CHIEF Af HIP ■kt :DERS LIP OP ANNIE'S OP KAREL'S OP IE De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Mei 1938 DOOR MOOI-NEDERLAND Officieele Kennisgevingen EEN NAAI- en ZIGZAG MACHINE! C. F. MEERPOEL's ELTAX Stationsweg 47a - Tel. 666 Boerderij „De Waard" Gras-Roomboter 'juj Kon. Ned. Middenstandsbond Vergadering van het district Zuid-Holland-Noord. In café-restaurant ,.In den Vergulden Turk" is een vergadering gehouden van District IX (Zuid-Holland-Noord) van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De middagvergadering was huishoudelijk en daarin werden de gebruikelijke huis houdelijke onderwerpen behandeld. Tevens werd de actie Inzake de verlaging van de electriciteitstarieven besproken Namens de afdeeling Leiden heeft haar voorzitter, de heer W. Zwart, de districts vergadering welkom geheeten. In de avondvergadering, welke niet huis houdelijk was. werd het woord gevoerd door prof. C. W. de Vries en door mr. L. G. van Dam. De districtsvoorzitter, de heer L Vos, opende deze bijeenkomst en schetste den noodtoestand, waarin de middenstand ver keert. Deze nijvere-groep van burgers, zoo als de middenstand bij officleele ontvang sten immer pleegt te worden aangeduid, heeft veel wenschen en verlangens, doch wil zich ook gaarne door deskundigen la ten voorlichten. Prof. C. W. de Vries sprak over het onderwerp Faillissementsvraagstukken op middenstandsgcbied. Spr zette uiteen, dat de regeling van 't faillissement, zooals onze faillissements- wet deze kent nog te veel uitgaat van de gedachte, dat in den middenstand de ver houdingen nog zoo zijn als vóór veertig jaar. Het is voor den middenstander van zeer veel belang te weten, welken onder nemingsvorm hü bij het stichten van zijn bedrijf zal kiezen. In dit verband wees spr op het prae- advies Schürmann op het Middenstands- congres te Zwolle ln 1937 behandeld. Spr. wilde echter niet bepaalde onder- deelen van deze kwestie op den voorgrond plaatsen. Het gaat er z.l. niet om. of men een grooter deel van den boedel buiten het faillissement moet laten, of dat de ver zekeringspolis meer onaantastbaar moet worden gemaakt bij het faillissement van den middenstander. Dit vraagstuk moet worden gezien in het licht van de tendenz. welke in de laatste veertig jaar in het recht valt te constateeren. n.l. die van de beperking der persoonlijke aansprakelijk heid. Als voorbeeld noemde spr. het En- gelsche en Fransche recht. In dit verband besprak spr. ook de ont wikkeling van het assurantiewezen. Op het persoonlijk bezit, de persoonlijke aanspra kelijkheid en de persoonlijke verantwoor delijkheid werden sedert 1370 aanvallen ge daan door deze te beperken. Als uitersten zijn de beide standpunten onbestaanbaar, zoodat zij in variaties moeten voorkomen. In het moderne maatschappelijk verkeer heeft ook het verzekeringswezen het risico zooveel mogelijk verkleind. Spr. meent, dat de tegenwoordige fallltssementswet niet meer kan voldoen aan de elschen van dezen tijd, omdat het persoonlijk bedrijf er bij het faillissement slechter aan toe is dan de bedrijfsvorm, waarbij de persoon lijke aansprakelijkheid is beperkt. Spr. wees tenslotte op de conclusie van het prae-advies van mr Schürmann en op de taak, die de Jurist hier tegenover den middenstand heeft. Nadat spr. een vraag uit de vergadering uitvoerig had beantwoord, waarbij hij er op wees, dat de geweldige ontwikkeling van het grootbedrijf reeds vóór den oorlog in wetenschappelijke kringen