LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Donderdag 19 Mei 1938 Dekking van defensieuitgaven HEEMAF DE NIE Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk 15.000 vrouwen getuigen voor den vrede Verhooging van het percentage der omzetbelasting en der personeele belasting in voorbereiding Extra offers noodzakelijk tN/T INi IITTCRCN Een inleiding RECHTZAKEN Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp houdende tijdelijke voor ziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de divi dend- en tantième-belasting tot gedeelte lijke dekking van uitgaven voor de defen sie, wordt het volgende ontleend: De uitgaven op de begrooting van 1938 (gewone dienst) overtreffen verre de mid delen, zoodat op die begrooting geen dek king voor de onderhavige defensie-uitga ven aanwezig is. Bedoeld tekort heeft zoodanigen omvang aangenomen, dat dek king daarvan in de naaste toekomst zeer groote zorg zal baren. In een verhooging van het tekort kan uiteraard niet worden berust. Voor de extra uitgaven ten behoeve van de defensie zullen daarom extra offers in den vorm van hoogere belasting moeten worden gebracht. Met het oog op de wenschelijkheid. dat steeds een. duidelijk beeld kan worden verkregen van de wijze en de mate van dekking dezer uitgaven, heeft de minister in overweging geno men een afzonderlijke financiering der defensie-uitgaven door middel van een nationaal defensiefonds. Hoewel de inrichting van zoodanig fonds thans nog niet aan de orde ls. heeft hij. teneinde het dekkingsplan van de defensie uitgaven voor de eerstvolgende jaren aan schouwelijk en overzichtelijk te kunnen voorstellen, een schema opgesteld van de begrootingen welke bij de instelling van bedoeld fonds voor 1938 en 1939 zouden moeten worden samengesteld. Deze opstel ling volgt hier: Inkomsten (1938): Opcenten rijks inkomstenbelasting f. 3.2 millioen; opcen ten div. en tant. bel. f. 1 millioen: wijziging omzetbelastingwet f. 3 millioen, totaal f. 7.2 millioen. Uitgaven (1938): Vergrooting contin gent en verlenging eersten oefentijd f. 17.4 millioen. Inkomsten (1939): Opcenten rijksinkom stenbelasting f. 4.7 millioen; opcenten div. en tant. bel. f. 5.5 millioen; wijziging omzet-belastingwet f.7 5 millioen. totaal f. 17.7 millioen. Uitgaven (1939): Vergrooting contingent en verlenging eersten oefentijd f. 17.5 mil lioen: rente en aflossing kosten moderni- seering materiaal weermacht en kazernee ring f. 3.4 millioen: meerdere exploitatie kosten en vervanging materieel f. 5 mil lioen. totaal f. 25.9 millioen. Uit deze opstelling zal blijken, dat de noodzakelijke dekking van de hoogere defensie-uitgaven voor 1938 en 1939 nog niet is verkregen bij aanvaarding van de thans aanhangige en de overige reeds bij de Staten-Generaal ingediende belasting- ontwerpen. In het ontbrekende, kan worden voorzien door eenige maatregelen, welke nog in het stadium van voorbe reiding verkeeren, t.w. een verhooging van het percentage der omzetbelasting, en zoo noodig een matige verhooging van de personeele belasting. In de opvatting, dat de eischen van goed financieel beleid thans ook de opstelling van een dekkingsplan voor de jaren 1940, 1941 en 1942 zouden vorderen, kan de mi nister niet deelen. Belastingverhooging is, in het bij zonder in de huidige omstandig heden, slechts verantwoord, indien zij een absolute noodzakelijkheid is. Zoo lang de mogelijkheid bestaat van een wijziging van de financieele omstan digheden, welke de thans voor 1940 en volgende jaren noodig geoordeelde belastingverhoogingen geheel of voor een gedeelte overbodig zouden maken, meent de minister niet de vrijheid te hebben voorstellen tot belastingverhoo ging in te dienen. De bedenkingen, welke verschillende leden doen hooren ten aanzien van de matige verhooging der personeele belas ting, hebben de bijzondere aandacht van den minister. Den leden, die tegen verhoo ging van de omzetbelasting ernstig be zwaar hebben, moet worden opgemerkt, dat thans, nu alle belastingen reeds een hoog peil hebben bereikt, een