STADSNIEUWS Hata - Haarl.straat 67 Jong gewend, oud gedaan MAANDAG 30 MEI 1938 No. 23979 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang Ned. Ver. E.H.B.O. Sensatie bij Bata Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2 3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Foto Van Vliet. Onder toezicht van de Verkeers-Onderwijs commtsie en de politie worden der- dagen on verschillende plaatsen in de stad praktische verkeersexamens voor de schooljeugd gehouden. Onze foto toont de start van een der achthonderd exami- nandl, waarbij het aan goedbedoelde „allerlaatste" raadgevingen gewoonlijk niet ont breekt. Landelijke jaarvergadering te Leiden. De Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken heeft Zaterdag alhier haar landelijke ver gadering gehouden. Ontvangst in de Academie. Na een gemeenschappelijken koffiemaal tijd waar de voorzitter der Leidsche afdee- ïng. de heer J. L. Questroo woorden van welkom sprak, werd het gezelschap in het Academiegebouw ontvangen door den rector-magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, die zeide met bijzondere vreugde op deze plaats een gezelschap te begroeten, dat eenigszins verwant is aan de medische wetenschap. De E.HBO.-ers vormen als het ware een schakel tusschen de beoefe naren dier wetenschap en de patiënten. Spr. wees er vervolgens op, hoe deze zaal, de Senaatskamer, oorspronkelijk het Audi torium medicum was, waar o.a. door den beroemden Boerhaave theoretische lessen In de geneeskunde werden gegeven. Eerst atn het einde van Boerhaave's leven kreeg deze zaal de huidige bestemming van ont vangkamer. Na nog verschillende bijzonderheden te hebben medegedeeld over de Leidsche Academie en tal van hoogleeraarsportret- ten langs de wanden, besloot spr. met het uitspreken van zijn beste wenschen voor het welslagen van dit congres en voor de ontwikkeling der E.H.B.O. De voorzitter van het hoofdbestuur, dr. P. W. L Peuris Uit Amsterdam dankte in een geestig toe spraakje voor de ontvangst. Nadat het Academie-gebouw was bezich tigd, begaf het gezelschap zich naar de Stadsgehoorzaal, waar de jaarvergadering werd gehouden. De jaarvergadering. De voorzitter, dr. Peuris, wees erop, hoe ongeveer 45 jaar geleden dr. Tilanus te Amsterdam het initiatief nam tot het op richten der vereeniging. Overeenkomstig be doelstelling was de samenwerking met Pelijkgerichte vereenigingen. zooals Roode-, Oranje- en Groene Kruis, steeds van aan- Senamen aard. Spr. wees vervolgens op de noodzakelijkheid van ee.n goedgeorganl- seerden E.H.B.O -dienst in elke gemeente en wekte allen op tot uitbouw der vereeniging. Aan het jaarverslag van den wnd.-secre- I taris c]e:1 neer Henri L. Boas, ontleenen I wij. dat het aantal afdeelingen op 31 1 December jj. 142 bedroeg met rond 8400 leden, waarvan plm. 4500 gediplomeerden. Op 31 December '36 waren deze aantallen respectievelijk 109. 7400 en 3500. 1 Het jaarverslag werd onveranderd goed- Sekeurd. De ontvangsten bedroegen volgens het I verslag van den penningmeester, den heer Boas f, 2.573.44. de uitgaven f. 1990,91. zoo- bat er een voordeelig saldo is van r 582.53. Het totale saldo bedraagt thans f 6093.0a 1 Ook dit verslag werd onder dank goedge keurd evenals dat van het maandelijksch begaan der vereeniging. Na behandeling I der afdeelingsvoorstellen, welke alle wer- I ben ingetrokken of verworpen, werd over- I Ngaan tot de bestuursverkiezing. Deze had 1l0' resultaat, dat gekozen werden in de I JUcature-dr. Meuleman de heer dr. H. W IBerinschen (Amsterdam) en in de vacature I Cohen de Heer de heer dr. T. a. Hooftman 1 ,'Alblusserdamterwijl de aftredende I reden, de heeren dr. J. P. van Erp Cs-Hcr- 'ogenbosch), G de Goederen Schiedam i dr. J a. Molhuysen Cs-Gravenhage) Werden herkozen. De voorzitter sprak een kort woord van dank tot den heer Cohen de Heer. die 16 jaar lang lid van het hoofdbestuur is ge weest en veel heeft gedaan voor het EU. B.O.