STADSNIEUWS 79ste Jaargang WOENSDAG 1 JUNI 1938 No. 23981 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mndj iartelijke huldiging van den heer J. Mater. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum aan den Leidschen Hortus. Het arbeidsterrein van den heer J. Mater berust, zooals men gisteren in dit Blad heeft kunnen lezen, op een breede basis, want buiten zijn op zich zelf reeds veclomvattenden dadelijk- schcn werkkring, vervult hij nog vele bestuursfuncties in corporaties, die in min of meer rechtstreeksch verband staan met het tuinbouwvak. Het was dan ook te voorzien, dat de huldiging ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum in dienst van den Leid- sohen Hortus vele tongen in beweging 7<ou brengen en die verwachting is volledig in vervulling gegaan: een lan- *e rij van sprekers heeft hedenmor gen in de feestelijk met bloemen en palmen versierde, oude Oranjerie in verschillenden toonaard den lof van den ecnvoudigen en by zeer velen sympathieken jubilaris gezongen, waarbij de grondtoon was oprechte en warme erkentelijkheid voor hetgeen de heer Mater in de afgcloopen 40 jaar voor het tuinbouwvak in het algemeen cn den Hortus in het bijzonder heeft gedaan. Onder het talrijke gezelschap bevonden ïich o.m. de president-curator der Uni versiteit, burgemeester van de Sande Bak- huyzen, de secretaris van curatoren, mr. J Idenburg, de directeur van den Hor tus en de hortulanus, prof. dr. L. G. M. h.aas Becking en de heer H. Veendorp, de hoogleeraren H. J. Lam en W. A. Goddijn, heeren J. G. Ballego en Jan Kriest Jzn. amens de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, A. N. Ballego namens de Ned. Dahliavereeniging en vele anderen. Nadat prof. Baas Becking den jubilaris Eet zijn gezin had binnengeleid en aan mevrouw Mater bloemen had aangeboden, opende mr. A. van de Sande Bakhuyzen de rij der sprekers en wees erop hoe in vele kringen de behoefte leeft om op de- ten dag de verdiensten van den heer Mater te eeren. Gij ziet hier. aldus spr.. allen vrienden der plantkunde bijeen en daarom zijn het allen vrienden van u. Curatoren der Leidsche Universiteit heb ben met klimmende waardeering uw arbeid gadegeslagen, niet alleen in den Hortas, doch ook daarbuiten. Het veel verbeterde aspect der tuinen rondom tal van labora-' toria is het werk van den heer Mater. Doch zijn grootste verdiensten liggen toch op het terrein van den Hortus, welke spr. tich niet kan voorstellen zonder den ju bilaris. Onder daverenden bijval deelde spr. tenslotte mede, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd dc zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, welke den heer Mater to 1925 is verleend, te vervangen door het gouden eereteeken. Spr. besloot met het uitspreken van den *onsch, dat de jubilaris deze onderschei ding nog vele jaren in goede gezondheid hl mogen dragen. Do hortulanus, de heer H. Veendorp, getuigde namens het personeel van den Hortus en de Rijkstuinen van aller groote *aardeering voor de kennis en ervaring hn den jubilaris, wiens intens medeleven ffiet de ingrijpende reorganisatieplannen T,n den directeur een bewijs vormt voor mju hooge plichtsopvatting en zijn waar- deering voor het goede, dat ook in het nieuwe schuilt. Als aandenken bood spr. hem mede na- mens het personeel van het Botanisch laboratorium een gouden horloge met in scriptie aan. Prof. Baas Becking zeide op deze plaats de gevoelens te willen vertolken van voorgangers prof. Suringar en prof. Ja&se, en van de vroegere hortulani, de beeren H en E. Th. Witte. Spr. ziet in den neer Mater een levend getuigenis van het doelbewust streven gedurende een 350- ktige ontwikkeling van den Academietuin offreerde yen tenslotte een gouden horlogeketting benevens de gouden draag- "kiaille der- Oranje Nassau-Orde. heer J. G. Ballego schetste uitvoerig tele verdiensten van den heer Mater ï^r den tuinbouw en bood hem namens eet hoofdbestuur van de Mü. voor Tuin- touw en Plantkunde de zilveren eere- JMaille met. bybehoorend diploma en «men. de afdeeling Leiden en omstreken kleurets aan. De heer Taffijn. kasknecht aan den Hortus overhandigde een oorkonde met de namen van alle deelnemers aan het ge schenk: De