Enorme brand te Amersfoort LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 Mei 1938 GEMENGD NIEUWS HAAS' AZIJN AGENDA PALTHE Stoomolieslagerij totaal vernield Onderstel van dieseltreir in brand geraakt. Passagiers bemerkten niets. Even voordat de trein uit Enschedé, die te 10.20 uur gisteravond te Deventer moest aankomen, het laatste station binnenliep, is brand ontstaan in de motorkamer van het Diesel-onderstel van het voorste deel van den trein. De vlammen sloegen naar alle kanten uit, zonder dat de passagiers, die als het ware boven een vuurhaard zaten, eenig idee hadden van hetgeen er gebeurde. De stationschef van Deventer was door een voorliggende post van het geval op de hoogte gesteld, zoodat hij er zorg voor kon dragen, dat bij aankomst te Deventer spoorwegpersoneel gereed stond om het vuur te bestrijden. Zoodra de trein tot stilstand was geko men, ging men dan ook met schuimblus- schers aan het werk. doch dit bleek niet voldoende, zoodat de brandweer van De venter er aan te pas moest komen. Deze ging het beter af en in weinig tijd had zij het vuur gebluscht. Daar de trein uit een dubbelstel bestond, kon het eerste stel afgekoppeld worden, zoodat de rei zigers in de achterste rijtuigen konden overstappen. Na een stagnatie van 25 mi nuten heeft de trein zijn reis naar Den Haag vervolgd. Aanrijding met doodelijken afloop. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht is od het nieuwe gedeelte van den rijks weg 's Hertogenbosch—Eindhoven, dat als voorrangsweg om Boxtel heen loopt een ernstig verkeersongeluk voorgevallen. De 21-jarige van Abeelen werd daar aangereden door een personenauto, be stuurd door mej. E. S. uit Weert. De man werd tegen den grond gesmakt en met een zware hersenschudding en een gecompli ceerde armfractuur opgenomen. Hij werd naar een ziekenhuis te Boxtel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto, welke aan de voorzijde zwaar werd beschadigd is door de politie in be slag genomen. KIND VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks half 5 is het anderhalfjarig zoontje van de familie van Herpen te Rosmalen in een teil met water geraakt en verdronken. Ernstige veenbranden in Z.O. Drente. Ook een boerderij door het vuur verwoest. 1279 Zelfs de zwakste magen, kunnen verdragen (Ingvz. Med.) WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur 766. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogst barometerstand 766,4 te Janmayen. Laagste barometerstand 756,1 te Nordoyan. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige tot zwakke, later weer toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind. Later wellicht verder rui mende wind. Zwaar bewolkt of betrokken met weer toenemende regenkans. Iets koeler. BUITENLAND SCH WEERO VER ZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De voor van lagen druk over de Britsche eilanden beweegt langzaam Oostwaarts. Zy wordt gevolgd door een rug van hooge druk king, die echter weer aangetast wordt door een diepe depressie op den Oceaan. Over Schotland. Ierland en Wales waaien nog Noordelijke winden, terwijl het weer vrjj guur is. Over Engeland, ons land. Noord- en Mid den Frankrijk is de wind Zuidelijk met be trekkelijk koel weer. Over de Randstaten Polen. Oost- en Midden- Duitschland is het nog helder en warm. Voor de Noorsche kust ligt een vlakke de pressie. welke daar vrij veel regen bracht. Over ons land passeerde hedennacht een regenfront, dat tijdens den ochtend haar in vloed nog over de Oostelijke provinciën deed gelden. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Z.Z., W.. 13 gr. C.. mooi. Londen: Z., m., 12 gr. C., regenachtig. Berlijn: Z., m., 18 gr. C., mooi. Nice: N.O., 17 gr. C., zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. '59 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 19 gr. C. '66 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Voorm. te 5 u. 21 min.; nam. te 17 u. 47 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 17 gr. c. Zweminrichting „De Zyi". 