Nassau en het regeerings-jubileum van Koningin Wilhelmina EEN RAAD SCHUDT UW LEVER WAKKER Gelukkig zij. die bezitten LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Mei 1938 Nassau is stamburcht van het koninklijk huis der Nederlanden KERK- EN SCHOOLNIEUWJ RECHTZAKEN Laai nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen VRAGENRUBRIEK WEERBERICHT. AGENDA UN/T IN UITEREN BOOG AZIJN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN HAARLEMSCHE RECHTBANK. Ongebanderolleerd sigarettenpapier. Voor de zooveelste maal werd voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld de zaak tegen een verzekeringsagent uit Leiden, die terecht heeft gestaan, omdat hij als par- sagier In een personenauto, 99 boekjes on gebanderolleerd sigarettenpapier heeft ver. voerd. Bij een huiszoeking werden boven dien nog 15000 velletjes ongebanderolleerd papier gevonden. Verdachte is destijds door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot een geldboete van f. 35 en wegens brand- spiritussmokkelarij tot een geldboete van f. 450. De officier van Justitie had tegen verdachte een geldboete van f. 50 subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar geëischt. Bovendien was geëischt, dat de auto waarmede het papier was vervoerd verbeurd zou worden verklaard. De Rechtbank had verdachte veroordeeld tot een geldboete van f. 50 subs 25 dagen hechtenis en 2 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proef tijd Verdachte was thans opposant van dit vonnis. De officier van Justitie vroeg beves tiging van het vonnis. De Rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Neem URODONAL: Hetverwijderthet urinezuur, voorkomt veel kwalen en maakt het leven langer en aangenamer. 2006 (Ingez. Med.) A. H. te K. U moet solliciteeren bij het departement van Defensie. Th. M. Jr. te L. Leiden, Koudekerk. Ouds hoorn, Uithoorn, Vinkeveen. Loenen. Oud Loosdrecht, Hilversum. 60 H.M. D. S. te H. Hazerswoude, Utrecht, Amers foort. Apeldoorn, Zwolle, Meppel. Smilde, Assen Groningen plm. 241 K.M. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 752. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 766.1 Toulouse. Laagste barometerstand 743.5 Shields. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Krachtige matige, tijdelijk afnemende wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar be wolkt. later weer toenemende bewolking, aan vankelijk opklarend. Later weer kans op regen buien. Koude nacht, overdag Iets warmer. BUITENLAN'DSCB WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Geheel West en Centraal-Europa blijven on der Invloed van een uitgebreid gebied van lagen luchtdruk, met minima in Zuid-Noorwegen. op de Noordzee en ten Noordwesten van Schot land. Het laatste is het diepste, blijkens weer berichten van schepen. Een minimum, dat zich gisteravond vormde in Het Kanaal, trok naar de Noordzee en het vasteland, en is omringd door krachtige tot stormachtige winden. Over Het Kanaal en Noord-Frankrijk, in Engeland en op het Zuidelijke deel der Noordzee, bereikt de wind op vele stations stormkracht. In Zuid-Frankrijk worden de hoogste baro meterstanden gevonden en in de Pyreneeën is het weer windstil en zonnig. In de Alpen ls het weer betrokken en heerschen om de hoogste toppen sneeuwstormen. In het Noordoosten is de luchttoevoer continentaal en in Finland en Noord-Scandinavië heerscht reeds zomer, met hooge temperaturen. Op IJsland en ln de Poolzee en ln het Westelijke gedeelte van den Oceaan blijven de temperaturen laag. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parsi): Z.W., 14 gr. C., half bewolkt. Berlijn: Z„ 10 gr. C„ lichte buitjes. Nice: Windstil, 14 gr. C., zw. bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 8 uur voorm.: 10 gr. O. 50 gr. F.). 