BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 30 Mei 1938 VSSSCHERIJ BERICHTEN De strijd in Spanje Dagbladreclame RECHTZAKEN TRAMSTORING H. T. M. Het tramverkeer LeidenDen Haag via Wassenaar is vrijwel den geheelen morgen gestoord geweest. Tegen 10 uur hedenoch tend knapte, waarschijnlijk door den he- vigen wind. bij de halte Schouwlaan te Wassenaar de draad van de bovenleiding af. zoodat de stroom over een groot deel der lijn moest worden uitgeschakeld en er van doorgaand verkeer geen sprake was, zeer ten ongerieve van de op den Maandagmorgen vrij talrijke passagiers die zoowel alhier als aan de veischiii°nde haltes ruim IV; uur moesten wachten. Te gen half 12 arriveerde hier ter stede een t vee tal autobussen der H. T. M uit Den Haag om de dienst zooveel mogelijk te on derhouden. Men verwachtte dat in den loop van den middag de dienst weer geregeld kon zijn. MELITARLA. Bij Min. Beschikking is aan den res. ie Luitenant van 4 R.I W. A. Schrijvershof, vergund vrijwillig onder de wapenen tc ko men bij het 11e Regiment Infanterie, toor- loopig tot 1 Aug. 1938. De res. 2e Luitenant W. L. Godefroy van het 4e Reg. Inf. komt voor verplichte oefe ning onder de wapenen van 1 t/m 25 Juni a s. bij n-4 R.I. te Weert en van 4 1 'm 19 October a s. te Leiden. De sergeant le kl. P. Smit van II-4 RI. Is tijdelijk gedetacheerd te Leiden; de sar- geant-cap. Bokhorst is overgeplaatst naar Weert; de sergeant capitulant N. Kruit wordt op 7 Juni a.s. voor een maand ge detacheerd bij de S.D.O.A. te Middelburg. De dienstplichtige sergeanten J. Kuyven. hoven, J. C. Olieman en H. W. Kerkhof van 4 R.I. zijn met machtiging van den minis ter van Defensie, door den Korpscomman- dant aangenomen als sergeant capitulant; zij blijven ingedeeld bij n-4 R.I. te Weert. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 2 Juni a.s. zal het eerste van de tien zomerconcerten gegeven worden in het Plantsoen (Musis SacrumDit con cert wordt verzorgd door het Muziekgezel schap Orpheus", dir. de heer W. Chr. de Vries en zal aanvangen te 8 uur precies. Het programma luidt: 1. La Guerre et la Paix. marsch, J. Païnparé; 2. Toujours ou Jamais, wals. E. Waldteufel; 3. Le Trou- vère, fantaisie, G. Verdi: 4. Cavalerie Lé- gère, ouverture. F. von Suppé. Pauze. 5. Calife de Bagdad, ouverture. Boieldieu; 6. Les Contes d'Hbffmann, Offenbach; 7. Ri- goletto, fantaisie, G. Verdi; 8. „Orhutus"- marsch, W, Chr. de Vries. Het verslag van de werkzaamheden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en van den toestand van nandel. scheepvaart en nijverheid in 1937 Is in druk verschenen. Een groot deel van den inhoud werd reeds verwerkt in de Nieuwjaarsrede van den voorzitter. den heer D. ten Cate Brouwer, van welke rede .wij destijds een uitvoerig excerpt publi ceerden. OP O GOEDE ZEEP STAAT DOBB&LM^N 2000 (Ingvz. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 30 Mei. Tarbot f. 1.0484 per kg., Tong 95—70 cent per kg., heilbot 94—68 ct. per kg., griet f. 30—11.50 per 50 kilo. groote schol f.3221. middelschol f.2418. zetschol f.2417. kleinschol f.188. schar f. 10.504.30. tongschar f. 25—18. poon f 5.80—1.40. groote schelvisch f.24—11. middel- schelvisch f. 149. kleinmiddel schelvisch f. 11 6.50. kleine schelv. f7.504.10. groote gul f. 7.50 f. 5.60. kleine gul f. 6.10—4.10. wijting f5.10— 3.20. makreel f. 105.10 per 50 kilo. kabeljauw f.3211 per 125 kg., vleet f. 2.251.47 per stuk. leng f,1.150.70 per stuk en koolvisch f. 0.45 0.32 per stuk. Aan den afslag 10 trawlers: RO 53 f. 2280. IJM 1 f 2760. IJM 26 f. 3160. IJM 49 f. 2560. IJM 71 f. 1670. IJM 37 f. 3330. IJM 46 f. 2130, IJM 58 f. 2630. IJM 196 f. 2630, IJM 155 f. 1650. 