aanmerkelijke verhooging van schier elke belasting op ernstige bezwaren stuit Ampele overwe ging van de zeer beperkte mogelijkheden, welke thans nog aanwezig zijn, hebben hem lot de meening geleid, dat verhooging van de omzetbelasting de voorkeur ver dient boven een verdere verhooging van andere belastingen. Ten aanzien van het denkbeeld nopens de uitgifte van een premieleening, sluit de minister zich aan bij de leden, die zulk een leening ongewenscht achten. In antwoord op de vraag of c-q. wanneer, de regeering ter dekking van de kooien van den achterstand in onze bewapening, tot de uitgifte eener lee ning zal overgaan, moge dienen, dat in het geldend systeem van comptabiliteit tot zulke emissie slechts wordt over gegaan, wanneer de stand der kasmid delen daartoe noopt. Deze omstandig heid doet zich thans niet voor. Een verdere verhooging van het tarief van invoerrechten met zuiver fiscaal karakter, zoodat eenerzijds een noemens waardige vermeerdering van inkomsten zou worden verkregen en anderzijds invloed zou worden uitgeoefend ten gunste of ten ongunste van de volkshuishouding. Ls ge- zien .de hoogte van het bestaande tarief niet mogelijk. Wat een koffiebelasting betreft, staat de minister nog steeds op hetzelfde stand punt. Beschouwingen over een koffieheffing tot steun van de Nederlandsch-Indische koffiecultuur zijn, naar het hem wil voor komen. hier buiten de orde. Snoepgoed wordt ln de eerste plaats reeds getroffen door suikeraccijns, crisis- suikerheffing en omzetbelasting. Aange zien de bereiding van de bedoelde artikelen in een groot aantal bedrijven plaats vindt, zou de heffing van de belasting veel admi nistratieven arbeid vorderen. Voorts zou naar de meening van den minister invoe ring van de belasting er toe leiden, dat bereiding van gebak en dergelijke artikelen meer dan tot heden door de huisvrouwen zelve ter hand zou worden genomen. Voorts herhaalt de minister, dat van hem voorshands geen voorstel tot invoering van een radiobelasting te verwachten is. In zake de bepleite heffing in eens sluit de minister zich aan bij het oor deel van verschillende andere leden die zich, om de ongelijke werking van zulk een heffing, daarmede niet kunnen vereenigen. Naar aanleiding van een desbetreffende, door enkele leden gestelde vraag geeft de regeering als haar meening te kennen, dat het niet mogelijk is op grond van bepaalde gegevens te beoordeelen of een bepaalde belastingverhooging nog door de volks huishouding kan worden gedragen. Het doel, waarvoor de regeering een verzwaring van lasten voorstelt, speelt ln deze een groote, zoo al niet allesbe- heerschende rol De regeering is ervan overtuigd, dat het Nederlandsche volk voor de verbetering van zijn defensie apparaat, gesterkt door een gezond na tionaal bewustzijn, de meerdere lasten, die van deze verbetering het noodzake lijk gevolg zijn, zal willen en daardoor ook zal kunnen dragen. STOFZUIGER met den beroem den S.K.A. motor één model 'i één prijs 1424 K. RAPENBURG 10 TELEF. 25. (Ingez. Med.) AMST. TOONEELVEREENIGING. De schulden bedragen in totaal f. 64.500. Betreffende een door de N.V. Amsterdamsche Tooneel-Vereeniging. door haar raadsman, mr. dr. A. Sternheim. aangevraagd surséance van betaling, vernemen wij. dat het verhoor in raad kamer zal plaats hebben op 27 Juni a s. De schulden bedragen in totaal f64.500. Daarvan ls f. 42.000 achterstallig salaris aan acteurs en f. 9000 aan geleend geld. De rest moet worden betaald aan kleinere crediteuren en ter vol doening van auteursrechten. Wat. de baten betreft, worden de décors, de bibliotheek, de requisieten enz. gewaardeerd op f47.000 en de overname van het bespeelbare repertoire geschat op f. 15.000. doch men meent slechts te kunnen rekenen op f. 10.000. Hierover wordt met den heer C. van der Lugt Melsert onderhandeld. De crediteuren zyn voor het grootste deel be reid tot een accoord. In dat geval zullen ook de artisten tot het accoord toetreden, om een fail lissement te voorkomen. ANTON LANG OVERLEDEN. Anton Lar.g, die vele jaren lang by de pas siespelen in Oberammergau de rol van Christus vertolkte, is gisteravond aan de gevolgen van een ernstige operatie overleden. Voor den eersten keer speelde Lang zijn Christus ln 1900 en in 1910 voor de tweede maal. Toen in 1922 voor den eersten keer na den oorlog weer passiespelen werden opgevoerd, zag Lang zich opnieuw de rol toegewezen, waarin hij tevoren reeds successen had geoogst. Kort daarna reisde hij naar Amerika. Op 22 September trad Lang voor de laatste maal op. Een speciale G.P.D.