BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Maandag 30 Mei 1938 öl/eén bij KREYMBORG THIJS IJS OP WEG NAAR HUIS CEBUTO-gasten zijn welkom CEBUTO-AGENTSCHAP Padvinders defileeren voor prins Bernhard. Vergadering van Raad en bestuur der Nederlandsche Padvinders. Zaterdagmiddag heeft prins Bernhard een gecombineerde vergadering van den raad der vereeniging en het bestuur der Nederlandsche padvinders gepresideerd. Waar dit het eerste bezoek gold aan het nationaal hoofdkwartier na het onge val, dat hem op het einde van hel vorige jaar heeft getroffen, heeft het district 's-Gravenhage hem een aardige ont vangst bereid. Het geheele district, on geveer 2000 verkenners en voortrekkers en ongeveer 1500 welpen, stond aange treden op de Sophialaan. De Prins droeg het uniform van de Nederlandsche pad vinders, met het paarse onderschei- dingsteeken der commissarissen op den hoed. bevestigd aan een gouden lelie- speld. Hij Inspecteerde de groepen der onder districten I en II en begaf zich daarna naar het monument op het Plein 1813, alwaar de welpen in een grooten kring opgesteld stonden. De Prins betrad de raadsrots en nam den horderoep af. Enthousiast blaften de jonge wolven den ouden wolf toe, dat zij hun best zouden doen. Vervolgens inspecteerde de Prins de on der-districten in en IV en de katholieke verkenners, die nagenoeg allen waren op gekomen. Daarna betrad hij het hoofd kwartier, waar hij zich de leden van den raad der vereeniging liet voorstellen, als mede eenige districtscommissarissen uit andere districten, die voor deze gelegenheid waren overgekomen. De padvinders waren inmiddels door de Zeestraat en Javastraat opgemarcheerd en toen zij de Alexanderstraat betraden, kwam de Prins naar buiten en nam plaats op een podium voor het hoofdkwartier opgesteld. Onder de vroolijke tonen van het muziek corps der Haagsche Politie marcheerden eerst de welpen voorbij, die luide juichten en enthousiast met de petten zwaaiden, ge volgd door de verkenners, die eveneens in opgewekte stemming voor den Koninklijken commissaris defileerden. Na afloop van het défilé werd de gecom bineerde vergadering van raad en bestuur gehouden. Prins Bernhard heette de aanwezigen wel kom en zeidec dat in verband met de te nemen beslisst&g. aangaande de opheffing van de liquidatie-commissie van de jam boree. de overste C. W. Becking, penning meester van de jamboree, eveneens ter ver gadering aanwezig was. Er zal naar medegedeeld werd vooralsnog geen hoofdverkenner worden benoemd. De Prins is Koninklijk commis saris voor de geheele erkende padvinders beweging in Nederland. De heer Oosterlee is waarnemend hoofd verkenner voor de N.P.V.. tevens hoofd commissaris voor deze. De Katholieke ver kenners hebben een afzonderlijken hoofd commissaris, waartoe mr. R. Höppener is benoemd. Er is bij de vastlegging van de verhoudingen geen principieel nieuw ele ment ingebracht, doch wel is thans de codificatie in overeenstemming met de verhoudingen, zooals deze zich historisch hebben ontwikkeld. Gehoord het rapport van het ac countantskantoorBoelen. Nieuwen - huis en Boo te Amsterdam, besloot de vergadering den penningmeester van de jamboree décharge te verleenen voor zijn beheer, waarbij hem nog maals dank werd gebracht voor de groote diensten, welke hij belangeloos aan de padvindersbeweging heeft ge geven. De voorzitter deelde mede, dat het batig saldo van de jamboree f. 75.000 bedraagt, welk bedrag aan het nationaal hoofdkwartier is. overge maakt. Alle in het garantiefonds ge storte bedragen zijn terugbetaald. Voor het genoemde saldo is nog geen bestemming aangewezen. Hierop werd door de desbetreffende commissie uit den raad. bij monde van vice-admiraal Osten, het voorstel gedaan tot décharge van den penningmeester van de Nederlandsche padvinders den heer A. H. van Leeuwen, onder dankbetuiging voor het uitnemende beheer en de groote toe wijding. Naar aanleiding van het accoun tantsrapport kon worden vastgesteld, dat de financieele positie van de vereeniging gezond is. en dat tegenover de huidige vaste lasten voldoende bronnen van in komsten bestaan. De aandacht der verga dering werd eohter gevestigd op de groote behoefte aan geldmiddelen voor de verdere uitbreiding