1 Deensche kotter E 405 f.920 en 22 motor- loggers IJM 204 f.550. KW 4 f.1010, KW 166 f. 500. KW 60 f. 570, KW 45 f. 340. KW 153 f520. KW 130 f.550. KW 35 f.500. KW 161 f.1320, KW 27 f.320. KW 29 f.520. KW 162 f.360. KW 169 f.390. KW 33 f.490, KW 158 f.480. KW 22 f.700. KW 104 f.560. KW 135 f.440. KW 107 f.430. KW 91 f.430. KW 177 f.480 en KW 41 f. 600 besomming. SCHEVENINGSCHE REEDERIJ WILLIGT EISCHEN IN. Er wordt ons van de zijde van den Centralen Bond van Transportarbeiders medegedeeld, dat Zaterdag overeenstemming is bereikt met de reederij S. Taal, te Scheveningen. De voorstellen van de organisaties, betref- ïfi«ae ïet binnenliggen, de complete beman- gafe-yerho°gïng voor de versch- en ^nr ^1&mede het jaagloon. zijn geheel faly ^?nvaard. Het eerste schip zal Woensdag a.s. uitvaren. De reederii Taal heeft 3 motorloggers. u De haringiogger KW 43 is Zaterdr.-avond met een gedeelteKike nieuwe bemanning weer van IJmuiden ter visscherij vertrokken. De beide thuisstoomende motorloggers dc KV/. 167 en KW. 102 zijn door het slechte weer vertraagd. Zij zullen waarschijnlijk hedenmid dag of -avond te IJmuiden binnenkomen. De KW. 167 heeft 240 kantjes aan boord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontspanning houdt aan. Fransch bezoek aan Engeland. Memorial Day in Frankrijk. Ook de verkiezingen van gisteren in Tsjecho-Slowakije zijn zonder incidenten verloopen. men zie het 4e Blad. De ontspanning houdt, gelukkig aan. Te Parijs heeft Bonnet een onderhoud gehad met den uit Praag teruggekeerden gezant Osoesky. Hij verklaarde opnieuw, dat zijn regeering bereid is tot de meest verstrek kende concessies, opdat een minnelijke regeling verkregen kan worden. Terwijl het de regeering onmogelijk ls toe te laten, dat de Duitsche minderheid de buiten- landsche en de militaire politiek van het land voorschrijft, is zij bereid de minder heid een zeer vrijgevig statuut te verschaf fen. vrijgevig vooral op het gebied van taal beschaving en gemeentelijke admini stratie. Opmerkelijk is een Terklaring van Huil, de minister van buitenlandschc zaken der Vereenigde Staten, waarin de Europeesche landen eraan herinnerd worden, dat het Briand-Kellogg-pact heden ten dage niet minder bindend is dan toen het. tien jaar geleden, werd gel-eekend. Huil zet. in zijn verklaring uiteen, dat hij, met het oog op de Duitsch- Tsjechische spanning, thans nog eens nadrukkelijk wil wijzen op de gelofte, indertijd afgelegd, geen oorlog uit te lokken, wijl Amerika wil voorkomen, dat een valsche interpretentie veld wint nopens zijn politiek. De minister voegde hieraan toe. dat de Amerikaansche regeering de jongste ge beurtenissen in midden-Europa nauwlet tend en met bezorgdheid volgt. ..Wij kunnen aldus Huil, de oogen niet sluiten voor het feit, dat een uitbreken van vijandelijkheden, waar ter wereld ook. in de samenleving der volken een factor van algemeene verwarring brengt, waarvan geen mensch de uiteindelijke gevolgen kan voorzien." Huil besloot met de mededeeling. dat deze verklaring als een onafhankelijke actie van de Amerkaansche regeering dient te -worden beschouwd, en dat geen bespre kingen met vertegenwoordigers van andere mogendheden er aan vooraf zijn gegaan. Een waarschuwing dus, dat Amerika bij een oorlog den aanvaller zal boycotten volgens de neutraliteitswet! Onzeker blijft de houding van Polen. Het officieuze agentschap Iskra. geeft in een artikel de meening der Poolsche regeering als volgt weer: „De crisis in Tsjecho-Slowakije is een binnenlandsche aangelegenheid, maar de militaire methoden die de regeering aan wendt, om haar tot een oplossing te bren gen, verhoogen slechts de Europeesche spanning. De vrede in Europa kan niet verzekerd worden door mobilisatie van 't Tsjechische leger, maar door herstel der fouten