LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 Mei 1938 Verre Oosten Gemeenteraad van Leiden Luchtaanvallen! Binnenland Stadsnieuws Uit de Omstreken Buitenland BEURSO VERZICHT MARKT De bomaanslag te Rotterdam De regeering stelt groot bedrag beschikbaar voor de opsporing van den dader. De officier van Justitie te Rotterdam heeft van den secretaris-generaal van het departement van justitie bericht ontvan gen, dat de Nederlandsche regeerin? een groot bedrag heeft beschikbaar gesteld voor de opsporing en aanhouding van den ver dachte inzake den bomaanslag op den Coolslngel te Rotterdam. bet leger des heils in ned.-indie BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN BERGEN OP ZOOM. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M. de Koningin op Dinsdag 7 Juni een bezoek zal brengen aan Bergen op Zoom naar aanleidig van de Markiezaatfeestcn aldaar. Kolonel Beekhuis tot commandant benoemd. De commandant van het Leger des IIoüs In Nederland heeft thans bericht ontvan gen dat commandant de Groot, leider van bet Leger des Heils in Ned.-Indië, „vaar wel-orders" heeft ontvangen en op den Ssten Juni met het m.s. „Dempo" uit Indië al vertrekken. Hij zal in Marseille dtbar- keeren In plaats van commandant de Groot is de chef-secretaris in Nederland, kolonel A. C. Beekhuis, aangesteld als ter ritoriaal commandant van het Leger des Heils in Ned.-Indië. Kolonel Beekhuis heeft rerschillende belangTijke posities bekleed In het Leger des Heils in Nederland Hij was o.a. divisie-officier, vele jaren noofd tan de kweekschool en gedurende de laad de twee jaren chef-secretaris. CENTRALE VAN HOOGERE GEMEENTE AMBTENAREN. Zaterdag heeft in „Polen" te Amsterdam vergaderd de vereeniglngsraad van de cen trale van hoogere gemeenteambtenaren, onder leiding van Ir. van der Horst, als plaatsvervangend voorzitter. Blijkens het ,'iarverslag van den secretaris telt ae cen trale 1863 leden. De rekening en verant woording van den penningmeester werden joedgekeurd. Als voorzitter, ter ve' vanging van den periodiek aftredenden heer M. Rooy te Doorn, die zich wegens ziekie niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen ter. M. W. G. van der Veur, gemeentese cretaris van Middelburg. Na behandeling eer agenda hield mr. K. J van Nieukerkcn «n voordracht over de ontwikkeling van ce ambtenaren-rechtspraak. Van het front. Van het front valt weinig te melden. Je Japanners erkennen Lanfeng te heb- Kn verloren. Twee Chineesche bevelhebbers, namelijk aaarschalk Tsjang Sjoe-Liang (de jonge aaarschalk) en generaal Tsjen Tsji-Tang. fe vroegere dictator van de provincie Siantoeng, zijn benoemd tot leden van commissie voor de nationale verdedi- ting Tsjang-SJoe-Liang was vóóï den inval wi de Japanners in 1932 de ongekroonde tanig van Mantsjoerije. Het was Tsjang Sioe-Liang. die Tsjang Kal-Sjek te Sian in December 1936 had in hechtenis genomen. Genera .1 Tsjen Tsji-Tang werd in Juli 836 van zijn positie als opperbevelhebber Kwantoeng ontheven, toen hij in Juli in verzet kwam tegen de regeering Nanking en od een gemeenschappelijke "u-Japansche politiek aandrong. Belde bevelhebbers zijn reeds te Han- ta aangekomen om hun ambt te aan aarden. Dit beteekent dat zij na hun "ïenade weer in de gunst zijn hers'eld. Luchtaanvallen op Kanton. Volgens feen officieele raming zijn bij j Japansche luchtbombardement op aantonwaarvan wij Zaterdag gewaagden, tastens vijfhonderd menschen gedood negenhonderd gewond. De aanvallers «erden enkele uren na het eerste bom- «Mement te- en bestookten met bom- r,?,en Machinegeweren de reddingsploe- 'n het disVict Wongsja wficieel wordt gemeld, dat hierbij veer- 1 "ü?1? der reddingsbrigade omgekomen hlftlg gewond zijn. Nongsla werd viermaal gebombardeerd, win honderd huizen zijn vernield Ook ®00"wijk Toeesjan we d vanmiddag SLu en- °D de vivier zonken ruim 'tatig booten. hj!