LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 31 Mei 1938 KRUSCHEN SALTS ViSSCHERIJ-SERICHTEN RECHTZAKEN Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! DJ ARBEIDSKWESTIE BIJ DE KUNST- zANDSTEENFABRIEK „ARNOtTD" jn vervolge op het verslag betreffende iie behandeling van de Arbeldskwestie bij Je Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te nnieeom voor den Hoogen Raad zij aan Jet pleidooi van mr. van Oven nog het vol einde ontleend Voor de invoering van het tweeploegen- slelsel was echter een grondige reorgani satie van het bedrijf noodlg en de „Ar- raod" heeft daaraan toen 1,2 mlllloen widen besteed. Ook daarna heeft de „Ar- rond" steeds volledige medewerking ge lild en volgens pleiter mocht de directeur Jit de verschillende hem in den loop der iartn gedane toezeggingen, welke voor de rechtbank ziin bevestigd door den direc- -ur-generaal Zaalberg en Hacke. volko men te goeder trouw meenen, dat na Oc tober 1137 wederom van art. 24 afwijken de vergunningen zouden worden gegeven. oo!< al heeft minister Slingenberg de kalk- andsteenfabrieken uit. het werktijdenbe sluit geschrapt, toch mocht de directeur op mjnd van de gedane toezeggingen aanne men dat hij bi) het voortgaan op den ouden voet niet ln overtreding was, waar- ba nog komt, dat een terugkeer tot het éénploegenstelsel voor de fabriek onmoge- Bilc is Pleiter wees er voorts op. dat art. g, ia'6 voor het niet-strafbaar oordeelen Iwee eischen stelt. nl. ten eerste, dat de handeling onder de gegeven omstandighe den als gerechtvaardigd moet worden be schouwd en ten tweede, dat van afwljkln- jin der voorschriften onverwijld daarvan mededeeling moet worden gedaan aan het districtshoofd der arbeidsinspectie. Wat het eerste punt betreft, constateer de mr. van Oven, dat het hier betreft een beschouwing van den feitelijken rechter, ic'ke beschouwing in cassatie niet kan Korden getoetst. Wel ls zulks het geval met het tweede punt, doch hierover ls ln bet cassatiemiddel niets te vinden. De groote vraag ls thans, of de „Ar noud" op den ouden voet kan blijven werken en ten aanzien hiervan stelt de directeur zich op het standpunt, dat. hij op grond van de geheele voor geschiedenis alsnog recht blijft hou den op een vergunning. Wat de cassatie tenslotte betreft, zeide mr. van Oven. dat de Hooge Raad niet ten principale recht zal kunnen doen. wan nier hij ambtshalve tot cassatie zou be iluiten, Immers, voor de rechtbank zijn toe verweren gevoerd, waarvan na ge- pondbevinding van het eerste de recht bank het tweede niet verder heeft onder recht. Bij eventueele cassatie zou de zaak derhalve voor het onderzoek van het twee- d: verweer naar de rechtbank moeten worden teruggewezen. Daarna pleitte mr. O. van der Goot, die lüereerst uitvoerig de geschiedenis naging tan de totstandkoming van art, 83 lid 6 der Arbeidswet, en daarbij het oordeel seergaf van den heer Zaalberg als auteur an deze wetsbepaling De heer Zaalberg inklaarde voor de rechtbank, ten aanzien lan de in het artikel genoemde „gegeven .standigheden", dat het artikel inder tijd aio ruim mogelijk is gesteld, omdat bel ónmogelijk was. alle omstandigheden, die zich zouden kunnen voordoen, te voor- nen. Wat onder die „gegeven omstandig- teden" valt, is aan den rechter ter be- item» overgelaten. Uitvoerig betoogde pleiter vervolgens. Jat voor de „rechtvaardiging onder de ge- toen omstandigheden" voor de toepasse lijkheid van art. 83 lid 6 niet a fortiori als i.ch kan worden gesteld, dat „onmiddel- ,'t moest worden gehandeld" in dien zin. Kt de omstandigheden, die tot de onwet- t;e handeling noopten eerst zijn