de vraag had doen rijzen, of de middenstand wel zal blijyen bestaan en dat, wat dit betreft, het er nu voor den middenstand beter uitziet, was het woord aan den volgenden Inleider. Mr. L. G. ran Dam sprak over het onder. werp ..Middenstand en Grootwinkelbedrijf"' Spr. ving aan op te merken, dat de mid- denstandsbeweginz tot taak heeft de mid denstanders wakker te schudden en hen aan te sporen zich te organiseeren. zooals de boeren en de arbeiders hebben gedaan. Spr. betoogde dat èn wat de ietalsterkte èn wat de sociale beleekenis betreft het ln stand houden van den middenstand een nationaal belang is van de eerste orde In het oegtn van deze eeuw leefde ln grooten kring de gedachte, dat de midden stand gedoemd was te verdwijnen. Van al deze theorieën en stellingen is niets meet- over. De fout van Marx was. dat hy zich gewaagd heeft aan de voorspelling, dat de tegenstelling tusschen grootondernemer en arbeider steeds grooter zou worden met het wegvallen van de kleine zelfstandigen. Spr. toonde aan. dat het ontstaan van groot-lhdustrieën telkens weer het stichten van honderden en duizenden kleine be drijfjes ten gevolge had (gloeilampen- en radio-industrie deed electroiechnische werkgevers opkomen; automobiel-industrie btacht vele kleine garagehouders en repa rateurs) Het voortbestaan van den middenstand is niet een overblijfsel ran de vorige eeuw. Op dezelfde gronden, waarop men in Ne derland de Ineenstorting van de agrarische productie en de agrarische bedvyven heeft voorkomen, moet de ondergang van den middenstand door den huidigen crisistoe stand worden voorkomen. Het kleinbedrijf brengt evenwichtigheid. Een breede laag san de bevolking, bestaande uit zelf risico dragende kleinondernemers vormt een goeden overgang tusschen de uitersten. Het is een sociaal gevaar, wanneer de mld. denstand zou verdwünen en daarin ligt volgens spr.'* meening een rechtsgrond tot het nemen van maatregelen, welke uit breiding van het grootbedrijf zou belem meren. Spr. noemde de bulten.landsche sta ten. welke reeds zulke maatregelen hebben getroffen. Voorts gaf spr nog middelen aan. welke de middenstand zelve heeft toe te passen ter verbetering van eigen Dositie. Na het 'beantwoorden van verschillende vragen sprak de voorzitter van het district een slotwoord Wti hebben nieuwe geestdrift geput om onzen arbeid in de organisatie voort te zetten en wy hebben gehoord, dat onze strijd voor ons bestaan niet alleen i6 een strijd uit egoïsme, maar dat ook het algemeen belang met het voortbestaan van den middenstand is gediehd. De vergadering was goed bezocht. 1563 (Injtz, MM.) HET MONTESSORI-ONDFRWIJS EN DE MIDDELBARE SCHOOL. In verband met ons verslag over het zangconcours van den Ring „Leiden en Omstreken'' van Chr. Gent. Zangvereenl- gingen en Mannenkoren, zij. er op gewezen, dat de daarin genoemde tweede beker niet beschikbaar was gesteld door de Leldsche Broodfabriek, doch door den directeur van v. Vollenhoven's Bierbrouwery. Dan beslist de schitterende I ADLER KI. 87—7 OMDAT De naald ALTIJD loodrecht in de stof komt (dus geen naald-breken). De bijzondere grijper niet vast kan loopen De grijper aangedreven wordt ZONDER riem of touw-ketting. Deze buitengewone machine vindt U natuurlijk alleen bij KWALITEITS Naaimachinehandel Verder levering uit voorraad van ADLER - LADA - PFAFF - DtlRKOPP - HUSQVARNA. ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 2657 1615 (Ingez. M«l.) Lezing van dr. A. de Vlotter. Gisteravond gaf dr. A. de Vletter, Rector van het Kennemerlyceum ln „In den Ver gulden Turk", daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der „Stichting voor Montes- sori-Onderwijs'' een beschouwing over het Montessori-onderwys en de Middelbare school, ingeleid door prof. dr. H. Kramers. Dr. de Vletter verklaarde gedurende zyn 30 j. ervaring met de Middelbare School en als hoofd van een lyceum met 800 leerlin gen. waarop Montessorianen zoowel als niet-Montessorianen gaan, een overtuigd Montessoriaan te zyn geworden. Dat aan het Kennemerlyceum een Mon- tessori-afdeellng is verbonden, berust ge heel op ideëele gronden, want zy ko6t geld en eischt veel aandacht en zorg. De Mon- tessorileerlingen worden zonder examen op de gewone school geplaatst, hetgeen dus elgeniyk in strijd ls met de wet. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe het met een gewone school toegelaten Montesso- j rianen veelal goed en gewoon ls gegaan en hoe zy behoorlijke eindexamens deden. Spr. noemde dit zyn wellicht belangrijkste maar ook een heel nare verklaring. Want wat weten wy af van den innerlyken groei der leerlingen? Wy moeten echter in ons oordeel zeer voorzichtig zyn, want naast schitterende resultaten (o.a. by het Staatsexamen van enkele zeer begaafden) staan toch ook mis lukkingen. De getallen der examinandi zyn bovendien nog zeer gering. Een interessante proefneming zal thans dit jaar zyn het overbrengen van 14 leer lingen van het Amsterdamsche Montessori- lyceum naar het gewone Kennemerlyceum. Vele Montessori-kinderen passen zich uit stekend bij het classicale onderwys aan, bleken zelfs voortreffeiyke leerlingen te zyn, doch anderen bleven weer achter. Over het algemeen heeft spr. echter bij de Mon- tessorlleerlingen zelfstandig oordeelen, pit tig reageeren enz. geconstateerd. Hy riep zyn gehoor dan ook toe: „Gaat ernstig, enthousiast en dapper op den Mon- tessoriweg voort". Hij zegt zulks zoowel op positieve als negatieve gronden, omdat hy de gewone middelbare scholen sterk teleur stellend vindt, Elke verandering te dien opzichte acht hy een verbetering. Dr. de Vletter gaf ln verbind hiermee een over zicht van diverse successen op het gebied van het Montessori-onderwljs en zeer gun stige uitspraken daarover van onderwijs- specialisten. De Montessorlbeginselen, t.w. zèlfopvoe- ding en vryheid. zyn z.l. verre te prefe- reeren boven het classicale onderwys met zijn gelijkschakeling, gemakzucht, uniform eindexamen met voorafgaande narigheid, zyn terugschrikken voor de lndividueele behandeling der zoo zeer naar karakter uiteenloopende kinderen. Tot de positieve gronden behoorden de geslaagde proefne mingen met Montessori-, kleuter- en lagere scholen, terwijl ook het Amsterdamsch Montessorilyceum een succes is. Spr. behandelde voorts verschillende uit spraken van dr. Maria Montessori, die de activiteit, het Initiatief, de concentratie, de arbeidsvreugde en de geestelijke harmonie wil ontwikkelen. De Montessorivryheld beteekent geens zins bandeloosheid, maar beoogt geregle menteerde organisatie. Het kind moet ge legenheid vinden tot zèlfontwikkeling, zèlf- doen, zelfstandig aanpakken. Daartoe moet dé leeraar meer zyn mond en zyn handen thuis houden, want leeraren, die veel straf fen, zyn ln den grond dikwijls kleinmoedige en angstige menschen. Tegenover den ouderwetschen paedagoog met zijn eeuwige verbeterzucht, moet staan de psychologische leider, de bouwer van nieuwe menschen. Men