's Middags. 12 uur: 17Mt gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.18 n.m. tot 4.39 v.m. Groote hoeveelheden turf verloren. In het Zuidoosten van Drente woeden sinds gistermorgen verschillende ern stige veenbranden, n.l. nabij Nieuw Weerdinge, nabij Amst.crdamscheveld en te Bargercompascuum. In het Weerdingerveen is reeds een aan zienlijke hoeveelheid turf verloren gegaan, gisteravond had men een verlies geconsta teerd van 70.000 stuks persturf, 8000 kub. meter bolsterturf en twaalf dagwerken 'ongeveer 600 kubieke meter) fabrieksturf. Het vuur wordt hier bestreden door de motorspuit van het veenschap Emmererf- scneiderveen en de gemeentelijke motor- spuit van Nieuw Weerdinge. Nabij Amsterdamscheveld woedt het vuur cp de terreinen van de Griendts veenmaat- schappijen en van de firma Kneggo. Ook hier zijn groote hoeveelheden turf in vlammen opgegaan. Met groote moeite is men er gistermiddag in geslaagd een door het vuur bedreigde boerderij te redden. De brandspuiten van Erica. Nieuw Amsterdam en Klazinaveen ziin naar dit brandgebied gedirigeerd, terwijl eenige spuiten van par ticuliere ondernemingen hier eveneens hun diensten bewijzen. Een derde brand is uitgebroken onder Bargercompascuum, aan de Runde. De ge meentelijke spuiten van Bargercompas cuum en Emmercompascuum. geassisteerd door een spuit van de Maatschappij „Kla zinaveen". bestrijden het vuur. zoowel te Amsterdamscheveld als te Bargercompas cuum. Men wordt echter in het blusschings werk ernstig belemmerd door het gebrek aan water. Dit laatste was ook de oorzaak, dat het gistermiddag zeer groote moeite kestte. een tweetal boerderijen aan de Runde te kunnen behouden, waartoe de hulp van ieder, die ter plaatse voorbij kwam, moest worden gerequireerd. Tot overmaat van ramp brak gister middag ook nog brand uit in een boer derij te Bargeroosterveld, welke door 1wee gezinnen werd bewoond. Het, huis en de beide inboedels gingen verloren. De brand ontstond door onbekende oor zaak bij het gezin Robben, wiens inboedel niet verzekerd was. Die van het gezin As sen was wel verzekerd. De brandweer te Assen rukte wel uit naar de boerderij, maar watergebrek was de oorzaak, dat niets ge red kon worden. Heidebranden Op de kleine Oisterwijksche heide tus- schen de gemeenten Oisterwijk en Oir- schot is Zaterdag een heidebrand ontstaan. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit, waardoor zeer spoedig een oppervlakte van 175 H.A. heide en pl.m. 2 H.A. dennen- aanplanting verloren gingen. Zaterdagmiddag hebben in de nabijheid van het bekende militaire oefeningsterrein „de Vlasakkers" onder de gemeente Amers foort twee heidebranden gewoed, vermoe delijk ontstaan door vonken uit passeeren- de locomotieven. Arbeiders uit de werkver schaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, alsmede de Amersfoortsche politie en brandweer wisten het vuur na betrek kelijk korten tijd te bedwingen. Even later werd een heidebrand gemeld in de onmiddellijke nabijheid van de uit gestrekte bosschen van Birkhoven. Politie, arbeiders, leerlingen van middelbare scho len en brandweerlieden bestreden met man en macht het vuur, dat zich met groote snelheid in de richting van het bosch uit breidde. en kon op het nippertje voorko men, dat dit fraaie stuk natuurschoon I werd aangetast. In den afgeloopen nacht heeft een hevige veen- en heidebrand gewoed in het Barger Oosterveen. in de gemeente Emmen. De brandspuiten van Nieuw-Amsterdam en Emmen en omgeving onder leiding van den burgemeester van Nieuw-Amsterdam. pakten het blusschingswerk met kracht aan. Een twintigtal dagwerk turf ging in de vlammen op Men vreesde, den brand niet meester te kunnen worden, doch de afgeloopen nacht bracht hevige slagregens en hagelbuien, zoodat tegen den