welke Tsjecho-Slowakije sedert 20 jaar begaat in de minderhedenpolitiek. De Poolsche belangen en elschen kun nen zeer kort geformuleerd worden: le. Polen zal nooit toestemmen in een beperking van de rechten der Poolsche minderheid, maar zal nooit zijn toevlucht nemen tot de middelen die Tsjecho-Slo wakije aanwendde in 1919, toen het, ge bruik makende van een voor Polen moei lijke situatie, gewapenderhand Cieszyn in Silezië bezette; 2e. Polen eischt categorisch, dat een einde gemaakt zal worden aan de propa ganda van de Komintern, welke haar oor sprong vindt te Praag. Intusschen is Beek uit Stockholm te Warschau teruggekeerd. Generaal Vuillemin, chef van den staf der Fransche luchtmacht, is met eenige officieren te Londen, waar hij een week zal blijven. Het bezoek geschiedt op een onlangs tot de Fransche luchtmacht ge richte uitnoodiging. Het gezelschap zal verscheidene Britsche militaire vliegvelden en een vliegtuigfabriek bezichtigen. Gisteren Ls te Parijs de Memorial Day gevierd, welke de herdenking bedoelt van de dertigduizend Amerikaansche soldaten, die tydens den wereldoorlog op de Fran sche slagvelden zijn gevallen. In tegen woordigheid van Bullitt, den Amerikaan- schen Ambassadeur, is een godsdienst oefening gehouden. Veteranen van het Amerikaansche legioen begaven zich naar den Are de Triomphe, waar Bullitt een krans neerlegde op het graf van den On bekenden Soldaat. Voorts heeft Bullitt op het Amerikaansche kerkhof te Surennes, nabij Parijs, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide. „De Amerikanen kunnen niet erkennen, dat een oorlog onvermijdelijk is. De te genwoordige conflicten tusschen de in de mode zijnde ideologieën zullen den toe- komstigen geslachten belachelijk voorko men. Wij zijn er van overtuigd, dat het voeren van oorlog tot regeling van de te genwoordige Europeesche conflicten gelijk zou staan met het verbranden van een huis om daarin een heel mager stuk vleesch te braden. Een oorlog zou betee- kenen verwoesting van het continent. Wij, Amerikanen, wier bloed een menging vormt van bijna alle bloedsoorten ter we- VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: „PoolzeeIJm. 77, vangst 50 m. platvisch; 100 m. braadschelvisch; 10 m. schelvisch; 10 m. wolf en poon, 20 m. varia; totaal 190 m., be nevens 200 st. ijskabeljauw en 40 st. stijve ka beljauw. „Utrecht", IJm. 73, vangst 60 m. schelvisch, 120 m. braadsóhelvisch. 40 m. rrclio, 10 m. wij ting, 40 m. platvisch, 120 m. makreel, 20 m. gul en kabeljauw, 40 m. wolf en pion; totaal 450 m., benevens>450 st. stijve kab ljauw. „Christine", IJm. 2. vangst 35 m. schelvisch, 65 m. braadschelvisch, 40 m. radio, 25 m. gul en kabeljauw, 40 m. platvisch 100 m. makreel, 20 m wolf en poon; totaal 325 m. en 100 st. stijve kabeljauw. reld. wij, wier leven verrijkt is en. wan neer God het wil, nog verrijkt zal wor den. dank zij de Fransche. Engelsche, Duitsche. Italiaansche beschavingen en dank zij de beschavingen van al de andere naties der Westelijke wereld, wij zijn ons volkomen bewust van de opmerkelijke bij dragen, die geleverd zijn door bijna alle rassen van Europa aan ons bloed en aan onze beschaving. Wij gelooven aan de een heid der Europeesche beschaving en voor ons zou een oorlog in Europa niet anders dan een afgrijselijke burgeroorlog tusschen broeders zijn. Wij zijn van meening. dat de geschillen onzer generatie door rede er. begrip moeten worden opgelost. Laten wij dus vandaag den wensch uitspreken, dat de Europeesche eenheid verwerkelijkt zal worden en dat onder de Europeesche na ties de krachtige vastbeslotenheid groeien zaJ, dat er geen oorlog meer zal komen". En tijdens de plechtige viering van den Memorial Dav in het Forest Park op Long Island heeft