moet de kinderen opwekken tot be haaglijke arbeidsvreugde en werkdrift, in een goede milieu, zonder dat daartoe cijfers materieele belooningen of straffen noodlg zyn, en goede ontwikkeling is de vrucht van een goede activiteit en zelfontplooiing. Sterk keurde spr. nog de gewone examens af (het Uli.O. examen noemde hy een monstrum) en verklaarde o.a. nog, dat het Montessori-onderwys (ln het Derde Rijk taboe) tóch Innerlijk leeft. Met vele aardige voorbeelden uit zijn Jarenlange practljk lichtte spr. zyn stellingen en de z.l. gunstige werking van het Montessorl-systeem nader toe. ffij hoopte, dat de ouders hun kinderen zouden laten werken ln den heeriyken, Montessorlaanschen geest, die nader door hem omschreven werd. Prof. Kramers dankte dr. de Vletter voor zyn boelende uiteenzetting; na de pauze werden verschillende vragen door Dr. de Vletter beantwoord. op HEMELVAARTSDAG a.s. naar Utrecht - Doorn (Palels) - Rhenen (Dieren park) - Arnhem - Otterloo (Hooge Veluwe) - Apeldoorn - Uddelermeer - Garderen - Voorthuizen - Hoevelaken - Amersfoort - Baarn (Palels) - Utrecht, k f, 2.50 P- P®re' 39» RESERVEER TIJDIG 1566 (Ingez. Mcd.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nleiuwe InschrijvingHandelsvennoot schap onder de firma „Java Kawi Thee Import" (B. P.), Lorentekade 34, Lelden. Vennooten: C. H. Gerllngs, Leiden (Hu- welyksche Voorwaarden) en C. H. Ferrée, Wassenaar. Wijzigingen: Gebroeders van Hoeken's Houthandel, Waardstraat, Lelden. Procu ratie verleend aan: J. Peeren/boom, Leider dorp (Beperkende Bepalingen). Naamlooze Vennootschap Vereenlgde Bloembollenculturen v/h. Gebroeders de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co., Schlestraat 18, Noordwljk, bloembollenhan den en -kweekery. Uittredend directeur: S. A. van Konijnenburg, W. L. Benschop, Noordwljk, J. de Graaff, Wassenaar en W. H. de Graaff. Genoemde heeren treden thans op als commissaris. Nieuwe direc teuren: D. v. Konynenburg en G. Aten. Pro curatie verleend aan: J. W. Mldderham, Noordwljk (Beperkende Bepalingen). VISCHAKTEN. De burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- akten voor het seizoen 1938/1939, vanaf heden gratis ter Gemeênte-Secretarie (Rapenburg 12) verkrijgbaar zijn. 1630 De Burgemeester voqmoemd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN UITBREID INGSLAN. De Burgemeester van Leiden brengt tet algemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening (aanvulling) van het plan van uitbreiding voor de gemeente Lelden, ten aanzien van gronden, gelegen tusschen de Heerengracht en den Zyislngel, van 23 Mei 1938 tot 20 Juni 1938 voor een leder ter Inzage zal liggen ter gemeente-secre tarie. Rapenburg 12, (afd. Ag. Zaken). De Burgemeester voornoemd A. VA* DE SANDE BAKHUYZEN Lelden, 21 Mei 1938 1629 AFSLUITING VROUWEN8TEEO. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis dat het gedeelte van de Vrouwenstfeeg tusschen de Haarlemmerstraat en den Apothekers- üljk op Maandag 23 Mel a.s. van des v.m. 7 uur tot des n.m. 4 uur voor alle verkeer zal zyn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN 8TRIJEN, Secretaris. Lelden, 21 Mei 1938 1931 GASCURSUS VOOR BURGERS. Gisteravond ls de gascursus vanweee de afd. Lelden deT Ned. ver. voor Luchtbe scherming, waarmede de vorige week een aanvang werd gemaakt, voortgezet met een oefening'in de gaskamer, gevolgd door een flinke wandeling door de stad. De ongewone en Inderdaad vry zonder linge aanblik der