morgen het vuur was gebluscht. ERNSTIGE BOTSING TUSSC1HEN MOTOR EN AUTO. Twee personen gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed omstreeks 12 uur op den Meerdljk in de gemeente Veldhuizen Utr.) een personenauto, bestuurd door den heer C. j Armin. uit Ziirioh. in de richting Rotter dam. t De weg ter Dlaatse is in verband met herstellingswerkzaamheden slechts voor de helft bereidbaar en wel het Westelijk ge deelte. zoodat het verkeer in de richting Rotterdam voorrang heeft. Toen de heer Armin od het laatste ge deelte van den vernauwden weg reed. na derde uit de richting Rotterdam een motor rijwiel. bestuurd door den heer R M. Sax uit Amsterdam met als duo-passagier diens verloofde mej E. J. Verder eveneens uit Amsterdam. Het motorrijwiel had een snelheid van naar schatting 60 a 70 KM. De heer Sax werd in twijfel gebracht door een aan den ingang van het ver nauwde weggedeelte, geplaatste lantaarn, met het gevolg dat hij tegen de auto opreed. De bestuurder en de duo-passagiere wer den van de motor geslingerd. De heer S. liep een kniewonde op. terwijl mej. v.. die een ernstige hoofdwonde kreeg, bewusteloos bleef liggen Zij is naar de Rijksklinieken t,? Utrech*- overgebracht. De motor werd zwaar, de auto licht be schadigd. EEN NOODLOTTIG GEVOLG VAN DE ..VARSITY". BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN VRACHTAUTO. Zaterdag is bij Rosmalen op den Rijks weg Den Bosch—Grave de autobus van de firma v. d. Rijdt, komende uit de richting Nijmegen, in botsing gekomen met een vrachtauto bestuurd door H. Maas uit Empel. Maas werd hierbij ernstig aan het hoofd gewond en klaagde over Inwendige pijnen. De chauffeur van de autobus kreeg lichte verwondingen. Nadat ter plaatse genees kundige hulp was verleend, is de bestuur der van den vrachtwagen naar het groot ziekengasthuis te 's Hertogenbosch overge bracht De vrachtauto werd geheel ver nield. Van de bus braken eenige ruiten. Schuitenvoerder met hoofd tegen brug gebotst. Gisteravond om kwart over zeven is een man. die op een zolderschut onder de brug over de Leidsche gracht bij de Lijnbaans gracht te Amsterdam doorvoer, te water geraakt, doordat hij met zijn hoofd tegen een balk van de brug stootte. In bewuste- loozen toestand is hij naar een der zieken huizen vervoerd. Hij had veel water bin nengekregen en hij bleek bovendien een schedelbasisfractuur te hebben opgeloo- pen. De man stond aan het roer van een zolderschuit en kwam van de „Varsity". Op het oogenblik, dat hij de brug wilde passeeren, voer hem een plezierbootje voor bij waarvan een der opvarenden hem vroeg naar de uitslagen van den roeiwedslrijd. Bij het antwoorden keek hij om en lette niet op de brug met bovengenoemd nood lottig gevolg. Indian U niet alléén 'n goed costume wilt koo- pen, maar tevens voorkomend wenscht bedtend te worden, neemt dan 'n Waarborg-costume. BIJ Kreymborg Is U een gewaardeerde Klant alléén bij KREYMBORG 1282 (Ingez. Med.) DRIE MANNEN TF ROTTERDAM WEGENS OPLICHTING GEARRESTEERD. Belgische 5 francsstukken ais rijksdaalders uitgegeven. De Rotterdamsche politie heeft aange houden en in bewaring gesteld den 32- jarigen bankwerker H. V.. den 36-jarlgen chauffeur J. W. en den 38-jarigen werk- loozen timmerman A. J.. die gedurende de laatste zes maanden op den Linker Maas oever tal van reeds uit den omloop ge nomen, waardelooze Belgische 5 francs- stukken hebben uitgegeven voor rijks daalders. De mannen kochten allerlei klei nigheden voor een waarde van tien tot vijftien cent en lieten zich met het wissel geld in Nederlandsche pasmunt terug betalen. Op die manier hebben zil ongeveer vijftien winkeliers gedupeerd. De politie vermoedt, dat er nog een aantal andere gevallen is geweest, waarvan geen aangifte is gedaan. ZEVENJARIG MEISJE ERNSTIG GEWOND. Door tram aangereden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is in de Crooswijkschestraat te Rotterdam