, dat deze week op het terrein „De wedrennen" aan den Bijleveldsingel te Nijmegen op treedt, heett zich een schokkend voorval voorgedaan Een der directeuren, de heer William Bouglione. zou een dressuurnummer met leeuwen geven. Een der leeuwen verkeerde reeds bil den aanvang in een nerveuze stemming. Plotseling viel het dier den tem mer aan en verwondde den^man met zijn klauwen zwaar aan het hoofd. Onmiddel lijk schoot een van de broers van den heer Bouglione te hulp en dezen mocht het met veel moeite gelukken den hevig bloe denden temmer te ontzetten De leeuw- was intusschen zóó woest geworden, dat het dier met revolverschoten moest wor den gedood De temmer is door een geneesheer ver bonden en in bewusteloozen toestand naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen Zijn toestand was niet zonder gevaar. Natuurlijk veroorzaakte deze gebeurtenis in het overvolle circus groote consterna tie. Verscheidene menschen verlieten de tent. doch toen de rust eenigszins was te ruggekeerd. werd de voorstelling voort gezet. N-R.Crt. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Doodelijk ongeval te Bilthovcn. Gistermiddag om vijf uur reed de 67-j, heer v. K. uit Bilthoven. komende uit Utrecht, op het rechterrijwielpad van den Utrechtscheu weg te Bilthoven. Even voor Arenberg stak hij den weg over en deed dit zonder uit te kijken of eenig tee- ken te geven. Halverwege den weg werd hij door een auto. bestuurd door een advo caat uit Dordrecht, gegrepen en tegen den grond geworpen. De slag was zeer hevig De wielrijder was onmiddellijk dood. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. TWEE MOTOREN TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN. Op de Spangenschekade te Rotterdam zijn gisteravond een zandauto en twee mo torfietsen met elkaar in botsing gekomen, waarbij drie personen, de gehr Kastelijn, wonende in de tweede Staringstraat aidaar, werden gewond. De twee motoren reden naast eikaar. De eene motor werd bestuurd door den 29-ja- rigen P. D. Kastelijn. die als duo-passagier den 21-jarigen J. Kastelijn vervoerde. Op den anderen motor zat de 23-jarige D. T. Kastelijn. De voor hen rijdende zandauto week plotseling naar links uit. De beide bestuurders van de motoren merkten dit niet op en met vrij groote snelheid botsten zij tegen de auto en sloegen tegen den grond. De oudste was er het ergst aan toe. Met een gebroken linkerarm- en been en verwondingen in het gelaat alsmede ver moedelijk inwelfcige kneuzingen werd hij ln vrij ernstigen toestand per auto van den geneesk. dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Hierheen werd ook de 21-jarige J. K. vervoerd. Deze kreeg een hersenschudding. De 23-jarige D. T K„ die eveneens vermoedelijk een her senschudding opliep werd op zijn verzoek naar zijn woning vervoerd De beide motoren en de vrachtauto zijn zwaar beschadigd. VIER NEDERLANDERS UIT SPANJE GEVLUCHT. Volgens een bericht uit Perpignan in de „Petit Parisien" zijn vier soldaten der in ternationale brigade van Nederlandsche nationaliteit er in geslaagd van het front van Lerida te vluchten en de Middelland- sche zeekust te bereiken. Zij vertrokken met een klein zeilscheepje van de haven La Selva en wisten de Fran sche wateren te bereiken, waar zij in uit- geputten toestand werden opgepikt door een visschersvaartuig, dat hen naar Port Ven- dres bracht. Zij zijn daarop naar het Nederlandsche consulaat te Marseille geleid. VERDRONKEN. ZESTIG HECTAREN OP HET NATIONAAL PARK „DE HOOGE VELUWE" AFGEBRAND. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat gisteren bover. Otterloo- en omgeving woedde is de bliksem geslagen ln een heideveld van het Nationaal Park ,J3e Hooge Veluwe" bekend als de wildbaan van Kröller. Aangewakkerd door den feilen wind, vonden de vlammen, ondanks de hagel buien. waarmee het onweer gepaard ging, gretig voedsel De boschbrandweer van Hoenderloo en Otterlo en militairen uit de legeTnlaats Harskamp, alsmede arbeiders uit de werk verschaffing. trachtten den brand te be strijden hetgeéh echter door het draaien van den wind met groote moeilijkheden ging gepaard. Eerst tegen zeven uur was men het vuur meester. Niet minder dan zestig hectaren heide ging verloren. Er is hoegenaamd geen wild in de vlam men omgekomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. TIEN MENSCHEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand in een boerderij te Dowo- nowicze in het Poolsche district Kielce zijn tien menschen omgekomen, doordat het dak instortte. VAARTUIG OMGESLAGEN. Op een Portugeesche rivier is een vaar tuig omgeslagen. Vijf van de zeven op varenden verdronken. HEVIGE KOUDE IN DE KARPATHEN. In het Karpathengebergte zijn eenige herders door een hevigen sneeuwstorm overvallen. Drie hunner konden zich niet meer in veiligheid brengen en zijn dood gevroren. (Van onzen financieelen medewerker). Er heerscht op de beurzen een stilte als vóór een storm. Doorgaans vertoonen zij om dezen tijd van het jaar, wanneer de jaarverslagen van alle kanten binnen- stroomen en de menschheld financieele voorbereidingen treft voor haar vacantie- ontspanningen, een levendig beeld. Hoe anders nu: de omzetten zijn tot het laagst denkbaar minimum teruggebracht en de vaak heftige koersschommelingen zijn slechts het resultaat van de nerveuze stemming eenerzijds. de „dunheid" van de markt anderzijds. Aanbod van of vraag naar een klein pakketje aandeelen. die anders op de markt nauwelijks een rim peling teweeg brengen, veroorzaken thans vaak een onevenredig heftigen golfslag. Is deze haast volledige stagnatie in den om zet een gunstig dan wel een ongunstig tee- ken? Van welke zijde wij haar ook bezien, wij kunnen er geen direct ongunstig symp toom in ontdekken. Wij zien nergens pa niekachtige realisaties of gedwongen liqui daties van groeten omvang, nergens het opbouwen van groote en gevaarlijke spe culatieve hausse- of baisse-posities, ner gens ook hamsteren van voorraden in wel- Gisternamiddasr is in den Gekan. Holl. LJssel te LJsselstein de 10-jarige v. O. ver dronken. terwijl hij nabij de opslagplaats van N V. Hooghiemstra aan het visschen was. Zekere J. zag een hengel drijven en meende beweging in het water te zien. wat bij hem de vrees wekte dat er iemand in het water was eevallen. Onmiddellijk maakte hij een schuit los van den wal en voer naar den overkant. Toen meerdere hulp wo skome nopdagen is men aan het dreggen gegaan, daar waar. naar men be- weerde, een jongen aan het visschen was geweest Nadat men er na langen tijd in geslaagd was den jongen op te halen werd onmiddellijk aangevangen om door kunst matige ademhaling etc. de levensgeesten op te wekken Het bleek evenwel dat de jwgingen tevergeefs waren. BRAND TE ASSEN. Gisteravond heeft brand gewoed in het perceel van den heer J. Stooter te Assen. Hierin is gevestigd een bakkerij annex winkel. Spoedig stond de bovenverdieping Van wonhte in lichter laaie. De brand weer bestreed de vuurzee met vijf stralen op de waterleiding doch kon niet verhin deren, dat de bovenverdieping totaal uit brandde. Ook de bovenverdieping van het 'belendende perceel van den groenten- handelaar Smit werd aangetast Deze brandde gedeeltelijk uit. De geliikstraa's^he gedeelten van beide panden konden evenals de bakkerij be houden blijven, doch kregen ernstige wa terschade. Dp oorzaak van den brand is onbekend. door