£lren 'lad een nieuwe aanval Dlaats. „T?'1 'weehonderdviiftie personen zijn (ïïlen vierhonderdvtlftig gewond uropte troepenafdeelingen uit Joennan dle op weB naar het naifront waren, hebben order gekre- """"'ddelUJk naar Zuid-China terug te e« op alles voorbereid te zijn. Ten Ivan de luchtaanvallen op Kanton 'ui de vrees voor een Japanschen M het Zuiden gerezen. Tsiang-Kai- J taef' een samenhangend olan tot Mlglng van Zuid-China uitgewerkt. e Vrens trsschen Foekien en Kwang- itsJ.,worden versterkingen opgericht, die t-ln« °,nre7mbaar genoemd worden. De eesch° rezeering is vasth-sloten ahes jLiJf11 om KenCon te vcr-'-zdlgen. daar I5„' door de Janaoe-z-n Drac'isch ^Icckenen, dat de eenige verbin- •>wes tnsschen China en het buitenland "Dken zou zijn. Een moord te Shanghai. t die onlangs door de nieuwe ij;™0 te Nanking tot directeur van de In Klangsoe, Tsjekiang en i benoemd was, is in zijn huls ttatr ,;,'/nafi°nale nederzetting door een 'Ufwachts vermoord. Deze doodde va anderen wacht, daarna Joeh-sl- ajnia hij zichzelf ernstig verwondde DE AANRIJDING TE AALSMEER De motorrijder J. de R. uit Beverwijk, die Zaterdag te Aalsmeer men zie onder die gemeente tegen een uit Eindhoven af- komstigp auto is gebotst, en met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd, is daar in den afgeloopen nacht overleden. MAN VERDRONKEN. Vanochtend om elf uur werden vanwege den rijkswaterstaat in het Drongelensche kanaal, onder Cromvoirt. gemeente Vught, peilingen verricht. Twee arbeiders had oen zich daartoe in een bootje begeven. Door een rukwind verloer de ongeveer dertigjarl-e A. van Hoof het cvenw'cht en geraakte te water Toen men den drenke ling op het droge had gebracht bleken de levensgeesten reeds geweken. DE JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP KANTON. 1100 dooden en 1600 gewonden. Volgens schattingen van de Chineesche autoriteiten zijn bij de drie Japanszhc luchtaanvallen op Kanton 1100 personen gedood en 1600 gewond. GERUCHTEN OVER SCHUSCHNIGG. Oud-bondskanselier Schuschnigg schijnt zijn verblijfplaats te Weenen sedert 24 uur te hebben verlaten, want de wacht voor het huis wordt niet meer betrokken, aldus meldt Havas uit Weenen. (We geven dit bericht, gelet op de vele geruchten, die reeds de ronde deden, onder het grootste voorbehoud. Red. L.D.). Verder wqrdt gemeld, dat gravin Vera Fugger von Czernin, de verloofde van Schuschnigg, in gezelschap van den vader van den oud-kanselier, Weenen heeft ver laten. HET BOMBARDEMENT OP CERBÈRE. VEREEN. VAN LEERAREN AAN RIJKS- HOOGERE BURGERSCHOLEN. De Vereeniging van Leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen heeft in hotel „Terminus" te Utrecht haar Jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Deze was gesplitst in een huishoudelijke, besloten gedeelte en een openbaar deel. In de be sloten zitting werden het jaarverslag van den secretaris er\ de rekening en verant woording van den penningmeester goed gekeurd. De voorzitter de heer W. de Lange, kon mededeeling doen van een antwoord van den minister van onderwijs op een adres van het bestuur inzake de wachtgeldkwestie. Hierbij is komen vast te