de Amerik. onderstaatssecre taris van oorlog. Johnson, een rede ge houden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de Vereenlgde Staten op hun hoede moe ten zijn, zoolang zekere leden van de fa milie der mogendheden gebruik maken van geweld in hun politiek. De vrede wordt bedreigd door enkele aanvallende landen, die zijn teruggekeerd tot de barbaarsche wet, welke van kracht recht maakt. Johnson besloot zijn rede met de ver klaring, dat ce Vereenigde Staten welge wapend moeten blijven, niet om aan te vallen, doch om te verdedigen. Zij moe ten gereed zijn, niet om oorlog te voeren, doch om zich buiten een oorlog te houden. DUITSCHLAND. Rede van Goebbels. Ter gelegenheid van het congres der na- tiionaal-socialistische partij in Maagden- burg-Anhalt, heeft Hitier de revue gepas seerd over 50.000 partijmanschappen. Goebbels heeft een redevoering uitgespro ken voor tienduizenden toehoorders, waar bij hij ook de buitenlandsche politiek be sprak, Hij zeide o.m.: Wij genieten den vrede in ons eigen volk, maar deze vrede is niet afhanke lijk van den goeden wil der andere vol keren. Het goedgewette Duitsche zwaard is zijn beste bescherming. Wij verlaten ons niet op de phrases der pacifisten en op de instelling van Genève, maar op onze eigen kracht. Wij hebben trouwens vrienden in de we reld. Onze oude vrienden waren huiche laars. Zij stelden zich slechts ten doel ons te plunderen. Onze vrienden van heden zijn ook onze vrienden in tijden van crises. De wereld ziet dat niet met een vriendelijk oog. Wanneer wij alleen op de wereld zouden zijn, zouden wij niet -het succes der laatste drie maanden tot stand hebben kunnen brengen. Wij waren 68 millioen inwoners groot. Thans omvat ons land 75 millioen inwo ners, en dat resultaat hebben wij tot stand gebracht zonder een schot te lossen, zonder oorlog te voeren (langdurige toejuichin gen). Het wonder van het Duitsdhe bloed, dat zich vereenigt met het Duitsche bloed, heeft ons in staat gesteld dit te bereiken. Voortgaande maakte Goebbels sarcasti sche toespelingen op het ideaal van Scbuschnigg Waar is toch die Oostenrijksohe mensch, dat denkbeeld van den oud-kanselier van Oostenrijk? Hij is in duizend atomen uit eengevallen. Hij is niet zichtbaar meer en kan niet meer gevonden worden. Wat wèl geconstateerd kan worden is. dat Duitsch- land werkelijk een groote mogendheid is, welker levensbehoeften door de andere mogendheden in overweging moeten wor den genomen. Over de. tegenwoordige crisis sprekende, noemde Goebbels deze „een periode van po litieke hoogspanning", waarna hij zich wendde tot degenen, die Duitschland een grooten vredesverstoorder noemen. Duitschland, aldus Goebbels. wil zijn levendbehoeften realiseeren.Nadat Duitsch land een groote mogendheid is geworden, gelooft men het met raadgevingen van broederschap aan boord te kunnen komen en het te verwijten den vrede te verstoren. Het zou begrijpelijk geweest zijn, wan neer men dien raad gegeven had aan Duitschland ten tijde van de Ruhrbezetting bij voorbeeld. Thans zegt men. dat de wereldvrede in gevaar verkeert. Wij willen den vrede maar met vitale rechten. Wij willen we! vriendschap, maar zij moet wederkeerig zijn en haar grond slag vinden in de billijkheid. Dat ziet men wel door onze vriendschap met Italië. Wij willen geen vriendschap, die onze lankmoedigheid tracht uit te buiten. Ironisch verklaart Goebbels. dat hij heel goed begrijpt, dat de democratieën den spil RomeBerlijn willen vernielen. Maar Mus solini en Hitier zijn dapper en wijs. „Wij kunnen slechts lachen, wanneer wij in de lin'ksche pers van Frankrijk en Engeland alle veronderstellingen lezen, die men uit spreekt over Hitler en Mussolini". In felle bewoordingen keerde Goebbels