van de beweging. Momenteel is het betrekken van de jongens uit de werk- looze gezinnen in de padvindersbeweging alleen incidenteel mogelijk en het natio naal hoofdkwartier wil trachten hierin verbetering te brengen. Ook is er een nij pend gebrek aan gelegenheid tot kampee ren in de omgeving van de groote centra. De Prins deelde mede. dat de chief scout, lord Baden Powell aan den waarnemend hoofdverkenner, den heer A. Oosterlee den zilveren wolf heeft toegekend, voor de uit nemende diensten aan de padvindersver- eeniging bewezen. Prins Bernhard zeide, dat het hem een genoegen was. deze onderscheiding den heer Oosterlee te kunnen omhangen, het geen hij daarop onder luid applaus van de aanwezigen deed. De zilveren wolf is de hoogste onderscheiding, welke door den stichter van de wereldbeweging aan zijn medewerkers wordt uitgereikt. Na de benoeming van een hoofdkwar tierscommissaris voor voortrekkers, met welke functie ir. Telder werd belast, en het nemen van enkele besluiten van internen aard. als de regeling der contributie en herkiezing van periodiek aftredende leden, heeft de Prins den nationalen padvinders- raad geïnstalleerd. De raad zal zijn samengesteld uit de heeren: A. Oosterlee. A. H. van Leeuwen, dr. R. Ramselaar. mr. R. Hbppener, prof. dr. J. de Quay, ds. W. M. A. Kalkman en C. Beets. Bij de bespreking van de jamboree vond Prins Bernhard gelegenheid, om aan de aanwezige leden van den raad de jam boree-gedenkpenning te overhandigen De vergadering werd tegen 5 uur ge sloten. Bij het vertrek van den Prins vormde het Haagsche voortrekkerscorps de eerewacht. Nederlandsche Reisvereen. De 32ste jaarlijksche vergadering. In de Zaterdagochtend voortgezette 32e jaarlijksche vergadering van de Nederland sche Reisvereeniging kwam o.m. de verkie zing van een bestuurslid aan de orde Ge kozen werd de heer J. J. Oltmans. Door het aftreden van de heeren J. Panman i Haar lem), die benoemd is tot algemeen direc teur en J. G. P. Sabel (Haarlem) blijven thans nog twee vacatures in het bestuur bestaan. In een vergadering van 8 October a s. zal hierin worden voorzien. Besloten werd Enschedé aan te wijzen als plaats, waar de volgende jaarlijksche vergadering gehouden zal worden Na afloop der vergadering zijn de afge vaardigden door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. Des middags is een excursie gemaakt naar de Loosdrechtsche plassen VEREENIGING „NEDERLAND IN DEN VREEMDE". De vereeniging „Nederland in den vreemde" hield Zaterdagmiddag in het ge meentemuseum te Den Haag haar 24ste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer P. J. de Kanter. wees er dan ook in zijn openingswoord op, dat de vereeniging aan den vooravond van haar vijfde lustrum staat. Nadat het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester waren goedgekeurd werden de volgende bestuursleden bij acclamatie herkozen: de heeren ir. F. C Dufour, mr. S. J. R de Monchy, mr. L. B. J. van Oppen, A. Hoogeboom en J. ter Haar Jr. Voorts werd op dezelfde wijze in de vacature, ont staan door het overlijden van dr. H. J. Lovink, gekozen, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. De heer mr. H. A. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank sprak vervol gens over: „Het vreemde in Nederland". Ter inleidiRg van den rondgang door het gemeentemuseum, welke onder deskundige leiding geschiedde, hield dr. G. Knuttel Wzn.. onderdirecteur van het museum, een korte causerie. Na den rondgang werd den leden der vergadering door het gemeentebestuur een thee aangeboden, waarbij ook de burge meester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy aanwezig was Des avonds vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in restaurant „Royal". VERTREK VAN DE KARIMATA NAAR TERSCHELLING UITGESTELD De sleepreis van de tinbaggermolen..Ka- rimata" naar Terschelling, waar zij pogin gen zal doen om het goud van de „Lutine" op te delven, welke reis Zaterdagnacht om twee uur zou beginnen, heeft men met het oog op de ongunstige weerberichten uit moeten stellen. Geld- en handelsverkeer met voormalig Oostenrijk. Tekst van de nieuwe overeenkomst met de Duitsche regeering. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering en de Duit sche regeering zijn. teneinde de uit de vereeniging van Oostenrijk met het Duit sche riik voor het wederzijdsch economisch verkeer voortspruitende vraagstukken te regelen het volgende overeengekomen: Artikel 1 De Duitsche regeering zal aan de Nederlandsche regeering met inacht neming van een termijn van ten minste veertien dagen mededeelen, op welk tijd stip de douanegrens tussehen den vroe- geren Bondsstaat Oostenrijk en het ove rige Duitsche Rijk wordt opgeheven en daardoor aan de voorloopig nog gehand haafde bijzondere economische positie van Oostenrijk op handelspolitiek gebied een einde komt. Er bestaat overeenstemming over. dat van dit tijdstip af de tussehen het Koninkrijk der Nederlanden en Duitschland tot regeling van de economi sche betrekkingen gesloten verdragen ook voor het gebied van den voormaltgen Bondsstaat Oostenrijk gelden, voorzoover hieronder niet anders is overeengekomen. Artikel 2. Er bestaat overeenstemming over. dat het verdrag inzake het Neder- landsch-Duitsch betalingsverkeer van 18 December 1937 met de daarbij behoorende overeenkomsten van 1 Juni 1938 af op het gebied van den voormaligen Bondsstaat Oostenrijk wordt toegepast met dien ver stande. dat van 1 Juli 1938 af vervallen verplichtingen van den in artikel 2 van dit verdrag genoemden aard overeenkomstig de bepalingen van het verdrag moeten worden voldaan. Voorzoover nog in shilling luidende ver plichtingen moeten worden voldaan op grond van overeenkomsten, welke in den tijd vóór den 18en aMart 1938 werden af gesloten. geldt voor Nederlandsche schul denaren als omrekeningskoers f. 34 100 schilling voor Oostenrijksche schuldenaren als omrekeningskoers 294 schilling - f. 100. Het vraagstuk van de overmaking van schulden, welke niet onder artikel 2 van het verdrag inzake het Nederlandsen- Duitsche betalingsverkeer vallen, blijft voor een nadere overeenkomst voorbehou den. Artikel 3. De voor de instandhouding van het goederenverkeer vereischte aan passingen en veranderingen met betrek king tot contingenten, betalingscontingen ten en dergelijke worden door de op grond van de Nederlandsch-Duitsche economi sche verdragen ingestelde regeerlngs- commissie vastgesteld. Voorts heeft de voorzitter van de Neder landsche delegatie aan dr. Walter, voor zitter van de Duitsche delegatie, op 25 Mei jl. een brief gezonden van den volgenden inhoud: „Ik heb de eer u te bevestigen, dat in verband met de heden plaats gevonden hebbende onderteekening van de Neder landsch-Duitsche overeenkomst over de opneming van het Nederlandsch-Oosten- rijksche economische verkeer in de Neder landsch-Duitsche economische verdragen, tussehen de Nederlandsche en de Duitsche regeering overeenstemming is bereikt om trent het volgende: „Beide regeeringen zullen de bovenvermelde overeenkomst van 1 Jun 1 1938 af voorloopig toepassen". VEREENIGING TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING. De Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling hield Zaterdagmiddag haar jaarvergadering in Americanhotel te Am sterdam. onder leiding van prof. dr. J. J. Salverda de Grave. Nadat de heeren J. Tersteeg en Jul. Ed. Gerzon herkozen waren als leden van het hoofdbestuur, en in de vacature ontstaan ten gevolge van het overlijden van dr. J. B. Schepers was voorzien door benoeming van dr. J. Karsemeyer, werden nog eenige huis houdelijke zaken afgedaan. Vervolgens hield dr. J. Leenen uit Brus sel een voordracht over „Zuid" Nederland en de spellingvereenvoudiging. Daarna spraken de heeren P. A. Egger- mont en J. P. van d. Sluys over de naam vals- en pronomiale aanduidingen in ver band met het lager onderwijs. Nadat ook nog de heeren A. Bartels en J. Karsemeyer het woord hadden gevoerd werd met alge meene stemmen een voorstel aangenomen, waarbij werd bepaald, dat op 25 Juni te Amsterdam een openbare demonstratieve vergadering zal worden gehouden, waar voor een vijftal sprekers zal worden uitge- Een° commissie van voorbereiding weid benoemd en alle aanwezige 7ertegcnw<»r- dlgers van aangesloten organisaties zeiden hun medewerking toe. BROEDERSCHAP VAN COMMISSARISSEN VAN POLITIE. De Broederschap van Commissarissen van Politie, hield Zaterdag te Utrecht onder leiding van den heer A.L