BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Mei 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Laatste Berichten Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD diploma ZIEKENVERPLEGING. Geslaagd voor het diploma A Ziekenver- pleging de dames G. A. van der Reyden, 1 slootweg, C. Smallevange, E. J. van Wa- eéningen, S. Palsma en M. Los, allen zus ters van het Dlaconessenhuls alhier. MILITARIA. 0 r.V.A. naar de Legerplaats bij Oldebroek. Donderdag 9 Juni a.s. vertrekt het 6de regiment veldartillerie naar de legerplaats tif Oldebroek voor het houden van de jaar- lijksche schietoefeningen. op (hen dag vertrekt de troep met den 'jein naar Ede. waarna gemarcheerd wordt naar Barneveld en Voorthuizen, alwaar het regiment wordt ingekwartierd. 10 Juni vertrek naar Elspeet en Nun- speet eveneens inkwartiering. li Juni vertrek naar de Legerplaats by Oldebroek. Donderdag 23 Juni keert het regiment naar hier terug. De reserve-paardenarts der 2de klasse J. Mol komt van 7 tot en met 25 Juni bij 6 r.V.A. onder de wapenen en zal den marsoh naar de legerplaats bij Oldebroek mede maken. De dienstplichtig wachtmeester-admini strateur J. Korver wordt 24 Mei aangesteld tot wachtme&ter-tltulair en geplaatst bij 6 R V A tot het volgen van een practische opleiding bi) dat regiment. De dienstplichtige wachtmeester-admini strateur W. B. Wltsiers van 2 R.V.A. wordt op 24 Mei gedetacheerd bij 6 R.V.A., even eens voor het volgen van een practische opleiding. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerd heid. op proefschrift getiteld: „Research into the text of I Samuel I—XVI", de heer P. A. H. de Boer, geboren te Woubrugge. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld „Mag netische anisotropic van kuibische kristal len", de heer W. F. van Peype, geboren te Den Helder. Geslaagd is voor het doctoraal examen geschiedenis: mej. N. J. M. Kerllng (Den Haag). De politlebrandweer heeft gistermor gen met de ramonneur een schoorsteen brandje gebluscht ten huize van de wed. A. J. v. d. T. in de Anna Paulownastraat 62. Op last van den Officier van Justitie is alhier de 24-jarige T. J. R. aangehouden, die wegens oplichting was veroordeeld tot het ondergaan van 3 maanden gevangenis straf. Als kweekellng aan de openbare lagere school te Noordwij k is toegelaten, de heer G. Crama alhier. De dienstpiichtigen van de landmacht van de lichtingen 1926 en 1929 worden her innerd aan het onderzoek van verlofgan gers op 23 en 24 Mei a.s. in de gymnastiek- taal van de Doelenkazerne alhier. De niet-inmcnging. Terwijl van het front nog steeds weinig te melden Franco blijft zeer lang- raarn vorderen bij Teruel, o.a. is Villa franca del Cid, dat vrijwel verlaten was, bezet. vraagt de niet-inmengingscom- Jilssle weer eens de aandacht. Deze zal toderdag het ontwerp tot het terugtrek- sen van de vrüwillige stryders uit Spanje bespreken, alsmede het Instellen van een controle, zooals dit is besproken tusschen lenden en Parys. Reeds is het ontwerp jwrgelegd aan enkele delegaties o.a. de Duitsche en Itailaansche, die het op het ooten'olik bestudeeren. In diplomatieke vingen te Londen heeft men den indruk, uSt het ontwerp in beginsel geen tegen stand zal ontmoeten. Het ontwerp behelst het volgende: Aan de terugtrekkingscommissie zal een termijn van veertien dagen gegeven wor den, na haar aankomst In Spanje, om zich tp te stellen. Na dezen termyn zal Frank rijk het toezicht aan de grens der Pyre neeën herstellen, op voorwaarde, dat te gelijkertijd de controle ter zee en aan de «rtugeesche grens hersteld wordt. De waarnemers