-werk ln Dordrecht en omgeving. Besloten werd de volgende jaarvergade ring ln Hilversum te houden. Na een langdurige rondvraag volgde sluiting der vergadering. DE TREINENLOOP MET DE PINKSTERDAGEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen Zaterdag en Maandag as. vijf en dertig extra vóór- en volgtreinen tusschen Amsterdam en Rot terdam worden Ingelegd, terwijl de treinen in de richting België, Duitschland en Frankrijk versterkt zullen worden. Bij ver schillende voortreinen die in rechtstreeksch verkeer loopen, behoeft niet meer overge stapt te worden; op de voornaamste sta tions zullen ook nog extra treinstellen met personeel gereed gehouden worden om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen. Op het baanvak Leiden-Woerden-Utrecht- Amsterdam zullen geen extra treinen loo pen, maar zullen de treinen met twee en meer rijtuigen versterkt worden, terwijl op het baanvak Leiden-Alphen-Gouda de mo- tortreinen verdubbeld zullen worden en bij buitengewone drukte door Dieseltreinen ver vangen worden. OPENING TENTOONSTELLING „DE KUNST OM DE KUNST". Onder groote belangstelling, zichtbaar nog grooter dan vorige jaren, werd Zaterdag middag de tentoonstelling van „De Kunst om de Kunst" geopend in het bekende zaal tje Pieterskerkgracht 9. De voorzitter, de heer L. Verkoren, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder den directeur van de „Lakenhal" en het bestuur der Leidsche Kunstvereeni- ging. Hij bracht in herinnering, dat verre weg het meerendeel der leden amateur is in het beoefenen der beeldende kunst. Ver der deelde hij mede, dat de moderne meu belen, die ditmaal het zaaltje sieren, wel willend zijn afgestaan door den heer A. Huisman, kunsthandel „De Ploeg", naar wiens ontwerp de meeste dezer meubelen zijn vervaardigd. Hierna verklaarde de heer Verkoren de tentoonstelling .geopend. Onder de vele aanwezigen merkten wij op drs. Pelinck, directeur van de Lakenhal, mr. J. Slagter en mevr. Bicker Caarten, res pectievelijk voorzitter en secretaresse van de Leidsche Kunstvereeniging", dr. de Gelder, dr. van Rijnbach, de heeren Dros en A Krantz en vele anderen uit de kringen der Leidsche kunstminnenden. De tentoonstelling, die naar wij meenen, alweer belangwekkender is dan de vorige, is ten zeerste de moeite van een bezoek waard. Wij komen er op terug. HET SINT ANNAHOFJE. In het jaarverslag der Provinciale Com missie voor Monumentenzorg in Zuia-Hol- land wordt ook melding gemaakt van de noodzakelijke restauratie van het Sint Anna-hofje aan den Hooigracht alhier. De regenten hebben bereids een architect op dracht gegeven een plan te ontwerpen. BEROEPEN. Dr. J. G. Ubbink, laatstelijk Geief. pre- likant te Zevenhoven, is beroepen als pre dikant in algemeenen dienst der Geref. Kerken in Hersteld Verband te Lelden en Noordwijk. OPLEIDINGSSCHOOL HD.S. EN GYMNASIUM AAN DE BOOMMARKT. Ouderavond. De voorzitter de heer Hokkeling opende de vergadering en sprak zijn buitengewone voldoening uit over de groote opkomst. Na dat de secretaresse het woord was gegeven voor het lezen der notulen en de ingekomen stukken waren behandeld, verkreeg de heer Hokkeling andermaal het woord, die een lezing hield over: „De nieuwe regeling voor het toelatingsexamen voor Gymnasium en HBS." „Tegenwoordig, zoo zegt spreker, wordt niet alleen rekening gehouden met de ver- eischte kennis en vaardigheid, maar ook of er bij de(n) leerling(e). geschiktheid aan wezig is om het middelbaar onderwijs te volgen en inzicht in de leerstof. De candidaat moet een onderzoek naar zijn geschiktheid ondergaan en men zal zijn kennis en inzicht onderzoeken vooral in de vakken „Nederlandsche taal, rekenen en geschiedenis". Een onderwijzer kan zijn leerling veel kennis bijbrengen, maar dit is nog niet ge noeg voor H BS. of Gymnasium. Er wordt inzicht gevraagd en niet ieder kind heeft dit. Niet alleen een goed geheugen is vereischt, maar ook plichtsopvatting Nu krijgt het hoofd van de school een vragenlijst voor elke leerling. Dit is voor Leiden geen nieuwtje. Een van de eerste vragen is of het kind geschikt is om het middelbaar onderwijs te volgen. Spr. durft te zeggen dat ieder kind. dat een opleidings school doorloopen heeft, dat onderwijs kan volgen. Maar of ieder kind het examen, met zijn moderne test, tot een goed einde kan brengen, dat blijft een groote vraag. Tegenwoordig wordt geen dictee meer ge