EEN „COURANT" ARTIKEL STARK'S M LEIDSCH DAGBLAD, Zalerdag 21 Mei 1938 Derde Blad No. 23973 iBülTENL. WEEKOVERZICHT 79ste laargang Uncle Sam voorziet Europa van defensie-materieel. GEVEILDE PERCEELEN GEMENGD NIEUWS geen groote maar toch van jjELANG zijnde gebeurtenissen. get Is weliswaar geen week van direct iroote" gebeurtenissen, die achter ons ligt, Jaar toch wel een week van gebeurtenis sen, die haar stempel zullen drukken op da, verderen gang van zaken. Wat betee rt, om te beginnen, de onverwachte houd'itag, door den Duce aangenomen te- «nover Frankrijk? Heette het aanvanke- Sjt dat een overeenkomst naar het model nn het Engelsch-Italiaansche accoord voor je deur stond, thans schijnen plotseling moeilijkheden van Italiaansche zijde te wrden opgeworpen, die in volle beteeke- ais nog niet zijn te overzien. Naar buiten is dat door Mussolini tot uiting gebracht lnz ijn rede te Genua, waaraan niet direct ie beteekenis is gehecht, die er toch aan moest worden toegekend. Men zag er eerst meer een soort poging in, om Frankrijk te stimuleeren tot grootere concessies, doch bngzamerhand blijkt, dat er een dieperen mdergrond aan den grondslag lag. Alleen; vat bedoelt de Italiaansche dictator met it spel? Het gaat dan z.g. om de Spaan se kwestie. De Duce wijst er op, dat Frankrijk en Italië in dit opzicht aan ieerszijden van een barrière staan, Italië ahter Franco, Frankrijk achter Barce- bna. Op zich zelf juist, wat betreft de mentaliteit der bevolking, doch onjuist, vat de houding der regeering betreft; zou frankrijk anders zoo'n warm voorstander lijn van de niet-inmenging? Het valt ze ker niet te loochenen, dat Frankrijk het liefst de overwinning van Barcelona zou kien. doch het heeft van den beginne af aan heel wat neutraler houding aangeno men dan Italië, dat Franco officieel allen steun verleende en nog verleent. Wil de Duce Frankrijk er toe brengen cm voor de beslissing definitief ls gevallen, franco te erkennen? In dat geval zal hij met slagen, want dat kan van geen en kele Fransche regeering worden verlangd; let zou gelijk staan met zelfmoord! Doch wat bedoelt Italië dan met zijn opwerpen van moeilijkheden daar, waar het die ook riet maakte in het accoord met Enge- hnd? Blijkbaar wil de Duce trachten om Frankrijk zooveel mogelijk neer te halen, doch het spel is gevaarlijk, want zal En gland zich op zulk een doorzichtige wijze van Frankrijk laten scheiden? Men ver- gete niet, dat het accoord pas in werking treedt na afloop van de Spaansche affaire en dus nog niet officieel is gesloten! Engeland heeft zich gehaast om bemid delend op te treden en het laat zich aan zien, dat Londen niet tevergeefs zal tus- schen beide treden! De Belgische crisis is zeer spoedig op- jelost. Voor het eerst in de Belgische his- lorle bekleedt een socialist den post van iremier en nog wel iemand van 39 jaar. genoot echter den steun van den ining. toen hij besloot niet de partijen kennen, doch alleen met personen re- ing te houden, gelet op den spoed, dien oplossing eischte. Bijzonder welgeval- was deze houding weliswaar niet in 'r oog, doch men durfde zich toch ook te verzetten en dies heeft Spaak het it schitterend gewonnen zoowel in Ka als in Senaat, Voor een socialist heeft het ontegenzeggelijk aangedurfd om pe conclusies te trekken als b.v. ver- Img van den klassijstrijd, maar het ;t in ieder geval, dat er gevoel is >r de realiteit. Vermoedelijk zal deze .eering het voorloopig wel klaren, even ed in Frankrijk de regeéring Daladier, die eerste leening ad 5 milliard ruim zag erteekend worden. Ook in Frankrijk be- tet inzicht in de werkelijke verhoudingen ti'i meer en meer baan te breken, al tracht men kunstmatig nog de idee te 'eiken, dat het Volksfront nog bestaat, fc wezen mag men gerust constateeren, ëat dit eindelijk