zich vervolgens tegen wat hij „de oorlogs stichters" te Praag, Moskou, Parijs en Lon den noemde. Hij verbaasde zich ironisch er over, dat men Duitschland bewijzen van vredelievendheid vraagt, na de talrijke vre delievende verklaringen van Hitier. Om den vrede tot stand te brengen zijn vredelievende daden n oodig en geen redevoeringen. De beste vredes- daden bestaan in de opheffing van de onrechtvaardige clausules van het ver drag van Versailles. Toch zou men, aldus Goebbels verder, geen lichtvaardig spel moeten spelen met den vrede. Spr. protesteert tegen de grens- schendingen door militaire Tsjeohoslowaak- sche vliegtuigen. ..Een volk van dertien mil lioen gedraagt, zich tegenover een volk van 75 millioen, alsof het zelf het volk van 75 millioen was." De berichten over de samentrekking van Duitsche troepen aan de Tsjecho- slowaaksche grens hadden ten doel de bewegingen der Tsjechoslowaaksche troepen te verbergen. „Wanneer er iemand tot de orde moet worden ge roepen, dan is dat niet Berlijn, maar Praag. Door het tegenovergestelde te doen, versterkt men de ontoegeeflijk heid van Praag". Goebbels besloot zijn rede met te zeggen, dat Duitschland den vrede noodig heeft als het dagelijksch brood, aangezien het \ve- deropbouwwerk van het nationaal-socialis- me zioh uitstrekt over verscheidene tien tallen jaren. „Wij willen echter een vrede, waarin men ons met rust laat; wat ik hier zeg. is misschien niet zeer overeenkomstig de diplomatieke gebruiken, maar ik heb nooit verlangen gehad diplomaat te zijn. Het was misschien beter een juist woord te juister plaats uit te spreken in een pe riode van hoogspanning". FRANKRIJK. f Rede van president Lebrun. Te Saint Brleuc heeft de president der republiek, Lebrun, een redevoering uitge sproken, waarin hij een oproep tot de Franschen richtte tot het bewaren van de eenheid, welke verwerkelijkt kan worden door in republikeinsche, democratische vrij heid te streven naar de toenadering, die andere volken van den dwang vragen, en door zich tot taak te stellen het streven der regeering als uitdrukking van den natio- nalen wil te volgen, waar zij zich er op toe legt Frankrijk terug te brengen op den weg van den voorspoed. Ten slotte kan deze eenheid verkregen worden door er naar te streven, dat Frankrijk die moreele gezond heid, die veiligheid en dat vertrouwen in de toekomst herkrijgt, welke het gekend heeft in de roemrijke dagen van zijn overwin ning in 1918. Voor den kamerzetel, die vrij is gekomen, doordat de radicaal-socialist Palmade tot senator is gekozen, is bij herstemming de radicaal-socialist Delaunay gekozen, die den Sfio-socialist Maudet versloeg. Bij de eerste stemming had Maudet meer stem men gekregen dan Delaunay en den onaf- hankelijk-radicalen candidaat. Het hoofd bestuur der rad soc. partij noodigde toen zijn candidaat uit, volgens de regelen van het Volksfront, plaats te maken voor Mau det, maar niettemin handhaafde de afdee- ling de candidatuur. ENGELAND. Dag der luchtvaart. Zaterdag was het de jaarlijksche Britsche luchtvaartdag, de Empire Air Day. Ruim tachtig militaire en burgervliegvelden wa ren voor het publiek ter bezichtiging open gesteld waarvan een druk gebruik is ge maakt. Ongeveer tweeduizend vliegtuigen stonden opgesteld op de 58 luchthavens der Royal Airforce. Vliegtuigen in verschillende formaties kruisten zoowel boven de militaire als de burgerlijke vliegvelden. Tegen een kleine betaling konden de bezoekers, op- sommige luchthavens althans, draadlooze orders aan de vliegtuigen doorgeven. De dag is bedoeld als een overtuigende demon stratie van de kracht en doeltreffendheid der Britsche luchtmacht. PORTUGAL. Amnestie. Ter gelegenheid van het feit, dat de nieuwe staat twaalf Jaar