Ontploffing te Rotterdam was bomaanslag 'y logden badag op hd óme uit de niemeoegot! De thuiskomst van de „Nieuw Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Mei 1938 Vierde Blad No. 23979 Leider van nationale beweging in de Oekraine het slachtoffer 79ste Jaargang De dader is een Sovjet-agent Prachtig werk van de Rotterdamsche politie Zeer gunstige indrukken over de eerste reis DAGBLADRECLAME FAILLISSEMENTEN HET mysterieuze waas, dat een week lang heeft gehangen rond de ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, is thans, dank zij het prachtige werk van de Rotterdamsche politie en justitie, geheel opgetrokken. Het is gebleken dat er een poli tieke moord is gepleegd en wel op den Führer van de nationa listische beweging in Oekraine, den 47-jarigen Oberleutnant Eugen Konovalec, die op een valsche pas ten name van Joseph No wak reisde. Er is reeds eerder te Genève (in 1934) een aanslag op Konovalec, die tevens leider van het Oekrainsche persbureau te Berlijn was, gepleegd. Deze aanslag is echter mislukt en de daders, twee Sovjet-Russen en een Zwitsersche bolsjewist zijn toen gevat en opgesloten. Ditmaal is Konovalec echter het slachtoffer gewor den van een geraffineerden, reeds gedurende twee jaar voor bereiden, aanslag. De man. die door middel van een tijdbom, welke Konovalec in hotel Atlanta aan den Coolsingel te Rotter dam is overhandigd, hem den dood in heeft gezonden, is een on geveer 30-jar. Sovjet-agent, die onder meer bekend staat onder den naam Waloec. Deze is voortvluchtig en men vermoedt, dat Waloec reeds denzelfden dag het land heeft verlaten. Het prachtige werk van commissaris Roszbach cs. in deze geheimzinnige zaak is thans geëindigd. De rest van het onder soek is thans verlegd naar Berlijn en an dere Europeesche hoofdsteden. Hiertoe zul- len twee Rotterdamsche inspecteurs van politie eerstdaags naar Berlijn gaan, om ij dit onderzoek te assisteeren. Het stoffelijk overschot van Konovalec s Zaterdagmiddag, nadat twee oorlogs- ameraden en dc uit Rome overgekomen chtgenoote van den vermoorden man hem ïidentifioeerd hadden, begraven. Na den gruwelijken moord moest de po litie eerst tal van raadselen oplossen voor fij eigenlijk aan het onderzoek kon begin- ten Het eerste aanknoopingspunt vormde een kotelkaartje, waaruit kwam vast te staan, dit N, was afgestapt in hotel Central aan ie Kruiskade te Rotterdam. Daar kwam ie politie te weten, dat N. omstreeks kwart over elf in een taxi was gearriveerd. Hij was naar zijn kamer gegaan, waar hij rich wat had opgefrischt en daarna was Mi weggegaan, kennelijk met een vast doel. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk verricht en daarbij trof men in het lichaam een aantal stukjes „Blech" aan, 'aarvan er ook in de omgeving van de ontploffing een groot aantal waren ge- tonden. De politie had het hotel Central onop- ttmerkt onder bewaking gesteld en des middags om vier uur werd het wachten beloond. Er vervoegde zich een vreemde- "n» aan het hotel, die naar N. vroeg. De vreemdeling, wien werd gezegd, dat K het hotel had verlaten, keerde direct Bh en ging weg. De rechercheurs gingen den man na en kielden hem aan. Hij werd overgebracht oaar het hoofdbureau van politie, waar een pas op hem werd gevonden, ten name dn Ladiriav Bora, koopman, geboren te fraag in 1906. Op de vraag wat hij hier ham doen, zeide B„ dat hij zijn vriend H kwam opzoeken. De politie deelde hem toen mede, dat hij N. niet meer zou aan keffen. B. geloofde dat niet, hij