5 BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 Mei 193! ELTAXBIJS KORTE TRAJECTEN cent diamanten huwelijksfeest. Van het echtpaar v. d. Veldenvan Es. Op den 29sten van deze maand zal het precies zestig jaar geleden zijn, dat onze stadgenooten, de heer J. van der Velden en mej. Jannetje Elisabeth van Es. wonende Maredijk 35, met elkander in het huwelijk traden. Hoewel beiden de acht kruisjes ge passeerd zijn de bruidegom is er al vier jaar overheen! en een arbeidzaam leven achter den rug hebben, mogen zij zich nog in een goede gezondheid verheugen. Een bewijs hiervan is. dat beiden nog dagelijks met opgewektheid ons Blad Jezen. een bezigheid, waarvan zij gedurende hun ge- heele, gezegend-lange huwelijksleven nooit hebben afgeweken. Moge hun geestelijke en lichamelijke gesteldheid van dien aard blij ven, dat zij nog tal van jaren deze gewoon te kunnen voortzetten. Dat het woord „wispelturig" in hetwoor denboek van dit krasse echtpaar niet voor komt, moge tenslotte blijken uit het feit, dat de bruidegom vroeger gedurende ruim 43 jaar bij één en denzelfden patroon is werkzaam geweest, namelijk als winkel bediende bij den oliehandel der firma Cou- vée. PROPAGANDA-FILMAVOND DER A.V.O. DE GESLACHTEN VAN LEYDEN EN GAEL EN HET PERCEEL BREESTRAAT 125. Studie van ir. G. L. Driessen. Ir. G. L. Driessen, de oud-directeur van Gemeentewerken, wiens liefde voor de ge schiedenis van de stad zijner inwoning al gemeen bekend mag worden verondersteld, heeft weer een nieuwe studie het licht doen zien; „De geslachten Van Leyden en Gael en het perceel Breestraat 125". Het boekje geeft een genealogie met toe lichting van beide famllle's, waarvan tal rijke leden een voorname rol hebben ge speeld in de geschiedenis van Leiden. De Van Leyden's leverden alhier van de 13de tot de 19de eeuw een lange reeks van hooge magistraatspersonen; verscheidene Gael's hebben gedurende 4 eeuwen zoowel in Lelden als in andere Hollandsche steden belangrijke bestuursfuncties vervuld. Het Leidsch archief bevat een overstel pende hoeveelheid bescheiden en geschrif ten betreffende belde geslachten, doch een overzichtelijke en volledige samenvatting van alle voorhanden, vaak tegenstrijdige gegevens ontbreekt, zoodat het moeilijk is den weg in dit doolhof te vinden en zich een juisten indruk te vormen van de groote beteekenis dezer ook onderling vermaag- schapte families en van de gebeurtenissen, waarbij ze waren betrokken De heer Driessen heeft een dergelijk re sumé samengesteld, daarbij puttende zoo wel uit het Leidsch archief als uit andere werken. Het perceel Breestraat 125 (thans Bureau van Gemeentewerken), was eertijds gedu rende de wintermaanden de woning van den laatsten naamdrager van beide fami lies. Diederik van Leyden Gael en werd in 1863 door den vader van den auteur ge kocht. Het is nog steeds familiebezit De vroegere geschiedenis van perceel Breestraat 125 is o.i, belangrijk genoeg om deze in het kort te vermelden. „Tijdens het beleg was het huis eigendom van Mr. Gerrit Buytenwech: zijn weduwe Machtellne liet het perceel na aan Phi lippine van Wassenaar, gehuwd met Philips Jacob van Spangen. Deze verkocht het in 1681 aan Mr. Francois van Kerchem, later burgemeester van leiden voor 14100 gulden. Van dezen ging het in 1719 over aan Elisa beth Mattina Saegmans, weduwe van Mr. Jacob Adrlaan Cunaeus, raadsheer in het leenhof van Brabant. Hare erfgenamen verkochten het in 1750 aan Mr. Cornells Speelman, ridder baronet voor 11200 gul den Naar de waardevermeerdering bij den volgenden overgang en den uit- en inwen- digen vorm te oordeelen, heeft deze eige naar het in den fraaien toestand doen brengen, waarin het zich gedurende de 19de en 20ste eeuw heeft bevonden. Speelman verkocht het huis in 1787 voor 28000 gulden aan Mr. Johan Gael, burge meester van Lelden, van wien het overging aan Diederik van Leyden Gael, vervolgens aan diens weduwe in 1846 en ten