-verslaggever is dezer dagen naar Tsjecho-Slowakii gereisd om er gegevens ie verzamelen voor een reeks beschouwingen over het Sudeten-Duitsche-vraagstiik, dat in Europa gaandeweg sti gende ongerustheid wekt en thans in een beslissend stadium schijnt tè komen. In den eersten brief, dien wü van hem ontvingen, geeft onze verslaggever in het kort de probleemstelling zelve. Hy hoopt jn vol- gende büdragen, ook in den vorm van gesprekken met leidende TsJe! chische persoonlijkheden, verschillende kanten van het brandende vraagstuk verder uit te werken. Het is U toch zeker bekend, dat er ook voor jongens Waaiborg-Kleeding bestaat Ziet U maar eens in de Kreymborg-étalage naai de vlotte modellen en aparte dessins. öi/eën bj KREYMBORC 1428 'lngez Med.) Indrukwekkende demon- stratie in de residentie. Meer dan 15.000 Nederlandsche vrouwen hebben gistermiddag te 's-Gravenhage uiting gegeven aan het verlangen naar den vrede. Geruimen tijd voordat het uur van vertrek had geslagen, waren reeds tallooze deelneemsters, alle met een sobere witte bloem getooid eenvoudig en veelzeggend „ymbool op de Prinsegracht bijeengeko men, vanwaar de optocht zijn weg naar het Houtrustterrein zou nemen. Kort voor half drie stelde de stoet zich op, het cen traal comité voor den vredesgang, het sub comité voor internationaal contact, de bui tenlandsche gasten, het landelijke comité van aanbeveling en de deputaties aan het hoofd. Onder de buitenlandsche gasten bevon den zich afvaardigingen van vredesver- cenigingen uit België, Frankrijk en Zwit serland. De stoet had zoodanige afmetin gen, dat niet alleen de heele Prinsegracht in de volle lengte erdoor in beslag werd genomen, waarbij de vrouwen in vier rijen van elk vier menschen breedte stonden op gesteld, maar dat ook ver op de groote Marktstraat nog deelneemsters in den stroomenden regen stonden te wachten. Nadat de ernstige schare zich in iange rijen achter de besturen der vereenigin- gen. die deze betooging organiseerden, had opgesteld, werd klok slag half drie het groote witte spandoek met het veelzeg gende woord „vrede" geheschen, terwijl op tallooze plaatsen witte transparanten uit de vrouwenschaar omhoog werden geheven, met in zwarte letters geschilderde woor den, getuigende van het doel dezer betoo ging: vrede. Twee lange minuten stonden de duizenden roerloos en zwijgend, daar na zette de stoet zich in beweging, even zwijgend als hij zich had opgesteld. Het was een eindelooze reeks van parapluie's en regenmantels. Deputaties Op de Regentesselaan verlieten eenige deputaties den stoet, die, resp. onder lei ding van mej. R. Manus en mej. H. de Kruyff aan het Permanente Hof van In ternationale Justitie en aan de regeering een adres aanboden, van welk laatste de inhoud ter kennis zal worden gebracht van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana Onder leiding van mevr. P. H. Smits —Witvliet uit Oegstgeest bracht een de putatie aan het gemeentebestuur van den Haag dank voor de ondervonden medewer king. De deputatie naar het Permanente Hof van Internationale Justitie werd ont vangen door Sir Cecil Hurst, die haar voor de aangeboden resolutie, waarin een inter nationale samenwerking wordt aangewe zen als de vreedzame oplossing der tegen woordige problemen, dankte met de toe zegging dat hij het adres aan den president van den Volkenbondsraad zal overhandi gen. Namens de regeering ontving minis ter Patijn de deputatie van den vredes gang. De deputatie naar het gemeentebe stuur werd gastvrij ontvangen door bur gemeester de Monchy