12 uur midd.: 11% gr. C. <33 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Voorm. te 11 uur 29; nam. te 16 uur 57 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer", 's Middags 12 uur: 15 gr. c. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur: 16% gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a, Maandag: 9.38 n.m. tot 4.15 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 30 Mei op: 5 uur 36; onder 22 uur 12. Van den burgemeester der stad Nassau aan de Lahn ontvingen wU, in het Hol- landsch. het volgende schrijven, waaraan wij gaarne publicatie verleenen. Ook de stad Nassau en met haar de bevolking van Nassau neemt deel aan de steeds naderkomende gebeurtenis van het 40-jarig regeerlngsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Wij nemen daarbij aan, hiertoe een bij zonder recht te hebben! Immers steekt, ai ligt hij ook in puin, nog steeds de weer bare stamburcht Nassau-Oranje met den forschen, goed behouden gebleven hoofd toren op een vrijen bergkegel temidden van een betooverend dal boven de stad en haar bewoners uit. Van ouds her hebben banden van vriend schap bestaan tusschen Nassau en de Ne derlanders: ten deele reeds sedert meer dan dertig jaar komen Hollandsche bezoe kers ieder jaar naar Nassau. Niet alleen het feit. dat de stamburcht Nassau— Oranje de eigenlijke stamburcht van het Koninklijk Huis der Nederlanden en ln het bijzonder van H. M. Koningin Wilhel mina is en zoodoende de nauwste histo rische betrekkingen tusschen Nassau en de Nederlanden bestaan, rechtvaardigt den aard der vriendschap tusschen Nas sau en zijn bewoners aan den eenen en vele Nederlandsche bezoekers aan den an deren kant, doch evenzeer het wezen en begrip van belde deelen voor elkander, het weten van elkander en een zeker gevoel van saamhoorigheld. omdat uit deze burcht en uit dit land de voorvaderen van het Koninklijk Huls der Nederlander, stammen. De bewoners van dit liefelijke dal ken nen van kinderen af den stamburcht Nassau-Oranje en haar geschiedenis. ZIJ weten welk geslacht vandaar tot roemrijke daden uittrok en elk kind kent het lied „Wilhelmus van Nassouwe, ben lek van Duytschen bloet". Ernstige geschiedvorschers houden zich ook heden ten dage bezig met het onder zoek naar de geschiedenis van de stam burcht en het geslacht der graven van Nassau en het is mij een bijzonder ge noegen, u een bewijs van de directe af stamming van H. M Koningin Wilhelmina der Nederlanden in den vorm van een om gekeerden stamboom met welwillende goedkeuring van den geschiedvorscher R. Mackersprang uit Nassau te kunnen doen toekomen, welke de afstamming ln rechte lün (mannelijke linie) van de bouwers der burcht Nassau tot H. M. de Koningin der Nederlanden aantoont. De voorstelling leent zich wegens haar duidelijkheid en nauwkeurigheid er in elk geval toe, om de belangstelling van al uw lezers te vin den. Het zou mi) buitengewoon verheugen, In dien u aanleiding mocht vinden, om dit bewijs in uw geacht blad te publiceeren, waarbij ik het aan u overlaat, mijn schrij ven van heden op gelijke wijze te gebrui ken. Naast Laurenburg kan geen burcht met meer recht aanspraak maken, stamburcht van het Nederlandsche heerschershuis te zijn, dan Nassau aan de Lahn, immers is deze niet slechts de stamzetel van de Ottosche linie, waaruit de Koningin der Nederlanden is gesproten, doch ook van de Walramsche, waarvan de Groot hertogin van Luxemburg afstamt. Het ls een dankbare taak, de rechte lijn van afstamming aan te toonen van de bouwers van de burcht Nassau tot de heden regeerende Koningin der Nederlanden. Dit geschiedt in den hier volgenden vorm van een genealogische tabel, waarbij alle toelich tingen enz. in de opmerkingen zijn opgenomen, om het overzicht niet te verstoren. Rupert I, graaf van Laurenburg 1124—1152 Arnold, graaf van Laurenburg 11241148 beide broeders