ter. zee zullen het recht heb ben hun taak uit te voeren in alle Spaan- icne havens, zoowel als op schepen die toebehooren aan niet-lnmengingsmogend- beden. Wanneer met de terugtrekking geen vorderingen gemaakt worden in den tyd van 30 dagen na het herstel der controle, val Frankrijk zUn grenzen weer open dellen. Hf vrywilligers worden verdeeld in vier categorieën, zulks ten behoeve van de tc- ™«trekking, n.l. de luchtvaart-manschap- Pfn, zeelleden, strijders en technici. In geheel Italië en de overige gebieden van het Italiaansche imperium zal de 29ste ™oi a.s. als „Dag van solidariteit met SPthije" worden gevierd. Na Soetsjau's val. Ht val van Soetsjan is gisteren te Tokio kostelijk gevierd. Van alle hulzen wapper- °e do Zonnevlag en alle burgers de kei- ï!t fn de keizerin niet uitgezonderd na- een minuut stilte in acht ter eere van üf officieren soldaten der eerste linie, i van Japansche züde nog aitüd «orat gesproken van omsingellngspogin- 80'i der terugtrekkende Chlneezen. bewe- f*11 de laatsten, dat er geen gevaar voor «staat. Japansche opperbevelhebber Hata *'a'i dat de Chineesche troepen zeer slecht JSm zÜn. terwyl de helft van de pro- i troePeh ih bet geheel niet bewa- jT™ is. De Japansche omslngeiingsbewe- jïïJJ' ihtusschen nog niet geëindigd. De JWhtroepen hebben met hun stalen 'ant no® e'^dts kleine visschen ge- >an t doclv 200 voe6de de generaal hier. Velkp i81 zljn waarschynlijk ook groote, 0l?k gevangen moeten wolden. bot on T.es'oot me'b te verklaren, dat „ver tokken" de eenige leuze zyn kon van DE ALGEMEENE TOESTAND. Onrust! De Italiaansche bladen biyven tegen Frankryk ageeren. In een hoofdartikel schryft de Tribuna, dat de intriges der link- schen in Frankrijk een hinderpaal vormen voor iedere mogeüjke verbetering der be trekkingen met Italië, en dat het veronder stelde parellisme tusschen de BritschIta liaansche betrekkingen en de betrekkingen tusschen Rome en Parys niet bestaat, om dat tegenover het leger van Franco, waarin de Italiaansche vrijwilligers heldhaftig medestrijden, de Fransche vliegtuigen en geweren staan. Zoo blijft er zekere spanning, die, ten gevolge van de Incidenten in Tsjecho-Slo- wakye nog stygt. Men vertrouwt de situatie daar niet. Daarvan blykt ook uit het vol gende: De Britsohe ambassadeur te Beriyn heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Weissacker. aangezien von Rlbbentrop op het oogenblik afwezig is. De ambassadeur vestigde de aandacht van den staatssecre taris op de geruchten, die Ci ronde doen over troepenverplaatsingen naar de rijks- gTenzen en verzocht hem dienaangaande geruststellingen. Havas meent te weten, dat dr. Weissacker zich beriep op generaal Keitel, die hem zou hebben verzekerd, dat er geen abnormale troepenbewegingen voorgevallen zUn. De troepenbewegingen, welke den laatsten tyd hebben plaatsgevonden, zyn zeer normaal op dit tydstlp van het Jaar, waarop de een heden de kwartleren opzoeken voor ma noeuvres in het open veid. Deze verzekering is aan den Britschen ambassadeur mede gedeeld. DuldeUJk komt hieruit tot uiting, dat er ongerustheid1 heerscht HONGARIJE. Het natlonaal-socialisme. Majoor Szalassy en graaf Szechenyi, lei ders der Hongaarsche nationaal-socialisti- sche beweging, zyn wegens opruiing tegen de grondwet veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf. Een derde verdachte werd vrygesproken. De beschuldiging steunde op een door de veroordeelden gepubliceerde brochure „het doel der Hongaarsche natlonaal-soclalistl- sehe party. Deze brochure was ook geteekend door den afgevaardigde Balogh, die echter op