ter ziele is Trouwens, in linksche kringen is het ge- rttr van Moskou thans erkend, zie het teluit van het I. V. V. om de Russische tikvereenigingen niet toe te laten, ook tiet onder zekere voorwaarden. Frankrijk pelt ongetwijfeld tot eigen schade aan getoond. hoe gevaarlijk het is, om met ttoskou's volgelingen aan te pappen! Wat echter weer niet wil zeggen, dat Moskou geheel zal worden uitgeschakeld i» de Europeesche politiek. Het moge waar tin, dat de landen, die een band met Mos tra hebben, deze in het algemeen liever fer dan vaster zien worden, anderzijds men toch ook aannemen, dat deze jtitt zonder meer alle connecties zullen *ggen en dat is juist het gevolg van politiek van het z.g. anti-komintern- Ttrbond! Wat voor belang hebben Frank rijk en Tsjecho-Slowakije erbij om met «oskou te breken, waardoor hun positie !»8enoved Duitschland slechts zou worden Jttzwakt? De Duitsche politiek dwingt utogendeel om de verbonden met de sov- jltts aan te houden Zelfs in Engeland, dat ten aanzien van Moskou niet bepaald erg vriendelijk staat, 'otdt dit ronduit erkend. In Engeland is overigens de regeerings- |Fijzigiiig spoediger voltrokken dan eerst *ttd verwacht. Chamberlain, de man der realiteit, durfde zich niet langer verzet- 'V tegenover dan aandrang en de noo- JfSe veranderingen zijn aangebracht, waar b] het teit, dat opnieuw enkele leden van oft kabinet automatisch overgingen naar Hoogerhuis. gemakkelijk verklaring t0» geven. Over het algemeen ziet men oeze wijziging wel een versteviging van eet Engelsche bewind. 'n het Verre Oosten hebben de .Tapan- I v een nieuw succes behaald. Nadat zij .?-■ ie^nryiacht aanzienlijk hadden ver- I i' hebben zij tenslotte de verbinding l'Bschen de legers uit het Noorden en het I otien tot stand gebracht door de bezet- 'an Soetsjau. Voor de zooveelste k gebleken.d at de Chineezen in een I '"fielden veldslag nog niet zijn opgewas- 1 'egenover hun tegenstanders, doch dit I :««che succes wordt niet weinig getem- 'o door het opnieuw ontkomen van het .i-oeesche leger aan een vernietiging. En :;~[np alleen komt het aan. Men kan I Irt „^gen, dat de Japanners hun taak .'fzwaren door steeds meer Chineesch te bezetten. Dat eischt steeds meer en steeds meer geld! "«erom schijnen de Chineezen er in l-ïlTVVtK t-» t7^"ïrtJr\»/v\ te zijn geslaagd, zy het ontegenzeggelijk met zware verliezen maar ook de Ja panners leden die! hun troepen op tijd te doen retireeren en zoodoende is feite lijk nog niets voor Japan bereikt. De uit puttingsoorlog blijft voortduren, zelfs met het voordeel aan Chineesche zijde, gelet op de uitbreiding der verbindingswegen en het te verdedigen terrein door de Japan ners. Beslissend blijft aldus de vraag, wie den langsten adem zal hebben Ten overstaan van Notaris H. M. Markusse te Leiden: Het pand bestaande uit Benedenwoning en 2 bovenhuizen, tuin en schuur Utrechtsche Veer 12, 12a en 12b in bod f. 13.500, kooper de heer B. J. Huurman q.q. te Leiden voor f. 13.500. Woonhuis en erf Oranjegracht 37 is uit de hand verkocht. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Texeleebe lammeren brengen beduidend minder op. Zooals we reeds verwachtten zou de inkoop van weidelammeren, die hoofdzakelijk van het einland Texel naar het vasteland voor de weidestreken worden „geëxporteerd", dit jaar tsgen aanmerkelijk gereduceerde prijzen plaats inden. Immers de prijzen der vette schapen rijn dermate teruggeloopen. dat het ten eenen- male uitgesloten was om de prijzen van f. 14 f. 18 per stuk te besteden, zooals het vorige jaar het geval was. De kooplui waren hierop dan ook wel bedacht en waren Maandag op de eerste groote markt op het eiland zeer voorzichtig met bieden. Men kreeg zijn zin en voor gemiddeld f.9, f. 10. f. 11 zijn meer dan 5000 stuks naar den vasten wal verscheept. Ruim 4000 stuks waren er gisteren aan de Leidsehe markt, waarvan ongeveer 3000 van Texel afkomstig. De Leidsehe markt is dus vcor dit product wel de grootste afueemster. De handel had van deze zeer schappelijke prijzen een vlot verloop en de handelaren waren tevreden over de financieele uitkomsten. Er is een „snip pertje" winst, vertelden ons enkelen. We no teerden voor de goede koppels f. 9 tot f. 11 en extra beste tot f12.50 per stuk. Licht goed tnei 1qeSchlfidieto. 