Bouwkunstig Schoon LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde EU Zaterdag 21 Mei 1931' Het mooiste huis aan het Rapenburc Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken FINANCIEN ALPHEN. Opening van het Prins Bernliard-Paviljoen der Martha-Stichting. Het was voor de Martha-Stichtins een feest, toen het le schooljongenspaviljoen officieel kon worden geopend. Onder de aanwezigen zagen wij. behalve de bestuurs leden, den burgemeester den heer P. A. Colijn met zijn echtgenoote; den heer van Beek namens het Dep. van Justitie als inspecteur van de opvoedingsgestichten; den heer Grootenhaar namens de commis sie van toezicht, den heer Da Costa namens de Inw zending en den heer Noordam. dir. van de inrichting „Valkenheide" en mede namens de Ver. van gestichtsdirec teuren. De wnd. voorzitter de heer F W A. J. van Peski die de opening verrichtte, sprak er zijn groote vreugde over uit. dat Z K.H. Prins Bermhard er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, dat het paviljoen met zijn naam vereerd zal worden en dus genoemd zal worden het „Prins Bernhard Paviljoen". De traditie getrouw is dit een voortzetting van den bestaanden band tusschen de Martha-Stïchting en het Oranjehuis, in welk verband spr. herinnerde den naam van het Prinses Juliana-kleuterhuis. het bezoek van wijlen H.M. de Koningin Emma aan de inrichting waarbü Zij toestemming gaf. het meisjeshuis naar Haar te noemen. Voorts schetste spr. de noodzakelijke be hoefte aan een dergelijk paviljoen en de totstandkoming daarvan en besprak het werk van den architect den heer Hoekstra, bijgestaan door ir Brinkman. Inmiddels had men. dank zij den voortreffelijken penningmeester den heer v. Eeghen, reeds een bouwfonds gesticht en heeft men en kele landerijen in Friesland hiervoor van de hand gedaan. Na in het bijzonder het bestuurslid den heer J. P. Carp dank te hebben gezegd alsmede den predikant ds. Meijer, verklaarde spr. onder luid applaus het gebouw voor geopend. Noe werd uitvoerig het woord gevoerd door ds. Meyer, die oa. de heeren Boven- kamp (schilderwerk), Bakker (sanitaire uitvoering). Voorwerk (stoffeering), bene vens de aannemers de heeren v. d. Bi.il en v. d. Helm en den heer Ponsioen (centrale verwarming) dankte. Het interieur werd in hoofdzaak door eigen krachten dus verzorgd, terwijl de tuin werd aangelegd volgens het plan van dein architect den heer Voors en werd uit gevoerd door den tuinbaas den heer de Wijs. Spr eindigde met den wensch. dat God geve dat de jongens in dit nieuiwe gebouw een gezegend woonhuis mogen vinden. Burgemeester Colijn wenschte o.a.. dat ook de plannen voor de verdere stichting der 2 andere paviljoens in vervulling zul len gaan en God het bestuur en directeur kracht en wijsheid zal schenken met zijn belangrijk werk voort te gaan. Namens de commissie van toezicht sprak de heer Grootenhaar, namens de rijksinspec. tie de heer v. Beek ambtenaar van Justitie en Da Costa van den Centralen Bond van toezicht van opvoedingsgestichten, en de heer Noordman van Valkenheide namens de Ver. van Gestichtsdirecteuren. Hierna werd een zang-, fluit- en muziek- concert gegeven alsmede gymnastische oefeningen van werkmeisjes, schooljongens en werkjongens. Tenslotte werd thee geser veerd en waren de genoodigden in de ge legenheid het gebouw dat buitengewoon fraai is ingericht, nader te bezichtigen. HILLEGOM. PLAN VAN DEN BURGEMEESTER. In verband met het a.s. Koninginnefeest. Om een meer algemeen georganiseerde feestelijkheid te verkrijgen ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft de burgemeseter dezer gemeente, jhr. van Nispen tot Pannerden, het initiatief genomen tot het samenstellen van een kleine kern van geheel vrijtsaande personen, die bereid zijn de verdere orga nisatie ter hand te nemen. Natuurlijk zal deze kern belangrijk uitgebreid moeten worden. De burgemeester hoopt en ver trouwt. dat uit alle kringen der burgerij en met name door aangezochte leden van reeds bestaande vereenigingen spontane en hartelijke medewerking zal worden verleend. Het zal op 23 Mei as. 40 jaar geleden zijn, dat de heer L. Langeveld in dienst kwam bij de bloemistfirma Gebr. v. Zan ten N.V. alhier. KATWIJK AAN ZEE. Het Nova-Theater. In de heropende Nova-bioscoop, nu Nova-Theater werd gisteravond de prach tige film vertoond van den roman van Jules Verne Michael Strogoff. of de Koe rier van den Czar". Een film. die onge twijfeld een groot bezoek zal trekken! Er is bovendien een mooi voorprogramma. De heer K deed bij de politie aan gifte van vernieling van zijn fiets, die te gen een perceel in de Noordstraat stond door een gespan van P. uit de Zuidstraat. LEIDSCHENDAM. Teneinde de band met de B. V. L. te versterken was voor de begunstigers aaar- van een avond belegd in de voorm. O. L. school. De prijzen van een gehouden schiet wedstrijd vielen ten deel aan: mevrouw Zandwyk, luit, Veenebos, den heer Per- quin en burg. Keyzer. Op het plein van de R.K. Jongens school in de buurtschap kwam de 7-j. J. v. d. Meer zoodanig te vallen, dat hij een dij beenbreuk bekwam. Nadat Dr. Kortman uit Zoeterwoude de eerste hulp had verleend, is de knaap naar het St. Elisabeth Zieken huis te Leiden vervoerd. LISSE. Tot Hoofd der Chr. ULO. school te Zeist Is benoemd onze plaatsgenoot de heer N. B. Themmen. Gevonden: Rozenkrans, bruine knip- portemonnaie; contactsleuteltje van motor fiets. Inlichtingen op het Poliiebureau. HAZERSWOUDE. Vergadering Ingelanden •De Hazerswoud.se he Droogmakerij" In hotel „Het Oude Raadhuis" alhier vergaderden de stemgerechtigde ingelan den van den polder .De Hazerswoudsche Droogmakerij" onder voorzitterschap van mr. C. S. van Dobben de Bruyn. burge meester van Bodegraven. Mededeeling werd gedaan over verschillende ingekomen stukken, terwijl de notulen werden goed gekeurd. De rekening over 1937 vermeldde aan inkomsten f. 40.875.90V, en aan uitgaven f. 42.255.76. De rekening wees alzoo een nadeeüg saldo aan van f. 1379.85V,. De begrooting sluit op een bedrag van f 39.643.70. De omslag per H.A. wordt evenals het vorig jaar gesteld op f. 12. Bij de bespreking van uitgevoerde wer ken. werd er door eenige ingelanden aan merking op gemaakt, dat in 1937 verschil lende werken in werkverschaffing waren uitgevoerd. De voorzitter antwoordde, dat de Polder daar voordeel bij gehad heeft, terwijl verschillende werkloozen iets heb ben verdiend. Bij de bespreking van het polderpeil laaide de strijd tusschen vee boeren en teeltboeren hevig op Tenslotte werd het peil vastgesteld op 5.55 M. bene den AP. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand, Overleden: H. H. Lek. 36 Jaar, echtgenoot van J. M. de Jong. Geboren: Jacobus Johannes Anthonius. z. van J. Droog en M. J. Veenswijk. Gehuwd: N. C. Groen in 't Wout en J. C. Vis. Loop der bevolking. Vertrokken: n. Bloemend aal C. Vlasman Zkndvoortsche weg Ito. 25; n. Nieuwveen, e. h! van Oostwaard. Ingekomen: v. Alkemade, A. v. d. Greft, dienstb.. Dorpstraat No. 311; v. Woubrugge. H. G. van Rijn. dienstb.. Oude Wetering No. 2. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde. Na de ingekomen stukken volgde het onderzoek der geloofs brieven van het nieuwe lid den heer P. v. Ankeren. Bij monde van de heer Chr. Jon ker werden diens stukken in orde bevon den. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. Gekozen werden de heeren P. Sprey, K. J. M. Speet, Jac. Hoo- gendcorn P. Rietveld, F. Baurdoux en M. Karsemeijer. Na vaststelling van diverse pensioens grondslagen van gemeente-ambtenaren werd besloten zich met 1 Jan. 1938 voor de verzekering van gemeentegelden aai te sluiten bij de Onderl. Verzekering van Ned. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Uitkeering van schadevergoeding aan L. Graaf van Limburg Stirum. In verband met den afvoer in de Woensdagsche Watering. Gisteravond kwam de raad dezer ge meente bijeen ter behandeling van het punt: „Vaststelling van een schadevergoe ding aan L. Graaf van Limburg Stirum" in verband met de bekende kwestie betref fende den afvoer van het water en andere stoffen uit de gemeentelijke rioleeringen in de aan het landgoed van Graaf v. Lim burg Stirum grenzende Woensdagsche Wa tering. Dit punt werd in geheime zitting be handeld. Na heropening besloot de Raad met alg. st. aan Graaf v. Limburg Stirum de somma van f. 10 per dag, van 2 Maart 938 af. in verband met een arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhage van 30 No vember 1936. waarbij de gemeente werd veroordeeld tot uitkeering van geleden en nog te lijden schade, te betalen. Toen werd bepaald, dat de gemeente f. 10 p. d. moest ultkeeren. nadat het von nis in kracht van gewijsde zou zijn ge gaan en wel totdat genoemde afvoer zal hebben opgehouden. Gemeenten, voor een bedrag van f. 4000 De premie bedraagt f. 30 per jaar, waar bij komt 2 pot. voor fraudepleging van B. en W. Verkoop gemeentegrond: Een verzoek was ingekomen van de heer C. v. Tol al hier, om het terrein naast het Raadhuis te koopen en werd in geheime vergadering behandeld. De voorzitter deelde mede dat ingekomen was een verzoek van de Coöp. Boerenleen bank „Ter Aar" te Nieuwveen. om den grond die de Bank in erfpacht heeft, te koopen voor den prijs van f. 0.75 per M2. B. en W. zullen hierover in de volgende vergadering prae-advies uitbrengen. Na rondvraag waarbij de heer Spring ln t Veld o.a. wees op den slechten toestand ln de Muggenlaan volgde sluiting. WOUBRUGGE Een gedenksteen voor wijlen den heer O. C. van Hemessen. In verband met hetgeen dezer dagen weid gepubliceerd met betrdköng tot het 25-jarig bestaan van ons zoo bekend ge meentelijk museum, verneirfen wij, dat zich op aandrang van verschiMenfte zijden een comité heeft gevormd, niet déh burge meester als voorzitter, tOR ddtl hebbend de nagedachtenis te eerefi vaii den stich ter van dit waardevol oudheidkundig bezit, wijlen den heer O. C. van Hemessen. De wijze, waarop aan dit denkbeeld uiting zal worden gegeven, heeft het comité ge meend te moeten vinden in het aanbren gen van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van onzen oud-ingezetene op de nieuwe alg. begraafplaats. Waar het werk van den heer O. C. van Hemessen aller eerst wel voor de plaats onzer inwoning van algemeene bekendheid moet worden geacht, mag de verwachting worden ge koesterd dat de gedachte, tot het brengen van deze stille hulde met meer blijvend karakter, ook de instemming zal hebben van alle gemeentenaren, op wier waardee ring en medewerking om tot verwezenlij king van dit doel te komen het comité binnenkort door het aanbieden van collec- telijsten een beroep hoopt te