Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Maandag 30 Mei 1938 Weer een rustige verkiezingsdag in T s j echo-Slowaki j e KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vereen. v.Nat. Veiligheid Het zelfde beeld als den vorigen Zondag De verkiezings strijd MmrefiimtoijKnUiW 'W S\0 mmvjyj TJMNCtNJar HeclaA^ancl Üei&y! asyiyy Strijd om de vrijheid Ook de verkiezingen van gisteren voor de gemeenteraden in Tsjecho slowakije zijn in volkomen kalmte verloopen. Er is gestemd In 930 gemeenten, w.o. 670 Sudeten-Duitsche. Daarbij waren er 90, waar verkiesingen overbodig waren aange zien daar behalve de lijst der Sudeten- Duitsche oartlj geen andere candtdaten- ljjsten waren ingediend. Slechts één botsing heeft zich voorge daan. Te Tisova op de Noord-Westelijke grens van Bohemen is een botsing ont staan tusschen leden van de partij van Henlein en de democratische Sudeten- Dultschers Er volgde een vuurgevecht, waarin een aanhanger van Henlein ernstig werd gewond en drie anderen lichte ver wondingen opliepen. De gendarmerie en leden van de douanepost kwamen onmid dellijk tusschenbeide. Vijf en zeventig per sonen werden aangehouden voor het UT S'ellen van een onderzoek Tisova is een plaatsje met achttien honderd inwoners, waarvan slechts vijf Tsjechen. Men heeft den indruk, dat het re sultaat van de verkiezingen van gis teren dat van de vorige week slechts bevestigt. Terwijl de vorige week de Praagsche ge meenteraad werd gekozen, hebben de in woners der stad thans gestemd voor de arrondissementsraden Het resultaat is echter in zekeren zin verrassend. De vori ge week heeft Henlein 16 556 stemmen verkregen: de stemmen die hij ook in 1931 had verworven en die welke van de Duit- sche christen-socialisten en Dultsche boe ren naar de Sudeten-Duitsche partij wa ren overgegaan Gisteren behaalde Hen lein niet meer dan 10.879 stemmen. In de Hongaarsche streken hebben de autonomisten een nederlaag geleden. De Henleinisten hebben zich er gehandhaafd, doch geen winst behaald. In Suta-Kar-pa-- tisch Rusland hebben de nationale socia listen en de communisten gewonnen. Over het algemeen hebben de Henleinisten het stemmenaantal van de vorige verkiezingen gekregen, vermeerderd met de stemmen van christelijk-socialen en Dultsche boe ren In belangrijke plaatsen bieden de sociaaldemocraten echter tegenstand Men kan dus niet zeggen, dat het Sudeten- Duitsche gebied totalitair is. De nationale socialisten winnen gemid deld 25°/,. terwijl op het platteland de boerenpartij vooruitgaat. In het Poolsche gebied is geen groote verschuiving merk baar. De autonomisten hebben wat ver loren. doch in het autonomistische kamp wonen de radicalen Alle Tsjechische par tijen behalve de communisten zijn hier vooruitgegaan. Dit wordt verklaard door den aanwas der Tsjechische bevolking aan de Poolsche grens. Zoo is het algemeene beeld. Nog enkele aparte cijfers: In de stad Jaiblonec of Gablonz, bekend om haar glasindustrie, hebben de Hen leinisten 18.566 van de 23141 stemmen verworven, hetgeen 79", beteekent tegen 77»/, bij de vorige verkiezingen. De com munisten fcrgen 806 stemmen tegen 1192 bij de vorige verkiezingen, de Tsjechen 3193 tegen 2441. de Duitsche sociaal-demo craten 566 tegen 959. In het industrie-centrum Vejbert in Noord-Bohemen behaalden de Henleinis ten 6549 van de 7581 stemmen, tegen 3871 in 1931 De communisten kregen 574 tegen 1497. de Duitsche sociaal-democraten 253 tegen 1356. de Tsjechische partijen 205 tegen 511 stemmen. Stemmen van communisten en Duitsche sociaal-demooraten gingen dus in groote massa naar de Sudeten-Duitsche partij. Hetzelfde volt waar te nemen in de in dustriestreek Liberec Reichenberg)waar Henlein bijna twee derden van de stem men der