bestaat, heeft de regeering een uitgebreide amnestie afge kondigd. In Sevflla is een Spaansch-Portugeesche vriendschapsbetooging gehouden, waar ge neraal Queipo de Llar.o de Portugeesche regeering voor haar houding tijdens den burgeroorlog dankzeide. JAPAN. De activiteit der communisten. Thans wordt onthuld, dat in 1936 1500 personen werden gearresteerd onder ver denking communisten te zijn. Er staan nu 235 hunner terecht wegens communistische activiteit. Hun zaak wordt met gesloten deuren behandeld. De arbeidskwestie bij de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud". De Hooge Raad heeft heden in cassatie behandeld de bekende arbeidskwestie bij de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud", wel ker directeur A, H. baron van H. van A. voor het kantongerecht te Haarlem, was veroordeeld tot 3 geldboeten van f 6. wegens overtreding van de Arbeidswet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags, zulks in strijd met art. 24 lid 2 der arbeidswet, welk arti kel dergelijken arbeid in fabrieken en werk plaatsen niet toelaat, tenzij bijzondere om standigheden aanwezig zijn. Een bijzondere omstandigheid heeft de kantonrechter niet aanwezig geacht, doch in hooger beroep heeft de rechtbank het verweer van den directeur gegrond ver klaard, dat hier van toepassing is de uit zonderingsbepaling van art. 83 lid 6 der Arbeidswet, volgens welke een handeling niet strafbaar is, indien die handeling on der de gegeven omstandigheden als ge rechtvaardigd is te beschouwen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den directeur ontslagen van rechtsvervolging, tegen welke beslissing de officier van justitie cassatieberoep instelde. Heden werd dit cassatieberoep voor den Hoogen Raad bestreden door mr. S. van Oven uit Den Haag en mr. de Groot uit Haarlem. Mr. van Oven merkte op dat deze zaak voor de „Arnoud" van het allergrootste belang is. De vraag is of de houding van den directeur gerechtvaardigd is. Nu strek ken de bepalingen van de arbeidswet tot bescherming van de belangen der Van het front. Aan het front geschiedt nog steeds weinig bijzonders. Zondag werd wel door een bi- zonderen correspondent van Havas uit Teruel gemeld, dat de nationalisten Puerto Escandron bezet hebben, de laatste belang, rijke republikeinsche stelling op den weg van Teruel naar Valencia, maar veel te be- teekenen heeft het toch niet. Beide partijen houden elkaar vrijwel in evenwicht, al blijft Franco in het voordeel. Luchtaanvallen. Franco's luchtmacht heeft verscheidene open steden gebombardeerd. Te Castellon zijn 44 huizen vernield. Valencia is tot viermaal toe gebombar deerd. Ook daar is belangrijke schade aan gericht. Er zijn een 380 dooden en vele hon derden gewonden. Een aanval op Barcelona heet door het luchtafweergeschut te zijn voorkomen. Te Valencia zou opnieuw een Engelsch schip tot zinken zijn gebracht, n.l. de „Grantiend". Barcelona heeft te Londen en Parijs weer een nota overhandigd. De nota is geteekend door Delvayo, den minister van buitenlandsche zaken. Zij her innert aan de bombardementen op open steden als Barcelona, Almeria en Guernica, en uit verwondering er over, dat de regee ringen van Frankrijk en Engeland, die in Februari j.l. het initiatief namen, om de republikeinsche regeering op te wekken, een einde te maken aan het bombardeeren van open steden, niet het recente bombardement van Alicante door de „luchtmacht der over weldigers van Spanje" veroordeeld hebben. In de nota wordt voorts van de Britsche regeering een concrete verklaring geëischt over de gevoerde onderhandelingen, welke ten doel hadden, de toepassing van oorlogs methoden tegen te gaan, die behalve het leed, dat zij het Spaansche volk berokkenen, een schande zijn