geboren tak voor het oogenblik, waarop die han- feüng moest geschieden. Natuurlijk zal. wanneer de omstandig- teden veel eerder reeds aanwezig waren, in 'ele gevallen door den rechter het beroep <J art. 83 kunnen worden afgewezen, om- al aanpassing aan die omstandigheden bin ten tijde van de overtreding zal zijn -nacht of verlangd, doch in beginsel mag '-et reeds zonder meer een beroep op niet '«middellijk tevoren opgetreden omstan- -dheden. die tot de overtreding zouden ribben gedrongen, worden verworpen. Ge ul voor geval moet worden onderzocht. Het beroep op vroegere gebeurtenis sen, is in de onderhavige zaak gedar omdat daardoor is ontstaan thans een toestand, die dwingt en dringt om te werken op een wijze, die afwijkt van Jd. 24 der arbeidswet. De „Arnoud" kan thans niet meer terug uit den toe stand, welke met medewerking der re- Wring ten koste van buitensporige "Hers is geschapen. De fabriek zou an jers niet loonend meer kunnen wer ken en ten gTonde gaan. Een verzet Jaavtegen is volgens pleiter dan ook 'eer zeker volkomen gerechtvaardigd. "fr is derhalve van oordeel, dat met '-"t ten deze een beroep op art. 83 kan J5® gedaan en dat de rechter deze be- «"8 met juistheid heeft toegepast. °en breede zette mr. van der Goot nog uiteen, dat de directeur van trnoud" mede vrijuit gaat, omdat hij jehandeid ter uitvoering van een fes voorschrift van art. 28 lid 5, het- V °et tweede voor de rechtbank gevoer- "'erweer betreft. .procureur-generaal zal op 7 Juni con. hemen. baagsch gerechtshof. inwoners van Bodegraven •«offer van sluw iHilversumsch koopman. V et fe-t- dat twee inwoners van iQdJP van dfk aandeelen in de „Ne- fcithiS v Be!e~aings Unie" niets dan ^:jmt i! °ehad. heeft een slim ti koopman gebruik gemaakt fcn^00i^le lieden op afbetaling er Belgische premieloten tegen veel te hoogen prijs en op zeer onvoor- deelige voorwaarden bil te laten koopen. De beide slachtoffers, die de aandeelen in de N.B.U hadden gekocht, moesten daar steeds meer geld op bijbetalen, tot dat dit hen verveelde en zij zeiden: „Geen woord mee; er over en geen cent meer er voorwaarmee zij alle vertegenwoor digers van de NB.U afpoeierden. Op een dag evenwel kwam de Hilver- sumsche koopman, die een ander geluid deed hooren. Hij zelde namens den Staat der Nederlanden te komen want de staat had zich het lot van de gedupeerden der NB.U, aangetrokken en wilde hen schade loos stellen. De koopman toonde groote papleren met de kop „Hollandsche Com missie-Bank voor Staatsaandeelen". Dat wekte vertrouwen en de eenvoudige Bode gravers glnven op de transactie met den sllmmen koopman in. Zij betaalden f. 50 en teekenden een stuk, waarop zij zich verplichtten elke drie maanden nog f. 10 te storten, totdat er ln totaal f. 300 was betaald. Voor die f. 300 kregen ze Belgi sche premieloten ter waarde van pl.m f. 217 Bovendien ontvingen ze. voordat de f. 300 geheel betaald was. geen rente en hadden slechts een beperkte trekkings kans, Het is duidelijk dat de twee Bode graaf sche ingezetenen, die al zooveel schade door N.B.U hadden ondervon den, alleen door allerlei voorwendsels tot de nieuwe transactie waren bewogen. Voorwendsels, welke de koopman voor de rechtbank brachten, welk college hem wegens oplichting tot een jaar gevange nisstraf veroordeelde. Van dit vonnis is hij in hooger beroep gekomen en gisteren stond hii voor het Haagsche Gerechtshof terecht. De procureur-generaal vorderde beves tiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger achtte de oplichting niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 13 Juni. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor hot kantongerecht alhier terecht staan een automobilist uit Rot terdam. omdat hy bij de Geversstraat te Oegst- geest met zijn auto plotseling ere trambaan was overgestoken, terwijl een tramtrein der N.Z.H. T.M. naderde. Hoewel de trambestuurder on middellijk geremd had. was een botsing tus- schen tram en auto gevolgd. Eisch f. 20. boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Een bollenkweeker uit Rijnsburg moest terecht staan, omdat hij zonder vergunning van den minister en zonder aangesloten te zijn geweest bij de Ned. Slerteeltcentrale te Rijns- burg late tulpen had geteeld. De controleur der Ned. 8ierteeltcentrale de heer G. Bosman ver klaarde. dat verdachte bij de Koestraat te Rijnsburg volgens opmeting door den heer G. J. M. Bakker uit Leiden 5 are en 17 centiare late tulpen had geteeld. Het O.M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte f. 50.boete of 50 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 30 boete of 10 dagen hechtenis. Een inwoner uit Leiderdorp moest terecht staan omdat hij Iemand met een motorbakfiets had laten rijden, waarvan de remmen in on deugdelijken toestand verkeerden. Elsch f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak f- 10.— of 4 dagen hechtenis. Een Haagsch automobilist moest terecht staan omdat hy op den H. Ryndyk op de Wilhelminabrug een Wielryder had ingehaald en plotseling zonder eenige waarschuwing naar rechts was uitgeweken en den weg voor den wielrijder had afgesneden. Deze wielrijder, de veldwachter A, G. Vet uit Zoeterwoude. ver klaarde dat hy door geheel rechts uit te wyken, aan een aanryding ontkwam. Eisch f. 15. boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. W. D. uit Leiderdorp moest terecht staan, omdat bij de Schouw gebleken was. dat hy na latig was geweest ten aanzien van het onder houd der Pothuisbrug aan den Lage Rijndyk te Leiderdorp waartoe hy als eigenaar verplicht was. waardoor de brug bouwvallig was gewor den. De heer K. Brug. burgemeester van Lei derdorp verklaarde dat verdachte reeds meer malen door B. en W. gewaarschuwd was. om voor het onderhoud van de brug te zorgen, maar dat door verdachte hieraan niet was voldaan. Op verzoek van mr. Spreü. den raads man van verdachte, werd een gewezen buur man. de heer W. H. van Dommelen gehoord, die verklaarde, dat hy ook in de helft van de kosten had bygedragen om de brug te herstel len. Mr. Sprey toonde daarna aan. dat zyn cliënt niet de eenige man is. Burgemeester Brug bestreed dit: verdachte had zelfs een verzoek tot B. en W. gericht om deze brug over te nemen. Verdachte heeft groot belang by het onderhoud der brug. daar ook het water onder de brug hem toebehoort. Mr. Spreü ontkende de verplichting tot onderhoud, vooral omdat hier de vraag is: wie is de eigenaar? De bur gemeester verklaarde nogmaals dat verdachte als eigenaar is aangewezen en dus ook voor het onderhoud der brug moet zorgen. Het O.M. eischte tenslotte f. 6.boete of 2 dagen hech tenis. Mr. Sprey hield een uitvoerig pleidooi om aan te toonen dat het hier een principeele kwestie betreft. Over 14 dagen zal de kanton rechter schrlfteiyk vonnis wyzen. J. P. van E. uit Den Haag moest terecht staan, omdat hy met zyn auto by de nieuwe Haagbrug-Wltte Singel geen voorrang aan het recht er verkeer had verleend, met het gevolg dat hy in botsing kwam met een auto, welke van rechts kwam. Elsch f. 15.— boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. H. G„ winkelier te Sassenheim moest terecht staan, omdat h(J ln zijn winkel zonder ver gunning van de Ned. Zuivelcentrale en zonder dat hij was aangesloten bij de A.N.V. consump- tiemelk had afgeleverd en verkocht. Verdachte erkende dat hij de melk had verkocht. Hij had vroeger in Voorhout gewoond en daar in Voorhout de verkoop der melk vrij was een groote hoeveelheid consumptiemelk in koop gehad. Toen hij naar Sassenheim verhuisde, had h(j zich met een request tot den minister gewend, maar zijn verzoek was afgewezen. Het O.M. wees verdachte er op dat hij bij herhaling door den hoofdcontroleur van de Ned. Crisiszuivelcentrale gewaarschuwd was. maar toch met den verkoop was doorgegaan. In dit verband eischte het O.M. f. 50 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het bedrog. Een steuntrekkende uit Alphen aan den Rijn zou niet precies hebben opgegeven wat de gezinsinkomsten waren. Dat was in ieder geval gebeurd, doch de vraag was. of hij opzetteliik onwaarheid had gespro ken. dan wel dat zijn dochter hem be drogen had. Het laatste bleek het geval te zijn, want de dochter vertelde nu zelf dat zij haar vader maar wat had voor gelogen. De officier had op grond hiervan geen bewijs van het opzettelijk verzwijgen van inkomsten, en hij moest vrijspraak vra gen. Alleen maakte de officier de opmer king dat door dergelijke dingen de recht spraak toch wel wat ln moeilijkheden raakt, en er toch wel een mouw aan ge past zal moeten worden. In ieder geval werd verdachte nu vrijgesproken. Gas-diefstal. Inplaats van dubbeltjes, wierp een In woner van Noordwijk aan Zee plaatjes ln den gasmeter, hetgeen een strafbare han deling is. Voor diefstal van gas stond hij terecht en bekende. Alleen, telkens als de meter gelicht werd, zuiverde hij het bedrag aan. De controleur van het gemeentelijk gas bedrijf te Noordwijk vertelde dat hij ver dachte al eenige malen had gewaarschuwd voor de onjuiste methode om aan gas te komen. De officier vroeg f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, hetgeen hij zelf nog een elementen elsch vond. De verdachte beloofde beterschap, en zou voortaan gelijk betalen De politierechter liet gelden dat ver dachte zeker niet het oogmerk heeft ge had tot wederrechtelijke toeëigenlng van het gas, en legde f. 5 subs. 5 dagen op. De uitzoek. Toen hij in Zevenhoven werkzaam was by den landbouwer v. d. St.. zou een ar beider dien hebben benadeeld voor een leeren Jas. Behalve dit feit, zou de arbeider ook nog andere diefstallen hebben gepleegd. De zaak heeft de vorige week al ge diend, en toen had de verdachte gezegd, dat hy de jas best mocht dragen, want er stonden andere vorderingen tegenover. Er was voorts nog een kwestie over een geit, een waschmachine en konijnen, het geen een heel ingewikkelde historie op leverde. Er kwam een getuige vertellen dat hy d^r verdachte meermalen met de jas aan by den benadeelde op bezoek had zien komen; van andere zyde werd dit weer bestreden. Het geval was nog niet uit te zoeken, en daarom werd het weer aangehouden, om nieuwe getuigen te hooren. Gestolen rijwiel. Ten nadeele van v. d. Sluis te Sassen heim was een rijwiel gestolen, waarvan de dader nu ln de verdachtenbank stond en bekende. Volgens den officier in zyn requisitoir, is verdachte een heel verwend jochie, dat nooit behooriyk ls aangepakt En daar om wilde de officier hem eens leeren zich beter te gedragen en vroeg drie maanden gevangenissstraf voorwaardelijk en drie onvoorwaardeiyk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger pleitte clementie. De politierechter gaf verdachte eerst een behooriyke vermaning, en legde toen f40 boete subs. 40 dagen hechtenis en nog voorwaardelyk vier maanden gevangenis straf met een proeftyd van drie jaar op. Het verhaal. By