doen. Bovendien werd besloten aan Graaf v. Limburg Stirum uit te keeren de somma van f. 16.398 voor reeds geleden schade, volgens een staat door Graaf v. Limburg Stirum opgemaakt, zulks eveneens in ver band met genoemd vonnis. Na behandeling van eenige begrootings- wijzigingen 1937 en een rondvraag, waar in o.a. nogmaal ter sprake kwam het bouwwerk hoek Bronckhorststraat-Pické- straat, volgde sluiting dezer vergadering, die gehouden werd onder voorzitterschap van loco-burgemeester De Witt. NOORDWIJKERHOUT. Verslag van „Het Wit-Gele Kruis". Deze vereeniging kan met genoegen op het jaar 1937 terugzien. Het aantal leden en hospitant-leden is nog steeds stijgende. Per 31 Dec. 1936 stonden 427 gezinsleden als lid of begunstiger ingeschreven en boven dien 37 inwonede kinderen boven 18 jaar. Deze getallen bedroegen op 31 Dec. 1937 resp. 512 en 32. Op 1 Januari stonden aan het consulta tie-bureau ingeschreven 72 kinderen. Ge durende 1937 werden 106 kinderen nieuw ingeschreven en wel uit Noordwij kerhout 101. 3 uit de Zilk en 2 uit Noordwijk. Het aantal consulten bedroeg 1130 en het aan tal huisbezoeken 59. De medische leiding en controle berusten bij Mevr. van Laarhoven Depla, kinderartse. Deze ns over de op komst zeer tevreden. De meeste moeders komen, eenmaal geweest zijnde, geregeld tot een jaar voor controle. Ook is zij over de medewerking der Zusters buitengewoon voldaan. Slechts een zuigeling van het con sultatiebureau is in 1937 overleden. Het verslag vermeldt nog vele gegevens over de TB.C.-bestrijding en de wijkver pleging. SASSENHEIM. Gevondensteeksleutel van vracht auto. roode ceintuur, zilveren vulpenhouder, rood gebloemde ceintuur, grijs gevlamde vulpenhouder, twee belastingmerken ln etui.. VOORHOUT. Het leidingwater in „de Zilk". Naar wij vernemen kan men zich over de waterlevering aan het buurtschap „de Zilk" ten volle verheugen. Blijkens een deskundig onderzoek voldoet het water, dat door het gemeentelijk waterbedrijf al hier wordt geleverd aan alle daaraan re delijk te stellen eischen en ls dan ook reeds voor consumptie vrijgegeven. De R.K. Harmonie-Ver. „St. Caecilia" zal haar eerste zomerconcert geven op de muziektent tegenover het raadhuis, op Woensdag 25 Mei a.s. des avonds om half negen. Aan de Ver. Centr. Werkloozenzorg is vergunning verleend tot het houden van een collecte ten bate der Chr. werkkampen in de week van 30 Mei tot 4 Juni as. ZEVENHOVEN. De heer Dagevos. commies der directe belastingen wordt begin Juli naar Zeeuwsch Vlaanderen overgeplaatst. ZOETERWOUDE. Op initiatief van B. en W. heeft zich hier een voorloopige commissie gevormd, die zich zal belasten met het samenstellen van een comité uit de ingezetenen der ge- heele gemeente ter viering van het 40-jarig regeeringsjubiluem van HIM. Koningin Wilhelmina in September 1938. Op Maandag 23 Mei a.s. des middags 7 uur zal de eerste vergadering plaats heb ben van de commissie voor steun aan kleine tuinders. In deze vergadering, welke ten raadhuize wordt gehouden, kunnen aan vragen om steun worden ingediend. LEIDEN. 1621 Mei. Turfmarkt. Geen aanvoer. Lange turf 79. LEIDEN, 21 Mei. Botermarkt Fabrieks- boter 1.42; Boerenboter 1.26—1.35 Aanvoer 2160 Kg. Handel kalm. RIJNSBURG, 20 Mei. Bloemenveiling Yellow 817; Bartigon 813; Clara But 611; Damast 13.10: Trollium 2550; Lathyrus 3060; Witte lelies 2.603.40; Immulatum 2.405.20; Convellaria 4060; Violieren wit 2.60—4.20; id. blauw 1.40-3.10; id rood 2.804.20; Papavers 1—1.60; Mar grieten 2540; Korenbloemen 3050; Cen- tauria 3050; Alba Pleno 4060. LEIDEN, 20 Mei. Noteering Coop. Groen ten-, Fruit- en Bloemenv.