communisten kreeg In Zuid- Moravië wonnen de Henleinisten ook stemmen van de Duitsche sociaal-demo oraten. In Siiezic was het percentage voor Henlein hooger, te Cervena Voda bedroeg het 93°/». Od het Tsjechische platteland is bijna geen stemmenverschulvlng waar te nemen. In belangrijke plaatsen zijn de nationaai- georiënteerde socialisten vooruitgegaan, in kleine plaatsen de boeren. Bijna overal hebben de communisten een gevoelige nederlaag geleden Nog een interview met Henlein. Konrad Henlein heeft een speciaien correspondent van den „Pesti Hirlap" ont vangen en hem een onderhoud toegestaan, waarin hij allereerst sprak over zijn be zoek aan Engeland en de meening uit sprak, dat Engeland eerlijk geïnteresseerd is bij de ontwikkeling in Midden-Europa. Ten aanzien van de mogelijkheid eener samenwerking tusschen de Sudeten-Duit sche partij en de Hongaarsche partijen in Tsjecho-Slowakije verklaarde Henlein, dat elke der partijen natiomaliteitenrech- ten te verdedigen heeft. ZIJ hebben alle tot taak in den zin vaa een rechtvaardige, binnenlandsch-politleke vormgeving een systeem op te heffen, dat het stempel draagt van een Praagsch cen tralisme en een Tsjechische suprematie. „Natuurlijk komt iedere vorm van autonomie, aldus Henlein, wanneer zij het karakter van een echt zelfbestuur wil dragen, neer op den breuk met dat feitelijke systeem, dat het stempel draagt van een Praagsch centralisme en dat de absolute suprematie van het Tsjechische volk in den staat mogelijk maakt". Wat de Tsjechische troepenbewegingen in de grensgebieden betreft, verklaarde Henlein, dat daarmede een toestand in het leven geroepen is, die in strijd is met In den verkiezingsstrijd in Tsjecho - Slowakije worden twee aanplakbiljetten ge bruikt. Het biljet van de Sudeten-Duitschers toont de figuur van een Henlein- aanhanger, die met een schild een Duitsch dorp be schermt ..Bescherm ons Duitsche land", luidt het op. schrift, „kies de Henleinis ten". De tegenstanders van Hen lein gebruiken dezelfde fi guur waarop zy den kop van Henlein hebben gezet. De figuur staat in een door den oorlog verwoest dorp. .He- scherm ons land tegen hem", luidt hier het op schrift. 'NVERGELIJKELIJK goedt Onvergelijkelijk mooi tevens! Jnnglians, het voorname merk. Horloges voor langen trouwen dienst, blijvend punctueel, altijd betrouwbaar. De groote Junghans- collectie bevat zak- en polshorloges in tal van uitvoeringen, voor eiken smaak en prijs. 2007 (Ingcz. Med.) de tot dusverre nog niet veranderde ver zekering der regeeringslnstantles dat slechts één lichting en eenige speciale troepen onder de wapenen zouden zijn geroepen. Ten slotte verklaarde Henlein: „Ik streef naar de vervulling en waarborging van de aanspraken der Sudeten-Duitsche volksgroep tegenover de staatsmacht en naar in het leven roepen van een recht vaardige binnenlandsch-politleke orde. Het ls mijn voornemen de tot dusverre gevolg de lijn vast te houden en mij te plaatsen in den kring van hen, die werken aan de opheffing der spanningen en der ontevre denheid en daarmede aan de instandhou ding van den vrede" Het valt op. dat dit interview heel wat gematigder klinkt dan dat met Ward Price in de „Daily Mail"! Verdere besprekingen. In een onderhoud, dat Hodza Zaterdag avond heeft gehad met de Sudeten-Duit sche afgevaardigden Kundt en Peters, is opnieuw de ontspanning gebleken, welke merkbaar is. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat zij brieven van Henlein met eischen van de partij brachten. Het schijnt, dat nu de sokols en de na tionale garde ontwapend zijn, de garan ties, welke de regeering heeft gegeven, vol doende zijn voor de Sudeten. Blijkbaar heeft Hitier de leiders van de Sudeten- Duitschers bevel gegeven zich te matigen. De besprekingen zullen worden voort gezet. Tegen grensincidenteh. De autoriteiten te Praag hebben beslo ten, teneinde grensincidenten te voorko men, de grenszone, waarboven het vliegen verboden is, uit te breiden. Ze was tot nu 5 Kü. en zal voortaan 10 KM breed zijn. De minister van landsverdediging heeft liet volgende communiqué gepubliceerd: „De bevolking wordt aangeraden, uit de buurt te blijven van militaire objecten of bewakingsposten, opdat ongevallen en on gelukken worden vermeden". Wat Praag kan bieden. Volgens de „Matin" zou de regeering te Praag aan de partij van Henlein de vol gende concessies kunnen aanbieden: 1. Gebruik der Duitsche taal in het ver keer met de bestuursautoriteiten en de rechterlijke macht, alsof het een bijzon- deren staat betreft. 2. Controle op de begrooting van het schoolbestuur voor de Duitsche scholen en instellingen. 3. De mogelijkheid voor Sudeten-Duit schers nieuwe verkiezingen te houden voor den gemeenteraad in streken, waar zij de meerderheid van stemmen hebben be haald. 4. Een onderzoek naar de verhouding van het aantal Duitsche ambtenaren, welke in de staatsorganen zouden kunnen worden opgenomen. Strang's reis. William Strang, de chef van de afdee- ling Midden-Europa van het Britsche Fo reign Office, heeft na Praag Berlijn be zocht en is vandaar naar Parijs gegaan. Hij heeft overal slechts met de gezanten ?n ambassade-ambtenaren gesproken. Morgen keert Strang te Londen terug. Herdenking van den tocht door Siberië. Het Tsjechische legioen heeft Zaterdag den 54sten verjaardag van den president gevierd, tegelijk met den twinügsten ver jaardag van den tocht van het legioen door Siberië. Meer dan 7000 leden van het legioen defileerden voorbij het graf van den Onbekenden Soldaat. ZIJ werden door de bevolking toegejuicht. Het legioen heeft een oproep tot de be volking gepubliceerd, waarin het aan spoort zich te vereenigen tot ondersteu ning van de regeering. Holland—Australië Ltfn AAGTEKERK. thuisr., pass. 27 Mei Las Palraas. Diverse Stoomvaartberichtcn NAALDWIJK, 27 Mei van Bilbao naar R'dam FRIES LAND, 27 Mei van Kopenhagen naar Lapa- lucto JONGE JOHANNA. Alexandrië naar Londen, pass. 23 Mei Finisterre JONGE ELISABETH, 27 Mei van Alexandrië n. Port Port Said KATENDRECHT. 27 Mei van Foynes naar Constanza MOORDRECHT, 27 Mei van R'dam te Curacao ST. PHI- LI JSL AND. 28 Mei''van de Tyne n. Hamburg SCHIELAND. 28 Mei van Gdynia naar R'dam ST. ANN ALAND, 28 Mei van Dan zig naar Amsterdam. PREDIKBEURT Alplien-aan-den-RUn Chr. Geref. Kerk: Dinsdagnam. halfacht prof. Wisse van Drie bergen. NED. I1ERV. KERK. Beroepen: Te Gieterveen (tocz.) F. H. J. Bik. cand. en hulppred. te Sluiskil. Eucharistische middag op Houtrust. Vele duizenden waren gistermiddag op het sportterrein „Houtrust" te Den Haag bijeengekomen, katholieken uit Den Haag en wijde omgeving, om, in verband met de sluiting van het internationaal eucharis tisch congres te Boedapest, welke gisteren plaats had, een „eucharistische dag" te houden. Behalve een groot altaar, dat in het mid den van het terrein was opgesteld, waren ook aan de beide einden rust-altaren ge bouwd, alle met in hoofdzaak witte bloemen en waslicht gesierd. De voorzitter van het comité „Katholiek 's-Gravenhage" dat deze samenkomst had georganiseerd, heette ln zijn openingswoord allen welkom, bijzonder den pauselijken internuntius, mgr. Paolo Globbe, tot wlen hij een speciaal welkomstwoord in het Fransch sprak. Verder o.m. de ministers Goseling en Weiter en oud-minister Ver schuur. Namens de vergaderden werden tele grammen van eerbied en trouw gezonden aan den Paus en aan H. M. de Koningin. Hierna werd gesproken door pater E. Peters uit Eindhoven. Vervolgens celebreerde