J. B. BALJÉ. Het was een stille, zeer deftige straat. Een straat, waardoor geen tram reed en waaraan twee rijen statige boomen een zeker cachet gaven. Een straat ook met weinig winkels en weinig wandelaars Al leen in zoo'n straat kon de gerenommeer de juwelierszaak van Perret en Cie geves tigd zijn. Een etalage, sober gehouden, maar met verfijnden smaak ingericht. Slechts en kele sieraden, flonkerend op het donkere fluweel. Geen kaartje met aanbevelingen, geen prijzen, op. de blinkende spiegelruit alleen de naam met kleine, coquette let tertjes: Perret en Cie., juweliers. Een heer, lang en slank, met aan de slapen grijzend haar, staat voor de eta lage. In zijn linkerhand een wandelstok, die peinzend op het trottoir tikt: tik-tik, tik-tik, tik-tik-ik. In zijn rechterhand een sigaar, waaraan hij nu en dan gedachte loos trekt, en waarvan dan een fijn rook- spiraaltje omhoog stijgt. Dan neemt de heer een besluit en stapt op den winke lier af. Even klinkt het gedempt geluid van een zoemerig schelletje. Uit het schemerduis ter van de achterste winkelruimte duikt een correcte bediende op, die op beschaaf den toon vraagt, wat meneer verlangt. „Laat u mij eens een collectie colliers zien", zegt de heer met vlakke stem, „maar geen „kitsch", jongeman, vooral iets fijns, iets bijzonders". Even een beleefd rimpeltje in het voor hoofd van den bediende. „Wij verkoopen uitsluitend colliers, die aan den verfijnd- sten smaak voldoen, meneer", wijst hij met een verlegen lachje terecht, „prulla ria zouden wij u niet kunnen leveren". „Hm!" De heer knikt en kijkt afwach tend. Zonder zich te haasten en met gebaren, als wijdde hij zich aan een eeredienst, schuift de bediende een ondiepe lade, be kleed met hetzelfde donkere fluweel van de etalage te voorschijn en plaatst die dan voorzichtig en geluidloos voor den heer op de toonbank, „Dit is een exquise collectie, meneer. Zooiets vindt u alleen by Perret en Cie. In heel Parijs zult u tevergeefs naar iets dergelijks zoeken". Bedachtzaam zet de heer zijn wandel stok opzij en legt zijn sigaar neer. Dan neemt hij een collier in de hand en keurt het met het oog van een kenner. Drie. vier colliers beschouwt hy met aandacht. ..Prijs?" zegt hij kortaf. „Veertigduizend francs Enkele kleinere vijf en dertig duizend." Een oogenblik kijkt de heer op. „Veer tigduizend!" zegt hy bedenkelyk, en hy herhaalt, iets langzamer, „veer-tig-dui- zend, hm!" Hy neemt twee colliers in de hand, en loopt daarmee naar het raam. „U permit teert?" vraagt hy nonchalant, „het is hier een beetje donker." Bij het raam iaat hij de juweelen door de vingers glyden, kijkt besluiteloos van het ééne collier naar het andere, aandach tig gadegeslagen door den bediende „Veer tig-duizend", mompelt hy nog eens, ..sjon ge, dat is. Dan stapt hy weer naar de toonbank, en bruusk, misschien wat té bruusk, legt hy de colliers terzyde en schuift ook de lade wat opzy. „Nee", zegt hy, „myn bedoeling was niet hooger te gaan dan vyf en twintig dui zend. Ik twijfel er niet aan, of ook voor dien prys kunt u my iets goeds leveren?" „Maar natuuriyk", knikt de bediende, en yverig is hy al bezig een andere lade te voorschyn te halen. „Ziet u deze eens. De parelen zijn wellicht iets kleiner, maar ook deze snoeren zyn prachtig". Een zacht gezoem aan de deur, een zon nestraal van de straat, die onbescheiden binnenglipt, maar weer verdwijnt, ais de deur gesloten wordt. De bediende en de heer kyken beiden naar den man, die is binnengetreden en daar roerloos op de deurmat staat. Een sarcastische glimlach op het gezicht. Even maakt d? heer een onbeheerschte beweging. „Pierre!" knikte de man op het matje den heer toe, „leuk je