heer M. Galjaard schonk namens de Tuiniers- en Bloemistenver. .Door Eendracht Verbonden" en den Bond van oud-leerlingen der tulnbouwcursussen een mand fruit, de heer Karstens, assistent aan het Bot. Laboratorium namens den staf een plaat van het in aanbouw zijnde kassencomplexmevr. KranenburgSie mens dankte den heer Mater voor zijn arbeid ten bate der Ver. tot bevordering der belangen van Slechthoorenden onder aanbieding van het lidmaatschap van ver dienste. prof. dr. H. J. Lam offreerde namens het Ryksherbarium een brie- venweger, de heer J. H. Kasten huldigde hem namens de afd. Leiden van den Neu tralen Bond van H.O.-personeel met een geschenk, de heer Veendorp droeg een tinnen vaas aan van de Ver. voor Schooi en Werktuinen en de heer E. Boeke besloot de ry der sprekers met de aanbieding van een portefeuille met inscriptie van de Leidsche Biologenclub. Al deze geschenken gingen gepaard met zeer waardeerende toespraken, waarop de heer Mater op de hem eigen bescheiden wijze met woorden van grooten dank reageerde. Tenslotte kwamen zeer velen den jubila ris persoonlijk complimenteeren. Buurtver. „Groenoord". Prijzenswaardig initiatief tot de stichting van een speeltuin. De nog jonge buurtvereeniging „Groen oord" naby den Haarlemmerweg heeft het stoute plan opgevat om in deze omgeving een sjpeeltuin te stichten, waaraan groote behoefte bestaat. Het bestuur is er niet in geslaagd voor de verwezenlyking dier plannen de finan cieel? medewerking van de gemeente te verkrygen, doch dat is voor het bestuur allerminst een reden geweest om by de pakken neer te zitten. Integendeel, dit is eerder een prikkel geweest tot nog grootere activiteit en met vereende krachten is men er in geslaagd een stukje land, onmiddellijk achter de buitenplaats „Groenoord" gelegen, dat in eigendom toebehoort aan de gemeente, doch reeds was verhuurd, onder te huren. Edoch, dit terrein verkeerde allerminst in een staat, dat het gemakkeiyk in te richten was als speeltuin. Een deel er van was tot voor kort nog bestraat, doch de klinkers zyn in verband met een wyziging in het stratenplan weggehaald, terwyi een ander deel meer overeenkomst vertoonde met een miniatuur-berglandschap dan met het omliggende vlakke polderland. Maar ook dat vormde voor het energieke bestuur geen beletsel om zyn plannen door te zet ten. Bestuursleden en buurtbewoners zyn sedert eenigen tijd dagelyks yverig in de weer om de kuilen en gaten op te vullen, waartoe de gemeente den benoodigden grond gratis levert. Een 63-jarige gepen- sionneerde tuinarbeider. de heer Kraan, nam uit pure sympathie voor het goede doel daarvan de leiding op zich en begin Juli hoopt men den tuin op feestelyke wyze te kunnen openen. Gezien de zeer bescheiden middelen kan het spelmaterieel uit den aard der zaak niet wedijveren met dat van de alhier be staande speeltuinen. Er komt voorloopig een zandbak ter grootte van 180 vierkante meter, een 12- tal lage schommels, 3 of 4 wipplanken en een korfbalpaal benevens een aantal lage bankjes. De opening is voorloopig vastgesteld op 6 of 13 Juli en zal. zooals reeds gezegd, op eenigszins feestelyke wyze geschieden. Het bestuur heeft dit feit dienstbaar wil len maken aan de propaganda en voor dezen dag een sprookjesoptocht ontwor den. waarvoor de 3 Octobervereeniging en het Leidsch Politiemuziekgezelschap spon taan hun daadwerkelyke medewerking toe zegden De 3 Oct.-Ver. stelde een drietal praalwagens beschikbaar, terwyl de poli tiemannen den stoet muzikaal zullen op luisteren. De voorzitter, de heer J. van Houten, toonde ons gistermiddag met be- grypelyken trots een aantal schetsteeke- ningen van de hand van den heer W. J. van Stralen, die een goed beeld gaven van den kieurigen stoet, zooals deze minutieus v/ordt voorbereid. Vrywel alle sprookjes figuren komen er in voor: Roodkapje, het Ezeltje-strek-je. de Schoone Slaapster, de Gelaarsde Kat. Sneeuwwitje en de Dwer gen Asschepoes, Zwaan-kleef-aan, Klein Duimpje, Hans en Grietje met hun huisje, dat werkelyk geheel van koek en suiker goed zal worden opgebouwd en nog vele andere „beelden uit de kinderjaren". Het slotstuk wordt gevormd door een wagen, waardoor wordt opgewekt de ver- eeniging