vraagd De candidaat krijgt een stuk proza voor zich, dat hij in bepaalden tijd moet doorlezen. Dan wordt nagegaan of hij het in eigen woorden kan navertellen, of hij de gegevens met elkaar in verband weet te brengen en of hij de woorden en uitdruk kingen juist heeft opgevat. Dan wordt een schriftelijk of mondeling onderzoek inge steld naar de woordenschat van de candi daat. terwijl vooral gelet wordt op het ge bruik van werkwoorden, zelfstandige en bij voeglijke naamwoorden en voorzetsels en juiste keuze der voegwoorden. Bij het rekenen wordt vooral gelet op het juiste zien van de betrekkingen tusschen de gegevens in de denkvraagstukken. „Puzzles" noemt spr. ze. En nu is ook het gebruik van de algebraïsche oplossing toegestaan. Er zijn altijd veel candidaten voor het middelbaar onderwijs, maar er wordt een selectie gehouden voor de hoogere eischen en er zullen er minder slagen. Bijv. tegenwoordig wordt „kennis der hoofdzaken" geëischt van Europa, en slechts „eenige kennis" van de vreemde werelddee- len en wereldzeeën. Er zal door den minister van onderwijs een commissie van advies benoemd worden voor den tijd van 5 jaren, die opgaven zal samenstellen voor het schriftelijk onderzoek, van welke opgaven de toelatingscommissies gebruik kunnen maken. Met hartelijk applaus werd de lezing door de aanwezige ouders beloond. Hierna nam de heer Heydemann het woord en besprak de vraag: „Wat te doen met een jongen die het mulo-onderwijs volgt?" Hij raadde aan hem naar de MT S. te sturen. Ook voor jongens die de Am bachtsschool volgen is in deze richting een weg te vinden. Na zijn duidelijke uiteenzet ting, die ook met applaus beloond werd. ging men over tot het kiezen van een bestuurslid voor de ontstane vacature. Door de verga dering werd mevr. Meurs gekozen Bij de rondvraag werden de vragen over den bouw van een nieuwe school en het Ouderblad beantwoord, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. Er was nog gelegenheid om zich te onderhouden met het onderwijzend personeel over de vorderingen der leerlingen. Deze week worden bij Bata Uw oude schoenen gratis gerepareerd. De aan bieding geldt voor een ieder, die vanaf f. 5.aan schoenen of kousen besteedt. 2039 (Ingez. Med.) TOONEELVER. .DOOR OEFENING BETER". NED. NATUURHISTORISCHE VER. Excursie der afd. Leiden. Gisteren maakte de Nederl. Natuurhist. Ver. afd. Leiden een excursie naar de om geving van Noordwijk Het allereerst werd het mooie landgoed Leeuwenhorst te Noordwijkerhout bezocht, waar verschil lende bloeiende planten werden waargeno men, als vogelpootje, smalbladwikke, brem, vogelkers, lijsterbes, meidoorn, klein tasch- jeskruid, lelietje der dalen, kardinaalsmuts- Je. vogelmelk, drienerfmuur en de voor ieder bekende hondsdraf, eereprijs, pijp kruid en koekoeksbloem. Door de weiden werd het duingebied bij Puik en Duin bereikt. Een groote verrassing voor de excursisten vormde langs de sloot- oevers het veelvuldig voorkomen van het waterdrieblad Deze plant behoort tot de familie der Gentianen en bezit prachtige witte bloemen, welker bladeren met lange witte franje zijn bezet. Langs den duinrand en door de bosschen van het Staatsboschbeheer, waar de nach tegalen overal zongen, werd Noordwijk aan Zee bereikt. Ook op deze wandeling wer den nog vele planten verzameld als: hegge- rank, spurrie, zachte en kleine ooievaars- bek, reigersbek, salomonszegel, veldsla (Va- lerianellablaartrekkende boterbloem, lidrus, akkerhoornbloem. gewone raket, gaspeldoorn, boksdoorn, mierikswortel en fijne kervel. Zeer voldaan keerde men om 4 uur huis waarts. De eerate lustrumviering. In de groote zaal van „Zome:l/ust" heeft de Tooneelvereeniging .Door Oefening Beter" Zaterdagavond haar ee:ste lustrum gevierd. De zaal was vrijwel geheel ge vuld. toen de voorzit- e; der feestcommis sie de heer I Coster, den avond opende met een kort welkomstwoord, waarbii hij tevens een woord van hulde bracht aan het bestuur, voor het zeer vele, dat het in de afgeloopen vijf jaren heeft gedaan. Toen het doek zich voor de eerste maal opende was od het tooneel een fraai tableau opgesteld, een zinnebeeldige voor stelling vormend van den groei