grond van zyn parlementaire immuniteit niet vervolgd kon worden. Het vroegere legitimlstische orgaan „Magyarsag" zal in het vervolg de natio- naal-sociallstische beweging steunen. De directeur en de meeste redacteurenheb ben het blad verlaten; de eigenaar, Rup- precht, heeft de leiding op zich genomen. Het verwerven van de „Magyarsag" wordt als een belangryk succes voor de natio- haal-socialisten beschouwd, daar de party nog geen dagblad bezat. De krant wordt vooral door den middenstand gelezen. ENGELAND. Lord Nuffield en de wapening. Lord Nuffield, de groote auto-industrieel, die indertijd verschil van meening met de defensie-autoriteiten heeft gehad, had een bespreking met sir Kingsley Wood, den nieuwen minister van luchtvaart. Zy be spraken de verschillende aspecten van het programma tot versnelling der wapening in del ucht, Lord Nuffield stelde zyn dien sten ter beschikking van het ministerie van luchtvaart. Men meent te weten, dat lord Nuffield, van wien eenige fabrieken reeds tanks voor het Britsche leger maakten, binnenkort een nieuwe fabriek zal oprichten, die uit sluitend voor de luchtmacht zou werken. In parlementaire kringen twijfelt men er niet aan, of de medewerking van den magnaat zal een uitstekenden indruk in het Lagerhuis maken en een troef zyn voor den minister-president in het debat over de luchtmacht. NOORWEGEN. Het congres van het I.V.V. Op het congres van het I.V.V. heeft Jou- haux een doeltreffend optreden tegen het fascisme bepleit door middel van een boy- cot. Onze actie moet niet alleen de fabrieken, maar ook de havens, de schepen en de spoorwegen omvatten. Wanneer wy niets doen, zal het fascisme zün expansie voort zetten. Wanneer Rusland tot toenadering komt met Duitschland, zal alles, wat het natio- naal-socialisme nog tegenhield, verdwynen. Ik hoop. dat het nooit zal gebeuren, maar men moet toch de mogehjkheld onder oogen zien en wat zou dan de positie zyn van landen als Zwitserland en Nederland? De internationale vakbeweging moet een werkelijke actie ondernemen en geen en kele nationale centrale moet zeggen dat zy niet kan deelnemen aan den boycot, omdat zulks „niet in overeenstemming is met den wensch der regeering". Vega (Spanje) en Toledano (Mexicoi, be pleitten eveneens het overgaan tot actie. Walter Citrine (Groot-Brittannië) ver klaarde uit naam van de Britsche centrale, dat deze niet in staat is een boycot uit te voeren tegen Duitschland. Italië en Japan. „Ik denk." zoo voegde hij hieraan toe. dat verscheidehe andere landen zich in den zelfden toestand bevinden Wanneer bv. Frankrijk. Nederland of Ts'ccho-Slowakije zouden trachten Duitschland te boycotten, zouden zij Hitier het beste voorwendsel ge ven, dat mneeiyk is voor een tegen hen gerichte actie. Wij zouden een slechten dienst bewassen aan de internationale vak beweging, wanneer wij haar vroegen te stemmen voor een resolutie ten opzichte van iet" dat wij niet. ten uitvoer kunnen leggen. Dat zou slechts onze onmacht too- nen." TSJECHO-SLOWAKIJE. Wederom incidenten. In het door Duitschers bewoonde gebied van Bohemen hebben zich weer verschil lende incidenten voorgedaan. Het Tsjecho- Slowaaksche agentschap Ceteka meldt, dat te Chomutov vijf Tsjechische soldaten wer den aangevallen door zestig Duitschers. Een soldaat werd ernstig aan het hoofd ge wond en naar een ziekenhuis gebracht. De aanvallers namen de vlucht. Folitiever- sterkingen zijn naar de plaats gezonden. Te Chodov had de politie eenige Duit- seher. die illegale pamfletten uitreikten, gearresteerd. Een menigte van 300 men- schen wilde de arrestanten