financieel te steunen. Hetgeen zij, en door het sympathieke doel en door den veelbelovenden opzet van haar plan nen, trouwens alleszins verdient! Paukenpaard aan 6 R.V.A. overgedragen. BEROEP AANGENOMEN. Dr. J. G. Ubbink, Geref. predikant te Zevenhoven heeft het door LeidenNoord- wyk op hem uitgebrachte beroep als pre dikant in algemeenen dienst by de Geref. Kerken in Hersteld Verband aangenomen. Groote belangstelling op het Schuttersveld. Onder zeer groote belangstelling heeft de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuizen, gistermiddag op het Schutters veld het geschenk van de Leidsche burgerij aan het 6e Regiment Veldartillerie, het paukenpaard, waarvan wij eenigen tyd ge leden een foto in ons blad publiceerden, aan den commandant van dit regiment, overste C. de Iongh, overgedragen. Onder de aanwezigen merkten wij om. op de besturen der Drie-October Vereeni- ging. van V.V.V.. L.S.C., V.V.S.L. en U.S.L.B. Nadat het regiment zich in carré had op gesteld, nain de burgemeester het woord. Spr. wees er op, dat de waardeering van het Nederlandsche volk voor zyn weer macht niet altijd constant is. Toen er rond 1900 overal vredesconferen ties werden gehouden slonk de belangstel ling voor ons leger sterk, doch niet zoodra was de wereldoorlog uitgebroken of men droeg den militair als het ware op de han den. Na 1918 verminderde de belangstel ling weer, totdat men eenigen tyd geleden door verschillende omstandigheden tot de conclusie is gekomen, dat de weermacht grootere waardeering verdient, dan zij de laatste jaren ondervond. En hoewel, aldus spr., de directe aanleiding tot deze con clusie minder aangenaam was, toch hopen wij dat het Nederlandsche volk thans blyvend zyn sympathie aan zyn leger zal weten te schenken. In Leiden, zoo vervolgde spr., is de be volking in waardeering voor 6 R.V.A. nooit tekort geschoten en het verheugt ons dan ook ton zeerste, dat wy thans de gelegen heid hebben onze sympathie door middel van het paukenpaard te toonen. Laten wy hopen, aldus spr., dat het paard voldoet aan de eischen door den schoolmeester aan een paard gesteld, d.w.z. dat het steeds eerder aankomt dan zyn staart! Vervolgens droeg spr. het geschenk aan overste Iongh over. De heer W. v. d. Laan, voorzitter van de Drie-October Vereenlging voerde vervol gens het woord. Zooals bekend, heeft de Drie-October - Vereeniging aan bet comité dat zich be lastte met den aankoop van het paard een belangrijk bedrag geschonken. De heer v. d. Laan gewaagde van de groote verplichtingen, die de 3 October vereeniging aan het 6e R.V.A. heeft. Tel- kenjare. aldus spr., ondervinden wy op onzen reestdag van het regiment de grootst mogelyke medewerking, zonder welke onze optochten niet mogelijk zouden zyn. De vereeniging heeft van deze gele genheid om haar dankbaarheid te toonen dan ook gaarne gebruik gemaakt. Overste de Iongh. die als laatste spreker het woord voerde, onderschreef de woorden van den burgemeester, waar deze sprak over de stygende waardeering voor de weermacht. Deze belangstelling is door eiken militair met groote vreugde begroet, want evenals ieder ander ziet ook de militair gaarne dat het werk, waaraan hij zyn beste krachten geeft, door anderen op prijs wordt gesteld. Namens het regement dankte spr. alle schenkers voor him prachtig cadeau, dat hy in opdracht van den minister van Defensie aanvaardde. Zich tot den heer V. d. Laan wendend, zeide overste de Iongh: Gedurende 364 dagen van het jaar ben ik commandant van 6 R.V.A., doch op 3 October dan bent U het; op dien dag vind ik myn kazerne verlaten en de stallen leeg. Van deze jaar- lyksche ééndaagsche commando-wisseling werden echter voor het regiment nooit nadeelige gevolgen ondervonden en spr. gaf den heer v. d. Laan dan ook de verzekering ook in de toekomst op 3 October gaarne het bevel aan hem te zullen afstaan. Nadat een driewerf hoera op den burge meester was uitgebracht, richtte overste de Iongh zich in zeer waardeerende woorden tot kapelmeester Stolk, wien hy het pau kenpaard overdroeg en tot wachtmeester Grondel die het paard africhtte. Hierna werd het Wilhelmus gespeeld, ge volgd door een marsch door de stad. WINKELIER SLACHTOFFER VAN WISSELTRUC. Een onbekende juffrouw, die gistermid dag by den winkelier H. aan de Breestraat een prentbriefkaart kocht, betaalde met f. 25.terwyl zy den winkelier verschil lende aanwyzlngen gaf over den vorm. waarin zy het wisselgeld wilde hebben. Al pratende kwam zy achter de toonbank en terwyl de winkelier het wisselgeld uittelde zag zij kans het bankbiljet van f. 25 weer in haar taschje te werken en met f. 49.95 stapte zy enkele oogenblikken later de Breestraat op. Toen de winkelier het bedrog bemerkte, waarschuwde hy de politie, die onmiddel- lyk een onderzoek instelde, tot nu toe echter zonder resultaat. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR IIEILOO. Per speciale processie-trein vertrokken hedenmorgen te 8 uur 35 circa 600 pelgrims onder leiding van kapelaan Verhoofstad naar de bedevaartsplaats van O. L. Vr. Ter Nood te Heiloo. Te kwart voor acht hedenavond worden de bedevaartgangers terug verwacht. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. J. Laman, incasseerder bii de Amsterdamsche Bank N.V., bykantoor Lelden (Fa Lezwijn en Eigemani. den dag waarop hy vóór 25 jaar bii deze instelling in dienst trad. Van morgen werd de jubilaris door de direc tie ontvangen, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde Namens het perso neel der Bank werd de heer Laman toe gesproken door den heer J. Martijn. die naméns de collega's een geschenk aan bood. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. Men schrijft ons: Hoewel het weer niet aanlokt tot uit gaan, de oudjes zyn er vast van overtuigd, dat het den 21sten Juni een dag vol zon zal worden, zoodat het bezoek aan den Dierentuin een genot zal zyn. 440 personen, hoe krygen we ze er heen. zucht het „comité", als de auto's zoo slecht „binnenkomen". Autobussen byhuren, zelfs tegen gereduceerden prijs, kost geld, veel geld en al is daarvan reeds een gedeelte bijeen, een tocht van enkel autobussen zou geen jubileumtocht zyn. Eén lange stoet van auto's en bussen met stralende oudjes en vroolyke bestuurders, vlaggen, politie voorop, dat maakt het echt. dan zijn we pas uit! Eén middag eens alle zorgen ver geten. welke autobezitter zou daartoe niet willen meehelpen? Zoo'n middag wordt gratis door het Comité aangeboden, als u de lyst ingevuld terugzendt aan mej. v. d. Velden, Rapenburg 19. Het geld dat over is, willen we besteden aan.maar neen. die verrassing voor de oudjes bewaren we tot het laatst. We wil len dat nog maanden na dezen dag een ieder over dezen tocht spreekt en er een lach blijft zweven over mkeer dan 400 rim pelige gezichten. Het gironummer va» het Comité is 327568. AFSCHEID VAN DEN HEER C. W. HUIBREGTSEN. Als hoofd van de Opleidingsschool voor U.L.O., 3 Octoberstraat. Gistermiddag had het afscheid plaats van het hoofd der openbare opleidingsschool 3 Octoberstraat, den heer C. W. Huibregtsen, welk afscheid op verzoek van den scheidende in intiemen kring, plaats vond. Aanwezig waren het personeel der school, de ouder commissie, eenige oud-leden der commissie en oud-collega's van den heer Huibregtsen. Alleefeerst werd het woord gevoerd door den oudsten onderwijzer den heer J. Otto. die den heer Huibregtsen schetste als hoofd en als collega. Hy bood hem namens het personeel boeken en een bloemstuk aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter der oudercommissie den heer G. Buytendorp. die den vertrekkende na mens alle ouders bedankte voor hetgeen hy als hoofd der school voor de kinderen had gedaan. Hy bood namens de ouders een ge schenk en bloemen aan. Vervolgens de oud-voorzitter der ouder commissie de heer A. J. Nyholt. die den heer Huibregtsen als mensch en vriend hul digde. Tenslotte werd door een der oud-onder- wyzers den heer J. Cattel nog het woord gevoerd. Spr. herinnerde aan den aanger.a- men tyd. welke hy als onderwyzer bij den heer Huibregtsen had doorgebracht. Alle sprekers huldigden ook mevr. Hui bregtsen. die naast haar echtgenoot zooveel voor de school heeft gedaan. De heer Huibregtsen beantwoordde de sprekers uitvoerig en memoreerde de goede verstandhouding tusschen hem en zyn per soneel, waardoor het mogelyk is geweest, steeds in aangename sfeer te kunnen sa menwerken. Hierna bleven allen nog gezellig byeen. waarby tevens van de gelegenheid gebruik werd gemaakt door de genoodigden om persooniyk van den heer Huibregtsen af scheid te nemen. BINNENLAND. Te Amersfoort is hedenmorgen het tweede escadron pantserwagens officieel opge richt. (Laatste Berichten, le Blad). Vragen aan de regeering over de centrale luchthaven. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). BUITENLAND. De luchtbombardementen in Spanje. (Ié Blad). Verlangens van den Japanschen handeL (Buitenland, le Blad). Weer een incident in Eger. (Laatste Berich ten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving is, onder invloed van een nieuwe depressie in de Golf van Biscaye, toenemen de bewolking met. regen waar schijnlijk. Ook de wind zal tijde lijk weer tot krachtig toenemen. LEIDSCHE SPAARBANK. By de Leidsche Spaarbank is in de maand Mei 1938 ingelegd f. 476.145.06 en terugbetaald f. 466.288; 111 nieuwe inleg gers zyn ingeschreven en 136 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het te goed der 19.021 inleggers, inclusief 1555 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Mei 1938 f. 9.503.103.65. In 5158 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 15.398.50. DE BLAUWE WEEK-ACTIE. De straatdemonstraties van het Leidsch Drankweercomité worden morgenavond besloten met een optocht, wederom onder begeleiding van de Post. van de Kaasmarkt. De stoet gaat via Koppenhinksteeg. Hoogl. Kerkgracht. Nieuwstraat, Burgsteeg. Koorn- brugsteeg, Breestraat. Rapenburg (W.Z.), Kaiserstraat, Witte Singel. Heerenstraat naar de 3 Octoberstraat, alwaar het woord gevoerd zal worden. Vervolgens trekt men via Heerenstraat Koninginnelaan. Zee manlaan Thorbeckestraat, Zoeterwoud- sche Singel, Zylsingel naar de Munniken- straat.. alwaar opnieuw gesproken zal wor den. Daarna gaat de optocht via Zylsingel, Haven, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht naar de Kaasmarkt, waar de demonstraties gesloten zullen worden. De landeiyke actie wordt besloten met een groote demonstratie op Tweeden Pinksterdag te Rotterdam. PLANTSOEN-CONCERT. Mocht het concert van het Muziekgezel schap ..Orpheus" in het Plantsoen morgen avond door .slecht weer" niet kunnen doorgaan, dan zal dit tydig bekend ge maakt worden door middel van de beken de borden aan het politiebureau, Zonne- veldtstraat, politie posthuis aan de Steen straat en de brugwachters-posthuizen: Marebrug, Havenplein. Singelbrug. Blauw- poortsbrug, Schrijversbrug en Rijnzicht- brug. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. W Wyzigingen: F. W. Donkers. Haarlem merstraat 253, Leiden, drogisterij, tevens fotohandel. Vestiging filiaal: Lage Rijndyk 46, Lei den, o.d. naam: Drogisterij „Kruidenhuis De Ryn". J. van 't Wout, Voorstraat 1. Noordwyk, kruidenierswinkel: fouragehandel. Wyziging uitgeoefend bedrijf: de krui denierswinkel is overgegaan aan: H. van 't Wout. die deze voortzet o.d. naam: H. van 't Wout v.h. J. van "t Wout. TRAGISCH STERFGEVAL. Ter gelegenheid van het 55-jarig huwe- lyksfeest van het echtpaar v. W. werd gisteravond door een muziekvereeniging voor zyn woning in de Alexanderstraat een serenade gebracht. By een rondedansje werd de 84-jarige weduwe J. B.—v. d. T. plotseling onwel, zy werd direct naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. By aankomst aldaar was zy evenwel reeds overleden. Voor het examen apothekers-assistent slaagde alhier mej. E. Edenburg uit Rot terdam. Aan de reserve-eerste-luitenants G. P. A. Simonis en W. A. Terwogt, beiden van 4 R. I. alhier, is met ingang van heden eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Heden heeft dr. L. D. Brongersma, toegelaten als privaat-docent in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Ryks- universiteit alhier, zyn functie aanvaard met een openbare les in het klein audito rium over het onderwerp „Het belang van anatomisch onderzoek voor de syste matiek". Het bestuur der Leidsche Geologische Vereeniging heeft zich voor het vereeni- gingsjaar 1938/1939 als volgt samengesteld: H. C. Raasveldt. praeses; S. van der Heide, ab-actis; mej. C. Yspeert, quaestrix, en R. de Wit, assessor.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1