en het streven der vereeniging. alles overheerscht door de Leidsche en de groen-witte D.OB. kleuren. Hierna verscheen het bestuur en de feestcommissie op het podium, waar de heer Coster, namens de leden en dona teurs een fraai uitgevoerd vaandel over handigde. hetgeen met een toepasselijk woordje gepaard ging. De voorzitter, de heer v. Bemjmelen. dankte voor het fraaie geschenk, daarbij den wensch voegend, dat de voorbeeldige trouw, die de D.03- leden in de afgeloopen vijf jaren steeds aan den dag hebben gelegd, nu als trouw aan het vaandel steeds hechter moge worden. De eerste vijf jaren schetste deze spreker als een succes-tijdperk, dat moed en vertrouwen geeft voor de toekomst van D.O.B. Hierna werd een aanvang gemaakt met een lange reeks persoonlijke huldigingen. Alle bestuursleden hadden een geschenk, gepaard met een hartelijk woord van dank en waardeering in ontvangst te nemen, terwijl ook den leden der feestcommissie een huldiging en een geschenk niet werd onthouden. De huldigingen en de aanbie dingen van geschenken waren nog niet afgeloopen; de tooneelknecht .de tooneel- kapper. de balleider, alle Roto Colour Players, zij allen werden in de bloemetjes en in de sigaren gezet, waarna ook de donateurs niet werden vergeten en allen een tractatie in ontvangst hadden te nemen. Het was reeds laat geworden toen de heer Alb. Gerritsen het podium betrad en er met een praatje en een liedje spoedig de juiste stemming In wist te krijgen, daarbij op lofwaardige wijze afgewisseld door de Roto Colour Players en Wim Stoute aan de xylophoon. Na de pauze zagen we een aardige schets ..Arie van Zwieten bój den dokter", voorgedragen door Albert Gerritsen en den heer Langezaal. om welke schets da verend is gelachen, waarna allen nog ge- ruimen tijd in de beste stemming bijeen bleven met een dansje onder leiding van Gé Mieremet. D.OB kan op een uitstekend geslaagde lustrumviering terugzien. BINNENLAND. De „Nieuw-Amsterdam" te Rotterdam, terug (4e Blad). De bomaanslag te Rotterdam opgehelderd. (4e Blad). Nassau en het regeeringsjubileum van HJVf. de Koningin. (2e Blad). Padvinders defileeren voor Prins Bernhard (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Ook gisteren zijn de verkiezingen in Tsjecho-Slowakije rustig verloopen. Zij geven hetzelfde beeld van den vorigen Zondag (4e Blad). Een greep uit de historie der Tsjechen (4e Blad). Verklaring van Hull over het Briand-Kel- logg-paet. (Buitenland, le Blad). Rede van den Amerikaanschen gezant te Parijs op Memorial Day. (Buitenland, le Blad). Zware bombardementen van Valencia en Kanton, (le Blad). De Fransche president Lebrun spoort aan tot eensgezindheid. (Buitenland, le BI.). Goebbels over Duitschland's buitenl. poli tiek. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. „WERKMANS WIL KRACHT". De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" heeft te Heemstede deelgenomen aan een festival met daaraan verbonden marschwedstrijd, waarin zij beslag wist te leggen op den eersten prijs met het hoogst aantal punten, benevens een extra prijs voor het hoogst aantal punten, dat dien dag behaald werd en den hoogsten geld prijs. Deze wedstrijd was uitgeschreven door de Harm. „Eensgezindheid". verwacht Voor onze omgeving is nog te rekenen op buiig weer, met krachtige winden uit West, met daartusscben perioden van op klaring, met tijdelijk afnemen- den wind. Hedenmorgen is aan alle posten geseind: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen". De politiebrandweer heeft gister morgen ten huize van H. K. in de Gorte straat met behulp van de ramonneur een schoorsteenbrandje gedoofd. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zaterdagavond ingebroken bij J. W. J. aan de 4e Binnenvestgracht, waar een bedrag van f. 5 werd ontvreemd. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daats-examen Indologie, de heer J. A. Z. H. van der Poel (Voorburg). Ondergetekende wonende (straat)., wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf week kwartaal No, abonné Um.opgezonden te hebben aan onderstaand adres i tegen vergoeding van bewoóriigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1