voor de menschheid. i De republikeinsche regeering, aldus be sluit de nota, zou gaarne van de Engelsche regeering vernemen, dat zij maatregelen zal nemen, om een herhaling van misdaden, als zoo juist nog tegen Alicante zijn ge pleegd, te verhinderen." De „Times" schrijft: „Het tot nu toe in acht genomen stilzwijgen is zeer zeker niet het gevolg van onverschilligheid. In feite en ondanks alle aandacht, welke de toe stand in midden Europa heeft vereischt, heeft de regeering er de vorige week over gedacht een nieuwe protestnota te zenden aan Franco. Zij was ongetwijfeld van mee ning, dat de volgende bijeenkomst van het Lagerhuis gelegenheid zou geven uiting te geven aan de verontwaardiging van het land. Troncoso gesneuveld, Officieel wordt medegedeeld, dat gene raal Troncoso, die onlangs uit Frankrijk was gezet, na de duikbootenaffaire van Brest, in een der jongste gevechten aan het front der Pyreneeën is gesneuveld. Solidariteitsdag in Italië. De dag der solidariteit voor het rechtsche Spanje, welke gepaard gaat met de plech tigheid van een „fascistische levée" is gis teren in de belangrijkste centra van Italië gevierd. Spaansche sprekers voerden het woord voor de ten behoeve hiervan opge roepen fascisten. Alle dagbladen bespreken bij deze gelegenheid het thema van de ItaliaanschSpaansche solidariteit in den loop der eeuwen. Virgino Gayda schrijft in de Giomala dTtaila. dat Italië geen enkel territoriaal of politiek voordeel zoekt in Spanje, aangezien het uitsluitend bezield is door den wil de nationalisten te helpen bij de bevrijding van het land uit iederen ideo- Iogischen of buitenlandsch politieken in vloed. Te Rome luisterden de fascisten naar ten vurige rede van generaal Milan Astray, den oprichter van den tercio; des middags vond de fascistische levée plaats in het stadion Mussolini, in aanwezigheid van den Duce en Spaansche missles. Een fascisti sche levée vormt ieder jaar het symbool van den overgang van de eene categorie in de andere der kinderen en jonge lieden in de fascistische formaties, die den leeftijd bereikt hebben, die noodig is om opgeno men te worden in een volgende formatie. Astray zeide, dat hU op 26 Mei door Mussolini ontvangen is en dat de Dnce hem bij het afscheid zeide: „indien er een kritiek oogenblik voor Spanje mocht komen, zou Italië, daarvan kunt ge zeker zijn, het te hulp snellen". Rechtsche controle op literatuur De minister van binnenlandsche zaken der regeering van Salamanca heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij een strenge controle wordt uitgeoefend op de publica tie. den invoer en de circulatie van alle in het Spaansche of de vreemde talen ge schreven boeken en tijdschriften. Alle manuscripten moeten vóór de publicatie worden voorgelegd aan den nationalen propaganda- en controledienst en geen literatuur mag worden ingevoerd, van welke taal ook, zonder machtiging van den minister van binnenlandsche zaken. arbeiders, en pleiter wcnschtc op den voorgrond te stellen, dat bij de „Ar noud" deze belangen zeer goed zun beschermd, en dat het stelsel, waarom het hier eigenlijk gaat het tweeploe- genstelsel, is ingevoerd met medewer king van en zelfs op aandringen van den minister. Na de invoering van de Arbeidswet heeft de .Arnoud" steeds mogen werken in al- wijking van het bepaalde in art, 24. en toen in den loop der jaren de directeur een tweeploegensteisel uitvond, dat uitsteken" werkte en dat ook de belaingen der "rDC.' ders zeei goed beschermde, heeft a minister in November 1929 daaraan 36" goedkeuring gehecht en in het betreffenoe schrijven zelfs aangedrongen op een spo-' dige invoering van dat tweeploegenstei.-'- is niet te vervangt 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2