bevryden, doch werd verspreid door de gendarmerie, die van den gummiknuppel gebruik maakte. Eén gendarme werd op den grond gewor pen, een andere gewond. Eén betooger liep verwondingen op, doordat hU viel of in ten bajonet liep. Drie Duitschers werden gearresteerd. Ook hierheen zijn versterkin gen gezonden. Winkels en werkplaatsen waren den gehee'en dag gesloten. De fa brieken werkten, doch de meeste arbeiders, die lid van de Sudeten-Duitsche party zijn, verschenen niet. Gisteravond zijn betoogingen gehouden voor het „Duitsche Huls", te Praag, waar zich Donderdag incidenten hebben voorge daan. Tsjechische nationalisten en socia listen en vele voorbügangers riepen: „Leve het Slavische Praag!" Een sterke politie macht handhaafde de orde. Te middernacht namen de betoogir.gen in de straten van Praag een einde; de rust keerde weer. Dertig personen zyn licht gewond. De menigte vernielde de ruiten van een koffiehuis, gevestigd in een huis van het Duitsche gezantschap. Te Moravisch Ostrava omsingelde de me nigte het Duitsche huis. Te Brno trokken vylduizend Tsjechen door de straten on der het zingen van nationale liederen. Het Duitsche huis, het Duitsche consulaat en het lokaal der Sudeten-Duitsche party worden door de politie bewaakt. Van de zyde der Sudeten-Dultschers wordt alle schuld afgewenteld. Naar in een com muniqué verklaard wordt, werd vastge steld, dat sociaal-democratische, commu nistische en Tsjechische elementen tegen de Sudeten-Duitschers provoceerend zyn opgetreden, en dat de ordediensten hun plicht niet hebben gedaan, zelfs zouden sol daten met de bajonet op Duitsche burgers hebben Ingehakt. Voorts werd geprotesteerd tegen de censuur op de Sudeten-Duitsche bladen. De politieke commissie heeft besloten, minister-president Hodza mede te dee- len, dat de Sudeten-Duitsche partij niet de besprekingen over het nationalitei ten-statuut der regeering zou kunnen openen, zoolang niet de orde en de rust in het Sudeten-Duitsche gebied en de grondwettige rechten der Sudeten-Duit schers op het gebied van meeningsuiting en pers gewaarborgd zyn. Het bestuur der Sudeten-Duitsche partij deelt voorts mede, dat het naast de reeds genoemde elschen ook het recht tot het oprichten van politieke organisaties ver langt, alvorens onderhandelingen met de regeering zullen worden gevoerd. De „Narodni Politika" schrijft, dat vol gens inlichtingen uit goede bron Henleln vandaag of morgen een bezoek aan Hitier op den Obersalzberg zal brengen. De incidenten geven de Duitsche pers aanleiding een feilen aanval te doen op de regeering te Praag. Het „Berliner Tageblatt" publiceert het volledig verslag van het bestuur der Sude ten-Duitsche party, onder het opschrift: geen onderhandelingen onder terreur. Ver klaard wordt, dat de Tsjecho-Slowaaksche pers „met vuur speelt". Wy, rijksduitschers aldus het blad kunnen niet onverschillig staan tegenover de gebeurtenissen in het land der Sudeten- Duitschers. Wy wachten er op, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering een einde maakt aan de plagerijen, waarvan de Duit schers het voorwerp zyn. De „Lokal Anzeiger" schryft: zy, die een vreedzame oplossing willen van het Tsjecho-Slowaaksche probleem zullen met het Duitsche volk vragen, dat de regeering te Praag de verantwoordeiykheid op zich neemt voor de incidenten, die zich hebben voorgedaan en directe beschermingsmaat regelen neemt om de goede orde by de ver kiezingen te verzekeren. Zooals men weet. hebben morgen de eer- I ste verkiezingen plaats. Maandag komt de eerste „Hollandsche Nieuwe". Hedenmorgen meldde men ons uit