een ongeluk gebeurd, waarbij het zevenjarig dochtertje van de familie van Velzen, wonende in die straat, ernstig is gewond. In de Crooswijkschestraat liggen de tramrails vlak langs het Noordelijk trottoir. Het meisje stond op het trottoir met den rug naar den Rijksweg gekeerd. Met een zeer matig gangetje kwam een motorwagen van lijn 22 langs en in plaats van dat het meisje een stap vooruit deed. trad het een eindje terug, waardoor het luist een klap van een der handgrepen tegen het hoofd kreeg. Het kind werd tegen de straat ge slingerd. Zij kreeg een ernstige wond aan het achterhoofd. De toestand van het meisje is zeer zorg wekkend. maar direct levensgevaar is niet aanwezig. MARECHAUSSEE SCHIET KRANK ZINNIGE NEER. In den afgeloopen nacht is de 38-jarige B uit Echt. op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde in een plotselingen toestand van krankzinnigheid, ciie gevaar opleverde voor zijn omgeving. Dokter Sonnen kon den man niet bedwin gen en riep daarom de hulp in van de ma rechaussee te Echt. Per auto arriveerden twee politiemannen aan de woning van B. Deze stond buiten met een schop en uitte dreigementen. De marechaussee Bockma sommeerde den man te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop Bockma vuur de. De man viel doodelijk getroffen neer en werd naar binnen gedragen. B. was ge huwd en vader van zeven kinderen. Stadszaal 'Foyer): Nationaal Kapconcour* 26 en 8 uur nam. Dinsdag» ente Gods: Stadsevangelisatie: Samenkomst n.m. g uar Rijnsburg. Gemeente Gods: Samenkomst n» 8 uur. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur num. „Artistenbloed". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmlddi 2 uur. Zondag van 2—7 uur doerL voorstelUr en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag j u».? „De groote Gambini". Londag van 2-7 uur doorloopendo voorstelllM Lldo-Theater, Stcenstraat 39: 8.15 uur n*m" „Wereldstad". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur Zon dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur «Jaslno-Theatei Ho -"c«voerü 49. b uur nam' „De vlucht naar het geluk". Zondag van 4 tot en van 8 tot 11 uur Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-theater. Haarl.straat: lederen wèrkdae 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Drie handlee meisjes". 6 Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9*/r—H uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge- neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen dlphterle. 3«/t uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees- kunde. Consultatiebureau, v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur t voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van: Zaterdag 14 t.m. Vrijdag 20 Mei a.s. waargenomen door de Apotheken- J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85; A. J Doiüc Doezastraat 31. tel. 1313 en J. Doedens. Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. WOLLEN DEKENS STOOMEN 998 (Ingez. Med.) DE JEUGD STOOKTE EEN VUURTJE. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 16 Mei: op: 22 u. 56; onder 6 u. 25. Zeer groote schade. Zaterdagmiddag heeft een zware brand gewoed in de Stoomolieslagerij J. van Vollenhoven N.V. in de Groote Koppel te Amersfoort. In weinige «ogenblikken was het groote fabrieks pand één enorme vuurzee. Het vuur was ontstaan in de mengaf- cleeling en greep dadelijk met groote snel heid om zich heen, daar de vlammen gre tig voedsel vonden in de groote hoeveel heid olie. welke zich in de fabriek bevond. Tengevolge van de wegvloeiende olie was het op het terrein buitengewoon glad. waardoor de brandweer zeer gehandicapt werd. Bij de blussching werd in de eerste plaats aandacht geschonken aan de be lendende houtopslagplaatsen van de firma Koekebakker. De politie achtte het nood zakelijk de omgeving van de fabriek geheel te doen ontruimen. Er dreigde nameiijk ln het begin