Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Mei 1938 Uit de Rijnstreek AALSMEER. Afscheid van den heer Angenent. Gistermorgen heeft de heer A. Ange- jent te Lelmuiden, gedurende ruim 24 jaren als godsdienst-onderwijzer hier aan de Doopsgezinde Gemeente verbonden, we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, van de Westhill Zon dagsschool (kerkafdeeling) afscheid geno men. In tegenwoordigheid der kinderen, kerkbestuur, ouders, assistenten en oud assistenten, heeft de heer Angenent woor den van afscheid gesproken. Vervolgens heeft de heer J. Buk Wz., namens kinde ren en assistenten tot den vertrekkende het woord gericht en hem gedankt voor zijn gewaardeerden arbeid in al die jaren. Namens allen bood hij als stoffelijke be wijzen van erkentelijkheid den heer An genent een ruststoel en theemeubel aan. Verder voerden nog het woord de heeren Jb. Alderden Dz., namens het kerkbestuur en de heer J. Keessen Dz. als vriend. Van het kerkbestuur kreeg de heer Angenent een mooie ets als blijvend aandenken. Opheffing Diaconessen-arbeid. Het comité tot instandhouding van den Ned. Herv. Diaconessen-arbeid, heeft zich genoodzaakt gezien, het diaconessenwerk alhier op te heffen. O.m. was de finan- eieele basis van dien aard, dat eventueele voortzetting met een andere diacones, nu Zuster Adri Jansen naar Rotterdam terug geroepen en reeds vertrokken is, niet meer mogelijk. De patiënten worden nu verzorgd door de Zusters van „Het Witte Kruis". BENTHUIZEN. De oudste inwoner. Alhier is na een kortstondige ziekte de oudste inwoner der gemeente de heer M. Klomp overleden. Met genoegen kon men naar hem luiste ren als hij op zijn praatstoel zat, en ver telde over den vroegeren tijd. HAARLEMMERMEER. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. H. W. WIERDA. Bij de Geref. Kerk te Vijfhuizen. In de plaats van ds. N. Diemer, thans wonende te Haarlem die gedurende 20 Jaren in het belang van de Geref. Kerk te Vijfhuizen in Haarlemmermeer is werk zaam geweest en aan wien wegens gezond heidsredenen emeritaat werd verleend, werd ter voorziening in de daardoor ont stane predikants-vacature het beroep naar deze kerk aangenomen door cand. H. W. Wierda uit Haarlem-Noord. De nieuwe leeraar werd gistermorgen in "bovengenoemde Kerk. onder groote be langstelling in zijn ambt bevestigd door ds G M Boeyenga uit Haarlem, die daar bij tot tekst had gekozen 1 Handel. 1 8 middelste gedeelte: „En Gij zult Mijne ge- tuigen zijn". In de avondbijeenkomst hield ds. Wierda zijn intreepredikatie. Het kerkgebouw was ook thans weder geheel bezet. De predi kant sprak naar aanleiding van het tekst woord uit 1 Cor. 3 de laatste drie verzen: Niemand dan roeme op menschen, want alles is Uwe; hetzij Paulus, hetzij Apollos, hetzij Cefas, hetzij de wereld, hetzij leven hetzij dood. hetzij tegenwoordige hetzij toekomende dingen, zij zijn alle Uwe; doch rii zijn van Christus en Christus is God Aan het einde van zijn gloedvolle rede, t ;rd de nieuwe herder en leeraar harte lijk toegesproken door den voorzitter van ::n kerkeraad, den heer Van Wijk, ds. Hoorweg uit Haarlem namens de classis, ds. Diemer emer. predikant en door den evangelist den heer Brörens. Ds. Wierda dankte alle sprekers voor hun vriendelijke woorden en richtte zich verder tot den kerkeraad, de hoop uit sprekend op broederlijke samenwerking en verder tot de vertegenwoordigers van de omliggende Geref. Kerken. Ook zijn moe~ der, die de plechtigheid bijwoonde, werd door hem toegesproken, in hartelijke, treffende bewoordingen, die op allen een diepen indruk maakten. z Wielrijder door auto gegrepen. Zaterdagavond werd op den Sloterweg &n wielrijder, de heer S. uit Amsterdam, die