de pauselijke in ternuntius een pontificaal lof, onder het welk een processie over het terrein werd gehouden, waaraan tal van geestelijken uit Den Haag cn omgeving, religieuzen, gods dienstige en sociale organisaties, katholieke jeugdvereenigingen, verkenners enz. deel namen. De troonhemel boven het allerheiligste werd gedragen door een viertal hoofdoffi cieren, terwijl aan weerszijden militairen een eere-excorte vormden. Te ruim half vijf was de plechtigheid ten einde. Ds. B. BALJONt In den ouderdom van 60 jaar is te Oos terbeek, waar hij zich na zijn emeritaat ge vestigd had overleden ds. B. Ealjon, em. predikant van de Ned. Herv, Gem. van Houtrijk en Polanen iHalfweg). Ds. Baljon werd 23 Sept. 1877 te Rotter dam geboren en studeerde aan het Eras- miaansch gymnasium aldaar en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om in 1902 candldaat te worden in Zeeland. Op 5 Febr. 1905 bevestigde wijlen prof. dr. J. M. S. Bal- jon hem te Houtrijk en Polanen in zijn eer ste en eenige gemeente, waar de overledene zijn ambt aanvaardde sprekende over Rom. 15 17. De overledene maakte deel uit van het classicaal bestuur van Haarlem en van de vereeniglng Kinderaorg in de classis Haarlem. In 1919 werS zijn gemeente be langrijk uitgebreid door toevoeging van het noordelijk gedeelte van den Haarlem mermeer. Een nieuwe kerk moest worden gebouwd en ds. Baljon mocht die 21 Mei 1925 in gebruiknemen. In 1930 vierde dl overledene onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum. Na een diensttijd van precies 32 Jaar legde hij zijn ambt we gens bekomen emeritaat neer. PROF. Dr. H. VISSCHER EN DE NED. HERV. KERK. In het door hem geredigeerd Ger. Week blad, deelt prof. dr. H. Visscher, oud-hoog leeraar aan de R. U. te Utrecht en oud-lid van de Tweede Kamer, mede dat hij in verband met zijn a.s. verhuizing naar Nij megen, nog in het geheel geen attestatie heeft ingediend, dat hij voor hij student werd Waalsch aangenomen is, dus een Waalsche attestatie heeft en op een Waal- sche attestatie Ned. Herv. predikant is ge worden en dat, als hij zich Waalsch liet inschrijven, hij evenzeer Ned. Herv. blijven zou, wijl de Waalsche kerk een onderdeel is van de Ned. Herv. Kerk. De hoogleeraar voegt daaraan toe dat hij niet voornemens is zich van de Ned. Herv. Kerk af te schei scheiden. „Als de Ned. Herv. Kerk hare be lijdenis prijs geeft, kom ik voor een andere vraag. Doch daaraan zijn wij nog niet toe". We mogen hieraan toevoegen dat art l van het algemeen reglement der Ned. Herv. Kerk luidt: „De Ned Herv. Kerk bestaat uit al de Herv. gemeenten in het konink rijk der Nederlanden, Waalsche, Presbyte- riaansch-Engelsche en Schotsche, zoowel als Nederduitsche". Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van 8882 Ongez. Med.» (Van onzen speciaien verslaggever). Praag, Mei. Wie den grooten weg van Praag naar Karlsbad opgaat, komt even buiten de stad in een woonwijk, waax de electrische tram het eindpunt van een harer lijnen vindt. „Witte Berg" heet dat eindpunt. De onmiddellijke omgeving, een glooiend terrein, vertoont geen enkel bij zonder kenmerk. Huizen zijn er en winkels, als overal aan den stadsrand. Niets herin nert aan de ontzaglijke gebeurtenis die hier, op 8 November 1620, over het lot der Tsjechen gedurende eeuwen besliste. Mis schien weet niet de helft der menschen die over dit heuvelig terrein gaan, wat daar op dien zwarten dag in de historie van Bo hemen geschiedde; hoe daar, in één veld slag, afgerekend werd niet met het sterke Boheemsche protestantisme alleen, maar met den vrijheidsdrang der Tsjechen tevens. De geschiedenisboekjes op onze scholen vermelden dien slag in luttele regels. Er zou een boek geschreven kunnen worden en welk een