was er hn overtuigd dat hij N. wei zou treffen. De politie had de grootste moeite 9m S aan het praten te krijgen. Aanvankelijk 'eigerde hij vrijwel elke inlichting. Ten- hotte wist men op het hoofdbureau nog dn B. los te krijgen dat hij Zondag, toen Mj te Weenen vertoefde, een telefoontje hd gekregen van N., om zich per eerste idegenheid naar Rotterdam te begeven, "ar zij elkaar zouden ontmoeten. Boven den zeide B„ dat hij hier van N. een Wote som geld in ontvangst moest ne men. Aangezien er in de verdere papieren en 'gage van B. geen verdachte dingen wer- tan gevonden, nam de politie voorshands <an, dat B. geen kwade dingen in den In had. De politie moest derhalve het onderzoek "1 iets verder weg voortzetten. Het eerste wat men deed was verschil- ■inde polltlecentrales in Europa om bij- nnderheden vragen. Aan Praag werd ge daagd of daar een zekere Bora bekend Jas, aar, Berlijn of men daar een zekeren ®»ak kende De antwoorden waren zeer Positief beide centrales berichtten, dat '■kï mannen onbekend waren en Berlijn tfgrafecröe dat de passen valsch moes- k» z|jn. Dit kon Berlijn daarom weten, 'dat de eerste pas, als Duitsch papier, f.aar geregistreerd moest staan en op de van Bora, een Tsjechisch bewijsstuk. (/n Duitsch visum was gesteld, waarvan Gestapo moest weten. Toen» de politie 'S'. dat de passen of valsch of vervalscht 'eesten Zijn, heeft men B. andermaal aan gf tand gevoeldBora vertrouwde de po- We hier echter niet en hield zijn mond. °°k toen de politie hem tenslotte in der. loop van den avond mededeelde, dat zijn vriend N. tengevolge van een bom aanslag om het leven was gekomen, ge loofde B. daar niets van. Teneinde raad heeft men toen twee inspecteurs van politie met den man naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel gezonden, waar zij B. met het stof felijk overschot van zijn kameraad hebben geconfronteerd. Eerst toen ging B. een licht op, dat men hier te Rotterdam heelemaal niets kwaad met hem voor had. B. was >n het zieken huis aan een hevige gemoedsbeweging ten prooi en verloor bijna het bewust zijn. Bora vertelt. Teruggekeerd op het hoofdbureau ver telde B toen plotseling, waarom hij steeds had gezwegen Op het moment, dat de beide rechercheurs hem op straat hadden aangehouden, had hij in de meening ver keerd, dat hij in handen was gevallen van Gepeoe. Toen hij hier eenmaal overheen was. werd B. ook mededeelzamer. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat Nowak in werkelijkheid was Ober leutnant Eugen Konovalec. führeri van de Oekrainische beweging, die, tegen het Sovjet-regime en nog steeds strijdt voor een zelfstandige eenheid: het Oekrainische rijk. Konovalec, die In den Poolsch-Russl- schen oorlog aan de zijde der Polen en in den wereldoorlog in 1914 aan de zijde der Oostenrijkers heeft gestreden als of ficier, stond bij de Gepeoe op de zwarte lijst. Hij was daar gebrandmerkt als deziel van de nationalistische beweging en Moskou had er het grootste belang bij, dat de kern van deze beweging uit den weg werd geruimd. Bora gaf toen tege lijkertijd toe. dat hij geen Bora maar La- dislav Baranowski heette. Zijn pas, beves tigde hij. was valsch, die had hij te Praag gekocht, Konovalec was met Bora reeds meermalen naar Rotterdam gereisd in verband met besprekingen. De verhou ding van Baranowski tot Konovalec was echter niet die van vriend tot vriend: Dazu war er viel zu alt und zu hoch, er war mein führer, zoo kenschetste Bara nowski de situatie zelf. Uit Baranowski's