-ver. „Leiden en Omstreken". Prei f. 4 708.30, rabarber f. 4.70, aardappelen 823, andijvie 614, sla 23 ct., aardbeien 561.22, snijboonen 64 80, stamboonen 78, doperwten 3446, peu len 3264, postelein 38, spinazie f. 1.504, tomaten A 4246, tomaten B 4044, to maten C 3840, komkommers per 100 stuks f27.90, bloemkool f2.3018.00, salade 502.10,, kroten per 100 bos f.0.601.10, ra dijs f. 0.601.30, selderie f. 0.502.00, uien f. 1.802.60, peen f. 5.5015.70, rabarber f.38.70, raapstelen 4070 ct. TER AAR, 20 Mei. Spinazie 612, andijvie 1554, slavellen 819, per kist; peulen f3- f. 6.60, doperwten f. 4.20 snijboonen f4.60 f. 5.20, jier 10 kilo, postelein 38 per kilo. kroten per 100 bos f. 2.20, radijs f. 0.600.80, rabarber f48.10, peen per bos 1014, sel- dery f. 1.102.20, raapstelen f.0.90, sla per 100 stuks f. 0.50—3.00, bloemkool per stuk 817, komkommers 38 en aardbeien 712 cents. LEIDERDORP, 20 Mei. Kippeneieren f. 3.403.70 per 100 stuks: Eenden eieren f. 2.70 per 100 stuks; Boter 6165 cent pet- pond; Kaas 1730 ct. per pond; Kippen 55 ct. per stuk; Jonge hanen 5 cent per stuk; Eenden 2540 ct. per stuk; Konijnen 19 ct. tot f. 1.65 per stuk. ZOETERMEER. Eierveiling 20 Mei. Aanvoer 12000 stuks. Prijs der kippeneieren f. 3.053.65; eendeneieren f. 2.702.85 per 100 stuks. a. Op een zeer zwaren sokkel, bestaande uit groote blokken natuursteen rusten de zware basementen van de vlakke, zeer sterk naar voren springende pilasters, die over de beide verdiepingen doorloopen. We hebben hier dus weer te doen met de kolossaal- orde. Deze pilasters zijn bekroond met het Jonisch krulkaplteel. De pilasterstelling is hier allerminst uitwendige versiering, zoo als bij heel veel gebouwen wel het geval is, waar zij dan hoogstens het karakter dra gen van plaatselijke muurverzwaringen. Zij vormen hier het constructieve geraamte van den gevel. Dat zij niettemin de schoon heid mede bepalen is te danken aan de gelukkige omstandigheid dat bij de Fran- sche barok evenals vroeger bij de Gothiek het constructief element tevens aesthe- tisch element is en aan den schoonheidszin voldoet. De smalle reepen muurwerk welke diep teruggemetseld naast de pilasters zijn, bezitten geen dragende functie. Zij werken alleen mede tot de omlijsting van het raam. Ook in dit opzicht denken wij, bij alle vormverschil weer even aan de Gothiek, b.v. die van het laat-Gothische koor der Hoog- landsche kerk, waar alleen de steunbeeren constructief zijn, het muurwerk er naast nauwelijks naam mag hebben en uitslui tend dient voor het constructief verband met de vensters Op de dekplaten der kapiteelen rust een sterk geprofileerde architraaf: daarboven bevindt zich de frieslljst waarboven zich eindelijk een ongewoon sterk vooruitsprin gende kroonlijst ontwikkelt. In verband met de massawerking van den geheelen gevel ls dat ver oversteken evenwel volko men verantwoord. De kroonlijst wordt ge schraagd door blokwerk, dat op zich zelf weer de moeite waard is. Let maar eens op, hoe elk blad aan de onderzijde versierd is met het acanthus blad en hoe tusschen de blokken fraaie rosetten zijn geplaatst. Op de teekening heb lk dat natuurlijk niet aan kunnen geven. Trouwens er zijn zoovele details die ik heb moeten verwaarloozen. Belangwekkend is ook de verdere versie ring van den gevel. Zooals u ziet ls de gevel door middel van zes pilasters ln vijf gelijke vlakken Inge deeld. Richten we het eerst het oog naar boven, dan zien we dat de kapiteelen on derling verbonden zijn door guirlandes of slingers. In de vakken, 1. 