en wethouder Snoeck Henkemans. Op Houtrust Nadat de geheele vredesgang ln den stroomenden regen ruim anderhalf uur had geduurd, werd ten besluite in de tentoon stellingshal op Houtrust een bijeenkomst, gehouden. Het lid van het centraal comité, jkvr. J. Repelaer van Driel. sprak het openings woord, waarin zij in herinnering bracht waarom de lange stoet van vrouwen op dezen dag door de straten trok. Daarin werd een stil getuigenis gegeven van het medeleven met het lijden der menschheld en een stille vraag aan onszelf en aan iedereen die den stoet aanschouwde: „Wat heb ik gedaan om degenen die mij lief zijn te beschermen tegen het dreigende mon ster oorlog?" En dan wordt niet bedoeld een bescherming die ons voorbereidt om andere vrouwen, moeders en kinderen te vernietigen, maar, aldus spT., om met kracht op recht te zoeken naar middelen, om alle volken van deze aarde in vrede te laten leven, en te verhinderen dat zij eikaar ten doode bestrijden. De aarde is niet overbevolkt er behoeft geen voed- selnood te zijn. mits er maar is gemeen schappelijk overleg tot rechtvaardige ver deeling. Daarna kregen enkele buitenlandsche gasten het woord voor het uitspreken van een korten groet en werden de adhaessie- betuigingen, uit het buitenland ontvangen - voorgelezen. Na gemeenschappelijken zang van het lied „Vrouwen Vredesgang" on der leiding van mevr. M. C. Grimberg— Huijser sprak mevr. N. W. BijlViets, dia in den Vrouwen vredesgang geen triomf tocht zag, maar een uur van inkeer, van een opnieuw ons bezinnen op onze levens houding. De strijd tegen den oorlog ls tweeërlei: individueel en als volk. Als volk, zoo zeide spr., hebben wij te arbeiden voor een samenwerking van volken, zoowel op het gebied van arbitrage als wat betreft het Volkenbondswerk. Wij kunnen niet af zijdig blijven bij alles wat er om ons heen gebeurt. De zekerheid dat God regeert, maakt onze verantwoordelijkheid dps te sterker. Deze verantwoordelijkheid dragen niet alleen de regeeringen, maar wij allen en wij moeten er dus toe medewerken, dat achter de verantwoordelijke regeeringen een voik staat, dat den oorlog verfoeit, niet alleen met woorden, maar ook met de daad. Ten slotte sprak mevr. M. van der Colk —Schmidt, die een beroep op de moeder deed en o. m. zeide: „Wij kunnen den oor- leg niet aanvaarden, omdat hij vernieti ging van leven beteekent en tallooze moe- oers haar kinderen als slachtoffer zien vallen. Wij willen onze kinderen met (Van onzen specialen verslaggever). Praag, 16 Mei. De luchtreiziger die vandaag met 280 K M. per uur langs den zonnigen hemel naar het splinternieuwe vliegveld Ruzijne bfj Praag kwam stormen, moest waarlijk het hoofd schudden bij de gedachte dat er zóóveel onrust en zóóveel zorg ls in een zóó mooie wereld. Drieduizend meter boven het aardoppervlak lijkt die wereld als uit kinderspeelgoed gebouwd: de huis jes konden uit de beroemde Neurenberger doozen komen, de bosschen zijn tot egale groene plekken ingeschrompeld, rivieren en spoorlijnen kronkelen als smalle zilver linten door het landschap, en niemand daarboven dénkt nog aan grenzen. Zelfs de gebergten die als een door de natuur ge schapen vesting Bohemen tegen het om ringende en opdringende! Duitsch- land afsluiten, de gebergten die in de strategie een hoofdstuk op zichzelf vormen zij lijken den luchtreiziger niets dan builen en bulten op het aangezicht van de oude aarde. Als alle politici vandaag eens aan boord van onze Douglas geweest waren: zij zouden misschien een gevoel van beschaming hebben gekregen omdat zij van een zóó mooie wereld een voor ons menschen schier onbewoonbaar verklaarde woning maakten Heel dat sprookje van-uit-de-lucht wordt kwaadaardig weggeblazen zoodra de lucht reiziger van daareven weer grond onder de voeten heeft, Boheemschen grond. Want op dezen zelfden stralenden voorjaarsdag loopen de Praagsche couranten over van nieuws omtrent Henlein, den leider der Sudeten-Duitschc partij, die uit Londen in het Boheemsche stadje Asch is terug gekeerd. en van wien iedereen op het