Katwijk, dat de motorlogger K.W. 151 met 'een 30 kantjes haring (eigen vangst) op weg is naar Vlaardingen, waar het schip Maandag verwacht wordt. De andere Kat,wijksche sche pen hebben in den afgeloopen nacht den eersten vischnacht zoo goed als niets gevangen. TERAARDEBESTELLING VAN MEJ. VAN KLAVEREN. Zij was 60 jaar kosteres te Waddinxveen. Hedenmorgen is te Waddinxveen het stoffelyk overschot van mej. J. v. Klaveren op de Alg. Begraafplaats ter aarde besteld. Zij was bijna 78 Jaar oud en sinds 60 jaar kosteres der Rem. Gemeente te Waddinx veen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den oud-predikant ds. L. B. Houtgast, thans predikant te Dordrecht, naar aan leiding van den tekst „Zalig zyn de armen van geest". Hij schetste vooral de trouw van de overledene aan haar werk. Toen de overledene vyftig jaar kosteres was, werd zij door H.M. de Koningin op genomen in de Orde van Oranje-Nassau. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Dezer dagen Is op het strand te Scheve- ningen aangespoeld het lijk van een mans persoon. Gisteren vond een jongen op het strand te Wassenaar een colbertjasje, waar in een paspoort, toebehoorend aan den 19-j. F. N. A„ uit Buitenzorg. Met behulp van een politiehond is toen een onderzoek in gesteld, waarop nog meer kleeren zyn ge vonden, alsmede een rijwiel. Een en ander bleek het eigendom te zyn van een student, die by de Wassenaarsche Slag is gaan zwemmen en daarby is verdronken. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN VEILIG VERKEER. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht vergaderde heden het Verbond van Veree- nigingen voor Veilig Verkeer. In zyn openingswoord deelde de voorzit ter, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, mede dat bericht was binnenge komen, dat Z.K.H. prins Bernhard het be schermheerschap over het Verbond heeft aanvaard'. Ruilovereenkomst met Duitschland. MEXICO. De Engelsche gezant vertrokken. De Britsche gezant is gisteravond naai* New York vertrokken. Vleesch tegen stroo, boter en tuinbouwproducten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat met de betrokken Duitsche instan ties een ruilovereenkomst tot stand is gekomen, waarbij tegen Nedcrlandsche levering van stroo, boter en tuinbouw producten Duitschland 4000 ton bevro ren vleesch zal leveren. De leveringen zullen wederzijds franco grens geschie den. De clearing zal hierbij in genen deele worden belast. OEFENINGSGELDEN PATRONEN VOOR BURGERWACHTEN. In een circulaire, gericht aan de burge meesters en de burgerwachten deelt de minister van binnenlandsche zaken mede. dat steunverleening aan de burgerwachten, voor wat betreft de verstrekking van pa tronen voor schietoefeningen, enz üi 1938 naar dezelfde regelen zal plaats hebben I als in 1937. behoudens een enkele wyzlglng. Wat de oefenlngsgelden betreft, is er i naar gestreefd het toe 'e kennen bedrag zooveel mogelijk in verband te brengen met het aantal oefenenden en het aantal gehouden oefeningen i De elsch om in het algemeen de uitgaven van het ryk tot een minimum te beperken heeft er toe geleid, dat noodgedwongen ook op de uitgaven voor de burgerwachten, welke ten laste van het rijk komen, eenige vermindering is toegepast. Mitsdien zal het toe te kennen bedrag aan oefenings- gelden voor het 2e kwa taal eenige ver mindering moeten ondergaan, 'erwiil ook het bedrag, aan onderhóudsgeld uit te keeren. eenigszins moest worden verlaagd. vernielende werking. Acht personen worden vermist. Drie lijken zyn gevonden. Veel vee, tienduizenden klappernoten enz. zijn weg gespoeld. Van