menschelijk en boeiend boek! over de gebeurtenis daar op dat stuk grond waarover nu de gedach- telooze tram voortboldert, over die gebeur tenis en haar ontzaglijke gevolgen. In Naar- den ligt Jan Amos Comenlus begraven. Hij is een van de tienduizenden die na den slag bij den Witten Berg Bohemen moesten verlaten omdat er voor zijn denkbeelden geen plaats meer werd Ingeruimd. Want dat ls de baanbrekende beteekenis van dien door de Tsjechen verloren slag: hij werd de inzet van de contra-reformatie onder de leiding van het Habsburgsche Konings huis. Lang vóór Maarten Luther had in Bohemen Jan Hus zijn nieuwe leer, op prindpieele punten met die van de R.K. Kerk strijdig, gepredikt. Hus, minder ge leerde dan kanselredenaar. zijn theolo gische denkbeelden had hij grootendeels van Wlcliff. uit Engeland Hus heeft zijn overtuiging op den brandstapel in Constanz geboet. Maar zijn dood (1415, nog een eeuw vóór de Hervorming) was ook het sein geworden voor opstand ln Bohemen. Zoo ontstond die merkwaardige verbinding van religieuze en nationalisti sche elementen, die aan de Hussitische oca-logen hun fel karakter heeft verleend. Er valt niet aan te denken, in het bestek van anderhalve courantenkolom de historie van Bohemen te schrijven. Zij is tegelij kertijd die van het hardnekkig streven der Tsjechen naar politieke vrijheid en die van den brandenden strijd om de vrijheid des geloofs. Die beide oogmerken waren het die Bohemen ertoe brachten om den om zijn ketterjacht gevreesden Ferdinand II van Habsburg in het voorjaar van 1619 niet als Koning te erkennen, maar Frederik vande Pfaltz protestant tot Koning uit te roepen. Daarmee begon de oorlog die nauwelijks één jaar later met den slag bij den Witten Berg een einde aan Bo hemens vrijheidsdroomen maakte. Wie vandaag langs het oude Praagsche Raadhuis wandelt, waarin hij nog de ket tingen vindt waarmede in vervlogen dagen het Ghetto de Praagsche Jodenwijk des avonds gesloten werd, ziet in het trot toir uit steentjes ingelegd twee gekruiste zwaarden. Wie, die er overheen loopt, denkt er nog aan dat op deze plek 27 Bo heemsche ridders, aanvoerders uit den op stand tegen Ferdinand op 21 Juni 1621 onthoofd werden? Die terechtstelling was maar één van de uitingen van den omme keer. Te vuur en te zwaard werden de pro testanten uitgeroeid. Duizenden verlieten het land; Comenius, wiens diepe mensehe- lijkheid hem stempelde tot een der grootste geesten van alle tijden, was één hunner. Zooals de strijd van Bohemen twee oog merken een religieus en een staatkundig vereenigde, zoo deed dat ook de contra- actie van Ferdinand en zijn opvolgers. Niet alleen herstelden zij het Katholicisme, maar ook zetten zij zich tot de afbrokke ling van al Bohemcns staatkundige rech ten. Van Ferdinand tot den in 1916 gestor ven Frans Jozef loopt de ontrechting van de Tsjechen als een roode draad door de geschiedenis van Bohemen. Is het wonder dat Dr. Benesj aan een boekje dat hij ln de oorlogsjaren aan de historie vajn zijn volk wijdde, den titel gaf „Détruisez l'Autriche- Hongrie!", „Vernietigt Oostenrijk-Hon- garije!"? Het behoort tot de beste bewijzen voor de kracht die nationaal besef kan hebben, dat de Tsjechen, en, zij het onder andere om standigheden, de Rlowaken ook ln drie eeuwen van systematische achteruitzetting en onderdrukking niet als volk zijn ten ondergegaan. Ook al zijn er tijden geweest waarin het, gelijk Benesj zegt, „scheen alsof de Tsjechoslowaaksche natie niet meer bestond", altijd weer waren er die den band met het verleden levend hielden, die nieuwe kracht gaven aan het nationale bewustzijn, en die, allen druk ten spijt, getuigden van hun onwrikbaar geloof in de uiteindelijke bevrijding van de natie. Welk een