3 en 5 zien we slingers van alle mogelijke schelpvormen, in de vakken 2 en 4 vruchtenguirlandes. Kijken we r.u naar de guirlandes boven de grondverdieping, dan zien we in de vak ken 1 en 5 weer schelpvormen, in 2 en 4 bloemen en vruchten. Het ls merkwaardig hoe fraai al deze vormen op ongedwongen wijze zijn gerangschikt en welk een afwisse ling er in is bereikt, terwijl toch de sym metrie overheerscht. Tegelijkertijd valt het op. hoe vol en krachtig al deze vormen zijn. Nergens te Leiden vindt men ze uit dien tijd zoo bloeiend en levensvol. Deze versieringen zijn tegelijkertijd zoo logisch mogelijk verantwoord. Ze hangen niet zoo maar tegen den gevel. De ons onbekende architect, waarschijn lijk een vreemdeling, heeft de bovenste guirlandes aan de kapiteelen laten ont springen en de onderste hangen met lussen of met den gevleugelden kop van een of ander fantastisch dier aan de uiteinden der benedendorpels van het bovenraam. En nu kom lk op de middenpartij van den gevel. Geheel naar den eisch van den Lodewijk xrv-stijl is de deur in het midden plaatst en vormt het hoofdaccent van het geheel. In de eerste plaats al door de fraai» dubbele trap. waarvan het bordes op de hoogte van den sokkel ligt, en die afge sloten wordt door een stevig ijzeren hek 1 stijl. Aandacht verdienen de zware profie len van treden en bordesrand. In de tweet plaats kijken we even naar de dubbele deui met haar eenvoudige, doch strenge versleJ ring. Doch het is vooral de omlijsting, die onze belangstelling verdient. In de eerste plaats zien we dan de vooruitstekende profileerde kroonlijst, gedragen door ge canneleerde voluntconsoles, waaruit zich; naar beneden toe een beeldhouwwerk me| bloem- en vruchtmotieven ontwikkelt ovei een smal paneel. Boven het van smeedwerk voorziene I venlicht vinden we het wapen der heered Van Leyden van Leeuwen, reeds geteekena bij ons vorige artikel. Het schild heeft den typischen gebombardeerden ovaalvorm be sloten in een cartouche, destijds veelal ge bruikelijk, en hier wel te onderscheiden van het ovale schild, dat voor getrouwdf dames gebruikelijk ls. De cartouche bestaat uit schelp- en vo luntvormen bekroond met een sterk gedruk- ten leeuwenkop, waarschijnlijk een herin nering aan het helmteeken van het waped De voorstelling wordt gewekt alsof de guirlande, die ook hier onder het middet venster hangt, achter de cartouche lan| loopt. Zeer overwogen bestaat deze gui lande nu niet uit allerlei schelp- of vrucht vormen, die door hun veelvuldigheid d» aandacht van het wapenschild zouden af-i leiden, doch uit een gebeeldhouwde drap rie, waarvan de vouwen en plooien frat afhangen. Zoo wordt de ingang dus karakteriseerd door het wapen van dei stichter van het gebouw. Ten slotte vestigen wij bij onze besch; ving van het uitwendige onze aandacht no( even op het wolfsdak, waarvan de vlakkei naar beneden toe eenigszins inzwenken. Dl kemt niet alleen van den overkant van he| Rapenburg het sylhouet ten goede, doch 1 tevens een middel om het regenwatel krachtig te doen afvloeien. In een veel vroegere periode der bouv kunst, toen vele daken geen goten bezaten was deze dakvorm de meest geëigende om het afvloeiende hemelwater zoo ver mogelijld van den muur te werpen. I Thans zijn wij aan het einde onzer gevelj beschrijving. Daar alle gobelins en zeer velir elementen der binnen-architectuur uit de» aard der zaak verdwenen zijn, heeft he| geen zin. hierop terug te komen. Doch de gevel is