links van den weg reed en bij het naderen van een auto zich nog snel naar den anderen kant wilde begeven, door het motorrijtuig gegrepen en een eind mee- eesleurd. waarna hij met fiets en al onder, ste boven sloeg. De chauffeur, die geen ^ns had gezien de aanrijding te vermij- ten en wien geen schuld treft, stopte di- rect, hielp den wielrijder - die aan 't hoofd 'drwond was en een arm bleek te hebben Wbroken in zün wagen en bracht hem naar een ziekenhuis, waar geconstateerd **rd, dat zijn toestand gelukkig geen feden gaf tot groote bezorgdheid. Weer mond. en klauwzeer. t In Haarlemmermeer doen zich weder Jee nieuwe gevallen van mond- en 'J&uw2eer voor en wel op veehouderij- tedrijiven te Zwanenburg en te Rijk. Aanrijding tengevolge van zonder rijden. Od den Hoofdweg werd Zaterdagavond wielrijdster, mej. K. uit Heemstede, ^tselinjr aangereden door een anderen Rijder, de heer G-. die geen licht op JM. De schok was zóó hevig, dat mej. K. JJen den grond sloeg en bewusteloos JJJ liggen. De zonder licht rijdende Mjlrijder keerde terug en zae tot zijn JJJik. dat de aanrijding ernstiger was ™eest. dan hij gedacht had. Met de hulp J.r' ®en toegesnelden voorbijganger, werd juffrouw, die bloedde uit een wond aan V. hoofd, een woning binnengedragen. het bewustzijn spoedig terugkeerde een verband werd eelegd. Haar toe- JJJ» is naa- omstandigheden bevredi- cj'.De heer G. verklaarde zich direct de geleden schade te vergoeden J°' onderwijzeres aan de bijz. school isn,! s (hoofd de heer G. Dorgelo), i«et ingang van J Juli a.s. benoemd mej. Brouwer te Zwijndrecht. KATWIJK AAN ZEE. Katwijksche Gei ten fok vereeniging. Zaterdagmiddag had de keuring van 39 geiten en 10 lammeren plaats. Keurmees ters waren de heeren de Jong. Verhoeven en Roest. Voor éénjarige melkgeiten en oudere wit ongehoornden, 24 in getal, ver wierf M. Kuyt 1ste prijs; J. Haasnoot 2de prijs; W. Kuyt 3de prijs; M. Kuyt 4de prijs en A. Remmelzwaal 5de prijs. Er waren 7 gehoornde, waarvan de eerste prijs ten deel viel aan J. Haasnoot. Verder werden voor de bont gehoornde prijzen uitgereikt aan C. Vooys en Kromhout. De bondsmedaille viel ten deel aan M. Kuyt. Het mooiste dier behoorde aan M. Kuyt. Over het algemeen waren er mooie exem plaren aanwezig. Bezoek aan de Mart ha-Stichting. De Martha-krans onder leiding van mej. C. M. Ellermeijer vervaardigt elk jaar ge breid goed voor de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn. Per autobus gingen een 20-tal dames naar Alphen om 81 stuks gebreid goed te overhandigen. Daar aangekomen werden zij toegesproken door de echtgenoote van den directeur der Martha-Stichting mevr. Meijer, die dankte voor hetgeen de Martha- krans voor de inrichting doet. Na de thee werden de gebouwen bezichtigd. In het meisieshuis werd geluncht en dankte mej. Ellermeijer. Ledenvergadering van „Ko-Plu-Ko." Deze vergadering werd in Casa Cara ge houden Na het openingswoord van den voorzitter den heer C. van Beelen stelde deze 2 nieuwe leden voor, die aangenomen werden. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, hield de heer J. Rol. keurmees ter van den raad van beheer afd. konijnen uit Voorschoten aan de hand van eenige meegebrachte dieren een leerzame causerie over verschillende konijnensoorten. De heer Rol was zeer tevreden over de kwaliteit der meegebrachte konijnen. Aankoop der villa's 't Waerle en de Hoogcate. Door den heer R Trousselot alhier zijn aangekocht de villa's 't Waerle en de Hoog cate. waar Prinses Juliana tijdens haar studententijd te Katwijk aan Zee heeft ge woond. In twee autobussen bezochten de le den van ,,Ko-Plu-Ko" met haar dames het hoenderpark „Vrijland" te Wassenaar, waar een 51/: duizend