Toriboeloe tot Parigi zyn on geveer 450 huizen ingestort. Honderden hui zen zyn scheefgezakt. Ook de omgeving van Ampibabo, ls zeer ernstig geteisterd. De weg van Toriboeloe naar Parlgl is zwaar beschadigd Er zyn een massa scheuren ontstaan, loodrecht en parallel aan de kustiyn. De kust ls op vele plaatsen ver zakt. Vrijwel alle bruggen zyn vernield of ontzet. Een grijze en gele modder ls uit den grond geperst. De weg van Toboli naar Hobonkopo is onbegaanbaar door steen stortingen en verzakkingen, met moeite kan men op handen en voeten passeeren. De schade is aanzienlyk. De bevolking van de geteisterde streken ls rustig en ge laten. Het bestuur treft maatregelen. De telefoonverbinding met Donggala ls ver broken. Te Tawaeli zyn dertig huizen bescha digd Te Paloe ls ernstige schade toege bracht aan de waterleiding. De wegver binding tusschen Paloe en Koelawl is ver broken. De tribunes van de racebaan en een pos- sar-loods te Boeloebete zyn ingestort. Er-ls één doode en één gewonde. Ook thans nog worden bevingen gevoeld. Gisternacht om 12 uur en hedenochtend om vyf minuten voor halfacht, plaatse lijken tyd. zyn te Fak-Fak op Nieuw- Guinea drie schokken gevoeld in Zuid-Oos- teiyke richting. KRANKZINNIGE DOODT 28 PERSONEN. Een boer in de Japansche provincie Okayama heeft in een vlaag van krank zinnigheid 28 dorpsbewoners met een Jachtgeweer doodgesohoten. De man vluchtte hierna in de bergen. Politie en branweer omsingelden den moordenaar, die zelfmoord heeft gepleegd. AMSTERDAM, 21 Mei De affaire op de Amsterdamsche effecten beurs was op den laatsten dag van de week wederom van kleine afmetingen. De stem ming was echter zwak. hetgeen waarschijnlijk verband hield met de weinig bemoedigende be richten omtrent de verhoudmgen ln de Vereen. Staten en omtrent hetgeen vernomen werd omtrent de politieke situatie. Op vrijwel alle afdeelingen had het aanbod de overhand en hoewel geen groote hoeveelheid materiaal aan de markt was gebracht, was de kooplust ver te zoeken, zoodat de koersen allerwegen een be- nedenwaartsche richting volgden en het slot kwam ongeveer op het laagste punt van den dag. In het bijzonder flauw gestemd waren de Philipsaandeelen, die na reeds beneden het vorige slot te zijn ingezet, onder beurstijd nog een negental verloren zag gaan. Unilevers waren in doorsnee weinig veranderd. Aku'6 trok ken slechts geringe attentie. Op de Petroleum- afdeeling hadden Koninklijke een analoog ver loop. hoewel het verlies, dat geleden werd, minder groot was dan bij de Philipsaandeelen. De opening was prijshoudend, doch langzaam maar zeker liep de koers naar beneden, zoodat tenslotte een koersverlies van enkele punten moest worden opgeteekend. Van de Amerlkaan- sche petroleumaandeelen had ln het bijzonder de Shell Unions een gedrukt voorkomen. Rub berfondsen vormden geen uitzondering; Am sterdam Rubbers waren aanvankelijk ongeveer prijshoudend, doch volgden langzaam maar zeker een dalende lijn, zoodat zij zich tenslotte een 4-tal procenten zag ontgaan. Diverse minder courante soorten werden iets lager genoteerd. Van de Suikeraandeelen kregen H/V-A.'s bij geringe omzetten eveneens een nadeelig ver schil op hun rekening. Tabakken legden het noodige weerstandsvermogen aan den dag. Aan- deelen Deli Mij. ondervonden tenslotte toch Gen invloed van den onbehagelijke beurss tem ming. Scheepvaartpapieren waren verwaarloosd* In Amerikaansche fondsen ging weinig om. Rekening houdende met de Wallstreetnoteerin- gen kon de stemming prijshoudend worden ae- noemd, doch de zwakke beurstendenz deed ach ook hier gelden en