gemaskerde burgers en eurgeressen wekte nogal hilariteit, het geen op zichzelf niet erg ls, vooral niet wanneer deze eerste Indruk wordt gevolgd door een nadere overdenking, waarbij velen mogen worden doordrongen van het nut en de noodzakelykheld van een degelijke voor bereiding der luchtbesohermlngsta3k. welke deze mensohen vrijwillig op hun sóhouderi nemen. Tel. 582 Van Speykstr. la 74 ct. p. p. 10 grootê eieren 36 ct. 1574 (Ingez. MedJ Rex-theater „Wanneer bent u jarig?" is één van de nieuwste films van Joe E Brown en tevens één van de best geslaag de. Met zijn breeden mond, geplooid tot een ongelooflyk breede grijns, vervult hij verschillende functies: zoo zien we hem eerst als student met bijzondere belang- ctelling voor de astrologie, wiens finan- cieele draagkracht niet ver reikt. En daar om grijpt hy allerlei baantjes aan, om zyn studiekosten te verdienen. In zyn hoeda nigheid van waarzegger komt hij ln aan raking met een stelletje gokkers. De heeren willen den astroloog gebruiken om uitsla gen te voorspellen van wedstryden, waar in ze hun geld steken Het gaat een tijdje goed, maar dan komt er plots een mis verstand en Joe wordt er het slachtoffer van, want hy wordt gedwongen een boks wedstrijd tegen een wereldkampioen te spelen en deze boksmatch is stellig het hoogte punt van een onbeschryfelijke hu mor. Hoe Joe Brown zich door deze moei lijkheden heen slaat. daarvan kan de maan aan den hemel meepraten. Immers, aie maan is zooveel als zyn geluksster. Het ls weer een „echte" Joe Brown film geworden, met grappen van de goede soort, een lachkanon zonder weerga en een ontspanning voor een ieder, die een ko mische film weet te waardeeren. „Bruiloft in Waikiki" is een rolprent, welke zich op een geheel ander gebied be weegt en de typische entourage van het romantische Hawaii tot achtergrond heeft. Het is het amusante verhaal van een meisje, dat een prijsvraag, uitgeschreven door de Ananasmaatschappy, gewonnen heeft en als belooning een vacantie op Hawaii aangeboden krijgt, onder voor waarde, dat ze een reeks artikelen schrijft over haar romantische voorvallen. Hoe het ananas-meisje meer avonturen beleeft dan zy zelf verwacht zal hebben, vertelt de film op een voortreffehjke wyze. Bing Crosby en Shirley Ross vertolken de voor naamste rollen ln onderhoudenden en me- lodieuzen stijl. Lido-tbeater Grandioos in hun humor zyn de befaamde komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, die na deze „Stad op stel. ten" toch zeker wel bewezen hebben, de koningen van den lach te zijn. Het ver haal zelf is eigenlyk niet na te vertellen; het gaat om een akte, die ln verkeerde handen is terechtgekomen, dank zij de stupiditeiten van Stan en Ollle en een wilde jacht om dit begeerde document is de aanleiding tot een reeks dwaze avon turen, die het theater permanent „op stel ten" zetten. Want is er ooit zoo smakeiyk gelachen als om deze oerkomische schep ping van dit komiekenpaar? In deze film hebben ze zich bovendien toegelegd op het muzikale element en het dient gezegd, dat ze all-roünd artisten zyn. En wanneer zij niet zelf zingen, dan zijn het de Avalon Boys, op wier rhythme Laurel en Hardy eer vermakeiyke dansfantasle ten beste geven. Het gaat hun alles zoo ongedwon gen, zoo natuurlijk, af en Juist daarom zijn ze volmaakt in hun genre. Een aar dige rol van James Finlayson als de schurkachtige cabarethouder is eveneens vermeldenswaard. Heel geestig is het moderne filmblijspel „De