hier te treffen!" Er is een onderdrukt plezier in zyn stem. Dan stapt hy op de toonbank toe en on willekeurig gaal de heer wat achteruit. „Mooie snoertjes", zegt de man non chalant, en dan keert hy zich plots tot den bediende: „Zyn dat de snoeren, die je hem het eerst hebt laten zien?" vraagt hy, naar de dure collectie wyzend. „Ja", aarzelt de bediende, „maar ik be- gryp niet De man lacht. „Straks", zegt hy, .straks zal je meer begrijpen. Bekijk die snoeren eens, en zoek de valsche er uit!" „De valsche?" De bediende kykt met open mond toe. „Ik zei de valsche", herhaalt de man. „die deze signeur er tusschen gesmokkeld heeft, 't Is een ouwe truc van je, niet Pierre?" De heer is langzaam wat opzy gegaan. Nu grypt hy plots zyn wandelstok, maar eer hy zyn slag kan toebrengen, klettert de stok op den grond In een oogwenk heeft de man hem een stevigen vuistslag toegebracht, een korte kreet, een even korte worsteling, en jiu-jitsu-greep, en de heer ligt machteloos op den grond. „Zoo!" zegt de man, die het laatst is binnengekomen, voldaan. „Dat zal je laat ste coup zyn, Pierre. Snel grabbelt hy in de zakken van den weerlooze, en haalt twee colliers te voorschyn. „Dacht ik wei", mompelt hy. „Wat sta Je daar te suffen?" byt hy den bediende toe, „dit is een be kend oplichter en ik zit hem al wekenlang op de hielen. Eindelijk heb Ik Pierre ge snapt. Zoek de valsche colliers uit." Met bevende handen tast de bediende in de colliers Op het gerucht is meneer Perret toegeschoten en laat zich de zaak uitleggen. Geagiteerd hoort hy het ver haal aan „En dat in myn zaak", jammert hy, „een schandaal. een schandaal by Perret en Cie..." „Geen kwestie van schandaal. Ik ben rechercheur Granier, en u mag my dank baar zyn. dat ik u een verlies van tach tigduizend francs bespaar. Hier", hy schuift den bediende de colliers toe, „pak aan, en neem de beide valsche colliers eveneens mee. Wij gaan naar het hoofd bureau. U moet. getuigen. Pak die dingen goed in. Vooruit!" Geen kunsten", zegt hij dan plots, als „Pierre" een poging waagt, ?ich los te wringen, en hy haalt zyn revolver te voor schijn, „Je bent erby en je doet het beste te berusten. Want, voor den duivel, ik zal niet aarzelen, te schieten, als je gevaariyk wordt. My zal je niet ontsnappen, zooals dien armen Patou. dien Je neerstak!" Geheel ontdaan pakt de juwelier de col liers in. Dan geeft hy ze zyn bediende. „En dat by Perret en Cie.", kreunde hij zacht. „De wagen staat. voor", zegt Granier, „we stappen vlug in, niemand, die iets merkt." En dreigend tot Pierre: „Denk er aan, onmiddellijk instappen, er zitten zes kogels op dit dingetje". Meneer Perret ziet hen instappen, en hij hoort Granier zeggen tot den chauffeur „Hoofdbureau!" Hy wil zyn bediende nog iets zeggen, maai reeds suist de wagen weg. Ontdaan stapt hy zyn winkel binnen Toen hij 's avonds om zeven uur het hoofdbureau van politie opbelde, was hy nóg meer ontdaan. Zijn bediende was niet teruggekeerd en op het hoofdbureau was hy nooit geweest. Den volgenden morgen vond men hem nog half versuft in het Bois de Vincennes met een prop gechlo roformeerde watten naast zich. Pierre en „rechercheur" Granier vond men echter niet. Evenmin trouwens als de paarlencol- liers. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). ken vorm ook. Dit moet een geruststelling zyn, omdat het ons leert, dat de wereld als geheel geen vrees koestert voor een oorlog. Aan den anderen kant evenwel toont ons deze stagnatie tevens, dat men nergens uitgesproken verwachtingen heeft voor een vlug conjunctuurherstei. Alle hoop die men te dien aanzien de laatste tien maanden heeft gekoesterd, is telkens weer de bo dem ingeslagen en zoo Is de moed in de schoenen gezakt, de ondernemingsgeest beknot, de lust tot investeering gekort wiekt. Men weigert risico's te aanvaarden, iedere onderneming, ieder individu tracht zyn liquiditeit zoo hoog mogelijk op te voeren. En daarom gelooven wy niet, dat de huidige stagnatie een stilte is voor den storm. Wij verwachten noch een politieken of economischen storm, die de wereld aan den rand van den af grond zal brengen, noch een storm, die den hemel plotseling van alle don kere wolken zal zuiveren. Voorloopig zal de wereldconjunctuur waarschijn lijk in haar besluitelooze houding vol harden. Slechts heel gestadig zal auto matisch een verbetering kunnen intre den, mits het Europeesche politiek conflict geen nieuwe onverwachte ver scherping laat zien, mits ook Roose velt niet opnieuw wantrouwen zaait, mits ook niet in andere deelen der we reld (Oost-Azië. Zuid-Amerika) ver trouwen ondermijnende daden ge schieden. Op deze voorwaarden komt het helaas grootendeels aan en ten aanzien harer vervulling zyn wy vooralsnog verre van gerust, Wy gelooven niet, dat de conflic ten in Europa binnenkort uit den weg zul len worden geruimd Wy vreezen ook dat in Oost-Azië de rust eerlang nog niet zal terugkeeren, wy vreezen ook, dat Zuid- Amerika de wereld nog verrassingen van onaangenamen aard zal bereiden. Er zyn aanwyzing, dat ln de Zuld-Amerikaansche staten de antl-buitenlandsche gezindheid toeneemt, hetgeen een gevaar vormt voor de groote Amerikaansche en Europeesche economische en financieele belangen in deze landen en voor de verdere ontwikke ling van deze „economische reserve" der wereld. Met name is dit streven merkbaar in het groote Brazilië, dat reeds zulk een slechte debiteur is. Maar ook in Venezuela begint men te ageeren tegen den over- heerschenden invloed van Mexico, wy kunnen nauwelyks gelooven. dat men in dit belangryk productiegebied tot „Mexi- caansche" maatregelen zal durven over gaan, doch onder den druk der extremis ten is tegenwoordig alles mogelyk. Indien de Amerikaansche en Britsch-Nederland- sche petroleumbelangen uit Venezuela zouden worden weggedrongen, zou dit voor hen een onoverkomelyke slag beteeke- nen. Laat men zich niet verbeelden, dat wy hier tegen windmolens vechten: ook in Venezuela dreigt een latent gevaar voor het buitenlandsche kapitaal! In de Ver. Staten heeft Roosevelt weder om de gelegenheid voorby laten gaan, om het zoo noodige vertrouwen te kweeken. Hy heeft zich door de groote meerderheid ln Congres en Senaat weliswaar genoopt gezien, de nieuwe belastingontwerpen tot wet te verklaren, doch hij heeft ostenta tief geweigerd ze van zijn handteekening te voorzien, daarmede aantoonende. dat hy het met verschillende details, speciaal ten aanzien der progressie, niet eens is. Toch had men nauwelyks anders kunnen ver wachten, In November vinden Immers de verkiezingen plaats voor het Congres en voor een derde van den Senaat en tegen dien tyd mag Roosevelt toch diegenen, die hem aan het bewind hebben geholpen, de boeren en arbeiders, niet teleurstellen! Doch wy vreezen, dat als die teleurstel ling niet van de eene zyde komt, zy van zelf van de andere zijde zal binnendrin gen: het eclatante falen van de New Deal, permanente welvaart te scheppen De en kele weken geleden ingevoerde regeerings- maatregelen ter stimuleering der bedry- vigheid, de desterilisatle van goud en de verlaging der minimum bankreserves, heb ben niet den gerlngsten invloed uitge oefend. Men kan de credietschroef nog zoo losdraaien: wanneer het zakenleven geen credletrisico wenscht of aandurft, d.w.z. wanneer ondernemingsgeest en vertrouwen ontbreken, blijft, het credietaanbod steriel. Daarnaast