va.n Beu- sekom commissaris van politie te liuver- I sum. haar 56ste algemeene vergadering. In deze vergadering werd op feestelijke wijze het 40-jarig bestaan der broeder schap herdacht, waarbij de minister van justitie zich had doen vertegenwoordigen door den heer mT. P. Meijes, referendaris bii genoemd departement. De voorzitter, de heer v. Beusekom. die sedert 1920 die functie vervult, moest we gens zijn as. pensionneering als zoodanig aftreden en werd in deze vergadering ge huldigd voor zijn groote verdiensten, die hii in de afgeloopen jaren aan de broe derschap en de politie in het algemeen heeft betoond Hem werd het eerevoor zitterschap der broederschap aangeboden. In zijn plaats werd tot voorzitter geko zen de heer C. Walraven, tot heden secre taris der broederschap Tevens werd als lid van het bestuur ge kozen de heer P Kramer, commissaris van politie te 's Gravenhage. terwijl de heer M. A. Baselier. commissaris van po litie te Roosendaal, als penningmeester werd herkozen. NEDERLAND OP DE PARUSCHE JAARBEURS. Zaterdagochtend heeft president Lebrun een bezoek gebracht aan de Parijsche jaar beurs. Hij heeft op zijn rondgang geruimen tijd vertoefd in de Nederlandsche secties. Kreymborg zegt niet, dat die robbedoezen van jongens hun Waarborg-pak niet stuk kunnen krijgen. Maar wél, dat elk Waarborg-pakje sterk is en mooi. 2014 (Ingez Med.) 7. Nu zijn mooie schip ineens niet verder gaat, is de koning heel erg kwaad; hij kan nu niet meer zeilend bij den toren komen, en hij begrijpt niet wie hem zoo heeft beetgenomen. Maar hij ziet, dat hij nu eenmaal niet verder varen kan en aangezien hij wil gaan trouwen met de dochter van den ouden mian, wil hij tóch naar den toren toe het kan hem niet schelen hóé. Daarom klimt hij nu voor zichtig uit zijn schipmaar dan zakt hij tot zijn enkels in de modder, in een wip! Ja als hij nu verder wil gaan loopen, zal hij zijn broekspijpen op moeten stroopen en dan is het nog de vraag, of hij niet wegzakt in de zachte modderlaag! Hij doet een stap terug en dan weer een naar voren zoo schiet hij niet veel op en modder kluiten spatten om zijn oorenzijn metgezellen modderen ook wat voort en zij spreken samen menig nijdig woord. Voordat zij den toren of den wal bereiken kunnen, zullen zij heusch wel een paar uur bezig wezen en zoo lang hebben dus de oude man, zijn dochter en vriend Thijsje niets te vreezen. Dit tafeltje staat voor U klaar. Ga zitten, U wordt met vreugde begroet in de aardige, lande lijke uitspanning aan den oever van 't bergmeer. Even een kopje koifie, we hoeven ons niet te haasten. En straks in het hotel staat ook alles en iedereen klaar voor de Cebuto-gasten. Ook voor prlvérelzon, vlieg- en boolpasia- gei, chèquei, en verzekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij: SIGARENMAGAZIJN H. HEESTERMANS LEIDEN, Steenstr. 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532 1' I I r\ REIZEN ZONDER ZORGEN 2004 «nsrez. Med.) TAXI-CONFLICT IN DE HOOFDSTAD UITGEBROKEN. Het conflict in het Amsterdamsche blok. bandtaxibedrijf, dat reeds vele weken dreigde, is niet voorkomen kunnen wor den. De nieuwe arbeidsvoorwaarden en de nieuwe door B en W. goedgekeurde tarieven, welke de werkgevers met ingang van gisteren hebben ingevoerd en welke zooals reeds eerder bericht de organi saties der chauffeurs met groote meer derheid van stemmen hebben verworpen zijn aanleiding geweest, dat de sta- tionneerende blokbandtaxi's gisteren voor het overgroote deel van de straat zijn gebleven. Zijn er in normale omstan digheden circa 260 wagens op straat, gis terochtend waren het er slechts ruim zes tig en wel 33 wagens van de AT Owelke buiten het conflict staat en verder een aantal wagens van de chauffeurs-organi saties „Ons Belang" en enkele taxi's van kleine patroons. Ongeveer tweehonderd chauffeurs had den dus het advies van hun organisatie- besturen opgevolgd. Zij staakten, doch bleven niet thuis Reeds in den vroegen ochtend verspreidden zijn zich over de stad en vatten post voor de diverse ga rages om eventueele collega's, die wel op de nieuwe loonsvoorwaarden wilden wer ken. van dit voornemen af te brengen. Deze houding gaf aanleiding tot enkele Incidenten, welke op hun beurt tengevolge