innerlijke weerstand heeft dit volk ten beste gegeven! Hoe volkomen mislukt bleek, bij het uitbreken van den wereld oorlog, het streven der Habsburgers naar een unificatie van alle volkeren onder hun scepter, naar een wegvaging van de natio nale verschillen! De Tslechen en de Slowa- ken streden aan alle fronten. Maar bij tienduizenden lieten zij zich. vooral ln het Oosten, krijgsgevangenen maken om ach ter het Russische front vervolgens de „legioenen" te vormen die aan de historie der bevrijding van het volk zulk een roem rijke bladzijde hebben toegevoegd. Bij het Czernln-palets, waar reeds een groot deel van het Tsjechische Ministerie van Bui-' tenlandsche Zaken is ondergebracht I zoodra de verbouwing gereed ls zullen del nu nog elders gevestigde afdeelingen er 1 haar intrek nemen staat het standbeeld! van kolonel Svec, in Russische uniform.! Hij en Stefanfk hebben het meest voor del organisatie der legioenen gedaan. Hij w»3| het die na de Sovjetrevolutie, toen Trots>71 weigerde de legioenen gewapend dal Wladiwostok naar Frankrijk te laten trek-T ken, en toen een incident tot de arrestatie! van enkele legionnairs aanleiding gaf, met! de wapens bezit nam van een reeks sta-T tions langs de Transsiberische spoorlijn.J Zoo beleefde de verbaasde wereld het dat! een Tsjechisch leger schier anderhalf jaar] lang de feitelijke macht in Siberië ln han den hield. Inmiddels waren het MasaryitJ Benesj en Stefanik die het leeuwendeel van! het organisatorisch en propagandistisch] werk voor de nationale bevrijding deden.] Masarylt: Zijn naam leeft in ieder Tsjecho-I slowaaksch hart als die van een voorbed-] dig mensch. een toonbeeld van volharding en van plichtbesef, een man die tot. opjj 85-jarigen leeftijd met helderen geest enj jeugdig hart den nieuwen Staat opbouwde.] Geen wonder dat zijn beeltenis millioen-] voudig in Tsjechoslowakije is te vinden;» geen wonder dat hem de eerenaam ,.Pre-Jl sident-Bevrijder" geschonken werd. Naast] hem zijn leerling: Dr. Edward BenMB wiens naam ais diplomaat al in 1918 Ml, was toen 34 Jaar! over de wereld ging®»] aan wiens tusschenkomst op een ongeteiu] aantal oogenblikken Tsjechoslowakije ?nlT zaglijk veel te danken heeft. Zijn stan-i daard wappert thans op den Burcht van] Praag, en uit zijn nresjdentiëele vertrekken] kan Dr. Benesj de oude stad overaen.f welker honderd torens spreken van na- bewogen geschiedenis. Benesj is van ne«] driemanschap de eenige overlevende, wa Stefanik is het niet vergund geweest tcrusj te keeren in zijn bevrijde vaderland, in M als een roman te lezen ooriogsheriMieri -p gen vertelt Benesj hoe Stefanik J}em Rome eens een Slowaaksche legende haalde, volgens welke hij als bevrijder n- Ts.iechoslowakije zou terugkeeren ..wc Wundertater vom Himmel". Die legeno Stefanik trouw geweest. en I hem het leven gekost. Op 4 Mei 1919 key de hij per vliegtuig, „wie ein Wunderta vom Himmel", naar zijn geboorteP'"?,. u Kosarisk terug.maar het toestel neer en Slowakije ontving rouwend ontzielde lichaam van den man die na Masaryk en Benesj alles gaf voor de oe ding van zijn vaderland. „afwring Driehonderd jaar "an onrierdrnkkn. geven een volk, vooral een Slavisch een taaiheid en een gelatenheid tevens, door twintig jaren van vrijheid n"-L,_ j. zwakken kunnen. De Ts.iechoslowaken len, waakzaam en werkzaam, hun hankelijkheld verdedigen. En als M ooit mochten inboeten, dan begint de daarna een nieuwe periode van strrja vrijheid zooals er op 9 November lt» L begon, daags na de nederlaag bij den ten Berg, waar nu de elect.r.sche ,1 van Praag haar elndmint heeft, en rt „.[Jl honderdjarige strijd tegen de Habsou fc eens zijn beginpunt vond. (Nadruk verboden'- 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14