ls het te duchten, dat de spoor- wegmaatschappyen, welker ontvangsten een waariyk ontzaglijke daling tegenover het vorig jaar hebben vertoond, zich ge dwongen zullen zien, te volharden ln haar beslissing de loonen te verlagen. Wy zien voorts, hoe by gebrek aan afzet Ford heeft besloten, de jaariyksche vacantle- sluiting zyner fabrieken reeds in Juli te doen ingaan. De kunstzijdeny verheid ver laagt de pryzen, de bliknijverheid werkt slechts op ca. 45 harer capaciteit, de binnenlandsche koperpryzen zyn verlaagd en Anaconda heeft het dividend moeten passeeren. Al deze symptomen en nog vele andere wijzen cr op, dat er een geest van ge slagenheid heerscht, welke ook dooi de voorgenomen uitgavenpolitiek niet zal kunnen worden weggevaagd. De wereld ziet hunkerend uit naar Ame rika om redding uit de economische depressie, doch de redder zelf is te zeer aan handen en voeten gebonden, dan dat hij hulp kan bieden. Er is één groep producenten, die zich van al deze misère hoegenaamd niets aan trekt. producenten van een product, dat qua talis nauwelyks eenige gebruikswaar de heeft: goud. Ondanks dit gebrek aan gebruikswaarde biyft het een begeeriyk goed voor regeeringen en circulatiebanken en waar de prijs door het Drielanden Ac- coord feitelyk gestabiliseerd is tegenover dollar en pond, daar is het begrypeiyk, dat men alle pogingen in het werk stelt om nieuwe vindplaatsen te ontdekken. Z. Afrika staat hier opnieuw in het middel punt der belangstelling. Het was reeds lang wetenschappeiyk en proefondervin- PIANIST - ACCORDEONIST - HUMORIST Brengt 100 stemming op elk feest. Hoogl. Kerkgr. 40 - Tel. 3685 FEESTMAGAZIJN ZALENVERHUUr, 2309 (Ingez. Med.) deiyk bewezen, dat de goudlagen aan den Rand (ten Oosten en ten Westen van Jo hannesburg) zich veel verder uitstrekken dan men oorspronkeiyk aannam. Men be schouwt het thans als vaststaand feit dat de goudriffen diep in den aardbodem voortgang vinden, om op verschillende plaatsen de oppervlakte weer te naderen Zoo heeft men na grondige onderzoekin gen In het Noord-Westen van den Oranje Vrystaat naby het plaatsje Odendaals- rust, bij diepboringen gouderts van tame lijk ryk gehalte ontdekt. Dit geschiedde door de het vorig jaar opgerichte Western Holdings, welker 5 sh. aandeelen in een oogwenk boven de 20 sh, stegen. Machtige Johannesburgsche myngroepen begonnen zich voor de vondsten te interesseeren en er heerscht thans op de Londensche ef fectenbeurs een Western Holdingskoorts De aandeelen springen dagelyks 5 tot 8 sh. op en neer ai naar gelang er berich ten of geruchten betreffende eventueele commercleele exploitatie binnenkomen. Op het oogenblik ls dit dus niet meer dan een zuivere gokkery, doch de kans is in het geheel niet uitgesloten, dat de Vrij staat eerlang een tweede „Randgebied" zal opleveren. Een zeer belangrijke beslissing is deze week genomen door het Int. Rubber Re- gellngs Comité, een beslissing, die er wel meer dan iets anders op moet wyzen, met welk een scherpe conjunctuurreactie wij op het oogenblik te doen hebben. De uit- voerquota voor het derde kwartaal zijn van 60% of 45% omlaag gebracht en heb ben hiermede een laagterecord bereikt Hoe drastisch deze verlaging is, biykt ook uit het feit, dat de quota in het vierde kwartaal van 1937 nog op 90"/» stonden zoodat in zes maanden tyds de toegestane uitvoer is gehalveerd! Het Comité heeft zich tot dezen noodmaatregel (want een noodmaatregel is het!) gedwongen gezien uit hoofde van de uitermate ongunstige ontwikkeling van het rubberverbruik, als gevolg waarvan de voorraden met ruim 120.000 ton zijn gestegen en thans vol doende zijn om het wereldverbruik gedu rende acht maanden te dekken. Men