bezitten Lipporn (Welterod, Mlehlen) en bouwen burcht Nassau omstreeks 1124 Walram I. graaf van Laurenburg, 1167 ln oorkonde vermeld, f 1198 Hendrik II de Rijke, graaf van Nassau, t na 1247 Otto I, 1247—1289 deeling der landen 1255, burcht Nassau blijft gemeenschappelijk bezit van alle Nassausche linies. Hendrik I, 12901343. graaf van NassauSlegen en (sedert 1328) van Nassau-Dillenburg, Adelheid van Heinsberg Otto n, 13431351, graaf van Nassau—Dillenburg, Adelheid van Vlanden*) Johan I, 1351—1416, graaf van Nassau—Dillenburg, Margarethe van Kleef en Mark Engelbcrt I, 1416—1442, graaf v. Nassau-Dillenburg, Johanna van Polanen en Leek») Johan IV, 14421475, graaf van Nassau-Breda, Marta van Loon en Heinsberg l Johan V, 1475—1516, graaf van Nassau-Dillenburg, Elisabeth van Hessen Willem de Oude, de Rijke 1516—1559, graaf van Nassau-Dillenburg, I Walburga van Egmont, II Juliana van Stolberg Willem de Zwager, t 1584, prins v. Nassau- Oranje, stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht, graaf van Nassau-Katzen- elnbogen, IV Luise de Coligny Frederlk Hendrik, 16251647, prins van Nassau-Oranje. stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht, Amalia van Solms-Braunfels I Jan VI, de Oude, 15591606, graaf van Nassau-Dillenburg vereenigt na de erfe nis van Beilstein het totale bezit van de Ottosche linie, I Elisabeth v. Leuch- tenberg. n Kunegonde van de Palts. HI Johanette van Saym-Wittgen stein i Ernst Casimir, 16061632, graaf van Nas- sau-Dlez, wordt ln 1620 na den dood van zijn broeder Willem Lode wijk, Stadhou der van Friesland, Groningen en Drente, Sof ie Hedwig van Brunswijk 1 Willem Frederik, 1632—1664, graaf van Nassau-Diez, na den dood van zijn broe der Hendrik Casimir I (1640), stadhou der van Friesland, enz. Albertine Agnes van Nassau-Oranje Hendrik Casimir 1 O, 16641696, prins van Nassau-Diez, 1075 erfstadhouder van Friesland enz. Henriette Amalia van Anhalt-Dessau Jan Willem Friso, 16961711, prins van Oranje-Nassau-Diez, stadhouder van Friesland enz., erft na den dood van stadhouder Koning Willem ni (1702) de Nederlandsch-Nassausche landen, neemt den titel van Prins van Oranje aan. Marie Louise van Hessen-Kassei Willem IV, 1711—1751, prins van Oranje, eerste stadhouder van de Vereenigde Neder landen (sedert 1747), erft ln 1742 Nassau-Dillenburg en Nassau-Siegen, in 1743 Nassau-Hadamar, Anna van Engeland Willem V, 1751—1836 (1802), prins van Nas sau-Oranje, erfstadhouder der Vereenig de Nederlanden (tot 1795). Frederika Sofia van Pruisen Willem VI (I), 1802—1806 1815—1840). prins van Nassau-Fulda (tot 1806), Koning der Nederlanden en groothertog van Luxem- berg (sedert 1816), t 1843. Frederika Louise van Pruisen Willem II, 1840—1849, Koning der Neder landen en groothertog van Luxemburg, Anna Paulowna van Rusland I Willem III. 1849—1690, Koning der Neder landen, groothertog van Luxemburg Carolina van Nassau-Oranje, Karei Ohrlstiaan, 1763—1788, prins van Nassau- Weilburg Frederik WlUem, 17881816, vorst van Nassau-Weilburg j Willem, 18161839. hertog van Nassau Helene, prinses van Nassau George, vorst van Waldeck-Pyrmont Emma van Waldeck-Pyrmont Hlhe'lr Wilhelmina, sedert 1890 Koningin der Nederlanden De strijd om het bouwjaar van den burcht Nassau is oud en misschien nog niet eens geheel ten einde. Ik sluit mij aan b(j de opvatting van den Geh.-Archivrat, Staats archiefdirecteur b. d. dr. Paul Wagner te Wiesbaden, die zich voor het bovenstaande jaartal heeft uitgesproken: „Untersuchungen zur Slteren Geschlchte von Nassau und des nassaulschen Grafenhauses". „Nass. Annalen" deel 46 <1926), 112—122. Men ver gelijke nog: Herrmann Theodor, „Wann 1st die Burg Nassau erbaut werden?" „Aus unserer Heimat" 1926 Nr. 4. Herrmann Theodor, „Zur Frage der Entstehungsgeschiclite der Burg Nassau", „Rhelnlsche Helmatblatter 111" <1926). 