een garagehouder te Boskoop had de koopman H. M" V. uit Den Haag een heel verhaal gedaan- omtrent de levering van taximeters, dlènll zeer goedkoop kon betrekken. Om die meters te koopen, gaf de garagehouder eerst f. 25 ter leen en la ter nog f. 10. Het verhaal bleek echter verzonnen te zyn, zoodat Z. terecht stond wegens op lichting. Nadat de benadeelde garagehouder me- dedeelingen had gedaan en ook verteld had dat de schade was vergoed, meende de officier dat verdachte al meer onjuiste handelingen heeft begaan, en er nu maar eens rustig over moet nadenken. Daarom vroeg hy twee maanden gevangenisstraf. Na pleidooi van den verdediger, legde de politierechter f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis op. en voorwaardelyk vier maan den gevangenisstraf met proeftyd van drie jaar. De accu. Van iemand ln Alphen aan den Rijn had de scheepsbouwer V. een accu van een bootmotor in bewaring gegeven. Maar toen V. om zyn accu kwam. liep het fout. waar door de bewaarder nu in de verdachten bank stond. De 80-jarige V. werd als getuige gehoord en deed het verhaal over de accu. Daar wist de verdachte niets meer van. want zyn knecht zou deze ln ontvangst hebben genomen. „Ik heb al dikwyis met hem er over gesproken", zei V. Een getuige uit Den Haag afkomstig, zei dat hy een accu van verdachte had gekocht. De officier vond echter geen bewijs dat verdachte opzettelijk de accu had verduis terd en vorderde vrijspraak, waartoe de politierechter besloot. Onjuiste incasso. Een reiziger uit Alkemade Inde geld voor de door hem vertegenwoordigde firma, maar hy droeg niet alles af; in totaal zou hij plm f. 150 hebben achtergehou den, zoodat hy zich wegens verduistering had te verantwoorden. Hy bekende de fouten. De officier kon uit het rapport over verdachte niet precies concludeeren hoe hy bekend staat, want verdachte is öf dom, öf geslepen. In ieder geval, de offi cier zag geen termen tot een voorwaar- delyke straf en vroeg drie maanden on voorwaardelijk. Verdachte vertelde dat hy al aan het terug betalen is, waarmede de politierech ter rekening hield en f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis oplegde, en voorwaarde lyk drie jaar gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Het wordt geprobeerd. Een boomkweekersknechtje uit Boskoop nam een dynamo weg, en stond nu voor diefstal terecht. Er was een reclasseerlngs- raöport, dat het nog eens met verdachte wilde probeeren. Bovendien was er een brief van den pa troon van verdachte, die goede dingen over hem zei. De officier wilde daarom volstaan met twee maanden gevangenisstraf voorwaar delyk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis werd conform den elsch. Lood-diefstal. Terzake diefstal van lood, stond een los-werkman uit Lelden terecht. Verdach te bekende. De officier deelde mede dat het rapport over verdachte niet byster gunstig Ls. want hij heeft ook al eerder terecht gestaan. Het advies om het nog eens met ver- Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen tl) zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Ï480 Unset. Mea l duchte te probeeren, wilde de officier op volgen, en vroeg vier maanden gevange nisstraf voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Over een teeltvergunning. Er waren met een teeltvergunning op een stuk land te Oegstgeest minder Juiste dingen gebeurd, want een kweeker zou voor de overdracht der vergtinning een valsche handteekening hebben geplaatst. Het werd een heele uitzoekery, want het land behoort aan het Gasthuis te Kat wijk aan Zee, doch ls ln huur en onder verhuur gegaan. De politierechter en of ficier moest er met behulp van den secre taris der Landbouw Crisisorganisatie te Lelden een heel poosje aan puzzelen en toen was het geval nog niet uitgezocht. De politierechter vond het overigens wel tijd worden, dat meer doeltreffende rege lingen voor de administratie en controle van teeltvergunningen en overdrachten worden getroffen. Zoó kan bijna niemand er uit wijs worden, meende hij. De officier vond het óók nog noodlg meer getuigen over deze kwestie te hoo ren, om welke reden besloten werd de zaak nog aan te houden. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen, wer den de navolgende verstekvonnissen gewe zen wegens overtreulng der algerneene politieverordening der gemeente Alphen; B. W. W., dom. te 's-Gravenhage f. 2, subs. 1 week tuchtschoolstraf; overtreding mo tor- en rywielreglement: R. k. f. 1.50, subs. 1 week tuchtschoolstraf; H. v. d. K. te Delfzijl f.15. subs. 10 d.: H. v. d. B. te Westzaan f. 3.50, subs. 4 d.; J. C. v. W. te Papekop f.3, subs. 3 d.; J. C. D. te Haren idem idem; L. M. de B. te Zoeterwoude f. 1.50 subs. 2 d.; P. C„ idem; N. v. B. te Leiderdorp f.2. subs. 2 d.; Chr. de Gr., idem; D. G. v. d. H. te Hazerswoude, idem, J. C, B., Idem; J. C. B. f 1.50 subs. 1 dag; overtreding arbeidswet: C. M. H„ 2 x f.3 subs. 3 d.; overtreding VlsscherywetJ. J. R. te Poeldijk f. 3, subs. 3 d. met verbeurd- verkl. inbeslag genomen vischtulg; Leer- plichtwetovertieding: P. K. te Nieuwkoop 14, subs 4 d.; H. P., Idem; C. N, R., idem. Waar geen woonplaats is vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Run». VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 30 Mei 1938 Tarbot 86—72 et. per kg.; Tong 120—78 ct. idem; Heilbot 11280 ct. idem; Griet f.33. 12.50 p. 50 kg.; Groote schol f.28.—23.idem; Middel schol f. 21.5020— idem; Zetschol f.19. —13.idem; Kleinschol f.20.—6.idem; Schar f. 7.503.50 idem; Tongschar f.20.17.idem; Poontjes f.4.301.idem; Groote schelvisch f.18.14.idem; Middel schelvisch f. 12.50 8.50 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 12.—6.70 idem; Kleine schelvisch f.6.503.60 idem; Grooe gul f.11.7.idem; Kleine gul f. 10.50 —3.70 idem: Wijting f.4.66—2.70 idem; Makreel f. 8.204.40 idem; Kabeljauw f.36.—15.50 per 125 kg.; Vleet f.2.70 per stuk, Leng f. 1.15 0.75 idem; Koolvisch f. 0.55—0.50 idem. Aan den afslag 6 trawlers: IJM. 77 met f.1800; IJM. 83 met f.1600; IJM. 95 met f.2050; IJM. 39 met f.2360; IJM. 2 met f.2090: IJM. 73 met f.2540 en 8 loggers: KW. 101 met f.1080; KW. 48 met f.510; KW. 75 met f.650; KW. 154 met f.600; KW. 36 met f.630; KW. 110 met f.700; KW. 125 met f.550; KW. 40 met f.580. Rijksbemiddelaar stelt reeders en visschers arbitrage voor. Monsteren in afwachting der beslissing. D eryksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft een schrijven gericht aan de Ree- dersvereeniging en de drie betrokken werkne mersorganisaties in zake het conflict in de haringvisscherij. De strijdende partyen hebben zich zoo schrap gezet, aldus de ryksbemiddelaar dat een oplos sing slechts schijnt te kunnen worden gevonden door een volledige overwinning van een van de beide party en. Daarmede zal nog geruime tijd gemoeid zyn. tot groote schade van het bedryf, de arbeiders en hun gezinnen en het algemeen belang. Daarom geeft prof Josephus Jitta in overwe ging. de geschilpunten door arbitrage te doen beslechten. De arbitrage zal over de volgende punten moeten beslissen Is het rcdelyk en billijk, gezien den toe stand der bedryven en de positie der arbei ders. de van arbeiderszijde geuite wenschen in te willigen, t.a.v. 1. de termynen van het binnenliggcn; 2. de tijden van rust binnen die termy nen; 3. eventueel perioden van „onafgebroken" rust; 4. het afrekenen per reis; 5. een verbod omtrent ontijdig uitvaren voor Katwijk en Vlaardingen; 6. het jaagloon voor Scheveningen en Katwyk; 7. een loonsverhooging van 2% per matro- zcndeel by de zoutvisschcry 8. de verhooging van het boetloon. 