slotte aan P. L. C. Driessen in 1863". Recht voor onvolwaardige arbeidskrachten. De afdeeling Lelden der Ned Vereenl- ging ter bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten had gis teravond in de Kleine Stadszaal een pro- paganda-filmavond georganiseerd, waar voor slechts weinig belangstelling bestond. De voorzitter der afdeeling, wethouder J. J. van Stralen, sprak een welkomst woord, speciaal tot wethouder Verwey, die liet gemeentebestuur vertegenwoordigde en den heer Detiger uit Amsterdam, die aan wezig was namens het hoofdbestuur. Spr. wees er voorts op, dat het werk der AVO., wil het succes hebben, zich zal moeten kunnen verheugen in de daadwerkelijke belangstelling van het groote publiek Daarna hield de heer Detiger ter inlei ding van de film een korte rede. waarin hij uiteenzette dat de A.V.O. wil strijden tegen het oude vooroordeel, dat de onvol waardige zijn plaats in het productiepro ces hief voor de volle honderd procent waardig zou kunnen zijn. Dit is wel dege lijk mogelijk. Het is reeds in honderden gevallen zonneklaar gebleken. De A.V.O. vraagt geen medelijden voor de onvolwaar- digen, maar alleen recht. Zij moeten hun kans hebben evengoed als de volwaardi- gen. In het bedrijfsleven begint deze ge dachte steeds meer door te dringen. Het is noodlg. dat ook het groote publiek daar van overtuigd wordt. Daarna werd de film vertoond. In de eerste plaats wordt daarin betoogd, dat de man met lichamelijke of geestelijke ge breken zonder hulp geen plaats in het leger van den arbeid machtig wordt. Hl) wordt verdrongen of over het noofd gezien bij den dagelijkschen strijd om het be staan. Daarom wordt als ideaal gesteld een afdeeling voor bijzondere bemiddeling voor onvolwaardige arbeidskrachten aan een groote arbeidsbeurs. Daarna volgde een Illustratief overzicht van de practi- sche vakopleiding van de jeugd in insti tuten en Internaten. Jeugdige blinden en doofstommen worden opgeleid tot allerlei voor hun geschikte vakken. Voorts wor den de werkplaatsen getoond, welke over al in den lande zijn opgericht voor oudere onvolwaardige arbeidskrachten, en die een therapeutische strekking hebben, een tral- ningsgelegenheld vormen of werkverschaf fing beoogen. Blijkens het laatste deel der film culmineert de arbeidszorg in het plaatsen van onvolwaardige arbeidskrach ten in het gewone bedrijfsleven. Dank zij de toenemende medewerking der bedrijven, zijn door de A.V.O. honder den onvolwaardige arbeidskrachten te werk gesteld in voor hen passenden ar beid in fabrieken en werkplaatsen, welken arbeid zij geheel volwaardig verrichten. Dc film eindigt met de illustratie van de groote emancipatie, die de geleidehond den blinden heeft gebracht: een blinde handelsreiziger trekt met zijn geleidehond het geheele land door. Station tot Noordelndspleln v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Stationv.v. 4556 (Ingoz Mcd.) VEILIG VERKEER. Nog meer nieuwe verkeersleiders. Behalve op de 1ste Binnenvestgracht, waafdver "Wij gisteren schreven, zullen bin nenkort nog verkeersleiders worden ge plaatst in de Korevaarstraat (twee stuks, n.l. nabij het wachthuisje der N.Z.H en ter hoogte van „Het Klaverblad")aan het einde der Breestraat nabij het verbreede Gangetje en aan het eindpunt van de stadstramlljn op den Hooge-Rljdijk. Deze verkeersleiders verrichten een dub bele fuctie. doordat zij tevens dienst doen als vluchtheuvels voor de voetgangers, die hier hun oversteekplaatsen vinden. de Nedcrlandsche handelsschulden echter binnen drie dagen in contanten afbetaald. Wanneer men echter een zaak goed opzet, dan kan men met het volste vertrouwen met Brazilië handel drijven. De Argentijnsche bevolking geeft ecu to taal ander beeld dan de Braziliaansche In Argentinië vindt men een sterken Eura- peeschen en wel speciaal Engelschcn in slag. De Argentijnsche industrie wordt niet zoo sterk beschermd als de Braziliaan' sche. Men let er