-PEREZ- De centrale luchthaven bij Leiden 19ste Jaargang VRIJDAG 27 MEI 1938 No. 23977 PERZISCHE TAPIJTEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS De plannen zijn in het belang onzer luchtvaart Bestaande toestand is onhoudbaar Schiphol voor Defensie Dif nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 1D ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jn: per 3 maanden t. 2.35 per week 1t.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mn±>J Lentefeest Leidsch Volkshuis. Is het óóit zoo mooi geweest Op ons lentefeest Het Lentefeest van het Leidsche Vólks- Suis vormt van oudsher een der hoogte maten in het veelzijdig programma van deze zoo uitermate nuttige Instelling, doch Waas waren niet altijd de omstandig- teden, waaronder dit feest In de laatste ]aren gevierd werd, even gunstig als gis- Itien. Zoo'n lentefeest in een zaal is als (en picnic In den stroomenden regen; het geëodene is smakelijk toebereid, doch het tornt niet tot zijn recht. Het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel was voor dit vroolljke Volkshuis- neneinent een Ideale omgeving; de tempe- eatuur was ook voor de toeschouwers- jeiare behaaglijk en ging de zon al eens Ml oogenblik schuil achter het wolkendek, dan leek het of de natuur zelve een nood- Terlichting en -verwarming" ontstak in den vorm van de duizenden.bloeiende kaar- *n der kastanjeboomen rondom De uitbeelding van dit Lentefeest was sis het ware het symbool van de doelstel ling van het Volkshuis: het bracht licht, leven, kleur en vroolijkheid aan allen, die er getuigen van waren. En de hierboven geciteerde regels, waar mede het spel werd besloten, dienen onzer- Èjds dan ook met een hartgrondig „Neen, aooit" te worden beantwoord. Op Volkshuiswerk past geen critiek, om dat het werk, dat daar verricht wordt, in schzelf goed is. Doch dat houdt aller- in, dat het gebodene van gistermid- 4g niet ruimschoots den toets dier critiek si kunnen weerstaan: integendeel. Met onverdeelde aandacht, welke gelei- Wijk tot bewondering steeg, heelt oud en ,vng genoten van dit spel der jaargetijden mi zang en dans. „Wij vieren de lente" heette het spel, dat rd voorafgegaan door het zingen van het 'lkïhuislied, het Pijpkruidlied en een oolijken kleppermarsch. maar niettemin ilaatsten de eerste tafereelen ons ln een nersch korenveld, waar roode klaprozen blauwe korenbloemen voor een bonte Liisseling zorgen. Fleurige meiskes pluk te de bloemen, blauwgekielde boeren ha- fa den oogst binnen, terwijl de stadsjeugd veneens van het gezonde buitenleven Mit genieten. De komst van een ijscoman m de feestvreugde slechts verhoogen. feh dan verschijnt een heirleger van vlie ten en muggen en maakt een einde aan de ïmerpret Het is herfst. De blaadjes van de boomen ton lustig achter elkaar aan. Even laat wind ze liggen, doch dan neemt hij ze faer od in een grilllgen rondedans. Eikels en kastanjes een extra-compli- wut voor deze costuumpjes! rollen er Jwheen. maar worden meegenomen door «hele eekhoorntjes, die ze meevoeren als vmterproviand. Weer wisselt het beeld De v*r komt met zijn ijskouden Noorden- "M. die sneeuwvlokken spreidt over het TOen der dennen, maar ook in het stads ka. waar ze ras veranderen in een vieze Eigenlijk vindt niemand dat plezierig be- ruw be jongens, die sneeuwballen gooien. ikkersknecht met zijn zwaren mand -in haast niet vooruit komen, oud-moe- Jftie heeft moeite om zich op de been ^houden en het nufje is bang voor ™3derspatten op haar mooien mantel, wnutkig, daar komen de sneeuwruimers "Jhwelijks hebben die schoon schip ge maakt of de zon zendt haar zachte stralen r® de aarde. De sneeuwklokjes steken eerst hun witte kopjes omhoog: steeds meer zonnestralen worden gevolgd door °™™'e luchten en dan ontwaakt de natuur «rst recht: en komen biggetjes met grap- nv( ^'staarten, lammetjes, die dartelen :,.,r Jet groene gras, elfjes met gazen 'eugelties dansen ln het gouden zonlicht tenslotte komt de Lentekoningin zelve, c B één juichende voorjaarsjubel Is het ooit zoo mooi geweest Als dit Lentefeest? .De honderden pa's. ma's, ooms, tantes. 