oogenblik méér zegt te weten dan hij wé ten kan. Hier ln Praag leeft iedereen in de wijde wereld van zijn fantasie. Is Kon rad Henlein, wiens politieke carrière uit het leiderschap van een gymnastiekveree- nlging voortkwam, er in Londen in ge slaagd, Churchill, Van Sittart en anderen van de redelijkheid van zijn eischen te overtuigen? Wis en zeker, zeggen zijn eigen dagbladen. Geen sprake van, verze keren de Tsjechische couranten. En om strijd dragen zij „aanwijzingen", zelfs „bewijzen" voor de juistheid van hun standpunt aan. Het gaat op het oogenblik heet toe, en geen wonder! Er zijn ge meenteraadsverkiezingen op til en de ge moederen krijgen dus al zoo'n beetje stem- bustemperatuur. „Iedere Duitscher moet nu maar weten dat hij onze Regeering tot vijand heeft", schreeuwt de heftige „Pravo Lidu", en het blad schijnt er niet bij te bedenken dat het voor de Regeering veel erger is alle Duitschers tot vijanden te hebben. Helaas: daar lijkt het bedenkelijk veel op. Vandaag werd op mysterieuze wijze een regen van staatsvijandige pamfletten over Bohemen uitgestrooid. De politie slaagde er in vast te stellen dat zij van Sudeten-Duitsche herkomst zijn. Wat ar restaties en inbeslagnemingen volgden on middellijk, en dat is natuurlijk nieuwe olie op het vuur der partij hartstochten. On- dertusschen werkt de Regeering onver saagd aan het „nationaliteiten-statuut" dat een grootscheepsche poging bedoelt te zijn om aan de eischen der Sudeten-Duitschers zooveel mogelijk tegemoet te komen. In Tsjechische kringen loopt er door de ge schakeerde beoordeelineen van die poging één principieele scheidslijn. Aan den eenen kant staan zij, die oprecht gelooven in de mogelijkheid van een verzoening tusschen Tsjechen en Duitschers; aan den anderen de sceptici en de pessimisten die zeggen: wat wij doen, het zal tóch niet goed zijn; dc Sudeten-Duitschers zullen voor eiken vervulden wensch drie nieuwe eischen in dienen. Hebben zij een pink, dan nemen zij de hand, en hebben zij de hand dan eischen zij het heele lichaam Concentratie van reclame is het reclamemiddel dat iedereen bereikt. Kortelings heeft Wakefield Co. in de Engelsche dagbladpers de grootste advertentie-campagne ooit voor motor olie gelanceerd, geplaatst. 1427 Reeds vorig jaar besteedde Wakefield ruim 120.000 vrijwel uitsluitend voor dagbladreclame. Het groote vertrou wen van deze firma in dit, inderdaad iedereen bereikende reclamemiddel, schijnt niet beschaamd. Thans is ten minste het budget voor dagblad reclame nog aanzienlijk verhoogd. Ook de twee andere groote olie-cam pagnes, nj. voor Shell en Vacuum Oil loopen in de Engelsche dagbladen. vreugde groot brengen. Wanneer allen eer bied zouden betoonen voor het leven van alie kinderen, dan zou de oorlog zeker worden uitgebannen". De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het lied „Volk'ren der aarde", taarna de duizenden met tal van extra treinen en autobussen huiswaarts keerden. Om min of meer te voldoen aan mu,, opdracht, die luidt dat ik den lezer een afgerond beeld van het Sudeten-Duitsche vraagstuk moet geven, is allereerst een zoo scherp mogelijke probleemstellingnoo dig. Waar gaat het hier in wezen om? In Tsjecho-SUowakije, met zijn rond 14 700 000 inwoners, wonen rond 10.000.000 Tsjechen naast 4 700.000 „Tsjechen", d.w.z. men schen die alleen de nationaliteit met de Tsjechen gemeen hebben, maar die tot andere volkeren behooren. Die minderheid bestaat voor rond 3.200.000 221/3 der totale bevolking!i uit Duitschers. Zn heb ben zich sedert 1919 geleidelijk in twee kampen gesplitst: dat der activisten en dat der negativisten. De activisten oor deelden dat zij positief aan den opbouw van den Tsjechlschen Staat moesten mee werken. Tot hen behooren nu drie groe pen: de Duitsche agrariërs, de Duitsche christelijk-socialen i Roomsch-KatholieW en de Duitsche sociaal-democraten Te genover hen stonden de negativisten (dc nationaal-socialisten en de Duitsch-natio- nalen, sinds 1934 vereenigd in Henlein's Sudeten-Duitsche Party, kortweg S.D.P. genaamd i