hier meer op. dat slechts artikelen worden vervaardigd uit grond stoffen, die het land zelf voortbrengt. Chili is door de crisis van een rijk plot seling tot een arm land geworden, met het gevolg dat zeer ingrijpende maatregelen moesten worden genomen, speciaal wat betreft de bultenlandsche leeningen en den invoer. Op het oogenbllk staat Chili er. dank zij de radicale wijzigingen, die met kracht zijn doorgevoerd relatief beter voor dan Argentinië en Brazilië. Tenslotte wijdde mr. Menten eenlgc aan dacht aan de immigratie in de Zuld-Amc- rikaansche landen en zeide, mede door zijn bezoek aan een Nederlandsche kolonie, waarheen nog vorig jaar 10 boerenzoons uil de Haarlemmermeer zijn gegaan, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat wL de immigratie voor ons land werkelijk ecnige beteekenis krijgen, wij de menschen hier tot goed immigrant moeten opvoeden We moeten ze hier voorbereiden op de taak die in den vreemde wacht. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. „DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE NAAR ZUID AMERIKA". DE TAAL DER OUD-INDISCHE TOOVERFORMULES. Voordracht van prof. dr. J. Gonda. Voar het Oostersch Genootschap in Ne derland sprak gisteravond hier ter stede prof, dr. J. Gonda hoogleeraar in het Sans krit uit Utrecht over: „De taal der oud- Indische tooverformules en bezweringen", een onderwerp voor het eerst door hem onderzocht en thans besproken. In de verschillende genres der oud- Indische literatuur, zoo begon spreke.-, ko men stijlfiguren voor. zooals allitteratie en andere soorten van herhalingen. In de z.g. Kavija-literatuur zijn deze stijlfiguren aan vaste regels onderworpen, welke in de wer ken over poëtiek ook zijn beschreven. Ook echter in de oudere periode vindt men dezelfde verschijnselen en spreker stelt zich voor in het bijzonder te bespreken de Athawa-Veda Hli bestrijdt de meening. dat die stijlfiguren niets anders zouden zijn dan verfraaiingen, die niets met den Inhoud te maken hebben. Men moet trachten ze te verklaren uit oude traditioneele taal gewoonten. wortelend in een soort automa tisme. dat bij primitieve voiken steeds voor komt en dat tot gedachtelooze herhaling of variatie van eenmaal gehoorde of ge bruikte termen leidt. In latere tijden lette men meer uitsluitend op het aesthetische genoegen, dat met het hooren van derge lijke oude stijlvormen gepaard ging. Spr. gaf tal van voorbeelden hiervan uit het Ncdo landsch en andere talen, om fenslotte weer in details de stijlfiguren in den Athawa-Veda te behandelen. De in deze verzameling vervatte teksten zijn toover- en bezweringsformules en overal wist spr aan te toonen. dat de gebruikte stijlfiguren in bijzonder verband staan met den inhoud, doordat zij hieraan op allerlei wijzen een suggestieven nadruk geven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechten: mej. E. Ie Cosquino de Bussy (Leiden). Lezing van mr. Menten. Op uitnoodiging van het departement Leiden van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, hield mr. E. E. Menten uit Warmond gisteravond in de bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia" een lezing over „De Nederlandsche handelsmis sie naar Zuid Amerika". Zooals bekend heeft mr. Menten zelf deel uitgemaakt van de handelsmissie. Nadat de voorzitter, de heer N. C van Glnkel. den spreker had ingeleid, was het woord aan mr. Menten. De positie van Nederland op de Zuld- Amerikaansche markt, aldus mr Menten, is den laatsten tijd sterk achteruitgegaan. Ook het aanzien van ons land heeft sterk geleden. Alle Zuid Amerikaansche landen steunen wat hun uitvoer betreft op eer. of twee uitvoerproducten, met het gevolg, dat de crisis zich in deze landen buiten gewoon sterk deed gevoelen en men ijlings begon uit te zien naar nieuwe bronnen van inkomsten, o.a. industrie De door de Nederlandsche regeering uitgezonden han delsmissie heeft, zooals bekend, gewerkt in de