hoenders aanwezig zijn; eenige broedmachines werden bezich tigd. Na in Alphen a. d. Rijn nog de ten toonstelling van jonge konijnen bezichtigd te hebben, ging de tocht naar Gouda, waar de duiven, hoenders en konijnen, een 200- tai, van den heer Spruit bekeken werden. Over Den Haag werd naar huls terug gekeerd. De opbrengst van de verjaardagsbus jes ten bate der Chr. Jeugdorganisaties heeft over de maand April opgebracht f. 8.84. LISSE. R.K. Propagandaclub. De R.K. Propagandaclub vergaderde in het Bondsgebouw onder presidium van den heer Chr. van der Eist. Er was een goede opkomst. Een schrijven was gezonden aan het Bureau der RK. Staatspartij inzake uitzen ding van werkloozen naar Duitschland. Als antwoord daarop was een schrijven inge komen waarin medegedeeld werd. dat ook vrijwillige uitzending mogelijk is. Een bespreking werd gevoerd inzake de Oxford-beweging. De geestelijke adviseur kapelaan Deroy. deelde mede, dat de aan sluiting voor Katholieken verboden is. De leer der Oxford-beweging is veroordeeld. De heer J. H. van der Voet hield een causerie over de „Sudetenkwestle", waarop eenige bespreking volgde. RIJNSBURG. Jaarvergadering „Het Spinozahuis". Gisteren had hier de jaarvergadering van bovenstaande vereeniging plaats onder voorzitterschap van dr. J. D. Bierens de Haan van Aerdenhout. Blijkens het door den heer W. G. van der Tak, als secretaris, uitgebracht verslag, bevindt het Spinoza huis zich in goeden staat en behoefden geen bijzondere voorzieningen te worden uitge voerd. Het ledental der vereeniging nam iets toe en het bezoek was belangrijk grooter geweest dan In vorige jaren. Niettemin was versterking der financiën noodzakelijk. Mel ding werd gemaakt van de ontvangst van een door het Departement van O. K. en W. samengesteld repertorium der Nederland- sche musea, alsmede van een door José Pérez aangeboden Portugeesche vertaling van Spinoza's Politiek Tractaat. Dan wer den door den secretaris enkele woorden ge wijd aan de nagedachtenis van den in Aug. jj. overleden Constantln Brunner. Nadat de penningmeester mr. J. Coert zijn verslag over 1937 had voorgelezen en dit was goedgekeurd, werd het aan de beurt van aftreden zijnd bestuurslid dr. Chr. A. van Geuns. bij accl. als zoodanig herkozen. Dan bracht dr. H. J. Coert een verhandeling uit over „Spinoza en de Geneeskunde", waarna men een bezoek bracht aan het Spinozahuis en tenslotte een maaltijd gebruikt werd in den „Vergulden Turk" te Lelden. Jubileum van den heer G. v. Egmond Jacz. Dezer dagen herdacht de heer G. v. Eg- mond Jacz. het feit, dat hij gedurende 25 jaar onafgebroken bij de firma N. Zand bergen Wz. in dienst is geweest. Steeds heeft hij zich onderscheiden door een stipte vervulling zijner werkzaamheden, welke zich vooral bepalen tot het behandelen der z.g.n. Triumph tuloen en alles wat daarmede in verband staat. De heer N Zandbergen getuigde daarvan, toen hij den jubilaris zijn gelukwenschen en een enve loppe met inhoud aanbood. SASSENHEIM. De Chr. Mondorgelclub „Excelsior" behaalde op het concours te Rotterdam in de 3e afd. een 2en prijs. Ten overstaan van notaris Wachter had de jaarlijksche Kerkveiling voor de R.K. Kerk plaats. De opbrengst bedroeg voor de kerk f. 818; voor de armen f. 801 en voor het St. Bernardusgesticht f. 559. Een mooi resultaat! VOORSCHOTEN. Geitenkeuring. Zaterdagmiddag heeft in den tuin van café „Overbosch" van den heer J. G. Ver- steegen aan den Veurscheweg de jaarlijk sche geitenkeuring plaats gehad. Behalve de keurmeesters de heeren H, Roest uit Brielle en J. de Jong uit Den Haag, was tevens aanwezig burgemeester M. F. Berk hout en de heer P. Verhoeven, rijksvee- teeltconsulent. De aanwezigheid van