verdere verklaringen kwam vast te staan, dat hij Konovalec's koerier was en dus maar een ondergeschikte plaats In de be weging innam. Van deze mededeelingen heeft men di rect weer afschriften gezonden aan Berlijn en toen kwam weldra het antwoord, dat zulks klopte. Zoo had men dus de iden titeit van beide mannen vastgesteld. Baranowski vertelde verder, dat er reeds meerdere malen samenkomsten te Rotter dam waren geweest. Hierbij waren alleen aanwezig geweest Konovalec zelf. Baranowski en nog een derde man. Het voortgezette onderzoek wees uit. dat deze derde man, een gewe zen Oost-Oekrainer moest zijn, die over- geloopen was naar de tegenpartij, de Sov- jets. Bij die gelegenheden had deze Sovjet agent. die onder meer onder den naam van Waluck bekend staat, zich zoo weten voor te doen, dat Konovalec hem volko men was gaan vertrouwen. Deze man, die ongeveer dertig jaar moet zijn, flink, rijzig breed, een donkerbruin type met achter over gekamd haar, zeer elegant gekleed en die zich ook als heer wist voor te doen, is voor de eerste maal met Kono valec in aanraking gekomen ongeveer an derhalf jaar geleden. Gedurende al dezen tijd heeft deze W. of hoe hij dan ook heeten mag, een spel van kat en muis ge speeld met het slachtoffer. Bij diverse ge legenheden bracht W. geld, sigaretten en bonbons mee. Deze dingen en ook de vaak zeer aanzienlijke geldsbedragen waren sa mengedaan I11 een pakje ter grootte van een schoenendoos, dat den leider Kono valec dan in gezegelden staat werd over handigd. Al deze voorbereidingen waren alleen getroffen om Konovalec, wanneer men den tijd gekomen achtte, uit den weg te rui men. De bespreking te Rotterdam. Zoo is Maandag j.l. de bespreking in hotel Atlanta aan den Coolsingel weer ge voerd en het „traditioneeie" pakje is Ko novalec daarbij weer overhandigd. Dit maal was het echter geen geld of sigaret ten of bonbons, ditmaal zat er een helsche machine in het zorgvuldig geprepareerde pakje en Konovalec is op gruwelijke wijze om het leven gekomen. Men moet er overigens niet aan den ken hoe de situatie zou zijn geweest. In dien Konovalec niet direct hotel Atlanta zou hebben verlaten. Dertien minuten over twaalf verliet hij het overvolle café, dat aan dat hotel is verbonden en veer tien minuten over twaalf,.toen hij nau welijks vijftig stappen had gedaan, ont plofte de tijdbom, waardoor (notabenein de open lucht) nog eenige panden aan den Coolsingel tot twintig meter diepte zoo beschadigd zijn, dat driesteensmuren zijn gescheurd als bordpapier. Was deze bom ontploft in het café, dan was de ramp niet te overzien geweest en het aan tal dooden evenmin. Teneinde volledige zekerheid te krijgen omtrent de identiteit van het slachtoffer heeft de politie, toen zij er achter kwam, dat Konovalec eigenlijk te Rome woonde, zijn echtgenoote getelegrafeerd, dat er een ongeluk was gebeurd en of zij wilde overkomen. Behalve de echtgenoote van Konovalec zijn ook nog twee oude oor logskameraden, die niet meer In de Oe krainische beweging zitten, naar Rotter dam gekomen. Bij de ontmoeting van dit drietal heeft zich ten politiebureele een tragisch moment voorgedaan. „Wij zijn hier heel wat gewend", zeide ons commis saris Roszbach, „maar op dat oogenblik kregen wij het zelfs een beetje te kwaad". Nadat zij het stoffelijk overschot van Ko novalec hadden herkend als dat van man en vriend, is het drietal naar het zieken huis aan den Coolsingel gegaan, waar zij, namens de Oekrainische beweging hun leedwezen hebben