staan, dat het feit dat er enkele bijzon dere scholen bestaan, geen aanleiding vormt om een leeraar bij ontslag aan een Rijks H.B.S. op kort wachtgeld te stelien. De kwestie, wat onder een nevenbetrek king is te verstaan, bij een leeraar. die aan twee scholen is verbonden, blijft echter voortbestaan. Het beleid van het testuur werd met al- cerr.een.e stemmen goedgekeurd. In de ooenbare zitting was dg inspec teur, dr. S. Elzinga namens den minister aanwezig De voorzitter constateerde dat de ver eeniging bloeit Het aantal leden is het af- gelooDen jaar met 21 tot 405 gestegen; het aantal afdeelingen is van 40 op 42 geko men. Het bestuur kreee machtiging de kwestie van de aansora'-e'iikheid van leeraren voor letsel of schade toegebracht aan of door leerlingen, die onder hun toezicht staan, op de algemeene vergadering van de A V.M.O. in bespreking te brengen Bij de kwestie der uniformiteit van het toelatingsexamen wees dr. Elzinga oo de samenwerking tusschen de verschillende I scholen, die in Haarlem met zoo vee] sue- i c2s wordt toeaeoast. Fen uitgebreide dis cussie ontwikkelde zich over de kwestie dat rijksleeraren een aanstelling krijgen bij een bepaalde school en niet bit h°t, rüks- M.O. in het algemeen, hetgeen een groote hinderpaal vormt voor het sollielteeren naar andere scholen. Het bestuur kreeg opdracht deze kwestie in studie te nemen voor de volgende algemeene vergadering. Nadat de afgevaardigden van de ver- eenigina naar de algemeene vereadering van de A.V.M O waren gekozen, sloot de voorzitter de vergadering die door verte genwoordigers van 26 afdeelingen was be zocht. Fransch protest. Vernomen wordt dat de consul-generaal van Frankrijk te San Sebastian bij de over heid te San Sebastian heeft geprotesteerd tegen het jongste luchbcmbardement op Cerbére. Voorts heeft het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota ontvangen van de Spaansche regeering, waarin deze critlek oefent op het bombardement van Alicante door rechtsche vliegtuigen. NOODWEER IN ENGELAND. Langs de Engelsche kust woedt'een he vige storm. Reddingsploegen hebben in verscheidene gevallen ter assistentie van in moeilijkheden geraakte schepen moeten uitvaren Vooral ter hoogte van Sussex en Essex verkeerden vele schepen in nood. INBRAAK IN EEN STATION. Brandkast geforceerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn inbrekers binnengedrongen in het Edg- ware Tube-station te Londen. Zij verschaf ten 2ich toegang door het verbreken van een ruit. Zij slaagden erin met een steek vlam de brandkast te openen en verdwenen ongehinderd met een bedrag van 374 pond sterling in bankbiljetten van een pond en tien shilling. Een bedrag van 370 pond in zilver en koper lieten zij onaangeroerd. De diefstal werd eerst ontdekt, toen eeni ge uren later het personeel het kantoor binnentrad. STRENG VERBOD TOT LUISTEREN NAAR RUSSISCHE RADIOUITZENDINGEN Het luisteren naar Russische radiouit zendingen kan beschouwd worden als „voorbereiding tot samenzwering teger. je veiligheid van den staat" en kar, aanlei ding geven tot veroordeelingen tot de doodstraf. De Deutsche Justiz het orgaan var het Duitsche rijksministecie van justitie, pre ciseert, dat allen, die naar sovjetuitzendin gen luisteren, dit als een misdaad kan worden aangerekend. De kwestie is daarbij te weten of voorbedachte rade aanwezig is. Om dit te kunnen bepalen, zal rekening dienen te worden gehouden met het poli tieke verleden en het algemeene optreden van den beschuldigde. UIT NED. OOST