het hoofd der gemeente bij deze keuring werd door de leden van de Voorschotensche Geitenfokvereeniging bijzonder op prijs gesteld. Nadat de voorzitter, de heer W. Vis, allen had welkom geheeten, sprak na mens de leden de heer H. v. d. Burg den voorzitter toe Wijzende op den ondervon den tegenslag, het verliezen van een twee tal geiten, en de moeilijke huiselijke om standigheden, bood hij hem namens de leden een geit aan. Dz uitslag van de keuring was: Éénjarig wit. ongehoornd: 1. W. Alblas; 2. J. Varkevisser; 3. J. Pijnaker; 4. F. J. Togni, Éénjarig wit gehoornd: 1. J. Rijsdijk; 2, J. Varkevisser; 3. Jac. Vogelaar. Overjarig wit ongehoornd: 1. W. Alblas; 2. J. Noort; 3. J. Noort, 4. Jac. Bijleveld, 5. J. Rijsdijk. Overjarig wit gehoornd: 1. J. Blanke- spoor; 2. E. Geitenbeek. Bont overjarig: 1. J. Blankespoor; 2. E. Geitenbeek. Lammeren: 1. J. Splinter. Bij het uitreiken van de prijzen heeft de voorzitter nog een speciaal woord van dank gesproken tot de verschillende win keliers, die voor deze keuring prijzen had den beschikbaar gesteld. Verboden vangst. Zaterdagnacht betrapte de politie P. v. B., alhier, op vlsschen met verboden visch- tuig. Een 100-tal stekken werd in be slag genomen, evenals een groote partij paling. Op last van den ambtenaar O. M. Is de partij paling vernietigd. De heer A. S. heeft bij de politie aan gifte gedaan van het feit, dat hij op den Leidscheweg is aangereden door een vleeschtransportauto van O. uit Leiden. De heer S. kwam te vallen en kreeg ver wondingen aan zijn rechterarm. De politie zal een onderzoek instellen en zoo noodig proces-verbaal opmaken. Ons bericht inzake de serenade ge bracht aan het gouden bruidspaar van der Lansv. Werkhoven, verleden week abusie velijk geplaatst onder „Voorschoten", be hoorde onder de gemeente Voorhout. WARMOND. Dit jaar geen watersport kamp. Van de Ver. ter Bevordering van de Watersport onder de jongeren te Amster dam is bericht ontvangen, dat zij beslo ten heeft dit jaar geen waterkamp in onze gemeente te houden, doch dit in Friesland te doen plaats vinden. Men zal ■van dit bericht hier met teleurstelling kennis nemen. De vele jongens en meisjes van het waterkamp brachten altijd veel leven in de brouwerij. Laten wli hopen, dat zjj het volgende, jaar de Kagerplassen weer als vacantie-oord zullen uitkiezen. Veu-kooping. Het dubbel woonhuis van den heer Heenk is bil afslag gekocht door den heer C. Heyl voor f. 8258 (de inzet bedroeg f. 82501 Het Dand van den heer Immer- zeer ls gekocht door den heer L. Verstays eveneens bij afslag voor f. 2300 (Inzet f. 2000i. R.K. Zangvereeniging. De afd. zang van de R.K. Muziek-, Zang en Tooneelvereen. ,JSt. Mathias" heeft, gis teren deelgenomen aan het groot con cours te Rotterdam. Zij wist daar beslag te leggen op een eersten prijs met 317 p Den directeur, den heer Martijn. en zijn vereeniging. wenschen wii met dit succes geluk. De Warmondsche fanfare heeft Za terdag od het nationaal muziek-concours te Rotterdam zoowel in den concert-wed strijd als in den marsoh-wedstrijd een eersten prijs weten te behalen Wij wen schen den heer Bolderdijk met zijn korps geluk met deze mooie prestatie. ZEVENHOVEN. Naar wij vernemen, zal de gevaarlijke bocht, de Driesprong-hoek Blokland ver beterd worden en afgerond worden, door het ingrijpen van den Polder Zevenhoven. ALPHEN. Ernstige brandwonden. Een 16-j. zoon van de familie v. L. na bij de Hofbrug in de Julianastraat, bekwam zeer ernstige brandwonden aan het gelaat, toen hij de kachel wilde Vullen en de vlam hem in het gezicht sloeg. De ontboden dok ter, die hem de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden voor verdere behandeling noodza kelijk