uitgesproken tegenover de beide bij dezen bomaanslag gewonde Rotterdammers. Waluck. Waarheen dë Sovjet-agent is gegaan, weet men niet. Bij geruchte vernamen wij, dat deze Zaterdag zou zijn gearriveerd met een Russisch schip, de Menshinsky, waarmede hij in den loop van Dinsdag weer zou zijn vertrokken. Daaromtrent is echter niets zeker en de politie staat hier vrijwel voor een niet op te lassen raadsel. Jammer genoeg is er slechts een per soon geweest, die dezen Waluck heeft her kend en dat ls de kellner van Atlanta. Volgens diens verklaringen is Konovalec om even twaalf uur binnengekomen. Hij sprak slechts gebroken Duitsch en be stelde een glas sherry. Even later kwam er een andere man, die een verzegeld pakje naast Konovalec op een stoel legde. De beide mannen wisselden eenige woorden, maar toen de kellner de bestelling kwam opnemen, heef W. zich gebukt om zijn gezicht te trachten te verbergen. Op zijn gemompel om bier in gebukte houding heeft Konovalec de bestelling doorgegeven aan den kellner. W. heeft zijn bier vlug opgedronken en is verdwenen. Direct daar op rekende Konovalec af en ging ook heen. De ontplofbare stof. Omtrent de samenstelling van de ont plofbare stof verkeert men nog steeds in het, onzekere. Er is gedacht aan een sterk explosieve vloeistof of aan een klein soort helsche machine. Men neemt echter voors hands aan. dat er een klein doosje met explosieve stof in de groote doos heeft ge zeten. Daaronder moet een kleine helsche machine zijn aangebracht geweest. De blauw-roode vlam. die verschillende per sonen hebben gezien, moet van het ont stekingsapparaat gekomen zijn. Deze vlam is ongeveer 2 a 3 meter hoog geweest. Hoewel de politie zulks niet aannemelijk acht. wordt nog rekening gehouden met het feit, dat Baranoff toch nog iets met de ontploffing heeft te maken. Men ls voor 99 pCt. zeker, dat deze volkomen de waarheid heeft gesproken en geheel te goeder trouw naar Rotterdam ls gekomen, maar de justitie acht zich door het eene procent van onzekerheid nog niet gerecht vaardigd hem thans reeds op vrije voeten te, stellen. Als vreemdeling zonder midde len van bestaan wordt hij dan ook voor- loopig nog vastgehouden. Daarom is de nieuwe „TURMAC SERDAR" 'n sigaret van 'n niet te evenaren kwaliteit! Vraagt Uw winkelier de nieuwe ÈftDAR 6661 (Ingez. Med.) Het dekbed van den fakir! Het vlaggeschip van de Holland Amerika-Lijn, de „Nieuw Amsterdam", is Zaterdagmiddag in de Rotterdam sche haven teruggekeerd van zijn eer ste reis over den Atlantischen Oceaan. In 5 dagen 18 uur en 50 minuten legde het schip den afstand New YorkPly mouth af. PlymouthRotterdam deed het in 1 dag 2 uur en 7 minuten, zoo dat de terugreis in haar geheel 6 da gen 20 uur en 57 minuten duurde. Groot was de belangstelling voor het binnenvaren van den statigen oceaanreus. Langs den wal van de Westerkade en de Wiilemskade stonden honderden en hon derden Zaterdagmiddag in afwachting van het schip. Het was precies drie uur dat voor hen. die op het emplacement der maatschappij waren, het schip zichtbaar werd. Ter eere van deze eerste reis, was de .Nieuw Amsterdam" gepavoiseerd. In den voormast wapperde de Amerikaansche vlag, in den achtermast de maatschappijvlag en in het want van den achtermast de natie- vlag. Voor den toren van de maatschappij werd een vlaggegroet gebracht en daarna haalden de vier „roodpijpers", de sleep bootjes van de N.V. Internationale sleep dienst, het schip op. Het draalen en mee- ren duurde ongeveer een uur. Tegen