9. de uitbreiding van de sterkte der be manning. Partijen moeten zich verbinden in afwachting van de beslissing van den arbiter, waarmede wel ten minste 14 dagen gemoeid zullen zyn, te laten monsteren en te monsteren op de oude arbeidsvoorwaarden, aangevuld en gewijzigd VOOR WOENSDAG 1 JUNI. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. NCRV-Uitzen ding 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor ae Scheepvaart 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Berichten, Gram.müaiek 'Om 9.30 Oe- lukwenschen 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek 11.30 Reportage 12.00 Be richten 12.15 Gram.muziek 12.30 Apollo- kwintet en Gram.muziek 2.00 Voor Jeug dige postzegelverzamelaars 2.30 Vervolg van 11.30 3.30 Hollandsch Kamermuziekensemble en Gram.muziek 4.45 Felicitaties *-■ 5.00 iCln- deruurtje 5.45 Gram.muziek 6.30 Taalles en causerie over het Blnnenaanvarlngsrègle- ment 7.00 Berichten 7.15 Land- en tuin- bouwpraatje 7.45 Reportage 8.05 Berich ten ANP., Herhaling SOS-Berichten 8.15 Enkrateia-uur 9.15 Arnhemsche Orkeitver- eeniging 10.00 Berichten ANP 10.05 Voor amateur-fotografen 10.20 Vervolg concert 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg con cert U.30 Gram.muziek ca. 11.6(^-42.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 M. VARA-Uitz*nding 10.00—10.20 voorm. en 7.308.00 VPRO 8 Qf) Gram.muziek (Om 8.16 Berichten) 9.89 Keukenpraatje 10.00 Morgenwüding 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-bedryven —12.00 Gram.muziek <Om 12.16 Berichten) VARA-orkest 1.00 Grarnofoonmuziek 1.15 —1 45 Orgelspel 2.00 Knipcursus 2.30 Gra rnofoonmuziek 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gram.muziek 6.15 Esmeraldïiseptet 6.45 Causerie ..De oecumenische beweging" 7.00 Gram.muziek 7.06 Vocaal concert 7.30 Cyclus ..Ons werk en ons geloof" 8.05 Her haling SOS-Berichten 8.07 Berichten ANP. en VARA-Varia 8.20 Gram.muziek 8.50 Sylvia-Amusementsorkest 9.15 Radiotooneel 9.30 Het Amsterdamsche Joodsche koor en solisten 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA- orkest en soliste 10 45 Gram.muziek 11.16 De Ramblers en soliste 11.46—12.00 Gram. muziek. Droitwich, 1500 M. 11.20—11.60 Het New- English Trio 12.05 Pianovoordracht 12.45 Waiter Collins' orkest 1.35 Sportreportage I.50—2.20 Gram.muziek 3.10 Sportreportage 3.30 Jack Wilson's kwintet 4.05 Causerie over hobbies 4.20 Vesper 6.10 Gram.-muB. 5.20 Carroll Gibbons en de „Savoy Hotel Orpheans" 6.05 Sportreportage 6.20 Be richten 6.45 Landbouwpraatje 7.05 Orgel spel 7.35 BBC-Harmonie-orkest en solnst 8.20 Geraldo en zijn orkest 9.20 Berichten 9.40 Causerie ..Spain, both sides of the line" 10.00 BBC-Variété-orkest. koor en solisten 10 45 BBC-orkest 11.35 Joe Loss en zijn Band 11.50—12,20 Jazzmuziek (gr.pl.). Radio-Paris. 1648 M. 8 10. 8.559.05. 10.35, II.20 en 12.35 Gram.muziek 1.50 Zang 2.05 Gram.muziek 3.06 Viool en piano 4.20 Zang 4.35 Viool voordracht 5.20 Bailly- erkest 8.50 Cellovoordracht 9.20 Variété programma 10.5011.05 Or am.muziek. Keulen, 456 M. 6.50 Rheinische Landes- orkest 8.50 Orkest van den Rijksarbelda- öienst 12.20 Orkestconcert 1.35 Gram.- rr.uriek 2.30 Vroolyk concert 4.50 Landes- orkest Gouw Baden en Schrammelensemble 6.50 Pianovoordracht 7.30 Omroeporkest en solisten 8.20 Omroepkamerorkest. 