BOSKOOP. Verlenging bustraject. Thans hebben de busondernemingen van „Trio" en Buitelaar, door de vestiging van een standplaats nabij de Bulkschebrug, ook Reijerskoop in hun traject opgenomen. Een oplossing waar naar ongetwijfeld het reizend publiek aan de Oostzijde onzer gemeente veie jaren tevergeefs heeft uit gezien en die dan ook met groote instem ming door de Oostkanters zal zijn begroet! Het collectief contract voor den Tuinbouw. Namens de bonden van Land- en Tuln- bouwarbeiders in deze gemeente is aan den Minister van Sociale Zaken het volgende schrijven gezonden: De werkgevers te Boskoop weigeren het collectief contract, zooals dat door den Rijksbemiddelaar werd samengesteld, aan te gaan. De werknemers stellen echter geen prijs op een afwijkend contract, en verzoeken Uwe Excellentie wel het contract in eerder bedoelden zin voor de werkgevers verplich tend te willen stellen. HAZERSWOUDE. Aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding van de gemeente-krooswerken en grasverpachting is als volgt: Perc. 1. Vaart Gemeentesluis, J Brugman f. 14. 2. Schoutenvaart. J. v. d. Havan f. 16: 3. Gemeenewegschevaart. P. de Gelder f.25; 4. Vaart Noordzijde, J. v. d. Haven f. 14; 5. Vaart Zuidzijde, D. v. d. Haven f.14; 6. Oost-Bovenvaart, J. Brugman f.44; 7. Lodewijksvaart, J. v. d. Haven f.44; 8. West-Bovenvaart, J. v. d. Haven f.17; 9. Vaaït-Spookverlaat, J. v. d. Haven f.4; 10. Voorwegsvaart ,J. Verhorik f.18; 11. Oost- Zijdevaart, J. v. d. Haven f.13; 12. Vaart- Westeinde, D. v. d. Haven f.1; 13. Vaart- Loete, J. v. d. Haven f. 6. Perceelen 10 t/m 13 met grasgewas. Jaarvergadering Ambachtspolder. In café ..Sport" werd de jaarvergadering gehouden van den Ambachtspolder onder presidium van den heer A. v. d. Lelie. Na voorlezing en goedkeuring der notu len werd de rekening over 1937 vastgesteld. Deze vermeldde aan ontvangsten f 983.40' en aan uitgaven f. 965.62'/:. Een voordeelig saldo van f. 17.88. De begrooting over 1938 werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f. 1224. De lasten voer 1938 op f. 10 joer H.A. Tot leden der commissie van onderzoek der in het volgende jaar af te leggen reke ning werden benoemd de heeren P. den Hooglander, C. van Klaveren en Jos. Pels, tot plaatsvervangers de heeren Jac. Matze, A. C. Straathof en A. Verwelj. Besloten werd tot zekerheidsstelling van den penningmeester voor 1938 bij de Natio nale Borgmaatschappij. De per. aftr. voorzitter de heer A. v. d. Lelie, werd met alg. st. herkozen. Het vermeende vischrecht op het water van de Schoutenvaart of Molenvliet ter grootte van 68 A. 45 c.A. werd voor f. 45.47 van de gemeente Hazerswoude aangekocht. Aan de administratie voor arbeidsbe middeling staan op heden als werkloos 76 personen ingeschreven, waarvan 52 steun- trekkenden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Een kaasdag. Naar wij vernemen, bestaat er bij de drie landbouworganisaties nX de Chr. E. cn T bond. de Holl. Maatschappij v. L. en ae L. T. B. voor Koudekerk Hazerswoude en Leiderdorp, sinds eenigen tijd plannen om dezen zomer een kaasdag te organi- seeren. welke vermoedelijk gehouden zal worden in de maand Augustus, op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. Voor dezen kaasdag komt dan ir. aan merking de kaas die gemaakt wordt in de veek van 512 Juni a.s. Reeds zullen deze week door de com missieleden de kaasmakers in de drie ge meenten worden bezocht, met het doel om zich als deelnemer voor dezen kaasdag op te geven. De zangver. .Soli Deo, Gloria" zal op 2en Pinksterdag deelnemen aan het zangconcours te Bussum in de 2e afd. De muziekver. „Kunst na Arbeid" zal op 2en Pinksterdag deelnemen aan het concours te Aalsmeer in de 