man. die beslag legt", waarbij men zich voortdurend kosteiyk amuseert om de vreugde, welke er uit de vroolljke hande ling straalt. Of is het soms niet ongewoon, als een jongeman zich by een charmante dame opdringt en door een overeenkomst met den deurwaarder, die op den Inboedel van de dame in kwestie beslag komt leg gen, zich zelfs als bewaarder ln haar huls ziet aangesteld en nu „gedwongen" ls ambtshalve" haar niet uit het oog te verliezen en dan de „beslagen" dame zóó zeer weet in te palmen, dat uiteindelijk het huwelijk zijn beslag krijgt en op het hart der lieftallige echoone voor Immer beslag gelegd wordt? W. S. van Dijke, de bo- roemde regisseur, heeft er werkelyk iets aparts van gemaakt. Robert Taylor ls bij zonder goed op dreef en Jean Harlow, wier voorlaatste film dit ls, doet geenszins voor hem onder. Voorts is „het tweede plan" opmerkelyk raak getypeerd, met Reginald Owen als uitblinker. De doopplechtigheid van prinses Beatrix ls tenslotte op het programma gehand haafd. Casino-theater Aan spanning is deze week in dit theater geen gebrek. Belde hoofdfilms zyn aan den sensationeelen kant en bevatten een aantal avontuuriyke gebeurtenissen. „Verloren in de wildernis" is een tweeweeksche seriefilm, waarvan we thans de eerste helft voorgezet krygen. De centrale figuur hierin is „Clyde Beatty, ten beroemd dierentemmer, wiens moed en onversaagd optreden herhaaldeiyk be wondering afdwingen. Ten einde nieuwe dieren voor zyn dressuur te vangen, komt by hem het plan op, een reis naar Afrika te maken en te zamen met den reclame chef van het circus, Larry Henderson, on derneemt hy de verre reis en gebruikt het luchtschip van de Trans-Atlantische verbinding voor deze trip. Eilacie, het luchtschip komt in een zware storm en vergaat met man en muis. Slechts Clyde en Larry overleven de lüchtramp en be landen op een onbekend eiland, dat nog op geen enkele kaart aangegeven staat Echter blijkt er nog iemand gered te zyn »n wel de assistent van Clyde, een zekere Sharkey, die voortdurend ln oneenlgheld verkeerde met den dompteur. En deze Sharkey nu is terecht gekomen vlak bij een Bedolven stad, Kamor, waar een ont dekkingsreiziger bezig ls, de schat van Kamor te zoeken. De zelfzucht van Shar key brengt hem ertoe, zich voor z'n met gezellen uit het circus verborgen te hou den. weshalve hij in de onderaardsche gangen en ruimten van Kamor een schuil plaats zoekt. Vol verlangen zien we reeds uit naar den afloop van deze spannende avonturen, doch de nieuwsgierigheid zal nog een weekje bedwongen moeten worden. George O'Brien ls de held in „Het doode ravijn", een boeiende weergave van Zane Grey's boek en Irene Hervey ls zyn char mante tegenspeelstér. Trianon-theater. Paramount heeft ook dit jaar wederom een revue-film het licht doen zien en wel Big Broadcast 1938. Reeds eenige jamen achtereen ls een dergeiyke show-film door deze maatschappy gepro duceerd en steeds wist zy Iets nieuws te brengen, al is het onderwerp altyd weer de radio-uitzending. Vanaf een grotesk ge- stroomiynd schip vindt deze „broadcast" plaats en ln snel afwisselend tempo vliegen de diverse scènes aan ons oog voorbij De muzikale Inleiding is schitterend, terwij', de „geschiedenis van de wals" wel een der hoogtepunten uit deze film ls. Ook de spe lers kwyten zich uitmuntend van hun taak; vooral de komiek Fields heeft ons menig maal kosteUj'k vermaakt. Na de pauze „Duikboot Dl". Dat de Ame- rikaansche marine aan deze film zulk een