landen Brazilië, Argentinië en Chili en had niet alleen tot taak te onderzoe ken in hoeverre de handelsrelaties met deze landen konden worden uitgebreid, doch was tevens belast met het vinden van eer, oplossing voor de verschillende kwes ties speciaal op financieel gebied, die tus- schen ons land en de drie Zuid Amerikaan sche staten waren gerezen. Brazilië, het eerste land, dat bezocht werd, heeft een zeer gemengde bevolking, waarmede het voor Europeanen niet al tijd even gemakkelijk is om samen te wer ken. De industrie is er de laatste jaren sterk bevorderd en men heeft er het sy steem om zoodra de eigen industi ;e een product zelf fabriceert den Import ervan zoo goed als onmogelijk te maken. Tot voor kort was Engeland de grootste importeur van Brazilië, doch thans is het leeuwen deel van den import (24%) in Dultsche handen, waarop de Ver. Staten volgen met 22"terwijl Engeland met 12% genoe gen moet nemen. Uitvoerig besprak mr Menten de Brn- zUiaansche leeningen en gaf als zijn mre- ning te kennen, dat het er voor de bul tenlandsche schuldeischers ook in dc toe komst weinig hoopvol uitziet. Men hul digt in Brazilië openlijk het standpunt: we zijn niet schuldig wat we moeten betalen doch wat we kunnen betalen. Brazilië heeft niet alleen de rentebetaling en af lossing van zijn leeningsschulden zoo goed als stop gezet per jaar wordt slechts 2 3/4 millioen pond betaald, terwijl 24 mil- lioen pond noodig zou zijn doch heeft ook de betaling voor zijn handelsschuld ge. staakt. Dank zij de handelsmissie zijn DE OPENSTELLING VAN EEN PHILATELISTENLOKET. Men schrijft ons: Alle Letdsche postzegelverzamelaars die vroeger voor het aanschaffen van de niet aan de gewone loketten verkrijgbare zegels op het philatelistenloket in Den Haag waren aangewezen, zullen met vreugde het bericht van de opening van een dergelijk loket in het postkantoor te Leiden hebben gelezen. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars (secretariaat Joh. de Wittstraat 49, Leiden), die steeds voor de openstelling van dit loket heeft geijverd, ziet hierdoor haar pogingen dus met suc ces bekroond Zooals uit de mededeeling van den direc teur van het postkantoor blijkt, zijn hier alle Nederlandsche postwaarden, in of na 1924 uitgegeven, (ook met roltanding, voor zoover nog voorradig) verkrijgbaar, evenals de koloniale postwaardertt Men kan er dus oa. alle portzegels. de zegels van het „Cour permanente de Justice Internationale", weldadigheidszegels van de koloniën (ge durende den tijd, dat ze ook in de koloniën worden verkocht), de zegels voor bijzon dere vluchten en andere luchtpostzegels, t-egen de nominale waarde «eventueel ver hoogd met den weldadigheidstoeslag), koo- pen. Voor den speciaal-verzamelaar is echter nog belangrijker, dat hij allerlei bij zonderheden kan uitzoeken, zooals paren, blokken, randstukken etsing en offset- plaatnummers enz. Het is te hopen, dat de Leldsche philatelisten, door druk gebruik te maken van dit loket (op den derden Zaterdag van iedere maand van 1416 u.) zullen bewijzen, dat het in een behoefte voorziet, zoodat na den proeftijd de open stelling definitief kan worden. R.K. SPORTVEREENIGING „DOCOS". Uitstekend geslaagde feestavond. Gisteravond heeft de RKB.V. „Docos" een feestavond georganiseerd ter gelegen heid van het éénjarig bestaan. De groote zaal van „Zomerlust" was reeds vóór den aanvang geheel gevuld met leden, dona teurs en vrienden, die door den voorzitter, den heer Castelein in zijn openingswoord hartelijk werden welkom, geheeten. Spr. memoreerde de stichting van „Docos" een jaar geleden en de successen in dat eene jaar reeds verkregen en spoorde allen aan, aan de vereeniging trouwe medewerking te blijven verleenen. Het muziekgezelschap bracht er met vroolijke en pittige muziek, onder leiding van den heer Adolf Brunt, de goede stemming spoedig in en prof. Rublni. die bij zijn eerste verschijnen op het podium