hadden, dat verscheidenen werkwilligen chauffeurs die naar hun standplaatsen wilden vertrekken, de moed in de schoe nen zonk en zich tenslotte toch maar bij de stakers aansloten. VERBOND VAN ACCOUNTANTS. Voor het Algemeen Verbond van Ac countants heeft Zaterdagmiddag in Pul- ciiri Studio te Den Haag prof. dr. J. A, Veraart een voordracht gehouden over „de vraagstukken van de financiering eener doelmatige bestrijding van de blijvende werkloosheid". Namens den minister van sociale zaken woonde de directeur van de af deeling werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling, ir. Verwey, de vergadering bij. C. J. KLAASEN OVERLEDEN. Een oud-schipper van de Schevening- sche reddingsboot, die in totaal 515 men- schenlevens redde, de heer C J. Klaasen, is Zaterdag op ruim 82-jaiigen leeftijd te Scheveningen overleden. Klaasen heeft een veelbewogen leven op zee medegemaakt. Als jongen van veertien laar lag hij reeds in de haven van Ko ningsbergen in 1870, gedurende den Fransch-Duitschen oorlog, en heeft alle zeeën bevaren HU werd later matroos en daarna schip per van de reddingsboot „Rutgers van Roosenbubg" te Scheveningen. waarmede hij vijftig menschenlevens redde. Toen hij drie dagen te Scheveningen was. moest hü er al reeds met de reddingsboot op uit. Hii was drager van tal van onderschei dingen voor het met levensgevaar redden van drenkelingen en was een van de wei nigen. die de reddingsmedaille bezit, uit gereikt door Koning Willem III in 1887 Bovendien droeg hü de Nederlandsche reddingsmedaille onder de regeering van Koningin Wilhelmina. de zilveren medaille van de Reddings-Maatschappü. de Brit- sche reddingsmedaille en was hij ook broeder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Tal van geschenken van dankbare schipbreukelingen had hii ontvangen, o.m. een grooten zilveren inktkoker met gouden stempel van het Belgische gouvernement, een gouden horloge van een Fransche scheeoskaDiteln en een scheepsküker van Nederlandsche officieren Toen hii gepensioneerd werd in 1920 werd hij door de Koningin in audiëntie ontvangen, terwijl hij werd ultgenoodigd in de Nieuwe Kerk bü de begrafenis van willen ZK.H. Prins Hendrik. Hii was in het bezit van een aantal her inneringsmedailles van he1 Koninklük Huis vanaf de kroning van de Koningin tot en met de begrafenis van HM de Koningin Moeder, die een kostbare schat voor hem beteekende Tot voor kort voer hU nog dikwijls voor ontspanning met zün vlet op de Noordzee. VEREENIGING VAN INSPECTEURS DER DIRECTE BELASTINGEN, INVOER RECHTEN EN ACCIJNZEN. Zaterdag heeft de vereeniging van in specteurs der directe belastingen, invoer rechten en accUnzen haar algemeene jaar- lUksche vergadering gehouden in Krasna- polsky te Amsterdam. In de plaats van den aftredenden pen ningmeester mr. G. E. J. van Hartog, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. B. Kloosterman te Rotterdam. De heer D. O. Norel, lid der algemeene rekenkamer, oud-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, werd bij acclamatie aangenomen als bui tengewoon lid. In Carlton is 's avonds het tiende lustrum van oud-surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en der grondbelasting feestelijk herdacht. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 1 Juni niet plaats hebben: die van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag. 2 Juni e.k. niet paats hebben. Van officieele zijde meldt men ons, dat de grootmeesteres van H. M. de Ko ningin. douairière gravin van Lynden van Sandenburg geboren baronesse van Nagell van Ampsen om gezondheidsredenen aan Hare Majesteit heelt verzocht, om van haarf unctie te worden ontheven. urr NED. OOST-INDIË. ERNSTIG MOTORONGELUK. BATAVIA. 28 Mei (Aneta/ANP). De heer W. Duller, controleur bij den gemeente lijken belastingdienst te Batavia, is bij een motorongeluk alhier zwaar gewond. Hij is met een zware hersenschudding in de centrale burgerlijke ziekeninrlchting opge- nomne, waar hij is overleden. ..Hallo, met den portier? Stuur s. v. P- den huisknecht naar boven om mijn ko fers, die hij met den trein verzenden nioe.- Ik zelf kom dan straks wel even naar neden om de rekening te betalen!" 4—

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12