10{rs, zusters, neven en nichten en alle Nu. na het bekend worden van de plannen der regeering in zake een nieuw centraal vliegveld onder Leiderdorp, daar over allerlei berichten zijn verschenen, heeft de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst in een persconferentie eenige nadere inlich tingen verstrekt, aangezien volgens hem die berichten getuigden van onvoldoende bekendheid met de zaak. waarom het thans gaat. Op den voorgrond stelde de heer Van der Pais, dat hetgeen de regeering met haar plannen op het oog heeft, zuiver in het belang is van de Nederlandsche lucht vaart. Wij zijn, aldus de heer van der Pais, in ons land op het gebied der lucht vaart op den verkeerden weg gekomen, vooral wanneer we rekening houden met de aan een intens luchtverkeer te stellen eischen voor de veiligheid. Thans reeds hebben de groote ver keersvliegtuigen een snelheid van 300 K.M. en de militaire bommenwerpers een nog veel grootere snelheid. Aan genomen mag worden, dat we in dc toekomst zullen kunnen rekenen op een normale snelheid van 4 a 500 KJVI. Het ligt dan voor de hand, dat er zich allerlei moeilijkheden zullen voordoen, wanneer de vliegtuigen met zoo'n enorme snelheid zullen moeten dalen op twee, op slechts 45 KJVf. afstand van elkaar liggende vliegvelden, waarvan de naderingsgebieden en de wachtge- bieden voor het dalen bij mist of slecht zicht -reeds thans elkaar gedeeltelijk dekken. In de toekomst zal dit bezwaar zich nog meer doen gevoelen, aangezien men thans in het buitenland over weegt om de naderingsgebieden, welke thans 25 K.M. bedragen, met het oog op de veiligheid wil vergrooten. Deze zaak is thans in een nieuw stadium gekomen nu Waalhaven aan Defensie is overgegaan en Rotterdam besloten heeft tot den aanleg van een nieuw vliegveld bij Overschie. Rekening houden met het buitenland. Hoewel ongetwijfeld ook Rotterdam zekere rechten kan doen gelden, heeft de regeering echter gemeend met hei oog op het voorgaande te moeten komen tot een juiste oplossing in het belang van onze geheele luchtvaart. Hierbij moet ook vooral niet uit het oog worden verloren, dat wij wel dege lijk rekening moeten hebben te hou den met het internationale luchtvaart- verkeer en daardoor met het feit, dat de vliegtuigen tegenwoordig reeds en in de toekomst zal dit nog meer gelden veel meer worden ingesteld op het afleggen van lange afstanden, zoodat. vooral ook met het nog aan te daaraan verbonden kosten, zoo weinig mogelijk tusschenlandingen zullen wor den gemaakt. Wanneer we bij de voortschrijdende ontwikkeling van het internationale lucht verkeer in ons land nu twee zoo dicht bij elkaar gelegen vliegvelden zouden hand haven, welke velden natuurlijk ieder slechts een gedeelte van het door ons land aan te bieden vervoer kunnen aanbieden, dan lcopen we kans, dat de internationale lijnen die aanbiedingen met het oog op de kosten niet voldoende zullen achten, waar door het gevaar ontstaat, dat deze lijnen ons land in de toekomst zullen gaan mijden. Want niet ontkend kan worden, dat het hebben van twee vliegvelden ten nadcele moet komen aan de internationale lucht vaartpositie van ons land. Naar het oordeel der regeering kun nen wij onze positie in het internatio nale luchtverkeer slechts behouden, wanneer we beschikken over één cen traal vliegveld, vanwaar alle vervoer uit ons land zal kunnen worden aange boden, hetgeen dan wellicht een sterk argument kan zijn voor de internatio nale lijnen, om niet over ons land heen te vliegen, doch dat vliegveld te blijven aandoen. De heer v. d. Pais noemde het in hooge mate prijzenswaardig, wat Amsterdam en Rotterdam tot dusver hebben tot stand gebracht, maar de feiten dringen ons