INDIË. DR. SOETOMO OVERLEDEN. BATAVIA, 30 Mei (Aneta/A.N P.). Dr. Soetomo, een der vooraanstaande inheem- sche leiders, die gedurende een maand in de C.B.Z. (Centrale burgerlijke zieken- inrichting) te Soerabaja werd verpleegd, is hedenmiddag aldaar overleden. Prof. Böhl eere-professor van Debrecen. Ter gelegenheid van het 400-jarig Jubi leum der Universiteit van Debrecen tn Hongarije is prof. dr. F. M. Th. Bohl, alhier benoemd tot professor honoris causa. WINDSTOOT VEROORZAAKT ONGEVAL. Hedenmiddag omstreeks 1 uur is op den Witte Singel nabij de Schelpenkade tenge volge van een rukwind het deksel van een bakfiets opengeslagen, waardoor de 22-Ja- rige bestuurder D. de macht over het stuur kwijt raakte en tegen een uit de tegenover gestelde richting komenden fietser, den 14-jarlgen T. aanreed. Laatstgenoemde be kwam daardoor verscheidene hoofdwonden en werd ter behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. DE MISLUKTE OPSTAND IN MEXICO. Sinds 27 Mei hebben de vrienden van generaal Cedillo in Mexico geen direct con tact meer met hem gehad. Zooals men weet, heeft de generaal toen des middags uit El Salto moeten vluchten voor de federale troepen. Men weet niet of Cedillo probeeren zal uit te wijken naar de Vereenigde Staten of dat hij hoopt de guerilla te kunnen voort zetten. Het avontuur van Cedillo nadert zijn einde. De laatste troepen opstandelingen geven zich over aan de federale troepen Ondanks alle nasporingen heeft men Ce dillo nog niet ontdekt. Hij beschikt niet ovef een vliegtuig en zal moeilijk kunnen vluch ten. Men veronderstelt, dat hij naar een te voren gereedgemaakte schuilplaats is ge vlucht. Zijn dokter heeft verklaard, dat hij een hartaandoening heeft en niet voor lan gen tijd een zwervend leven kan leiden. De minister van oorlog overweegt eerlang de naar San Luis .gezonden contingenten terug te trekken. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Cornelia. D. van Th. Zethof en M. Buskermolen Madeléne Cor nelia Johanna, D. van P. Aalbersberg en A. C. Teerink Lena, D. van G. Kroes en P. Ous- soren. Gehuwd: J. F. de Jong 20 J. en P. v. d. Weyden 20 j. Ondertrouwd: L. F. Parzer 26 j. en G. van Ham 24 J. M. de Bok 30 J. en A. C. Haak 25 jaar. Overleden: W. Walraven 74 J.. weduwnaar van J. Verbeij. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria d. van Abraham den Hertog en Antje Oppelaar Arie z. van Cornells van Gaaien en Lutien Verduin. Overleden: Maarten Klump 93 jaar echtge noot van Dirkje Vleggeert. De resultaten van de verkie zingen in Tsjecho-Slowakije. Bij de gisteren in Tsjecho-Slowakije ge- j houden verkiezingen heeft de partij van Henlein in de plaatsen, waar een Dultscb: meerderheid woont, 67'/< pet. van het aan- j tal zetels in de gemeent-raden verkregen.] Van de 2503 zetels zijn ten deel gevallen aan de partij van Henlein 1897 zetels, aan de sociaal-democraten 185. aan de commu nisten 160. aan de Duitsche aemocrat- n 1 en aan de Tsjechische party 259 zetels HAARLEMMERMEER. Zuster H. D. Wtenweerde met pensioen. Naar wij vernemen gaat zuster H. D. Wtenweerde. wijkverpleegster in den k;dng Vijfhuizen van de afd. Haarlemmermeer van de N.H. Ver. Het Witte Kruis" wo nende aan den Vijfhuizerweg aldaar, dezen arbeid wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftüd met in gang van 1 OCt/ber" a.s. ve la'en. Zii is onceveer negentien iaren in het haar 'oegewezen gedeelte van deze uit stiet e gemeente met veel ijver en toe- wljd'ng werkzaam geweest en heeft mede door haar vriendelijk en hulpvaardig op treden vele- achting en vriendschap verworven (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzcn. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o, missives van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van raadsbesluiten. Enige adviezen worden in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Den heer v. d. Laan krijgt toestemming eenige vragen te richten tot B en W. inzake het centrale vliegveld te Leiderdorp. Dit zal geschieden na afloop der agenda Wanneer de raad dan tot de benoemin gen zal overgaan, deelt de voorzitter mede, dat No. 2 van de voordracht voor tijd. leera- res in het Duitsch aan de Meisjes H.B.S. zich terugtrekt, daar zij door directrice, ln- SDecteur en grootst mogelijke meerderheid der commissie als no. 1 was aanbevolen. Op verzoek van den heer Hessing gaat de raad dan in verband met deze benoeming over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting pi.m. 20 min later wordt overgegaan tot de AGENDA. lo. Praeadvies op de verzoeken van dr. mr. J. W. Verburgt en mevrouw C. P. E. Eerdmans geb de Holl, om ontslag als regent(es) van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (92) Conform besloten. 2o. Benoeming van een regent en een regentes van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (93) Benoemd worden de heer J. Fuhri Sneth- iage en mevr. A. J. C. Hamming—D'itilh. 3o. Benoeming van een leerares in het DulL-eh aan de Hoogere Burgerschool voor I*°'sjes. (94) Fenoemd wordt mej. dr. A Diiksterhois alhier met 32 stemmen tegen 3 blanco. 4o. Benoeming van een lid van de Noor- der-Commlssle tot Wering van schoolver zuim. (95) Benoemd wordt de heer J. Duiverman, alhier. 5o Voorstel om het hoofd van de oplei dingsschool voor u.l.o. aan den Mare- singel. H. van der Jagt, te stellen aan het ho^fd van d» opleidingsschool voor u.l.o. 9-a-i d- Drl- Octoberstraat. (96) Conform besloten. 6o. Vaststelling van het verslag betref fende verstrekking van schoo'.kindervoe- ding en -kleeding gedurende het jaar 1937. (97) Goedgekeurd 7o. Voorste) tot het alsnog aanbrengen van eenige wijzigingen in de bij raadsbe sluit van 17 Januari 1938 vastgestelde ver ordening. regelende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de wethouders, alsmede het verleenen van pensioen aan ntinne weduwen en weezen. (98) Conform besloten. 8o. Voorstel tot het toekennen aan de provincie Zuid-Holland van een jaarlijk sche bijdrage in de kosten van onderhoud van den aan te leggen verbindingsweg tus schen de provinciale wegen Rijswijkde V'uk en ZoetermeerLeiden. (99) Conform besloten. 9o. Praeadvies op het verzoek van de Ge meente-Commissie van het Nederduitse!) Hervormd K srkgenootschap om haar over het jaar 1933 een subsidie te verleenen ten behoeve van de volledige afwerking van het in uitvoering zijnde 10-iarig werkplan van de restauratie van de Pieterskerk. (100) Conform besloten. f AMSTERDAM, 30 Mei. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden wederom van kalmen aard. Bij de opening bewogen verscheidene fondsen zich op een vrij sterk verhoogd koerspeil. onder invloed van de aankondiging van het dividend ad 25 door de Handelsvereniging Amsterdam. Dit dividend werd gunstig beoordeeld en riep een aanzienlijke koerswinst voor het toonaange vende suikeraandeel te voorschijn. Nadat bij de opening tegen 424% was verhandeld, kreeg net aanbod echter sterk de overhand, zoodat in kor ten tijd een koersverlies van verscheidene pro centen werd geleden. Per saldo kon