geen onbekende bleek te zijn, verzorgde het amusante gedeelte van het programma voor en na de pauze op keu rige en beschaafde wijze, zoodat de aan wezigen zich daarmede kostelijk hebben geamuseerd. Vóór de pauze werden kampioenselftal len der voetbalafdeeling, alsmede athleten en gymnasten door den voorzitter gehul digd. Spr. betrok bij deze huldiging tevens den grooten kampioen van „Docos". rector Beune wien hij onder daverend applaus warme hulde bracht voor het groote en moeizame werk door hem als stichter van „Docos" en als geestelijk leider voor de R.K. Sportbeweging verricht Pater de Leeuw sprak als geestelijk ad viseur een propagandistisch woord, waarin spr. voornamelijk deed uitkomen, waarom ook in de sport het R.K. georganiseerd zijn z.i, noodzakelijk is. Rector Beune sloot met een dankwoord, waarna door allen staande het Wilhelmus werd gezongen en men welvoldaan over deze eerste jaarfeestviering huiswaarts keerde. Het „Leids Muziek-Lyceum" heeft als nieuwe leerkracht aan zich verbonden den violoncellist, den heer J. H. Gebhart. Na 't eindexamen der 5-jarige HBS. verwierf deze de diploma's lager en middelbaar pae- dagogiek voor het vak violoncel. Als leerling studeerde hij bij Marix Loe- vensohn; gedurende 8 Jaar was hij leeraar aan het Nederlandsch Conservatorium van wijlen den heer Hammelburg, terwijl hij thans als solist werkzaam is bij de Haar- lemsohe Orkestvereeniging en mede als vast solist aan de A.V.R.O. verbonden is. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië en Frankrijk. Op vragen in het Engelsche Lagerhuis over hetgeen Mussolini in zijn Zaterdag J.L gehouden rede met betrekking tot de FranschItaliaansche onderhandelingen zeide, heeft onderstaatssecretaris Butler geantwoord, dat het Huis er zeker van kan zijn, dat de goede diensten der Britsche regeering altijd ter beschikking staan van de Fransche en de Italiaansche regeering, indien zij hier gebruik van wenschen te maken om een regeling van de SpaansChe kwestie te bespoedigen De Britsche gezant te Rome, lord Perth, heeft zich gisteren naar het Palazzo Chigi begeven, waar hij een langdurig onderhoud had met Ciano. In gezaghebbende kringen toont men zich zeer terughoudend ten opzichte van dit onderhoud. Men verklaart, dat het deel uitmaakt van de geregelde gedachten- wisselingen. die tusschen Groot-Brittannië en Italië gevoerd worden sedert de afslui ting van het accoord tusschen beide lan den, maar algemeen meent men er een be middeling in te mogen zien. Waarom Italië opeens zoo tegen Frank rijk is? De „Temps" zegt daarover: De regeering te Rome schijnt de beslis sing van den Raad van den Volkenbond aangaande erkenning van de verovering van Abessynlë niet ais een oplossing te be schouwen. De Duce hecht er in de eerste plaats aan, door Engeland en Frankrijk die verovering erkend te zien (zooals Zwe den en Finland en gisteren Uruguay de den!). Dat dit te Genève niet gebeurd is, moet te Rome bittere teleurstelling gewekt hebben. Na die bijeenkomst en vlak voor dc- rede van Genua, zou Ciano met den En- gelachen gezant overlegd hebben. Deze zou hem bevestigd hebben, dat die erkenning zeker haar beslag zal krijgen, maar dat Londen om redenen van binnen- en bui- tenlandschen aard de inwerkingtreding van het Engelsch-Italiaansche accoord af wacht. die naar men weet, op haar beurt door het terugroepen van (dei Italiaan sche soldaten in Spanje bepaald wordt. Daarom zou Mussolini te Genua de Spaan- sche kwestie naar-voren geschoven hebben. Volgens de Italiaansche opvatting kan die terugtrekking alleen geschieden wanneer Frankrijk ophoudt met zijn steun aan het linksche Spanje. FRANKRIJK. HET SUCCES DER LEENING. Uitbreiding koloniale leger. Onze Parljsche correspondent schrijft nog over het zoo bijzonder welslagen van dc eerste leening ad 5 milliard frs.: De plotselinge ommekeer in de situatie, dat piotseling herstgl van vertrouwen kan tot nu toe