kan het Rubber Comité er niet geheel van vrij pleiten. mede aanleiding te zy'n geweest tot deze verbreking van het evenwicht: het heeft zich aanvang 1937 te veel laten' beïnvloeden door de kortstondige gefor ceerde hoogconjunctuur en door de vrees voor een tekort aan rubber. Wanneer men thans een blik slaat op de door het Comité opnieuw vastgestelde potentieele productie van ca. 1 600.000 ton, hetgeen ongeveer het dubbele Is van de nu toegelaten hoeveel heid, dan kan men een glimlach nauwe lijks onderdrukken. De „rubberboeren" glimlachen echter niet. Zy zyn in een las tig parket geraakt en Indien ook deze drastische quotavermindering er niet ln mocht slagen, den rubberprys binnenkort tot een hooger peil op te dryven, zullen veie ondernemingen met zeer ernstige moeilykheden te kampen krijgen. Met name die, welke een lage opbrengst per H A. hebben en haar kostprys en over head charges aanzieniyk zullen zien stij gen: zij zullen by een handhaving van het huidige prijspeil met een zwaar verlies moeten werken. Daarentegen zullen de on dernemingen met een hoogwaardig plant- materlaal er beter aan toe zyn. te meer ook waar de meeste harer het overgroote deel van den oogst 1938 reeds tot vry be- hooriyke pryzen hebben verkocht Doch ook voor deze ondernemingen, speciaal op Sumatra, dreigen moeilykheden in ver band met het thans overtollig aantal ar beiders, dat men hetzy zonder behoorlijk werk moet aanhouden of met hooge kos ten naar Java zal moeten terugzenden. Zoo ls deze quotaverlaging een tweesnij dend zwaard en het zal er nu maar van afhangen, welke kant het scherpste snydt. Door de scherpe restrictie zal on getwijfeld de maandeiyksche uitvoer on der het huidig peil der maandeiyksche consumptie worden gebracht, zoodat theo retisch althans een afneming der voorra den mogelijk is. Theoretisch, want moent tegeiljkertyd ook het verbruik verder ai- nemen. dan ls men weer even ver ais voorheen. Helaas heeft de practyk zen. dat. al draalt men de restrictie- schroef nog zoo vast aan, een prljsveroe- tering niet tot stand zal komen, zoolang het verbruik geen herstel vertoont. „Het principe van een tin-buffer-pooi is geiyk verwacht, aanvaard. Tegelijker tijd zyn de uitvoerquota voor het derce kwartaal van 55 op 45% verlaagd. |er™i in deze quota de bijdrage tot de poolreeos is opgesloten. Daarentegen worden ae standaardtonnages van Malakka en derlandsch-Indié met 17%% J- '0?,,, Hoewel de nieuwe regeling vooralsnog as duideiykheid te wenschen overlaat, sta» ln ieder geval vast. dat ook ten aanze van tin krachtig ln de statistische posiue wordt ingegrepen". De stroom van guastlge dividenden houdt aan. De H.V.A. met een dlvidena van 25% tegen 16"/. heeft de verwachun gen overtroffen, terwyi de Ned SchSP vaart Unie met een dividend 6.9% «B 2.1"/. uiting heeft, gegeven aan de m gunstige resultaten van het vorig j Doch deze dividenden hebben Befe™h' hl vloed gehad op het koerspeil dat geheel Instelt op heden en toek.°m«' helaas niet den minsten stimiilan^ schaffen voor een optimistische stemra „Het uitnemende jaarverslag der ninkiyke, zoo Juist gepubliceerd, verk waarom het dividend slechts van io' 17% kan worden verhoogd. Deze houdendheid ligt grootendeels ln de m UJkheden in Mexico en den teruggang conjunctuur. De resultaten zyn het bevredigend. De productie steeg to record van 31.986.000 ton of met cj' 12"/. tegenover het vorig jaar. over winst bedroeg f. 87.617.000 tege f. 84.866.000. Aangezien ln de WBU# t 1936 evenwel f. 10.283.000 wisselkoers* was begrepen, is de exploitatiewinst w met ruim f. 13.000 000 of circa stegen (Nadruk verboden). 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10