het gevaar, dat een olleketel zou springen, welk gevaar tegen half vijf ge weken was. De brandweer ging bij het blusschings werk met groote omzichtigheid te werk. Het bleek zeer moeilijk te zijn den vuur haard to bereiken, tengevolge van de enor me rookontwikkeling. Ook moest aandacht geschonken worden aan de wegvloeiende olie. Zou deze in brand raken, dan was een catastrophe te verwachten. Uit de naast de fabriek gelegen woning van den heer E. van Vollenhoven werden voorwerpen van waarde en bescheiden in veiligheid gebracht. Hetzelfde geschiedde mei een aantal cylinders, gevuld met zuur stof en dergelijke licht ontplofbare slof fen. Ook een groote hoeveelheid zakken gevuld met veekoeken, kon nog uit de fabriek worden verwijderd. Tegen vier uur verscheen de brandweer van Utrecht met één spuit, welke onmid dellijk aan het blusschingswerk begon deel te nemen. Korten tijd later kreeg men ook assistentie van de brandweer uit het nabij Amersfoort gelegen Hoogland. Ondanks het feit, dat met veertien stralen water werd gegeven, breidde de brand zich te circa vijf uur nog steeds uit. Om zes uur begon het vuur iets in hevigheid af te nemen. Tegen zes uur was men de vlammenzee meester. De fabriek was toen herschapen in een ruïne Slechts de muren stonden nog overeind en hiervan leverden eenige een dusdanig gevaar op, dat men ze hoogst waarschijnlijk omver zou halen. Omstreeks 7 uur rukte de Utrechtsehe brandweer in. evenals die van Hoogland. De Amersfoortsche brandweer restte nu nog de nablusschlng, een werk, dat niet alleen den geheelen nacht maar ook een deel van den Zondag vorderde De vlam men laaiden telkens opnieuw hoog op en bezorgden den brandweerlieden handen vol werk. Tegen kwart over tien begon het met het verwijderen van tientallen bran dende zakken met grondstoffen, waarbij men een aantal kozijnen met bijlen weg hakte. De wind, die gistermiddag tegen vier uur was gaan liggen, nam des avonds weer toe. Voor uitbreiding behoefde echter voorloopig niet te worden gevreesd. Men was het vuur, al woedde dit nog altijd bui tengewoon fel. nog steeds volkomen mees ter. Een der zijgevels, die op vallen stond, heeft men in den loop van den avond voor een gedeelte gesloopt en voor de rest van stutten voorzien. De transportinrichting naar de schepen in de haven staat in hooge mate wankel en kan ieder oogenblik in storten. In verband hiermede heeft de po litie order gekregen niemand ln de onmid dellijke omgeving van het ijzeren gevaarte toe te laten. De vermoedelijke oorzaak van den brand moet gezocht worden ln broeiing van een hoeveelheid rijstevoermeel. De juiste scha de is uiteraard nog niet op te geven, doch deze bedraagt, naar ons van gezaghebbende zijde werd medegedeeld, zeker eenige ton nen. Zij wordt door verzekering gedekt. Kostenf1000. Zaterdagmiddag omstreeks halfdrie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de opslagplaats van het Gemeentelijk Eiectrisch Bedrijf te Monster aan den 's-Gravenzandschenweg. De brand was ontstaan doordat enkele Jongens in de onmiddellijke nabijheid van een stapel telefoonpalen een vuurtje hadden gestookt, waardoor de vlam op de palen was overge slagen. Het vuur greep in het kurkdroge materiaal snel om zich heen. zoodat de schutting van een aangrenzende kolenop- slagplaats reeds in brand stond, toen de brandspuit binnen zeer korten tijd arri veerde. Bijna 100 palen en een hoeveelheid kabel werden door het vuur verwoest; de schade bedraagt naar schatting f. 1000. DUBBEL WOONHUIS UITGEBRAND. Gistermiddag om vier uur is brand uit gebroken in het dubbele woonhuis met schuur, bewoond door de weduwe Kunne- boom en den heer Trachter. Het vuur greep snel om zich heen. zoodat men groote moeite had het vee, dat zich in de schuur bevond, te redden. Hoe de brand ontstaan is, weet men nog niet. Het geheele complex is uitgebrand. OUDE VROUW DOOR GAS BEDWELMD. Omwonenden hebben