9.20 Rijkszending: De Duitsche Himalaja-expeditie 9.50 Vocaal en instrumentaal concert 10.40 Omroep-Amusementsorkest 12.203.20 Om- roepschrammel-ensemble, Omroepdansorkest en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra rnofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepsalon- orkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Om- oepsalonorkest 6.50 Gram.muziek 7.20 Pïanovoordracht 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solisten 10.5011.20 Dansmuziek fgr.pl.). 484 M.r 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroppkleinorkest 1.50220 Gram.muziek 5.2(1 Gram.muziek met toelichting 6.20 en 7.05 Omroepdansorkest 7.35 Jazzmuziek fgr.- nl.i 8.20 Radiotooneel 10.3011.20 Omroep dansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.50 BerUjnsch Philhr.'-monisch Orkest (8.35—8.45 Declamatie) 9.20 Zie Keulen 9.50 Gram.muziek 10.20 Berichten 10.50 Trioconcert 11.05 Be richten 11.20 Omroep-Amusementsorkest en Blassorkest Pfleger 12.202.20 Zie Keulen (1.15—1.26 Tüdsein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VOOR WOENSDAG 1 JUNI. lstc Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro. Vara. enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Diver sen 10.35 Parys Radio 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Brussel VI. 14.20 Diversen 15.05 Parijs Radio 15.35 London Reg. 16.35 Parijs Radio 16.50 Keulen 17.20 Parys Radio 18.20 Brussel Fr. 18.50 Brussel VI. —20.20 Keulen 21.20 Parys Radio 22.50 Weenen of div. 4e Programma: 8.00 Brussel VL 9.20 Gra rnofoonmuziek G.R.D. of div. 10.35 London Reg. 12.50 Droitwich 12.35 London Reg. 15.10 Droitwich 18.45 Diversen 19.05 Droitwich. Wyzigingen voorbehouden. t.a.v. die punten, waaromtrent overeenstemming is bereikt. Ten aanzien van het binnenliggen en de periode van rust tydens het binnenliggen moet voorloopig gelden het voorstel van de reeders van 12 Mei J.l. Aan de beslissing van den arbiter zal terugwerkende kracht vanaf het tijdstip van het monsteren moeten worden ver leend t.a.v. de punten 6, 7 en 8. Zoodra partijen bericht zullen hebben, dat zy in principe tot deze arbitrage bereid zyn. zal een conferentie worden gehouden om de regeling van de procedure der arbitrage vast te stellen. In plaats van één arbiter zou men ook drie of vyf arbiters kunnen aanwyzen. maar dat zal naar ervaring leert het nemen van een beslis sing aanzienlijk vertragen. Wanneer partijen niet tot overeenstemming komen over de keuze van een arbiter, zou den minister van sociale zaken gevraagd kunnen worden een arbiter aan te wyzen. De ryksbemiddelaar geeft partyen dringend in overweging gezien de vele belangen, die met dit conflict gemoeid zyn, dit voorstel aan te nemen. DE „BETJE" NAAR DE WESTKUST. De motortrawler „Betje" Ro. 16, vertrekt a.s. Maandag van IJmuiden naar de Westkust om daar gedurende 3 maanden te gaan visschen. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Zwarte Zee" IJm. 94. 40 m. platvisch; 45 m. schelvisch; 100 m. braadschelvlsch30 m. gul; 10 m. makreel; 35 m. wolf en poon; 40 m. varia;. Totaal 300 manden, 300 st. ijskabeljauw en 840 st. styve kabeljauw. „Delft" IJm. 17. 85 m. schelvisch; 110 m. braadschelvlsch; 100 m. radio; 20 m. gul; 15 m. platvisch; 400 m. makreel. Totaal 730 manden en 175 st. styve kabeljauw. „Haarlem' IJm. 9. 35 m. schelvisch: 200 m. braadschelvisch; 15 m. wyting; 50 m. platvisch; 120 m. makreel; 30 m. gul; 50 m. wolf en poon; Totaal 500 manden en 100 st. styve kabeljauw. „Ewald" IJm. 48. Vangst onbekend. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11