een prachtig voorbeel^ van de barok uit den Lodewijk XIV-tijd. Met zijn krachtige massawerking, zij' sterke plastiek, die zich als het ware val binnen naar buiten dringt in een bruisend! levensvolheid, met zijn scherpe tegenstte lingen van licht en schaduw, bewerkt doi de kroonlijst, de ver uitspringende pilasteij en de guirlandes, is hij een beeld van aristc" cratisch zelfbewustzijn en trots. Schilda achtig, zooals de gevels der Holland" renaissance met haar tintelend spel baksteen afgewisseld door zandsteen, haar cordonbanden en vensters met kozijnen, met luikjes in heldere kleuren get schilderd, en met de trillende vibratie val trapjes is hij niet. Doch plastisch en gen gend van kracht is hij In hooge mate. k dezen gevel heeft de barok, althans te U den, een harer schoonste triumfen geviert N. J. S. (Nadruk verboden). N:V. GERZON'S MODEMAGAZIJNEN. Aan het jaarverslag dezer Naamlooze Ven nootschap is het volgende ontleend: In den loop van het jaar konden wij be sluiten, aldüs de directie, hiertoe in staat ge steld door hét gemeentebestuur van Rotterdam, dat daartoe toestemming verleende, den ,,pu- blieken doorgang" in ons pand aldaar dich te bouwen, waardoor de parterreruimte aanzien lijk zou worden uitgebreid. Dit bouwwerk kwam in Maart 1938 gereed. Over de algemeene zake lijke omstandigheden in het laatste verslag rappor teerend, kan in de eerste vier maanden van 1937 eenige stijging in den omzet gecon stateerd worden. In de resteerende maanden van het boekjaar was dit, ofschoon in iets mindere mate, ook verder het geval. Maar van de in het begin van 1937 verwachte opleving kan in geenen deele worden gesproken. Fac toren, die de koopkracht van het in onze zaken koopend publiek duurzaam zouden verhoogen. zagen wij niet. Sinds de devaluatie heeft er echter v/el. vergeleken bij 1936, een stijging in absoluten zin van de prijzen van grondstoffen en fabrikaten plaats gehad en mede onder den invloed daarvan was ook een stijging in de algemeene onkosten te constateeren. Met eenige bezorgdheid zien wij dan ook thans het even tueel tot wet verheffen der aanhangige voor stellen betreffende sociale verzekeringen tef moet. De Indische filialen vertoonden in 193' i verhouding een grootere vermeerdering in o®1 omzet dan de zaken in Nederland. In de achter ons liggende maanden 1938 kan nog van eenige stijging in den om in totaal genomen gesproken worden; de dische zaken geven ook hier een 8^"^ beeld te zien dan de Nedeflandsche. Of laatste zoo zal blijven, zal van de ontwikko^ der toestanden in Indië afhangen; de deelingen dienaangaande zijn echter niet r™ heel geruststellend. De waardeering der goederen had op 1 servatieve wijze plaats; er werden ditmaal doi extra voorzieningen getroffen om elke tueele ontwikkeling op de goederenmarkt kunnen opvangen. De stand der liquide r delen mag bevredigend worden geacht. Er is een netto-winst gemaakt van f. (f. 222.715). Hiervan komt aan de houdersJ> preferente aandeelen f. 132.060 en aan g®ff011 aandeelhouders f. 88.637. Aan de houders van pref. aandeelen kan aftrek van het voor dividendbelasting schuldigde, worden uitgekeerd een dividend 6 pet. ionv.). aan de houders van gewone a<> deelen kan uit- het voor hen beschikbare drag, vermeerderd met het onverdeeld o dend 1936 en na aftrek van het voor divia1e j belasting verschuldigde, een dividend van fonv.) worden uitgekeerd, waarna een on I deeld dividend van f. 6456 op nieuwe rekeiu wordt overgebracht. - 2—5

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18