rekening te houden met de toekomst, zoo als deze hierboven is geschetst. Kosten waren veel te hoog. Ook de kosten spelen hierbii natuurlijk een groote rol. welke voor elk vliegveld zullen oploopen tot in de tientallen mil- Iioenen guldens, welke kosten als vanzelf sprekend nog zullen worden verhoogd als gevolg van de onderlinge concurrentie. Ook hierom reeds is het beter, dat we geen plaatselijke vliegvelden behouden, maar overgaan tot den aanleg van één gemeenschappelijk vliegveld, waardoor we dan tevens ontkomen aan den onmogelij- ken en onhoudbaren toestand van twee groote vliegvelden dicht bil elkaar, welke tot schade van beide het luchtverkeer ver snipperen. Zooals vanzelfsprekend heeft ook de K.L.M. groot belang bij de nieuwe plannen en uiteraard is deze maat schappij daarin gekend, aangezien de heer Plesman reeds lang den bestaan- den toestand als onhoudbaar had ge schetst. Immers thans is de K.L.M. ge noodzaakt op beide vlieg w i een grondorganisatie te hebben, terwijl eveneens dubbele gelden moeten wor den uitgegeven voor radiobakens enz. Maar daarnaast bestaat voor de K.L.M. het groote nadeel van twee landingen, welhe jaarlijks tonnen gelds kosten, afgezien nog van de bezwaren voor wie een dergelijke tusschen- landing tijdverlies beteekent. Nu kan de vraag worden gesteld, waar om de regeering niet eerder met deze plannen is gekomen, doch daarbij moet niet vergeten worden, dat de regeering betrekkelijk buiten de ontwikkeling van het luchtverkeer stond, aangezien zij de zaak altijd aan de gemeenten heeft over gelaten. Thans echter hebben zich nieuwe aspecten voorgedaan, mede door de be hoefte van Defensie aan meer vliegvel den. De bedoeling is, dat Defensie in de buurt van Amsterdam nog de beschik king krijgt over een vliegveld, en wan neer we nu zouden kunnen komen door gemeenschappelijk overleg tot het op boven ontwikkelde gronden, hoog noo- dig gewenschte centrale vliegveld, dan zou Defensie niet genoodzaakt zijn een nieuw vliegveld aan te leggen, doch zou zij daarvoor Schiphol kunnen ge bruiken, waarmede dan tevens het daarin gestoken geld niet weg was. Wat ten slotte de gekozen plaats voor het nieuwe centrale vliegveld betreft, merkte de heer van Ede van der Pais nog op, dat deze centraal is ten op zichte van onze groote steden, zoodat het vliegveld van de centra af gemeten, zal komen te liggen op 36 K.M. afstand van Rotterdam, op 32 K.M. van Amster dam en op 22 K.M. afstand van Den Haag. Deze afstanden spelen bij het moderne snelverkeer geen rol, temeer daar het vliegveld zal zijn te bereiken over onze nieuwe moderne autowegen. Wat nog de exploitatie van het nieuwe vliegveld betreft, vernamen we. dat het in de bedoeling ligt een gemengd bedrijf te vormen, waarbij naast het rijk en de K.L.M. ook de betrokken groote gemeenten als be langhebbenden zijn gedacht. anderen, die door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun sympathie voor en medeleven met het Volkshuis, zullen die vraag zonder eenige restrictie mèt ons ont kennend beantwoorden. Aan de directrice, mej. Ruth en haar staf van ongenoemde werksters en werkers onze hulde voor dit in klank en kleur wel verzorgde, waarlijk blijde kinderfeest! ONDERSCHEIDING VOOR PROF. DR. JAN DE VRIES. Prof. dr. Jan de Vries, alhier, is benoemd tot buitenlandsch lid van de Koninklijke Gustaaf Adolf Akademie te Uppsala. E?n der aardigste momenten in het Lentefeest van het Leidsche Volkshuis: rondedans der sneeuwvlokken. de 'S-G R AVENHAGE NOORDEINDE 140 C 1851 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Heer en Gulde- mond. Maredijk 75a. Leiden. Fabriek van brilmonturen. Vennooten: N. de Heer en J. J. Guldemond. Leiden, procuratiehouder E. de Heer. Leiden (Beperkende bepalin gen) Wijzigingen: A. de Visser, Hofstraat 5, RUnsburg. Kleermakerij. Bovengenoemde zaak is per 1 Januari 1938 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam A. de Visser en Zoon. Vennooten A. de visser en J de Visser. Naamlooze Vennootschap De Graaf en Co's Handelmaatschappij. Morschwee 95. Leiden. Uittredend directeur: L Matze, Leiden. Dc zaak is erpiaatst naar Nieuw Vennep. Aalsmeerderweg 449. De door Chr. Jeugdhulp gehouden col lecte ten bate van „Moeder en Kind" heeft f. 340.opgebracht. VEERTIG JAAR SECRETARIS. Woensdag a.s. hoopt de heer G. Seydell den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden gekozen werd tot secretaris van de kerkelijke kiesvereeniging „De Ned. Hen'. Kerk" hier ter stede. Gedurende die veertig jaar heeft hi.i onafgebroken het secretariaat waargenomen. De heer Sey dell is verder bestuurslid der wiikivereen. .Pniël". lid van het bestuur der Vereen, v. Chr. Onderwijs en ouderling der Ned. Herv. Gemeente. Hii rectpteert ten huize van zijn zoon. Houtlaan 25. op woensdag namiddag a.s. van 35 uur. ORGELAVONDEN HOOGLANDSCHE KERK. Naast de serie wekelijksche orgelconcer ten in steden als Amsterdam. Den Haag en Alkmaar zal de heer Feike Asma ook hier ter stede dit jaar onder voorbehoud der nog te verwachten toestemming der kerk voogdij met de reeks orgelavonden in de Hoogl. Kerk wederom aanvangen Echter niet gelijk voorheen op Woens dagen. doch op Maandagen v. 8 159.15 u. Het eerste concer? zal plaats vinden op Maandag 13 Juni. De toegang tot deze orgelbespelingen is als naar gewoonte ge heel vrij. N.V. NATIONAAL VEEM. In de Woensdagmiddag alhier gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Nationaal Veem" werden de balans en verlies- en winstreke ning ongewijzigd vastgesteld en de gewij zigde statuten aangenomen. Het winstsaldo werd bestemd voor afschrijving. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer P. A. de Gooyer, werd herkozen. BINNENLAND. De nieuwe legerorganisatie (6e Blad). Interpellatie in de Tweede Kamer inzake de werkloosheid (3e Blad), Het gouden jubileum van den NederL Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag (Binnenland, 4e Blad). Onbewaakte overwegen eischen drie slacht offers (Gemengd, 6e Blad). De samenstelling van het Nederlandsch Voetbalelftal (Sport, 3e Blad). Feyenoord Is voetbalkampioen van Neder land (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Spanning en ontspanning in het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije (le Blad). Henlein ziet drie mogelijkheden (5e Blad). Waarom de kwestie der Sudeten anders is dan die der Slowaken (5e Blad). Besluiten van de niet-inmengingscommissie (le Blad). Bommen op Alicante eischen honderden slachtoffers (le Blad). Wijziging van het Japansche kabinet (Bui tenland, le Blad). Codreanu veroordeeld tot 10 jaar dwang arbeid (Buitenland, le Blad). Chamberlain over Engeland's luchtvaart - politiek (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving wordt voor morgen aanvankelijk Oostelijke wind verwacht. Later wellicht naar het Noorden omloopend, met kans op regen of onweer, en afkoeling. ACADEünSCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candidaats- examen Indologie: de heer G. J. v. Gendt (Den Haag); voor het artsexamen le ge deelte: mej. H. G. Meyerink (Zwolle) en de heer P. M. van der Gugten (Den Haag). Bevorderd tot arts: mej. F. Westerveld (Haarlem) en de heeren P. Ruitinga (Am sterdam en Th. H. Bloem (Baarle Nassau). In het gebouw der Evang. Gemeen schap aan de Middelstegracht treedt Zon dag as. een bijzondere spreker op, n.l. de heer Deibier, die gedurende 5 jaar in de binnenlanden van Borneo onder de Dajak- kers heeft geleefd en daar het Evangelie heeft gepredikt in een streek, waar nog nooit te voren een zendeling had vertoefd. De politiebrandwecr heeft Woensdag avond een brandje gebluscht in een partij afval van bouwmaterialen op een terrein achter de Kagerstraat en voorts een schoor steenbrandje in het perceel Pioenhof 15.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1