eigenlijk Alleen door gevoelsbeweeg- redenen verklaard worden. Op zich zelf is er bijna geen enkele technische reden aan wezig, waarom men nu meer vertrouwen moet stellen ln de toekomst van Franrljk, dan twee maanden geleden, want het zijn toch heusch niet de enkele tot nu toe ge nomen decreten, die den toestand afdoende gesaneerd hebben. De nieuwe devaluatie kan men evenmin als reden aanhalen en ook niet de regeeringsverklarlng, dat de limiet van de frankdallng bereikt is, daar dit liedje de laatste jaren ai te veel ge zongen is. Die gevoelsbeweegredenen kun nen even spoedig verdwijnen als zij spon taan opkomen en het is dus voor de toe komst van Frankrijk van het allergrootste belang, dat zoo spoedig mogelijk een rcëelere basis voor dat weergekeerde ver trouwen gevonden wordt. De productie ln Frankrijk Is de laatste jaren op schrikbarende wijze achteruitge gaan. Een paar vergelijkende cijfers zul len dit afdoende bewijzen: in den loop van één jaar tijds d.w.z. van April 1937 tot April 1938 is, als men de statistieken ge- looven mag, de gemiddelde productie met 10". gedaald en nog erger wordt het, wan neer men de cijfers van dit Jaar vergelijkt met die van 1930, waaruit blijkt, dat nu niet minder dan 30"/. minder geproduceerd wordt. Zeer zeker mag dit niet alles al leen aan den toestand in Frankrijk gewe ten worden, maar heeft de wereldcrisis hierin ook een woordje mee te spreken gehad, maar wanneer men hiernaast de cijfers legt uit Engeland en Dultschland, waar de productie daarentegen gestegen is, dan mag men veilig de conclusie trek ken, dat Frankrijk deze achteruitgang grootendeels aan zich zelve te wijten heeft. De maatregelen, die men binnenkort van de regeering verwacht, zullen dus van het allergrootste belang zijn voor een ver dere gunstige ontwikkeling van den toe stand in Frankrijk en hiervan zal het af hangen of de psychologische schok, voort gebracht door het overigens onverklaar bare herstel van vertrouwen en het over weldigend succes der defensieleening om zal slaan in een duurzame geestesgesteld heid. Mandel. de Fransche minister van kolo niën, heeft, naar wij in de „Temps" lezen, de gouverneurs-generaal van Indo-China, van West- en van Aequatoriaal Afrika uit- genoodigd. maatregelen te treffen, opdat dit jaar 20.000 soldaten in Indo-China en 50.000 Afrikaansche soldaten zullen worden gerecruteerd boven de normale aantallen. Ook verwacht men, aldus de „Temps", dat maatregelen zullen worden getroffen, strekkende tot verbetering van de defen siemiddelen en van de verbindingswegen van de verschillende deelen van Frank- rijks koloniale rijk. BELGIË. Groote meerderheid voor regeering Spaak. Gisteren is het debat ln de Kamer voort gezet. In antwoord op de vele opmette»™ zeide Spaak os. „De door mij afgelegde verklaring u verklaring, die het land verwachtte gil zal my een behoorlijke meerderheid Het bewijs daarvoor zie ik in de motie van vertrouwen, die is ingediend en die ik aanvaard. De regeering zal onder leiding een socialist staan, want ik maak er aanspraak op socialist te zijn. Ik vil en streef naar een betere wereld, waar. in dc verdienste zal triomfeeren. Door zoo te spreken, komt het mij voor, dat ik uitdrukking geef aan de beste ma nier om Christen te zijn. Ik geloof niet in een klasscstrijd. Ik geloof, dat er tegenstellingen zün tusschen de enke lingen, Ik geloof echter, dat er meer zaken zijn, die hen vereenigen, dan dingen, die hen scheiden. Ik geloof, dat wij incer verdeeld zijn door wat wij zeggen, dan door wat wij denken en ik denk, dat de eenig mogelijke regee ring een nationale regeering is. Ik denk. dat wij te ver af staan van de openbare meening. Ik ben ook voornemens terug te keeren tot de grondwettige waar heid. niet om een autoritaire democratie in het leven te roepen, maar ten behoeve van een democratie, waarin ieder zal weten verantwoordelijk te zijn voor wat hij doet of zegt. Wij willen, dat