kwart over vier lag de „Nieuw Amsterdam" voor den steiger gemeerd. Er werden twee loopbruggen uitgelegd en de pers kreeg toestemming aan boord te gaan. In de groote hall voegde de heer F. C. Bouman, directeur van de Holland Amerika Lijn zich bij de journalisten, om zijn Indrukken van de reis te geven. De heer Bouman heeft deze eerste reis met verschillende hoofdambtenaren zijner maatschappij medegemaakt. Ook de heer D. C. Endert Jr.. directeur van de Rotter damsche Droogdok Maatschappij, maakte de heen- en terugreis mede. De heer W. H. de Monchy, eveneens directeur van de Hol landAmerika-Lijn, reisde met de „Nieuw Amsterdam" van Plymouth naar Rotter dam. In New York kwamen 944 passagiers aan boord, van wie er 460 voor Rotterdam bestemd waren. Van die 460 waren er: 70 passagiers voor de kajuitklasse, 140 in de touristenklasse en 150 in de derde klasse. In Plymouth en Boulogne-sur-Mer gingen de overige passagiers van boord. In Ply mouth werden bovendien 20 auto's en 750 postzakken uitgeladen. Een zeer succesvolle reis „Het was een zeer succesvolle reis en de „Nieuw Amsterdam" heeft de verwachtin gen omtrent het schip gekoesterd verre overtroffen", aldus de heer Bouman. Zoo wel de snelheid als de vastheid op het water waren bijzonder bevredigend. Bui tengewoon hartelijk was de ontvangst te New York. In de haven loeiden de sirenes en op den wal speelde een muziekkorps. Iedereen was vol lof over het schip en met vertrouwen zien wij de financieele resul taten tegemoet. Natuurlijk maakte de groo te snelheid indruk op de Amerikanen en op de thuisreis werden niet minder dan 1500 postzakken medegenomen. Vroeger kreeg de H. A. L. maar weinig post mede, omdat het verschil in snelheid met groo te booten als de Queen Mary en de Nor mandie te groot was. Verschillende pas sagiers gaven als hun meening weer, dat in de Nieuw Amsterdam het mooie van de Queen Mary en de Normandie op zakelij ker basis is vereenigd. De thuisreis duurde iets langer dan de uitreis, omdat ter vermijding van mist en ijsbergen de Zuidelijke route gevolgd moest worden. Er waren op deze reis vele be roemde musici aan boord, die in de con certzaal dikwijls de overige passagiers be zig hielden. Zoo waren er op de thuisreis Stephan Frenkel. de concertmeester van de Metropolitan Opera uit New York, miss Marjorie Lawrence, de bekende operazan geres, George Morgan, operazanger en mtss van Thyn aan boord. Op de uitreis heeft Greta Keiler op een avond verschillende liedjes gezongen. Op den heenreis was er tegenwind en op de terugreis was de wind mee. Van de be manning is op deze reis veel gevergd. Alles was nieuw en velen wisten niet precies den weg er mee. Het schip zal tot 2 Juni te Rotterdam blijven en dan weer 's nachts vertrekken. Enkele kleine reparaties zullen in den tus- schentijd verricht worden. De machines hebben zich prachtig gehouden en de heer Bouman besloot met te zeggen, dat deze reis wel een zeer geslaagde demonstratie Is geweest van Nederland's kunnen ep scheepbouwkundig gebied. Kapitein Bijl's indrukken. Kapitein J. J. Bijl is niet minder ingeno men met dit schip dan de heer Bouman en ook hij kreeg den indruk, dat de Ame rikanen vol lof over de „Nieuw Amsterdam" waren. Op de heenreis was het weer een beetje ruw en stampte het schip wel eens. De ligging bleef echter voorbeeldig. De ruggegraat van elk goed reclame-plan In de week van 23 t/m. 28 Mei werden in Nederland 31 faillissementen uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13