Zaterdag in de Dubbele Buurt te Halfweg een ernstig ge val van gasvergiftiging ontdekt, waarvan de 65-jarige weduwe v. d. M. het slacht offer is geworden. Het bevreemdde den buren, dat de lui ken van de woning der weduwe v. d. M. gesloten bleven en dat de vrouw den ge heelen morgen haar woning nog niet had verlaten. De omwonenden, die een onge luk vermoedden, hebben daarop de deur geforceerd. Bij het binnenkomen rook men direct een zeer sterke gaslucht, terwijl men ln de slaapkamer de bejaarde weduwe in bewusteloozen toestand in bed zag liggen. In zeer zorgwekkenden toestand is mej. M naar een ziekenhuis overgebracht. (De Crt.) JONGETJE VERDRONKEN. Om kwart voor vier is gistermiddag door onbekende oorzaak een jongetje van vijf jaar in de Lijnbaansgracht bij de Palm- gracht te Amsterdam gevallen. Uit de verte zag een voorbijganger het ongeluk gebeu ren. doch toen men het kind met een dreg op het droge had gebracht bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. GEISER VEROORZAAKT BRAND. Composities van Henk Badings beschadigd. In het Phillpspark te Santpoort is Za terdagmiddag door een explosie in eea gasgelser brand ontstaan in de dubbelt villa aan de Danlelslaan, ten gevolge waarvan de bovenverdiepingen van deae woningen, die door een rieten dak waren gedekt, door het vuur zijn vernield, terwijl voorts groote waterschade is aangericht De beide bewoners zijn verzekerd De villa's werden bewoond door de fami lie S. Andela en dooi- den componist H. Badlngs. Een aantal composities van den heer Badings is ernstig door het water beschi- digd. (De Crt.) AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 45-jarige van Poppel. die Vrijdag jl te Breda door een brandweerauto was overreden, waardoor hij met een hersen schudding in een ziekenhuis moest worden opgenomen, is gistermorgen aldaar over leden. BUUENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVINGEN IN TURKIJE. In verschillende deelen van het Turksciie rijjc zijn weer aardschokken waargenomen. Te Diarbekir zijn 85 huizen ingestort. Ooi te Kircheir is opnieuw ernstige schade aan gericht. EEN STRATOSFEERTOCHT Zaterdagmorgen om 7 uur 50 is de Pooi- sche ballon Torun naar de höogere lucht lagen opgestegen. De bemanning bestond uit kapitein Bur- zynski, winnaar van den Gordon Bennet beker en den meteoroloog dr. Jodko Nar- kiewikez. De ballon is na 5 uur gedaald te Zegra, bij Warschau, na een hoogte van 9500 M, te hébben bereikt. FRANSCH VISSCHERSSCHLP VERGAAN. Tijdens een orkaan zijn zeven leden van de bemanning van het Fransche visschers- schip „Trombetas", dat zich ter kabeljauw- j vangst op weg naar New Foundland begat overboord geslagen. Het schip keert naar Funchal (Madeira) terug. GROOTE BRAND IN STAATSBOSSCHEN- Zaterdagmiddag is in de Belgische staats- bossbhen. tusschen de gemeenten Eup^n cn Roeren, ter hoogte van Mospert, een zwaw brand uitgebroken. Het vuur woedt over een grooben afstand in dit fraaie boschge- bied. Daar de vrijwillige brandweer va» Eupen zich te Verviers bevond om te bei- pen bij de blussöhing van een brand in "e bazar aldaar deze brandde geheel af. schade wordt op 50 mdllioen frs. gescbflvj werden de reddingspogingen zeer be®06.: lijkt. De te Eupen in garnizoen IlgP™ soldaten werden opgeroepen, maar groot aantal was dit niet, daar de "^L, met verlof waren. De oorzaak van oa brand, die nog lang niet gebluscht ombekend. HEVIGE BOSCIIBRAND BLÏ DESSAU- Ongeveer 50 H.A. bosch werd bij e® brand, welke gisteren niet ver van het P» Koenigendorf bij Dessau (Duitschl.) gewoed, in de asch gelegd. a. Militairen en manschappen van oen beidsdienst waren bij het blusschings» behulpzaam. BLOEDIGE BOTSING IN palestina- Bij een hevige botsing tusschen AraW ren en politie in Palestina werden bieren gedood. Een der bij de SeV.n(jfB gewonde EngeLschcn is aan zijn w bezweken. 2^2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6