echter nog een groot voordeelig verschil worden gere gistreerd. De aanvankelijke prijsstijging voor HVA's riep, zooals gezegd, een gunstige tendenz te voorschijn, doch de dalende beweging van het suikeraandeel in quaestie vond schier overal na volging. Op de Rubberafdeeling werden Amsterdam Rubbers een achttal punten boven het vorige slot ingezet, doch reeds vrij spoedig daarna viel een tamelijk scherpe reactie waar te nemen. De minder courante rubber aandeelen werden op onregelmatige wijze genoteerd, waarbij over het algemeen geen groote koersvariaties voor kwamen. Van de Industrieelen golden de Philipsaan- deelen bij de opening niet onbelangrijk hooger, doch ook deze konren zich niet handhaven en zagen zich tijdens de middaguren eenige procenten ontgaan, zoodat zij tenslotte nog lager uit de noteering traden dan Zaterdag het geval was. AJC.U.'s en Unilevers waren goed prijshoudend. De affaire in Petroleumaan- deelen bepaalde zich voornamelijk tot Konink lijken, die na prijshoudende opening enkele procenten terugliepen. De omzetten waren niet groot. De scheepvaartmarkt was stil en zoo goed als onveranderd. Tabakken waren volkomen verwaarloosd. Deli-Batavia's werden wat hooger genoteerd. Ten aanzien van Amerikaansche fondsen werd een afwachtende houding aangenomen, daar de Amerikaansche effectenbeurzen heden gesloten zijn, zxxxlat men morgen niet de gebruikelijke gegevens ter beschikking zal hebben. De stem ming v/as prijshoudend en meerendeels werd od een lichtelijk verhoogd koersneil verhandeld. De onzekere stemming, die zich voor locale fondsen openbaarde, bleef echter niet geheel zonder uitwerking op de gedragingen der Yan- kee-aandeelen. De belegeingsmarkt was stil en zoo goed als onveranderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 5/8 Berlijn 72.72 1/2. Parijs 5.14. Brussel 30.53 1/2. Zwitserland 41.27 1/2 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.25. Oslo 45.07 1 2. New-York 1.80 15/16. Praag 9.29 1/2. F~olon?atie l/f. Part disc. 1/8: Dag geld 1/4. Reg?stermarken 35 3/16; Crediet Sperr- marken 8 2/4: Fffecfens-oerrmarken 81/*; Reismarken 49"*: Bankpapier 28V*. DE NATIONALE BANK VAN BELGIË VERLAAGT HAAR DISCONTO De Nationale Bank van België heeft haar disconto verlaagd van 4 tot 3%. 10o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen van een transportauto ten behoeve van de politie. (101) Conform besloten. llo. Voorstel; a. tot onderhandsche opdracht van het leveren van de voor een tweede persleiding van het Noordelijk rioolgemaal aan den Mareslngel naar de rioolwaterzuiverings inrichting benoodigde buizen aan de So- cieté des Tuvaux Bonna, te Utrecht; b. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het leggen van de sub a bedoelde persleiding met bijkomende wer ken. (I"2' Conform besloten. 12o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van den bouw van een nieuwe Schrijversbrug met bykomende werken. '103) De heer GOSLINGA vraagt of de oude brug niet als hulpbrug is te bezigen. Wethouder SPLINTER ontraadt dit; de brug kan niet blijven liggen. Conform wordt dan besloten. 13o. Voorstel tot het wijzigen van de ge meen tebegrootlngen, dienst 1937 en 1938. ter aanvulling van de voor den Stadhuis bouw beschikbaar gestelde gelden. ((104) Conform besloten. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Pot je wijd. Boerhaavelaan 37. Leiden. RIJNSBURG. Burperiyke Stand. Geboren: Jan z. van C. v. Klaveren en M. Salomons; Antje d. van N. v. Egmond en A. P. v. d. Mey. Getrouwd: P. Scftoneveld j.m. 25 jaar en T. Brussee jd. 22 jaar. Overleden: J. Willems 64 jaar echtgenoot van N Zandbergen. VOORHOUT. Tijdens den diens' in de Ned. Herv. Gemeente alhie-, elke <?ele1d wer<i door ds P de Haan ui' Antwerpen (Belsië) werd voor de Chr. School aldaar f 45 s:e- collecteerd De speldjesdas: voor „Herwonnen Levenskracht" heeft hier opg-ebracht f. 106,92 ROTTERDAM, 30 Mei. Buitenlandsche granen. Stemming flauw. Rogge: N.- Russ. 75/77 kg. disp. f 7.50, geladen g'est. f7.30. Zuid.-Russ.. aangekomen f. 7.40. Ca- nadeesche No. 2, stoomend f 6.95. Bahia Blanca 74/75 kg. gel. gest. f8.20. Gerst Ameri. No. 3 disp f 142, geladen gestoomd f 140139 Zu.-Russ. 70/71 kg. aangeko- men f 156. Turksche 67/68 kg. disp. f 149. I HaverLa Plata Clipped 55/56 disp. 1 f 6.45, stoomend f 6.40. Mais: Gele La I Plata, st. n. aank. f 161150. Bessarabi- l sche disp. f. 163, stoomend f 157. Brazi- I liaansche aangek, f 160, stoomend f 158. 1 Gele Amer. No. 2 aangek, f 133132, stoo- 1 mend f. 133. Gele Amer. No. 3 aangek, f 131 I Gele Joege-Slavische aangek .f. 134. Witte Zuid-Afrikaansche No. 2 disp. f 144. Boekweit: Amer. Canad. disp. f9.25, la- I dend f 8 90. Mandsjoerijesche disp. f9.10, I Poolsche Herrschafts disp. f 8.80, gel. gest. f. 8.70. Binnenlandsche granen 'per 100 K.G.) Haver f. 6.25—6.75. Gerst Chevalier f7.25— 7.65. Rogge tot f7.40. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwt-en, kleine groene f 8.5B11.50. Schokkers f 13 16.75. Bruine boonen f. 1116. AMSTERDAM, 30 Mei. Ter veemarkt aange voerd: 402 vette koeien, prijzen: 1ste kwal. 74 80. 2de kwal. 64—72. 3de 'kwal. 50—62 ct. per KG. slachtgewicht. 58 melk- en kalfkoeien, f 180 —240 per stuk. 116 vette kalveren: 2de kwal. 54 60 per KG. levend gewicht. 3de kwal. 46—52 per idem. 129 nuchtere kalveren, f. 712 per st.; 64 schapen f. 2430 per stuk; 26 lammeren f. 10 —14 per stuk. 478 varkens: vleeschvarkens. we gende van 90110 KG. 6263. zware varkens 6062. vette varkens 5860 ct. per KG. slacht gewicht. NAALDWIJK. 28 Mei. Bond Westland. Aard beien 79 ct. per KG.; sla 5080 ct.; peen f.14 19 per 100; asperges 35—38 ct. per bos: bloem kool 315 ct. per stuk: tomaten A 2425 ct.; idem C 23—25 ct. per KG. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling 28 Mei. Hortensia 40—90 ct.; Gloxinia 31—43 ct.; Geraniums 710 ct.; Azalea 5 ct.; Begonia 48 ct.; Spirea 1017 ct. per pot; Rozen f. 2.60 4.20; Jap. Lelie f. 2.10—2.50; Recalls f. 1.00—1.10 per 100; Imperator 1620 ct Lathyrus 1613 ct.; Anemonen 36 ct.; Vloheren 2137 ct.; Yellow Queen 59 ct. per bos. NIEUWVEEN. 27 Mei. Kipeieren: Aanvoer 1908 stuks, prijs per 100 st. f. 3.153.70: Eend eieren. aanvoer 113 *tuks. prijs per 100 stuks f. 2,702 85: Ganzen eieren, aanvoer 4 stuks, prijs per stuk 6 cent. ROELOF AREN DSVEEN, 28 Mei. Aardbeien 7—12^ cent per doosje, aanvoer 81.280 doosjes, bloemkool 6 cent per stuk. peen 8 cent ^er bos. sla f 0.50—1.00 per 100 krop. snijboonen f. 2 40 —2.80. idem stek f. 1.601.70. peulen f. 2 40 2.70 per 10 pond. ROTTERDAM 20 Mei Totale aanvoer 1917 stuks, waarvan 669 vette runderen. 304 vette kalveren. 11 nuchtere kalveren. 262 schapen en lammeren 671 varkens Prijzen oer KG. vette koeien 1st- kwal 76 2de kwal 60 3de kwa! 50— 55 ct.; vette ossen 70, 64. 53—57; vette kalveren 100, 85. 5060; varkens «levend gewicht» 50, 49, 48; schapen 55. 50. 40. - Prijzen per stuk: scha pen 1ste kwal. 29. 2de kwal. 24, 3de kwal. 15 ct.; Zuidlammeren 16, 13, 6. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3