372—374. Wagner Paul „Die Zelt der Erbauung der Burg Nassau. Eine Erwlderung." „Nass. Analen" deel 47 <1926), 158—164. Ik verwijs in dit verband nog op de artikelserie van C. L. Fahre „Herinne ringen aan het Slot Nassau de stamburcht van ons vorstenhuis". „Historie" (Utrecht 1935), 313—317, 347—352; II (1936), 12—17, 54—58. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. 2412 ungez. Med.) TIJDSCHRIFTEN. Hlstoria. Het Mei-nummer van „Hlstoria" heeft den volgenden Inhoud: Maria Stuart en haar tegenstander: Bijdrage tot de geschiedenis de Joden ln Spanje: Nlco- laes Ruychaver; Valkenburg en zijn kasteel; Colijr, de Nole. een eestlende eeuwsche beeld houwer en zyn werk: Kritische beschouwing. R.K. Bouwblad. In de laatste aflevering van het R.K Bouw blad worden de volgende artikelen gepubliceerd: De kerk der H. Engelenbewaarders te Bad hoevedorp; Een Kerkschllderlng van Henri Schoonbrood; Kentering ln het Architectuur Inzicht. EERE-AVOND COR VAN DER LUGT MELSERT. Zaterdagavond heeft de directeur van het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel af scheid genomen van de residentie, om als vaste bespeler van den stadsschouwburg naar Amsterdam te vertrekken. Na de voorstelling van „De man, die de klappen krijgt", waarin de heer en mevr. Van der Lugt MelsertVan Ees de hoofdrollen vertolkten, is hij van verschillende zijden gehuldigd. Ook van Dalsum sprak eenige woorden tót zijn nieuwen „chef". Bij de voorstelling waren o.a. aanwezig de heeren prof. dr. G. A. van Poelje, direc teur-generaal van het Onderwijs, P. Vis ser, chef van de afdeeling kunsten en we tenschappen van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen, de burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy, tal van leden van het ge meentebestuur en andere autoriteiten. GEDENKTEEKEN VOOR WILLEM KLOOS. Op initiatief van eenige zijner vrienden, zal binnenkort opide laatste rustplaats van dr. Willem. Kloos, op „Nieuw Eyk en Duy- nen" te Den Haag een sober gedenkteeken worden aangebracht, bestaande uit een wit marmeren steen met slechts den naam van den dichter en een opengeslagen boek: „De nieuwe Gids". Verbeter Uw sla met Haas' Aziinlabrieken - Haarlem 901 (Ingez. Med.) GEBOREN: Jan, zn. v%n C. v. Zeist en G. Koppeschaar Allda Johanna Jacoba Margaretha, dr. van J. Brouwer en J. J. de W^Js. ONDERTROUWD. H. A. G. v. Bemmel, jm. 30 J. en C. de Haan, Jd. 25 J. J. Segaar. Jm. 22 J. en S. Slijkhuis. Jd. 19 j. A. v. d. Laan, jm. 24 i. en J. v. d. 8teen, Jd. 23 J. J. A. P Moonen, jm. 27 j. en E. C. Bouter, jd. 24 j. W. F. Wijting, jm. 32 j. en P. A. Planken. Jd. 32 J. D. J. v. d. Born, Jm. 25 J. en J. M. Rosbergen, Jd., 20 j. L. de Leeuw. jm. 26 j. en J. S. J. v. Denn, jd. 20 j. C. G. v. d. Tuin, Jm. 22 j. en J. Crania, jd. 22 j. OVERLEDEN: J. v. Rijn, m., 58 J. J. GuleU, m., 74 J. Hij: „Wat ben je vandaag lief. Ik zou Je zoo willen opeten!" Kellner: „Wat wenscht mijnheer erbij te drinken?" Marekerk: Wljdlngsavond Chr. Nat. Werk mansbond, 8 uur nam. Dinsdag. Jeruel, 1ste Groenesteeg: Bybelbespreklne Pniël: Vragenavond. 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. 8 uur nam. Woensdag. „In den vergulden Turk": Ledenverg lkv „Voor Allen". 8 1/4 uur nam. Kweekschool voor V.O., Vliet 8: Tentoon stelling van kleuter werk. 25 uur nam. I Ontspanningslokaal RUnsburs- Gemeente Gods B. v. d. Woude. 8 uur nam. Zaterdag. In den Vergulden Turk: Alg. Vergadering NV boekhandel en drukkerfj v.h. E. J. Brill li uur' voorm. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam „Orkaan". Woensdag- en Zaterdagmiddag 2 uur Zon dag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8'unm Trlanon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam' Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur' „J'accuse". Zondag van 2—7 uur doorloopende voorstel ling. Lido-Theater Steenstraat 39: 8.15 uur nam „De schrik van Brimstone". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstellin gvan 27 uur en 8.15 uur Casino-Theater Hoogewoerd 49 8 uur nam „Verloren in de wildernis". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-theater. Haar 1.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De Texasrangers". Zondag doorl. voorstelling 2—7 en 8 uur nam! Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): „Verraad" 8 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Van 28 Mei t/m. 12 Juni Tentoonstelling: „De Kunst om de Kunst". 1012 en 25 uur. 's Zondags 2—5 uur. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9l/i11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur. v Alcoholisten. 8 u. nnm 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22) Inenting tegen diphterie. 3«/i uur 's middags precies. 'sVrljaags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Mei t/m. Vrijdag 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. HET EUCHARISTISCH CONGRES GESLOTEN. Radio-rede van den Paus. In een radiotoespraak tot de geloovigen, die te Boedapest zijn vereenigd ter gele genheid van het internationaal eucharis tische congres heeft de Paus op de eerste plaats zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat de radio hem in staat stelde tot de geloovigen te spreken. Hij zegende allien, in het bijzonder het Hongaarse!» j volk, hij wenschte dit „niet alleen de rus', van den vrede, zonder welke geen ware vrede mogelijk ls doch ook den waardlgen vrede, waarop het Hongaarsche volk recht heeft". Tot alle geloovigen zeide de Paus te bidden, dat de Verlosser door zijn Godde lijke hulp de hoop op een beteren tijd zal versterken en de wolken zal verdrijven, welke doen vreezen voor nieuwe stormen. Dat hij verder door Zijn Goddelijk Hebt en Zijn genade de geesten zal bevrijden van de moeilijkheden en duisternis, welke zooveel verdriet veroorzaken. Toen de eucharistische processie, waar mede het congres besloten werd. op ne. Heldenplein aankwam, barstte een zeer hevig onweder los. De bedevaartgangers bleven echter onbewegelijk en bij het voor bijgaan van het H. Sacrament knielden zij in de waterplassen. De kardinaal-le gaat, die de deelnemers niet aan liet gure weer wilde blootstellen, stelde zijn rede tot den avond uit. Hij heeft in hetDuitscn voor den omroep te Boedapest gesproken. Aan de processie werd door een halt nulli- oen mer.schen deelgenomen. De rede van den kardinaal was geba seerd op de volgende twee kerngedachten: aan den eenen kant mag noch kan de Kerk partij kiezen ten aanzien var. pro blemen van zuiver aardsch karakter, aan den andeTen kant hangt het heil van de verschrikkelijk verscheurde wereld de energie, waarmede de Christenen de liefde zullen weten te stellen tegenover den naat en de vreedzame evolutie tegenoie. de gewelddadige revolutie Het volgende Eucharistische Wereldcon gres zal in het Jaar 1940 te Nice gehouden worden. Zoover is het met het Carillon Comilé nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 led name Penningmeester Carillon-Cooi Stadhuis Leiden O Door liaar kwam onder haar kleinkinderen in 1420 het graafschap Vlanden met de heerlijkheden St. Veith, Bütenbach, Doesburg en Grimbergen aan Nassau. 0, Door haar kwamen de heerlijkheden Polanen. Leek. Breda, Osterhout, Rozendaal. Nispen. Dongen, Terhelden, Steenbergen, Geertruldenberg, Niervaart en Klundert aan Nassau. Met het graafschap Vlanden vormden zij de kern der bezittingen van de Ottosche linie der Nassau's in de Nederlanden, h Zij bracht haar gemaal een kwart van het hertogdom Gullk en de heerlijkheden Mil»11' G&ngelt en Vucht mede, waardoor de Nederlandsche bezittingen verder werden ver groot.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6