geleidelijk aan werden tij dens den beurstüd fractioneele verliezen ge leden. De beleggingsmarkt had een lusteloos voor komen; de Oude Schuld was zoo goed als on veranderd. De obligatiën uit de jongere emis sies konden zich niet ten volle handhaven. De Spoorwegdrieën daalden tot in de onmid dellijke nabijheid van den pari-koers. Fransche fondsen waren aan den ongeanlmeerden kant, vooral wat de guldensleeningen betreft. den Japanschen kruistocht tegen Tsjang- Kai-Sjek, den vernieler van den vrede m het Verre Oosten. In Japan gaan steeds meer stemmen op voor een aanval op Kanton. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. I. WIJTENBURG. Haarl.straal 2. W. G. I. VERBURG. Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, tanvossensleeg 19. VER VOO REN Hacrle—meretraat no. 128. W. P. VAN SAVOYEN, K. Rapenburg 12 A BOEKHANDEL VAN DE" VEEN Geversetraat no. 59 Or - qeest. ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD o. hel Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. DE STRAFZAAK TEGEN MR. ROST VAN TONNINGEN. Naar apenbare terechtzitting verwezen. Naar wij vernemen heeft de Haagsche Rechtbank ln raadkamer een beslissing ge nomen inzake het bezwaarschrift, uitge bracht tegen de dagvaarding, waarby mr. M. M Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, wegens belee- dlging van minister Goseling voor de straf kamer van de Haagsche Rechtbank was opgeroepen. De raadkamer heeft de zaak naar de I openbare terechtzitting verwezen, doch tegen deze beslissing heeft mr. A. J. van Vessem, de raadsman van mr. Rost van Tonningen, hooger beroep aangeteekenj. Het bezwaarschrift zal dus nog voor het Haagsche Gerechtshof worden behandeld. UIT NED. OOST-INDIE. De aardbeving op Celebes. Gevolgen ernstiger dan aanvankelijk werd vermoed. DONGALA, 21 Mei. (Aneta/ANP Nader biykt, dat Parigi ernstig door de aardbe ving is getroffen. Te Toriboeloe had een vloedgolf tot op 100 meter landinwaarts een LEIDSCHENDAM, 20 Mei Engelsche komkommers. Ie soort f. 56.50; idem 2e soort f. 45.10; idem. 3e soort f. 34 20; idem wankleurige f. 35; Gele komkom mers, le soort f. 5.508.90; idem 2e soort f.4.506.50; idem 3e soort f. 3.505; Krop. sia, le soort 0.501.40; idem 2e soort 0.50; Stoofsla 2—3.50; Peen f. 10—17.50; Bloem kool. le soort f. 916.50: Idem 2e soort f.511: idem, uitschot f.24.60; Tomaten midd. f.1417.50; idem groote ronde 14.50; idem. 2e soort f.1216.50; Idem, 3e soort f.912; idem, bonken f.1015; Andyvie per 100 f.2—4.50; idem per KG. 4—8 ct. Spinazie 4 Kg. 6—12 ct.; Postelein 4.00— 7.50; Raapstelen 4080; Rabarber per 100 bos f.4—9.50; Radys 0.60—1.50; Seldery f. 0.30—2.20. ROELOFARENDSVEEN, 20 Mei. Aard- beiën 712 cent per doosje, aanvoer 56.700 doosjes, bloemkool 818 cent per stuk. peen 69 cent per bos, postelein 56 cent per K.G., sla f. 0.504 20 per 100 krop, sla- vellen 24 cent per kist, snyboonen f. 2.20 2.70, idem stek f. 1.80, prinsesseboonen f. 4.80, kas-peulen f. 1.702.40, peulen volle grond f.33.30 per 10 pond. BOND WESTLAND, 20 Mei Roode bessen f. 1.201.60; aardbeien 0.56—1.06; franken- thalers 1.151.25; dubb. boonen 5972 ct. snyboonen 4549 c.: postelein 7 ct..; aard appelen 16—21 c.; tomaten A 31—32 c„ ld. B 3032 c id. C 29—27 c., alles per kg.; sla 5070 c. per 100 krop; peen f. 1316; peterselie f.2.60: rhabarber f. 6.507.80: selderij f 1.301.60; eieren f. 3.403 70 per 100; asperges 2327 c. per bos: bloemkool 819 c.; meloenen (net) 47 e., id. n 23 c., perziken 616 e., komkommers 46 c., al les per stuk; andijvie 1318 c. per bak. 3—

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3