1ste aiu. con certwedstrijd en in den marschwedstrijö. LEIDERDORP. Vergadering Munnikenpolder. In de vergadering van de stemgerech tigde ingelanden van den Munnikenpolder werd de rekening over 1937 vastgesteld als volgt: Inkomsten f. 1950,77. uitgaven f. 1693,26. batig saldo f. 257,51. De begroo ting voor 1938 is vastgesteld op f. 1943,09 aan Inkomsten en uitgaven bij een omslag van f. 6 per H A. Vergadering Kaikpolder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den bovengenoemden polder werd de rekening over 1937 vastgesteld als volgt: Inkomsten 1. 827.04; uitgaven 1.633.17 batig saldo f. 193.87. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op een bedTag v. f. 957.39'/i bij een omslag van f. 8.per H.A. NIEUWKOOP. Oudste ingezetene overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed alhier de Wed. J. Pouw, geboren Elizabeth Maria Brouwer. Zij was op 25 Maart J.l. 98 jaren oud geworden en de oud ste Ingezetene van onze gemeente. Woens dag des vm. te 9 uur wordt zij op het R.K. Kerkhof alhier begraven. Vergadering Polder Nieuwkoop. In hotel Het Vliegende Paard alhier werd de jaarvergadering gehouden van den Pol der Nieuwkoop (Nieuwkoopsche Droogma kerij). Na opening door den Dijkgraaf, den heer A. van Dam, las de secretaris, de heer H. Mol de notulen. Overeenkomstig het ad vies van de controle-commissie werd de rekening over 1937 vastgesteld aan inkom sten op f. 70.969.71 en aan uitgaven op f. 74.672.60, nadeelig saldo f. 3.702 89 De begrooting voor 1938 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van f. 198.000.33. Daarin zit de conversie van een geldleening groot f. 129.000. Goedgekeurd werd een voorstel om aan de gemeente Nieuwveen te verkoopen een ge deelte van den Nieuwveenschen weg met een stukje bouwland, groot 35 Aren. voor f. 1100.alsmede een voorstel om aan T. Hiemstra te Nieuwveen tot 1980 in erfpacht te geven 3 Aren eigendom a f. 6.— per Are. Besloten werd uitvoering te geven aan het besluit van de Staten dd. 15 Juni 1937 omtrent het aangaan van een verzekering voor het beheer van den penningmeester. Tegen een door Ged. Staten toegezonden ontwerp „Wachtgeldverordening" voor de waterschappen in Zuid-Holland werd geen ■bezwaar gemaakt. NIEUWVEEN. Raads agenda. De Raad komt 1 Juni a.s. In openbare zitting bijeen des n.m. te 9 uur. 1 Opening en lezing notulen 2. Beëediglng van den den heer P. van Ankeren. 3 Verkoop van grond gelegen naast het Gemeentehuls. 4. In zake verkoop van grond aan de Boeren leenbank „Ter Aar" te Nieuwveen. 5. Rond vraag en sluiting. De heer P. H., in het Blokland, was be zig met houthakken. Hij had het ongeluk om met de bijl in zijn knie te hakken. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen en dr. Nout heeft de gapende wond met eenige hechtsels dichtgemaakt. H. zal wel eenigen tijd rust moeten houden. De heer C. J. van Dongen, brugwachter op de Kattenbrug alhier, hoopt 1 Juni den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland. Sinds Aug. 1937 is hij in Nieuwveen gevestigd. Daarvoor verrichtte hij zijn diensten op de inmiddels weggebro ken Rijnbrug onder de gemeente Alphen a. d. Rijn, welke thans door een vaste brug is vervangen. Als opvolger van den heer Dagevos. commies der Directe Belasting alhier, die naar Borsselen 'Zuid-Beveiandi vertrekt, is aangesteld de heer E. G. v d Vegte uit Vinkenveen. NOORDEN. Jaarverg. Coöp. Boerenleenbank. Zaterdagavond hield de Coöp. Boeren leenbank in café Kuijf alhier haar jaar vergadering. De opkomst was zeer goed te noemen. De voorzitter van den Raad van Toezicht, het Kamerlid de heer M. P. van der Weijóen, opende en constateerde, dat de opgaande conjunctuur van verleden jaar zich