groot aandeel heeft gehad, doet veronder stellen, dat men iets bijzonders te zien krygt. En dat men inderdaad niet teleur gesteld wordt, hebben wij gisteravond on dervonden. Welk een moeizame arbeid ls er noodig geweest om deze film te maken tot wat rij is geworden. De schitterende op zet en vooral de techniek van deze op en op marine-film dwingen bewondering af. A dadelijk worden wij midden in een scheeps ramp geplaatst en door de onoplettendheid van één der matrozen dreigt een tweede on derzeeër eveneens ten onder te gaan Dan zien wy hoe de commandant en één der officieren samenwerken aan de uitvinding van een z.g. reddingkamer, waardoor het mogeiyk ls de bemanning van een veronge lukte duikboot behouden boven te brengen. Aan het eind miaken wy een en-scène ge- zetten oorlogsaanval mee van eenige dulk- booteh op een kruiser. Men vraagt zich met verwondering af, hoe het mogelijk ls, der- gely-ke scènes op het witte doek te brengen. Onder water volgt men de verrichtingen van de „D. I", man 2let de torpedo's door het water vliegen en zelfs den fatalen on dergang van den onderzeeër zelf met tot slot de redding. Op sublieme wijze worden de hoofdrollen in deze film vertolkt door Georg Brent en Pat O'Brien. Luxor-theater. Lloyd C. Douglas' roman Het groene licht" ls veelgelezen, zoowel als veel gewaardeerd, en het kon niet anders of dat moest de opmerkzaamheid trekken der filmindustrie, die het scenario voor het witte doek bewerken liet en den bekenden acteur Errol Flynn bereid vond de rol 'e vertolken van den Jeugdigen chirurg, dr. Palge, wiens succesvolle loopbaan plotseling onderbroken wordt doordat hy by een mis lukte operatie eener bekende weldoenster, de schuld op zich neemt teneinde den direc teur van het ziekenhuis te sparen voor ver nedering en ondergang.... Flynn is vol sterke overtuiging in de eer ste periode van het verhaal, als hij nog een gevierd chirurg en een bemind man is en hy biyft ook daarna boeien in de rol van den wanhopigen, mislukten mensch, die tenslotte proeven op zichzelf nemen gaat om te trachten op die wijze de wereld te helpen ln den moeiiyken stryd tegen te- smetteüjke ziekten! En met hoeveel verve, met hoeveel kracht en ingetogenheid beeld' hy dan verder den man uit, die verliefd ge worden is op de dochter der vrouw, die door zyn schuld overleden zou zijn! Am» Louise geeft magnifiek tegenspel, terwm onder meer ook van de pastoorsrol Juweeltje van filmkunst gemaakt ls. montage en regie verdienen lof in dw rolprent, doch zy zyn nergens van bijzon" dere beteekenis omdat de film voornamelijk zyn waarde vindt ln den aic' peren zin van het tragische oonfllct, da door de vertolkers der hoofdrollen op natuurlyke en aanvaardbare wyze weer gegeven wordt.,.. As tweede hoofdnummer van het LUX"'" program gaat de film „De man. die won deren doet" en dat is inderdaad een» wat wonderlijke geschiedenis. Een hooge macht geeft aan een wlllekeurlgen mel™t in dit geval een winkelbediende kracht om alles wat hij wenscht, ln «et kelijkheid om te zetten. Slechts op de me- schelijke ziel kan hij geen Invloed van teekenis uitoefenen. Overigens krijgt a onverwacht een voor de wereld onbegrin macht, die hem echter naar het hoofdswi» en er dientengevolge toe leidt, dat M „gave" even snel weer kwijt raakt, als haar ontvangen heeft. Roland Younj. «"P Richardson en Joan Cardner zijn de w» naams te figuren uit deze grappige comeo 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2