9377 (Ingez. Med.) werd iets minder verkocht. Nu er zoo vlot is verkocht, zal er bij den aankoop a.s. Maandag wel wat meer concuirentie zijn en er misschien wel wat duurder worden ingekocht; te meer daar de vette schapen ook wat duurder wer den verkocht. Men kocht weer wat meer voor Frankrijk en België. De prijzen bleven evenwel aan den lagen kant. De handel in gebruiksvee was bij korter aan voeren nog vrij kalm, doch de omzet was over het algemeen iets grooter dan de vorige week. De beste soorten waren vaster in prijs. Voor weidevee was nu er wat regen is gevallen ock iets meer kooplust. De slaclitveehandel was in het begin der week door te nieuwe aanvoeren bepaald slecht. Bij het einde dezer week was de handel weer iet-s beter en wat vaster in prijs. Vette varkens hadden een iets verdeelde stemming. In het algemeen waren zij eerder eenigszins gedrukt in prijs. Magere varkens en biggen waren wat goedkooper. ZAND TREIN GING OP HOL. Twee machinisten ernstig gewond. Gistermiddag om vier uur is te Dieden in de gemeente Ravenstein op het terrein van de werkverschaffing bij de Maas kanalisatie een vrij ernstig ongeluk ge beurd. Door het onklaar raken van een stoom- sehuif. sloeg een losse zandtreinlocomotief op hol. Hierbij kwam de machine in bot sing met de locomotief van een uit de tegenovergestelde richting komenden zana- trein. Beide stokers, die het gevaar zagen aankomen, sprongen van de machines en bleven ongedeerd. De machinist van de losse locomotief echter kreeg bij de bot sing inwendige kneuzingen, terwijl die van den zandtrein zware inwendige kneuzingen en een gescheurden schedel opliep. Nadat dr. Baptist uit Megen de eerste hulp had verleend, zijn beiden naar het ziekenhuis SI. Anna te Oss vervoerd. Voor geen van beide slachtoffers bestaat levens gevaar. ROTTERDAMSCHE INBREKERS GEPAKT. De politie te Rotterdam heeft met de arrestatie van drie mannen, twee terzake van inbraak en diefstal en een terzake van heling, een goeden slag geslagen. Het betreft hier den 23-jarigen schilder A. M. en de 21-jarigen J. C. A. H., die zich aan verschillende inbraken hebben schul dig gemaakt en den 45-jarlgen rijwielhan delaar C. van der B„ die als heler optrad van diverse gestolen rijwielen. Cartonnagefabriek uitge brand te Apeldoorn. De schade loopt in de duizenden. Vanochtend Is de cartonnagefabrfefc Rocarto aan de Asselschestraat te Apel doorn geheel door brand vernield. De schade loopt in de duizenden. Om vijf uur ontdekte de werkmeester van de cartonnagefabriek een begin van brand in de fabriek. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Hoewel deze spoedig ter plaatse was, had het vuur, dat in het uiterst brandbare materiaal gretig voedsel vond, zich reeds een weg door het dak gebaand. Met zeven stralen bestreed de brandweer de vuurzee, welke omstreeks acht uur be dwongen was. Het geheele fabriekspand brandde tot den grond toe af. Groote voorraden, alle machinerieën en de voor expeditie gereed staande zendingen cartonnagewerk, wer den door het vuur verwoest. Tengevolge van den brand is het personeel, omvat tende veertig man, zonder werk gekomen. De oorzaak van den brand is vermoede lijk het feit, dat de paraffine welke ook 's nachts op temperatuur gehouden wordt, vlam heeft gevat. felle brand te beek. Gstermiddag werd de brandweer te Beek (L.) gealarmeerd voor een feilen uitslaan- den brand ontstaan in de verf- en behan- gerszaak van den heer H. Nijsten in de Burgemeester Janssenstraat, aldaar. Het vuur moet ontstaan zijn in den winkel, waar even te voren nog een klant was be diend In een ommezien stond de geheel winkelinventaris in volle vlam en korten tijd later sloeg het vuur over naar de woon- en slaapvertrekken van het gezin Nijsten. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen. De door omwonenden opgeroepen motorspuit van Geleen behoefde geen dienst te doen. De echtgenoote van den heer Nijsten de kinderen waren op school was bij het uitbreken van den brand in de slaapver trekken aan het werk. Daar de weg haar door de vlammen was afgesneden, kon zij slechts door een venster in den zijgevel het huis verlaten. Uit winkel en woonvertrekken viel niets te redden. Zij brandden geheel uit. Het naastgelegen magazijn van den heer Nijs ten. waar voorraden verf, olie en terpentijn waren opgeslagen, wist de brandweer te behouden. De vrij aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. ONDER EEN AUTO GERAAKT. In de Veerlaan te Rotterdam is gister avond omstreeks kwart over negen een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 18-jari- gen F. Dorsten uit de Christiaan de Wet straat aldaar het leven heeft gekost. De Jongen fietste in de Veerlaan en kwam door tot nog toe onbekende oorzaak in bot sing met een passeerenden auto. Hij werd tegen de straat geslingerd en liep inwendige kneuzingen op. Per auto werd hij naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar hij in zorgwekkenden toestand werd opgenomen. Te ruim elf uur is hij aan de bekomen verwondingen over leden. DOOR DE BLAUWE TRAM OVERREDEN. Door tot dusver onverklaarbare oorzaak is gisteravond tegen 7 uur in de Nieuwe Parklaan bij den Badhuisweg te Den Haag een dame door de z.g. Blauwe tram over reden. Het slachtoffer, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld, was vrij wel onmiddellijk dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. Groot corruptie-schandaal in Amerika. Reeds tegen 27 personen, onder wie de vice-gouverneur, werd een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. Groote beroering is verwekt door de ont dekking van een reusachtig corruptie schandaal in het bestuur van de stad Wa- terbury Connecticut, V.9t)Reeds werd een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen zeven en twintig personen, onder wie ook de vlce- gouverneur van Connecticut, die tegelijker tijd burgemeester van Waterbury is, als mede tal van politieke persoonlijkheden van genoemden staat. Allen worden be schuldigd van gemeenschappelijk bedrog ten laste van het stedelijk vermogen. Volgens het gerechtelijk onderzoek werd Waterbury door een kleine doch machtige groep van mannen beheerscht, die zich uit de staatsinkomsten persoonlijk verrijkt hebben. Voorts heeft het O.M. bekend ge maakt, dat het onderzoek ook tot de hoofd stad van Connecticut, Hartford, werd uit gestrekt. waar in het staatsbestuur her haaldelijk onwettige politieke invloed ls uitgeoefend. TREIN GRIJPT ARBEIDERS WAGEN. Te San Antonio in Patagonië heeft een trein een wagen gegrepen, die arbeiders vervoerde. Negen personen werden daarbij gedood, talrijke anderen gewond. ZPSLING GEBOREN. De vrouw van een boer in Burma heeft het leven geschonken aan een zesling, drie jongens en drie meisjes. Alle zes de kin deren werden levend geboren, doch een er van overleed later. VLIEGTUIGONGELUK B'.I LANDING. Bij Fecusi fHongarijel is een vliegtuig dat ging landen, in botsing gekomen met een wagen. Twee vrouwen werden daarbij gedood, twee mannen ernstig gewond. Het vliegtuig werd beschadigd, doch de piloot bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9