helaas niet heeft kunnen hand haven en dat er in aigemeenen zin van een loonend land- en tuinbouwbedrijf nog niet gesproken kan worden, vooral niet. als men daarbij betrekt de inschakeling van voldoende arbeidskrachten. In één opzicht constateerde spr. verbe tering, n.l. in de schuldpositie. De rente is gedaald; daardoor is de vaste goederen- prijs gestegen en zijn de schulden gelijk gebleven. Voorts releveerde spr. de op te richten plaatselijke commissies om tot saneering van de tuinbouwbedrijven te komen, de mogelijkheid van een overbruggingsfonds en de geweldige geldruimte op de crediet- markt. die natuurlijk ook de spaarders aan de Bank niet geheel voorbij gaat. De spaarders zullen echter bedenken, dat de rentedaling feitelijk een correctie is op een scheef gegroelden toestand en tevens, dat zij gelukkig waren hun geld belegd te hebben op de Boerenleenbank, waar nooit een cent verloren ging, terwijl overal elders in de wereld kapitalen ver loren werden. De toestand van de bank ls gelukkig goed en iedereen kan met vol vertrouwen zijn belangen bij haar onderbrengen. Spr. memoreerde voorts het betrekken door de Bank van een nieuw kantoorge bouw en woning voor den kassier. De kassier, de heer Ant. van den Berghe, las de rekening en balans voor, waaraan wij het volgende ontleenen: In den loop van 1937 kwamen er 51 nieuwe spaarders bij en 34 gingen er af, waardoor op het einde van het jaar 353 spaarrekeningen overbleven. In 1937 wer den 31 nieuwe voorschotten verstrekt, ter wijl er 14 geheel werden afgelost. Per 31 Dec 1937 stonden er nog 114 uit. Het aantal loop-rekeningen bedroeg be gin 1937 in totaal 69. In den loop van het jaar werd één nieuwe rekening geopend en drie ln totaal afgeboekt, waardoor het aantal rekeningen op eind 1937 nog 67 be draagt. Een drietal nieuwe leden trad toe; uittredingen hadden niet plaats. Het be stuur vergaderde 14 maal en de Raad van Toezicht 7 maal. Vergelijken wij de cijfers der balans en rekening met die over 1936, dan komen we tot de navolgende resultaten: Aar. spaargelden werd ontvangen in 1936 f. 93.350 11 Dit bedroeg in '37 f. 128.691.01 of f35.340.90 meer. Aan voorschotten werd terugbetaald in 1936 f. 12.944.11, Dit was in 1937 f. 14 569.36. Het bedrag der terug betalingen op de voorschotten vermeerder de met f. 1.625.25. De ontvangsten in de loop-rekeningen in 1936 bedroegen f 159.127.29. Over '37 was dit f 163.238.61. Een vermeerdering dus van f. 4.111.32. Aan spaargelden werd uitgegeven in 1936 f. 31.895.56. In 1937 bedroeg dit f 108.218.39 of f. 26.322.83 meer. Aan nieuwe voorschot ten werd verstrekt in 1936 f. 12.730. In '37 f. 12 855 of f. 155 meer. In loop. rekeningen werd uitgegeven in 1936 171.622.04. In 1937 f. 190.832.82 of f 19.210.78 meer. Het aftredend bestuurslid, de heer N. Langeslag en het altredend lid van den Raad van Toezicht, de heer M. P. van der Weijden werden herbenoemd. De voorzit ter sloot met een passend dankwoord. TER AAR. Opening van het zwembad. Zaterdagmiddag had de opening plaats van het Ter Aarsche Zwembad. De voorzit ter der exploitatie-commissie, de heer Ten- sen spoorde aan tot belangstelling voor de zwemsport. Teneinde het exploitatie tekort over het vorige jaar te dekken werd een verloting gehouden. Het Diamanten huwelijksfeest. Het echtpaar Van VlietDe Graaf vierde onder groote belangstelling het Diamanten huwelijksjubileum. De geheele buurt was bevlagd en persoonlijke zoowel als schrif telijke gelukwenschen stroomden binnen. Ook burgemeester en mevr. Hoogeboom brachten den jubilarissen een bezoek. Tot badmeester van het R.K. zwembad is thans benoemd de heer L. v. d. Laan. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7