het volk zf(n leiden kiest en dat deze optreden en dat de lelden beoordeeld worden doof het volk In zijn vertegenwoo rdigers De regeering vraagt de Kamer nletj anders dan een afwachtend vertrouwen want zi) wil de controle der Kamer op alles, wat zij zal doein. Zij wil echter een loyale evenwichtige controle". De Kamer heeft tenslotte met 131 tegen 38 stemmen en 15 stemmen blanco haar vertrouwen uitgesproken in de regeering van Spaak. ENGELAND. De luchtvaartwet. De nieuwe minister van luchtvaart, Kingsley Wood, heeft ln het Lagerhuis ln tweede lezing de luchtvaartwet ingediend, welke de aanbevelingen der Cadman- commissie tot verhooging van de subsidies voor de burgerluchtvaart omvat De minister deelde mede. dat het ln de bedoeling lag aan de bestaande diensten nieuwe dagelljksche diensten op Berlijn, Amsterdam, Praag, Weenen, Boedapest, Oslo en Lissabon toe te voegen en een dienst het geheele Jaar door op Zwitser land. De voorwaarden voor de subsidies zullen o.a. bepalen, dat 75 pet. der vliegers tot de reserveluchtmacht moeten toetreden. Namens de labour-opposltle stelde Mon tague verwerping van de wet voor, onder het motief, dat de burgerluchtvaart in ver band met haar nationale en internationale beteekenis tot staatsbedrijf dient te wor den gemaakt. De Labour-motle werd verworpen met 175108 stemmen waarna het ontwerp ln 2e lezing werd aangenomen. HONGARIJE. Maatregelen tegen leden van verboden organisaties. De pers meldt, dat het kabinet werkt aan een verordening, waarin met zware straffen gedreigd wordt tegen ambtenaren, die lid zijn van geheime of verboden ver- eenigingen of partijen. In den loop van deze week zou de verordening worden goedgekeurd. ITALIË. De begrooting. De Italiaansche minister van financiën, Thaon di Revel, heeft ln de kamer «an afgevaardigden een lange redevoering uit gesproken over den staat der Italiaansche begrooting. Hij verklaarde daarbij, dat de tegenwoor dige begrooting van de overgangsperiode 1' tusschen de vorige die gekenmerkt werden door den veldtocht in Afrika en de toe komstige waarin het mogelijk zal zijn terug te keeren tot normale financiën. Od de tegenwoordige begrootte waren de ontvangsten geraamd op 30.696.000.000 lire tegenover 23.769.000.000 lire aan uit gaven. De minister kondigde echter aan, dat gezien de opbrengst van de buiten gewone belastingen op het kapitaal het waarschijnlijk is. dat het deficit veel min der zal bedragen. De ramingen voor 1938 zijn als volgt: ontvangsten 25 072.000 000. uitgaven 25 035.000.000. d.wg. een overschot van 31 millioen. Tenslotte prees de minister de werkzaam heid van het instituut voor den industrlëe- len wederopbouw o.m. ten aanzien van de scheepvaart, de rubber enz. Onder enthousiaste toejuichingen ver klaarde de minister nog. dat hij met klem het gerucht kon tegenspreken, volgens het. welk de Italiaansche staat leeningen zon willen sluiten met het buitenland. Dete leeningen zijn nooit gevraagd en zouden ook niet gewenscht kunnen worden, aan gezien zij een lapmiddel zouden ziin. dat het deficit van de betalingsbalans niet zo" verhelpen. De remedie daarvoor ligt >n politiek van autarchie. VEREENIGDE STATEN. Ernstige nederlaag van Lewis ill Pennsylvania. De vrijwel volledige uitslag van de ver kiezingen in Pennsylvania, waarvoor bui tengewone belangstelling bestond wegens het feit, dat ook het Committee of in dustrial Organisation, de machtige arbei dersorganisatie van Lewis, eraan deelnam, is als volgt: De officleele democratische candldM voor het gouverneurschap, Charles Ai*w Jones, verkreeg 537.039 stemmen en candldaat van het C.I.O., Kennedy, tna vice-gouverneur van Pennsylvania, Gjr stemmen. De officieele democrats*-"? candidaat voor den te bezetten sen» zetel verkreeg 691.418 stemmen en mededinger, Wilson, slechts 283.725. 0® organisatie heeft dus een ernstige n laag geleden. j

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2