die den Staat waartoe zij be hooren niet erkennen, maar slechts be strijden willen. Het is duidelijk dat deze .negativisten" die overigens in hun eischen uiterst positief zijn! in hooge mate den Invloed ondergaan van het ople vende nationalisme in het Derde Rijk. Z|] hebben de ras-, bloed- en bodemgedachte volledig aanvaard, en van het oogenblik af waarop de SD.P. zich ging roeren heelt zij een enorm succes gehad. Bij de ver kiezingen van 15 Mei 1935 stemden 67 4'. van alle in Tsjecho-Slowakije wonende Duitschers op de S.D.P., die dan ook 1.256.910 stemmen haalde, terwijl de „ac tivisten" hun gelederen zagen dunnen van 1.251.000 in 1929 tot 605.122 in 1935. Zoo kwamen de Henleinlsten met 44 zetels ln het Praagsche parlement. 44 van de 72 die de Duitschers in totaal bezetten. Sinds dien ging het crescendo. De streken langs de Boheemsche grenzen, waai- de Duit schers wonen, zijn hoofdzakelijk industrie- gebieden. Het gaat er slecht. Meer dan de helft van alle Tsjechische werkloozen zit hier opgepropt. Ontevredenheid is er in overvloed, en zij blaast Henlein wind in de zeilen. Lange lijsten vol klachten over de achterstelling van de Duitschers bij de Tsjechen circuleeren door pers en parle ment. Elk departement krijgt zijn beurt. En altijd is het refrein: autonomie voor de Duitschers. Hier naderen wij de kem van het probleem. Tsjecho-Slowakije. herboren in 1918 uit een strijd van eeuwen tegen het absolutis tische Habsburg en het even absolutisti sche Hohenzollern is een door en door de mocratisch land. De Duitsche minderheid, voor zoover zij achter Henlein staat, is daarentegen door en door anti-democra tisch. De S.D.P. vraagt den Tsjechischeu Staat voor haar leden het recht om te leven en bestuurd te worden naar het „Fiihrerprinzip": zij wil van den democra- tischen staats niets weten. Hoever gaat die eisch! Sluit zij in dat de Henlelnistcn „Rijks-Duitschers" willen worden zooalsde Oostenrijkers het geworden zijn? En in dien dat niet het geval is, hoe ziet Hen lein dan de oplossing? Want ziedaar de pit van het Sudeten-Duitsche probleem: bier is een minderheid die binnen het kader van een volstrekt democratische» Staat een eigen, ondemocratisch staatje verlangt. Het ls de tegenstelling tusschen democratie en dictatuur diy het vraagstuk beheerscht Indien de Tsjechische Regeering op i eischen van Henlein „ja" zou zeggen zij zal het niet doen! ware de zaak misschien uitvoor Henlein, Ook voor Hitier? De Tsjechische couranten drukken vandaag een briefkaart af die in Saksen wordt verspreid. Daarop wordt M'tioe" Europa aangeduid als „Kolonisations- Kreis" en dwars door Tsjecho-SlowariJ staan de veelzeggende woorden: „uer Pfahl im Fleisch", de doorn ln het vleescn- Duitschland ziet op den weg naar ne Zuid-Oosten dien het in den loop «r historie altijd heeft willen inslaan. - Tsjechischen Staat als een barrière, het die omverwerpen? Is Henlein mets oan een pion op het schaakbord waaraan ru Ier speelt? Dat Ls de buitenlandscr-po" tieke kant van het Sudeten-Dintsr waagstuk. Er zal nog veel over te zege zijn. Maar ter inleiding scheen deze schouwing niet overoodig. (Nadruk verboden). DE ONGEREGELDHEDEN BIJ „HELDENKERMIS". Gemeente Den Haag gaat in appèl- De nabestaanden van den jourrnBÜs' Bosch te 'sGravenhage hebben een a ingesteld tegen de gemeente 'sGravf- op grond van onrechtmatige oveirheidsaav» Bosch stond als verslaggever van de sche Courant" oo 20 Maart 1936 in ingang van de Passage om de 0ll?ery® „j heden gade te slaan, welke daar in vera met de vertooninz van de film -He kermis" geschiedden. Hu werd toen door een politie- omver gereden en stierf een week late- de gevolgen sa Na de pleidooien heeft de r{,chibaiiK interlocutoir vonnis partijen eetuigen-D opgelegd, welke verhooren evenwel aan-j houden zijn. daar pa~tijen zich over a wilden beraden. meBi De gemeente heeft naai- wij vel. hooger beroep aangeteekend. zaak eerst voor het gerechtshof zal a» voordat de getuigen-verhooren evenv zullen plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14